2.15 1.95 If. F. K0RS Zn. N.V. LEIDSCB DAGBLAD mwm; l—l 1933 kjDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zate: Jag 25 Maart 1933 IIVERALL'S IWERKBROEKEN Haarlemmerstraat 241-243 FiliaalHaarlemmerstraat 3 BEURSOVERZICHT. VISSCHERIJBERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. MARKTBERICHTEN. 4 WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 771. Hedenmiddag 2 uur: 770. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Illedegedeeld door tiet Kon Ned. Meterorol. Instituut te Oe Bildt Hoogste stand 778,9 te Danzig. Laagste stand 747,2 te Vardoe. Verwachting tot den avond v. 26 Maart: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid oostelijke wind. Helder ot licht bewolkt. Droog weer. Iets zachter overdag. BC1TENLANDSCH WEEKBERICHT. I. h Kon Ned Meteorol Inst te De Bildt De hooge druk verplaatste haar centrum Imgzaam Oostwaarts, maar hananaafde ich in onze omgeving en na de uitbrei ding van de depressie in het Noorden, die de vorst uit Scandinavië vrijwel heeft ver dreven volgt daar weer drukstijging. Op IJsland blijft de barometer nog dalen. Het vasteland heeft bijna overal onbe wolkt weer met plaatselijk lichte ochtend- ;orst. Ook in Engeland en Noord Scandi navië is het zonnig weer, zoodat Sarna, na 11 graden vorst des middags 8 graden dooi aeldde. In Noord Scandinavië waaien drachtige Westenwinden en valt regen Ierland heeft zwaar bewolkte lucht. Op IJsland waait het ln het Zuid-Westen stormachtig uit Zuid-Oost. De vooruit- diten blijven voor de belde volgende da- ;en gunstig. LUCHTTEMPERATUUR. S uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. P.) 12 uur 'smldd.: 9 gr. C. (48 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. V.m. te 2 u. 59 min., n.m. te 3 u. 14 min. Voor Maandag V.m. te 3 u. 32 min., n.m. te 3 u. 46 min LICHT OP VUUR FIETSERS e.a Zaterdag: 6.50 n.m. tot 6.20 v.m. Zondag: 6.52 n.m. tot 5.18 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 25 Mrt. op: 5 u. 33 ;onder 17 u. 54. 16 Mrt. op: 5 u. 42; onder: 19 u, 09. RECLAME. 4.50 - 3.90 - 3.60 - 3.00 4.00 - 3.50 - 8.00 - 2.50 CONFfcCTlE-Bfc. DRIJF AMSTERDAM, 25 Maart. De Amster- |<Jamsche fondsenmarkt had heden een ge drukt voorkomen. Bij zeer kalme handel voltrok zich voor de v.n. rondsen een lich te reactie. De zwakke tendenz voor de ïoungleenrng die beneden 50"/» kwamen, Makte een minder prettlgen Indruk, daar zulks wordt beschouwd als een uitvloei sel van Hitler's rede bij opening van den Rijksdag. Ook andere Dultsche obligaties iepen terug. Van de Industrieelen ging de belangstelling bijna geheel uit naar Uni levers die na lager inzet tot 3°/o beneden het peil van gisteren terugliepen. Aku's bleven prijshoudend, terwijl Philips iets la ter kwamen. In Koninklijke Olie ging wei nig om. Onder Invloed van de zwakke stem "■'eg in Unilever bestond eenig aanbod, waardoor de noteering wederom l°/o ver loor. De Am. Petroleumwaarden golden iets lager, Sulkers en Rubbers sloten zich bij Je algemeene stemming aan en hadden kleine verliezen te incasseeren. Tabakken daarentegen waren goed prijshoudend. Scheepvaarten en Mijnwaarden bleven °P peil. Amerikanen golden meerendeels iets lager. Ned. Obligaties nauwelijks prijs houdend. IJMUIDEN, 25 Maart. Tarbot per K.O. f. 1.20—0.80, Qriet per hst van 50 K.O. f. 36-18, Tongen per K.ü. L 1.300.75, Middelschol per kist van 50 «G. f. 19.50, Zclschol f. 3021, K eine S.hul Jr,24—5.20, Bot 1.2.10—U.4j, Schar f. 7—1.8J, «eterman en Poontjes f.5—4.29. Kabeljauw PO' kist van 125 L.O. f. 35—39, Gullen Per kist van 50 K.O. 1.12—1.20, Wijting I 5.50—1.80. Aangenomen de loggers: R.O. 1 met '•882. K.W. 48 met f.534, K.W. 34 met '78, K.W. 67 met f.453, K.W 102 met '21. K.W. 161 met f.1229, K.W. 153 mot «5, K.W. 154 met f. 715, K.W 31 met •8'5. K.W. 45 met f. 752, K.W. 167 met ™8, K.W. 14 met f.729, SHV. 297 met OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVEN8". Ledenvergadering. Gistermiddag is een ledenvergadering fehouden van de openbare leeszaal en lbliotheek „Reuvens", onder voorzitter schap van mevr. Kuenen. Aan het begin van de vergadering deelde de presidente mede dat de heer A A. van Rljnbach zijn functie als secretaris heeft neergelegd. Spr. dankte den aftredenden functionaris voor al hetgeen hij voor de instelling heeft ge daan en deelde mede. dat ir. F. C. Rau- wenhoff het secretariaat zal overnemen. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Daarna bracht de heer van Rljn bach verslag uit over het jaar 1932. Daar aan is het volgende ontleend: De vermindering van het aantal leden heeft zich, gelijk te verwachten was. in 1932 voortgezet. Bedroeg de vermindering in 1931 64 leden, dit jaar verdubbelde dit getal (128). De opbrengst aan contributie is dienovereenkomstig ook lager dan het vorig jaai geweest De uitleening daaren tegen is belangrijk vermeerderd en be droeg in het geheel 93165 dln. Voor een groot deel is dit een gevolg van de door het Bestuur in Januari getroffen regeling, waarbij aan werkloozen op vertoon van hun stempelkaart, gratis boeken uitge leend werden. Op deze wijze zijn in 1932 aan 845 werkloozen uitgeleend 9177 boek- deelen. waarvan 7664 boeken tot de ont spanningslectuur behoorden en 1513 stu diewerken waren Doch wanneer men dit aantal niet mederekent, blijft er nog een vermeerdering van de uitleening; aan de leden werden n.l. uitgelend 84438 boek- deelen (tegen 79677 in 1931 en 81437 in 1930). Dit verschijnsel wijst dus op een stijgende behoefte aan lectuur onder de leden, die verblijdend genoemd mag wor den. Het percentage studieboeken tegen over de totale uitleening bedroeg 39°/», evenals in 1930 en 31.3"/o in 1931; deze vermindering hangt samen met de uitlee ning aan de werkloozen. waarbij het per centage der studieboeken ruim 16°/o be droeg. De belangstelling voor de Duitsche literatuur blijft toenemen, en overtreft verre die voor Engelsche en vooral Fran- sche letterkundige werken. Het aantal leden verminderde in het agentschap Kooipark met 6, doch de uit leening verminderde slechts weinig (3788 boekdeelen. v. j 3860), zoodat het Bestuur voorlooplg geen voldoende aanleiding ziet dit agentschap op te heffen, waartoe in verband met de minder gunstige geldelijke vooruitzichten het voornemen bestond. Van de kinderbibliotheek, die naar de bovenverdieDing overgebracht werd omdat de benedenkamer te klein werd voor het drukke bezoek, terwijl de studiezaal naar beneden verhuisde, werd gebruik gemaakt door 362 kinderen, aan wie uitgelend wer den 16992 (v. j. 14173) boekdeelen, even eens een belangrijke vermeerdering ln de behoefte aan lectuur. De corresDondentschappen Voorschoten en Wassenaar zagen hun ledenaantal stij gen resp. van 95 tot 101 en van 72 tot 75, uitgelend ;werden resp. 6817 en 1670 boek deelen, tegen 6116 en 1519 ln 1931. Over de geldmiddelen kan het verslag uiteraard niet zoo optimistisch zijn als vorige jaren. Het verminderend aantal le den en de lagere opbrengst der contribu ties noodzaakte het Bestuur aan de leden vergadering voor te stellen art. 2 der Sta tuten te wijzigen en de minimum-contri butie van f. 1 op f. 1.50 te brengen met Ingang van 1 Jan. 1933. welk voorstel aan genomen ls. Het mimmumbedr. van f 1.50 is vergeleken met dat van andere O. L. en B. nog laag en kan geen beletsel zijn om toe te treden tot onze Leeszaal; aan hen die zulks verlangen is de gelegenheid ge geven de contributie in twee termijnen te betalen. In 1932 waren de geldelijke uit komsten nog betrekkelijk gunstig; de re kening sluit weliswaar met een saldo van f.399 tegenover f. 798.35'/- in 1931, doch hier staat tegenover dal in 1932 een be drag afgeschreven is op de waarde der perceelen Breesfraat 25 en 27, welke af schrijving vooral noodig is met 't oog op een eventueele, zeer noodzakelijke, ver plaatsing der O. L. en B. naar een beter aan de eischen voldoend gebouw. De subsidies van Rijk. Provincie en Ge meente zullen 1933 belangrijke kortingen ondergaan, zoodat ook met het oog daarop de verhooging der inkomsten noodzake lijk was, voorts zal het eBstuur trachten de uitgaven tot het allernoodzakelijkste te beperken, zonder dat de uitvoering van de taak der O. L. en B. daar belangrijk onder lijdt. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer I. M. van der Vlerk, bleek dat de rekening over 1932 sluit met een totaal bedrag van f. 17842.47".. Er is een voordeelig saldo van f. 399.33'/;. Aan sub- sidiën ls ontvangen f. 14275.87, uit andere bronnen f. 2668.25. Voor het personeel werd uitgegeven f. 9731.58, voor boekaan- scbaffing f. 3086.83. De belde verslagen werden goedge keurd. Na een gunstig verslag van de kascommissie werd de penningmeester van zijn gehouden beheer gedechargeerd. Bij de rondvraag bracht Mr. Romijn, wethouder dezer gemeente, hulde en dank aan het bestuur van de bibliotheek voor het werk. dat verricht is in het belang van de werkloozen. Spr. zegt toe, hl zoover het in zijn macht ligt. te zullen zoeken naar wegen waardoor deze waardeering van de zijde der gemeente, ook ln klinkende munt wordt omgezet. De vergadering werd daarna gesloten. o HET VLIEGONGEVAL TE ROTTERDAM. De Nationale Luchtvaartschool deelt ons mede, dat de toestand van den gewonden passagier van het verongelukte vliegtuig, den heer Muntinga, bevredigend is. Uit het vooriooplge onderzoek der N.L.S. is gebleken, dat het ongeluk hiet zou zijn voorgekomen, Indien de bestuurder zich had gehouden aan de algemeene veilig heidsvoorschriften en de onmiddellijk vóór de vlucht hem door den chef-instruc teur gegeven aanwijzingen. Indien de piloot minder laag zijn vlieg- manoeuvres had uitgevoerd, zou de vlieg- fout door hem gemaakt, zeer zeker niet gevaarlijk zlin geweest. Gebleken is dat voor en gedurende de vlucht motor en vliegtuig zich ln goeden staat bevonden. DE LUCHTSCHIPVERBINDING TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIË. Een onderhoud met dr. Eckener. Gisteren arriveerde dr. Eckener te Am sterdam om voor het eerst na zijn terug komst ln Europa met zijn opdrachtgevers de resultaten van zijn reis te bespreken. De belanghebbende kringen in Nederland voornamelijk de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd, maken ernst van deze zaak en de voor bereidingen worden actief voortgezet. In een persgesprek deelde dr. Eckener ons mede dat de door hem verzamelde gegevens thans eerst onderzocht moesten worden en dit de belangrijke vraag waarop moest worden geantwoord was, of een dienst onderhouden door luchtschepen, tusschen Nederland en Nederlandsch Indlë rendabel zou kunnen zijn. De fac toren, die onderzocht dienden te worden waren o.a. het aantal passagiers waarop men zou kunnen rekenen en vooral ook de vracht, die men te vervoeren zou krijgen. Daarvan hangt dan weer de grootte van de luchtschepen af. En in verband hiermede moest weer rekening worden gehouden met de snelheid, waar mede men wenschte te varen. Natuurlijk zou het een belangrijke steun zijn als men ook de luchtpost zou kunnen ver voeren. Gezien de plannen der K.L.M. daaromtrent klinkt het onwaarschijnlijk, dat in dit geval een luchtschependienst veel snelle zaken-post te vervoeren zou krijgen. Wei zou de kans groot zijn, dat een luchtschip tegen lager tarief groote hoeveelheid minder urgente stukken en vooral groote hoeveelheden kranten te vervoeren zou krijgen. Het luchtschip zou over de reis 4 a 5 dagen doen. Het zou overwogen kunnen worden of men den dienst op Nederlandsch-Indiè zou kun nen combineeren met dien op Zuid- Amerika. Belde diensten zouden van de Mlddel- landsche Zee een gemeenschappelijk be ginpunt kunnen hebben, dat tevens dienst zou kunnen doen als overstap-station van Amerika naar het Verre Oosten. Ook uit commercieele overwegingen is het gewenscht de route over Egypte te ne men en daar een tusschenstation te ma ken uitsluitend voor het innemen of uit laden van passagiers en vracht. Deze ge- heele tusschenlanding zou niet langer dan een half uur behoeven te duren. Het ls ge wenscht dat op de route nog een gelegen heid komt oni brandstof in te nemen. Een dergelijk station zou het best kun nen worden gemaakt ten Zuiden van de Roode Zee nabij Aden. Natuurlijk zou men kunnen besluiten uit economische overwe gingen tot den bouw van kleine lucht schepen, die dan echter minder brandstof zouden kunnen meenemen en misschien meer tusschenlandingen zouden moeten maken. De atmosferische en klimatologische om standigheden. 2ooals dr. Eckener die had bestudeerd zouden geen beletsel vormen, dèn dienri het veWe tasr door te onder houden. Wat de dienst op Ned.-Indlë be trof leverde zelfs de beruchte Westmoesson geen moeillikheden oo. Inmiddels ziin de plannen noz in het stadium van studie en calculatie. Wat tenslotte dWnltief zal wor den beslofén éff'of eh waniieer men tot definitieve oroefnemineen en eventueel zelfs proefvluchten zal overgaan staat nog n'»i vo«t. - Dr. Eckener zet vandaag de besprekin gen voort en keert hedenavond of morgen ochtend naar Duitschland terug. —o BRANDEN. Hedennacht omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de woning van de weduwe J. Balstar te Nieuwe Pekela. Iii een uur tijds was de woning, waarin ook een goudsmidswinkel gevestigd was. uitge brand. Een manufacturenwinkel, die naast het brandende perceel was geves tigd, bekwam waterschade. De ooizaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke schade. Hedennacht is door onbekende oorzaak de boerenbehuizing van den heer J. Engels, bewoond door den heer J. Keizer, staande aan de Oudelaan te Zuidbroek, tot een grond toe afgebrand. Het vee kon gered worden. De inboedel ging zoo goed als geheel verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. DE STAKING TE IJMUIDEN. In een schrijven aan den Rijksbemidde laar prof. mr. A. C. Josephus Jitta, deelt de vereenigmg van reeders van vlsschers- vaartulgen mede in een ledenvergadering te willen bevorderen, dat arbitrage wordt aanvaard. De IJmuider Federatie van Ar beiders in het Visscherij- en Transport bedrijf antwoordde hierop in een schrfj- vena an den Rijksbemiddelaar, waarin zij de voorwaarden vastgelegd in haar schrij ven van 17 Maart herhaalt. HET RESIDENTIE-ORKEST. Het Comité tot instandhouding van het Residentie-orkes heeft belangrijke bij dragen ontvangen van H.M. de Koningin, H M. de Koningin-Moeder, Z.K.H. Prins Hendrik en H.K.H. Prinses Juliana. UIT NED. OOST-INDIE. DE MARINE IN INDIË. BATAVIA, 25 Maart (Aneta). De „Java- Bode" verneemt dat de commandant der zeemacht uit Nederland de uitnoodiging ontvlhg om ook hier het Europeesche per soneel der Marine een verklaring te doen teekenen naar Nederlandsch model. Hiertegen bestaan echter bezwaren, aan gezien het inlandsche personeel er dus bulten zou vallen, hetgeen een onge- wenschte verhouding zou scheppen. Der halve is deze verklaring het Europeesche personeel der Marine nog niet voorgelegd. Naar alle waarschiinlijkhe'd zal daarmee worden gewacht on het ontwerpen van de Indische regeering van een algemeene regeling ten aanzien van een formule, waarin nader bepaalde voorlichtingen voor amhtenare die contact onderhouden met politieke organisaties, zuilen worden vastgelegd. VAN GOEDEN BLOEDE. Van oudsher heeft men aan het bloed bijzondere waarde gehecht. Bij groot bloedverlies was het leven onmogelijk. Geen wonder dat men de voornaamste levenseigenschappen aan het bloed ge bonden achtte. Vooral de in een bepaalde familie voorkomende erfelijke kenmerken verlegde men in het bloed, als het beste bewijs, dat deze vloeistof beschouwd werd als, zooals Göthe het uitdrukte, „ein ganz besonderer Saft". De uitdrukking bloed wraak wijst m deze richting. Bij allerlei ceremoniën in den ouden tijd en thans nog bij onbeschaafde volken speelde bloed een rol. Eeuwige vriendschap werd be zegeld door de huid ergens bloedend te verwonden en de bloedende plekken van de vrienden tegen elkaar te plaatsen als een teeken, dat zij van elkanders bloed 'n deel hadden overgenomen, zoodat een toestand als onder familieleden was ont staan, die van eenen bloede zijn. Goed gezindheid tegenover een familie of volks stam deed spreken van „goeden bloede". Zelfs werden zekere eigenschappen van het bloed aangenomen. Lieden van hooge geboorte zouden „blauw bloed" in de aderen hebben. Ook de uitdrukking bloed schande wijst er op, dat de familie-eigen schappen aan bloed gebonden zijn. Sommige ziekten hebben invloed op hoeveelheid en kwaliteit van het bloed Bloedarmoede en chlorose zijn geen uit drukkingen van vandaag of gisteren. Dt slecht gevulde pols bewees afneming van de hoeveelheid bloed. De wensch lag nu voor de hand om aan een zoodanigen patiënt nieuw bloed te verschaffen. Aller lei middelen werden reeds lang tot dat doel inwendig gebruikt, waaronder bloed- preparaten en ijzerhoudende stoffen ln het eerste gelid staan. Maar het scheen dikwijls noodig om meer radikaal op te treden, vooral In gevallen van groot bloed verlies. Zoo kwam men op de gedachte, van een ander bloed te leenen en dit bloed direct bij den patiënt door inspui ting over te brengen. Telkens hoorde men van stoutmoedige pogingen om dit plan uit te voeren. Er werd zoowel met men- schenbloed als met dat van dieren geëx perimenteerd. Veel proeven werden met lamsbloed genomen. Menigmaal bood zich een familielid of goede vriend aan om zijn bloed beschikbaar te stellen. Er werd dan een verbinding gemaakt tusschen een slagader van den bloedgever en een ader van den patiënt, waardoor het bloed direct van den een in den ander kon overvloeien. Enkele van deze proeven gelukten in derdaad, soms met verrassenden uitslag. Maar meestal liep het mis. Zoo kwam deze behandeling in discrediet. Maar de wetenschap is vooruitgegaan ten opzichte van de eigenschappen van het bloed Vele raadsels zijn daardoor opgelost. Zoo heeft men leeren begrijpen, waarom in menig geval de overbrenging van bloed van den een op den ander (transfusie) niet het gewenschte en dikwijls daarentegen een noodlottig gevolg had. Het bloed bestaat uit vloeistof, waarin tallooze lichaampjes zweven. De voornaamste vormen van deze lichaampjes zijn de roode en witte bloed lichaampjes. Vele voorwaarden moeten vervuld zijn en in het gezonde lichaam is dat Inderdaad het geval om het bloed vloeibaar te houden Het Is alge meen bekend dat het bloed, zoodra het bulten de gezonde bloedvaten komt, dus b.v. als we ons snijden, tot 'n bloedkoek stolt, welke nuttige eigenschap de wond sluit en zoodoende verhindert, dat de bloeding zich steeds maar voortzet. In het bloedvocht kan zich een vezeiachtige massa vormen maar ook kunnen de bloed lichaampjes aan elkander vasthechten, samenklonteren en op die wijze eveneens een stolsel vormen. In de dunne bloed vaten is een klein stolsel reeds in staat, het vat te verstoppen en zoo begrijpen wij dat ingespoten bloed aan bepaalde voorwaarden moet voldoen, wil het niet tot onaangename verwikkelingen aanlei ding geven. Die voorwaarden bestaan in de eerste plaats daarin, dat gever en ontvanger gelijksoortig bloed moeten hebben. Naast enkele kleinere, heeft men vier groote bloedgroepen leeren onderscheiden, al naarmate de bloedlichaamjes door het serum der overige soorten worden samen- gebakken of wel het serum in staat ls de lichaampjes der andere groepen dit proces te doen Ondergaan. Hier volgt een beknopt overzicht van de vier voornaamste groepen: Groep I. De roode bloedlichaampjes wor den door geen enkele soort serum saam- gesmolten. Het serum van deze groep is ln staat, de bloedlichaampjes van de drie andere soorten te doen samensmelten. Groep II. De lichaampjes worden dooi het serum van de groepen I en m saam- gesmolten. Het serum doet de lichaampjes der groepen HI en IV samenballen. Groep III. Bloedlichaampjes ballen samen door serum van dè groepen I en H. Het serum doet de lichaampjes van groepen H en IV samensmelten. Groep IV. Bloedlichaampjes smelten samen door serum der groepen I, n en III. Het serum heeft geen invloed op lichaampjes van alle vier groepen. Met deze wetenschap kan nu voor elk geval worden nagegaan of de aangeboden bloedsoort zonder gevaar kan worden ge bruikt. Dit is het geval als de roode bloed lichaampjes van het bloed van den patiënt geen invloed van het aangeboden bloed ondervinden. Een nauwkeurig onderzoek zoowel van patiënt als van den gevel moet dus in elk geval vooraf gaan. Meermalen ls transfusie plotseling noo dig, zoodat met de voorbereidende werk zaamheden niet te veel tijd mag verloren gaan Het is daarom van belang, te weten waar men in een spoedeischend geval het geschikte bloed kan vinden. In een zieken huis is meestal wel een student of iemand van het verplegend personeel te vinden, die zijn bloed wil afstaan In het buiten land wordt wel bloed voor dit doel te koop aangeboden. Rotterdam heeft de eer, aan de gansche wereld het voorbeeld gegeven te hebben, hoe een goede regeling ls te treffen. Eenlge Jaren geleden stierf daar een vrouw die hoogstwaarschijnlijk gered had kunnen worden indien tijdig genoeg een bloedtransfusie ware toegepast Dit was het bertn van de organisatie eerst tn het St Franclseus. Ziekenhuis thans onder de auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis. Bij dezen dienst kunnen zich per sonen opgeven, die bereid zijn. hun bloed in voorkomende gevallen af te staan. Dit geschiedde geheel vrijwillig en leden moeten zich verplichten, ln geen geval geldelijke belooning aan te nemen. Zij worden onderzocht, niet alleen ter bepa ling van de bloedgroep, waartoe zij behoo- ren, maar ook wat hun geheele lichame lijke gesteldheid betreft. De dienst werkt dag en nacht onafgebroken door. Is een gever noodig, dan wordt iemand uitge zocht van de gewenschte bloedgroep. Deze wordt door bemiddeling der politie ge waarschuwd en van de talrijke gevallen, welke reeds geboekt zijn, was 25 minuten de langste duur, voordat de gever in het ziekenhuis of ten huize van den patiënt aankwam. Personen van allerlei richting en stand hebben zich beschikbaar gesteld. Onder hen zijn, zooals begrijpelijk is, vele leden van vereenlgingen als Eerste Hulp bij Ongelukken, Reddingsbrigade enz. Na Rotterdam is ook ln Den Bkag een dergelijke dienst tot stand gekomen, ter wijl er in Utrecht een in voorbereiding is. Maar de belangstelling strekt zidh over het geheele land uit, zoodat er ongetwij feld meer zullen volgen, terwijl overal elders men zijn belangstelling kan toonen door óf zich zelf als eventueele gever aan te melden, óf door de zaak geldelijk te steunen. Zelden zal men een instelling aantref fen van zoo altruïstische, onbaatzuchtige strekking. H. A. S. DE KANTOREN DER zijn lederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. LEIDEN, 24 Mrt. Noteeriug Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloenienvei.ing-Ver. „Leiden en Omstreken". Roode Kool f. 3.-0 —7.80, Savoye kool 1.1.60—5,4o, Pietersel.O f.1—1.90, Prei f.1 2.40, Radijs 1.1.50— 6.80, Kropsla f. 3.60—12.5J, Selderie 1.9.80 —1.90, Wortelen f. 12—16 per 100 stuks. Kroten, gek. f. 2—4, Witloof (.7-12, Boe renkool f.6—11, Postelein f. 35-40, Spina, ia f. 10—15, Uien f. 1—1.50, Wortelen f. 1.60 —8, Spruiten 1 f.10—17, idem II f. 3-4 per 100 stuks. Turfmarkt van 20 tot en met 25 Maart. Aanvoer 1000 fabrieksturf. Prijs f.7—9 per 1000 stuks. Botermarkt, 25 Maart. Prima labrieks- boter f. 1.60, prima boeren boter f. 1.35— 1.45 per K.O. Aangevoerd 27-8 en 12-16 vaten, wegende 660 K.O. Handel goed, BOSKOOP, Coop. Vereentging „De Bos- koopsche Veiling", 24 Mrt. Rozen per bos: Edith Helen 73-97 ct Mac. Keiler 52-80 ct., Butterfly 54—77 ct., Babyrozen 50—72 Ct„ Polyantharozen 41—70 ct., Ooldcn- Ophelia 32 ct., Kilham 49—69 ct.. Else Poulsen 68 ct., Orleans 45—66 ot., Wilh. Kordes 30—33 ct., Gemengde rozen 21— 28 ct.. Diversen per bos: Cerasus Hisakura 170—230 ct., Lathyrus 13—15 ct., Fuschia s 10—20 ct., Tulpen 8—14 ct„ Rhododendion- bloemen 40—60 ct., Azalla-mollus-bloemen 40—70 ot., Anemonen 18—22 ct., Seringen- takken 50—90 ct., Aronskelken 50 ct, Sneeuwballen 21 ct, Narcissen 7 ct, Pru- nustakken 16—19 ct, Diversen in pot, per stuk, Azalia-Indica 45—47 ct. Hortensia's 31—36 ct, Deutzla's 13 ct, Oenista, 32 ct. Eierenvei'.ing, 24 Mrt. Kipeieren f. 2.20 —2.40 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 24 Mrt. Groenten- veiling. Roode kool f. 7.59—9.80, Gele kool f. 2.50—3.10, nKolseldcrie f. 3.60-4.10 per 100 stuks. Uien f. 0.80—0.90, Peen f. 4.75 -7.40 per 100 K.G. LEIDERDORP, 24 Mrt. Kipeieren f. 2— 2.60, eendeieren f. 1.70—2.20 per 160 stuks, Kaas 20—30 ct. per pond. ROELOFARENDSVEEN, 24 Mrt Bloe menveiling. La Reine 0—7 ct., l'r. van Oostenrijk 7—10 ct., Murillo 9 ct, Will, Copland 7—10 ct., Bartigun 10—15 ct-, Will. Pitt 12-14 ct., Pr. Elisabeth 16-20 ot, Zwanenburg 14—15 ct., Rose Bella l0 ct, Canada 9 ct., King Harold 7—8 ct, per dozijn. Narcissen f. 0.70—4.70 per 100 bos. Sla f. 5 per 100 krop. Dunsel 6 ct. per K.G. WESTLAND, middelprljs v. Westland- sche bloemenveilingen van 24 Maart Anjers f. 3.70-7.20, Calla f.5-8, Amarylli- kelken f.5—7 per 100: irissen 37—40 ct, Copland 8—13 ct, Bartigon 8—13 ct, W. Pitt 10—15 ct., Pr. Elisabeth 13—17 Ct, Murillo 7—11 ct., Mr. v. d. Hoeft 16—21 Ct., Mad. Krelage 11 ct.. Couleur Cardinal 13—17 ct, Priae of Haarlem 8—11 ot., Cram. Brillant 7—8 ct.. Albino 23—31 ct, Theeroos 12—16 ct. La Reine 13—14 ct., per dozijn; Plumosa 1529 ct., Sprengery 19—30 ct., Freesla 16—22 ct., Narcissen 3—5 ct.. Lathyrus 25—33 ct., Anemonen 11 ct, Muurbloemen 6—11 ct., Violieren 10—16 ct. per bos; Hortensia 50—125 ct, Azalea 45—65 ct. Cineraria 16—28 ct, Potrozen 27—33 ct. per pot Middetprijs v. d. Westlandsche vei lingen van 24 Mrt. Aardbeien 15—17 ct, bloemkool f.3—16, eieren f. 2.50 3.20 per 100; komkommers f. 12.20 -20 per 100; dunsel 7'/3—19 ct., spinazie 9-lb et., wit» lof 5—12 ct, tafelperen 8-12 ct, per andijvie 32—69 ct, boerenkool 20-52 ct., spruiten 55—105 ct. per bak; sla 1.1—5 fer 100 krop; peen II ct per bos; Kelen 0.60-2.20, peterselie f. t.40 -280, Prei f. 0.59—2 .radijs f. 3.40—4.90, seldery 1.0.55 —1.10 per 100 bos.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3