-si f4ste Jaar?an? WOENSDAG 15 MAART 1933 No. 22389 EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEN Economische wegen 1933 ÏDERPi 72:1 'RooS LEIDSCH DAGBLAD feart i •art ij entia. lijn n Madj IN. laar DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12 Mal PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1)0 Cts oer .egel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen I waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. U|) een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van trieven 10 Cts norto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. in |n nummer bestaat uit DRIE Bladaa aart IN. iney, I I iUa n| ira o via n SCHOUW VAN WEGEN, LANEN, ENZ. (Burgemeester en Wethouders van Leiden ::agen ter algemeene kennis, dat te be nen op Maandag 3 April e.k., krachtens bepaalde bij artikel 17 der verordening den 6en Juli 1899 (Gemeenteblad No. R), laatstelijk gewijzigd bij dt verordening eu den 9 Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) j wegen, lanen, straten enz. en waterin- jén en slooten, schouw zal worden gedre- over alle wegen lanen paden straten. »jen, pleinen hofjes stegen sloppen of orten en gangen, benevens de daarin ge ien of daartoe behoorende bruggen en jdere kunstwerken, voor zoover die blj- tnder eigendom zijn. en. zonder verhin- jering door of "vanwege rechthebbenden, or het publiek verkeer open staan als mede over alle wateringen en slooten en riolen ter vervanging daarvan gemaakt, bevens de daartoe behoorende sluizen, (liters, bulzen. toegangskokers en derge- |ke werken, voor zoover die bijzonder (Üenrdom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. beiden, 15 Maart 1933. 7322 TER-INZAGE-LEGGING LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De Voorzitter van het hoofdstembureau i den kieskring vn (Leiden) maakt be- ktnd. dat de bij hem ingeleverde lijsten [er candidaten, gesteld voor de op 26 April |a-ï te houden stemming ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Sta- Jen-Generaal ter gemeenteseertarie (Ra penburg 12) voor een ieder ter inzage zijn eiergelegd. De Voorzitter van het Hoofdstembureau voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. belden, 15 Maart 1933. 7321 NED. CHR. REISVEREENIGING. Feestelijke jaarvergadering der afdeeling Leiden. Gisteravond heeft de Ned. Chr. Reis- liereeniging, afd. Leiden, in de zaal van |,Zomerlust", haar feestelijke jaarverga dering gehouden. Zooals wij van deze Irrreeniging gewend zijn, hadden de leden lagrooten getale aan Jen oproep van het I testuur gehoor gegeven, zoodat de zaal geheel bezet was, wat op zichzelf al een |leestelijken aanblik bood. Na het zingen van Ps. 95 1 en opening ■het gebed, richtte de Voorzitter der afd., lie heer Joh. Vooys, eenige hartelijke wel- liomstwoorden tot de aanwezigen. 1 Aan de orde waren nu de notulen en de ■erslagen van secretaresse en penning meester, welke onveranderd werden goed gekeurd. J Uit het jaarverslag bleek, dat de afdee- l-r.g steeds vooruitgaande is en momen- |teel 425 leden telt. Er zijn dit jaar 30 freursies gehouden, met een totaal aantal lieelnemers van 943. Ook is er een Cen- Ikaal Bureau geopend, gevestigd Bree- I (traat 15, hetwelk in een reeds lang ge loeide behoefte voorziet. Het kassaldo bedroeg f 99.63. Nadat de kascommissie verslag had uit- I sstracht van haar bevinding, werd de pen ningmeester onder dankzegging voor zijn I (ehouden beheer gedechargeerd en de kas- I ommlssie voor het volgend 'aar benoemd. De Voorzitter, die aan de beurt van af goden was werd bij acclamatie herkozen. Na rondvraag en pauze werd de avond order gevuld met de opvoering van een toneelstuk, hetwelk door leden der afdee- lins oo zeer verdienstelijke wijze voor het 'oetlicht werd gebracht. Dat de regie in tonden was van den heer N. Heertjes, die 8)n sporen op dat terrein reeds heeft ver- tond, was ongetwijfeld waarborg voor een Sceden gane van zaken. Hon hartelijk gelach en warm applaus "toonden de spe'ers voor hun moe'te en woorden van dank, door den voorzitter "'iv' warpn ton vo'le verdiend. „De grimeering door den heer Gerard "oooezak was uiterst verzorgd. Een strijkje verhoogde de gezelligheid, Jftoojl in de pauze een collecte werd ge- jooden ter bestrijding der onkosten, die u»96 opbracht. Deze buitengewoon geanimeerde verga ring, waarop met voldoening teruggezien >In„worciPn- wprci tenslotte op de gebrui- «Hke wijze gesloten. REMONSTR. GEMEENTE. iPj. p- D Tjalsma Rem. predikant alhier dtr w®?' dl'- A' d€ Koning secretaris i 2' Jeugdbeweging, voor op een heat 0Dgemaalct ter voorziening in een rature bij de Remonstrantsche Gemeente utrecht. DE OBELISK IN DE EGYPTISCHE KUNST. Lezing van dr. W. D. van Wijngaarden. Gisteravond hield dr. W. D. van Wijn gaarden in het Rijksmuseum van Oudhe den alhier een lezing over dit onderwerp Onder de voortbrengselen der Egyptische kunst, die alle eeuwen door de belangstel ling gehad hebben van de menschheid, neemt de obelisk een vooraanstaande plaats in. Tot op onzen tijd toe heeft men zich verdiept in gissingen omtrent be- teekenis en doel dezer monumenten, alsook omtrent de vraag, hoe de oude Egypte- naren deze zware stukken steen hebben kunnen uithouwen, vervoeren overeind zetten. Ook in de geschiedenis der Egyp- tologie spelen de obelisken een voorname rol daar hun opschriften het eerst aan de onderzoekers, die zich bezig hielden met de ontcijfering van het hiëroglyphen- schrift, de stof leverden voor hun vaak avontuurlijke verklaringen. In de Egyptische kunst treft men den obelisk zeer vaak aan. Het is een hooge slanke, vierzijdige zuil, die naar boven allengs dunner wordt en in een pyraml- denvormigen top uitloopt. Meestal is de obelisk één stuk steen, uit hard graniet gehouwen, en bezit hij een aanzienlijke hoogte (20 a 30 meter); de vier zijden zijn dikwijls van opschriften en afbeeldingen voorzien. De Egyptische obelisken zijn verwant aan de menhirs van West- Europa en aan de Semietische masseben. De oudste obelisken vindt men in dc graven van het oude Rijk; zij zijn nog klein en ruw afgewerkt; soms staan zij paarsgewijze voor den ingang der graven. De eerste groote obelisken komen voor in de zonnetempels van de 5e dynastie. Van deze tempels vormt een groote uit kalk- steenblokken opgebouwde obelisk het mid delpunt. als symbool van den zonnegod. Naar dit voorbeeld zijn de latere obelisken, de bekende monoliethen, gemaakt. Zij stonden paarsgewijze als wachter voor de tempelingangen. Hun vier zijden toonen verticale inscripties- die de koninklijke op richters verheerlijken. Hun pyramide- vormigë top was bekleed inet verguld brons of koper. De oudste van deze tempelobelisken is die van Heliopohs, dateerend uit de 12de dynastie: de meeste obelisken werden tij dens de 18e en 19e dynastie in de tempels van Luksor en Kamak opgelicht. Zoo staan in Karnak nog de obelisken van Thoetmosis I en van Hatsjepsoet. Vele Egyptische obelisken bevinden zich thans in Europa. Reeds de Romeinsche keizers brachten er talrijke naar Rome. In de 19e eeuw werden er obelisken uit Egypte over gebracht naar Parijs, Londen en New- York. De gewoonte om obelisken op te rich ten heeft tot in den Romeinschen tijd toe stand gehouden. Wij weten, dat de kei zers Domitianus en Hadraianus nog obe lisken naar Egyptisch model oprichten. Ook in de kleinkunst speelt het obelisk motief een rol. Afbeeldingen van obelisken komen op amuletten voor, ja, soms heb ben amuletten den vorm van een obelisk. Omtrent de beteekenis der obelisken be staat verschil van gevoelen. Vast staat, dat zij oudtijds godsdienstige beteekenis had den en nauw verbonden waren met den zonnedienst. Later wordt het denkbeeld van bescherming verbonden met een paar obelisken. De methode die in Egypte toegepast werd om groote obelisken overeind te zet ten, is het onderwerp van vele theoriën geweest. Vermoedelijk werden zij langs tijdelijke, kolossale, zachtglooiende dijken van baksteen omhoog gesleept en daarna in een kuil neergelaten op hun voetstuk. De gewoonte om obelisken op te richten is ook in Ethiooië doorgedrongen. In de eerste vier eeuwen van onze jaartelling zijn ook te Aksum. onder Egyptischen in vloed, groote monoliethen opgericht. Als ornamenten zijn de obelisken door vele EuroDeesehe kunststijlen overgenomen, vooral door Renaissance en Emnire Ook in ons land treft men de gedenknaalden in den vorm der oude obelisken niet zelden aan. E.H.B.O.-BRIGADE. Een gefingeerde ketelontploffing. Op het programma der gefingeerde on gevallen, welke vanwege bovengenoemde brigade maandelijks worden geprovo ceerd. prijkte gisteravond een geweldige ketelontploffing. Als plaats van handeling was daarvoor uiterst toepasselijk uitge kozen het gashouderterrein der Stedelijke Lichtfabrieken aan den Maresingel, daar toe welwillend door de gemeente toegan kelijk gesteld. De leider, dr. Renaud, heette in deze ironisch-slechtverlichte omgeving zijn trouwe pupillen hartelijk welkom, zette in het kort nogmaals het doel der brigade uiteen en wees erop, hoe de beweging zich mag verheugen in de daadwerkelijke be langstelling van alle daarvoor ln aanmer king komende gemeentelijke instanties, inzonderheid van den directeur van den Gem. Geneeskundigen D'enst, dr. Horst, dank zij wiens bemiddeling van a.s. Maan dag af steeds een lid der brigade den dienstdoenden semi-arts zal vergezellen, wanneer de auto van den Eerste Hulp dienst uitrukt. De diensturen der leden zullen volgens rooster worden geregeld. Boven de garage van den heer Dieben zal voor hen een kamertje worden ingericht. Met nadruk wees dr. Renaud erop, dat de leden volledig ondergeschikt zijn aan de intenties van den semi-arts en hij ver trouwde. dat zij zich ook overigens zullen gedragen zooals leden van een goed-geor- ganiseerden hulpdienst mag worden ver wacht. Tenslotte gaf hij het woord aan den heer Van der Voort, den ontwerper en leider van de oefening tot het bekend maken van het werkplan. Deze suggereerde de door de ontploffing aangerichte verwoestingen, welke gepaard gingen met groote branden. Volgens op gave werden nog vijf personen vermist. Het was de taak der gediplomeerde '.eden de slachtoffers, welke over het geheele terrein verspreid lagen, op te zoeken, voor- loopig te verbinden en ze naar de gereed staande ziekenauto te transporteeren. Over vervaarlijke stapels buisleidingen, cude lantaarnpalen e.d. werd groepsge wijze met behulp van zaklantaarns het terrein afgezocht. Zonder uitzondering werden de slachtoffers, die op de meest verborgen plaatsen waren verstout, spoe dig gevonden, waarna het eigenlijke werk al heel vlot van stapel liep De helpers en helpsters bleken uiterst vaardig in het behandelen der gewonden; ieder deed zijn taak vlug en accuraat, al werd de tragiek van het geval af en toe wel eens onderbroken door een schater- lach van een schijndood gewaand slaeht- offer, dat ,,niet tegen kietelen kon" Wel heel precair leek de positie van pen slachtoffer, dat op den derden omgang van een gashouder werd gevonden, terwiil de trap verbrand was, nadat de gewonde door de hulpcolonne was gevonden Er bleef dus niet anders over als de man op een brancard naar beneden te laten zak ken Bij behouden aankomst oo den be- ganen grond bleek men wijselijk den le venden inhoud te hebben vervangen door een halve lantaarnpaal. Zoo werd deze avond niet alleen een nuttige oefening voor de gediplomeerde leden, maar ook een geslaagde demon stratie van hun vaardigheid en van den voortreffelijken geest, welke er onder de volgelingen van dr. Renaud heerscht. montage, contrapunt etc. Dikwijls bleek een afwijking van het in de werkelijkheid vindbare geluid effectvoller dan de ge trouwe nabootsing of wel de klankexpres sie belangrijker dan het verstaanbare woord zelf (als voorbeelden noemde Angel o.a. de geniale vondst in City Lights, tij dens de onthulling van het standbeeld de moederklacht in Hallelujah de tot een ob sessie wordende koraalachtige „Extra-Aus- gabe". roep in Fritz Lang's M" die tevens voor het eerst de moed bezat bewust het geluid der voetstappen op te heffen en het JSieh doch" in de gesynchroniseerde Potemkm; merkwaardig ook de als het keffen van blaffende honden klinkende angstkreten der drie deftige dametjes, wanneer zij ontdekken dat Chevalier .not a Baron, but u tailor" is Uitvoerig be handelde spr. o.a. het probleem der dialo gen en haar ontwikkeling (scherpe con trasten van juist en onjuist in ..Atlantic"), de beteekenis van het enkele woord (Bri gitte Helm in ..Atlantide" met haar „Schach" en „Mat") alsmede de sugges tieve werking van dialogen tusschen on- zichtbaren lo.a. in „lm Westen nichts neues"). Tenslotte wees hii on de groote mogelijkheden voor de geluidsfilm in de toekomst. De be'anvrijke lezing waaruit duide'iik het worstelen der regisseurs met hun ideeën en hun artistieke overwinnin gen in korten tijd bleek, werd met luid ap plaus bekroond. Dr. Van Stinriaan Luïcius. voorzitter der afd. Leiden, leidde den spreker in en dank te tiem voor ziin helder betoog. Een lezing als deze kan stellig tot een grooter artis tiek waardeeren en begrijpen van de film bij dragen! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het taalkundig can- didaats examen indologie de heer P. W. Johan (Leiden); candidaats examen wis- en natuurkunde letter L mej. A. W. Soe- tekouw (Rotterdam); idem letter F mej. W. H S. J. M. S. Holzschuher von Harr- bach (Den Haag). VER. VAN HET VRIJWILLIG LANDSTORMKORPS MOTORDIENST. Op een gehouden vergadering van bo vengenoemde vereeniging is den heer E. Raams verzocht het voorzitterschap te wil len aanvaarden en door hem aangenomen. Hem is het recht verleend om een be stuur te vormen hetwelk thans is samen gesteld uit de heeren: E. Raams Oranie- iaan 12. Oegstgeest voorzitter; Q. Bleys Noordeinde 17 Lelden le Denningmeester Hieraan zün toegevoegd vier bestuursle den. Be heer G. A. Hopoezak Nieuwsteeg te Leiden, commandant van de Sectie Lei den heeft zich bereid verklaard om als adviseur oo te treden Het bestuur is doende voorbereidingen te rr.aken voor een ovoDaganda-feestavond welke binnenkort gehouden zal wo—"?n. DE OPVOLGER VAN Dr. KNUTTEL. Naar ons van welingelichte zijde wordt verzekerd zal de heer H. van Wei zen dr. J. A. N. Knuttel opvolgen als lid van den gemeenteraad. De heer van Weizen stond nr. 2 op de lijst der C P. H.. doch er deden geruchten de ronde, dat hij zijn plaats zou afstaan ten gunste van zijn partijgenoot Wouda. FILMLIGA AFD. LEIDEN. Lezing van Ernst Angel. Een buitengewoon interessante lezing heeft gistermiddag in het Trianontheater de Filmligagetrouwen beziggehouden, n.l. die van Ernst Angel over „Das Geheim- nis des Tonfilms". waarin hij aan de hand van tallooze voorbeelden uit velerlei meest ook hier ter Dlaatse vertoonde films de ontwikkeling der toonfilm naging. Was men wellicht bij de aankondiging, dat deze uiteenzetting twee uren zou duren, voor een „des Guten zuviel" bevreesd, al spoe dig wist de op dit gebied volkomen des kundige zijn publiek volkomen te interes seeren waartoe de pakkende variatie van woord en beeld ten zeerste bijdroeg. Een serie wei-sprekende als niet-sprekende filmfragmenten verduidelijkte deze rede, waarin o.a. de aanvankelijke angst der film-theoretici voor de geluidsfilm bespro ken werd. Eerst later bemerkten zij hun vergissing toen bleek dat de toevoeging van het geluid inplaats van een verarming der filmische uitdrukkingsmogelijkheden een verriikine daarvan kon beteekenen, mits men ook voor het geluid de naboot sing zou loslaten en zich wilde richten op de illusie- Talloos zijn de pogingen geweest om dit vraagstuk op te lossen: allereerst werd alles in het werk gesteld, om de geluidsfilm ook in waarheid „geluidsfilm te doen zijn en dus werd het een zwelgen in werke- lijksgeluiden: geen mogelijkheid daartoe mocht gemist worden In dit verband be handelde spr o.a. de absolute geluidsfilm van Fischmger (Eisenstein met zijn Ro mance sentimentale) de talkartoon (Micky Mouse) en de operettefilm waarin de ac teurs volkomen gemotiveerd zingend kon den optreden Een definitieve oplossing van het probleem gaven deze experimenten niet al hadden zij wel degelijk invloed op het resultaat. Aan de hand van talrijke grepen uit films der laatste iaren ging spr dezen In vloed na: allengs begonner. de beginselen van de zwijgende film zich door te zetten in de geluidfilm, als ontbonden camera, Morgen zal de beer D. Schrama. as sistent 1ste klasse ten postkantore alhier zijn 40-jarig ambtsjubileum vieren. Het bestuur der R.-K. Stud.-Ver. „Sanctus Augustinus" deelt ons mede. dat door plotselinge ongesteldheid van prof. I dr. Dietrich von Hildebvand de lezing van hedenavond is uitgesteld tot Woensdag 29 Maart, des avonds te 8 uur in het Groot Auditorium der Universiteit. Wij verwijzen naar een advertentie in dit. Blad betreffende een te Den Haag opgericht bureau voor beroepskeuze. In verband met de vergrooting en uitbreiding van de rijwielbewaarplaats van het Vreemdelingenverkeer op het Stationsplein, zal het kantoor van den opzichter van weg en werken worden af gebroken en verplaatst worden naar het emplacement aan de Gevangenlaan. De rijwielbewaarplaats komt nu tot aan de uitgangscontróle en wordt ruim en ge riefelijk ingericht. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Gisteravond te ruim halfnegen heeft de brandweer ten huize van J. D. in de Kolfmakersteeg 28a een schoorsteen brandje gebluscht. Hedenmorgen ongeveer halftien ont stond ten huize van J. van H. in het Ber- kendaalstraatje een begin van brand, doordat de vlam in een pan met kokende olie sloeg. De bewoner wist het vuur met eigen middelen te blusschen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mc Donald te Geneve De conflicten in Amerika en het Verre Oosten. Mac Donald zet zijn besprekingen ln Genève voort en hierover wordt nog steeds de meest volkomen geheimhouding be waard. Gisteren ging het gerucht, dat Mac Donald een algemeene conventie zou voorbereiden, die veel verder zou gaan dan het reeds eerder genoemde plan waarin alleen de punten, waarover men het tot nu toe eens was geworden opgenomen zouden worden. De mogelijkheid van het sluiten van een algemeene conventie schijnt echter vrij vaag. en men ziet nog niet goed, hoe Frankrijk een dergelijke conventie zou aannemen. Men verwacht thans, dat Norman Davis Maandag te Genève zal zijn en men meent hieruit te kunnen afleiden, dat ten minste een onmiddellijk succes van de conferentie vrijwel uitgesloten zal zijn. Het gerucht, dat Mac Donald Mussolini in Italië zou ontmoeten, wordt meer en meer bevestigd, hoewel hiervan officieel nog niets bekend is De Poolsche regeering heeft de ver plichting op zich genomen heden haar troepen van de Westerplatte terug te trekken. Met alg stemmen werd door den Volken bondsraad het rapport van de commissie van drie goedgekeurd met betrekking tot het conflict tusschen Columbia en Peru. Er wordt thans overgegaan tot toepassing van. paragraaf vier van artikel 15. BINNENLAND Candidaatstelling voor de Tweede Kamer voor het district Leiden (1ste Blad). Steun aan de Boskoopsche boomkwee- kerij; regeeringscrediet van 3'/: millioen (Land. en Tuinbouw, 2de Blad). Voorstel van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Hande] aan de regeering inzake bezuiniging op den keuringsdienst voor waren (Binnenland, 3de Blad). Onvoldoende H.B.S.-opleiding? de H.B.S- directeuren houden een enquête (Kerk eu School, 3de Blad). BUITENLAND Duitschland wijst een Fransche demarche inzake het gebeurde te Kehl af (Buitenl., lste Blad). De Chineezen melden een overwinning op de Japanners (Buitenl., lste Blad). Crisis-toestand in Oostenrijk. (Buitenl. en Tel., le Blad). Ernstig ongeluk in een Mexicaansche bioscoop (Buitenl. Gemengd 3de Blad). Een tornado in de Vereenigde Staten. Vele slachtoffers cn groote schade (Bui tenl. Gemengd, 3de Blad). De oude Duitsche oorlogsvlag in eere hersteld. (Tel., le Blad.) RECLAME. Vraag niet ieder uur van je korte bes*-an: „Hoe hebben mij Pa en mijn Opa gedaan?" ZIJ sjokten met paard en met kar heen en weer. GIJ leeft in den tijd van 't moderne 7272 verkeer. De Chineesche generaal Soeng Tsje Joean meldde gisteren telegrafisch, dat hij den Japanschen troepen bij den bergpas van Hsi feng kau een ernstige nederlaag heeft toegebracht en 18 stukken veldge schut, 7 tanks en 5000 geweren heeft buit J gemaakt. De Japansche verliezen zouden 5000 man betreffen. Generaal Soeng heeft den pas heroverd en volgt den vijand „op den voet". De ongeregelde Chineesche troepen in Mandsjoerije hebben hun „bezigheid" hervat. ENGELAND. Uit Indië De Luchtvaartbegrooting. Naar uit betrouwbare bron verluidt zal het Witboek der regeering, dat Vrijdag a.s. zal worden gepubliceerd inzake de fe derale constitutie van Indië o.a. het vol gende bevatten: Het Hoogerhuis van de Indische wet geving zal bestaan uit 250 leden, waarvan de Indische staten( de vorsten 40 pct„ d.i. 100 zullen aanwijzen, het Lagerhuis zal bestaan uit 375 leden, waarvan een derde deel, 125 uit Indische vorsten zal bestaan. Te New-Delhi is een belangrijke confe rentie gehouden van Indische vorsten, waar de onderkoning, Lord Wellingdon een uiteenzetting gaf van de regeerings- politiek met betrekking tot de toekomstige betrekkingen tusschen de staten en Britsch-Indië. De regeering overweegt de mogelijkheid Gandhi en acht leden van het executieve comité van het congres in vrijheid te stellen, teneinde met hen besprekingen te openen over stopzetten van de beweging van lijdelijk verzet. Het staat echter hier bij vast, dat, wanneer deze besprekingen niet tot het gewenschte resultaat zouden leiden en het lijdelijk verzet niet zou wor den opgeheven Gandhi en de acht leden van het congres wederom gevangen zou den worden gezet. Sir Philip Sassoon, de onderstaats secretaris voor luchtvaartaangelegenheden, heeft in het Lagerhuis de begrooting voor- luchtvaart ingediend. De begrooting sluit met een bedrag van 17.424.000 p. st. Van regeeringswege wordt verklaard, dat de verdere verlaging der begrooting met 340.000 pond slechts met groote be zorgdheid is aangebracht. Engeland is echter hangende de conferentie bereid de ongelijkheid tusschen zijn luchtstrijd krachten en die van de luchtmachten van andere groote mogendheden te laten voortduren. Churchill verklaarde zich tegen iedere ontwapeningsovereenkomst en eischte zelfs een versterking der lucht- en marinestrijdkrachten.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1