Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 25 Maart 1933 BUITENLAND. Rook dan TELEGRAMMEN. ADRES AAN B. EN W. Inzake gestoorde radio-ontvangst. Onderstaand schrijven voorzien van 40 handteekeningen is verzonden aan B en W. onzer gemeente. Ondergeteekenden bewoners van de Sle- boldstr.. Decimastr., Medusastr. Lage-Rijn- dijk. Heerensingel. Nipoonstr. en omgeving, deelen uw geacht College beleefd mede. dat ontvangst onmogelijk wordt gemaakt door ontvangst onmogelijk worde gemaakt door het gebruik van een zoogenaamd massage- apparaat.. Dit apparaat dat aangesloten is aan het lichtnet. veroorzaakt een zoo he vige storing, dat de toestellen moeten worden afgezet. Waar de radio zulk een belangrijke plaats in het maatschappelijk gebeuren inneemt, doen de ondergeteekenden die toch eveneens gebruikers zijn van óe Ste delijke electriciteit een beleefd, doch drin gend beroep op uw College om door het treffen van maatregelen aan deze zeer he iige overlast een einde te maken. Zij mogen uw College eerbiedig verwijzen naar bepalingen welke in dit verband ge steld zijn door de eemeenten Rotterdam. Den Haag. enz. waar in de electrictteits- voorwaarden beoa'ingen zijn opgenomen, die óf storingen vrijmaken óf het gebrui ken Op vastgestelde uren van massage-ap paraten voorschrijven. DE BIOSCOPEN. Triauon-Theater. Na het Fox-Movie- tone- en het Polygoon-journaal draait allereerst de film ..Jongens ln Uniform" met als hoofdrolvertolkers Albert Basser- mann, Trude von Molo en Johannes Rie- mann. Zwakke en minder zwakke momen ten afwisselend en hoewel soms we denken dan in de eerste plaats aan de sensationeele rechtzitting buitengewoon spannend kon dit filmwerk ons geen oogenblik het zusje „Madchen in Uniform" doen vergeten. Na de pauze de typisch Amerikaansche film „Chou-Chou" of „This is the Night". Aanvangend in Parijs hier vallen enkele uitstekende .shots" van Mamoulian te genieten voert de film ons ras naar Venetië, waar de natuurlijke romantische sfeer gevonden wordt voor een dergelijk verhaal. De geschiedenis is niet zeer ingewikkeld! In Parijs vond de achtergelaten echtgenoote van een Ameri- kaansch speerwerper die naar de Olym pische Spelen is getrokken spoedig een trooster en samen zal men een uitstapje naar Vnetië wagen. De ontijdige terug komst van den echtgenoot dreigt roet in het eten te zullen werpen; de bezorger der reisbiljetten neemt echter de schuld op zich en zegt zich vergist te hebben. De twee biljetten zijn voor den nieuwen vriend en zijn echtgenoote, het biljet voor mevrouw is bij hem bezorgd. In allerijl wordt dan een passende echtgenoote ge zocht en de reis kan aanvangen. Eenmaal ?n Venetië wordt het vermeende echtpaar verliefd en wordt zoodoende een heusch echtpaar Ondanks de vaak geestige woord spelingen komische scènes en het vlotte spel der hoofdpersonen. Ltly Damlta. Charlie Ruggles Roland Young en Carv Grant, blijft het geheel eenlgszins gewild. Luxor-Theater. - De meesten onzer ken nen Vicky Baum's .Nfenschen in 't Hotel" uit het boek of van het tooneel: men was dan ook gespannen, hoe de verfilming zou uitvallen. Men begrijpt, hoe een leder zich van de hoofdpersonen en van de sfeer een eigen voorstelling heeft gemaakt. Als deze dan niet met de eigen opvatting strookt, dan is men gauw met erttiek klaar. An derzijds kan het geoeuren. dat menig moment den toeschouwer buitengewoon meevalt! Zoo is het ons. alles dooreenge- nomen gegaan: de film toont naast zwakke, vele zeer sterke oogenblikken! De cineast Edmund Gouldlng stond voor een der moeilijkste opgaven; want hoe zwaar is het. het leven ln een druk. rumoerig wereldstadhotel. waar lederen dag hon derden in- en honderden uitgaan, waar een ieder met zijn zorgen langs elkaar heen leeft waar de telefoons den gan- schen dag rinkelen, de muziek nooit op houdt. de lach en het verborgen verdriet afwisselen, weer te geven. Dit is den regis seur uitnemend gelukt: welk een vaart gaat door deze film. een vaart, die van het begin tot het einde meesleept, die de spanning geen minuut doet inzinken! Het koortsachtige hotelleven snelt voorbij en daarin spelen zich de velerlei tragische gebeurtenissen af: grepen uit het boek. het drama van de danseres Grusinskaja. met den „va-banque' spelenden Baron von Gaigern. de laatste genietingen van den ten doode gedoemden Kringelein. de strijd om het geld van director Preysing. het heen en weer drijven van .Flammchen", de moord op den hotelrat. de philosofieën van Dr. Otternschlag en nog zóóveel meer. Dat alles boeit onadnks bedenkingen. Men mag Greta Garbo te jong vinden en stelt zich haar wellicht meer door 't leven ge- teekend voor overigens zien wij haar ditmaal weer geheel anders dan tot nu toe! men denkt zich mogelijk Baron von Gaigern charmanter hoe prachtig is zijn nasaal Oostenrijksch aristocraten- dialect! men hoopt den nobelen Lewis Stone te zien in afwachting op den brief die nooit komt: dat alles neemt niet weg, dat het veelzijdige hotelleven voortreffe lijk tot uitine komt en ieders nooden ge tekend worden op eer pakkende wijze! Er zijn diverse hooetepunten: ook de rollen oo het tweede plan zijn zorgvuldig verzorgd: wi' denken bijv. aan Gruslns- kaia's kamenier! De film geeft aanleiding tot interessante verediikingen met het tooneelstuk en zal zeker deze Week het onderwerp van veler gesprekken ziin1 Wie het boek las. dient ongetwiifeld ook de verfilmino te zien: iets wat men niet al tijd ln zulk een gev" kan zeggen! Casino-Theater. D-trein 13 heeft ver traging" en we! 3 uur. Deze tijd is luist voldoende voor één der reizigers, die een naburig stadie eaat bezoeken om een avon tuur te beleven dat men niet lederen dag meemaakt Door ln de handen van een verleide'iike vampier te vallen dreigt hii haar while slachtoffer te worden Dank zij ziin activiteit krlf?t de door haar oo touw gezette samenzwering echter een negatief Tesiiltaat Char'nttp Sn«a vertolkt de haar bit ti'tstek ïtgor^nde rol van bekoorüike vamoier u'tn-monfl lp deze romantische gsseh'«den!s van tam®nzwe- rlng. list en achtervolgingen, ln scène ge- ze' •■oor A't-oH gets!er. De .pierewaaier" is weer zoo'n echt-ge- DE A' GEMEENE TOESTAND. Ontwapening en Economie. De Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Sir John Simon, die per vlieg tuig uit Londen was vertrokken, is gister avond te Geneve aangekomen, waar hij zal deelnemen aan de beraadslagingen ln de algemeene ontwapeningsconferentie over de ontwerp-conventie, welke de vorige week door MacDonald is ingediend. De be sprekingen werden aangevangen met een toespraak van Titulescu, die het woord voerde namens de Kleine Entente, welke zich bereid verklaarde over het Engelsche voorstel te onderhandelen, doch eischte, dat rekening moet worden gehouden met, de veiligheid en rechtsgelijkheid. Voorts werd nog het woord gevoerd door Motta. Dr. Lange (Noorwegen) en den vertegen woordiger van Turkije. Het heeft zeer den aandacht getrokken, dat de Turksche gedelegeerde een nieuw element in de besprekingen gebracht heeft door te trachten de militaire rechtsgelijk heid uit te breiden tot de gedemilitariseer de zone van den Bosporus. Men verwacht dat de algemeene besprekingen zullen wor den voortgezet tot Maandagavond of Dins dag, wanneer de commissie besluiten zal of men onverwijld zal overgaan tot de be spreking van het ontwerp in hoofdstukken, dan wel of de werkzaamheden zullen war den onderbroken gedurende den Paasch- ttjd. Ook onze vertegenwoovdeer prof. Rut gers. voerde nog het woord. Daarover meldt de „Msbde.": Professor Rutgers waardeerde den moed van MacDonald. om een ontwapeningscon- ventie met concrete cijfers in te dienen. Dit is een belangrijke stap voorwaarts, al staat het ontwerp daardoor meer dan vo rige plannen aan critlek bloot. Het zal MacDonald, die zelf waarschuw de. dat niemand over zijn plan voldaan zou zijn. stellig niet verbazen te vernemen, dat ook de Nederlandsche delegatie gaarne eenige wezlgingen en aanvullingen zou zien. De ingediende amendementen van Nederlandsche zijde zullen echter vermoe delijk geenerlei moeilijkheden kunnen ver wekken. Professor Rutgers verklaarde, dat vooral de Nederlandsche delegatie zal medewer ken aan de behandeling van het Britsche plan met het vurig verlangen, het te zien slagen en met den vasten wil bij te dragen tot het positief resultaat van de conferen tie. De Nederlandsche delegatie bedankt MacDonald voor zijn initiatief en voor zijn welsprekende en ontrosrende redevoering, die de conferentie opnieuw haar zware verantwoordelijkheid jegens God en jegens de menschen in herinnering heeft geroe pen. Professor Rutgers besprak hierop de ver houding tusschen de conferentie en de verschillende richtingen. Niet van hetgeen de gedelegeerden te Genève doen, doch van de verschillende hoofdsteden der wereld hangt tenslotte het lot der conferentie op de eerste plaats af. Hierdoor zullen teleur stellingen van nieuwe vertragingen ont staan. indien de regeeringen eerst met andere regeeringen met analoge belangen of analoge verantwoordelijkheden overleg zullen plegen. Niemand zal echter de rechtmatigheid of bet nut van dergelijke onderlinge raadplegingen kunnen ontken nen. Het accoord van 11 December, dat Duitsehlaod naar de conferentie heeft te ruggebracht. heeft 't belang daarvan voor de conferentie duirteüik aangetoond. De conferentie zal voed doen bijeen te blijven, teneinde aldus de regeeringen aan te sno- ren met zooveel mogelijk spoed tot beslis singen te komen. Professor Rutve.rs gaf in overweging het ontwern-conventie van MacDonald als grondslag voor verdere discussies aan te nemen. In Dultschland ziet men een opvallende stemmingsverandering bij MacDonald na zijn laatste bezoek aan Parijs. Verder heet het dan: Men zal zich wel niet vergissen, wan neer men deze verandering ln stemming toeschrijft aan het feit, dat Parijs afwij zend staat tegenover het plan van Musso lini. Deze houding va" Frankrijk treedt ook aan den dag in de uitlatingen vah de pers, welke niets wil weten van een overeen komst der vier mogendheden, in gelijk welken vorm en den Volkenbond wil uit spelen tegen een dergelijk pact der vier mogendheden. Wanneer Frankrijk op deze wijze de rol van den Volkenbond opkam men wil. is het niet noodlg er daartegen over op te wijzen hoezeer de Volkenbond in alle tnterternatlonale kwesties onbruik baar gebleken is. Nu eerst weer heeft hij blijk gegeven van zijn onmacht in het Chineesch-Japan- sche conflict en ten slotte bedoelt Frank- riik. wanneer het van den Volkenbond spreekt, eigenlijk toch slechts het Fransche bondgenootschapssysteem. nóegelljke amusementsfilm, waarin de on mogelijkste complicaties en de meest on verwachte wendingen den toeschouwer aangenaam bezighouden, waartoe Uitste kend snel het zijne bijdraagt. Ralph Arthur Roberts en Max Adalbert zijn weergaloos in huh komische tafereeltjes waarbij Lucie English en Johannes Riemann zich goed aansluiten. De Universiteitsbibliotheek alhier zal Maandag a.s. na des middags 12 uur ge sloten zijn in verband met de begrafenis van wijlen prof. dr. A. Eekhof. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames Z, C. Naaktgeboren (Rotterdam», G. J. Laterveer (Amsterdam) en M, Per sant Snoep (Leiderdorp). Bii Kon besluit is benoemd tót re serve-matoor bii het 6e reg. vetdart. de eervol onMazen matoor M W de Wit van den staf der le Artilleriebrigade. A.s Woensdagavond komt de heer Joh A. Jouri-a secretaris van het hoofd bestuur der Ned Ver tot bevordering der Biienteelt in de Harmonie" een lezing houden over T> wonderen van het bijen volk" Men zie ook de desbetreffende ad vertentie !n dit Blad. Bovendien is de verwerping eener over eenkomst der vier mogendheden reeds daarom niet gerechtvaardigd, omdat de vijf groote mogendheden ln den Volken bondsraad toch tot nog toe een bijzondere rol hebben gespeeld. Wanneer nu, na het heengaan van Japan, de vier overgebleven groote mogendheden bijeenkomen, ls dit eigenlijk dezelfde methode als vroeger. De taak der vier groote Raadsmogend- heden is geen andere taak, dan, om te be ginnen, voorlooplg onder elkaar de Inter nationale waarborgen van een Europeesch vredessysteem vast te stellen. Volgens betrouwbare berichten zou Hit ler begin April naar Rome vliegen voor een bezoek aan Mussolini. Hull, de Amerikaansche secretaris van staat, heeft een lang onderhoud gehad met Lindsay, den Brltschen ambassadeur over de economische wereldconferentie en de oorlogsschulden. De besprekingen wa ren van zuiver inlichtenden aard; er wer den geen beslissingen genomen. De twee vraagstukken werden gescheiden behan deld. Hull was van meening, dat het be langrijkste vraagstuk dat van de verla ging van de douane-tarieven en andere handelsbeleeningen ls. Een regeling van dit vraagstuk zou die oorlogsschulden ver gemakkelijken. Naar verluidt, zouden de Ver. Staten, indien de debiteuren zich ver plichtten het succes van de economische wereldconfei'entle te verzekeren door het verlagen van de tolmuren, bereid zijn om de verzoeken tot herziening van de oor- logsschulden in welwillende overweging te nemen. In antwoord op een vraag over de schuldenaren, die 15 December ln ge breke zijn gebleven, zei Huil, dat men ge hoor zou schenken aan elk land, dat over zijn schuld zou willen praten. DUITSCHLAND. De machtigingswet in werking. De door den Rijksdag aangenomen machtigingswet („Wet tot verlichting van den nood van volk en rijk"ls gisteren door den Rijkspresident onderteekend en gepubliceerd ln het staatsblad. De machti gingswet is hiermede van kracht geworden. De beide vroegere ministers Severing en Hirseh zijn weer op vrije voeten. Dr. Hlrschfeld en staatssecretaris Abegg zou den niet gearresteerd zijn, daar hun ver blijfplaats niet bekend is. Tegen het midden van de volgende week verwacht men. dat de verordening over de pacificatie der bedrijven (bedrijfsraden- wetl en de verordening over de economi sche Vereenigingen geréed zullen zijn. Van officieele zijde is de Jodenvervol ging een leugen genoemd. Er wordt, zoo heet het, zelfs geen onderscheid gemaakt tusschen aanhangers en tegenstanders der regeering! Het is wel brutaal! Naar uit Moskou wordt gemeld, is de Duitsche communist Thaelmann bij be sluit van de Komintern van zijn functie ontheven. De oorzaak van dit ontslag zou zijn een „onjuist optreden". Uit Mainz wordt gemeld, dat het bevrij- dingsgedenkteeken, hetwelk daar indertijd ter eer van Stresemann is opgericht, zal worden verwijderd. Men is reeds met het sloopingswerk begonnen. Naar het heet. had het monument her haaldelijk het misnoegen van de bevol king gewekt. ENGELAND. De onaanraakbaarheid in lndië. In de Indische Kamer van Afgevaar digden is gisteren een wetsontwerp inge diend om de onaanraakbaarheid der paria's op te heffen in die streken, waar de bevolking er niet op tegen heeft, dat ook de paria's de orthodore Rindoetem- pels bezoeken. Het is dus geen alge meene wet, maar men verwacht dat ln verscheidene streken de onaanraakbaar heid er in de practijk door opgeheven zal worden. OOSTENRIJK. Een typogTafen-staking. Ten gevolge van de Instelling van een voor-censuur op beide sociaal-democra tische bladen: de •.Arbeiterzeitung" en het Kleine Blatt" te Weenen, hebben de ty pografen der Weensche couranten be sloten onmiddellijk ln staking te gaan. De typografenbond heeft de staking afgekondigd tot hedenmiddag 3 uur, zoo dat hierdoor dus ook de middageditie zal worden getroffen. De typografen achtten zich benadeeld ln hun materieele belan gen door de toepassing van de censuur. De staking zou echter geen politiek ka rakter dragen. In den loop van den nacht zou de bondskanselier nog confereren met de uitgevers van de dagbladen en afgevaar digden van de pers. De Heimwehren volgen den toestand aandachtig en trachtten dezen in hun invloedssfeer te neutraliseeren. Het cenlge heden verschijnende blad zal het eerste nummer zijn van het blad der Heim wehren. BULGARIJE. Communisten gearresteerd. De afgevaardigde Rousslnoff. die bekend staat als de „roode priester", is met een anderen arbeidersafgevaardigde gearres teerd. Elf soldaten en vijftien burgers zijn on der dezelfde beschuldiging gearresteerd en de arrestatie van een derde afgevaardigde is aanstaande. ZIJ zullen voor den krijgsraad worden gedaagd. De arrestanten worden er van beschul digd, getracht te hebben oommunistische cellen onder militairen te vormen en hen te bewegen, geweren en munitie te stelen voor de communistische oartij, die ln Bul garije een onwettige organisatie is. Reeds waren 40 geweren gestolen, doch deze zijn thans door de politie opgespoord. De afgevaardigde Rousslnoff was vroe ger prieser op een dorp. HIJ werd betrok ken bij communistische activiteit, legde RECLAME. 7880 CHIEF WHIP de beste Sigaret voor Uw gezondheid! zijn kerkelijke functie neer, knipte zijn lange haren en baard, die alle Bulgaar- sche priesters als teeken van hun waar digheid dragen, en werd arbeidersafge vaardigde. Sindsdien was hij dikwijls be trokken bij incidenten ln het parlement. RUSLAND. De gearresteerde Engelschen. De Metropolitan Vickers Electrical Cy heeft aan haar hoofdvertegenwoordiger te Moskou een telegram gezonden waarin zU hem machtigt lederen redelijken eisch tot, borgtocht voor al haar Engelsche en Rus sische employe's te aanvaarden met dien verstande echter, dat dit geenszins een goedkeuring van het Russische optreden beteekent. Naar intusschen uit Londen vernomen wordt heeft de gespannen verhouding tus schen Rusland en Engeland wegens de ar restatie van 6 beambten der firma Vickers een dieperen ondergrond dan de pu blieke opinie in het eerste oogenblik heeft kunnen vermoeden. Thans eerst is bekend geworden dat de groote pas voltooide elec- trische centrale „Djneprostroi", vermoede lijk tengevolge van sabotage, buiten be drijf gesteld ls moeten worden (Of onkun de bit de bediening?) De sovjet-regeering tracht dê schuldigen op te sporen. Het meest trotsche bouwwerk van het vijfjarenplan, de reusachtige eleetrlsche centrale aan den Dnjepr-rivler. ligt stil. De turbines zijn beschadigd. De Engelsche fir ma Vickers heeft deze turbines geleverd. Toen ze afgeleverd en gemonteerd werden mankeerde er niets aan. De eerste proeven om deze turbines ln bedrijf te stellen ver liepen schitterend. Het bulten bedrijf stellen van deze reus achtige krachtcentrale beteekent een na tionale ramp voor Rutland. Juist scheen 't tijdstip aangekomen, om de nieuwe groote fabrieken door de elec triciteit uit deze reusachtige centrale in werking te stellen. Maar er gebeurde niets en de centrale werkte niet. Het is nog niet uitgemaakt, hoe de ma chines zóó beschadigd konden worden. Er is intusschen rond deze centrale een geweldige verbittering ontstaan, waardoor de arrestaties van de Engelsche ingenieurs verklaarbaar wordt, want door arrestaties ..wegens sabotage" wordt de aandacht van de mislukking zelf afgeleid. De Volkscommissaris van Bultenlandsche Zaken. Litwinof. heeft den «lsch. de ge arresteerde Britsche onderdanen oo vrije voeten te stellen, afgewezen. ZIJ'D. AMERIKA. Communisten-complot in Chili. De politie te Valparaiso heeft een com munistisch complot ontdekt, om onder de bemanning van den Engelschen kruiser „Durban", die een paar weken in de Chl- leensche wateren vertoefde, revolutlon- naire propaganda te maken. De communisten hadden opruiende lec tuur aan boord van den kruiser gesmok keld. dóch hoch deze geschriften, noch de persoonlijke pogingen van de roode agen ten, konden de bemanning bewegen tot muiterij over te gaan. Voordat de kruiser naar Antofagasta vertrok, heeft de kapitein aan de politie Inlichtingen verstrekt, welke de arrestatie van een «root aantal communisten ten gevolge hebben gehad. ONTPLOFFING. VLIEGONGEVAL. ITALIË ZAL DE HANDELSVERDRAGEN OPZEGGEN. ROME, 25 Maart. (V.D.). Bij hei debat, over de landbouwbegrooting ln den enaat werd gisteren medegedeeld, dat regeering vóór den zomer alle handelsver dragen zal opzeggen, welke zij ln strijd acht met de belangen van Italië. DE ONTWAPENING. LONDEN, 25 Maart. (VD.). De diplo matieke medewerker va., de „Daily Tele graph" meent te weten dat behalve Enge land ook Duitschland wijzigingen heeft voorgesteld in het door Mussolini voorge stelde 4-mogendheden-verdrag. Dit ls voi ledie in overeenstemming met hetgeen men te Rome heeft verwacht. De onder handelingen zullen, waarschijnlijk ge rui men tijd duren, voordat de overeenkomst een definitieven vorm heeft aangenomen. De beweringen, dat Frankrijk het plan heeft afgewezen, blijken onjuist. DE BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. WASHINGTON, 25 Maart. (V. D.). - D» leiders van den Senaat en het Huis heb ben zich Vrijdagmiddag bereid verklaard de plannen van president Roosevelt ter bestrijding van de werkloosheid te wijzi gen nadat William Green, de president van do Amerikaansche Arbeidsfederatle het program van Roosevelt had afgewe zen, omdat dit een mengsel was van „fas cisme, Hitlerisme en een vorm van Sovjetisme". De wijzigingen zullen er op gericht zijn het plan een meer vrijwillig karakter te geven met vermindering van het militaire karakter, dat Green onaanvaardbaar achtte. WANDSBEK, 25 Maart. Door onbe kende oorsaak heeft in een huis van twee verdiepingen een ontploffing plaats gehad. Twee personen zijn gedood door het in storten van het huis. Twee personen zi)h in het ziekenhuis opgenomen. DEENSCH MOTORSCHIP DOOR BRAND VERNIELD. KOPENHAGEN. 25 Maart (V.D.). Het motorschip „Fremad" uit Augustenburg op weg van Egemsund naar Kopenhagen ten zuiden van Möen door brand vfrn'e De bemannln gwist zich in de reddingboot in veiligheid te stellen en werd na crie uur te hebben rondgedreven door een Flnsch stoomschip opgepikt en nair Nakskov gebracht. De brand was in machinekamer ontstaan. Het schip sto in korten tijd in lichter laaie Het wak door een Doener hen vllever --ronden en zal tot zinken worden gebracht. VIGO, 25 Maart (Reuter). H®'w vl'egtuig. dat het Britsche eskader m de Baai van Villa Garcia begel?'„ f^ood- zee gestort; de inzittenden werden geo S—f 1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2