DE OPENING j«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 21 Maart 1933 Derde Blad No. 22394 VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. BINNENLAND. UIT NED. OOST-INDIE. AAR HET GROOTE GEBEUREN HEDEN PLAATSVINDT twee kerken, waarin hedenmorgen godsdienstoefeningen zijn gehouden. Links de Nikolal-Kirche (Protestant), rechts de Peter und Paul Kirche (R.K.) De oude residentie- en garnizoensstad tsdam trof gisteren de laatste voorbe dingen voor de plechtigheid van heden. Garnizoenskerk werd versierd met nnengroen, evenals de tribune naast de rk. waarop ongeveer duizend cere- asten plaats vinden om de parade na afloop van de kerkelijke plechtigheid bij it wonen. Langs den weg van het station naar de stad zijn bekranste masten opge- testeld, waarvan afwisselend de zwart- tit-roode en de hakenkruisvlag waait, terwijl de masten door guirlandes met el- laar verbonden zijn. Ook langs de huizen bij de Garnizoenskerk zijn tribunes opge dekt In den Lange Stal naast de kerk is een zaal gereed gemaakt voor de pers. Er zijn 5! telefooncellen en nog 17 losse telefoon toestellen voor de binnenlandsche en bui- Itnlandsche pers beschikbaar. Op zeven plaatsen in de stad zijn luidspreker opge steld, waardoor de plechtigheid in de Garnizoenskerk en gedeeltelijk ook die in ie Ntkolaïkerk gevolgd zal kunnen wor- «n. In het Palast Hotel is het hoofdkwar tier van de Duitsch nationale partij en rui de Stahlhelm ondergebracht. Te 12 nr gistermiddag betrok een Stahlhelm- üeeling de wacht voor het hotel, a totaal zullen zich 80 organisaties, anen 25.000 menschen in de straten pellen. O.a. zijn alle scholen van Pots- ai en Nawawes met 7000 kinderen en 20 stolen van buiten, o.a. uit Berlijn, ver- sienwoordigd. Verder zal een haag ge- :raid worden door rijksweerafdeelingen. tsezien van de eere-comoagnie bij de lunizoenskerk, nat.-socialistische organi ses, Stalen Helm, het Duitsche studen tencorps, bonden van den vrijwilligen ar beidsdienst, officieren-organisaties, de Potsdammer oudstrijdersbond, het ver- tod van Brandenburgsche arbeiders en irbeidsvereenigingen, sportvereenigingen, enz. De politie van Potsdam is versterkt met politie-beambten en hulppolitie uit Berlijn. In totaal zullen meer dan 1600 tgenten en 200 rechercheurs voor 't goede terloop der plechtigheid zorg dragen. Zoodra het vaststond, dat de openings plechtigheid van den Rijksdag in Pots dam zou plaats vinden, zijn bovendien tal tan buitengewone maatregelen getroffen. De plechtigheid zal worden beschermd tegen aanvallen uit de lucht en uit de stad zelf. Niet alleen de rond Potsdam ge legen volkstuinen zijn nauwkeurig door zocht. om te zien, of zich daar geen com munisten ophielden, doch ook de geheele omgeving der stad, waarbij tal van perso nen zijn gearresteerd. In ieder huis, waar de plechtige optocht zal voorbijtrekken, zullen niet slechts een politie-agent en twee beambten der hulp politie worden ondergebracht, doch de daken der huizen zullen worden bewaakt door beambten, gewapend met karabijnen. In de Kroll-opera is thans alles gereed voor de zitting van den nieuwen Rijksdag. Aan den muur achter de plaatsen van het presidium en de regeering prijkt in het midden een groot hakenkruis en links en rechts daarvan hangen van de zoldering tot aan den grond lange zwart-wit-roode wimpels. Evenals in het Rijksdaggebouw zijn aan beide kanten borden aange bracht, waar-op de namen der sprekers bekend gemaakt zullen worden. De ver- deeling der zetels Is anders dan In de Rijksdagzaal. In de eerste rij van den breeden sector, aan de rechterzijde van de zaal. zitten o.a. de nationaal-socialis- tische ministers Rust en Klagges, alsmede generaal Litzmann en Freiherr von Killin- ger. Hierachter is de plaats van den Ber- lijnschen politiepresident von Levetzow. De afgevaardigde plaats van Adolf Hitler is op de eerste rij van den daarnaast lig- genden sector Naast hem zitten de mi nisters dr. Frick, Goering en generaal von Epp. Op de eerste rij van den m'ddelsten sector zitten de Duitsch-nationale afge vaardigden Stoehr, Fabricius en Steinhoff. Achter Steinhoff in de tweede rij zit mi nister dr. Hugenberg en achter Hugenberg in de derde rij vice-kanselier von Papen, naast wien de rijksminister van Arbeid Seldte zit. In den daarop volgenden sector zitten in de eerste rij de Centrum-afge vaardigden Esser. dr. Perlitius, Ersing en Leicht van de Beiersche Volkspartij, ach ter hen in de tweede rij de Centrum afgevaardigden dr. Bruening. dr. Kaas en dr. Bell. Geheel ter linkerzijde zitten de sociaal-democraten. In de eerste rij o.a. de leden Loebe en Hertz. NIEUW COLLECTIEF CONTRACT. In de meubelindustrie en het behangersbedrijf. De ledenvergaderingen van de drie sa menwerkende gezellenorganlsaties (Mo derne, Roomsch-Katholieke en Christe lijke) in de meubelindustrie en in de be- hangerij zijn in groote meerderheid ac- coord gegaan met het advies van de hoofd besturen, strekkende om het voorstel van den Rijksbemiddelaar mi', de Vries Inzake een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor den duur van een jaar te aan vaarden. De Bond van Meubelfabrikanten in Ne derland en de Roomsch-Katholieke Pa troonsorganisatie „St. Reinoldus" hebben eveneens besloten om het voorstel van den Rijksbemiddelaar te aanvaarden. De Bond van Behangers- en Meubelmakerspatroons heeft besloten zijn leden vrij te laten en heeft zich daarmede als organisatie uitge- sch^kêld Er is hiermee tusschen de drie samen werkende gezellenorganlsaties in de meu bel-industrie en het behangersbedrijf weer een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor den duur van een jaar tot stand gekomen. De actie voor de invoering van deze nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst bij de leden van den Behangers- Patroonsbond en bij de ongeorganiseerde werkgevers gaat thans beginnen en zal zoo spoedig mogelijk ten uitvoer worden ge legd. o FOUTEN IN DE KIEZERSLIJST? 24-jarigen mogen niet stemmen. De heer H. Koops te 's-Gravenhage heeft bij het gemeentebestuur aldaar een ver zoek ingediend tot verbetering van de door dit bestuur vastgestelde kiezerslijst, volgens welke lijst bij de as. verkiezingen perso nen aan de stemming zullen deelnemen, die den 25-jarigen leeftijd dan nog niet hebben bereikt. In zijn verzoekschrift zet de heer Koops uitvoerig uiteen, dat het deelnemen van 24-jarigen aan de stemming absoluut in strijd is met de artikelen 1 en 2 van de Kieswet. Teneinde deze kwestie uitgemaakt te zien beeft de verzoeker een willekeurig persoon uit de kiezerslijst genomen, die bij de a.s. verkiezingen nog geen 25 jaar zal zijn. en diens schrapping van de lijst gevraagd. Dezer dagen zal het gemeentebestuur over dit verzoek moeten beslissen, en in dien dit college mocht besluiten tot hand having van den gewraakten kiezer op de lijst zal de heer Koops deze principieele vraag ter beslissing voorleggen aan den kantonrechter en zoo noodig aan den Hoo- gen Raad. Bovendien ligt het in de bedoeling van den heer Koops, om, waar in alle gemeen ten van ons land de methode is toegepast, personen op de kiezerslijst te plaatsen, die bij de a.s. verkiezingen den 25-jarigen leef tijd nog niet zullen hebben bereikt, ongel- digverklaring van de te houden stemming te vragen. VIJF PROVINCIÜNTOCHT ROND HET IJSSELMEER. Boven: het gebouw der Kroll-opera te Berlijn, waar de Rijksdag zal zetelen, met 1 standbeeld van Moltke. - Onder: gezicht in de zaal. Op 25, 26, 27 en 28 Mei per auto of motorfiets. De Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Medemblik heeft het initiatief genomen tot het bevorderen van het toerisme over den afsluitdijk rond het IJsselmeer. De heer J. Th. W. J. Vermolen, secre taris van genoemde Vereeniging. heeft in een persconferentie het een en ander over de te organiseeren „Vijf Provinciëntocht rond het IJsselmeer" verteld. In samen werking met haar zusterorganisaties te Amsterdam, Amersfoort en Zwolle zijn voor de propaganda vier dagen vastge steld, nl. 25 Mei (Hemelvaartsdag), 26, 27 en 28 Mei, welke laatste dag samenvalt met den verjaardag van het dichten van het laatste gat in den dijk. De tocht, be doeld voor automobilisten en motorrijders kan in één dag worden volbracht; het traject is niet meer dan ruim 320 K.M. Wil men echter niet alleen rijden, doch ook Iets zien van de steden welke men pas seert, de Veluwe, het Gaasterland, de oude steden langs de Zuiderzee, de nieuwe gemeenten in den Wieringermeerpolder dan kan men er ook twee. drie of vier dagen over doen. Na aanmelding bij de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Medemblik, die gedurende deze vier da gen te Medemblik een tentoonstelling or ganiseert, betrekking hebbende op de Zuiderzeewerken, ontvangt men een wim pel met de Medembliksche kleuren en een controle-boekje- dat te Medemblik, Enkhuizen. Amsterdam, Amersfoort, Zwolle en ergens aan de Friesche kust, waar de dijk begint, moet worden afge stempeld. Volbrengt men dan den tocht en passeert men binnen vier dagen ge- poemde controle-posten, dan krijgt men een plaquette. Men kan den tocht aan vangen niet alleen te Medemblik, doch ook te Amsterdam, Amersfoort. Zwolle, en aan de Friesche kust. Waar men be gint, moet men echter ook eindigen. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Medemblik heeft zich voor dezen tocht te voren verzekerd van de mede werking van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. Wij vermelden tenslotte nog dat op 11 April de A.T.O.-autobusdienst langs den afsluitdijk geopend wordt. DE „NATIONALE EENHEID". Splijtzwam in het fascisme. Uit „De Bezem", het orgaan van den Fascistenbond (Haighton): Het groote zwak van het fascisme ten onzent ligt In onderlinge verdeeldheid. Dit mag wel een waarheid als een koe heeten De „nationale splijtzwam" spreek woordelijk gebrek van het Nederlandsche volkskarakter heeft ook in de fascistische gelederen oneerugheid en, in den nasleep daarvan, scheuring mitsgaders splitsing veroorzaakt. Bij ons weten bestaan er tegenwoordig, welgeteld, de volgende groe. pen en groepjes (in alphabetische volg orde) 1. Algemeene Nederlandsche Fascisten- Bond AN.F.B. (Baars); 2. Fascisten-Bond „De Bezem". (Haigh ton); 3. Fascistische Jongeren-Bond F.J.B.; 4. Nationaal Jongeren Verbond N.J.V.: 5. Nationaal-Socialistische Beweging. N.S.B. (Mussert); 6. Nationaal-Socialistische Partij N.S.P. (v. Waterland); 7. Nationaal-Socialistische Volksgemeen schap (Koero); 8. Nationaal-Solidavisten (Sinclair): 9. Nationale Unie; 10. Nederlandsche Fascisten Bond; 11 Nieuw Verbond van Nationalisten N.V.V.N.: 12. Verbond van Nationalisten V.V.N., (Van der Meyle) en wij staan er allerminst voor in, dat wij er niet 'n paar over 't hoofd gezien hebben Minstens dus een dozijn. Omtrent den lijstaanvoerder van den concurreerenden Alg. Ned. Fascistenbond deelt genoemd orgaan voorts mede: Op het tijdstip, waarop de nieuwe Ka mer bijeen moet komen, zal de heer Baars nog niet den leeftijd van dertig jaren vervuld hebbenGelijk bekend, is deze leef tijd een grondwettig vereischte voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Merkwaardigerwijze echter geeft de Kies wet geen uitsluitsel ten aanzien van de vraag, of zoo een te jong persoon nu toch wél candidaat gesteld mag worden. Met groote waarschijnlijkheid mag men ver wachten. dat de heer Baars, indien hij al verkozen mocht worden, zijn verkiezing cngeldig verklaard zal zien, wegens niet- vervullmg van het leeftijd-vereischte. Maar of dit ook een beletsel voor zijn candidaalstelling uitmaakt, bleef tot he den een open vraag. HET CONFLICT IN HET VISSCHERSBEDRIJF. Het bestuur der IJmuider Federatie heeft aan den w.n. rijksbemiddelaar in het 2de district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta een antwoord gezonden op diens voorstel tot arbitrage. In dit antwoord wordt gezegd, dat na het ontkennend antwoord der Ree- dersvereeniging op de waag van de IJmui der Federatie, de brief van het bestuur van 25 Februari 1.1. aan den burgemeester ongewijzigd van kracht is gebleven en dat dus, naast schadeloosstelling en vierde ma troos. eveneens geen overeenstemming ver kregen is inzake het Fonds voor sociale voorzieningen. Eerst wanneer voor laatstgenoemd punt een voor beide partijen bevredigende op lossing gevonden zou zijn, hetgeen het be stuur der IJmuider Federatie zeer wel mo gelijk acht en bovendien overeenstemming werd bereikt inzake de loon- en arbeids voorwaarden voor kolenwerkers en haven arbeiders. zou het voorstel tot arbitrage over de rest der geschilpunten aan de le denvergadering in overweging kunnen wor den gegeven. Mochten evenwel de reeders alsnog bereid gevonden worden bovenvermelde vraag In bevestigenden zin te beantwoorden, dan zou arbitrage overbodig zijn en de oplos sing van het conflict, gesteld dat overeen stemming werd bereikt inzake de loon- en arbeidsvoorwaarden voor kolenwerkers en havenarbeiders, direct mogelijk. (N.R.Ct.) RECLAME. EEN MISLUKTE PROEFNEMING. Te IJmuiden zijn gisteren vanwege de N.-Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij de aangekondigde proeven genomen met een nieuwe uitvinding om een verbinding tot stand te brengen tusschen een ge strand schip en een reddingboot op den wal. De uitvinding was. gelijk gemeld, ge daan door den heer M. Saaf te Bussum en bestaat uit een soort van vliegende pa- rapluie die wordt afgeschoten en zoo een lijn moet overbrengen. Voor de proefne ming had het bestuur der N.Z.H. redding maatschappij te IJmuiden beschikbaar ge steld de reddingmotorboot ..Neeltje Jacoba" die bij slecht weer in zee ging. Aan boord bevonden zich de C. v. d. Boom en de heer H. de Booy Jr. lid van het hoofdbestuur der Noord-Zutdhollandsche reddingmaat schappij, en de heer D Moerman, wal kapitein van bureau Wijsmuller te IJmui den. De proefneming is niet geslaagd tot tweemaal toe Is de lijn van den vlieger ge broken. waarna de reddingboot is terugge keerd. De uitvinder zal het toestel verbe teren, waarna nieuwe proefnemingen zul len worden gedaan. NEDERL. R.K. BOND VAN HANDELS", KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN „St. FRANCISCUS VAN ASSISIË." Bovengenoemde bond hield een bonds raadsvergadering te Amsterdam, onder leiding van den heer A. A. v. Hamersveld. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de voorbereidingen eener algemeene actie tot het verkrijgen van collectieve arbeidsovereenkomsten in den geest der resolutie van het laatste bondscongres te 's Hertogenbosch. Mededeelingen werden gedaan inzake de poging van den Spoorwegbond „St. Ra phael" om het administratief- en het expeditie-personeel van v. Gend en Loos A.T.O. in zijn organisatie te brengen. Dit pogen werd door de vergadering onredelijk genoemd en mocht tot op heden dan ook niet gelukken. Daarbij werd melding ge maakt van een schrijven van het Door luchtig Episcopaat aan het R.K. Werklie denverbond in Nederland, waarbij ter ken nis werd gebracht, dat het D.E. zich niet met de interne aangelegenheden der orga nisaties wenschte in te laten. De bondsvoorzitter deelde voorts nog mede, dat aan alle leden van den bond bij v. Gend en Loos/A.T.O. werkzaam over deze aangelegenheid een afzonderlijk schrijven Is verzonden. Dit vooral als ver weer tegen 't optreden van ..St. Raphael". De wijze, waarop men thans toch tot- zijn doel tracht te geraken, werd door de ver gadering afgekeurd. Bij suppletoire begrooting werd vast gesteld een bedrag van f. 500,- als bijdrage voor het nieuwe sanatorium „Berg en 7624 Bosch" en een bedrag van f. 60,- voor de nationale commissie voor R.K. Jeugdige werkloozen. Besproken werd, en zulks aan de hand van de ingekomen jaarlijksche vragen lijsten, den stand van de contributie opbrengst. Deze is bevredigend te noemen. Een uitgebreide discussie vond plaats over de toename van het aantal werkloo zen in den bond en de hiermede in ver band staande vermeerdering der uitkee- ringsbedragen: maandelijks zal nauwlet tend de stand van zaken worden nage gaan om de eventueel noodige maatrege len te juister tijd te kunnen treffen. Ern stige redenen tot bezorgdheid zijn er momenteel nog niet. DE AANSTAANDE EMMABLOEM- COLLECTE. Men meldt ons: Op verzoek van den voorzitter van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose werd H.M. de Koningin-Moeder bereid gevonden om de navolgende aanbeveling te verstrekken ten bate van de aanstaande „Emmabloem- collecte": Waar Rijk, Provincie en Gemeente helaas genoodzaakt zijn, den steun aan de tuber- culose-bestrijding te verminderen en ook zeer vele particulieren hun contributies hebben moeten beperken, daar dreigt deze zoo noodzakelijke arbeid te worden ver lamd. Dit groote gevaar kan alleen voorkomen worden door eendrachtige samenwerking van geheel ons volk. De Emmabloem-collecte stelt een ieder in de gelegenheid, hiervoor een offer te brengen en ook de kleine en allerkleinste gaven prt.ne biidra^en den nood en het leed der tuberculoselijders te helpen lenigen. Moge mijn innige wensch worden ver vuld. dat deze collecte door een groote op brengst Uwe vereeniging steune In het volbrengen van Uwen moeilijken, zegen rijken arbeid. DE „TWENBOUTEM". Omstreeks Pinksteren wordt te Maas tricht de Tweede Nederl. Bouwmaterialen- Tentoonstelling gehouden. In verband daarmede zal de vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" te Maastricht haar jaarvergadering houden en om in de lijn van de door deze vereeniging gevoer de actie te blijven zal de 2400 M2. groote tentoonstellingshal door een Nederland- schen ondernemer geleverd worden. VERSPREIDE BERICHTEN. Zondag is op 57-jarigen leeftijd te Rotterdam overleden de heer J. L. Meyer, die sinds 1917 aldaar notaris was. De nieuwbenoemde vice-president van den Hoogen Raad, mr. L. E. Visser, zal zit ting nemen in de belastingkamer. De heer H. J. de Groot, oud-inspecteur generaal van het nijverheidsonderwijs, heeft met ingang van 1 April eervol ont sla? verzocht als voorzitter van het alge meen college van toezicht bijstand en ad vies voor het rijkstucht- en opvoedings wezen. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 24 en 31 Maart niet plaats hebben. TENTOONSTELLING WERKEN H.M. DE KONINGIN. BANDOENG, 20 Maart. (Aneta) De tentoonstelling van werken van H.M. de Koningin, welke alhier op 10 Maart j.I. werd geopend, la op 19 dezer gesloten. De tentoonstelling werd bezocht door 5120 personen, onder wie zich 2000 school kinderen bevonden. De opbrengst van de tentoonstelling be draagt. met inbegrip van de baten van den verkoop van catalogi en mapjes f. 2906,75. De Kunstkring draagt de onkosten, aan deze tentoonstelling verbonden. OVERBOORD GEVALLEN. BATAVIA. 20 Maart. Aneta) De kor poraal-bottelier L. Poslhuma van de „De Zeven Provinciën", die zich na passagie ren met een collega in een roeiboot naar het schip terugbegaf. Is over boord ge vallen. Hij wordt vermist.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9