LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Vrijdag 10 Maart 19; UIT DE OMSTREKEN. ^Tegen ruwe huid HILLEGOM. Willem de Zwijger-herdenking. Voor het plaatse.ijk Comité ter herden king van Wihem de Zwijger zal mi. U. de Vnes Feijens, te Ains.eraani, hier een lezing houden op 5 April a.s. KATWIJK AAN ZEE. UITVOERING GYMNASTIEK VEREEN. „HERCULES." Een mooi programmal In de zaal voor Chr. Prot. Belangen aaf „Hercules" onder .eiJiag van dan heer P. van Dam, Nederlandsch Keur.urner uit Den Haag een pra.b ig geslaagde uit.oe- ring. De firma H. P. B.oot en Co. had weluLaend e.ectro graino.oonmuziek voor dezen avond bes hi..baar ges.e d. Onder het speen van de Oymnasten- marsch traden de knapen en meis'es in hun welbekende turnpakjes op. Dé op- marsth en opening me; hei blauwe vaandel tusschen de twee groepen in, had veal succes. De heer J. Volbeda sprak een openingswoord. Het verheugde hem, dat zoo velen aanwezig waren om het werk van de vereeai ,ing te zie.i. Hij deed mede- dee'ing, dat de voorzitter der ve eeniging, de heer Bloot niet aanwezig kon zijn. De burgemeester, mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, die gaarna bereid was ge vonden om de leiding van dezen avond op zich te nemen, was daarin door ambts bezigheden verhinderd. Spr. verwe komde den schoolarts in het dis.ri.t Katv.ij.;, den heer A. in 't Veld. Vervolgens gaf hij een oierzi ht van het voeeni ,mgs e en van Hercules; ook deze veree d ing ondervindt de gevolgen van den cri-is ijd. Spr hoopte dan ook, dat zij door het toetreden van ve'e leden weer tot nieuwen bloei zou mogen komen. De halte, oefeningen der jongens en de sokoe eoingen der meis es werden hierop zorgsuhiig u t eoe e d. De heeren ver.oonden hun krach.en aan de brug, de meisjes hielden daaraan meer gracieuse oeleningen. Prach i e staalt es van kra.ht en durf wer len bij het paird- spnngen verloond. In 't bijzon Ier dient vermeld het trio-nummer uitgevoerd door de gebrs. P. en D. van Duijn met nun 10-jarig zusje van Duijn. Interes ant was na de pauze het werken aan het hooge rek. Men kon hier merken, dat de gymnastiek vereniging „H:r ules'* me' haar krani en voorwerker den heer van Dam no; eenige zeer uitmuntende krach en bezit. M t eerije fraaie slotstanden behoorde deze voor treffelijk geslaagde uitvoering tot het verleden. De heer Volbeda sprak een slotwoord. Door deze uitvoering, aldus spr. is het bestaansrecht van deze vereeniging wel gebleken. Hij hoopte, dat nu de vereeni ging lid is geworden van het Kun. Ned. Gymn. Verbond, dit aanleiding zal geven om meer leden te verwenen. De ver eeniging, die bij de Oranjefeesten a tijd naar buiten optreedt, heelt de sympat ie van velen noodig. Met een woord van opwekking en dank aan de medau erkenden sloot hij dezen succesio .en avond. Het bestuur van H.rcules betuigde den heer Volbeda zijn dank voor het aangenaam leiden van deze uitvoering. Hij zal toch moeten betalen! T. V., chauffeur, wonende in de 1ste Passeerderdwarsstraat te Amsterdam, deed bij de politie aangifte van het feit, dat hij in den vorigen nacht te Amsterdam door een onbekend persoon werd aange houden, die verzocht hem met zijn taxi naar Katwijk aan Zee te brengen. In de Voorstraat stapte de passagier uit en deelde mede, dat hij naar zijn woning moest om het verschuldigde reisgeld van f. 21.— te halen. In een zijstraat verdween hij om niet meer terug te keeren. Toe vallig was de auto even tevoren door een agent van politie aangehouden. De con- troleerende agent had toen in de auto herkend G. D., kellner in een café in de Voorstraat van den heer L. Bij contro leering bleek, dat deze inderdaad het be drag schuldig was. C. R. uit de Zuidstraat vroeg bij de politie opsporing van rijn 13-jarige zoon M., die eergisteren morgen de ouderlijke woning had verlaten en sinds dien niet meer was thuisgekomen. Door toedoen van de politie is de jongen te IJmuiden aan gehouden. HERV. GEREF. STAATSPARTIJ. Rede over „Op den muur afgezonderd". In de Gemeentezaal hield de heer B. G. Peereboom, lid van de Tweede Kamer, voor de Herv. Gerei. Staatspartij een rede over het onderwerp: „Op den muur afge zonderd". De heer A. Jongbloed uit Leiden leidde deze bijeenkomst. Na het zingen van Ps. 68 10, las hij Nehemia 2 van vers 9a en uit het 4de hoofdstuk van 1 tot en met 11. Na allen hartelijk welkom te hebben geheeten, gaf hij het woord aan den heer Peereboom, die voorging In ge bed. Omdat, naar spr. zich voorstelde, de beginselen van de Herv. Geref. Staats partij bij allen niet voldoende bekend zijn, las spr. het manifest voor, dat voor de komende verkiezingen is uitgegeven in 24 vragen met antwoorden. Daarna ging spr. tot zijn eigenlijk onderwerp over: „Op den muur afgezonderd" en maakte een ver gelijking tusschen het voorgelezen Schrift gedeelte uit Nehemia en het Nederland- sche volk. Nehemia komt met een lastbrief van den koning naar Juda en smeekt en bidt om herstel. Er heerschte verdeeldheid, het volk was aanvankelijk weggevoerd en van tempel en eeredienst beroofd. Zoo ook Is het Nederlandsche volk uit het Room- sche diensthuis uitgeleid en na c'en 80- jarigen oorlog een vrije, onafhankelijke staat geworden. Er is afval van God en Zijn dienst gekomen: twisten en scheu ringen in de kerk hebben plaats gehad. Dan komt het beruchte iaar 1795. de Pro- testantsche staat wordt afgeschaft. Er Is daarna een tijdperk gekompn. waarin staat en kerk nog zuchten onder de revolutio naire grondwet. De Herv. Geref Staats partij doet niet anders dan Nehemia ko men met een lastbrief van koning Jezus: spr. verwees naar Math. 28. De over heden hebben den koning eerbied te be wijzen. dat leert ons ook de catchismus. De kerk spreekt, dnidehik na rie onctplling van de geloofsbelijdenis (art. 36uit. wat de taak van de Overheid is; de party erkent ln de eerste plaats de souvereinlteit Gods. Toen Nehemia met den lastbrief kwam, mishaagde dit ten zeerste. Hoe is de partij in 10 jaar van haar bestaan op genomen door de A.-R. en de Chr.-Hist.? Evenzoo kwam er groot mishagen. Nehe mia gaat in alle stilte stad en muren on derzoeken. neemt de aangerichte verwoes ting in oogenschouw en gaat naar het volk. De Herv. Staatspartij legt de toe standen van het staatsleven bloot, ook aan het volk. Het is haar net gegaan als in het 2de hoofdstuk te lezen is, waar ge vraagd wordt: wilt ge soms tegen den Ko ning rebelleeren? De coalitiegroep heeft tegen de beginselen niets anders dan spot en verachting getoond en voorgesteld alsof de partij domme dingen wil doen en rich op revolutionaire wegen wil begeven. Er wordt voorgesteld, dat zij aan de Herv. Kerk een nieuw juk wil opleggen. Uitvoerig ging spr. het A.-R. beginsel program na, inzonderheid art. 3, waaruit sor. besloot, dat de Bijbel in de Tweede Kamer voor de A.-R. een gesloten boek is. Sor. hield nu een beschouwing over het Staatsgezag. Spr. zette uiteen, dat Israël niet een kerkstaat was. David regeerde daar naar Gods geboden De A.-R. partij zegt: de kerk er buiten. De Herv. Staats partij zegt: niet de kerk buiten de poli tiek, maar er binnen. De Chr.-Unie heeft een heel ander pro gramma en zegt o.a. dat het de plicht van de volksvertegenwoordiging is om het ge zag van de overheid te handhaven. Sor. zette uiteen het standount van de Room- sche Kerk en het standpunt ingenomen door zijn partij. Sor. ging vervoleens de praktijk na. Het A.-R. program is ingesteld op de Roomschen. Wildên ze anders, dan zouden de Roomschen voor de coalitie be danken. De Chr. Hist. Unie is in coaliUe met Rome en moet daardoor allerlei vrij heden prijs geven. Uitvoerig stond sor. stil bij de opheffing van de rijkskweek school voor vroedvrouwen te Amsterdam en handhaving van die te Heerlen. Sor. bracht nog in herinnering het recente voorbeeld van de wijziging van het kies stelsel. waar de R.-K. Staatspartij samen ging met. de S.D.A.P., om de kleine partiien uit het Parlement te weren. Ook gaf spr. een beschouwing over de Godslastering- wet. Tenslotte wees sor. od de komende verkiezingen en besloot met een prona- gandistisch woord zijn rede. Nadat van gedachten was gew'sseld. ging de heer Peereboom voor in dankgebed. M. v. D, winkelier, wonende Sluisweg deed bij de politie aangifte van het feit, dat door een onbekenden jongen een spie gelruit van zijn winkel met een steen is ingegooid. De politie stelt een onder zoek in. o KATWIJK AAN DEN RIJN. De Tuinbouw. Thans is het goed merkbaar dat het voorjaarseizoen, voor wat het vei'en van winterproducten betreft, ten einde raakt. De roode kool is zoo goed a!s op en ook van gele kool is nie'.s van betee'.tenis meer te vinden. Op het oogenblik heeft nog de brcekpeen de aandacht en deze gaat ook grasg weg. Met kroten, waarvan ln het af-e'oo; en seisoen me:r verbouwd is dan ooi', blijft het s echt gaan. In de landerijen is het tame'ijk druk en afs het weer zoo gunstig blijft, komt er ook de drukte van het bol'en ontdek' en nog bij. De Cio-us' el den s'aan zoo hier en daar al in de bloei. De Narcissen zul'en dit voorjaar ook tame'ijk vroeg zijn. De tollent ekkers ma' en een s'ehlen tijd mee. De bloemen zijn ze~r goedkoop. Er wordt tamelijk ver'oren. De aanvoer is aan a"e bloemenvel ingen te groot, daar niet voor export wordt gekocht. Onveilig duin. De terreinen achter de Rijksschietbanen zulten weten schie en met scherp de vol gende week onvei ig zijn: op Maandag van 10—1 uur, Woensdag van 9—2 uur, Donderdag van 9—4 uur en Vrijdag van 2—5 uur. t Mej. J. P. de Jong, onderwijzeres aan de Otto Baron van Wassenaer van Cattt ijckschool alhier werd in ere ijke be trekking benoemd aan een Christelijke School te Hiiversum. Vereeniging Oud-Leerlingen Tuinbonw en Bloemboüenteeltenrsns. De vereeniging van Oud-leer ingen van den tuinbouw- en bloemeo.Ie:.tee,(cursus, afd. Katwijk a. d. Rijn, hield haar feeste lijke jaarvergadering in ho.el „De Ros kam". De voorzitter, de heer C. v. Zijst, opende te 8 uur de vergadering en sprak een o; e~ingsvcoord, waarin hij nauwkeurig uiteenzette het doel en streven dezer ver eeniging en vooral deed uitkomen hoe noodzakelijk ot het is voor jonge men- schen om zich practisch en theoretisch te bekwamen voor het vak wat zij be oefenen, hetzij in bloemen- of plant.n- teelt. Hierna volgden de jaarverslagen van den secretaris G Oosteriee en den penningmeester E de Vries, waaruit een gezond vereeni„ings e en en e n goed- behcer der linanciën blaken. De con role- commicsie bracht een gunstig rapport uit, waarna de voorzitter beide hee.en dank bracht voor hun werk. Een keur-collectie bloemen en ptanten, door de leden in huis opgekweekt ve: sierde de zaal, waar voor de afdeeing prachtige prijzen had beschikbaar gesteld. De jury bestaande uit de hoeren Nic. Bos, J. Heemskerk Az. en A. Wassenaar, was de beoordee'ing toevertrouwd. Voor afdee ing bloembol en en Hyacinthen werd de eerste prijs toe gekend aan den heer G. v. d. Does, 2de pr. C. v. d. Does, 3de pr. A. Vooijs; afd. kamerplanten 1ste pr. mevr. v. Zijst, 2e pr. G. v. d. Does. Hierna volgde een inleiding door den heer J. v. d. Zwart over de teelt en kasbehandeting van Fresia's. Op keurige wijze zette de heer v. d. Zwart uiteen hoe men de beste resul taten met deze plant kan bereiken en dat ook nu nog kan gesproken worden van een loonenden cu'tuur mits men den noo- digen zorg in acht neemt. Een vrucht bare bes, re ing volgde op dit onderwerp. De heer A. Vooijs leidde hierna in het onderuerp „Narrissenteelt", on .erverdecld in 3 vakken, de grondsoort, de Dehandeling en de verschilende verschijnselen van ziekte en op welke wijze deze zich open baren, en beslreden moeien worden". Ook dit onderwerp werd door inleidei op buitengewoon keurige en leerzame wijze behandeld. Hei ge'uigde van veel studie en ervaring. De bespreking welke hierop volgde bewees, dat met aandacht was ge luisterd. In de pauze werden de verschillende bloemen en planten bezien en bewonderd en de prijzen met een toep-isse.ijk woord dour den vour-iiter aan de winnaars uit gereikt en andere leien werden opgewekt liet volgend jaar ook aan dezen wedstrijd mee te doen. Na a,w„r..ing van het programma sp ak de vo r.fter nog een sotwourd. Spr. d.ed vooral uitkomen hoe noodzake ijk het in dezen tijd is vol te houden om in alle opzichten klaar te zijn wanneer de ver wachte ople.ing weer komt, daar het be- wezen is, dat iedereen die nauwkeurig op alle tijden acht geelt en zijn tijd begrijpt veel voor heett op die eren, die uit gemakzu ht zi:h van alle s u lie ont houden. Laat eik lid propaganda maken, waardoor nog vele jonge menschcn zich op deze wijze zullen kunnen bekwamen voor hun vak. Met een harre ijk woerd van dank voor de aangename besprekingen soot hierna de voorzitter de geslaagde vergadering. NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. Spoed met het uitbreidingsplan Het diepspitten De tribune tijdens een rede van den heer Krau ontruimd Benoeming van een controleur. Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente te 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Alle leden aanwezig, behalve de heer J. C. van der Meer. De voorzitter doet een uitvoerige mede- deeling betreffende den gang van zaken, die het ontwerp-uitbridingsplan nog moet doorloopen, voordat het in werking kan treden. De heeren den Hollander en Lief- ferink dringen op de grootst mogelijke spoed aan. Zij zijn bang, dat het uitbrei dingsplan nooit in werking zal treden. Door verschillende leden wordt gevraagd thans het uitbreidingsplan met de bebou wingsvoorschriften onmiddelijk in den raad te brengen zonder verder contract met Ged. Staten vooraf te zoeken. B. en W. zeggen den grootst mogelijken spoed toe. Weth. C. G. J. Alkemade deelt mede. dat de aannemer Vogelaar de nieuwe Bamabrug maken wil voor f. 2660. Gun ning van dit werk kan echter eerst plaats hebben na goedkeuring van de plannen door Gedeputeerden en Rijnland. Bij de aanbieding van het verslag van de Commissie voor Toezicht op het Lager Onderwijs bepleit de heer Krau de wen- schelijkheid van het invoeren van school- baden op de scholen. Hij meent, dat de Commissie zich daarvan al te gemakkelijk afmaakt. De voorzitter zegt. dat school- baden zijn voor de groote gemeenten maar niet voor onze gemeente. Bij de vaststelling van de weeshuisreke ning over 1932 zegt de heer Liefferink. dat de raadsleden zoo weinig zien uit de reke ning. Zij weten niets van de belegging. De heer C. G. J. Alkemade zegt, dat hij als 'weeshuismeester bezwaar gemaakt heeft tegen overlegging van een lijst van hypo theekhouders uit een oogpunt van kiesch- heid. De ambtenaren van de gemeente hebben echter deze lijst en verdere be scheiden met de rekening vergeleken en in orde bevonden. Besloten wordt, dat bij een volgende rekening de lijst van hypo theken afzonderlijk voor de leden van den raad ter inzage zal worden gelegd. De Gebr. Steenvoorden, die voorheen het door den gemeentelijken reinigings dienst opgehaalde vuil per schip buiten de gemeente afvoerden beklagen zich bij een adres aan den Raad over den minder juisten gang van zaken, die naar hun meening heeft plaats gehad bij de gehou den openbare besteding van het ophalen van haardasch en vuinis in de gemeente als gevolg waarvan zij hoewel naar hunne meening laagste inschrijvers zijnde, deze werkzaamheden niet hebben gekregen, maar de heeren Hoogeveen en de Haas. B. en W. hebben bij uitvoering advies aan getoond dat lang niet vaststaat, dat de Gebr. Steenvoorden de laagste inschrij vers waren en dat de inschrijving van de heeren Hoogeveen en de Haas ook uit andere hoofde de voorkeur verdiende en stellen daarom voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Aldus wordt be sloten. B. en W. stellen den Raad voor mede werking te verleenen met de rijksregeling inzake het diepspitten bij particulieren door werkloozen in werkverschaffing. Steun wordt verleend mits tenminste 45 c.M. diep wordt gedolven en het vaststaat, dat zonder steun het werk niet zou wor den uitgevoerd. Het loon zal bedragen ge middeld 35 cent per uur, terwijl B. en W. tevens voorstellen de Commissie voor de kleine kweekers met het toezicht op deze regeling te belasten. De heeren Caspers en Vink vragen of het niet mogelijk is dat gedolven wordt tegen contract-loon en niet zooals thans is voorgesteld tegen f. 16.80 per week. Als Rijk en gemeente hiervan de helft of f. 8.40 aan den pa troon geven, mag deze dan niet het con tractloon uitbetalen. Zij verklaren dat 45 c.M. diepspitten geen extra-werk is De heer Krau wil de regeering niet volgen bij haar pogingen om allerlei productieve wei-ken in werkverschaffing te doen uit voeren. De heer Van der Wiel heeft vooral tegen deze regeling het bezwaar, dat de ongehuwde werkloozen daarbij niet, be halve als zij kostwinner zijn. kunnen worden tewerk gesteld, zoodat deze geheel uit hun beroep raken. De mogelijkheid van het kweeken van paria's is daarmede zeer vergroot. Hij stelt voorts B. en W. verschillende vragen over de practische toepassing van deze regeling. De heer Van der Niet sluit zich aan bij het betoog van den heer Van der Wiel. Hij heeft reeds eerder zijn vrees uitgesproken, dat een dergelijke werkverschaffing het loonpeil van de arbeiders zou drukken. De heer Liefferink begrijpt van dit verzet niets. De werkloozen krijgen op deze wijze méér inkomsten, zij werken, hetgeen veel beter is dan op straat rondloopen en de gemeente is finantieel gebaat. Hoe is het toch mogelijk, dat een dergelijke regeling niet met beide handen wordt aangegrepen. De voorzitter zet uitvoerig uiteen, dat het niet voldoende is om onder deze regeling te vallen, dat 45 c.M. diep wordt gedolven, maar tevens moet vaststaan, dat de werk zaamheden zonder subsidie niet zouden worden uitgevoerd. Het is geen steun aan het bedrijf maar aan de arbeiders. De heer Braun begrijpt niet hoe de commissie zal kunnen uitmaken wat extra-werk is en wat niet. De heer Soeteman is het daarmede eens. Er is geen verschil te zien of patroon A of patroon B diepspit Daar bij kan geen onderscheid gemaakt worden. De heer C. W. Alkemade amendeert het voorstel van B. en W. aldus, dat 45 cM. diepspitten, voor bepaalde stukken land als extra-werk zal worden beschouwd, ter wijl voor andere stukken land daarvoor 60 c.M. zal worden aangenomen, hetgeen af hankelijk moet worden gesteld van de kwaliteit van de gronden. B. en W. nemen dit voorstel over. Het aldus gewijzigde I voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Meijer Krau en Vink. Een voorstel van den heer Van der Niet, gesteund door de heeren Vink en Braun om aan de com missie voor kleine kweekers voor de toe passing van deze regeling drie vertegen woordigers van vakorganisaties toe te voegen, wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Een voorstel van B. en W. om een subsidie te verleenen in de kosten van een ontwikkelingscursus voor de modern- georganiseerde werkloozen, wordt aange nomen. De heer Dijkstra heeft bij den Raad een adres ingediend om te protesteeren tegen de afsluiting van de ijsbaan voor het pu bliek zonder machtiging van het gemeen tebestuur. B. en W. het feit zelf erken nend verklaren echter dat het bestuur van den ijsclub in deze ter goedertrouw heeft gehandeld. In de toekomst zal ge waakt worden dat vergunning wordt ge vraagd. De raad kan zich met deze toe zegging vereenigen. Een wijziging van de bouwverordening om mogelijk te maken de stichting van een jeugdherberg in het Langeveld wordt aangenomen. Besloten wordt tot aankoop van 170 M2. grond voor het terrein van de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk-binnen ter verbreeding van den Heil. Geestweg, hetgeen een groote verbetering voor het verkeer be- teekenfc Besloten wordt aan de gemeente Eind hoven een kasgeld-leening te verstrekken van f. 150.000 tegen 3pct. voor den tijd van 3 maanden. Bij het voorstel van B. en W. om voor de Willem de Zwijger Herdenking een sub sidie van f.300 beschikbaar te stellen vraagt de heer Krau of deze viering van hoogerhand is opgelegd. De voorzitter ont kent dit ten sterkste. Als Willem de Zwij ger nu leefde, zegt de heer Krau, zou deze voor een oproer-kraaier worden uitge maakt. Hij heeft zijn geheele leven ge vochten tegen het wettig gezag om zelf vorst der Nederlanden te worden. Deze man zou van Colijn twee bommen gekre gen hebben Sor. hoopt, dat zijn kinderen voor de tractatie gespaard zullen blijven. Hij heeft er geen behoefte aan om natio nalisme te kweeken nu de geheele wereld daaraan ten onder gaat. Tijdens de rede van den heer Krau hamerde de voorzitter onophoudelijk en na het uitspreken daar van deed hij de publieke tribune ontrui men, omdat het publiek telkens blijken van instemming gaf. Bij de rondvraag informeert de heer Krau of circulaires van de Burgerwacht op het raadhuis zijn gemaakt. De voorzit ter ontkent dit. De heer Krau vraagt voorts of het B. en W. bekend is, dat op een Christelijke school aan de kinderen schoeisel wordt verstrekt en of dit uit de bijdrage van de gemeente wordt betaald. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Braun heeft klachten gehoord dat het crisis-comité B bij zijn inkoopen voorkeur zou vertoonen voor bepaalde ingezetenen en dat zelfs buiten de gemeente zou zijn gekocht. Weth. Alkemade, tevens voorzitter van crisis-comité B toont ln een uitvoerig betoog tot aller tevredenheid aan, dat deze geruchten zeker voorzoover zij crisis comité B betreffen onjuist zijn. De heer Den Hollander dringt aan op spoed bij de commissie tot wijziging van de Bouwver ordening. De voorzitter zal hieraan aan dacht schenken. De heer Vink wijst er op, dat op het terrein van den heer Caspers achter de garage Beuk een vuilnisbelt ont staat, vraagt spoedige verbetering van dë Scheveningsche staat en dringt er op aan, te bevorderen dat de hotels te Noordwij k zooveel mogelijk Noordwijksche in ieder - geval Nederlandsche arbeidskrachten in dienst zal nemen. Hierop gaat de raad over in besloten vergadering Na heropening wordt besloten een con troleur voor de steunverleening en werk verschaffing voor een proeftijd van drie maanden aan te stellen en als zoodanig te benoemen de heer S. C. Bulk. Tevens wordt besloten onder intrekking van een straks genomen besluit, dat de regeling voor het diepdelven zal worden uitgevoerd door twee leden van de Commissie voor kleine kweekers en het raadslid van der Niet. O WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Het woningvraagstuk - De electrische straatverlichting. Onder voorzitterschap van burgemeester Wiegman kwam de Raad in openbare ver gadering bijeen. Met kennisgeving waren afwezig de heer Boender Wegens ziekte en de heer Kiewiet de Jonge wegens verhin dering. De voorzitter deelde mede, dat de verhuring van diverse perceelen teelland heeft opgebracht f. 650. Ingekomen is een verzoek van de R -K. Middenstandsvereeni- ging „De Hanze" om na de openstelling van de Johan de Wittstraat het één-rich ting verkeer in het dorp op te heffen. Op voorstel van B. en W. werd besloten af te wachten, welke de resultaten zullen zijn van de openstelling van de Storm van 's-Gravensandeweg en van de Johan de Wittstraat. Hierna bracht de voorzitter ter tafel het rapport van de commissie ter bestudeering van het woningvraagstuk in deze gemeen te. De heer v. Leyenhorst heeft bemerkt, dat de comm. aandacht heeft geschonken aan de vraag dat de huren over het alge meen niet in verhouding zijn tot de gerins- inkomsten, maar meende dat er van ver laging geen hooge verwachtingen moeten worden gekoesterd. Spr. meende, dat de comm. nog wel een stap verder had kun nen gaan door te wijzen on de verschui ving van de annuitelt. Thans geldt voor bouwverschotten een 50-jarige looptijd en voor grondvoorschotten een 75-jarige. Als deze konden worden verlengd tot 75 en 100 dan zouden de huren met ongeveer een derde kunnen worden verlaagd. Het ts hem bekend, dat het Rijk van een dergelijken maatregel moeilijkheden verwacht. Daar om achte hij het eewenscht dat de ge meente in dit opricht een voorbeeld zal geven Namens de R -K Raadsfractie noo- dlgt hij Ben W. uit om binnen den kortst mogeliiken tijd met voorstellen tot verla ging der huishuren te komen De heer Idenburg wil niet treden in onderdeelen van het raooort maar vraagt of het mo gelijk is dat B en W omtrent het raooort praeadvies uitbrengen De heer Verloop houdt een long betoog en bepleit daarin RECLAME. frijs wn 20-90( late een herziening van de bouwverordei Hij meent dat daarin de klem ligt een eventueele verlaging der huren voorzitter wijst er op dat op deze man het werk van vele commissies is vasl loopen en meent, dat het vraagstuk delijk moet worden bezien. B. en W wel bereid om het rapport ln studie te men en daaromtrent praeadvies uit1 brengen. Zij kunnen echter niet toezezi dat zij een oplossing zullen kunnen De heer Idenburg zou gaarne de meei van B. en W. kennen over het geheele port. De heer Bolchel zegt toe dat ln geest praeadvies zal worden samengesi Ontheffing wordt verleend van bei gen der bouwverordening aan een requestranten Op een tweetal verzoei om ontheffing van schoolgeld wordt stlg beschikt. Een derde verzoeksc! wordt voor nader onderzoek aangehoui Vastgesteld wordt een besluit tot wt ging van de pensioensgrondslagen van verse ambtenaren. Het kohier van de h denbelasting (suppletoir) van 1932 wt vastgesteld op een totaalbedrag van I. g c Vastgesteld worden de voorschotten od ede vergoeding krachtens art. 101 der La jpn Onderwijswet voor de bijzondere sclu uul over 1933. Goedgekeurd wordt de aan aoc boden verordening tot aanwijzing w, stemlokalen in de elf districten vooi vo< verkiezing der leden Tweede Kamer. 8 i A Staten en Gemeenteraad. Eveneens wo are aangenomen het voorstel tot benoem iel van voorzitters en leden van de verse ge lende stembureaux. Met alg. st. wordt selt noemd tot onderwijzer aan de Ooeoh rt Lagere School Bloemcamplaan de heg tn A. Janse te Ede. Besloten wordt tot jes ging van het uitbreidlngsnlan tusscbo iS Zanderijvaart en de Schouwlaan. Thi*!' aan de orde een verzoek van het IB 2' Schoolbestuur om het Gymnastiek! aan de Bloemcamplaan te mogen ge! ken voor een te houden ouderavond B en W. is voorgesteld om het vei te willigen tegen een vergoeding van per avond. De heer Idenburg is er verbaasd; dat het schoolbestuur dat medegebruik heeft van het Gymnast! lokaal verplicht was. om dit verzoek dienen. Hij meent dat bij het normaal brulk van de school ook behoort het hl den van ouderavonden. Hij vindt het daj om onjuist, dat daarvoor een vera wordt gevraagd. De voorlztter meent het principe moet worden nitgescha! Bovendien komen de kosten van den avond toch weder ten laste van de meente. De vraag Is alleen of het scb: bestuur recht heeft op het gebmilr het lokaal, wat hij meent te moeten twijfelen. Overeengekomen is. dat het stuur over het lokaal kon beschikken gymnastieklokaal, maar niet voor het' den van ouderavonden. De heer Idenl deelt het standpunt van B. en W. niet meent dat dit schoolbestuur ln slecht conditie komt dan andere schoolbestt Na eenige verdere discussie wordt voorstel van B. en W. tn stemming bracht en aangenomen met negen tl vier stemmen. Op een verzoek van de raliavereeniging om haar een subsidie te staan van f.60. wordt gunstig beset Een verzoek van C. van Laar om een deelte van den Oostdoroerweg als straat aan te wijzen wordt onder de bruikelijke voorwaarden Ingewilligd na is weder aan de orde een adres vanl Nationale commissie tegen het Alcotn me om het aantal drankwetverloven verminderen. B. en W zijn van meens dat hiermede gewacht kan worden tot II en zijn van oordeel, dat er geen reden! om voor het oude don) en den Deyl maximum aantal verloven vast te steil omdat ln beide wijken een gerlne aa" verlofszaken wordt aangetroffen. Het stel van B. en W. wordt aangenomen, Od een voorstel van B. en W. *i zonder verdere discussie besloten de ploitatle van de electrische straatverli ting, welke tot dusverre deels voor tl ning van de E'.ectriciteitsmaatschaoM schreide en anderdeels voor rekening de gemeente geheel ten laste der ee® te te brengen. Daartoe zal het elect1 bedrijf aan de eemeente moeten u'tsi de voor verlichting ontvangen kan li ten bedrage van f. 238.550.en ovs de grondrenten die oo terreinen der M schatraij Kieviet gevestigd zijn. Daar», over moet de gemeente aan het Elect? bedriif betalen een jaarlijksch bedrag f. 9200. Besloten wordt tot het aangaan vrij overeenkomst met de N.V. Stadsuttbrew Noorderkwartier inzake den aanleg va» Bremhorstlaan. Vastgesteld worden tweetal besluiten tot wiiziging van ae grooting 1932 en 1933. Tenslotte wordt e verzoek van het bestuur van het Lyceum voor meisles te 's-Gravenhage over 1930 een subsidie toe te f.314.24. ingewilligd. Hierna Is aan ae» een door den heer Boender Ingediende tie. waarin de wenschelHkheid word' gesoroken. dat door Maatschat>oelUK nu betoon tot 15 Aoril 1933 wekeliiks een lenbon aan werkloozen wordt verstre» heer von Weiier stelt voor om de ben ling uit te stellen aangezien de heer der niet aanwezig Is. De heer v. horst zegt dat de motie een eevoi- j de bemoeiingen welke hij in deze k - heeft gehad. Hii heeft met -on van Maatschaooe'.iik Hulpbetoon gee - ces gehad en stelt daarom voor oe te behandelen. De heer Idenburg j juister de motie om praeadvies re hfel naar Maatschanpeliik Hulnbetnon M v. Leeuwen acht het niet d«fl handeling uit te stellen want da a waarde van het voorste! verloren- cussle wordt in stemming .,r je voorstel van den heer v. Deve"" pit motie in deze zitting te be 8 tegen 5 voorstel wordt verworpen ,eri- st. H'erna werd de openbare ve s gesloten.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 18