Ijöorjaarsbeurs in onzekeren tijd. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 14 Maart 1933 Vierde Blad No. 22388 achter, wat is er van den nacht? KUNST EN LETTEREN. I X AANPASSING EN SAMENWERKING HET PAROOL! De jaarlijksche Beursgang. jaarlijksche gang naar de Voorjaars- die heden geopend werd, ligt weer uit ons. Dit bezoek is zoowel voor den -alist als voor den handelsman drin- noodzakelijk: de eerste gaat er heen, cch een oordeel te vormen omtrent het oudlngsvermogen, de energie en mo ke vooruitzichten der deelnemers in barre tijden van nood, de tweede om- hi) het nut van het jaarbeursinter- 'r, dat wü reeds vele malen uitvoerig hreven, nu wel volkomen heeft inge- Juist in een periode van moeite, zorg Kgenspoed moge men nögmeer dan an- tan dit nut overtuigd zijn: handel en ■drie komen hier tezamen, verruimen blik en schenken nieuwe impulsen om te weer te stellen tegen de velerlei pspoeden van het heden. Men raakt er „lk-gevoel" kwijt, men komt er terug 'n „wij gevoel", zooals de heer Graadt Roggen 'n zijn gebruikelijke mededee- en opmerkte, een bewustheid, dat niet alleen staat. In plaats van de ge- tte van eenzaam te gronde gaan, krijgt ,n weer moed om met de velen, die er moeilijk voorstaan, verder te strijden, st de bekende zakelijke voordeelen, die jaarbeurs den zakenman individueel t ls dit groote moreele voordeel waarlijk t te onderschatten! Men is op de Jaar- is, speciaal in dezen tijd van moeizame teling op economisch gebied temidden gelijk gezinden, gelijk bedreigden en ijk strevenden, die gemeenschappelijk ten voor den gemeenschappelijken op- van het economisch leven. De groote vraag. Hoe staat het wel met dezen opbouw? Of we daaraan nog niet toe? Dat zijn vragen, die een ieder in dezen ssenden tijd bezighouden.... Zelfs nomen van naam zijn het niet over- i. De een noemt de toestand catastro- al, di ander meent dat het nög erger t, een derde huldigt Hoover's „keep 'ing' theorie en hoopt, dat we alweer den goeden weg zijn, een vierde weet zelfs met bewijzen te staven, at zou ditmaal de opinie zijn van den Graadt van Roggen, die ons altijd «i op te beuren? Positief optimistisch, als andere jaren, deze kenner bij uitnemendheid van bedrijfsleven nu niet, maar toch wist weer lichtpunten te ontdekken, die den icht moedeloos geworden mensch tot -kbaarheid en doorzetten verplichten! heeft hij zich daarbij wel zeer voor- "htlg uitgedrukt! Wat de Jaarbeurs zelve tolt, was hij tevreden! Si: „de daad"! Wij kunnen hier nog theoretiseeren over de econo me Inzinking: hoe zij ontstaan is of men had kunnen worden. Wij laten iteer over aan den kamergeleerde, den nist, den statisticus. De practische man vraagt: hoe komen wij weer uit put? En vraagt naar „daden" Welnu: 'J rist dit te bewijzen, door als vorige ':n ln grooten getale vertegenwoordigd op deze Voorjaarsbeurs. Ondanks "es schijnt men niet angstig in een hoek- le willen wegkruipen niet weeklagend bij «pakken neer te gaan zitten! Men heeft eer de handen uit de mouwen gestoken houdt er door het eigen voorbeeld den oed ln! Talloozen zijn ook in het belangrijke jaar "3 op de Beurs aanwezig: trachten zich verweren, zoo goed en zoo kwaad als het sat, hebben de bakens verzet, zich aan 'gewijzigde omstandigheden aangepast! elen verwachten naar uitlatingen die ii hier en daar opvingen het beste van komende dagen en zaken! Gelukkig! ant de „stand" houders weten het dat handel nooit stil staat, dat de behoeften «eds bevredigd moeten worden: zij heb- dus weer een unieke kans aangepakt hun zaken aan den gang te houden en rwachten anderzijds van de afnemers, -1 ook zij zich de moeite zullen getroos- om met de oude en nieuwe artikelen •nnls te maken, dat zij zich op de hoogte men stellen van de nieuwe prijzen en nieuwe mogelijkheden, die zich altijd hr voordoen Een Jaarbeursbezoek zal U «"ren dat er nimmer stilstand is, het zal een opwekkend bad geven van volhar- aannakken en van durf! De Jaar- urs, het bolwerk van den handel, geeft nieuwe kracht en steun' Als er één cen- nm ls, waar geleerd wordt hoe de energie niet verslapt en hoe er steeds voortgang is men moet volgen, om zélf bij te blijven, ton ls het wel de Nederlandsche Jaarbeurs jjh ook nu weer getuige de vele, practi ce en goed gesorteerde stands, welke wij t onzen rondgang met het grootste re ject bewonderden den grootsten pes simist weet te ontwapenen. Moge zij velen «moedigen en medewprken om den ont dichten handel van het oogenblik tot een •""maai evenwicht terug te brengen! Jaarbeurs geen „weelde-belasting." De XXVIIIe Nederlandsche Jaarbeurs Raat gereed: een geharnast strijder! Wie. Jo? bevangen in het verouderd dwaalbe- 3hP, het jaarbeurswezen uit een econo- hhch standpunt mocht willen beschou wen als een „weelde-belasting" voor den J'odel, zal door deze jaarbeurs tot an- cre inzichten komen. In de tijden, die wij wans beleven, is het jaarbeurslntermediar ™or Industrie en handel een levensbe- ïjf'w geworden, waarvan de onmlsbaar- J."bewezen wordt door het groote offer, J" Industrie onder de huidige omstan- in!m n brengt om aan het jaarbeurs- fo! t vast te houden. Hadden de vo- JeJaarbeurzen geen positief zakelijk hi.j ,e' 6ehad voor de zakenwereld, de „J"" had allang het jaarbeurslnstltuut tin ?,rpen' want de handel verdraagt buil en Seen ontkenning van het za- "Jk belang. RECLAME. Gunstige deelneming. De voorbereiding van deze voorjaars beurs heeft gestaan midden in de ra- meiende kracht voor den grooten storm. Toch geeft het uiteindelijk resultaat re den tot tevredenheid. Ware de meubel groep in vollen omvang intact gebleven, het totaal aantal deelnemers ware waar schijnlijk op het peil van de vorige voor jaarsbeurs gehandhaafd. Nu helaas, ls het er 143 onder gebleven. Maar: een jaar beurs in ons land en in dezen tijd met nog 1415 deelnemers en 15000 M2 ver huurde oppervlakte beteekent voor ons bedrijfsleven een prestatie, die eerbied af dwingt. Want de voorbereiding van deze voorjaarsbeurs heeft onder voortdurende zorgen plaats gehad en zoo ten slotte het geheel voor het jaarbeursbestuur reden geeft tot blijmoedigheid, zoo blijft deze blijmoedigheid toch gehuld in een wolk van bekommering, bij de gedachte, met hoeveel zakelijk leed van anderen de voorbereiding dezer beurs in aanraking is gekomen. Het moge dan nog licht ge weest zijn in eigen jaarbeurshuis, het was nacht vaak om ons heen bij het ontdek ken van de materleele ellende, waaronder zoovele van onze industrieelen gebukt gaan. ellende bij velen voor het oog der buitenwereld verborgen achter de nog on geschonden facade, waar méér in stilte geleden wordt dan in statistieken tot uiting komt en in het openbaar tot ons doordringt. Volharding en waakzaamheid. Deze jaarbeurs moet gemeten worden naar den maatstaf van dezen feilen tijd. Dat ondanks dezen tragischen tijd een jaarbeurs ln ons land voor den dag kan komen met een omvang en samenstelling, als deze, typeert de kracht, waarover het Nederlandsche bedrijfsleven nog steeds beschikt, maar typeert méér nog de vast beradenheid om die kracht te verdedigen met het beste, dat in ons zakenleven aan wezig is. Wie zich rekenschap geeft van de ontzaglijke moeilijkheden, waarmede thans het productieproces te worstelen heeft, wie zich voor oogen stelt, dat het tragische in de economische toestanden niet langer meer ondervonden wordt als een toegespitst conflict, maar als een blij- venden toestand, zal eerbied gevoelen voor de intilligentie, de zaakkennis, maar voor al voor den moreelen moed. waarmede zoovele met zorg en onrust beladenen den strijd hebben volgehouden. In het zake lijke, bedrijvige milieu eener jaarbeurs, te ondergaan deze weldadige invloed van wilskracht en vertrouwen, waarvan deze voorjaarsbeurs, wat hare deelneming aan gaat, getuigt, zal voor eiken zakenman goud waard zijn. Eenige lichtpunten. Indien men aan het contact, dat de jaarbeurs met het zakenleven heeft, eenige practische waarde hecht en daarin aan leiding mocht vinden de vraag te stellen: „Wachter, wat ls er van den nacht?", dan is een antwoord op deze vraag moeilijk. In sommige kringen van het zakenleven aldus de heer Graadt van Roggen, liggen de woorden „opleving" en „econo misch herstel" als uitdrukking van zeke ren kijk op de dingen ln de lucht. Onloo chenbaar zijn er ook nu nog verschijn selen hier en daar, die met eenlgen goe den wil aanvaard zouden kunnen worden als teekenen van herleving. Maar als men vraagt, kan er ln het algemeen van een werkelijk herstel gesproken worden, van een opleving, die over de geheele linie kans van doorzetten heeft, dan moet daarop 't antwoord ontkennend luiden. Iets anders echter is het, wanneer men zou vragen, of in dezen duisteren nacht geen enkel lichtpunt te bespeuren valt. Lichtpunten zijn er zeer zeker. Ons bedrijfsleven is nog niet aangeland op het peil, waarop het geneigd zou zijn alle hoop op beter schap te laten varen. Het is niet waar, dat in deze tijden aan het maatschappelijk gestel alleen wordt gesloopt; er wordt ook opgebouwd. Wie zich de moeite getroost op de komende voorjaarsbeurs een ernstig onderzoek in te stellen, zal ervaren, dat in deze tijden van een verscherpt liquidatie proces wel degelijk toch ook een construc tieve geest aan het werk is. De tastbare bewijzen er van liggen ter jaarbeurs uit gestald en opgestapeld. Het is niet waar, dat het economische systeem zijn veer kracht is kwijt geraakt: men zie slechts met welke technische kennis en vaardig- j held voor ons maatschappelijk leven be- j langrijke groepen zich aan de veranderde tijdsomstandigheden hebben aangepast, een aanpassingsvermogen, rekening hou dend met de verminderde koopkracht, doorgezet en volgehouden, niettegen staande de verstarring van bepaalde on- derdeelen van het economisch leven en gebrek aan soepelheid van het crediet- systeem Op het aanpassingsvermogen van ons bedrijfsleven moge speciaal de na druk worden gelegd, niet alleen omdat dit aanpassingsvermogen, wat de productie van goederen betreft, juist op de jaar beurs zoo duidelijk tot uiting komt, maar ook omdat het Juist dat zelfde jaarbeurs instituut is, dat den middenstander kan steunen in zijn streven om zich te kun nen oriënteeren en zich los te maken van oude methoden en oude vormen. Het bedrijfsleven legt zich reeds toe op steeds nauwere samenwerking ten einde de omstandigheden het hoofd te bieden. Dit voorbeeld zal gevolgd moeten wor den door de landen, die thans op voet van economischen oorlog leven en door op de spits gedreven economisch individualisme elkaar en zichzelf verdelgen. Een lichtpunt in de duisternis van het economisch bestaan is het ongetwijfeld, dat zich thans duidelijk teekenen voor doen, waaruit blijkt, dat genomen maat regelen reeds hun gunstige uitwerking doen gevoelen. In zakenkringen heef! algemeen de meening post gevat, dat de economische malaise tot zulk een prljzen- pell van grondstoffen en artikelen heeft geleid, dat verdere daling geen groote af metingen meer kan aannemen, de kans op verlies tot beperkte grenzen is geredu- Wanneer de landen door labak [t een geeladitigen aan- - j. 65 slag krijgen, poetst ze Ij dan eenvoudig met VdfJv'Z' ODOL-tandpasta. Tube 35 cent Groote Tube 60 cent 7221 VOETBAL. L.F.C.—LAAKKWARTIER. ceerd; een meer vaste prljsbasis, waarop een ommekeer binnen het bereik der mo gelijkheden komt en met de waarschijn lijkheid van een betere toekomst rekening gehouden mag worden. En het is lang niet onmogelijk, dat op deze vastere, zij het dan ook voor een algemeene opleving te lage en voor de productie geenszins loonende basis, de handel in de naaste toekomst nieuwe impulsen zal krijgen, waaruit, zelfs bij gelimiteerde koopkracht van den consument, een begin van ople ving zou kunnen ontstaan. De inzendingen. Overgaande tot de „begrooting in enge len zin" besprak de heer Graadt van Roggen in de eerste plaats de groep Meu belen en aanverwante vakken, waarvan een deel der inzenders gemeend heeft, zich van vertegenwoordiging te moeten onthouden, daar zij aan slechts één beurs, de najaarsbeurs, de voorkeur geven. De aanwezige meubelinzendingen beslaan des ondanks toch nog 1478 vlerk. Meter expo sitieruimte. Uit een oogpunt van jaarbeurs-exploi tatie en jaarbeurs-ontwikkeling, is het wegblijven collectief van een belangrijk aantal meubelexposanten te betreuren, wijl juist de andere jaarbeursgroepen op bewonderenswaardige wijze reden tot te vredenheid en waardeering geven. In ver schillende afdeelingen zijn winsten te boeken. Een geheel nieuwe verschijning op deze beurs is de collectieve inzending van de Alg. Ver. van Ned. Ijzergieterijen, een inzending, evenals die der Smeden patroons. mogelijk geworden door de medewerking der Nederlandsche Regee ring. Nieuw is ook de aanwezigheid van het Verbond van Ned, Werkgevers, dat zijn voorlichtingsmateriaal ter beurze ter be schikking stelt van zijn leden. Ook het buitenland is niet, hoezeer dit te vreezen was als gevolg van de contingenteerings- en andere regeeringsmaatregelen, ten achter gebleven. Naast een Oostenrijksche en Fransche sectie, die reeds meermalen aan de Jaarbeurs deelnamen, is thans ook voor de eerste maal een Belgische sectie aanwezig. Bewezen is, dat ook de zwaar gehandi capte internationale handél zich nog niet gewonnen geeft en het verdelgen van het handelsverkeer tusschen de volken niet zoo gemakkelijk gaat als de in den autar- kischen waan bevangen regeerders van zoovele verlichte West-Europeesche lan den wel meenen! De verwachtingen hoopvol. Wat het te verwachten bezoek aangaat zijn de vooruitzichten hoopvol. Misschien méér nog dan de producenten, stellen de zakenmenschen, die zich in ons land met de distributie der goederen bezig houden, zakelijk belang in de komende beurs. Het is een bekend verschijnsel, dat vele win keliers de jaarbeurs afwachten om hun voorraden, zij het dan ook slechts voor een behoeftebevrediging op korten termijn, aan te vullen. Vandaar de reeds nu blij kende animo om de jaarbeurs te komen bezoeken! Ondanks onzekerheid: voorwaarts! Ditmaal brengt het Nederlandsche Jaarbeursinstituut producent en afnemers tezamen onder tijdsomstandigheden, welke voor het internationale zakenleven wel licht zullen blijken te zijn belangrijker en beslissender dan wij ooit nog hebben be leefd! Economisch staat de wereld voor groote beslissingen. Van weiken aard die zullen zijn, weet geen. Hoe de uitslag er van zal wezen, daaromtrent tast men in het duister. Op het kleine plekje grond der Nederlandsche Jaarbeurs zal in de komende dagen wapenschouw gehouden worden over onze economische weermacht. De industrie staat aangetreden, in veld- tenue, onder de vaan van het jaarbeurs instituut. In de komende dagen zal ook de handel in denzelfden geest van wilskracht en volharding de gelederen van econo misch weerbaar Nederland komen ver sterken. De 28ste Nederlandsche Jaarbeurs staat gereed! Mogen industrie en handel, zij die de economische krachten der toe komst zullen zijn, zich er ten slotte van bewust zijn, dat er voor hen maar éen leuze kan bestaan: Voorwaarts! Men zij gereed en voorbereid! Het j aarlij ksch bezoek bewees ons, met welk een taaie volharding het Nederland sche zakenleven zich schrap zet tegen over den ongunst der jaren. Men blijve waakzaam: het rechte vertrouwen ln een spoedige opleving moge er nog niet zijn, de moeilijkheden in het handelsverkeer, op het gebied van het credletwezen en in het doolhof der internationale politiek mogen toenemen: het kan zijn, dat juist zij de laatste wonden beteekenen. eener verschrikkelijke economische ziekte! En dat de genezing spoediger te wachten is, dan velen denken! Dikwijls zijn met vreugde begroette lichtpunten weer verduisterd. Dit neemt niet weg, dat de zakenman ten allen tijde met terugkeer van betere tijden heeft rekening te houden! Men zij gereed en voorbereid, men zie vooruit- op eiken dag, op elk uur! Een bezoek aan de Voorjaars beurs als steeds het centrum van op gewekte activiteit! zal u dit gemakke lijker maken! Dus: allen op naar Utrecht, waar de poorten van het Vreeburg tot en met 23 Maart wijd geopend staan! Verdiende zege na spannenden strijd. In een wedstrijd, waarin de withemden doorloopend een klein overwicht hadden, behaalden zij een verdiende overwinning. Het was een faire stevige kamp. waarbij vaak van goed spel te genieten was. Er werd snel en enthousiast gespeeld. Het grootste verschil van beide ploegen vorm den de middenlinie's, en juist daardoor kwam de zege aan de goede zijde. Direct na den aanvang zetten de L.F.C.'ers een scherp offensief in, de Hagenaars bleven langen tijd in de minderheid, doch dank zij fraai werk van hun doelman bleef de score blank, totdat K. Segaar kort voor de lust L.F.C. de leiding gaf. De rood-zwarten deden energieke pogingen om gelijk te maken, maar de goede Leidsche verdedi ging was niet te passeeren. In deze periode viel het prachtige spel van den Haagschen rechtsbinnen op. De rust kwam met 10. In de tweede helft liep Laakkwartier hard van stapel; en toen na een verren trap van den Haagschen linksback, de L.F.C.'er Koning mistte, kreeg de links- bulten der gasten een mooie kans, die hij dankbaar accepteerde. De withemden lie ten het antwoord niet lang wachten. Neu teboom die een uitstekende rechtshalf- partij speelde, zette A. v. Leeuwen aan het werk die fraai voorzette, waarna K. Segaar op kalme besliste wijze scoorde. Er volgde een gelijk opgaande strijd. Toen de Haag- sche rechtervleugel er mooi door was, redde Duffels schitterend. De gasten kwa men steeds terug. Na een corner op het Leidsche doel, trok Slebert er snel tusschen uit, plaattse een boogba! over de Haagsche backs waarna Nagtegeller het leer met z'n hoofd meenam en hoog in 't Haagsche net schoot. Toen was de zege een feit. Er volg de nog eenie soel on het middenveld waar na de heer Bos die een prettige taak had, eindigen floot. VADER DES VADERLANDS. Ter gelegenheid der herdenking van Willem den Zwijger heeft het Rotter- damsch Hofstad-Tooneel een heldendrama van Eduard Veterman opgevoerd, dat ook bij de Uitgeversfirma A. J. C. Strengholt te Amsterdam in druk is verschenen en dat, zelfs buiten alle gevoelens van natio nale piëteit, een der merkwaardigste pu blicaties en een der zuiverste Nederland sche dramatische uitingen van dezen tijd mag heeten. Het is geen „gelegenheids stuk" ln de beperkte en eenigszins ordi naire beteekents van het woord. Al draagt thans de onderteekenlng van het gedrukte I spel het jaartal 1933, toch ls bekend, dat 1 reeds voor jaren, toen er nog van geen huldigende herdenking sprake was, de 1 schrijver in zijn gedachten het beeld van den eersten Nederlandschen Prins van Oranje geplaatst had in den gang van een grootsch dramatisch gebeuren het groeide allengs tot een sterke en strakke historische tragedie, wier rijp-wording op zijn hoogst door de plannen der herden king van het laatste jaar bespoedigd is. Bewonderehswaardig in het stuk van Veterman is, dat hij historisch getrouw blijft, maar dat toch desondanks door den gang van het geheele spel het dramatisch conflict op natuurlijke wijze groeit en rijpt en tenslotte als een onafwendbaar nood lot naar bulten breekt in de catastrophe van den moord. De auteur weet in een reeks tafereelen een zuiver licht te werpen op het karak ter van den „Zwijger", waarbij hij een paar maal en zeer gelukkig! gebruik maakt van simultaan-tooneel. Het is een kostelijke nationale gave voor dit herdenkingsjaar, en een knap, speelbaar, Hollandsch stuk, een duidelijk symptoom van den weder-oDbloei der Hol- landsche tooneelschrljfkunst. DE WEDSTRIJD BELGIË—NEDERLAND. De K.N.A.C. bericht, dat op 9 April a.s., den dag waarop te Antwerpen de voetbal wedstrijd BelgiëNederland zal worden gehouden, het Zwijndrechtsche veer in den weg Rotterdam-Dordrecht-Breda, den geheelen dag tot het tijdstip waarop zulks voor het verkeer niet meer noodig zal zijn, met twee groote stoomponten, beide met koplading zulien varen, waardoor het mogeliiL zal zitn elke zes minuten onge veer 20 autos' of wel per uur ongeveer 200 wagens over te zetten. NEDERLAND B. NAAR LUXEMBURG. Tournooi op 4 en 5 Juni as. Na den wedstrijd tegen de Fransche amateurs staat het Nederlandsch B-elftal weer een aardige wedstrijd te wachten. Op uitnoodiging van den Luxemburgschen Voetbal Bond zal op 4 en 5 Juni a.s. in Luxemburg een tournooi plaats vinden, waaraan behalve Luxemburg ook de B- elftallen van Frankrijk en Nederland zul len deelnemen. Overigens speelt de Neder landsche B-ploeg op 7 Mei te Hasselt tegen België B. WEDSTRIJDEN TE AARLANDERVEEN. Gespeeld zijn: Stormvogels nN.V.V. n 7—2, A.V.B II—A.D.K. III 2—5; AD.K. II A.V.B. I 2—2. WIELRENNEN. „SWIFT". Naar aanleiding van het verslag van gisteren schrijft men ons nog: Toen er ongeveer 10 K.M. gereden was demareerden Riethoven en Verschoor en gelukte het beiden eenigen voorsprong te nemen, dien zij geleidelijk vergrootten. 50 K.M. hebben genoemde renners te samen gereden. Later voegde zich, na een klein Incident v. Egmond bij hen. Deze drie renners kwamen dus in den eind sprint. De uitslag werd: 1. J. Riethoven; 2. Ver schoor: 3. v. Egmond; 4. De Roode, vèr, Graafmans had opgegeven wegens kramp. ROEIEN. OXFORD—CAMBRIDGE. De Engelsche studentenwedstrijd van Putney naar Mortlake, wordt dit jaar, be houdens onvoorziene omstandigheden, Zaterdagmiddag 1 April te 3 uur 50 (A.T.) geroeid. (N. R. Crt.). BILJARTEN. BRÜININCKX—JONGELEEN. Morgen speelt I. Bruinlnckx tegen A. C. Jongeling (den Haag) een partij over 500 car. (cadre). Aanvang der partij 7.30 uur ln het café Zuidsingel 30 alhier. SCHERMEN. LANDENWEDSTRIJD VOOR PROFESSIONALS. De Nederlandsche ploeg. Op 25 Maart zal te Brussel in het hotel Astoria een landenwedstrljd voor profes- seurs gehouden worden tusschen België. Frankrijk en Nederland. De Nederlandsche ploeg is thans als volgt samengesteld: Floret: J. C. Paape en C. v. d. Nieuwe Giessen; degen: E. Spronk en W. Carels; sabel: H. van Mierlo en D. Gljsberti Ho- denpijl (Leiden). De heeren N. Sjerp en K. H. J. van Huls- sen zullen de ploeg als juryleden verge zellen. TIJDSCHRIFTEN. „Zonneschijn". In „Zonneschijn" brengt Marie Ovink— Soer een verhaal, getiteld „Ver van huis" en verder de gebruikelijke rubrieken. WEEKBLADEN. „De Wereldkroniek" brengt een opstel over „Hendrik VIII en zijn vrouwen". Voorts een beschouwing over Röntgenstra len in dienst der Zoölogische wetenschap. Voorts een uitgebreid wereidal'erlei. „De Haagsche Post" bespreekt de ac- tueele vragen ,Wat wil Hitler?" Hitler en Mussolini naar Genève?" Voorts artikelen over .Een halve eeuw na Karl Marx dood", „De crisis in de Vereenigde Staten". „De stem des (Voetbal)-Volks" enz. „Het Leven" ontsluiert verschillende ge- helmen. brengt vele onnamen van de Duit- sche verkiezingen, en beschouwingen over Harlem, de negerstad" en „De villa van Mata Hart" en „Oorlogsgruwelen in China" Th. Llgthart schrijft in de „Groene Amsterdammer" over Dollars guldens en het Goud", dr. v. Blankensteln over Na de Rijksdagverkiezing"; prof. mr. T. G. Schel- tema behandelt .Meer zakelijkheid"; A. C. JoseDhus Jitta „Propaganda voor het Ne derlandsch fabrikaat" en C. A. Klaasse be- spraeekt „De dollar". „Onze wonderbaarlijke natuur" brengt artikelen over Doe de bergen ontstonden". „Hoe de Locomotieven groeiden" .De won deren der asfaltmeren", „Scheeve torens en kromme kerkspitsen", enz. NIEUWE UITGAVEN. Onder redactie van mr. H. A. J. Rest en Hans Schnabel is bij de N.V. Uitgevers- en PubHciteltsmaatschapplj ..Dlligentla" te Amsterdam, verschenen het maandblad „Modern Winkelbedrijf", ter bevordering van efficlente distributie. In opdracht van de Vereeniging van Constructiewerkolaatsen. is door den raad- gevenden ingenieur voor Staalbouw ir. E. A. van Genderen Stort, samengesteld een keurig propagandawerk Staalske'etten- bouw" dat op aanvraag gratis verkrijgbaar is aan het secretariaat der vereeniging, Kneuterdijk 8, Den Haag. Verschenen is het eerste nummer van het geïllustreerde maandblad van den Ne derlandschen Bond tot Bestrijding der Vi visectie Dierenvriend". Van de K. L. M. ontvingen wij een als immer keurig verzorgde dienstregeling, voorjaar 1933. Voor de komende jaarbeurs die van 1423 dezer zal worden gehouden ont wierp de Rotterdamsche artiste Agnes Canta een goed geslaagde reclameplaat. Door de Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" wordt ter versterking harer pro paganda een fraaie en aantrekkelijke re clameplaat verspreid, waardoor veler aan dacht zal worden gevestigd op het streven der vereeniging „Koopt Nederlandsch Product." SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Gisteravond was de Boskoopsche Schaak club „Inter Nos" de gast van de Leidsche Schaakclub „Philldor" voor het spelen van een competitiewedstrijd. De uitslag was de volgende: 1. W. F. SniederA. Sytzema 2. H. I. de Nie—W. de Ruyter 0—1 3. J. E, StolJ. J. Kooy xx 4. G. Pels—F. N. Kolstee O—l 5. P. J. v d. Zeeuw—J. Kooy 10 6. C. J. KooremanD. v. Otterloo 10 7. J. J. Abspoel—C van Veen '/j'/j 8. J. de BoerM. Schrijver '/i 9. W. Plasmeyer—T. Radder'h 10. P. HerfkensJohs. de Ruyter 10 Totaal 5x4x De afgebroken partij moet beslist worden staat echter minstens remise voor Phili- dor, dat dus zeer waarschijnlijk den wed strijd gewonnen heeft.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13