•"«Abdijsiroop Hij dacht in een HOESTBUI te blijven U,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Maart 1933 Vierde Blad No. 22398 BINNENLAND. Buitenl. Weekoverzicht „Opper Van Beek" te Alphen MOGEN 24-JARIGEN STEMMEN? JjUn de bepalingen der Kieswet voldaan. Burgemeester en Wethouders van sGravenhage hebben geantwoord op den brief van den heer Koops aldaar, die vroeg ,124-jarigen aan de Tweede Kamer- rerkiezingen zouden mogen deelnemen. I, en W. overwegen o. m.: dat Ingevolge artikel 1 der Kieswet de leden der Tweede Kamer der Staten- eeneraal worden gekozen door de ingeze- lenen des Rijk, tevens Nederlander of door de wet als Nederlandsche onderdanen er- lend, die den leeftijd van vijf en twintig jiren hebben bereikt; dat artikel 2 der Kieswet onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren heb ben bereikt, verstaat, hen die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op 15 Mei; dat ten slotte artikel 7, 2e lid, der Kies wet bepaalt, dat de kiezerslijst de inwo ners aangeeft, die de voor de kiesbevoegd heid gevorderde vereischten bezitten op den len Januari, voor zoover niet deze wet met betrekking tot eenig verelschte een anderen dag aangeeft; dat onder .eenig verelschte" in artikel 7, 2e lid der Kieswet bedoeld, valt de leeftijd en dat hiervoor in artikel 2 een bijzondere bepaling is opge nomen; Voorts: dat onder „15 Mei" bedoeld in art. 2 der wet moet worden verstaan de 15e Mei van het jaar, waarin de kiezers lijst wordt vastgesteld, blijkende uit het feit, dat in de wet, indien een ander jaar bedoeld is, dit uitdrukkelijk is vermeld (zie o.a. artikel 7, 3e lid en artikel 15, le lid), terwtjl, toen bij de schriftelijke behande ling van het voorstel van verandering in bet lie, ine en IVe Hoofdstuk en in de Add. artikelen der Grondwet (Bijl. 226 van de Handelingen 1915/16. blz. 100), in de Tweede Kamer der Staten-Generaal srerd gevraagd welk kalenderjaar bedoeld waar van „15 Mei" gesproken werd, in de Memorie van Antwoord (blz. 115) is opgemerkt, dat ook in de bestaande wet niet vermeld wordt, welk kalenderjaar be doeld ls, omdat dit vanzelf blijkt. B. en W. komen dus tot de conclusie, dat bedoelde jeugdige personen vóór 15 Mei den 25-jarigen leeftijd hebben bereikt en dus kiesbevoegdheid bezitten. Derhalve kunnen zij niet tot wijziging der kiezers- I lijst meewerken. BEZUINIGING VAN F. 350.000 PER JAAR. 200 locomotiefpoetsers bij de Spoorwegen overcompleet. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons: De directie der Ned. Spoorwegen heeft I reeds eenigen tijd te Maastricht proeven laten nemen om het poetsen van locomo- I lieven dat tot dusver door locomotiefpoet sers plaats had te vervangen door poets- spuitwagens. Dit apparaat bestaat uit een I reservoir van ongeveer 140 liter inhoud. I hetwelk voor hoogstens een vierde gedeelte met olie gevuld wordt. De overblijvende ruimte wordt daarna gevuld met samenge perste lucht tot 5 atmosfeer. Op depots, waar uren niet de beschikking heeft over een luchtcompressor wordt het reservoir I gevuld door aansluiting aan de treinlei- dine van een of andere locomotief. Sinds korten tijd is deze nieuwe poets- Inethode ingevoerd oo alle depots van de 1 'actiegroep Maastricht welke ongeveer JlOO locomotieven omvat. Als gevolg daar- Ivan zijn 25 poetsers overcompleet gekomen. iDaar op de gezamenlijke locomotlöfdepots Ider Ned. Spoorwegen ongeveer 1000 loeo- motieven in bedrijf zijn beteekent dit I vermindering van exploitatiekosten van I f. 350.000 per jaar. Naar schatting komen I hierdoor in het geheel 200 locomotiefpoet- vers overcompleet.' waarvoor tewerkstelling I in andere functies gezocht moet worden, o- PERSONEEL VAN GEND EN LOOS. Ontslag en overplaatsing. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons: Naar aanleiding van het feit dat de firma van Gend en Loos om bezuinigings redenen in verschillende plaatsen van ons land, de bestel- en afhaaldiensten aan par ticuliere firma's zal overdragen, waardoor ln die plaatsen een overcompleet van Van Gend en Loos-personeel zal ontstaan heeft het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Spoor- Tram-, A.T.O.- en Van Gend en Loos-personeel met de directie van A.T. O. en Van Gend en Loos een langdurige bespreking omtrent de positie van dit per soneel gehad. Daarbij is komen vast te staan dat ln sommige plaatsen personeel overcompleet komt. doch in andere plaat sen behoefte aan personeel ontstaat Bo vendien is de directie bereid om haar me dewerking te verleenen indien voorkeur wordt gegeven om in dienst van de be doelde particuliere firma's over te gaan, terwijl zij eveneens bereid is om zooveel mogelijk rekening te houden met de ver zoeken om naar een bepaalde standplaats verplaatst te mogen worden. Nadien werd nog van gedachten gewisseld over de loon regeling en de positie van het A.T.O.-per- soneel. De directie regelt deze loonen naar den plaatselijken loonstandaard. DE LOONEN BIJ DE K LM. Minister acht het niet raadzaam aan subsidieverleening voorwaarden te verbinden. Op vragen van den heer Drop, betref fende het stellen van voorwaarden om trent de loonen en arbeidsvoorwaarden van personeel ln dienst van de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij bij het toeken nen van subsidies aan die Maatschappij en betreffende verbetering van die loonen en arbeidsvoorwaarden. De eerste vraag luidde Is het den minister bekend, dat de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij per soneel in dienst heeft te Schiphol op week- loonen van f. 6,00 en f. 20,00 ongeveer en op maandsalarissen van f. 62,25 en f. 85,75, alsmede op jaarsalarissen van f. 1680,- en f. 2100,,- en te Rotterdam op weeklooner. van f. 5,00, f. 12,50 en f. 17,50, alsmede van f. 27,25 tot ten hoogste f. 152,- per maand, ook voor functies met belangrijke verant woordelijkheid, terwijl bovendien een deel van het personeel te Schiphol belangrijke onkosten moet maken om dagelijks daar heen te gaan? heeft minister Reymer het volgende geantwoord: Bij de Koninklijke Luchtvaart-Maat schappij voor Nederland en Koloniën zijn enkele personen in dienst op salarissen, ongeveer als die in vraag I genoemd. Op Schiphol hebben twee beambten het be doelde laagste salaris, doch zij zijn werk zaam als kellner en hebben dus andere inkomsten. Verder zijn vier leerlingen monteur op Waalhaven in dienst op een weekloon van pl.m. f. 5,00. Geen dezer beambten bekleedt 'n functie met belang rijke verantwoordelijkheid. Het is bij de K.L.M. gebruik het aan vangssalaris van nieuw personeel laag te stellen, om, wanneer na een proeftijd de waarde van den aangenomene gebleken is, zijn bezoldiging in overeenstemming met zijn prestaties te verhoogen. Terwijl in den regel de bedrijven geen tegemoetkoming verstrekken voor het gaan naar of van het werk, wordt bij de K.L.M. gedurende de wintermaanden aan het personeel, woonachtig te Amsterdam en Aalsmeer, het grootste gedeelte van het abonnement op de autobusdiensten ver goed. Het is niet juist, dat de dienstroosters voor een deel van het personeel 70 en meer dienst- en werkuren per week aangeven. De directie der K.L.M. is te allen tijdt bereid met haar personeel in overleg te treden inzake de arbeidsvoorwaarden, het geen naar haar oordeel de voorkeur ver dient boven overleg met vakvereenigingen. die met de eischenvan het luchtvaart bedrijf niet bekend zijn. Het wordt niet raadzaam geacht aan voor een geheel ander doel verleende sub sidies voorwaarden te verbinden omtrent overleg met vakvereenigingen. Het Centraal Bureau van Voorbereiding voor Ambtenarenzaken heeft onlangs een onderzoek ingesteld naar de bezoldigingen van het personeel der K.L.M., ook ter ver gelijking met die in andere bedrijven en voor de rijksambtenaren. De uitkomsten van dit onderzoek geven geen aanleiding om thans op maatregelen aan te dringen. Omtrent ons bericht betreffende het in voeren van een loonsverlaging van 7 pCt. tij „Van Gend en Loos" meldt de Centr. Bond van Spoor- Tram- A.T.O. en Van Gend en Loos-personeel afdeeling Leiden, dat bij gééu der personeelbonden iets be tend is van loonsverlaging alléén echter dat het collectief arbeidscontract door de directie onder nog nader door haar toe te lichten voorwaarden, is opgezegd. HEFFING OP OLIE WEER UITGESTELD. Thans voor onbepaalden tijd. De Crisls-Zuivelcentrale maakt bekend, dat in verband met gewijzigde omstandig heden de aangekondigde heffing op olie, d'c 3 April in werking zou treden, voor loopig wordt uitgesteld. Aanvragen om toezending van oliemer en (banderolles), zakboekjes e.d. zullen derhalve vooralsnog niet worden uitge voerd. BED. BOND v. GEMEENTEAMBTENAREN. De Ned Bond van Gemeenteambtenaren heeft tot penningmeester benoemd den heer a. P. Tolk hoofdambtenaar ter secre tarie van Alphen. DIENSTVOORWAARDEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Premiën, toelagen en vergoedingen. Een delegatie uit den Personeelraad bij de Ned Spoorwegen heeft een bespreking gehad met de directie over de voorstellen tot vermindering van buiten het Regl. Dienstvoorwaarden geregelde premiën, toelagen en vergoedingen. De besprekingen hebben thans tot eenige beslissingen ge leid. De minimumpremie, welke aan wach ters en wachteressen wordt toegekend voor de bediening van stopplaatsen en voor den verkoop van plaatskaarten en rijwielkaarten, is vastgesteld op f. 1.25 per week per post bij uitgifte van 500 kaartjes of minder per maand. De ver goeding voor het gescheiden leven van het gezin wordt verminderd met 8 pet. en zal I dus bedragen per etmaal voor ambtenaren f. 2.30 en voor beambten f. 1.61. De ver goeding voor z.g. koffiegeld voor perso- neel, dat toestemming heeft om tusschen de oude en de nieuwe standplaats heen en weer te reizen, is bij een afwezigheid van tenminste vijf uren gehandhaafd op 50 cent per dag voor ambtenaren, en voor beambten op 30 cent per dag; bij een af- wezigheid van minder dan vijf uren wordt geen vergoeding verleend. De vergoeding aan ploegbazen voor de olie. welke zij noo- dig hebben voor verlichting tijdens den 1 schouwdienst is bepaald op 20 cent per maand. De premieregeling ten aanzien van wachteressen voor regelmatige bedie- ning van overwegen is vastgesteld op f. 1 per maand. Deze premie wordt niet toege kend over de maand, waarin betrokkene zich aan plichtverzuim t. d. z. heeft schul dig gemaakt. De verlaging der premiën voor zuinig gebruik van brandstoffen en smeermaterialen en inrijden van minuten voor machinisten, ondermachinisten en leerlingen-machinist is overeenkomstig het eerder vermelde voorste] vastgesteld. De toelage, z.g. tonnengeld, van 40 cent per dag aan arbeiders, werkzaam op de overlaadloods te Amsterdam Oosterbur- gergracht wordt verminderd met 8 pet. Deze toelage geldt slechts voor hen, die haar thans genieten. (Tel.) RECLAME. „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn vroeger leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een Duitsche vriend. Deze raadde mij Abdij siroop aan. Ik lachte erom. maar kocht den volgenden morgen Abdijsiroop. Na gebruik van 3 leoels van dat wondermid del. voelde ik al verlichting en na 5 fles- schen was ik heelemaal genezen, zoodat Ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig menscb ben." (Origineel ter msage) L. K. te «-H BijHoest - Griep - Bronchitis Atthai „Voor da Borat" Alom vcrkrljgtnar. Than» PI. I.-, PI. 1.50, PI. 2.75 Oebrulk buitenshui! AMIjslroop-Bonbom per dooi 35 cl, per dubbele doos 60 ct "MJSrcOOMOMOIIS (Gestolde Abdijsiroop) 7884 WIJZIGING PERSONEELE BELASTING Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op de personeele belasting. Bij een aantal leden was de vraag ge rezen, of het geen aanbeveling verdient de zoogenaamde pensions, welke thans evenzeer een moeilijken tfjd doormaken, eenigszins tegemoet te komen. De huur waarde van de perceelen, waarin die in richtingen gevestigd zijn, zou dan in plaats van voor twee derden, slechts-jroor één derde als belastbare huurwaarde worden aangemerkt. Een aantal leden der commissie gaf als zijn meening te kennen, dat de reden, welke er toe geleid heeft den houders van motorrijtuigen tegemoet te komen, voor- zoover zij daarmede het geheele jaar niet op den openbaren weg rijden aarleiding behoort te zijn tot het verleenen van een gelijke faciliteit aan de houders van ple ziervaartuigen, die deze vaartuigen gedu rende een geheel jaar hebben opgelegd. De commissie vraagt de aandacht voor een onderdeel der wet, dat door de tegen woordige economische omstandigheden eveneens in een ander licht komt te staan te weten de kinderaftrek. De aanzienlijke werkloosheid, welke alóm heerscht doet het naar de meening der commissie ge- wenscht zijn, dat worde nagegaan, of net niet mogelijk is den leeftijd van 20 jaar, in de wet als grens voor den kinderaftrek gesteld, onder bepaalde voorwaarden r 'et te doen gelden of althans hooger te ste'd m voor werkloozen, die bij hun ouders of grootouders inwonen. 0- BURGERWACHTEN EN HET FASCISME. De minister heeft onlangs beslist dat ook ieden van burgerwachten e. d. geen lid van fascistische organisaties mogen zijn. Dit heeft thans tengevolge gehad dat tal van personen voor het lidmaat schap der burgerwachten hebben be dankt. Men vreest ook dat de finencieele steun minder zal worden omdat meerdere voor aanstaande zakenlieden lid zijn van fas cistische groepen. DE HARINGVISSCHERIJ IN 1933. Het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Hartngvisscherij en de besturen der plaatselijke afdeelingen hebben in een dezer dagen gehouden ver gadering met alg. stemmen het op 14 Fe bruari 1933 genomen besluit ln zake be perking van de harïngvisscherij in 1933 bindend verklaard hoewel enkele reede- rijen de betreffende overeenkomst nog niet hebben geteekend. Intusschren zal op de enkele niet-onder- teekenaren zooveel mogelijk invloed worden uitgeoefend, ten einde te bereiken, dat zij zich in het algemeen belang mede accoord verklaren met de voorgestelde maatregelen. De overeenkomst houdt in. dat reeders van haringschepen verklaren zich te zullen houden aan het op 14 Februari 1933 met alg. stemmen genomen besluit in zake be perking van de haringvisscherij in 1933 in dien zin dat: le. de vóór 9 Mei 1933 gevangen voor jaarsbaring niet mag worden gezouten en in geen enkelen vorm aan den wal zal mo gen worden gebracht; 2e. op 9 Mei 1933 een vierde deel van de vloot ter haringvisscherij mag uitgaan, ter wijl ieder schip dan mag worden uitgerust met zooveel netten als waarvan de totale sperreeplengte de 6000 (zesduizend) Eng. voet niet te boven gaat; 3e. op 6 Juni, 26 Juni en 3 Juli 1933, tel kens een vierde deel van de vloot ter ha ringvisscherij mag vertrekken met de volle vleet. De aanwijzing van de schepen, welke on der sub 2 en 3 vallen, zal plaatselijk ge schieden. Het eventueel niet mede-onderteekenen van een paar reederijen mag naar de mee ning van het hoofdbestuur en de afdee- lingsbesturen niet oorzaak zijn. dat geen regeling ter zake tot stand komt hetgeen ongetwijfeld tot enorme schade voor het bedrijf zou leiden. (N.R.Ct.) OFFICIEELE TOCHT OVER DEN AFSLUITDIJK. Op initiatief van het comité voor de verbinding van afsluitdijk—Heerenveen zal de minister van Waterstaat, vergezeld van de heeren dr ir. J. A. Ringers, directeur- 1 generaal van den Rijkswaterstaat er de hoofdingenieur-directeuren van den Rijks waterstaat ir. G. J. van der Broek en ir. G. Redeker Maandag as. met het comité een excursie maken. UITKEERING VAN Z1EKTEGELD. De heer E. Kupers, lid van de Tweede Kamer heeft den minister van Binnen- landsche Zaken gevraagd: Is het den minister bekend, dat, on danks zijn mededeeling bij de behande ling van de begrooting van binnenlandsche zaken, „dat voor kort werd besloten, bij aldien een werkend lid van een gezin ziek wordt en uitkeerlng ingevolge de ziektewet verlangt, gedurende die ziekte geen groo- tere aftrek te doen toepassen dan voor de ziekte plaats vond", nog steeds het ge heele ziektegeld op de uitkeering sraehtens de steunregeling wordt gekort? Zoo ja, wil de minister dan door een circulaire aan de gemeentebesturen thans uitvoering geven aan dit voornemen? EEN WEEK VAN GROOT GEBEUREN! Over gebrek aan spanning heeft het huidig geslacht zeker niet te klagen! Iets anders is evenwel ,of het zelf daarmede wel zoo bijzonder ingenomen zal zijn, want die spanning beteekent over het alge meen weinig goeds Met groote snelheid volgen de belangrijke gebeurtenissen elkaar op, doch uitkomst brengen zij, helaas, nog niet! Toch voelt men, dat er een soort kentering in de lucht hangt, dat meer en meer het besef zich baan breekt, dat het anders moet, wil men de wereld inderdaad niet in elkaar zien vallen. Dat besef leidt als van zelf tot het aanvaarden van ideeën en meenin gen, die vroeger absoluut werden verwor pen. Te betreuren is bij zulke aangelegen heden altijd, dat men niet eerder van toe schietelijkheid heeft willen hooren, dan was veel ellende waarschijnlijk te vermij den geweest! Enfin, beter laat dan nooit, zullen wij maar zeggen. Zooals wij vorig maal reeds schreven, zijn alle hens aan dek geroepen om de ho peloos vastgeloopen Ontwapeningsconfe rentie te redden en er schijnt kans te bestaan op succes. Nadat McDonald te Ge neve de wereld had verrast met zijn uitge breid en uitgewerkt plan. reisden de En- gelsche ministers naar Rome om met den Duce te confereeren en, zoo mogelijk, voor het plan te winnen. Op hun beurt verraste daar Mussolini hen door een nieuw pian voor te leggen, dat men het best zou kun nen kwauficeeren als een vier-mogend- heuen accoord. Engeland, Frankrijk, Italië Durtschland zouden n.l. bij een aparte re- genng zien verbinden in het beiang van den vrede. De overige mogendheden in Europa zouden dan wel mee mogen doen, ais zij daarop georand waren, doch de vier Europeescne grootmachten van het oogen- bllk zouden den toon aangeven. Buiten den Volkenoond om! Is het wonder, dat daar tegen direct ernstig verzet rees bij de aldus uicgeslotenen. ook al was het misschien niet zoo kwaad bedoeld? En dat verzet heeft z.cn reeds op bijzoendere wijze gede monstreerd. dooraat net pian van voorzit ter Henderson en van genoemde vier om de ontwapenmgscomerentie te verdagen tot na Pascnen. opdat rustig kon worden beraadslaagd over beide nieuwe plannen, eenvoudig door de conferentie is verwor pen! Met het duidelijke doel om te doen gevoelen, dat de overige landen van Europa, al zijn ze dan van minder betee- kenis door grootte als anderszins, zich niet willen laten behandelen als quantité né- gligeable! En dat zij niet gediend zijn van zoo'n Volkenbondje naast den officieelen Volkenbond Edoch en dat is gelukkig men heeft het kind niet met het wasenwater wegge worpen en alle gelegenheid open gelaten om alsnog de diverse plannen te bespreken en te becritiseeren. Hetgeen reeds te Parijs plaats vond. daar op weg naar huis de Engelsche ministers eenigen tijd overble ven om hun Fransche collega's geheel op de hoogte te brengen van het verloop van zaken te Rome en hen wellicht te overre den tot deelneming aan een viermogend- heden-conferentle in Italie's hoofdstad, hetgeen Mussolini blijkbaar maar al te gaarne zou zien! Tot de onmogelijkheden behoort een dergelijke bijeenkomst niet! Er is vooruitgang merkbaar in de diverse stemmingen, al is overeenstemming nog lang niet verkregen. Frankrijk zit nog steeds met de moeilijkheid van erkenning der Duitsche gelijkgerechtigdheid waartoe de overigen reeds besloten, zonder dat daar nieuwe vel'igheidsverzekeringen tegenover staan. Het blijft voor Daladier een heel ding om Frankrijk daartoe te bewegen; ook al schijnt hij vermoedelijk onder begrip der socialisten voor de gebeurtenissen in Duitschland. voortaan op den steun der sociaal-democraten te kunnen rekenen ook zonder geheel hun program te acceptee ren. gelijk totdusver feitelijk werd geëlscht. I Het toch nog zoo krachtige Fransche na tionalisme in den meest concreten zin heeft nieuw voedsel gevonden dooi den loop van zaken bij 9nze Oosterburen. Speciaal nu Hitier zijn macht voorloopig voor goed heeft gevestigd .de Duitsche staat van Weimar, goed beschouwd ten grave is gedaald en het Derde Rijk ge sticht! Dat wil immers zeggen, hetgeen zich in Duitschland deze week heeft afge speeld. i Met welk een schitterende mise-en-scène is de eerste bijeenkomst van den nieuwen Rijksdag ln het historische Potsdam door de Nazis gemaakt tot een feestdag van den eersten rang! Hoe hebben zij ingezien de zucht der Duitschers naar militair ver toon en wat daarbij behoort, hetgeen de staat van Weimar zoo dom verwaarloosde. Potsdam is geworden een zeldzaam goed verzorgde demonstratie van terugkeer tot het oude Duitsche nationalisme, waar ook de oude toon glashelder te beluisteren viel. Daar in de oude keizerstad was het, alsof er in Duitschland geen andere bur gers meer waren dan nationaal-socialisten en Duitsch-nationalen, doch vooral Na zisDe communistische leden van den Rijksdag zijn eenvoudig uitgesloten, de socialisten worden geduld, het Centrum tenminste nog eenigszins au serieux geno men, doch buiten de regeeringspartijen om heeft men weinig egards. Geheel over donderd heeft men de goe-gemeente en de eerste werkelijke zitting van het nieuwe regeeringslichaam droeg daarvan volko men de sporen. Aan ernstig verzet zelfs tegen de machtigingswet, die feitelijk alle macht geeft aan de regeering-Hitier, zelfs over den grijzen president von Hin denburg heen, is niet gedacht. De socialis ten zaten kleintjes in een hoekje en durf den zich niet te uiten als voorheen, lieten EEN HALVE EEUW IN OVERHEIDSDIENST. Agent L. van Beek. Hierboven plaatsen wij een foto van den heer L. van Beek, agent van politie le klas te Alphen- die 3 April a.s. den dag hoopt te herdenken waarop hij voor 50 jaar in overheidsdienst trad. Als 12'/:-jarige jongen begon de heer van Beek zijn loop baan in overheidsdienst als pupil aan de toen in die dagen bestaande pupillen school te Arnhem. Na toelating als vrij williger werd hij op 29 April 1887 bevor derd tot korporaal-titulair bij de rijdende artillerie en vervolgens tot korporaal wachtmeester. Op 20 Oct. 1889 werd de heer v. Beek on derscheiden met de bronzen medaille met gesp voor langdurigen trouwen dienst, terwijl hij op 1 December 1904 den mili tairen dienst met pensioen heeft ver laten en werd overgeplaatst bij het re servekader. Na ook herhaalde malen dienst te hebben gedaan als reserve volgde op 30 Juli 1908 zijn bevordering tot reserve- opperwachtmeester-instructeur. Onwille keurig zullen velen bij het lezen van dit bericht terugdenken aan de mobilisatie jaren 19141918, toen „Opper van Beek" vooral in militaire kringen geen onbe kende was. Als slot werd de heer van Beek op 1 April 1919 bevorderd tot reserve adjudant-onderofficier. In 1904 werd de heer van Beek in de voormalige gemeente Alphen aangesteld tot agent van politie, in welke functie hij ook reeds in November 1929 onder zeer groote belangstelling zijn zilveren jubileum heeft mogen vieren en hierbij ook o.a. werd onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ook thans twij felen wij niet, of het zal den heer van Beek. wien het militaire leven nog zeer na ter harte ligt, doch zich ook als die naar van Hermandad als een humaan ambtenaar veler achting verworven heeft, op 3 April a.s. niet aan belangstelling ont breken. Reeds nu wenschen wij genoem den heer op dezen voor hem en zijn huis- genooten zoo gedenkwaardigen dag een aangename herdenking toe! RECLAME. 7886 VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Markelo mr. A. P. Korthals Altes met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van Ooster- hesselen. UIT NED. OOST-INDIE. VERLENGING PENSIOEN GERECHTIGDEN LEEFTIJD. BATAVIA, 24 Maart. (Aneta). De .Java- Bode" meldt, dat het Departement van Financiën opnieuw bezwaar maakte tegen de reeds door de Regeering voorgenomen verlenging van den pensioengerechtigden leeftijd tot 50 jaar. zelfs een ware philippica van Hitler in bekenden trant rustig over zich heen gaan. Al de overige partijen en partijtjes stem den voor, zoodat de wet er met ongekende meerderheid met vlag en wimpel doorvloog. Hitier bezit thans een macht als nimmer een rijkskanselier voor hem, die theore tisch zelfs die van Mussolini te boven gaat en automatisch vervalt die macht voor een nieuwen rijkskanselier, wanneer Hitier toch op den duur eens zou moeten wijken. Vooreerst ls daarop echter, wij zeiden het reeds, geen schijn van een kans. Van het allergrootste belang is, dat men voor het eerst Hitier heeft leeren kennen als „staatsman"; totdusver had men al leen kennis gemaakt met den agitator Hitier, voor wiens caDaciteiten als zoo danig men ongetwijfeld respect moest hebben. En de eerlijkheid gebiedt te er kennen, dat de staatsman Hitier niet is tegengevallen! Wat de buitenlandsche politiek betreft, heeft hij eigenlijk geen ander geluid doen hooren dan zijn voorganger Brüning, zij het, dat de toon thans iets forscher klonk, waartoe overigens het verloop van zaken sinds Brüning's val alle aanleiding gaf. Dat is derhalve erg meegevallen! Het be kende Duitsche standpunt van gelijke rechten in ieder opzicht is nog eens dui- dleijk naar voren gebracht, doch zeer ver zoeningsgezind.Had Brüning hetzelfde gezegd in plaats van Hitier, hij zou o. i. algemeen een goede pers hebben gehad in het buitenland: nu ziet het nationa lisme elders te veel den Duitschen natio nalist, die aan het woord was! Onbevoor oordeeld zal men echter moeten erkennen, dat er niet dan reden voor tevredenheid kan bestaan. Heel wat minder duidelijk was rijkskan selier Hitier inzake de binnenlandsche politiek; gaarne zou men zijn ingelicht, hoe en langs welke wegen hij zich voor stelt het Duitsche land economisch te herstellen tot oude glorie, zooals beloofd werd in allerlei toonaard en met volle overtuiging Op dit terein ligt toch ook het criterium voor Hitler's al of niet slagen! Hier bleef hij Vaag. Doch men valle hem daarom niet direct te hard. eenigen tijd tot betijen moet men hem gunnen. Scherp formuleerde hij, hoe het bui tenland met de inwendige politiek van Duitschland niets te maken heeft, en dat is op zich zelf volslagen juistvoor zoover het buitenland daarbij niet recht streeks is betrokken en in meenig opzicht is het dat wel De economische toestanden grijpen immers thans te veel in elkaar, dan dat een land maar op eigen wieken kan drijven zelfs waar het z.g. binnen landsche maatregelen betreft! Zonder parlement zonder gezag naast of boven zich kan Hitier zich nu geheel wijden aan zijn opbouwende taak....

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13