33 LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 24 Maart 1933 LAATSTE BERICHTEN. SPORT. STADSNIEUWS. BEURSOVERZICHT. UIT DE BONTE WAERELD. BINNENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het kunstmatig beïnvloeden van het weer. RECHTZAKEN. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 771. Hedenmiddag 3 uur: 771. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon Ned. Meterorol. Instituut te Oe Blldt- Hoogste stand 778.7 te Riga. Laagste stand 748.1 te Janmayen. Verwachting tot den avond van 25 Maart Matige tot zwakke, Oostelijke tot Zui delijken wind. Helder tot licht bewolkt. Droog weer. Iets zachter overdag. BU1TENLANDSCH WEERBERICHT. T. h Kon Ned Meteorol Inst te Oe Bildt De hooge drukking begint ln de kern iets af te nemen maar breidt zich zuid- westwaarts uit zoodat de toestand voor onze omgeving nog gunstiger wordt. In Noord-Scandinavië daalde de barometer vrij snel en viel dool in, alleen in Midden- Scandinavië is nog eenige vorst overge bleven. in Duitschland nam het gebied met vorst af en de bewolking toe. In ons land, België, Frankrijk en Zuid-Oost- Engeland houdt het fraaie zonnige weer aan met minder wind dan gisteren. Be halve uit Ierland en Noord-Scandinavië wordt geen neerslag gemeld. In het Ka naal waait de wind nog krachtig uit Oost. Aan de Noorsche kust uit zuidwest. Waarschijnlijk duurt het fraaie weer tot Zondag voort, bij Iets hoogere tempera tuur al is eenige toeneming van de bewolking te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. (41 gr. F.) 12 uur 's midd.: 8 gr. C. (46 gr. F.) 3 uur nam.: 10 gr. C. (50 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zaterdag. Voorm. te 2.25 uur; nam. te 2.41 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 6.48 nam. tot 5.23 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 24 Maart: op 5.23 uur; onder 4.37 uur. ATHIETIEK. DE AFSTANDSMARSCH DER L.W.S.V. Reeds meer dan 200 deelnemers. Zondagmorgen 10 uur begint de af- standsmarsch der Leidsche Wandelspoit- Vereenlging. Naar wij vernemen zullen er ruim 200 personen starten, waaronder velen van Duiten nemen. Het parcours luidt als volgt: Den Burcht, Burgsteeg, Breestraat, Hoogewoerd Hooge Rijndijk rechtsaf Kanaalweg, Vrouweweg. Zoeterwoude, Stompwijksche Vaart, Stompwijk, naar Leidschendim, Veenestraat. Vlietbuip over, linksaf, dan rechtsaf. Damstraat. Damlaan. linksaf Voorburgsche weg, even voorbij viaduct rechtsaf Parklaan dan rechtsaf Laan van N.O. Einde, dan rechtsaf Bezuloenhout - sche Weg en even voorbij Oerbosch linksal brug over en door het Bosch naar Roomhuis. Rust (half uur): Roomhuls, Waalsdorperlaan, Buurtweg, lar.gs de Kievit. Groot Haesebroecksche Weg recht uit Bakkers Hagenlarn. rechtsaf Pauw laan, linksaf Leidsche Weg. naar Den Deijl, rechtsaf Papenlaan, linksaf Voor- schotensche Weg, naar de Vink. rechtsaf Haagweg, Noordeinde, Breestraat, Den Burcht. HERDENKINGSDIENST VOOR PROF. EEKHOF. De faculteit der godgeleerdeheid heeft tegen morgenochtend 11 uur in dé gewelf- kamer der Universiteit uitsluitend voor hoogleeraren en studenten een bijzondere samenkomst belegd, waarin prof. Eekhof zal worden herdacht. Het woord zal worden gevoerd door prof. dr. J. de Zwaan, prof. dr. B. D. Eerd- mans en den heer W. F. Zuurdeeg, prae- ses van het Collegium Theologicum c.s. „S. S. S.", waar i de overleden hoog- ieeraar eer voorzitter was. AMSTERDAM, 24 Maart. Lustelooze markt. Industr fondsen en Kon. Olies gedrukt. Unilevers flauw. Sui kerwaarden en Rubbers lager. Tabakken goed prijshoudend. Scheepvaarten en Mij nen stil. Amerik. fondsen goed prijshou dend. Duitsche obligaties gedrukt. Neder- landsche obligaties vast. De beurs was hedenmiddag zeer luste loos. De rede van Hitler maakte een on- aangenamen indruk, vooral de uitlatin gen ten aanzien van de schulden wer den ongunstig opgenomen, hetgeen een daling van de koersen der Duitsche obli gaties ten gevolge had. Ook de aandeelenmarkt neigde tot reactie. Van de Industrie-fondsen kregen Unilevers van aanbod te lijden. De koers daalde 3 pCt. bij eenigszlns toenemenden "andel. Aku's prijshoudend. Philips nauwelijks orljshoudend. Voor Kon. Olies was de belangstelling gering. Be noteering brokkelde onder beurstijd iets at en liep ruim 1 pCt. af. Suikerwaarden gedrukt onder leiding van H.v.A.'s, die 2 pCt. lager waren. Rubbers werden iets lager afgedaan, doch Tabakken waren goed van toon m verband met berichten omtrent goede kwaliteit der tabak, die volgende maand kullen verkocht worden. Scheepvaarten en Mijnen evenals Amerik. fondsen bleven °P peil. De Nederlandsche obligatiemarkt *as vast. WISSELKOERSEN Engeland 8.85'/ï, Duitschland 59.18, frankrijk 9.75 1/4, België 34.60. Zwitser land 47.87'/i .Denemarken 38.05, Zweden «40, Noorwegen 43.65, New-York 2.47 7/8. Prolongatie 1 pCt. KON. NED. MIJ. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE. In tegenwoordigheid van den Rijkstuin- bouwconsulent en de voltallige Commis sie van Toezicht, had gisteravond de eind- les plaats van den speciaal-cursus in Tuin- teekenen. aanleggen en onderhouden van tuinen. Na afloop sprak de voorzitter der afd. Lelden, de heer J. G. Ballego de leer lingen toe en wees op het belangrijke van dezen avond, in het bijzijn van de Rijks vertegenwoordiger. Spreker behandelde de meerdere kennis van het tuinteekenen, zoowel als van het beplantingsmateriaal en als hij het mooie werk der leerlingen bekijkt, dan kan hij dit niet doen zon der terug te denken aan den leeraar, den heer A. Galjaard, die dezen cursus tot zulk een goed einde heeft weten te brengen. De woorden van dank tot hem gesproken waren dan ook ten volle verdient. Vervol gens deelde spr. de rapporten van den leeraar mede. Het diploma acht hij een voorwerp dat de leerlingen in staat zal stellen om verder in de Maatschappij te slagen. Nog bracht spr. dank aan allen die de afd. in staat gesteld (»adden dit onderwijs te doen houden en wel in het bijzonder het Gemeentebestuur. De Rijkstuinbouwconsulant, de heer lr. K. Volkersz heeft met genoegen dezen cursus gevolgd en stelde er prijs op dezen avond te kunnen medemaken; het gele verde werk toonde reeds dat het onderwijs in uitstekende handen geweest was en hij sprak daarom den leeraar hartelijk toe, hem dank brengende voor het vele en goede werk door hem geleverd. De leerlin gen aldus spr. mogen wel dankbaar aan vaarden dat de afd. Leiden, met steun van de Leidsche Tuiniers en Bloemisten Ver. en de Bond v. Oudleerlingen voor derge lijke cursussen zorg draagt. De heer A. Galjaard dankte den voor zitter en Consulant voor de hartelijke woorden tot hem gericht en de leerlingen voor de aangename medewerking; zij moeten voort gaan zich steeds verder in hun vak te bekwamen, zij moeten de waarde van iedere heester, van iedere plant en bloem, ten volle leeren kennen. Namens de leerlingen bedankte de heer R Oudshoorn voor het genoten onderwHs en de prettige verstandhouding met den leeraar hetwelk hit vergezeld deed gaan van een naar ornrMwarVen on tuinhmiw- gebied. Das middags vond een drukbe zochte tentoonstelling olaats van de ge maakte teefcenineen. Od de eerstvolgende tuinbouwvergade ring zal het dtnloma met zeer veel vrucht worden uitgereikt aan I. Kret P. van Dle- mel en Ft van Bruggen; met veel vrucht aan G. Maandag. N. v d Kroft A. van Houten P J R Oudshoom A. v. d. Naeel. A J Verdnec T v WprVVmven en met vrucht aan E. P Vacano. P. Reizevoort. J. van Rlln P F moffïiri Ti sitmivou p T Hansen, J. van Heuzen, T. Heetveld, A. H. G. Kooloos J. Houwer A Driessen, H. Noort. H. Rutgers en T. v. d. Mark. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST IN DE SIGARENINDUSTRIE OPGEZEGD. De vier werkliedcnorganisalles in de slgareuindustrie ontvingen gisteren van hel Verbond van de Vereenigingen van Sigareniabrikanten in Nederland en van de Nederlandsche R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten bericht, dat zij de per 31 Mei a.s. eindigende collectieve arbeids overeenkomst tegen dien datum opzeggen. Tevens werd haar gemeld dat binnen kort een uitnoodlging voor een bespreking over den inhoud van de nieuw af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst zal worden afgezonden. INBRAAK BIJ GEMEENTE-ONTVANGER In den afgeloopen nacht is bij den femcente-ontvanger te Heeswijk den beer J. van Aspert ingebroken. Qe dieven hebben zich door openschuiving van een raa m aan de achterzijde van het huis toegang in de woning verschaft. De brand kast is aan de achterzijde opengesneden. Een bedrag, groot ongeveer f 500, toe- behoorende aan de gemeente Heeswiik werd gestolen. Voorts wordt nog eenig geld, een gouden horloge en nog andere goederen tnebehoorende aan den heer van Aspert vermist. BRAND. Hedennacht is brand uitgebroken in liet in de Groenesteeg gelegen café „Het Citroentje" te Zutfen. De brand ontstond, doordat de bewoners een brandende petro leumlamp lieten vallen. Spoedig stond het café in lichter iaaie en ook een naast het café gelegen perceel werd bedreigd. Door krachtig optreden van de brandweer, die met drie stralen het vuur bestreed, inocht inen er tenslotte in slagen het bedreigde perceel te behouden, doch de waterschade was zeer aanzienlijk. Het café brandde uit UIT NED. OOST-INDIE. DE KRAKATAU. SERANG, 24 Maart (Aneta). De werking van de Krakatau kenmerkte zich in de afgeloopen week door zware dampen, af gewisseld door kleine erupties. Gisteren bereikte de hoogste eruptie 350 Meter Hedenmorgen werd een zware damp- vorming waargenomen. VERPLICHTINGEN AMBTENAREN. BATAVIA 24 Maart. (Aneta). De „Java- Bode" verneemt dat de Indische Regeering doende is een formule samen te stellen waarin nader bepaalde verplichtingen voor ambtenaren, die contact onderhouden met politieke organisaties zullen worden vast gelegd. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal exa men wis- en natuurkunde, hoofdvak dier kunde, de heer C. de Jong (Den Haag) Econ. doctoraal examen indologie; de heer J. C. Overbeek (Den Haag): Artsexamen eerste gedeelte: de hecren H. L. Ie Roux (Leiden) en A. L. Bo'len (Den Haag) en mej. M. Gerlach (Schie dam): bevorderd zlin tot arts: de heerëu M A Gonszen (Oegstgeest)D. Ouwehand (Katwijk), D Smit (Vlissingen) en A. Th. van Papendrecht (Oegstgeest). DE POSTVLUCHTEN. Bij de K L M. is bericht binnengekomen dat de ..Havik" (thuisreis) te Medan is aangekomen De Ijsvogel" op de uitreis is te Alorster geland o AARDBEVING. Heden werd aan het Meterologisch In stituut bericht ontvangen uit Zeeland dat daar gisterenavond te 7 07 minuten een aardbeving was gevoeld. Door de selsmo- grafen te De Bilt is om deze tijd 'n zwakke storing ooeeteek«od. Personen die de aardbeving waargeno men hebben, worden uitgenoodigd hunne bevindingen aan het Meterologisch Insti tuut te De Bilt mede te deelen. ERNSTIGE VAL. De 30-jarige J. D. K., timmerman te Leeuwarden, is vermoedelijk door een misstap van een in aanbouw zijnd perceel van 10 M. hoogte gevallen. Met zware Inwendige kneuzingen is de ongelukkige naar een ziekenhuis vervoerd. CRISIS-BOTERMERK. De Crisis Zuivel Centrale deelt mede dat voor de week van 26 Maart tot en met 1 April de prijs van het crisis boter- merk op f. I per K.G. en die van de vervoervergurrning voor buitenlands' he boter op f. 0.90 per K.G. is vastgesteld. DE MAN ZONDER VERJAARDAG. Dat iemand door zijn geboortedag een ongelukkig mensch kan worden, komt ze ker niet alle dagen voor en daarom is het ongeluk van Wilhelm Weizen wel de moeite van het vertellen waard. Deze Wilhelm Weizen is Duitsch-Ameri- kaan, zoon van een vermogend koopman. Het ontbrak hem aan niets, vanaf zijn prilste jaren kon hij alles bekomen, wat zijn hart maar begeerde en wat met geld te betalen was Slechts één dmg bleet hem ontzegd zijn verjaardag kon hij nooit op den goeden dag vieren Hij moet dat altijd twee dagen te vroeg of één dag te laat doen, slechts in de schrikkeljaren kan hij eenige afwisseling daarin brengen en zijn geboortedag één dag te vroeg vieren. Toen hij op school kwam. begon reeds het ongeluk Hij had ln Amerika les ge had van een huisleeraar en kwam na den dood van zijn vader naar Duitschland, waar hij door zijn moeder naar school werd gezonden. „En wanneer ben je geboren, mijn jon gen?" vroeg hem de onderwijzer. „Den 30sten Februari 1904". antwoordde i de jonge Wilhelm en zijn antwoord ver wekte een schaterend gelach De onder wijzer dacht dat hij voor den gek werd gehouden en Wilhelm kreeg een paar ste vige oorvijgen in ontvangst te nemen. Later werd de zaak opgehelderd en de on derwijzer maakte zijn excuses tegenover Wilhelms moeder. Nog een anderen keer veroorzaakte zijn geboortedatum hem groote moeilijkheden. Hij was als getuige ln een rechtszaak op geroepen En wanneer bent U geboren" vroeg hem de rechter „Den 30sten Februari 1904" luidde het antwoord en de president dreigde hem met een vervolging wegens „groben Un- fung." Maar ook thans werd de zaak tot klaar heid gebracht en het bleek dat Wilhelm Weizen inderdaad op 30 Februari 1904 het licht der wereld had aanschouwd. En dat zat zoo: Zooals bekend is, is het de gewoonte dat op de schepen, die in de Stillen Oceaan de Datumsgrens overschrijden, bij de vaart van West naar Oost. een dag twee keeren wordt geteld bij de vaart van Oost naar West echter een dag wordt overgespron gen. Nu bevonden zich in 1904 de ouders van Wilhelm aan boord van de „Siberia" op de reis van Yokohama naar San Fran cisco en het en het toeval wilde, dat het schip op 29 Februari (1904 was een schrik- keljaarll de Datumsgrens overschreed. Zoo kwam men. daar éen dag toegevoegd moest worden, tot 30 Februari en het on geluk wilde, dat Wilhelm Weizen juist op dezen dag geboren werd en zijn verjaardag dus zijn heele leven nooit op den julsten dag kan vieren. De navolgende schepen zijn morgen in radio-telegrafische verbinding met het kuststation Schevenlngen Radio. Baloeran, Colombia, Costa Rlca, Dempo, Flandria. Joh. v. Oldenbarneveld, Klipfon tein, Kota Agoene, Kota Tjandl, Maas dam, M. v. St. Aldegonde, Orania, Oranje Nassau, Poelau Laut, Poelau Roebiah van Rensselaar, Statendam, Veendam, Zee- landla. Bij verzending van een radiotelegram j vla Scheveningen Radio bedragen de to tale kosten 44 tent per woord. In het vorig artikel over de kunstmatige beïnvloeding van het weer heb ik de be lofte gedaan nog op enkele bijzonderheden in te gaan en deze belofte zal ik nu, tot slot van dit onderwerp, vervullen Het ls oogenschijnlijk heel gemakkelijk om een middel toe te passen, waai door regen uit de lucht komt te vallen onder omstandigheden, dat het daartoe uit zich zelf niet komt. In werkelijkheid is het vraagstuk niet gemakkelijk. ZIJ. die gelooven, dat het zoo gemakke lijk ls, gaan van de volgende redeneering uit: Regen is gecondenseerde waterdamp in den dampkring, waterdamp is altijd in den dampkring aanwezig, er worden eerst wolken gevormd, eindelijk zijn er zoovpel wolken, dat het nog maar een heel klein beetje scheelt of zij beginnen in regen over te gaan. De mensch moet nu dat kleine beetje erbij doen. dan bgint de re gen en houdt vanzelf een heelen tijd aan. Als het helder weer is en het wil maar niet gaan regenen, is de oorzaak, dat er geen wolken zijn en er is maar weer een klein stootje noodlg om wolken te maken. Zij. die zoo redeneeren. kennen den dampkring niet en stappen over eenige bezwaren heen, die zelfs de Natuur te machtig zijn. Vooreerst is het wel volkomen waar, dat regen gecondenseerde waterdamp is, maar het is toch niet precies bekend, hoe en onder welke omstandigheden de water damp tot regen overgaat. Vroeger gaf men er de voorstelling aan of de water- camp bestond uit een verzameling water moleculen, die in de lucht waren opge lost. d. w. z. daarin gelijkmatig verdeeld. De waterdamp zou een volkomen gas zijn. Condenseeren zou dan een gevolg zijn van het samenvloeien van een aantal water moleculen tot een druppel. Wanneer men echter daarbij in aanmerking neemt, dat in waterdamp, die zich als een volkomen gas gedraagt, de moleculen in verhouding tot hun afmetingen geweldig ver van el kaar verwijderd zijn. dan kan men zich misschien beter voorstellen, dat conden satie toch waarschijnlijk niet zoo eenvou dig in zijn werk gaat Wij kunnen dus ge rust zeggen, dat wij niet zoo precies weten op welke wijze de condensatie verloopt. In de tweede plaats zijn de meteoro logen er op grond van allerlei waarne mingen en feiten toe gekomen om aan te nemen, dat althans een groot deel van het in den dampkring aanwezige water daar in niet rondzweeft als moleculen maar in verzamelingen van moleculen, heel kleine druppeltjes dus. verschillend van grootte. De Noorsche meteoroloog Hildlng Koh ier, die eenige jaren geleden daarnaar een onderzoek instelde, vond, dat het aantal moleculen in die druppeltjes altijd een veelvoud is van twee en dat verreweg de meeste druppeltjes ontstaan moeten zijn door samenvloeiing van twee even groote druppeltjes. Hieruit zou volgen, dat eerst twee moleculen zich vereenigen tot een paar, twee paren tot vier moleculen, twee viertallen tot acht, twee achttallen tot zestien, enz. Hier volgt terstond uit, dat de paarvor ming eigenlijk de sprong is van het vol komen gas naar het begin der conden satie en dat de verdubbelingen een heel apart verschijnsel zijn. Nu leeren verder de feiten, dat wolken dikwijls, ja meestal zweven in een ruimte, waarin de lucht niet verzadigd is met waterdamp. Dat zij daarin toch niet op lossen moet dus een bijzondere reden heb ben, Deze is zeer waarschijnlijk, dat de druppeltjes, waaruit de wolk bestaat, ge lijknamig electrlsch geladen zijn en des wege elkaar afstooten. Hieruit volgt, dat men, om van wolken regen te maken, eerst de electriciteit er van zou moeten afhalen. Dat dit heel moeilijk is hebben tal van proeven reeds lang bewezen. Verder ls eigenlijk niet overtuigend ge bleken, dat in de atmosfeer toestanden heerschen kunnen, die als het ware bijna tot regen lelden mits een kleine impuls daartoe wordt gegeven. Maar al mogen die toestanden wel eens voorkomen, betee- kent dit volstrekt niet dat een kleine im puls ineens de algemeene condensatie zou kunnen Inleiden. Men moet niet vergeten, dat, wat voor de Natuur een nietigheid is, voor ons buiten ons bereik ligt en als wij dan zouden beproeven een kleine impuls te geven, zou deze voor de Natuur geen beteekenls hebben maar onze hulpmid delen bijna uitputten. 1 Wij behoeven ons dus niet te verbazen I dat al onze menschelljke pogingen om regen te maken in het allergunstigste ge val wel eenig effect hadden, dat echter j te gering was om tegen de daarvan be- steeds moeiten en kosten op te wegen. Wij mogen niet vergeten te wijzen op de talrijke gevallen, waarin uit een don kere. grijze lucht maar geen regen wil val len. Het kan de schijn hebben, dat wij dan hebben te doen met gevallen, waarin werkelijk een kleine stoot zou kunnen leiden tot algemeenen regen. Gaan wij deze gevallen een voor een na. dan zullen wij kunnen constateeren, dat in een aantal van hen, de grijze lucht niet anders is dan een ciur.r.e wolkenlaag, drijvende tusschen betrekkelijk drooge luchtlagen. In enkele andere gevallen wordt wel eenige regen gevormd, maar deze lost. al vallende, in lagere, droge luchtlagen op. Tenslotte moeten wij altijd eerst bij de Natuur in de leer gaan om te weten te komen hoe en wanneer wij kans zouden hebben met onze hulpmiddelen regen te maken. Wij zullen dan al spoedig leeren. dat de Natuur slechts op drie manieren regen maakt nl„ le door vermenging van vochtige en koude luchtmassa's (geringe neerslag). 2e. door buien, en 3o, door mid del van z.g. depressies. Geen dezer middelen, waartoe de Na tuur over de noodige groote krachten en hoeveelheden kan beschikken, valt bin nen het menschelljk vermogen In deze richting behoeven wij dus niets te be proeven. ZOO zouden dan tenslotte onze labora torium-hulpmiddelen overblijven, bijv. electriflcatle. bestraling, ionisatle, ver warming en afkoeling van de lucht, e. d. Bij geen dezer hulpmiddelen beschikt de mensch over die geweldige hoeveelheden waarmede de Natuur kan werken Het vraagstuk van het regenmaken schijnt vooralsnog dus hopeloos te zijn en zoo als het met den regen is geschied. Is het ook met andere meteorologische verschijn selen. waarvan de kunstmatige beïnvloe ding voor den mensch beteekenis zou kun nen hebben. (Nadruk verboden.) C, N. DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Assen deed heden uit spraak in de zaak tegen den garagehouder R K te Groningen. Als bestuurder van een personenauto heeft deze zeer onvoorzichtig met groote snelheid gereden, waardoor de door hem bestuurde auto u aanraking kwam met een boom en een lantaarnpaal Deze braken en vielen op mevr. Timmer, met het gevolg dat zl; in het ziekenhuis over leed. Verdachte werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met ontzeg» ging van het rijbewijs gedurende 3 Jaaf. De eisch luidde 6 maanden en ontzegging gedurende 1 jaar, DOODELIJK ONGEVAL OP OVERWEG, Overwegwachter voorwaardelijk veroordeeld. Den 8sten October van het vorige jaar wilde een 64-jarige wielrijder den spoor» wegovergang aan den Amstelveenschen- weg bij Amsterdam oversteken. Plotseling werd de man door den trein Amsterdam- Aalsmeer gegrepen. Hij kreeg ernstige in wendige kneuzingen en overleed aan d» gevolgen hiervan. Het bleek, dat de over wegwachter verzuimd had de afsluitboo- men neer te laten, Wegens veroorzaken van dood door schuld had de overwegwachter zich voor de rechtbank te Amsterdam te verant woorden. Hij beriep er zich op, dat zijn klok in het wachthuisje achter was en hij daarom niet op tijd naar den trein had kunnen uitkijken. Het slachtoffer van dit oneeluk bleek zeer doof te zijn. Het OM. requireerde een boete van f 2S subs. 10 dagen hechtenis en één maand hechtenis voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde den man tot één week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. LEIDEN, 24 Maart. Veemarkt. Aange voerd 986 runderen, 502 kalveren, 782 schapen, 10 stieren 30—175, geen handel, 319 kalf- en melkkoeien 120—210, stug, 401 vare koeien 65—135, stug, 235 vette ossen 85—220 per stuk, 25—58 ct. per K.G, schoon a. d. haak, matig 21 pinken, 13 vette kalveren 25—45 per stuk, 42—84 cl. per K.G. schoon a. d. haak, 489 nuchtere kalveren 2—459, traag, 620 vette scharen 12—16, zeer matig, 162 weide schapen 9— 12. zeer matig, 37 lammeren, 709 mest- varkens 11—23, matig, 678 biggen 5—0, matig. 6 paarden 75—215. Kaasmarkt, 24 Maart. Aangevoerd 5l partijen kaas Goudsche kaas 42, Leidsche kaas 9 partijen, le soort Goudsche kaas f. 24—26.53, idem 2e soort f. 21-23, Ie soort Leidsche kaas f. 20—23 50, idem 2e soort f. 18—19. per 50 K.G. Handel matig. AARLANDERVEEN, 23 Maart. EiersA- veiling. Aanvoer 6296 stuks. Kipeieren f. 1.90—2.50, eendeieren f. 1.80—2.10 per 109 stuks. Boter 75—78 ct. per pond. BODEGRAVEN, 23 Maart. Eierenveiling B.P.K.V Aanvoer 21377 stuks. Kipeieren f. 2—2.30 voor witte, f. 2.20—2.60 voor bruine, eendeieren f. 1.50—2.30 per 100 stuks. Kippen 70 ct. per stuk. HOOFDDORP, 23 Maart. Graanbeurs. Rogge plm. f.4, Gerst (chevalier), Win- tergerst en Haver plm. f.5, Duiveboonen plm. f.8, Paardeboonen en Kanariezaad plm. f. 6, Groene erwten f. 10—14, vale erwten f.7—8, Geel mosterd f.14—18, Karwijzaad plm. f. IS, Blauwmaanzaad f.41 —44. Alles per 100 K.G. KOUDEKERK, Rijndijk, 23 Maart. Aan voer 9410 eieren. Kipeieren f.2—2.50, eend eieren f. 1.80—2.20 per 100 stuks. Boter 70—78 ct., kaas 20—25 ct. per pond. Kippen 70 ct., hanen 60 ct. per stuk. LEEUWARDEN. 24 Maart. Veemarkt. 180 Enterstieren 4090; 78 Twenterstlerc n 90—190; 606 vette koeien 65—160, 30— 9 ct. per K.G.; 2133 Melk- en kalfkoeien r;0 —170: 512 Pinken 20—58; 24 Vette kalve ren 20—55; 686 Nuchtere kalveren 23.50; 530 Vette schapen 6—17; 43 Weide scna- pen 612: 546 Vette varkens 20—65 26 30 ct per K G.; 20 Magere varkens 1038 cent per K.G 156 Kleine biggen 48 per stuk; 7 Bokken en gelten; 35 Paarden; Totaal aanvoer 5575 stuks. Zuivel. Sleutel kaas 22: Goudakaas 1034; Edammerkaas 1245; Aanvoer 19197 KG.. Mijnboter 1.43 per kilogram 1 35 en 1.29. Veillngboter 1.40 per K.G. 1.20: Aanvoer 2/3, 19/6 1/12 vaten. Commissie 47. Eierhandel. Kipeieren aangevoerd 50.000 K.G Prijs f. 1.75 tot 2.50 per stuk. Handelsprijs f. 27.50 tot 35. per K.G. Eendeleren aangevoerd 1200 K.G. Prils 2.25 tot 2.75 per stuk. Handelspriis f. 27.50 tot 35 per K G, Pluimvee. 10 Slachthanen 50—90 ct. per stuk. 100 Siachtklppen 50—1.10 per stuk. 25 Jonge hanen 75—1.25 per stuk. NIEUWVEEN, 23 Maart. Aanvoer kip eieren 4500 stuks f. 2.10—2.70, eendeieren f. 1.50—2 per 100 stuks. Kaas 25 ct. per pond. Bloemen 2 ct. per bos. NIEUWKOOP. 23 Maart. Aanvoer 10378 stuks Kipeieren I 1.90—2.55, eendeieren 1.1.55—1.80 per 100 stuks. RIJNSATERWOUDE, 24 Maart. Aange voerd 6S60 kipcieren f. 2.25-2.75, 808 eend eieren f. 2 per 101) stuks. VEUR, vrije veiling. 23 Maart. 17817 kipeieren f. 2.10—2.55 per 100 stuks. Kippen f. 0.30—1.25, konijnen f. 0.20—1.85, duiven 18—27 ct. per stuk. 23 Maart. Kropsla, le soort f. 5.60— 7.90, idem 2e soort f 2.10-4.60, Stootsla 20—26 ct., Andijvie, per 100 f. 0.70-1.20, Spinazie 32—40 ct., Rabarber, per 100 bos f. 6—9, Radijs f. 5—6. WESTLAND, 23 Maart. Middelprüs van de Westlandsche bloemenveilingen. W. Copland 7—10 ct.; Bartigon 812 ct.Wm. Pitt 8—10 ct., Pr. Elisabeth 12 tot 15 ct.; Ml', v. d Hoeft 18—21 ctCrarn. Brilliant 67 ct.; Narcissen 25 cent per bos. WüUBRUGGE, 23 Maart. Aanvoer 5100 eieren, kipeieren t. 2.20—2.50, eendeiercn f. 1.90-2.10 per 1C0 stuks. Boter 1.1.20-1.26 epr K.G. ZEVENHOVEN, 23 Maart. Eierenveiling Aantal eieren 6622 stuks. Kipeieren f. 2—3 eendeieren t 1.75 1.9J per 10(1 stuks. Ko nijnen 42—48 ct. per stuk. Kaas 20 ct. pe rpond Sinaasappelen 2 ct. per stuk. Bananen 4—5 ct. per stuk. I-I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3