Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 25 Maart 1933 FINANCIEEL OVERZICHT. Crematie en Auto-Transport SCHEEPSTIJDINGEN. t .Nou, zes er van." (strix), Dokter: „Ut kam u bepaald verklaren dat u geen blindedarmontsteking hebt. zooals u vreesde." Patiënt„Nu. het spijt me verschrikkelijk uw tijd zoo verspild te hebben Misschien wilt u eens probeeren of n niet wat anders bij me kunt ontdekken (London Opinion). Consolidatie en conversieplannen voor Amerikaansche Staatsschuld De toestand van het Amerikaansche Bankwezen nog steeds niet volkomen opgehelderd - Finan- cieele reorganisatie der spoorwegen in de Ver. Staten onvermijdelijk - Verbetering der bedrijfsresultaten door bezuiniging - De goudclausule voor de Indische leenin gen in werking getreden - Beperkte handel en lustelooze stemming op de Amsterdamsche Beurs. Nu in de afgeloopen week nieuwe, schok kende gebeurtenissen op economisch en financieel gebied achterwege zijn ge bleven. is de stemming op de internatio nale fondsenmarkten weder veel kalmer geworden. Zelfs vertoonen de beurzen neiging opnieuw te vervallen in de apathi sche houding, die het koersverloop geken merkt heeft in de weken, welke aan de Amerikaansche bankcrisis vooraf gingen. Ook op de New-Yorksche beurs is de hausse-stemming, die in de eerste dagen na de heropening der banken viel waar te nemen, sterk geluwd: in sommige af dee lingen heeft zij zelfs plaats gemaakt voor een verkoopbeweging, waardoor 'n scherpe koersdaling is ingetreden. Vooral Amerikaansche staatsfondsen en bankaandeelen hebben van aanbod te lij den gehad. Wat eerstgenoemde betreft, heeft men weliswaar zijn hoop gevestigd op het krachtige optreden van den nieu wen President tot het in evenwicht bren gen van de staatsbegrooting. Maar aan den anderen kant geeft men er zich rekenschap van, dat de maatregel tot be strijding der werkloosheid, die in den een of anderen vorm toch zullen moeten wor den genomen, voor een groot deel tenlaste van de schatkist zullen komen. De koersdaling van staatsfondsen komt de Amerikaansche regeering al zeer slecht ter stade. Juist aan den vooravond van de uitgifte van een groote nieuwe staatslee- ning. ter consolideering van een deel der zoo sterk opgeloopen staatsschuld oo korten termijn. In totaal bedraagt de vlottende schuld thans circa 6 milliard dollar. Het ligt echter niet in de bedoe ling. deze in één keer te consolideeren. Vermoedelijk zal men beginnen met de Qitgffte van een kleine tranche, teneinde de markt te peilen. Mocht deze gelukken, dan zullen verdere emissies volgen en dan zal men het vermoedelijk ook aandurven, over te gaan tot een grootscheepsche con versie-transactie, in den trant als die. welke de Eneelsche regeering reeds in den loop van het vorige jaar kon doorvoe ren. Vermoedelijk zal nien dan trachten, de uitstaande 4Liberty-leening om te zetten in een 3'/;''leening. Mocht dit gelukken, dan zou dit een aanmerkelijke besnaring aan rentelasten voor de Ame rikaansche begrooting met zich brengen. De flauwe stemming voor Amerikaansche bankaandeelen houdt natuurlijk in de eerste plaats verband met de onzekerheid, die nog steeds op dit gebied bestaat. Reeds is gebleken, dat aan verschillende banken toestemming was gegeven, het bedrijf te hervatten, terwijl de financieele positie dezer instellingen dit feitelijk niet had ge doogd. Dit heeft tot gevolg gehad, dat b.v. in den Staat Tennessee waar de meeste banken reeds weer open waren, opnieuw moest worden overgegaan tot een alge- meene bank..vacantie" 'zooals de bank- sluiting in Amerika met een aangenamer klinkend woord wordt aangeduid). Een groote bank in Chicago die luist weer het bedrijf heeft hervat, moet gereorganiseerd worden. Van een der groote New-Yorksche benken is hpt bekend geworden dat zij 200 millloen dollar aan denosito's heeft verloren Een en ander heeft tot gevolg, dat een aantal deposanten die opnieuw ongerust zijn geworden, hun deposito's weer aan de zwakkere instellingen gaan onttrekken, om ze over te brengen naar die banken, welker soliditeit boven allen twijfel verheven wordt geacht. Het heet thans, dat in de toekomst een scherpere controle van regeeringswege op de dividend-pcliiek der banken zou wor den geoefend. Dit zou slechts aan de finan cieele positie dezer instellingen ten goede kunnen komen, wat tot een versterking van het vertrouwen van deposanten zou leiden. Voor aandeelhouders zou 't echter een vermindering van het rendement op hun deelneming in de desbetreffende in stellingen beteekenen en dit vormt ten deele een verklaring voor de ingetreden koersdaling van bankaandeelen. Naar men weet, zal de Amerikaansche regeering zich niet alleen met het bank wezen, maar ook met de positie der Ame rikaansche spoorwegen gaan bezig houden. Verwacht moet worden, dat vele spoor wegmaatschappijen, welker kapitalisatie buitensporig hoog is, onder toezicht van een bewindvoerder gesteld zullen moeten worden, in afwachting van een finan cieele reorganisatie, waardoor het bedrijf weer op een gezonde basis zal kunnen worden gesteld. Hoe ongunstig de toestand zich voor het Amerikaansche spoorwegbedrijf in zijn geheel genomen als gevolg van de economische crisis en de hiermede ge paard gaande vermindering van het ver voer heeft ontwikkeld, blijkt wel uit de resultaten in het afgeloopen jaar De z.g. eerste klas spoorwegmaatschappijen heb ben in 1932 gezamenlijk een netto-verlies geleden van 153 millioen doll., na aftrek van vaste lasten, belastingen enz. In 1931 behaalden dezelfde ondernemingen een netto winst van 116 millioen doll. Voor zoover er nog dividend werd uitgekeerd, geschiedde dit in verreweg de meeste ge vallen ten koste van het in vroegere jaren uit de winsten gevormde surplus. Ernstige zorger, bereidt de quaestie der rentebetaling en der aflossing van de ge fundeerde schulden, die in den loop van dit Jaar vervallen Op 31 December was het bedrag der gefundeerde schuld van de spoorwegen, dat binnen één jaar tijds ver valt. 241 millioen dollar. Tot dusverre was het de Reconstruction Finance Corpora tion. die telkens weer de helpende hand heeft geboden wat natuurlijk ten koste van de schatkist geschiedde, maar men ziet in Amerika wel in, dat dit niet tot in het oneindige zoo door kan gaan. Van daar, dat President Roosevelt plannen heeft ontworpen waardoor, naar men hoopt, het geheele spoorwegbedrijf weder op een gezondere basis zal worden ge bracht. Vermoedelijk zal men de oplossing ten deele wel trachten te vinden in de samenvoeging van lijnen, die eenzelfde gebied bestrijken .waardoor in elk geval een belangrijke besparing in de onkosten zal worden gekregen Van groote beteeke- nis is ook de vraag, of maatregelen zul len worden genomen om de spoorwegen te beschermen tegen de scherpe concurren tie van het automobielverkeer. waarmede zij te kampen hebben. Of dergelijke hulp maatregelen tot beperking van het ver voer per auto wel in het belang zijn van het publiek, is een zijde van het vraag stuk. die wij hier onbesproken kunnen laten. Een lichtpunt bij de beoordeeling van de toekomst van de Amerikaansche spoor wegmaatschappijen vormt het feit. dat de netto-bedrijfsresultaten der spoorwegen in Januari voor het eerst sinds langen lijd een verbetering te zien hebben gegeven. Deze verbetering is niet toe te schrijven geweest aan een toeneming van het ver voer De bruto-ontvangsten immers zijn met een totaal van 226 mill'oen dollar opnieuw ca 46 millioen bij die van het vorige jaar ten achter gebleven De be- drijfsonkosten zijn echter met eenzelfde bedrag gedaald en ook andere uitgaven konden worden verminderd. Dientenge volge zijn de netto-ontvangsten nog iets gestegen, n 1 van 11 tot 13 millioen dollar Nu moet men zich van deze verbetering nog geen overdreven voorstellingen ma ken. De genoemde netto-winst vertegen woordigt nog slechts een rendement van 0.92°/o op het geïnvesteerde kapitaal, tegen 0.78*/o in Januari van het vorige jaar. Dit neemt echter niet weg, dat het als een bevredigend verschijnsel mag worden aan gemerkt. dat de spoorwegmaatschappijen zelf, door den nood gedwongen, bezig zijn, het bedrijf aan de tegenwoordige verhou dingen aan te passen. Op de Amsterdamsche beurs hebben Amerikaansche spüorwegshares zich aan gesloten bij de tijdelijk willige stemming van Wallstreet, waarop echter een reactie volgde. De obllgatiën hebben zich daaren tegen beter kunnen handhaven, mede als gevolg van het grootere vertrouwen In de stabiliteit van den dollar, die duidelijk ,n den wisselkoers tot uiting komt. Na ce vorige week tot 2 46 9/16 te zijn gedaald, is sindsdien een herstel ingetreden tot 2.48 3/8. Andere dollarobligatiën, inclusief de dol- larleeningen van Ned.-Indië, waren even eens goed prijshoudend. De Indische re geering heeft medegedeeld, dat de mini- sterieele regeling ten aanzien van de goudclausule der Indische dollarleening in werking is getreden voor de couponbeta ling per 1 Mei 1933 Dit beteekent der halve. dat de coupons hier te lande be taalbaar zullen worden gesteld, op basis van de goudwaarde van den dollar Bij den tegenwoordigen koersstand van den dollar komt aan dit besluit slechts for- meele beteekenis toe. Intusschen behoeft geenerlei bezorgdheid meer te worden ge koesterd wat het overmaken der voor de couponbetalingen in Nederland benoodlgde bedragen betreft, ook wanneer onverhoopt in het internationale betalingsverkeer van Amerika alsnog aan banden zou worden gelegd. De Ned.-Indische regeering is tot dus verre de eenige geldnemer die een verkla ring met betrekking tot de goudclausule van haar leeningen heeft afgelegd. De Belgische regeering b.v. wier dollarlee ning eveneens van een goudclausule voor zien is. heeft nog niets omtrent de wijze der couponbetaling gepubliceerd. De ge heele kwestie is overigens op het oogen- blik weer minder acuut geworden nu de dollarkoers zich ondanks het feit. dat het goud-embargo in Amerika nog steeds niet is opgeheven, op omstreeks den parikoers blijft bewegen. Voor binnenlandsche beleggingswaarden bestaat nog altijd goede belangstelling, zoo dat zoowel staats- als gemeenteleeningen hier en daar in koers konden verbeteren: vooral de 2'/t en 3°'n Nederlandsche staats schuld was gevraagd tot hoogere koersen. Duitsche obligatiën waren na een tijde lijke reactie in verband met de Presedents- wisseling bij de Duitsche Rijksbank, waar uit. naar men vreesde, wel eens ernstige gevolgen voor de Duitsche valuta zouden kunnen voortvloeien later bepaald vast; op een geruststellende verklaring van den nieuwen President der Rijksbank, dr. Schacht. Deze gaf niet alleen te kennen, dat zijn politiek gericht zal zijn op een handhaving der stabiliteit van de valuta, doch tevens verzekerde hij dat Duitsch- land zijn Internationale schulden loyaal zal erkennen. Intusschen blijft af te wach ten of de wijze waarop de Duitsche re geering de financiering van haar werkver schaffingsprogram zal doorvoeren geen gevaren voor de Rijksmark met zich zal brengen Op de Amsterdamsche aandeelenmarkt is de handel weer uiterst beperkt geweest De stemming was voor het geheel genomen lusteloos, en in het midden der week zelfs gedrukt zoodat de koersen in het alge meen afbrokkelden Groot waren de koers verschillen intusschen niet zoo b.v. voor aandeelen Philips, die slechts met enkele percenten in koers fluctueerden Nadat I kort geleden geruchten waren verspreid, volgens welke over het afgeloopen jaar geen dividend zou worden uitgekeerd wil de men thans weer weten dat een divi dend van 6°/o te wachten zou zijn. Men mag aannemen, dat dit nieuwe gerucht al even preamatuur is als het eersete geweest ls. Bepaald flauw waren aandeelen Uni lever, ondanks het feit, dat de dezer dagen gepubliceerde resultaten van de Duitsche dochterondernemingen van het Unilever- concern alleszins bevredigend waren. Zoo heeft de Deutsche Jurgens uit een netto winst van Mk 1.84 millioen tegen 2.0 mil lioen in het vorige jaar een onveranderd dividend van 10°'» uitgekeerd. De Van den Bergh's Margarine A. G. keert eveneens een zelfde dividend uit als het vorige jaar nJ. ook 10 Ter beurze vreest men ech ter. dat de maatregelen tot steun van den landbouw, die ln verschillende landen wor den genomen, aan de margarine-industrie slechts nadeel zullen berokkenen. Dit geldt vooral voor Duitschland maar ook voor andere landen. In de Ver. Staten zal men het zoeken in een sterke verhooging der invoerrechten op grondstoffen, die den landbouwproducten concurrentie aan doen. w o. zaden en oliën voor de margarinefa- bricage. Ook in Engeland wordt de invoer van grondstoffen voor de oliefabrieken bemoeilijkt. Petroleumaandeelen waren eveneens in reactie mede op het bericht, dat het Fe derale Gerechtshof der Ver. Staten op nieuw beslist heeft, dat de in Texas gel dende verordening op grond waarvan de producenten hun productie moeten beper ken tot 375.000 vaten per jaar in strijd is met de grondwet. Een commissie is thans doende een geheel nieuwe methode ter be perking van de petroleumproductle uit te werken, die niet in strijd met de wet kan worden verklaard. Tevens zijn er bespre kingen gaande om te komen tot een plan ter controleering der petroleumproductle. dat zal gelden voor alle Amerikaansche petroleumgebleden Inmiddels heeft de Amerikaansche petroleumproductle voor de laatste week opnieuw een stijging te zien gegeven. Suikeraandeelen. die aanvankelijk hoo- ger waren, hebben zich al evenmin in koers kunnen handhaven, ondanks het bericht, dat de Nivas de limite voor melasse uit den oogst 1933 met f 0.12"; per 100 KG heeft kunnen verhoogen. De stemming op de New-Yorksche suikermarkt is echter ta melijk flauw, en dit is niet zonder invloed op het koersverloop van suikeraandeelen te Amsterdam gebleven. In rubberaandeelen is weinig omgegaan, en de stemming was eerder gedrukt, in sympathie met de houding der producten- markt. Ook tabaksaandeelen zijn weder in koers teruggeloopen: de vooruitzichten voor de a.s. inschrijvingen worden weinig gun stig beoordeeld, omdat men vreest, dat de Duitsche sigarenfabrikanten in verband met den toestand daar te lande weinig kooolust aan den dag zullen leggen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Nederlandsche Ford 109'/i 108. Philips Gloeilampen 1121/4 115«/_. 1131/4. Ned. Kabelfabr. 212'/: 215 208 217 Unilever 101 96 1/4 98 U S Steel 30 1/8 313/8 28'/! 29 3/8 Kon.Petroleum 143'A 146 1/4 142 1/4 143 1/4 A'dam Rubber 55"! 54'A 55 Ned Scheepvaart Unie 50 48 3/4 49 3/4. Kon. Paketvaart 100 3/4 96 99 Stmv. Mij. .Nederland" 52 48'/-. Handelsver A'dam" 182 3/4 187 182'/;. Javasche Cu'tnur 120'/; 125. Tfeoner 125 132 Deli Batavia Mii. 152'/ 142'/. 143 3/4. Dell Mii. 123"! 121 123. Senembah Mil 134 137 3/4 130'/». RECLAME. Begrafenisonderneming Q. M. SEUGLING Kosterij Evang, Luth. Gem. Middelweg 36 Tel. 3101 Leiden 2453 KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. VULCANUS, 23 Maart van R'dam te Amst. HAARLEM, 24 Maart van Chili te Amst. AMAZONE, 23 Maart van Tarragona naar Valencia. AURORA, 24 Maart van Amst. te R'dam. BODEGRAVEN. 24 Maart van Hamburg te Antwerpen. DEUCALION, 23 Maart van Oran n Amst HEBE, 24 Maart van Amst. te R'dam. i HERMES. 23 Maart van Istanboul naar Bourgas. IRENE. Middl. Zee n. Amst., pass. 24 Mrt, v.m. 7 u. 15 Dungeness. JUNO, 23 Maart van Napels naar Port Empedoole. ORPHEUS. 24 Maart van Kopenhagen te Aarhuus. PLUTO, Amst. n. Kopenhagen, pass. 24 Maart Holtenau. STELLA, 24 Maart van Amst. te Pernis. ULYSSES. 23 Maart n.m. 11 u. van Amst te Hamburg. FAUNA. 24 Maart van Venetië te Triëst. I ORANJE NASSAU. 23 Maart nm. 6 u. van Plymouth n. Havre. COLOMBIA, 24 Maart van Amst. naar W. i Indië. KON HOLL. LLOYD. ORANIA, thuisreis, 23 Maart v.m. 11 it van St. Vincent. ZEELANDIA. uitreis, 23 Maart n.m. 5 n. van Southampton WATERLAND. 24 Maart v.m. 10 u. 30 vin Bremen te Hamburg SALLAND. 24 Maart van B. Aires te Amst MAATSCHAPPIJ NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuis- reis, 24 Maart van Port Said. ROTI LLOYD KOTA AGOENG, thuisreis, 24 Maart van Singapore. KOTA NOPAN. 24 Maart vm. 9 u. 30 van Java te R'dam. KERTOSONO, uitreis, pass. 23 Maart Las Palmas. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DINTFLDIJK, 23 Maart van Vancouver te Seattle. DAMSTERDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 22 Maart van Cristobal. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MAASKERK. uitreis, 23 Maart van Lagos n. Port Harcourt. f HEEMSKERK, 24 Maart van O. Afrika te R'dam. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM, 23 Maart van R'dam n. Genua. DIVERSE STOOMVAARTBFRICHTEN TROMPENBERG. 23 Maart van Duinker ken n. Honfleur. ,e BATAVIER III, 24 Maart van Rdam Gravesend. n9SS. WILLEMSPLEIN, Narvik n. R dam, p 22 Maart Udsire. 2-4 „Het spijt me, maar van de week kan ik den termijn niet i alen." „i valt geen staat op U te maken, hetzelfde zei U al irige week en de week daarvoor." „Nou, en heb ik mijn woord dan niet gehouden (Lustige Kölner Ztg.) Jongmensch.Hooit tn mijn leven zag Ik zulke yoimaakte droomerige oogen Het meisje: „Je bent ook nog nooit zoo lang gebleven.1' (Humorist^ j Eerste landlooper„Der komp een kerel deuze kant uit." Tweede landlooper .Hou, as tie stofzuigers verkoop, seg em dan da'we der geen noodig hebbe." (Humorist). Mevrouw: „Willem, ik liet meneer hier terwijl hij aan den wagen bezig was en nu kan ik hem nergens vinden. Weet jij waar hij gebleven is?" i Tuinman „Nee mevrouw, maar hebt u al m de motorkast gekeken (London Opinion.),

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14