LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Vrijdag 24 Maart 1933 PARLEMENTAIR OVERZICHT EERSTE KAMER. INGEZONDEN. BERLIJNSCHE BRIEVEN. Tégen ruwe huid KUNST EN LETTEREN. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN EN ARBEID. Het eerste deel dezer vergadering ging heen met replieken over de Arbelds-be- grootlng. Niets bijzonders. De Minister heett nogmaals als zijn meening doen kennen, dat het verkrijg baar stellen van „het versche kadetje" stellig het verbod van nachtarbeid in ge vaar zou brengen, en ook aan de economie van het bedrijf niet ten goede zou komen: de productie-prijs zou worden verhoogd. Wij kunnen dus voorloopig dat versche kadetje wel afschrijven De begrooting werd aangenomen. BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Ook de Begrooting van Waterstaat bracht verschillende sprekers in het veld, met allerlei llevellngs-wenschen. De heer Smeenge: verbetering van toe standen te Maastricht; verlaging van scheepvaart-tollen: betere spoorwegtoe standen te Amsterdam. De heer Heerkens Thyssen: betere regeling inzake de onbe waakte overwegen. De heer ter Haar: spoed met de uitvoering der plannen in zake de verbinding van Amsterdam met den boven-Rijn, betere regeling van het vervoer-vraagstuk, en instelling van een verkeerspolitie speciaal met het oog op het auto-verkeer. De heer Janssen: instelling van een Vervoersraad en slechte vervoer- toestanden in Maastricht. De heer LJssel- muiden: collectieve arbeidscontracten op nemen in rijksbestekken. De heer Wester- dijk: belang van de tramwegen. De heer Lohman: geen verbreeding van het Kanaal HansweertWemeldinge over de volle lengte, want dat is te gunstig voor België ten aanzien van de Rijn-Schelde-verbin- ding. De heer Moltmaker: betere regeling van de dienst- en rusttijden van het spoor weg-personeel. Over al deze onderwerpen heeft de Minister van Waterstaat een aantal wel willende opmerkingen gemaakt. Wij teekenen er het volgende uit aan. Voor het vervoersvraagstuk wees de Mi nister naar het ingediende ontwerp. Een wijziging van de Motor- en Rijwlelwet is op komst. Een centrale regeling ter bevor dering van de verkeers-veiligheid is inder daad noodig. Toeneming van het aantal ongelukken (ook bij overwegen) houdt verband met de toeneming van het aantal motorrijtuigen. Voorts is het publiek on voorzichtig en noodzaakte de bezuiniging tot opheffing van bewakingen. Verdere verbetering van het kanaal Hansweert Wemeldinge is noodig. doch er zal overleg met de Staten-Generaal worden gepleegd. Aan de voorbereiding van de verbinding AmsterdamBoven-Rijn wordt gewerkt; dezer dagen wordt een beslissing genomen inzake de sluiswerken bij Vreeswijk i3 mil- lioen gulden!). Allerlei andere punten in zake de spoorwegen, de scheepvaart: over weging. En toen ging de begrooting van Water staat er zonder hoofdelijke stemming door. POSTBEGROOTING. Met de behandeling der Postbegrooting is de Kamer nog even begonnen. Prof. Kranenburg heeft daarbij een rede gehouden over de zendtijd-regeling. Hij bestreed opnieuw de beheerde ver deeling, door den Minister gemaakt, inzake de vier geestes-stroomingen, waarbij de A.V.R.O. tot een liberalen omroep is ge maakt. Ten onrechte. Want zoo zei de hoogleeraar de A VR O. wenscht niet liberaal te worden genoemd en weigert aan de vrijzinnig democraten en aan de liberalen een deel van den spreektijd te geven. Maar juist dit feit was volgens prof. Kranenburg een be wijs, dat een andere zendtijd-regeling noo dig is, om de ontstane onbillijkheden weg te nemen. Ook tegen de censuur ontwik kelde de hoogleeraar verschillende bezwa ren en hij vroeg een beroepsinstantie. Heden voortzetting. HAGENAAR. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt met teruggegeven AAN DE HUISVROUWEN VAN LEIDEN EN OMLIGGENDE GEMEENTEN. 't Wordt lente! En mét de lente, breekt ook het groote voorjaarsieest der huis vrouw aande schoonmaak! Alles gaat van zijn plaats, kasten worden leeg gehaald en weer ingeladen. Huisvrouwen, als ge bezig zijt het huis ,,met bezemen te keeren", och, denkt dan ook eens aan ae stichting „Het Leidsche Brokkenhuls?" Ge komt allicht iets tegen, dat ge niet meer gebruikt, en dat het Brokkenhuls nog zoo gaarne aanvaarden wil! Op het oogenbük is er groot gebrek aan damesjaponnen en kinderschoeisel, doch we kunnen letterlijk alles gebruiken: huisraad, beddegoed, kleeding, enz. We zijn dankbaar voor wat we reeds ontvingen, doch we moeten b 1 ij v e n vragen, want waar af gaat. en niet bijkomt De goederen worden zoo noodig hersteld en gerepareerd, doch zend ons toch geen schoeisel of kleeding, hetwelk nog maar goed is voor de lorrenmand. Als een hemd versteld is, en nog eens versteld, en dan nóg eens versteld, en 't komt dan weer stuk uit de wasch, heusch dan heeft een ander er ook niets meer aan. We kregen laatst een jongenskiel, waar- niets meer aan heel was: de ellebogen wa ren meer dan eens versteld, doch weer ,.door"; rafel was de onderkant der mou wen; de kraag was er afgehaald. De knoopen zouden het eenige b e e 1 e aan de kiel geweest zijn, dochdie had de gee'ster er eerst afgeknipt. Wilt U ons met de schoonmaak ge denken. bericht zulks dan even aan ons secretariaatWitte Sineel 50, Tel. No. Z691 (bli geen gehoor No 68) en de goederen worden ten spoedigste bij U afgehaald. HAAGSCHE RECHTBANK. De 24-jarige garderobier P. C. L. te Lei den heeft zich te verantwoorden gehad terzake opzettelijke brandstichting in het door hem bewoonde perceel aan de Hee rengracht No. 92 te Leiden, waarin een winkelzaak, welke hij voor zijn schoon vader beheerde, gevestigd was. L. was in den vroegen morgen van 9 Februari jX, terwijl zijn vrouw sliep, naar beneden ge gaan, alwaar hij in een kamer achter den winkel met behulp van lucifers eerst een schoorsteenlooper in brand stak' en ver volgens een mantel, welke in een kast hing en waarvan hij de deur sloot. Daarna be gaf hij zich naar den winkel, alwaar hij een winkelopstand in brand stak. Na deze transacties ging L. rustig naar boven en begaf zich te bed. afwachtende totdat er alarm zou worden gemaakt, Zulks ge schiedde naar zijn zeggen na verloop van een uur. Verdachte bekende den brand opzettelijk te hebben gesticht. Als reden voor zijn zonderling gedrag gaf hij op, dat hij een piano in huurkoop had en deze niet verder kon afbetalen. De president wees er L. op, dat het toch veel eenvoudiger zou zijn geweest indien hij de piano dan maar aan den eigenaar had teruggegeven, temeer waar verdachte persoonlijk geen belang bij den brand kon hebben, omdat de zaak, die niet al te best ging, aan zijn schoonvader toebehoorde. Verder bleek, dat de bedoelde piano was aangeschaft, terwijl L. in staat van fail lissement verkeerde en voorts dat er reeds eerder brand was uitgebroken, waarvan L. verdacht werd deze opzettelijk te hebben veroorzaakt. L. ontkende door iemand an. ders te zijn opgestookt en volhardde bij het verhaal van de piano. Het O.M., waargenomen door jhr. nu-. Van Asch van Wijck. wees op het groote gevaar, dat voor de omwonenden boven den winkel woonde een bejaard echtpaar dreigde en meende, gezien de antece denten van L. en den ernst van het mis drijf een gevoelige straf te moeten eischen, welke hij stelde op 3 jaar. Mr. Schölvinck, uit Warmond, voor L. pleitend, verzocht de Rechtbank een nader onderzoek naar diens geestvermo gens te doen instellen. Vonnis 6 April a.s. Gisterenmiddag stond terecht de, 22-j. J. H. H. v. E. uit Alphen aan den Rijn. wien ten laste was gelegd diefstal van geld van een bedrag van f. 40.ten na- deele van zijn patroon C. F. Rijnveen te Delft welk feit gepleegd was op 24 Nov. van het vorige jaar. Het waren vier bank biljetten van f. 10.die verdachte dit een geldkistje heeft gehaald, hetwelk stond op de slaakamer van zijn patroon. Verd. was door zijn patroon op heeterdaad be- tapt. Reeds eerder had hij zich aan een dergelijk feit in dezelfde betrekking schul dig gemaakt, hetgeen hij erkende. Het geld gebruikte hij voor bioscoopbezoek, autotochtjes en cafébezoek. In 1931 was verdachte reeds voorwaardelijk veroor deeld eveneens voor een dergelijk feit, welke straf hij thans bij deze zal moeten uitzitten volgens den Officier. De Officier van Justitie eischte 8 maanden gevange nisstraf. Vonnis over 14 dagen. Voortgezet werd de zaak tegen A. den U. uit Boskoop tegen wien door den Leid- schen Kantom-echter was geëischt 6 dagen hechtenis en ontzegging om motorrij tuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden, terzake dat hij op 6 September van het vorige jaar des ochtends om 6 uur op den Hoogen Rijndijk met zijn auto te gen een lichtmast was gereden. Verdachte zou toen onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd, hetgeen hij ont kende. Op 9 dezer zou de Rechtbank uit spraak doen. Aangezien het onderzoek niet volledig werd geacht, werd alsnog een vijf tal getuigen gehoord. Het meerendeel de zer getuigen was tot de overtuiging geko men- dat verdachte niet geheel nuchter was. Verdachte beweerde alleen eenige glas bier te hebben gedronken. De Of ficier bracht nog in het midden, dat verd. reeds eerder voor een dergelijk feit is ver oordeeld. Spr. kon geen verzachtende om standigheden vinden om verandering in de eisch te brengen. Hij eischte bevesti ging van het vonnis van den Leidschen Kantonrechter. Vonnis over 14 dagen. Voortgezet werd de zaak tegen S. v. d. Z. en A. BI. beiden uit Alphen, die bij von nis van den Kantonrechter aldaar waren veroordeeld ieder tot eqp geldboete van f. 300.sub. 4 weken hechtenis terzake van het houden van race-wedstrijden op den Kanaalweg op 2 Augustus jX, waarbij nog een meisje werd aangereden, die aan de bekomen verwondingen is overleden, n.l. mej. H. De officier vond het feit zeer ernstig en vroeg bevestiging van het von nis van den Kantonrechter. Vonnis over 14 dagen. Gedurende de laatste maanden van het vorig jaar werd te Warmond een serie inbraken gepleegd veelal in de zgn. „land huisjes". De politie slaagde er in de hand te leggen op een bende, welke gedurende geruimen tijd het dorp en de omgeving onveilig maakte. Gistermorgen stond voor de Haagsche rechtbank een viertal jeug dige personen terecht. Het eerst werd be handeld de zaak tegen drie hunner, n.l. de 20-jarige N. J. C. B,, de 23-jarige A. H. E. en de 22-jarige B. J. v. d. H. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de eerste beiden een bezoek hadden gebracht aan de woning van mej. de wed. K., nadat zij zich toegang hadden verschaft door verbreking van een raampje en dat zij zich o.a. een bedrag van f. 40 aan bank papier toeeigenden. Gedrieën hadden zij ingebroken in eenige landhuisjes toebe- hoorende aan de heeren P. en van D., alwaar de jongens alles medenamen wat van hun gading was. Naar de president opmerkte hebben de jongelui tij-lens hun operatlën nogal aardig huisgehouden. Het OM., waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wijck nam in zijn requisi toir de jongens geducht onder handen en wees erop, dat de feiten, waarvoor zij thans terecht stonden, slechts een gedeelte uit maakten van hetgeen zij op hun kerkstok hadden, want gebleken is, dat de jongens niet voor geweldpleging terugdeinsden. Het plan was n.l. gemaakt om een win kelier ter plaatse neer te knuppelen en hem daarna te berooven De Jongens staan zeer ongunstig bekend, alleen Van der H. maakt daarop een uitzondering. Gezien het ernstig karakter der gepleegde feiten, requlreerde de officier tegen belde eerst- genoemden 8 maanden en tegen Van der H. 5 maanden gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de 18-jarige H. J W van S. die op eigen gelegenheid had ingebroken ten huize van den kleer maker P., alwaar hij o.a. uit een porte feuille een bedrag van f. 50 ontvreemdde. Het reclasseeringsrapport omtrent dezen verdachte luidd» zeer ongunstig. Van S. is reeds met den Kinderrechter in aanraking geweest en wilde niet naar de raadgevin gen van zijn ouders luisteren. Tegen hem luidde de eisch eveneens 8 maanden ge vangenisstraf. De verdedigers van de jongelui wezen op de heerschende werkloosheid, welke er mede toe heeft bijgedragen, dat de jongens uit het rechte spoor zijn geraakt. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. o HET SMOKKELDRAMA TE RUCPHEN. Voor de Rechtbank te Breda stond te recht de 24-jarige chauffeur van een smokkelaarsauto, J. B„ thans gedetineerd, verdacht van poging tot doodslag, althans veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, subsidiair bedreiging met doodslag, althans zwaar lichamelijk letsel. Het betreft hier het bekende smokkeldrama te Rucphen. B. was bestuurder van de auto. waarin de smokkelaar Valentljn doodelijk door een kogel was getroffen. Verdachte was op 7 Februari jX. toen de belastingambtenaar G. J. v. D.. die midden op de Seppenschestraat onder Rucohen stond, met een ontplooide doua- nevlag 't teeken tot stoppen had gegeven in snelle vaart doorgereden. Hij zou den commies ongetwijfeld overreden hebben, indien deze niet ijlings op zij was gespron gen. Eenigen afstand verder had daarna ook de marechaussee J. V. een stopsein gegeven en ook deze kon zich slechts door snel opzij te springen het leven redden. De Officier van Justitie requireerde een jaar gevangenisstraf. Mr. Pels Riicken Jr., ontredend als ver dediger, pleitte vrijspraak, subsidiair een voorwaardelijke straf, daarbij wijzend op het gunstige reclasseeringsrapport, over verdachte uitgebracht. Uitspraak over 14 dagen. HAARLF.MSCHE RECHTBANK. De rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen een 46-jarigen handelsreiziger, thans gedetineerd, die terecht stond wegens oplichting. De handelsreiziger zou een 68-jarigen bloemistknecht uit Lisse een hypotheek bezorgen van f. 1200 en vroeg een voorschot van f. 50. De bloemist knecht had het geld niet en daarom had de handelsreiziger met een trapnaaima- chine genoegen genomen, die hij zou ver- koopen. Wat de machine meer opbracht, zou de bloemistknecht terugkrijgen. Van het verleenen van een hypotheek was echter niets gekomen. De handelsreiziger zei. dat dit kwam, omdat de politie hem veel te vlug had gearresteerd. Was dit niet gebeurd, dan zou de bloemistknecht zijn hypotheek gekreeen hebben. De president geloofde niet veel van dit verhaal, temeer niet, omdat de handels reiziger nimmer hypotheken had verleend, doch wel eenige malen wegens oplichting en diefstal was veroordeeld. De Officier van Justitie noemde ver dachte en zijn onvindbaren compagnon een paar sluwe rakkers, die in den beiaar den bloemistknecht een gemakkeliik slachtoffer zagen. Spreker eischte zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. B. W. Stomps zeide, dat de „compagnon" van verdacht; inder tijd heeft bekend, dat hij zich schuldig had gemaakt aan oplichting. Verdachte dient dus te worden vrijgesproken. De Rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Een drietal jonge mannen uit Hi'.legom, had in den nacht van 9 op 10 Januari in een winkelperceel te Lisse ingebroken en geld, sigaren, sigaretten, tandpasta, zeep, schoenen en nog enkele voorwerpen buit gemaakt. Zij stonden veertien dagen geieden voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, en gistermorgen zag het drietal zich als volgt veroordeeld: de oudste verdachte, De H., een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden: de tweede, G. genaamd, twee jaar en de derde, T. acht maanden gevan genisstraf. De Officier had resp. drie. twee en een jaar gevangenisstraf geëischt. De heler van de gestolen goederen, de koopman P.. uit Landsmeer, werd veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest door- gepracht (Van onzen correspondent). Berlijn, 18 Maart. DE „NATIONALE REVOLUTIE." Wie in deze historische dagen een Ber- lijnsche correspondentie wil opstellen, be hoeft niet naar stof te zoeken. Er is maar één onderwerp, waarvan alle Duit- sche monden vol zijn, alle Duitsche har ten overloopen: de „nationale revolutie". Natuurlijk mag men dat overloopen der harten niet generaliseeren. Ongeveer de helft van alle volwassen Duitschers voelt weinig of in het geheel niets voor de ingrijpende veranderingen, die de laatste weken met geweld van een lawine op Duitschland neergestort zijn. Van deze helft is wederom de helft in heftigste oppositie, en de overigen zullen hoogstens bereid blijken, een welwillende houding jegens de nieuwe heerschers aan te nemen, tactisch welwillend, wel te begrij pen, zonder innerlijke sympathie. Ën gaan we op de dingen even dieper in, dan zien we, dat ondanks alle meer dan levensgroot-geestdriftige gedoe naar bui ten zelfs in de massa der nationale revo- lutionnairen twee groepen: de Hitleria- nen en de Papisten, duidelijk te herken nen zijn. Geen toeval, dat Adult Hitler rijkskanselier, Franz von Papen, rijks- vicekanselier is, en dat rijkspresidenl Von Hindenburg deze heeren slechts gemeen schappelijk in audiëntie ontvangt Waar bij men mag aannemen, dat hij naar de rapporten van den heer Hitler met onge veinsde belangstelling, maar die van den heer Von Papen met oprechte waardee ring luistert. Dat deel van het Dultscbe volk, dat, door de lawine gedwongen, het heft in handen genomen heeft, ziet zich voor een verantwoordelijkheid van ongehoorde afmetingen gesteld. Ik bedoel daarmee niet het leiding geven aan de „nationale revolutie", wat voor de nieuwe ministers niet al te moeilijk is, daar de omvang der overwinning eiken tegenstand tot nader order gebroken heeft. Maar ik meen de naaste toekomst, nadat de roes dezer overwinning zal zijn uitgeslapen. Er zijn voor de nieuwe regeering en voor den nieuwen koers gevaren in aantocht, over welke zeer verstandige politici als vice- kanselier Von Papen (en waarschijnlijk ook de ten slotte zeer ernstig nadenkende en tot toenadering steeds geneigde Rijks kanselier Hitier) op liet oogenblik reeds vpf ernstige zorgen zijn. Deze gevaren zijn: de verhouding tot het buitenland, zoowel op algemeen poli tiek als op economisch gebied; de nei ging van het nationaal-sociaüsme tot ab solute, ook geestelljk-cultureele dicta'.uur; de onderdrukking van een nationale oppositie. Wat de verhouding van Duitschland, het nieuwe Duitschland, tot het buiten land betreft, weet elke krantenlezer, hoe de dingen er op het oogenblik voorstaan. Oppervlakkige medestrijders heeft het nationalistische Duitschland voorloopig slechts in Rome en in Boedapest, waarbij nog zeer de vraag is, of de steun van Italië op werkelijke en duurzame sympa thie berust en niet van Parijs uit aan koersveranderingen onderhevig kan blij ken. Maar zulle beschouwingen gaan natuurlijk het kader van Berlijnsche brieven te buiten, waarom we liet ook, ter wille van de volledigheid, bij een korte vermelding laten willen. De verhouding tot de beide andere groepen, noemen we ze de „neutrale" en de „vijandige" varieert op het oogenblik tusschen directe vijandschap (ik reken hiertoe o.a, den scherpen handelsooriog tusschen Duitsch land en de Tsjecho-Slowakische Repu bliek) en een zekere koele welwillendheid, die elke gebeurtenis op zichzelf beoor deelt, gelijk dat met de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika het geval is. Waar Nederlands plaats in deze groote reeds is, laat ik aan de beoordeeling van den lezer over. Men weet in Berlijnsche regeeringskrin- gen even goed ais wij, dat al deze varian ten van buitenlandsche gezindheid meer of minder afhandelljk zijn van de wijze, waarop in Duitschland zich de binnen- landsche overwinnaar jegens den b.nnen- landschen overwonnene gedraagt. Nie mand minder dan vice-kanseüer Von Papen heeft op de groote moreele en historische beteekenis van zulk een hou ding voor de beoordeeling door de ge- heele menschheid in uitstekende bewoor dingen gewezen. En ook rijkskanselier Hitler heeft herhaaldelijk onderstreept, dat de overwinning der nationaal-socia- listen groot genoeg is om het den over winnaars gemakkelijk te maken, elke nei ging tot binnenlandsche revanche uit gevoelens van liaat voortgekomen, te onderdrukken. Dat zulke waarschuwingen noodig zijn, bewijst het feit, dat ze in het tegenwoor dig stadium door de allerhoogste leiders der nieuwe rijksregeering worden uitge sproken. Ze zijn wel zeer duidelijk gericht tot breede nationalistische kringen van jeugdige heethoofden in den lande en zullen ook op fanatici in de niet te verre omgeving van de regeering zelf haar in druk niet gemist hebben. Vrijwel het geheele buitenland zal ont stemd zijn door handelingen, die in het nieuwe Duitschland onmiskenbaar tegen de Joden gericht zijn. We willen hier uit drukkelijk tegen overdrijving en tegen leugenaebti-e tendenz-berichten waar schuwen. Met de beruchte progromstem- mlngen, die voor den oorlog Rusland en na den oorlog Polen internationaal in op spraak gebracht hebben, heeft de situa tie in Duitschland niet het minste te doen. Het is juist, dat de nationaal-socia- listiscbe partij veertien jaren lang haar ten slotte onstuimig toenemend succes voor een deel aan anti-semitische propa ganda te danken gehad heeft Natuurlijk is zulk een propaganda van algemeen menschelljk standpunt absoluut verwer pelijk. Maar men mag, wil men eerlijk blijven, niet nalaten, naar verklaringen voor deze stroomingen zoeken, en komt dan voor Duitschland tot het resultaat, dat vele goeden heiaas voor weinige kwa den lijden moeten. De volkomen geassi mileerde Duitsche Joden zijn steeds de eersten geweest, die zich in hooge mate geërgerd hebben over het onsympathieke en uitdagend-opdringerige optreden van na den oorlog uit Oost-Europa binne- gedrongeneo, die moreele en commerciecle praktijken medegebracht hebben, welke tot de diep-treurige schandaalprocessen hebben geleid, waaraan namen als Bar- mat, Helpzand, Sklarz, Sklarek en con sorten verbonden zijn. De in.ieme vriend schap van zulke „chevaliers d'industrie" met voormannen der Duitsche sociaal- democratie heeft de woede van rechtsche volkskringen natuurlijk nog aangewak kerd. Stellig is 't Duitsche anti-semitisme steeds tegen zulke onwaardige elementen en niet tegen Joodsche ex-frontsoldaten, geleerden, kunstenaars, enz. gericht ge weest Dat in deze dagen van revolution- naire omwenteling gegeneraliseerd wordt en dat daaronder Joden van groote ver dienste te lijden hebben, is hoogst betreu renswaardig. Vindt echter ook niet de goedkeuring van al die nationale Duit sche kringen, die achter een nobele per soonlijkheid als vice-kanselier Von Papen staan. Een gevaar noemde ik ook de neiging van het nationaal-sociaüsme tot absolute, ook geestelijk-cultureele dictatuur. Ik dacht daarbij in de eerste plaats aan de oprichting van een nieuw ministerie voor propaganda en nationale voorlichting, dat onder leiding van den 36-jarigen dr. Joseph Goebbels, een van Hitler's intiem ste medewerkers staat. Deze minister Goebbels is een veelzijdig en zeer talent vol man. Men mag gerust zeggen, dat een belangrijk deel van het succes der nationaal-socialistische beweging voor zijn rekening komt. Hij Is nu echter een soort cultureele dictator geworden en men zou van hen kunnen zeggen: Am Göbheischen Wcsen Soil das Volk geneseu! Het Is daarom van beteekenis, zfch at tc vragen, wie dr. Goebbels is en welke bevoegdheden hij heden bezit. Hij heelt er nooit doekjes om gewonden, dat hij alles haat met diepsten haat, wat Joodsch is. Dat heeft hij in honderd en meer hoofdartikelen in het blad „Der Angriif", waarvan hij nog heden de uitgever is, zelf bevestigd. Blijft hij consequent, dan zal hij al zijn invloed gebruiken om het Duit sche cultureele leven van wat hij ali Joodsche invloeden beschouwt, te „zul- veren". Wij zien reeds, dat den dag na zijn benoeming de wereldberoemde diri gent prof. Bruno Walter, die Jood is, zijn concerten met het Gewandhaus- Orkest in Leipzig en met de Philharmonle in Berlijn op last van minister Goebbels moet afzeggen. Er zal wel spoedig een tijd komen, waarin Duitschland het zon der Joodsche schrijvers, tooneelspelers en musici zal moeten stellen. Waarbij te con- stateeren is, dat deze kunstenaars verre weg bet meeste talent toonden (denken we aan tooneel- en filmwereld, waar do Duitsche, Oostenrijksche, Hongaarsche en Russische Joden terecht den boventoon voerden) en dus ook verdienden, dat ze de eerste plaatsen bezet hielden. Al is niet te ontkennen, dat onderlinge protec tie nog al eens gelijkwaardige niet-Jood- sche krachten op den achtergrond ge houden heeft. Maar al zal men nog zoo veel „oer-Duitsche" artisten het werk op. dragen, dat nu wel zal vrij komen, een zeer bijzonder element van hooge zuiver kunst zal in Duitschland gaan ontbreken. Het Berlijnsche tooneel vooral, dat door den Joodschen genialen regisseur Ma* Reinhardt tientallen jaren wereldroem bezat, zal heel wat moeten doen om als men ook hem het leven hier onaan genaam maakt nog een attractie van wereldbeteekenis te blijven! Op bet gevaar van onderdrukking der nationale oppositie heett vooral rijks- vicekanselicr Von Papen herbaaldeüjk en met nadruk gewezen. De slaaf6cbe wijze, waarop de Hitlerbeweging bet Italiaanscb fascisme volgt, wettigt de vrees, dat we hier binnenkort een fascistisch Duitsch land in optima forma zullen gaan be leven. De goede zijde zal zijn, dat een opbloei volgt van alles wat nationaal is (al kunnen we daarin wat handel en nij verheid betreft hoogstens algemeene ver arming en geen voordeel zien). Maar een verhinderen van oppositie ware „licht" zonder „schaduw", iets dat ten doode op geschreven is, een veseteeren, omdat men op den duur toch niet eeuwig hoera roe pen, militaire marschen spelen en elkaar zoo voortreffelijk vi .Jen kan. Nog geheel afgezien van de gevaren, die dreigen, als op tallooze beloiten te wei-ie resultaten volgen, ware het vooruitzicht nimmer meer iets anders te lezen en te hooren dan lof voor de regeering, aller minst aanlokkelijk en ten slotte een be dreiging van den Staat. Dat zullen de verstandige elementen ut de machtsposities toch zeker wel inzien, voordat op de opleving van heden de inzinking van morgen volgt? ROLAND. RECLAME. "Prijs Wn 20-90ets. 7789 NIEUWE UITGAVEN. Btj Em. ftuerido's Uitg. Mij. te Amster dam verscheen reeds nu een tweede go"i- koope druk van „De Druivenplukkers", door A. den Deojaard, het botk dat in korten tijd grooten roem wist te verwer ven. Voor i. 2 Cv is het in den handel ver krijgbaar gesteld. Voorts kwam óij den- zelfden uitgever van de pers de derfo goedkoope editie van L. Fles „Water en Vuur", een kritiek op de houding der S.D-AJP. ten opzichte van den go is iienst. Bij de N.v. titg. Mij. „Kosmos" ver« scheen een smakelijk, in de natuurlijke kleuren der gerechten uitgevoerd beekje, „Koude voor- en nagerechten" door ;rwj, Krabbe, ieerares aan de Amrterdatr.scM Huishoudschool J. B. Wolters' Uitg. Mij. Gramnf» L. C. T. Bigot en dr. Ph. Kohnstama „Hoofdstukken wit de psychologie, ecu beek voor eandiaaat-hoofdonderwijzers, Dr. J. de Vries „Vraagstukken over Ant' lytische meetknnce K. Pijper „Handelswetenschappen deel I. ilMlIllIlillillllllllI BUSLICHTINGEN. Perron H. S. M. Op werkdagen: Richting: Amsterdam Rotterdam Utrecht 3.—3—" 5.15- 7— 10.40 10.40" 15.55 13 30 13.30 20.10 15 15 16— 14.30 16.20 16.20 17.50 16.50 19 20 22— 23.05 22.45 Des Maandags en daags na feestdag niet. t„.. De verzending geschiedt door schenbomst van het hoofdkantoor. Op Zon- en Feestd-gen: 3— 3— 2256 22—" Station Heerensingel Bus aan den trein niet op perr0£ Vertrek der posttreinpn op werkdagen 12.35 16.27 m

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10