LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 Maart 1933 BUITENLAND. VREDESKLANKEN! V1SSCHEB1JBEBICHTEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Europa in beraadslaging - Mandaten- kwestie. In diverse hoofdsteden zijn de regeerin gen aan het beraadslagen over de plannen Mc Donald en Mussolini en alles wat daar mede in verband staat. De Fransche Se naatscommissie voor Bultenlandsche Za ken neeft kennis genomen van een uit eenzetting van Daladler en Paul Boncour over de gedachten-wisseling met betrek king tot de samenwerking der vier mo gendheden, de huidige positie der Fransche delegatie ter Ontwapeningsconferentie te genover het Fransche constructieve plan en het nieuwe Britsche plan, alsmede over den stand der betrekkingen met Duitsch- land en Sovjet-Rusland met betrekking tot het non-agressie pact. De ministers gaven een volledige uiteen zetting ten aanzien van alle punten en merkten op. dat de Europeesche politieke evolutie verre van geëindigd is. Zij gaven uiting aan hun vertrouwen in de nieuwe besprekingen over een Euro peesche ontspanning, welke de vorming van rivaliseerende „bloes" verhindert, en betuigden hun wil tot nieuwe besprekingen binnen het kader van de overeenkomst van Locamo. het gentleman's agressant, en het pact van den Volkenbond. Zij bevestigden, dat de richtsnoeren der Fransche buitenlandsche politiek er op zijn gericht de onafhankelijkheid en vei ligheid met de Europeesche solidariteit in overeenstemming te brengen. De Kamercommissie voor buitenlandsche Zaken nam kennis van een rapport van de Bergery over de werkzaamheden der Ontwapeningsconferentie en het plan van MacDona'd o.a. over de passage met be trekking tot de controle op de bewapening waartegenover de Bergery gaarne een per manente controle zag gesteld. Pribourg gaf uiting aan zijn bezorgdheid over art. 96. dat in de plaats zal komen van bepalingen van de bestaande vredes verdragen. waardoor de bewapening van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije wordt beperkt. Eenige leden der commissie verklaarden het met Fribourg eens te zijn. Herriot opperde ook eenige bedenkingen, niet alleen tegen het plan van MacDonald, maar ook teven dat van Mussolini. De Kleine Entente schiint ook gekend te willen worden en daarom zal Titulescu naar Parijs komen De commissie van den Volkenbond, welke belast is met de behandeling van het conflict tusschen Peru en Columbia, heeft zitting gehouden. Hierin is vastgesteld, dat Peru het ad vies van den Volkenbond niet heeft op gevolgd, en dientengevolge als aanvaller moet worden beschouwd. Of Peru nu het Japansche voorbeeld zal volgen? Van semi-officieele Japansche zijde wordt medegedeeld: Het uittreden van Japan uit den Vol kenbond zal de Japansche regeering aan leiding geven tot het afleggen van een verklaring over de kwestie der mandaten over de voormalige Duitsche koloniën. De Japansche regeering zal er op wijzen, dat men het handhaven der mandaten na 't uittreden uit den Volkenbond niet mag beschouwen als annexatie. De houding van Japan is niet gericht tegen Duitsch land. Japan zal de gebieden besturen bin nen het kader van de door den Volken bond vastgestelde bepalingen. Intusschen denkt men in Duitschland anders en wil men blijkbaar probeeren zelf als mandataris te worden aangesteld. De Duitsche regeering is toch van mee ning, dat door de verklaring van Japan, dat het na zijn uittreden de mandaten zal behouden, een zeer ernstige kwestie is op geworpen, waarbij Duitschland uit prin- cioieele overwegingen groot belang heeft. Het is niet juist, deze kwestie eenzijdig van Japansch standpunt te beschouwen. Zij kan slechts internationaal opgelost worden daar zij verband houdt met de grondslagen van het mandaten-systeem. Wanneer de betrokken Volkenbondsin stanties, de Raad en de mandatencom- missie zich met het vraagstuk zullen bezig houden, zal de Duitsche regeering een standpunt vertegenwoordigen, dat over eenkomt met Duitschlands algemeene ko loniale belangen. Dat is duidelijk genoeg Oorlog in het „Verre Oosten", „Krijg" in Zuid-Amerika, Burger„ruzie" in Europa, Vredeswerk in ongena. Felle politieke kampten, In vergadering en krant, Chauvinisme, Egoisme, Gaan tezamen hand in hand. Overal heerscht strijd en onrust Niemand is er meer tevreê, Overal geweld en dreiging, Vredesuiting telt niet mee. Overal wordt zwaar bewapend, Erger dan vóór achttien jaar. Elke dag die ons voorbijgaat Brengt den vrede in gevaar. Geen ontwaoenconferentie. Geen Geneefsche Volkenbond. Weet er grenzen aan te stellen. Niemand, die den Vrede vond. Ligt het aan de menschen zellef? Oerinstinct van zelfbehoud? Dan komt vrede nooit op aarde. Nooit, al wordt ze nog zoo oud. LEON. RECLAME. DUITSCHLAND. De ritting van den Prulsischen Landdag De machtigingswet en het Centrum Nog enkele botsingen. De nieuwe Pruisische Landdag is gister middag 3 uur bijeengekomen. Huis en tri bunes waren dicht bezet. Kort voor 3 uur stapten ruim 200 nat.-soc afgevaardigden in gesloten colonne en allen in partij-uni form de zaal binnen. Prins August Wil helm behoorde tot de aanwezigen. Vlak voor de opening der zitting door den ouderdomspresident Litzmann ver scheen ook de soc.-dem. groep in de zaal. echter verre van volledig. De oude generaal die slechts het IJzeren Kruis eerste klasse od zijn rok droeg be noemde een D.-nat. en een Centrumman tot secretarissen waarop hij zijn vreugde uitdrukte dezen Landdag dien bii den land da? van de .Hitlerlente" zou willen noe men no» eenmaal te kunnen presideeren en ooenen. „Wie deze lente nog niet heeft aan schouwd beeft haar gisteren te Potsdam kunnen zien geboren worden en alleen een geestelijk verblinde kan haar bestaan nog ontkennen Iedere eerlijke Pruis en Duit- scher moet nu toegeven, dat die lente te danken is aan Hitier en zijn beweging voor nationaal herstel. Wij erkennen geen an deren leider dan Adolf Hitler (storm bij val). In dezen geest open ik den Landdag van de Hitier-Lente" Daarna werd overgegaan tot de verfcie- zln? van een president. i v=rk'aarde hieromtrent: Den 22sten Maart is deze Landdag by- eereeiomen den dav waarop de laatste gronte vertegenwoordiger van Hohen- zi'lern oo den troon tan Prul» n Frederiv W",om I in »amenwerk'ne met B'smarck Mo'tke en v. Roon het .Blsmarck-rijk" ge grondvest heeft. 7751 Wij nat.-socialisten eeren de groote ge schiedenis van ons Volk. Wij Pruisen heb ben alle aanleiding de tradities van onzen staat te eeren en kunnen dit niet beter doen dan door de historische beteekenis van dezen dag te herdenken. Als leider van de nat.-soc fractie, die in dezen Landdag over de absolute meerderheid beschikt, heb ik de eer het Huis ais president den afgev. Kerll voor te stellen." Spr. recapituleerde de geschiedenis van de opkomst der nat. soc. party en herin nerde aan het feit dat op 7 Dec. 1925 de eerste nat. soc.. afgev. Haacke tot lid van den Pruislschen landdag gekozen werd. Dus nauweiyks 7 jaar geleden! Hy en de eerste anderen werden en canaille" door dit Huis behandeld eu Haacke moest in het restaurant met de beide .JPolacken" (scheldnaam voor Polen) aan een tafel zitten! .Hu komen creaturen als Nuschke e.a. en eischen van ons gelijke rechten en geiyke behandeling I Zü zullen behandeld worden zooals zu het verdiend hebben! ..wy zullen ons echter niet zoodanig ver nederen om hen met Polacken en ander gespuls te laten eten. „zy zullen ook in hun verblindheid voor den nationalen geest nog Duitsche land- genooten biyven". By acclamatie is Kerll daaroD tot voor zitter herkozen. Soc.-dem. en Staatsparty stemden tegen. Op dezelfde wyze zyn Haacke en Baumhoff (Centrum en von Kries (D.-nat.) tot vice-presidenten ge kozen. De Landdag heeft de oude bepaling uit het reglement volgens welke de minister president met relatieve meerderheid van stemmen gekozen kan worden hersteld. Zooals bekend, was deze bepaling door den vorigen nationaal-sociallstische fractie alleen over een meerderheid bij de verkie zing van den minister-president De Landdag heeft daarna het voorstel goedgekeurd om den rijkscommissaris met de voorloopige afwikkeline der zaken te belasten en is te 4 uur reeds gesloten. Pre sident Kerll zal de volgende zitting uit schrijven in Mei. De Pruisische persdienst der N.SD.A.P. deelt mede: De verkiezing van den Prul sischen premier zal op zün laatst plaats vinden op 2 Mei Op dien dag zal de na- tlonaal-sof.alistische Landdagfractie een natlonaal-socialist tot minister-president kiezen. Naar deze persdienst verneemt komt Ryksminlster Goering in aanmerking voor de functie van premier van Pruisen. Minister-president Goering zou dan zelf over de verdere samenstelling van het Ka binet moeten beslissen. Rijkskanselier Hitler heeft gisternamid dag ontvangen de Centrumsafgevaardigden dr. Kaas. dr. Stegerwald er Hackelsberger. De bespreking duurde meer dan twee uren Omtrent net gesprokene wordt een'diep stilzwijgen in acht genomen. Om zeven uur is de Centrumsfractie by- eengekomen welke kennis heeft genomen van" het rapport der onderhandelingen. Er zijn geen besluiten genomen. Verwacht wordt dat de Centrumsfractie heden na de voorlezing der regeerings- verklaring zal voorstellen de byeenkomst te verdagen tot morgen om aan de fracties gelegenheid te geven haar houding tegen over de regeeringsverklaring te beoalen In parlementaire kringen neemt men aan. dat dit voorstel door de andere partyen zal worden ingewilligd, zoodat de beslis sing over de machtigingswet eerst morgen te verwachten is. De Centrumsfractie zal waarschynltjk heden pas definitief haar houding bepalen nopens de machtigingswet. Intusschen is tot bet Centrum een dui- deiyke waarschuwine gericht: De natlonaal-socialistlsche Partei cor- respondenz" schrijft over de indiening van de machtigingswet bij den Ryksdag dat het .nauweiyks" denkbaar is dat het voor stel niet de vereischte tweederde meerder heid zal kriizen. De volksbeweging die achter de regeering-Hitier staat heeft door de buitengewoon snelle ontwikkeling der dingen in de laatste weken en dagen wel licht nauweiyks in de samenstelling van het tegenwoordige parlement haar werke- iyke weerspiegeling gevonden. Intusschen zouden de burgerlijke middeloartyen door parlementaire weigering van de machti gingswet de opbouw van de regeering-Hit- Ier kunnen tegenhouden Dat zou echter getuigen van een geheel verkeerd inzicht van den feiteiiiken toestand en dat zou ook niet in het belang van die onwillige oar- ttlen zyn. Dat de regeering-Hitier vastbe sloten is het mandaat van het volk dat zij -ezit niet Driis te eeren aan oartif-noli- tlek onverstand is du'd-'Mik. De nartiten moeten goed begriinen dat de nlet-aan- nemlng van 4° rmieM<'>fr,o..Wet een oor'oes verk'aring beteev»nt de r«<"»erine oo dezelfde wiize zal beantwoorden I De sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft besloten als spreker op de vergade ring van den Ryksdag van heden Wels op te laten treden Van het verloor der de batten en de reeeerlnesverklaring hangt af of de fractie nog andere sorekers zal laten ontreden. Voorts besloot de fractie zich er niet tegen te verzetten dat de machtigings wet od die vergadering behandeld wordt niet alleen in eerste en tweede lezing zoo als reeds was aangekondigd, maar ook in derde en laatste lezing. In de „Isvestia" publiceert Radek, de kende communist een fel artikel getiteld „Waar gaat Duitschland heen?". Het be hoeft geen verder betoog aldus deze schrij ver, dat het politiek program der Nazi's slechts hilariteit zal verwekken by de com munistische lezers, doch de nazi's hebben een program van buitenlandsche politiek opgesteld, dat gericht is tegen het bestaan van een land. waarmede Duitschland goe de betrekkingen van nabuurschap onder houdt op grond van een tusschen beide landen gesloten verdrag. Die goede relaties tusschen de beide landen zouden onmoge- iyk kunrren worden voortgezet, indien de buitenlandsche politiek van een hunner door de ander niet zou worden beantwoord. Als gevolg van het besluit der Duitsche regeering. om de invoerrechten op eieren te verhoogen waardoor aan honderden kippenhouders in Finland een vernietigen de slag wordt toegebracht Is in een groote vergadering van boeren en p'uir.:veehou ders te Sagu een van Finland's voor naamste landbouwdistricten besloten, om alle Duitsche goederen te boycotten en de voorkeur te geven aan Engelsche waren. De Stahlhelm-hulppolltle heeft te Bruns- wijk een Marxistische geheime drukkerij ontdekt en beianeryk materiaal in beslag genomen. Op grond van dit materiaal werd o.a. ook by professor dr. Luenlng van de Technische Hoogeschool een huiszoeking gehouden. Prof. Luenlng is lid van de ver boden Deutsche Friedensgesellschaft Er werden documenten by hem gevonden be treffende de rijksweer. Onder verdenking van hoogverraad is de professor hierop ge arresteerd. Verder werd de chef-tandarts van het algemeene plaatselijke ziekenfonds te Brunswijk. dr. Levi, zich noemende Lewald, in arrest gesteld. Te Gladbach-Rheidt is een communiste, die tezamen met haar man was gear resteerd en kans had gezien onderweg te ontsnappen, doodgeschoten. De man werd ernstig gewond. In het Grunewald by Berlyn is het Rik gevonden van een 3 A.-man. Het lük ver toonde schotwonden. Identiteits-papieren waren niet aanwezig. Het Ryksministerie voor Volksvoorlich ting deelt mede. dat de als brandstichter van het Ryksdaggebouw gearresteerde Ne derlander v. d. Lubbe in den tyd onmid- deliyk voorafgaande aan den brand niet alleen in verbinding heeft gestaan met Duitsche communisten, maar ock met bui tenlandsche communisten waarby zij. die veroordeeld werden'jot tuchthuisstraffen, wegens den aanslag op de kathedraal van Sofia in het jaar 1925. De personen in kwestie zyn in arrest. ENGELAND. Optimistische klanken van minister Chamberlain. De leider der oppositie. George Lans- bury, heeft in het Lagerhuis een verzoek schrift ingediend van den algemeenen raad van het vakvereenigingscongres, den nationalen uitvoerenden raad der Labour- party en de coöperatieve unie, waarin ge wezen wordt op de noodzakelijkheid van de gunning van openbare werken ter be strijding van de werkloosheid. Dil on derwerp is ook aan de orde gekomen in het Lagerhuis. Vooral de slooping van krotwoningen wordt in de petitie als een der beste middelen tot bestrijding der werkloosheid beschouwd. Tevens wordt geëischt dat de verlaging der werkloozen- ondersteuning weer zal worden ingetrok ken en by de methode van steunverle ning een duidelijker onderscheid zal wor den gemaakt tusschen werkloozen onder de sociale verzekerings- en bedeelden onder de Armenwet. Een Labour-afgevaardigde vroeg regee- ringsvoorstellen en de Invoering van een 40-urige werkweek. De minister van financiën zelde, dat het ministerie van Arbeid reeds in overleg is getreden met de werkgevers en werkne mers naar aanleiding van de 40-urige werkweek, maar dat het voor Groot-Brit- tannië onmogeHjk is voor zijn eigen in dustrieën een werkweek van 40 uren vast te leggen, welke niet door de andere staten is aanvaard. Hy drukte zyn sympathie uit met de voorstellen welke zouden lelden tot een verhoogde tewerkstelling zonder hoogere productiekosten. De regeering heeft groote bouwwerken voor nieuwe regeeringsbureaux in voorbereiding. Hy zeide niet te gelooven. dat de werkloosheid door deze plannen aanzienlijk zou kunnen worden verminderd, daar de grootste werkloosheid het gevolg is van den ach teruitgang van den uitvoer. In sommige industrieën was de uitvoer toegenomen, met name in de automobielindustrie. Het schynt ook dat de export van katoenen stukgoederen naar Indië grooter wordt. De uitvoerhandel wordt evenwel door allerlei nadeelige maatregelen tegengehouden. Voortgaande wees de minister op de ontzaggelijke taak, die gelegen was in het overhalen van de andere landen om hun tarieven op te heffen of te verminderen, vooral doordat de toestand in zekeren zin door politieke overwegingen werd gecom pliceerd. Het zou echter onjuist zyn de toe komst donker in te zien. Er is reden aan te nemen, dat in verschillende richtingen binnen de eerstkomende maanden verbe tering zal ontstaan In het bijzonder wees spr. in dit verband op de V. S., waar door het optreden van Roosevelt een by na won- derbaariyke verandering was ingetreden. Het vertrouwen was grootendeels hersteld en een gevoel van hoop in de toekomst was weer in het Amerikaansche volk op gekomen Dit vertrouwen weerspiegelde zich op de beurs en in financieele aange legenheden Ook in den toestand in Europa is een opmerkeiyke en gunstige verandering ingetreden. Wat de economische wereldconferentie be treft zag spreker niet in, waarom deze niet binnen de eerstvolgende 2 of 3 raaan- OVIR Dl ASPACA VRllMENROlilN ZIJN ZE DEI VOLMAAKT EENS den zou aanvangen. De voorbereidingen voor deze conferentie vorderen uitstekend. Spr. sprak de hoop uit zyn recente be sprekingen met den Franschen minister van financiën te kunnen voortzetten en geiyke besprekingen te houden met den Itallaanschen minister van financiën. Spr. geloofde niet dat op eenig moment na den oorlog er een grooter toenadering had bestaan tusschen de gezichtspunten van de Britsche en Fransche regeeringen met betrekking tot belangrijke onderwer pen, welke op de economische wereldcon ferentie zouden moeten worden be sproken. Tenslotte sprak Chamberlain nog over den bouw van de groote Cunard-boot, die op stapel staat, maar die niet afgebouwd kan worden, omdat er geen geld voor is. De minister verklaarde, dat een eerste vereischte voor eenlgen financieelen regee- rlngssteun is, dat de twee groote scheep- vaartmaatschappyen, die elkaar op zee concurrentie aandoen en eikaars kracht uitputten en die bovendien allebei nog moeten concurreeren tegen buitenlandsche ondernemingen, een eind aan die onder linge concurrentie maken. TSJECHO-SLOWAKIJE. Interview met president Masaryk. President Masaryk heeft aan 'n Reuter- correspondent te Praag oen interview toe gestaan, waarin hy zich speciaal uitte over het fascisme en de woorden van Musso lini aanhaalde, die gezegd heeft, dat het fascisme geen exportartikel is. Het fascisme, aldus president Masaryk, draagt een zeker democratisch element in zich, doch om te slagen moet het in over eenstemming zyn met het openbaar be lang. Mussolini heeft het monarchisme op den achtergrond geschoven en in zekeren zin de republiek ingesteld. Eén man alleen kan echter geen bevolking van 40 mlllioen menschen regeeren. Masaryk ontkent dat de kleine mogend heden zich ongerust zouden kunnen ma ken over de gebeurtenissen in Duitsch land; deze landen moeten met des te groo ter ijver medewerken aan de internatio nale toenadering. Voor Tsjecho-Slowaküe vreest Masaryk geen onrust van Duitsche zyde. want Duitschland heeft de handen vol aan zyn eigen problemen. Masaryk zeide voorstander te zijn van de Vereenigde Staten van Europa, die door economische en politieke banden moesten worden verbonden. OOSTENRIJK. Een commissaris voor de bestuurs. aangelegenheden van den Nationalen Raad Studentcnrelletjes. Naar officieel wordt medegedeeld heeft de ministerraad den toestand besproken, die voor de economlscn-admlmstratieve aangelegenheden van den nationalen raad voortvloeit uit het feit, dat het presidium onbezet is. Er ontbreekt een orgaan, dat diensttoezicht u.toefent op de employéé's van het huis. Eveneens bestaat er geen instantie, die gerechtigd zou zyn de geiden voor de loopende uitgaven van den natio nalen raad toe te wyzen, en ten slotte moet ook voorzien worden in de behoefte van het beheeren van het in bonds-eigen- dom zynde gebouw van den nationalen raad. De ministerraad heeft in dit verband besloten tot het einde van de presidents crisis den mlnlsterlalrat Otto Huber van de bondskanselarij te benoemen tot regee- ringscommissaris voor de economisch- administratieve aangelegenheden van den nat.onalen raad. Aan de technische en aan de pharma- ceutische hoogeschool te Weenen zyn we gens vrijspraak in het Simmering-proces vechtpartyen voorgevallen, waarby ver scheiden personen zyn gewond. Daar de incidenten dreigden op straat te worden voortgezet, kwam de politie erby te pas en om verdere onlusten aan de universiteiten te voorkomen werden beide instellingen gesloten. De vrijspraak, welke tot de herrie aan leiding was, betrof een aantal personen, die ervan waren beschuldigd, twee natio- naal-socialisten en een beambte in de Weensche voorstad Simmering te hebben i vermoord, by een optocht der nationaal- socialisten in October van het vorig Jaar, toen uit het sociaal-democratisch party- gebouw te Simmering een aantal schoten werd gelost. By de opstootjes zyn 5 personen zóó ernstig gewond, dat zij naar een zieken huis moesten worden gebracht. Behalve de technische hoogeschool en het pharmaceutische instituut is ook het anatomische instituut der universiteit gesloten. VEREENIGDE STATEN. Bier en wijn De bestrijding der werkloosheid. Roosevelt heeft het wetsontwerp, dat den verkoop van bier, wyn en vruchten sappen met een alcoholgehalte van 32 pCt. toestaat, onderteekend. Dientenge volge zullen met ingang van 7 April in dertien staten deze dranken terstond ver kocht mogen worden, in 24 staten zUn de desbetreffende wetsontwerpen hangende en in elf is nog niets besloten. De kwestie van de algeheele afschaffing van drooglegging hangt nog. Het Huls van Afgevaardigden heeft he wetsontwerp met betrekking tot den land bouw aangenomen. In het Huls kwam de oppositie hooid zakelijk van republlkelnsche zyde, waa men beweerde, dat de voorgestelde maat regelen niets anders waren dan een run schema, waardoor voor honderden demo. craten in het geheeie land nieuwe baan tjes werden geschapen. Het voorgestelde landbouwprogram eigeniyk een samenvoeging van drie a[ zonderhjke wetsontwerpen. De voor r.aamste voorgestelde maatregel Is het zpa Domestic Allotment-plan, waardoor i nood verkeerende producenten een be paalden toeslag kunnen ontvangen, ln. dien zü zich bereid verklaren hun produo tie volgens een bepaald schema te be perken. De hiervoor benoodlgde geldei worden verkregen uit een belasting o conserven en andere Industrteele land bouwproducten. Het gevolg van deze be lasting zal waarschiinliik een styglng vaa de kleinhandel-prijzen voor levensmld delen ziin. Naar schatting van Wallace za deze belasting achthonderd millioen dob lar opleveren. De tweede maatregel heeft betrekkini oo de beperking der katoenoroductle. D regeering zal het katoensurplus opkoopei tegen den prijs van ongeveer 7 ets. pe pond. Men verwacht, dat door het onttrek ken van deze opgekochte voorraden aan de markt de katoenorijzen zullen stygen. Tenslotte zal de regcering een vast t( stellen gedeelte bebouwbaren grond rap eiken landbouwer of grondbezitter aap verdere cultiveering onttrekken, waar door men hoopt de productie te doen dalen en de prijzen dientengevolge te doea stygen. Naar aanleiding van de boodschap van president Roosevelt over de instelling vap een beoaalden dienst ter bestrijding van de werkloosheid, met behulp van groot, werkverschaffingsobjecten, hebben di senatoren Robinson en Wagner een wets, ontwerp ingediend, waarby wordt voor- gesteld, dat een bedrag van 200 mlllta dollar beschikbaar zal worden gesl voor de uitvoering van bedoelde werkverschaffingsobjecten. Teneinde te voorkomen, dat met dit de werkloosheid niet doeltreffend besl den zal worden, stellen genoemde seca- toren voor, een soort legerorganlsatie vormen, waarby 250.000 werkloozen dlem zouden kunnen nemen. Ze zouden, volgens het plan, een bedra; van 30 dollar per maand kunnen verdie nen en verder van de regeering gratb uniforme kleeding, voeding, huisvesting, eventueel in kampen, en ziekenverpli kunnen krijgen. Op uitnoodiging van Miss Frances Per kins Staatssecretaresse van arbeid, zal c 31 Maart a.s. een conferentie van vakver-1 eenigingsleiders worden gehouden ter be- spreking van maatregelen tegen de weik- loosheid, o.a. door verkorting van den 1 werktyd. De conferentie is op verzoek vanl president Roosevelt byeen geroepen. Ter] aanvulling van de plannen voor onmiddel- ïyke hulpverieening is een program ont-1 worpen voor de voortdurende verbeterlngl van de industrieeie omstandigheden. In hetl ultnoodigingsschryven wordt erop geweren r dat het ernstige gevaar bestaat dat de de- j pressie en de werkloosheid hebben geleid tot een vernietiging van industrieeie krach ten. die nog lange jaren haar sporen zal J achterlaten. De conferentie zal o.a. ook bespreken I het probleem van de verhooging der koop-1 kracht, de kwestie der werkloosheldsverw- f kering en de mogeiykheid van tewerkstel ling op groote schaal van werkloozen. 462e STAATSLOTERIJ (Niet o(flrteel) fete klasse. 4de lilst Trekking van liomlcrilng 23 Maart 1931. HflOGE l'RIJZEN No. 11793 f 1000. No. 13380 400.— „.o I'rUren van 20.— 316 548 938 1860 2092 3379 2617 SI94 3493 3507 3602 3047 4152 4274 4415 4455 «Si 1215 4849 4958 0260 6269 6715 61W J069 7992 8150 3174 8413 8753 8947 8»M j 9108 9188 9208 9568 9034 101"» JÏH2 051° f"888 10806 10845 10868 10891 100»' JS222 JÜS2 11309 1I821 11737 11850 13246 13424 f1251 '2797 13127 13139 13270 13274 13377 1S357 |58f? 18489 '8|61 13705 13803 13900 15233 15353 ÏS°2f 881 16363 16429 16604 16646 17201 173a« "576 17855 18021 18063 18184 19136 19417 19474 20505 20796 19717 19815 19863 20362 Verbetering: 4349 mz. 4379. IJMUIDEN, 23 Maart VISCHPK1JZKN. Tarbot per K.G. f. 1.15-1, Tongen j*r K.G. f. 1.20-0.75, Zetschol per kist «"J 53 K.G. f.29, Kleine Schol f. 24-7.5U, Bot f.5-180, Srhar f.7-2.20, Wijiing pet kst van 53 KG. f. 2.93-2.07. Levende Gul P2r s uk f 0.77—0.21, KaW jauw f.6. 0 1.4 Leng f. 7.50 -1-5, Tarbot per KG. f. 1.25, Hei bit f. 1 45-0.7U. Leng per stuk f. 4.75-1.15, yj?et 2.20, groote Gul per 50 K.G. f-I-- 11.50, kleine f. 10-5.8). met Aangekomen 3 loggers- 5LH- t f.455, SCH. 254 met f.770, K.W. 7°™? f.666; 2 beugers V.L. 66 met V.L. 1S5 met f.1066. 3-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2