^■fficieele kennisgeving 74ste Jaarpang DONDERDAG 16 MAART 1933 No. 22390 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN nik Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. VISSCHERIJBERICHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH bew» eüjkt ndel I 's op' j &etje IT m« ïl hal oeienï rdev M s teren irend! s con jnlijk ele kg :ten nderi tijd I vee en| is vat i etweil mj de vl andell kte jJ engeiP' VERKIEZING TWEEDE KAMER. De Voorzitter van het hoofdstembureau kieskring VII (Leiden) maakt bekend In een openbare zitting te houden op zlènBasdag 21 Maart a.sdes namiddags te ie be te De DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: I jo ets. ner .egel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen laar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle I andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën yltslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Jtlj een maximum aantal woorden van 30 llncasso volgens postrecht Voor eventueeie opzending van hrleven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTü Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. t nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. niet inter boer t ver igen ïaen 1/4 uur. in het Gemeentehuis (Rapen- g 12) zal worden beslist over de geldig- ii van de op 15 Maart j.l. ingeleverde Uln Ften van candidaten en over de hand- ring van de op die lijsten voorkomende indidaten voor de verkiezing van de leden 3 de Tweede Kamer der Staten-Gene- aoem vara aar dan :len len a unst rs. - en and geen pen i In 3gpr eft, g De Voorzitter voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN leiden. 16 Maart 1933. 7377 cont f en aanh t Jaa DER lllll ren Giro No. 188690. Beden ontvingen wij per kas: Over- lotje van de lSVs-jarige bruiloft van trie en Henk f. 2.35Vi. DE AANSTAANDE OPVOLGER VAN PROF. KNAPPERT. Een verzoekschrift van theologische studenten. ton het secretariaat van de Synode der "irlandsche Hervormde Kerk en aan leden van de Commissie van Voor- stht voor de benoeming van kerkelijke (leeraren, werd een verzoekschrift toe- en van den volgenden inhoud: vriergeteekenden, die zich aan de ïjïffliversiteit te Leiden voorbereiden ie evangeliebediening in de Neder- he Hervormde Kerk, geven met ver- lïkiigden eerbied als hun wensch te n, dat ter voorziening in de vaca- Tan prof. dr. L. Knappert, een hoog- laar benoemd worde, die wetenschap- "e bekwaamheid paart aan geschikt- tot vorming van evangeliedienaren dat van de zes hoogleeraren vanwege Nederlandsche Hervormde Kerk deze, «n mogelijk, de vrijzinnige beginselen Gedaan zij." Kt verzoekschrift werd onderteekend 70 Hervormde studenten der theo- fsche faculteit alhier. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Jaarverslag over 1932. Ban het jaarverslag over 1932 van bo- T/enoemde school, afdeeling der Zita- leeniging, is het volgende ontleend: Jüet bestuur is als volgt samengesteld: IPater C. W. van den Bosch O.F.Mvoor- |:-rJ H. A. Manders, secretaris; J. Is, penningmeester; F. A. M. Grunde- 1ste commissaris; J. F. X. Sanders, t commissaris. (De school werd bezocht: van 1 Jan.1 Pt. door 747 leerl.; van 1 Sept.31 Dec. k door 701 leerl.. totaal dus 1448 leerl. L® den loop van het jaar verlieten met Jjploma de school: 17 huishoudkundigen alleen praktisch gedeelte)6 hulp in huishouding6 lingerie- en costuum- aaien6 costuumnaalsters: 12 voor den riarigen middagcursus; 5 voor den 3- gngen volledigen avondcursus; 5 voor n ,"larisen avondcursus cosumière I Het nieuwe schoolgebouw biedt vol lende ruimte om aan de aanvraag tot Vaatsing van leerlingen te voldoen. Het r'e betreuren, dat de tegenwoordige tij- L? en..'n verband hiermede de noodzake- li-e rijksbezuinigingen, niet toelieten om F^r klassen te vormen dan in vorige Jffn was geschied, zoodat wij aan tal van [uiers die op plaatsing van hun doch- I-r aandrongen een teleurstelling moes ik bereiden. Geslaagd zijn: voor de akte N VII: 7 -ringen (1 alleen theoretisch gedeelte) wr de akte N VIII: 7 leerlingen: voor «te N XVIII- 1 leerlinge. Het internaat was volledig be- ■w alle verzoeken tot plaatsing kon Ifciiiniet v°idaan worden. Voor enkele werd in de omgeving van de j™ huisvesting gevonden. hrtLCursus van don R-K. Huishoud en IUin?ïlecursus te Den Haag. afd. van de 't .f school, telde van Jan Sept 23 to»" ®ePt Dec. 20 leerlingen. Dai? den R.-K. Volkshutshoudcursus intVn te Oegstgeest bedragen deze IV respectievelijk 48 en 38. uitgaven bedroegen f. 113 820.33'/!! 47.364 57'/j, zoodat het ""gaven C iifC'ian-gsten f- f. 65 755.76. j """'aagt %,.,,'t tekort werd voorzien door een ten bedrage van 70°/o, zijnde 1Iv. en een gemeentesubsidie van ut f. 19.726,73. CHR. HANDELDRIJVENDE EN INDUSTRIEELE MIDDENSTAND Jaarvergadering van de afdeeling Leiden. Bovengenoemde afdeeling hield haar jaarvergadering in één der zalen van Café „Central". De voorzitter, de heer C. Scnouc opende de vergadering op de gebruikolijke wijze en richtte een speciaal woord tot de aanwezigen, waarin hij memoreerde, dat de economische toestand nog steeds geen verbetering toont, doch dat wij als Chriselijke Middenstanders juist in deze moeilijke dagen het oog op God gevestigd moeten houden, wetende, dat goede en kwade tijden ons uit Zijn Vaderhand toe komen. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en onveranderd vastgesteld. De diverse ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De heer P. van der Tas deed verslag van verschillende zaken, welke op de L.M.C. behandeld werden. De secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar, waaruit bleek, dat de afdeeling eenige nieuwe leden kon boeken. Ook de penningmeester kon in zijn ver slag de blijde mededeeling doen, dat trots verschillende tegenvallers, toch nog een kassaldo van f. 87.34 beschikbaar is. Tot kasnazieners voor het afgeloopen boekjaar werden benoemd de heeren Ko- renhoff en Kuiper; voor het volgende boekjaar de heeren Donkers en Kuiper. Aan de beurt van aftreding waren de heeren J. van Weeren en M. Ziegelaar, terwijl er één vacature te vervullen is. Na gehouden stemming bleken herkozen te zijn de heeren J. van Weeren en M. Zie gelaar, en in de bestaande vacature de heer P. van der Tas. Alle heeren, voorzoo ver aanwezig, namen hun benoeming aan, zoodat het bestuur weder voltallig is De voorzitter besprak nog de wensche- lijkheid om den leden een goedkoope in casso te bezorgen voor achterstallige pos ten. Medegedeeld werd, dat dit reeds oe- stond, doch in den laatsten tijd op den achtergrond Is geraakt door onbekendheid. Het bestuur zal opnieuw zijn aandacht aan deze zaak wijden en hiernaar epn onderzoek instellen. De penningmeester deelde mede, dat hij in deze maand de contributie-kwitanties zal afgeven, waar mede de vergadering genoegen nam Bij de rondvraag werden door eenige (aanwezigen nog verschillende grieven naar voren gebracht, betreffende moeilijk heden in hun bedrijven ondervonden. Het bestuur zal hieraan zijn aandacht wijden en wat hiervoor geschikt is, op de L.M.C. brengen. De spreker voor dezen avond had een telegram van verhindering gezonden, zoo dat deze avond een prettige praatavond" voor de leden was, hetgeen op zijn tijd ook nuttig is. Niemand meer het woord verlangend sloot de voorzitter de vergadering en ein. divde de heer W. Roodenburg met dank zegging. CHR. GEREF. JONG.-VEREENIGING. 24ste Jaarfeestviering. Op feestelijke wijze heeft gisteravond de Chr. Geref. J. V, Spr. 22 6, in het kerk gebouw Steenschuur haar 24ste jaarfeest herdacht. Velen hadden aan de uitnoodiging ge hoor gegeven deze samenkomst bij te wo nen; de kerk was dan ook flink bezet, toen de eere-voorzitter ds. Joh Jansen de voorzitter was wegens droeve familieom standigheden verhinderd op de gebrui kelijke wijze opende. Na het lezen van Daniel 11 14 heette spr. allen, inzonderheid de afgevaardigden van kerkeraad en zustervereenigingen wel kom en gaf een korte beschouwing over het voorgelezen Schriftgedeelte, speciaal wijzende op de tegenstelling tusschen Babel en Sion. In een ernstige vermaning wees spr. ten slotte op de lijn van Babe'., welke uitloopt in den eeuwigen nacht en de lijn van het Kruis die uitloopt in de hemelsche glorie van het nieuw Jeruzalem. Ds. Jansen eindigde met te wijzen op al het vergankelijke dat de wereld biedt waartegenover staat de dienst des Heeren. welke tot in den ouderdom frissche krach ten geeft. Het jaarverslag van den secretaris, den heer E. Wielenga wees uit dat de veree- nisinï momenteel 16 leden telt terwiil dat van den penningmeester den heer J Plat- teel een batig saldo meldde van ruim f 59 bij een ontvangst van f 350. Het woord was hierna aan de leden die in onderscheiden vorm in inleiding en re citatie blijk van hun kunnen gaven Het Chr Geref. zangkoor Philomela" verleende dezen avond zijn medewerking en 't moet gezegd, 't is voor een groot degl aan deze medewerking te danken dat dit jaarfeest zoo uitnemend is gedaagd. Sinds wij dit koor de laatste maal hoor den is het niet onbelangrijk vooruitge gaan De eere-voorzitter sloot na een woord van dank en het eem°enschapoeliik laten zingen van Ps. 106 26 met gebed CANDIDAATSTELLING TWEEDE KAMER. Bij de gisteren gehouden candidaat- stelling van leden voor de Tweede Kamer is nog ingediend een lijst van de Nederlandsche Christelijke Arbeiderspartij, welke in alle kieskringen als volgt luidt: Nic. Dekker. L. v. d. Velden J. A. Schaafs- ma, J. Varkevisser G. J. v. Bockel E. Feenstra Jz, S. Greijdanus H. Gelling, D. R. Henstra J. H. Nijenboer. Abusievelijk is gisteren gesproken van een „Bond tegen belasting betalen", het welk moest zijn: „Nederlandsche Vereeni- ging van Belastingbetalers." HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: W. Buurman Endegeester- straatweg 16, Oegstgeest. Handelskweekerij. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUWEN-PROP AG AND A-COMMISSIE. Geslaagde propaganda-avond. In de beneden geheel gevulde groote Stadsgehoorzaal heeft de afdeeling leiden van de Sociaal-Democratische Vrouwen- Propaganda-commissie gisteravond een propaganda-avond gehouden, waarbij als spr. optrad het lid der Tweede Kamer, mevr. Alida de Jong, terwijl als declama- trice medewerkte Hetty Beck en eenige werklooze musici de entre-acte muziek verzorgden. Na een kort. opwekkend ope ningswoord van de presidente, mevr. Brag, gaarDe Does, die vooral de vertegen woordigers van het afdeellngsbestuur en de Raadsfractie en de medewerkenden welkom heette, was het woord aan mevr. De Jong. Spr. bepaalde zich in haar rede vooral tot de komende verkiezingen en den gang van zaken in staat en maatschappij. Zoo wel economisch als politiek is de wereld thans aan een crisis ten slachtoffer ge vallen. Meer dan ieder ander voelt thans de vrouw de ellende, als gevolg van vaak langdurige werkloosheid. Niet alleen oude ren. maar ook jongens en meisjes zijn er door getroffen. Gezegd moet dan ook wor den, dat het kapitalistische stelsel econo misch volkomen heeft gefaald. Desondanks geiooven ook thans nog velen in een her stel van dit stelsel en beweren, dat de welvaart, welke de.arbeiders in den loop der'jaren hebben verkregen, pleit voor het instandhouden van het kapitalistische stelsel Geenszins vormt het bereikte een gunst van het kapitalisme, integendeel het is het resultaat van jarenlangen strijd. Uitvoerig herinnert spr aan de arbeiders toestanden in het einde der vorige eeuw; het verschil is dan wel treffend. Sinds het „Proletariërs aller landen vereenigt u" van Karl Marx weerklonk is de arbeiders welvaart tot stand gekomen. Enkele woor den wijdt spr. vervolgens aan de herden king van den 50sten sterfdag van dezen voorvechter Wijzende op het conflict tusschen Japan en China herinnert spr. vervolgens aan de „Nooit meer oorlog" gedachte welkt na 1918 in alle landen opkwam en ondanks dit en den Volkenbond met zijn Ontwa peningsconferentie is dit conflict en de steeds vermeerderde bewapening van vrij wel alle landen mogelijk geweest. Ook ln ons land worden jaarlijks nog groote som men ettelijke millioenen aan bewa pening besteed, in meer dan een opzicht een verspilling, daar ons land in tijden van oorlog onmogelijk te verdedigen zou zijn' aldus de opvatting van verschillende vooraanstaande militairen. De vrouwen moeten daarom steeds zorgen dat de anti-ooriogsbeweging meerdere aanhan gers gaat tellen, teneinde aldus een even- tueelen oorlog te verhinderen. Bij het be spreken van het dreigende oorlogsgevaar memoreert spr. allereerst den toestand in Duitschland waar gedwongen door de toe standen duizenden jonge mannen en vrou wen Hitier en zoodoende den strijd tegen de democratie steunen. Hoewel voor ons land de kans op een dictatoriaal bewind gering lijkt, dient gewaarschuwd te wor den tegen overheersching van rechts met fascisme en van links met een communis tische terreur. Gekomen tot de vervroegde verkiezin gen releveert spr. hoe de regeering over een kleinigheid ten val is gekomen, de opheffing van een aantal rechtbanken, terwijl de Kamer van oordeel was, dat reorganisatie noodig was en daartoe een commissie wilde benoemen. De sociaal democratie vindt de vervroegde verkie zingen niet erg; de strijd moet toch ge streden. Het verkiezingsprogramma der partij besprekend, wijst spr. op de ver schillende mogelijkheden bij een overwin ning der reactionaire partijen, als daar zijn verlaging der steunnormen. salaris korting voor het overheidspersoneel, ta- riefverhooging en wellicht nog meerdere indirecte belastingen. De burgerlijke re geering voelt er nu eenmaal niets voor door een heffing in eens van b.v. 1% het geld daar te halen waar het is. Ook ver slechtering van het onderwijs dreigt; in dit verband behandelde spr. het wetsvoor stel van K. ter Laan betreffende verhoo ging der leerplicht tot den 14-jarigen leeftijd, dat door de Kamerontbinding niet in behandeling kon komen. Door het ge beurde op de De Zeven Provinciën" is voor vele partijen de leus handhaving van het gezag nummer een geworden en niet het verkiezingsprogramma, in welk ver band spr. wees op de redevoeringen van Colijn, Slotemaker de Bruine en mevr. Bakker. Met de opwekking in de komende dagen vooral de partij te steunen en haar beginselen te propageeren besluit spr. haar rede. Hetty Beck oogstte vervolgens met haar declamaties veel succes, terwijl ook de mu sici zich niet onbetuigd lieten. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. 23ste Algemeene Jaarvergadering. Gisteravond werd door bovengenoemde bank hare drie en twintigste algemeene jaarvergadering gehouden in „Den Burcht" De voorzitter, de heer W. Bink opende de vergadering met een welkomstwoord en schetste de positie der Boerenleenbank ter plaatse en in het geheele land, die geluk kig nog ondanks de crisis goed genoemd mag worden. Financieele verliezen heeft de Bank niet geleden en onvoorziene omstan digheden daar gelaten, behoeft in de toe komst hiervoor ook niet te worden ge vreesd. De beleggingen bij de Spaarbank gingen weer vooruit, waaruit het vertrou wen, dat men aan onze instelling blijft schenken, spreekt. Dit kan men dan ook gerust doen, omdat de hechtheid der Raif- feisenbanken is gebleken en nog nooit iemand een cent aan haar is te kort ge komen. Het aantal leden der Bank breidde zich weer uit, terwijl de totale omzet, der Bank toenam, wat uit het verslag van den kassier zal blijken. Hierna bracht de Kassier verslag uit over den gang van zaken over het afgeloopen jaar. Het was voor de Bank een jaar van meerderen arbeid, doch ook van meerde ren bloei. Dit laatste geldt niet alleen als plaatselijke Bank. doch ook mag gezegd worden, dat het weerstandsvermogen en de innerlijke kracht van de Centrale en lokale Banken zich in 1932 ten volle heb ben doen gelden. De afdeeling Spaarbank voor welke beleggingen het afgeloopen jaar 3 1/4 °/o per twee dagen ingaande werd vergoed, nam weer toe, terwijl het aantal rekeninghouders zich ook weer uitbreidde. De omzet bereikte dan ook ongeveer zes millioen gulden. Wat de voorschotten betreft, deze wer den met de meeste voorzichtigheid ver strekt en gelukkig mag worden geconsta teerd, dat hierop geen verliezen werden ge leden, de rente werd behoorlijk voldaan. Hierna werd de rekening en Balans over 1932 goedgekeurd en werd besloten de netto Winst na afschrijving op gebouwen enz. in het reserve-fonds te storten. De aftredende bestuursleden, de heeren C Boekee en P. Stuifzand werden in hun functies herkozen, alsook de heer W. Van Oeffelen als lid van den Raad van Toe zicht. Aan het eind der Vergadering hield de heer Kuijpers een inleiding over het ont staan en werken der Raiffelsenbanken. Hij schetste de moeilijkheden, doch ook de gunstige resultaten, die de grondlegger van het Raiffeisensysteem. de burgemeester Raiffeisen van Weijersbusch in de Duit- sche Rijn-Provincie in de vorige eeuw had gehad met het oprichten dier Banken, en hoe deze Banken in Nederland met mede werking van de Regeering zijn tot stand gekomen .Vervolgens gaf hij een uiteen zetting van de werkwijze der Centrale Bank en hare verhouding tot de lokale Banken. Uit een en ander bleek hoe hecht deze organisatie is geworden en welke be langrijke plaats zij in het economische le- ven vooral van de Land- en Tuinbouwbe- volkmg heeft ingenomen en het een Na tionaal Belang is geworden dat de Boeren leenbanken hare invloedrijke werking voortzetten. Aan het einde der Vergadering werd den spreker dank gebracht voor zijn uiteen zetting en werd de goedgeslaagde bijeen komst door den Voorzitter gesloten. De volgende maand zal het 50 jaar geleden zijn, dat wijlen de heer H Brouwer te Bodegraven de grondslagen legde voor het magazijn in uurwerken, dat thans reeds sedert meer dan 40 iaar is gevestigd in perceel Haarlemmerstraat. 23 Na den dood van den ouden heer Brouwer in 1916 werd hij opgevolgd door zijn zoon. den heer W Brouwer, die Inmiddels in Duitschland, Zwitserland en Indië een uiterst degelijke opleiding in het horlogemakersvak had genoten Nadat de zaak in den loon der jaren on der den drang der behoefte diverse uit breidingen had ondergaan achtte de heer Brouwer thans het tijdstip gekomen om over te gaan tot opening van een filiaal annex reparatie-inrichting waartoe hij in het pand Breestraat 68 een unieke gele genheid vond. Aan het interieur tot voor kort was hier het filiaal van de Maasbode geves tigd behoefde niet veel te worden ver bouwd zoodat met weinig kosten een smaakvol geheel kon worden verkregen Voor de ruime sorteering neme men maar eens een kijkje in de étalaee en ver eets daarbti niet: wat men in de étalage niet ziet vrage men binnen! IJMUIDEN, 16 Maart. Tarbot per K.G. f. 1.40—1.25, Griet per kist van 50 K.G. f.45—25, Tongen per K.G. f. 1.60—0.85, Middelschol per kist van 50 K.G. f.21, Zetschol f.25, Kleine Schol f.24 —5.20, Bot f.1.PO-1.50, Schar 1.7.50 3.30, Kabeljauw per kist van 125 K G f. 36 -19, Gullen per kist van 50 K.G. f. 7, Wijting f. 3.20-1.30. Levende Gul f. 0.55—0.17 per stuk. Kabel jauw f. 4—0.80, Leng f. 4.20 -3.10, Kreeft Kreeft f. 1.70, Heilbot f.0.60 per K.G. Aangekomen 4 loggers: SCH. 210 met f.965, K.W. 48 met f.723, KW 68 met f.1278, IJM. 283 met f.844; 2 Deensche kotters: E. 409 met f.384, E. 379 met f. 765 4 stoomheugers: V.L. 204 met f.1185, V.L. 197 met f.1156, V.L. 114 met f.687, V.L. 217 met f.783. BINNENLAND De candidaatstelling voor de Tweeda Kamer; 53 partijen en groepen hebben lijsten ingediend. (Binnenland, 3e Blad), Begrooting Econ. Zaken en Arbeid; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Ir. Ch. G. Cramer, (S.D.AP.) neemt ontslag uit den Indischen Dienst. (Bin nenland, 3e Blad). Radio-uitzending op 19 April en 1 Mei door de Avro in plaats van door de Vara. (Binnenland, 3e Blad). Het conflict te IJmuiden; de eerste, met werkwilligen bemande trawler uitgevaren, (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND Mac Donald's Ontwapeningsvoorstellen. (Tel. le Blad). De Engelsche ministers zullen te Rome een bezoek brengen aan Mussolini. (Bui tenland, le Blad). Het conflict in het Verre Oosten in den Volkenbond. (Buitenl. le Blad). De Engelsche handelspolitiek. (Buitenl. le Blad). Amnestie voor Nazi-terreur-daden. (Buitenl. le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. Toonaangevende Engelsche delegatie- kringen te Genève hechten er waarde aan, met nadruk erop te wijzen, dat het plan, dat MacDonald heden aan de hoofdcom missie der ontwapeningsconferentie zal voorleggen, geen officieel plan der Engel sche regeering Is, maar een samenvatting van die punten, welke den Engelschen minister-president op grond van zijn be sprekingen met de verschillende delegatie leiders van essentieele beteekenis schenen te zijn. Verder wordt erop gewezen, dat dit plan geen eind-oplossing is maar een overgangs regeling, die met de gegeven omstandig heden rekening houdt. Morgenavond gaan MacDonald en sir Simon naar Rome om Mussolini een be zoek te brengen. De Fransche premier Daladier is gis teravond naar Genève vertrokken. Het consultatief comité van 21 mogend heden. dat door den Volkenbond belast is met het volgen van den toestand in het Verre Oosten is gistermiddag bijeengeko men. Tot voorzitter werd benoemd de Noor sche vertegenwoordiger Lange, in plaats van Hymans. die door andere bezigheden verhinderd was. Er werd uiting gegeven aan de teleurstelling dat Sovjet Rusland met vertegenwoordigd was. terwijl daaren tegen de vertegenwoordiging van Amerika door Hugh Wilson op prijs werd gesteld. W'.son nam hierop zitting in het comité. De landen Duitschland België Engeland Spanje, Frankrijk Italië Noorwegen Ne derland, Zweden. Zwitserland en Tsjecho- Slowakije kregen opdracht een subcomité te vormen ter bestudeering van het pro bleem van den wapenuitvoer in verband met den huidigen toestand in het Verre Oosten aan welke studie ook de vertegen woordiger van de Vereenigde Staten zal deelnemen. Duitschland. Engeland Frank rijk Spanje, Italië, Ierland Mexico Noor wegen Nederland Portugal Zwitserland, Turkije zullen een tweede subcomité vor men, waaraan de Vereenigde Staten even eens zullen deelnemen dat tot taak zal hebben de bestudeering van de administra tieve actie der regeering met betrekking tot Mandsioerije Ten behoeve van de niet in het comité vertegenoordigde landen zal de secretaris generaal een overzicht opmaken van de besprekingen en de besluiten. RUSLAND. Vijftien standbeelden voor bet bolsjewisme. Volgens een bericht uit Moskou hebben de sovjet-autoriteiten besloten, dit jaar vijftien nieuwe standbeelden op te rich ten. gewijd aan het bolsjewisme. Eenige der monumenten zullen worden gewijd aan de October-revolutie en de „Tsteka-Ogpu' de „dictatuur van het pro letariaat" en de „dood van de revolution- nalren".

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1