GEURIGE BAAITABAK Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Maart 1933 Derde Blad No. 22385 Fa. Wed. C. J. VISTER LEIDEN GEMENGD NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. UK-HISTORISCHE VROUWEN. Bijeenkomst te 's-Gravenhage. werkcomité voor Christelijk-Histon trouw enac tie hield gisteren te Den een christelljk-historische nationale •ndag onder leiding van den heer tr Haar Jr., den waarnemenden voor- der C.-H. Unie. ■J mi. C. Frida Katz, lid van de •c Kamer.sprak over: „Waarom ls ate belangstelling" plicht? wekte de vrouwen op naar den j kant van de politiek te zien: „het n van het volksgeheel", gaf als redenen op, waarom politieke -telling plicht is: een wettelijke, mo- en practische. algemeen mannen- en vrouwen- rilt staat de stemplicht, van over ige opgelegd. j gaat in de politiek om belangrijke Bij deze verkiezingen zal beslist over de samenstelling van de 'e Kamer. hoopte, dat iedere vrouw zal gaan ien van hoeveel belang het is, door beginselen regeering en volksver- woordiging bij dit alles geleid worden rr. J. C. van AmstelVan Löben Seis over .De Chr.-Hist. Unie en de wer- vrouw". vele werkende vrouwen, aldus spr., -ren nog slechts een gedachte: niet tloos worden, zich niet laten ontmoedi- door de afnemende arbeidsmogelljk- en. Loonsverlaging! Zij berust er in, r dat houdt niet in, dat thuis niet de ien groeien. 'iar er zijn ook schriftelijk werkende wen, die zich sterk weten in en door r beginselen vormen de stuwkracht ieuw van iedere komende prot. gene- ';'vr. A. L. A. Ringeling—Verhoef be delde het onderwerp: .De C.-H. Unie ie huisvrouw". onderstreepte de wisselwerking tus- gezins- en staatkundig leven met voorbeeld. Zij achtte het o.m. onduld- dat radio-uitzendingen en couranten, het leidend gezag afbreken, toegang ■hten te krijgen tot onze huiskamers, mkvrouwe mr. C. W. M. Wttewaal van wegen besprak het vraagstuk: .De -Hist. Unie en de Jongeren", -t de jeugd en ook de vrouwen moeten e kiezen, zeide zij. d.w.z. een beslis je keus doen. Op ander terrein zijn de uwen heusch niet zoo aarzelend, waar weten ze het ineens niet meer als het politiek gaat?? deputaten-vergadering - a.r. partij. (Vervolg van gisteren). Aan de orde was het verkiezingsmani- t Een drietal daarop ingediende amen- snten werd door den voorzitter na- os het. Centraal Comité bestreden, met 'er verdedigd en derhalve afgevoerd. werd het manifest ongewijzigd '■esteld. Ook werd zonder discussie "enomen het voorstel inzake de wijze candidaatstellingen voor de komende "-verkiezingen. Een voorstel tot wij lt! van de statuten der Dr. Kuyper- 'ing te "s-Gravenhage werd door den tter toegelicht en zonder discussie enomen. kr. J. W. Noteboom van Scheveningen ht vervolgens rapport uit van de com- ~'e tot nazien van de boeken en be dien van den penningmeester, bet eede Kamerlid, de heer L. F. Duymaer Twist, over de jaren 19291932, waar de penningmeester van zijn beheer gedechargeerd. Tot leden van de financieele commissie ■der. benoemd mr. G. van Baren, burge ster van Delft, ds. J. Jongeleen, Chris- lijt-Gereformeerd predikant te Apel- rn en notaris G. Wolzak te Haarlem. Hierna hield de heer A. W. F. Idenburg, "(-voorzitter van het Centraal Comité partij een toespraak, waarvoor hij als Sangspunt koos het woord uit 2 Sam. vers, 12. in het college van gemachtigde werden "zen de heeren A. W. F. Idenburg, jhr. ti. K. C. de Brauw, ds. H. Jansen en ■I. dr. M. M. van Haeften. Tot voorzitter de dr. A. Kuyperstichting te Den Haag d gekozen dr. H. Colijn. Tot penning- ster werd benoemd oud-minister J. J. tan Dijk. 'erder vond de stemming plaats voor in van het Centraal Comité. Gekozen ■■den: Br. H. Colijn, voorzitter, mr. de Wilde, voorzitter en als leden de heeren mr. Bijleveld, gen. L. F. Duymaer van Twist, M. v. Grieken, prof. dr. J. Severijn, mr. E, J. Beumer, prof. J. W. Geels en K. "Üiof. Be voorzitter, dr. H. Colijn, sprak naar éiding van de verkiezing van mr. Beu- er een hartelijk dankwoord voor alles t deze afgevaardigde gedaan heeft. Nu Beumer van meening is, dat hij zijn '"e kracht niet meer zal kunnen geven daarom niet meer in de Kamer zal te- Steeren, deed het spr. zooveel genoegen, 't de heer Beumer thans gekozen is in ''Centraal Comité. Be vergadering werd, na een korte toe- 'aak van den voorzitter, waarin deze dat de A.R. Partij geen chaos, maar geen fascisme wil, maar een krachtig •stuur onder Gods bescherming, gesloten een door den minister van Staat, A. B. idenburg uitgesproken gebed. PF'0V. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Be Provinciale Staten van Zuid-Hoiiand j» in buitengewone zitting bijeenge- jspen op Dinsdag 14 Maart a.s.. des mid- ïj&s te 12 uur, in de Ridderzaal op het jenhof te 's-Gravenhage o.a. ter ver lag van een lid van Gedeputeerde ï®nn In de plaats van den heer H. J. de postvluchten. kottWcIe Bestuurder van het gisteren ver tiet P°stvliegtuig „De Rijstvogel" is Doe heg,. Van Breemen, doch onze "«snoot, de heer Steenbergen. NEDERLAND'S HULP AAN OOSTENRIJK. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het Oostenrijksche Protocol van 15 Juli 1932, alsmede voorzieningen ten aanzien van die goedkeuring. Het hierbij ter goedkeuring aangeboden Protocol, waarbij aan de Oostenrijksche regeering een nieuwe buitenlandsche lee ning van 300 miliioen goud-schillingen in het uitzicht gesteld wordt, is opgesteld door een door den Volkenbondsraad op 21 Mei 1932 ingestelde commissie. Tot heden hebben behalve Nederland, de onderstaande landen de volgende bedragen toegezegd: Broot-Brittannië 100 miliioen schilling Frankrijk 100 miliioen schilling Italië 30 miliioen schilling België 5 miliioen schilling Zwitserland 8 miliioen schilling BINNENSCHEEPVAART. Met betrekking tot het wetsontwerp houdende tijdelijke maatregelen ter bevor dering van eene zooveel mogelijk even redige vrachtverdeeling in de binnenland- sche vaart heeft de minister van Econo mische Zaken en Arbeid een tweede nota van wijziging aan de Tweede Kamer doen toekomen om in de plaats van de aan ar tikel 13 toegevoegde zinsnede te lezen: „Zoodra de heerschende buitengewone tijdsomstandigheden hebben opgehouden te bestaan doch in ieder geval voor 1 Ja nuari 1938, zal aan de Staten-Generaal een voorstel van wet worden gedaan, waar bij de intrekking van deze wet zoomede de overgang tot den normalen toestand wordt geregeld." VERMINDERT DE WERKLOOSHEID? Het instituut der wachtgeldregeling. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede. dat de werkloosheid onder de leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde werk- loozenkassen in de week van 20 tot en met 25 Februari 1933 bedroeg 33 pet. In de week van 23 tot en met 28 Januari 1933 was het percentage 40 en in de week tot en met 11 Februari 1933 bedroeg het 36; het is dus gedaald met achtereenvolgens 4 en 3 pet. Bij de bestrijding van de gevolgen der werkloosheid neemt het instituut der wachtgeldregelingen tijdens deze crisis niet die plaats in, welke het vroeger heelt ingenomen. In de jaren 1921—1923 had den 140 ondernemingen voor haar arbei ders wachtgeldregelingen vastgesteld. Deze ondernemingen keerden in 1921, met sub sidie van Rijk en gemeenten f. 1.655.000 aan wachtgeld aan haar arbeiders uit. Gaandeweg is het aantal wachtgeldre gelingen evenwel afgenomen. In den iaat- sten tijd is edhter een kleine stijging merk baar geweest. Thans geldt nog slechts voor 13 ondernemingen een door de Over heid gesubsidieerde wachtgeldregeling. In 1932 werd ongeveer f. 220.600 aan wachtgeld uit betaald. Bij 220 organen der openbare arbeids bemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners waren op 25 Febr. 1933 ingeschreven 293.100 werkzoekende man nen, zjjr.de 3950 minder dan op 11 Febr. 1033. RECLAME. 4061 HET VISSCHERIJ-CONFLICT. In de Visschershaven te IJmuiden zijn eenige stoomtrawlers voor de visscherij in gereedheid gebracht. Deze schepen zijn evenwel nog niet naar zee kunnen gaan, omdat de noodige zeelieden ontbreken. Naar de Msb. verneemt worden pogingen in het werk gesteld om Duitsche trawlers met hun vangsten in de komende dagen naar IJmuiden te krijgen. Er wordt thans besproken of het mogelijk is, deze schepen bij aankomst aldaar te kunnen lossen. Gistermiddag is het te IJmuiden zeer rumoerig geweest en er zijn ongeregeld heden voorgevallen. Toen omstreeks 5 uur de schippers zich huiswaarts begaven, begonnen de stakers hen te achtervolgen en te molesteeren. De schipper R. werd door een groot aantal stakers gevolgd. De man zette het op een loopen, doch keerde zich even later plotse ling om. trok een revolver en loste een schot in de lucht. De stakers bleven staan, doch begonnen spoedig de achtervolging opnieuw, waarop R. een woning is binnen gevlucht. Ook verschillende reeders werden achtervolgd en uitgejouwd. Bij het thuis brengen van den reeder A. de K. heeft de politie tegen de opdringende personen schoten in de lucht gelost. Telkens drong men echter weer op en eindelijk moest de politie charges uitvoeren. Vooral in de buurt van de Kennemerlaan en het Kenue- merplein, waar de reeder L. woont, was het rumoerig. Van het hoofdbureau van politie werden telkens autobussen met politie naar de be dreigde punten gezonden. Door het openzetten van de buiten boordskraan is de in de Visschershaven te IJmuiden liggende stoomtrawler .Deentje Flizabeth" in zinkenden toestand geraakt. De politie stelt een grondig onderzoek in. -n OFFICIEREN VAN DE „ALHENA" GERIDDERD Vijf jaar geleden en wel op 27 October 1927 is op de Braziliaansche kust het Ita- liaansche s.s. „Principessa Mafalda" ver gaan. De bemanning van het Nederiand- sche stoomschip ..Albena" van de N. V. Stoomvaart Mij. van Nieveit Goudriaan te Rotterdam redde 5*>6 opvarenden van het in nood ver keurende Italiaansche schip. Het moedig optreden van kapitein H. Smoolenaars en zijn mannen heeft in Italië grooten indruk gemaakt en eenige maanden geleden heeft de Italiaansche regeering getoond, dat zij dit beleidvol op treden niet was vergeten. De consul van Italië te Rotterdam heeft toen reddings medailles uitgereikt, verleend door de Ita liaansche regeering. Daarmede echter was de hulde aan de bemanning v^n de „Alhena" niet ten einde. De koning van Italië toch heeft den eersten officier C. H. Bakker te IJmuiden, den derden officier C Sissing te Leeuwar den en de vierde officieren H. J. Krijnen te IJmuiden en W. Raadsen thans te Ham burg, benevens den marconist M. A. Went- zel te Batavia, benoemd tot ridder in de Kroonorde van Italië. Twee van deze onderscheidingen wer den hedenmorgen te Amsterdam ten huize van den consul-genei aal van Italië uitge reikt en wel aan den lsten officier C. H. Bakker en den 4den officier H. J. Krijnen. De anderen worden toegezonden. HAVEN 20 45 cent per i pond 18 cent per ons - VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. Twee inzittenden en een toeschouwer gewond. Op de Groote Heide te Venlo stortte gistermiddag om even twee uur het militaire vliegtuig N. 119 neer. De twee inzittenden, de aspirant-vlieger Mouthaan en de mecanicien Bluekens werden naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, alwaar bleek, dat beiden lichte verwon dingen aan het hoofd en inwendige kneu zingen hadden opgeloopen. Een der toeschouwers, de heer Ketelings uit Venlo kreeg een stuk vleugel tegen het been en moest eveneens met een lichts been wonde naar het ziekenhuis worden overgebracht. Omtrent den toedracht van het ongeval vernemen wij nog dat de militaire vliegaf- deeling uit Soesterberg een oefenvlucht had gehouden naar Venlo. Nadat men te Venlo was aangekomen, maakte het toestel N. 119 bij den start een zwenking op een hoogte van ongeveer 35 M. Over de oorzaak hiervan is op het oogenblik nog niets be kend. Het toestel sloeg met groote vaart op één vleugel tegen den grond. De beide inzittenden werden terstond door de nog op het veld aanwezige vliegers met assistentie van burgers uit hun netelige positie bevrijd. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. De in vlammen gehulde wagen reed van den weg af. Gistermorgen te 7 uur is nabij het Hoog- huis tusschen Baarle-Nassau en Chaam een smokkelaar doodgeschoten. Op den weg stonden, naar het „Dbl. van N. Brabant" meldt twee posten der kom miezen opgesteld op eenigen afstand van elkaar, bestaande uit vier kommiezen. Vanuit de richting van de grens kwam de vrachtvoerder L. K. uit Chaam aange reden met een vrachtauto, beladen met 2000 K.G. poedersuiker. De kommiezen sommeerden den bestuur der te stoppen, doch deze reed snel door. Na herhaalde sommaties werden schoten gelost, vermoedelijk vier in het geheel. Een dezer schoten trof den bestuurder in de hartstreek. De man sprong nog uit de auto doch zakte langs den weg ineen. Hij werd door den rector van de Duitsche broeders van het Hooghuis van de laatste H.H. Sacramenten voorzien en is kort daarop overleden. De benzinetank van de auto was door een kogel getroffen, tengevolge waarvan de auto totaal uitgebrand is. Nader vernam het blad dat één kogel den wagen van voren is binnengedrongen, dwars door de benzinetank is gegaan en daarna den bestuurder K. in de hartstreeks heeft getroffen. De wagen vloog in brand en de nagenoeg stervende man sDrong uit den voortsnorrenden wagen. Hij smakte neer vlak voor den ingang van het Hoog huis, het klooster der Duitsche broeders. De wagen reed nog even door en reed brandend met een boog van den weg. De commipzen wisten den wagen te ont laden en 2000 K.G. voor het vuur te vrij waren. Toen bet doodeliik schot viel, ston den de commiezen voor en achter het Honehuis. Het slachtoffer is uit Chaam afkomstig; hij was gehuwd en vader van zeven kin deren. Hij was een bekend smokkelaar en reeds eenige jaren oefende hij dit gevaariiike beroeo uit. Als smokkelaar van gedistil leerd is bij menigmaal beschoten, maar het gelukte K. steeds om den kogel te ontgaan. In België kende men hem niet piiTirtei- dan aan onze grens. Hli stond in B°lgië on de zwarte lust en hii mocht er niet komen. Van al die waarschuwingen txnk hii rich niets aan Hii vertrouwde oo 7ün gelukkig gesternte totdat gisteren hem de doodende krwel trof, die een einde maakte aan het bestaan van een avon tuurlijk leven. BRAND. Gisteravond is brand ontstaan op de bovenverdieping van het perceel van Pal- landtstraat 33 te Arnhem, waar gevestigd is het pension Jansen. Een rechercheur van politie, die langs het huis liep, be merkte dat rook uit het pand opsteeg en waarschuwde terstond de bewoners, die zich in allerijl in veiligheid moesten bren gen. De inmiddels gewaarschuwde brand weer kon niet verhinderen, dat de geheele zolderverdieping en de bovenste etage ge heel uitbrandden, terwijl een groot gedeelte van den inboedel verloren ging. De benedenverdieping bleef gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. TUSSCHEN DE MACHINE. De poetser van B. te Helmond, werkzaam bii de N V De Wit's dekenfabrieken had het ongeluk met een hand tusschen een sninmachine te geraken. De hand werd deerlijk versDiinterd en zal waarschiinlijk geamputeerd moeten worden. Msb. VERSPREIDE BERICHTEN De invoer in Nederland bedroeg in Februari f.86 (v. j. f.110) mill. De uitvoer f.55 (v. j. f.76 mill.) Benoemd is tot raadsheer van het ge rechtshof te 's-Gravenhage mr. C. M. de Kuyper thans vice-president van de recht bank aldaar. In den ouderdom van 72 jaren is te Utrecht ten gevolge van een aanrijding door een auto overleden de heer mr. F. J. C. Verhoeff, advocaat en procureur te dier stede. Vooral in de kringen der Vrijmetse laars was hij zeer gezien. BUITENLANDSCH GEMENGD. VICTOR SMITH WEER OP PAD. Voor de derde maal is Victor Smith uil Londen vertrokken om te trachten het record EngelandZuid Afrika te verbete ren. Hij is op een Puss Moth uit Kaap stad gekomen en nu in een Comper Swift, die hij tweede-hands gekocht heeft, terug gegaan. Hij is te Oran in Algiers gearriveerd. CHINEESCH SCHIP GEZONKEN. Het Chineesche vrachtschip de Hsin Ning Tai is gezonken. De passagiers en de uit 100 koppen bestaande bemanning kwamen in de golven om het leven. Slechts een persoon wist zich te redden. De oorzaak van de ramp is. dat het schip te zwaar geladen was. 250 varkens waren op het laatste oogenblik vóór het vertrek aan boord gebracht, zonder voor kennis van de autoriteiten. Het schip geraakte kort na het vertrek in een storm en maakte zoo zware slagzij, dat de varkens op een hoop werden ge worpen, waardoor het schip omsloeg en zonk. De eenige overlevende werd door een visschersbootje gered. STAKING OP DE ZWEEDSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. In Zweden is een staking uitgebroken op de geheele koopvaardijvloot. De langdurige onderhandelingen tusschen de reeders. die oorspronkelijk 15 pet. verlaging der gage benevens andere verslechteringen der ar beidsvoorwaarden hadden geëischt, en den zeeliedenbond zijn mislukt. De overeenkomst liep den 13den Januari 1933 af, doch was in verband met de voort zetting der onderhandelingen voor onbe- paalden tijd verlengd. GEWELDIGE HOUTOPSLAGPLAATSEN BIJ ARCHANGELSK IN BRAND. De „Aftenposten" meldt, dat sedert ein de Februari in de geweldige houtopslag plaatsen van Archangelsk een ontzaglijke brand woedt. Reeds veertien dagen lang strijdt de brandweer zonder eenig succes tegen de enorme vuurzee. De brand is ont staan in een opslagnlaats van hout. dat voor den export in de haven gereed lag. Van hier sloeg het over op de ooslasolaat- sen van de nabijliggende zagerijen. De ge vangenen van de verschillende strafkolo nies in Archangelsk werken dag en nacht om zoo spoedig mogelijk het hout uit de andere eveneens bedreigde oDslagolaatsen weg te halen. Groote afdelingen militairen zijn uit Wologda herwaarts gezonden om het vuur te bestrijden, waarin men echter tot dusverre nog niet geslaagd is. De over heid vermoedt dat de brand door een con tra-revolutionnaire organisatie is aange stoken. Reeds zijn verscheidene personen gearresteerd en 30 arbeiders, die er van verdacht worden hier de hand in te heb ben gehad zijn op staanden voet geëxecu teerd. DE AARDBEVING IN JAPAN. De afdeeling Maatschappelijk Werk van het Japansche Ministerie van Binnenland- sche Zaken heeft besloten tegen lage rente 3 miliioen yen voor te schieten aan de slachtoffers van de aardbeving, welke de provincies Iwate. Miyagi. Anion heeft ge teisterd. Van 5380 huizen, welke óf ver nield zijn óf weggevaagd, zullen 70"/o van de eigenaars crediet ontvangen tegen lage rente. DE PRIJSREGELING VAN DE CONSUMPTIEMELK. Een verzoek om de onbeschermde gebieden er in op te nemen. De centrale besturenbond van zuivel- handelorganisaties in Nederland heeft zich dezer dagen met een adres tot de crisis- zuivelcentrale gewend, om de nog onbe schermde gebieden eveneens in de regeling van den consumptiemelkprijs op te nemen. Dit was een besluit van een algemeene vergadering te Amsterdam alwaar o.a. door de afdeeiingen Zandvoort en IJmui den de vrees werd gekoesterd, dat zij. waar in hun district nog geen regeling is ge troffen, door prijsknoeierü van elders den bedrijfstoestand zouden zien benadeelen, omdat de mala-fide handel uit de be schermende gebieden wordt verdreven. Een deputatie uit den bond heeft nu een onderhoud gehad ten bureele der crisiszui- velcentraie alwaar bleek, dat binnen een maand alle gebieden onder de regeling zul len vallen, voor zoover deze hinder onder vinden van beschermde districten die voor loopig voor het meerendeel zijn gelegen in bepaalde rayons in den omtrek van groote steden, waar de consumptieprijsregeling voor melk geldt. De deputatie beklaagde zich. dat han gende de tot stand koming der regeling, de bona-fide handel de dupe der onbe schermdheid wordt. Daar de regeering met haar maatregelen den melkprijs op zeker peil wil houden, wordt het algemeen belang in deze sterk geschaad en de betrokken handel sterk benadeeld. Als tijdelijke maatregel werd aangege ven. om de namen der prijsknoeiers aan de crisiszuivelcentrale op te geven waar door deze zoogenaamde kladderaars als vanzelf bii de invoering der regeling van een verkoooverzunning worden uitgesloten De commissie drong on grooten spoed aan. Deze werd ook toegezegd maar het bureau is momenteel met arbeid over zien. BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL Een vraag van den heer Lovlnk. Het lid der Tweede Kamer, de heer Lovink, heeft den minister van Econ. Zaken en Arbeid gevraagd: Is de minister bereid mede te deelen of reeds stappen zijn gedaan of voorbereid inzake een eventueeie beperking van den Nederlandschen rundveestapel en voor het geval deze vraag bevestigend wordt be antwoord, zoo Ja welke? CRISIS-VAR KENSWET 1932. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald voor het tijdvak van 1 April 1933 tot en met 31 December 1933: Het totaal aantal der aan te brengen merken op 1.800.000 stuks en het aantal merken, voor het gebied van elk der ge westelijke organisaties beschikbaar, vast gesteld als volgt: Groningen 74.000; Friesland 91.000; Drenthe 192.000; Overijsel 224.000. Gelder land 371.000; Utrecht 118.500; N.-Holland 85.000; Z.-Holland 191.500; Zeeland 45.000; N.-Brabant 270.000; Limburg 138.000. GOEDKOOPE EIEREN. In ons Blad van gisteren is door ons vermeld dat aan de veihng te Purmerend slechts 1 3/4 cent is betaald voor kipeleren. Om onjuiste gevolgtrekkingen te voor komen wijzen wij er thans nog even op, dat het hier eieren betreft van met visch- afval gevoerde kippen. Dit drukt natuur lijk kwaliteit en prijs. De noteeringen op de anderen markten zijn dan ook hooger, zooals men uit de marktberichten in ons Blad bijna iederen dag kan zien. Boven dien geeft die noteering niet den winkel prijs aan, maar moet er nog in verrekend worden de kosten van vervoer en embal lage, winst voor den winkelier, enz. ROOFOVERVAL TE BERKEL. Zware straffen tegen de verdachten geëischt. Voor de arrondissementsrechtbank te Breda stonden terecht de beide daders van den roofoverval te BerkelEnschot, n.l. de 39-jarige wever W. A. Kneepkens uit Den Haag en de 23-Jarige varensgezel G. J. Remert uit Amsterdam. Behalve deze op 19 Januari jJ. gepleegde overval in een winkel was den beiden verdachten nog inklimming en poging tot diefstal in het gebouw der R.-K. Werkliedenvereenlging te Tilburg en een rijwieldiefstal te Tilburg, beide op 18 Januari j.l. gepleegd, ten laste gelegd. Bij den roofoverval heeft de hoofddader Kneepkens zijn revolver gericht op een der gezusters, die den winkel drijven, en daarbij geroepen: „Je geld of je leven!" Beide verdachten hebben beurtelings de vrouw vastgehouden en den winkel door zocht en tenslotte geld uit de winkellade gestolen. Bij hun vlucht werden zij door de dorpsbevolking achtervolgd en tevens door een veldwachter, die ook met den dood werd bedreigd. De veldwachter schoot K. tenslotte in den kaak, waarop beiden werden gegrepen. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte de officier van justitie tegen K., die reeds 17 jaar in de gevangenis heeft doorge bracht, twaalf jaar gevangenisstraf en te gen medeplichtige R. vijf jaar gevangenis straf. De Rechtbank besloot na het pleidooi van den verdediger, mr. Huyzer uit Bergen op Zoom, de zaak tegen K. aan te houden tot het instellen van een nader onderzoek en de uitspraak in de zaak tegen R. te bepalen op 23 Maart. n INBRAAK TE LISSE. Drie jonge mannen uit Hillegom hebben in den nacht van 9 op 10 Januari in een winkelperceel te Lisse ingebroken. Zij had den een deur van het pakhuis uitgelicht en konden vervolgens het huis doorzoeken. Ir. den winkel vonden zij iets v. hun gading zooals geld, dat zich in een kasregister be vond. verder sigaren, sigaretten, tandpasta, zeep, bruine schoenen en een colbertjasje. Kort na de inbraak zijn de inbrekers te Hillegom opgespoord. Het drietal stond gistermorgen voor de Haarlemsche rechtbank te recht. Zij be kenden de inbraak gepleegd te hebben. Ook deelden zij mede omstreeks denzelfden tijd in een villa te Heemstede ingebroxen te hebben. Daar hebben zij lampjes losge schroefd en wijn uit den kelder gestolen. De officier van justitie herinnerde eraan, dat twee der verdachten enkele malen ver oordeeld zijn. De derde is op het slechte pad geraakt. Hij is ook betrokken bij een andere inbraak waarvoor hij het plan had opgevat. Spr. eischte tegen den oudsten verdach te, die het grootst aantal veroordeelingen achter den rug had een gevangenisstraf van 3 jaar, tegen den tweede 2 jaar ge vangenisstraf en tegen den derde, die nog geen vonnis had, 1 jaar gevangenisstraf, allen met aftrek van den tijd in voorar rest doorgebracht. De verdediger van de verdachten, mr Ten Bokkel, zeide, dat deze inbraak één is uit een serie. De oorzaak kan gezocht wor den in de tijdsomstandigheden. De oudsto verdachte heeft alleen strafbare feiten gepleegd, als hij geen werk had. Als hij aan werk geholpen kan worden, dan kan er wei wat met hem bereikt worden. Van den tweeden verdachte kan ook nog wel wat in de maatschappij terecht komen. Spr. heeft brieven ontvangen over den ver dachte. welke zeer gunstig luiden. Spr. vroeg voor allen clementie. Uitspraak over 14 dagen. De derde verdachte stond vervolgens terecht met een plaatsgenoot, verdacht van inbraak in een villa te Bennebroek. Door verbreking van een kelderaam waren zij enkele malen in de villa gekomen. De bewoners waren afwezig. Zij hebben gesto len eenig zilver, een broodmand, gramo- foonplaten en kleedingstukken. De officier van justitie eischte tegen den verdachte, die ook in de vorige zaak be trokken was. een gevangenisstraf van een jaar en tegen den ander een gevangenis straf van 10 maanden. Een koopman uit Landsmeer had de goederen opgekocht, afkomstig van de inbraken uit Lisse en Bennebroek Wegens helling stond hij terecht. Een der inbrekers als getuigen gehoord, verklaarde den koopman medegedeeld te hebben, dat de goederen gestolen waren. Verdachte bekende het feit. waarna de ambtenaar van het O.M een gevangenis straf van tien maanden eischte. N-R.Crt

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9