DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP OVERALLS OVERALLS OVERALLS 215 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 10 Maart 19! PRIJZEN: UIT DE PERS. BUITENLAND. RADIOPROGRAMMA^ RECLAME. In khaki, grijs, donkerblauw en wit Modellen: 7025 met zichtbare knoopen, met bedekte knoopsluiting. met snelsluiting, met schuine sluiting voor stucadoors en schilders. 4 65, 4 50, 3.90. 3.60. 3.35, 3 25, 3.00, 2 55, DE OMZETBELASTING. Beschouwing van Prof. Dr. N. J. Polak. Prof. ör. N. J. Polak schrijft in de Econo- misch-Statistische berichten o.m.: ..De voorgestelde omzetbelasting zal ver moedelijk hoe zij ook technisch wordt ge heven. grootendeels overgewenteld worden op den verbruiker en dientengevolge de werking hebben van een algemeene verte ringsbelasting. Dat is een nieuw element in het Nederlandsche belastingstelsel en verdient dus aandacht." De hoogleeraar betoogt dan dat het in komen oo zichzelf geen zuiver kenmerk van draagkracht is. Wel is het een belang rijk kenmerk. Daarnaast komt de vertering als tweede kenmerk van draagkracht aan de orde. „Een algemeene verteringsbelasting kent ons belastingstelsel niet. Wel worden be paalde verteringen belast. De accijnzen op een klein aantal verbruiksgoederen zijn zuivere verteringsbelastingen. De belasting op den waarborg van gouden en zilveren voorwerpen heeft eenigszins het karakter van eeu retributie maar werkt toch even zeer als verteringsbelasting. De personeele belasting heeft een gemengd karakter. De invoerrechten werken ten deele als verte ringsbelasting. De accijnzen drukken in de eerste plaats op het verbruik van suiker, gedistilleerd en tabak voorts oo bier. rund- en kalfsvleesch wijn en zout. Ze brengen tezamen bijkans 150 miilioen gulden op waarvan die op suiker alleen ruim een derde gedeelte. De invoerrechten geven een meer verspreiden druk. zij zlin niet zoo beperkt tot enkele artikelen. Toch zijn er enkele goederen, waarvan het verbruik in het bijzonder wordt getroffen. Van de 82 miilioen gulden welke de invoerrechten in 1932 opleverden brachten de rechten oo benzine en op thee tezamen op eeniee millioenen na de helft op. De opbrengst der belasting op den waarborg van gouden en zilveren voorwer pen bereikte nog niet drie kwart miilioen". Uitvoerig toont de schriiver dan aan dat naar het kenmerk van draagkracht gele gen in de verteringen zeer onsystematisch belasting wordt geheven. ..Er bestaan nog zoo onnoemelijk veel artikelen, waarvan het verbruik op draag kracht wijst alsmede nog zeer vele. van welke het verbruik van een eerste dosis tot het allernoodzakelijkste moet worden gerekend maar waarvan meerder veTbruik blijk geeft van draagkracht. Tot die laat ste categorie behooren suiker kleederen. schoenen kaas eieren groenten en nog vele andere goederen. Een verteringsbelas ting. die wel drukt oo al deze artikelen, maar vrijlaat die goederen welke vrijwel uitsluitend voor het eerste levensonderhoud dienen, werkt vanzelf als een belasting naar draagkracht blijkende uit de verte ringen. een belasting die een noodzake lijk complement vormt van onze heffingen naar Inkomen en vermogen. Zulk een verteringsbelasting, die iai ons belastingstelsel ontbreekt, die ook niet door een od willekeurige keuze berustende wee!de"-verterinc'be'astin? wordt bewerk stelligd kan de voorgestelde omzetbelas ting riln indien zii wordt gezuiverd van de herhaalde heffingen en indien zii vrU- 'aat de goederen waarbij de vergrooting van het verbruik niet is kenmerk van draagkracht, maar veelal kenmerk van ar moede." RECLAME. GOED EN OP TIJD 6977 UITGEVOERD SCHILDERWERK VERHOOGT DE WAARDE EN GE ZELLIGHEID VAN UW WONING, ill Leides. B. t. Bel ScUlderspttroosi. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Volkenbond en conflict in het Verre Oosten. De Engelsche premier Mac Donald is. in gezelschap van den Brltschen Minister van Buitenlandsche Zaken sir John Simon en zijn dochter gisteren tegen den avond te Parijs aangekomen. Te zijner verwelkoming waren versche nen minister-president Daladier en de mi nister van Buitenlandsche Zaken. Paul Boncour. De ontmoeting droeg een zeer hartelijk karakter. In de daartoe gereser veerde wachtkamer op het station vond een korte bespreking plaats, waarin beslo ten werd. het orogram in zooverre te wij zigen dat gisteren noch onderhandeld zou worden, noch gemeenschappelijk gedi neerd. Hedenochtend zullen de Brltsche minis ters zich voor een breedvoerige gedachten- wisseling met Daladier en Paul Boncour begeven naar het departement van den eersten minister. De Hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie heeft aan het eind der alge meene beschouwingen inzake het oorlogs materiaal een redactie-commissie samen gesteld. welke de hoofdcommissie een om lijnd plan zal voorleggen teneinde duide lijk te maken, welk standpunt de afzon derlijke staten in deze kwestie innemen. De regeering van Peru heeft een protest nota tot den Volkenbond gericht ln ver band met het door den Volkenbondsraad genomen besluit om reeds tot vaststelling van een rapport op grond van artikel 15 paragTaaf 4 van het Volkenbondsverdrag over te gaan. De regeering van Peru eischt. dat het geschil tusschen Peru en Columbia op gelijke wijze als vorige soort gelijke internationale geschillen zal wor den behandeld en dat dus eerst een en quête-commissie naar Leticia zal worden gezonden die een rapport aan den Vol kenbond zal uitbrengen over de juridische, geografische en economische zijde ran het geschil. Peru beveelt ook aan het bij vo rige gelegenheden gegeven voorbeeld na te volgen van de schepDing van een neutrale zone in de streek waar zich militaire ver wikkelingen voordoen. De nota eindigt op scherpe wijze met de verklaring dat de openbare meening in Peru niet zou kunnen begrijpen dat de Volkenbondsraad bij de behandeling van dit ernstige en ingewikkelde vraagstuk van zijn traditioneele verstandige en voorzich tige politiek zou afwijken. Een dergelijke houding zou den vrede in Amerika in ge vaar brengen en een onbillijke onverdien de en onrechtvaardige gedragslijn jegens Peru beteekenen. De regeering van Peru vergeet hierbij, dat volgens haar eigen erkenning het door Peruaansche troepen oezette gebied van Leticia deel uitmaakt van het grondgebied van Columbia en dat geen enkele militair van Columbia op Peruaausch gebied is ge treden. Een commissie van onderzoek om na te gaan welk land hier als aanvaller moei worden beschouwd is dus niet meer noodig. Op een conferentie, enkele mijlen van Peking tusschen Tsjang Kai-sjek Tsjar.g Hsoe-liang en Soeng. den plaatsvervangen- den minister-president is besloten dat de Chineezen ernstige pogingen znllen doen om hun nederlaag in Jehol te herstellen. Volgens officieele mededeelingen trekken uit 3 verschillende richtingen C'nineesche legerafdeelingen tegen de Japanners op; deze zouden ran dicht bij den bergpas van Koepeikou naar Jehol (stad) terugtrekken. FRANKRIJK. Redevoering van Paul Boncour. In de Kamer is het gisteravond tot een bewogen debat gekomen over de buiten landsche politiek der regeering. De recht- sche afgevaardigde Ybarnegarney wees er in de motiveering van zijn interpellatie op, dat Italië Hongarije bewapent en dat Mus solini de Adriatische Zee tot een Italiaan- sche Zee wil maken. Vervolgens wees hij op het gevaar van een overeenstemming tusschen het Itallaansche en Duitsche fas cisme, welke overeenstemming in het tee- ken van den oorlog zou staan. Spr. uitte de vrees, dat de overwinning van het na- tionaal-socialistische fascisme niet in staat zou zijn den horizon te doen opklaren. In Centraal Europa is een blok ontstaan on der het teeken van de herziening der ver dragen en onder het teeken van den oor log, een blok dat men moet vreezen. Se dert 15 jaren heeft men Frankrijk in slaap gewiegd. Zal de regeering in haar slaap blijven, na hetgeen Japan gedaan heeft, na hetgeen Mussolini gedaan heeft en na hetgeen Hitier voorbereidt? Vervolgens verklaarde afgevaardigde Guemut o.a. dat hij wist ,dat het fascisme de wettigheid van den oorlog verkondigt en zich militair, diplomatiek en moreel tot den oorlog voorbereidt. Een communistisch spreker noemde het pact der Kleine Entente een ernstig ge vaar voor de rust in Europa. Vervolgens kwam Paul Boncour aan het woord, die de behandeling der opgeworpen kwesties verwees naar de debatten over de begrooting voor het ministerie van Buiten landsche Zaken. Hij verweet afgevaardigde Ybarnegarney, dat deze vroeger bij gelijke gebeurtenissen gezwegen had en zich thans bizonder intransigeant toont. In 1923 is de conferentie van ambassadeurs er opmerkzaam op gemaakt, dat de fabrieken van Htrtenberg een ongeoorloofde bestel ling van 40 miilioen patronen van een ze kere regeering had ontvangen. Ybarnegar ney en zijn vrienden hebben toen gezwe gen. Ditmaal heeft men feiten kunnen constateeren. aangezien er ln Oostenrijk arbeiders- en vakvereenlgingen zijn en de Fransche regeering heeft onmiddellijk de regeeringen der Kleine Entente doen we ten. dat zij zich aan hare ziide zou bevin den om haar te steunen. Spr. ziet geen gevaar over het hoofd, maar hij verzet zich tegen den paniekveldtocht waardoor men de openbare meening tracht te ver ontrusten. Deze gebeurtenissen zouden te vreezen zijn, waneer de Entente van de drie groote democratische mogendheden Engeland, Amerika en Frankrijk uiteen zou vallen. Deze vriendschap kan niet meer gegoten worden ln den vorm der oude allianties uit den tijd van voor den oorlog. De Fran sche regeering blijft den Volkenbond trouw, daar er zonder den Volkenbond een wedloop in bewapening zou ontstaan. Ver wijzende naar de mogelijkheid van een mislukken der ontwapeningsconferentie verklaarde Paul Boncour dat men de cata strophe moest verhinderen, aangezien dit een wedloop in bewapening zou beteeke nen. Steeds heeft Frankrijk geprotesteerd, wanneer de waardigheid van Frankrijk aangevallen werd Spr. verzocht echter de interpellanten de incidenten niet op te blazen en de pogingen tot verzoening der regeering niet te bemoeilijken. Ten slotte werd het voorstel van Paul Boncour om de behandeling der vier inter pellaties over de buitenlandsche politiek uit te stellen totdat de debatten over de begrooting aan de orde komen, aangeno men. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. Het Lagerhuis heeft met 128 tegen 35 stemmen een conservatieve resolutie aan genomen waarin de verwachting wordt uit gesproken dat de regeering een op de stij ging van de groothandel-prijzen gerichte economische politiek zal voeren. De Kan selier van de Schatkist Neville Chamber lain verklaarde zich in principe bereid aan het herstel van den prijsstandaard mede te werken Do omvant van den internatio nalen handel kan echter niet door kunst matige maatregelen worden vergroot, doch slechts door verbetering van den economi- schen wereldtoestand en internationale samenwerking. Zoolang in de overige we reld depressie heerschte kon de welvaart in Engeland niet hersteld worden, opnieuw verklaarde Chamberlain, dat van een overijlden terugkeer naar den Gouden Standaard geen sprake kon zijn. Eenige leden vroegen wat de regeering dacht te doen tegen den stroom van Duitsche Joden één spreker noemde het getal 100.000 die waarschijnlijk naar Engeland zouden vluchten om aan de vervolgingen hunner iandgenooten te ont komen. Men had medelitden met die men- schen. maar men zit zelf met bijna 3 mii lioen werkloozen. De mhrster van binnenlandsche zaken antwoordde onder levendig applaus, dat de regeering besloten had om ondanks de 3 miilioen werkloozen. het oude standpunt te handhaven „dat in Engeland niemand geweerd zou worden uit hoofde van zijn ras of godsdienstige overtuiging". Hiermee wilde snr. niet zeggen, dat op eens al die 100 000 joden welkom zouden zijn, al deelde hij de vrees van een jong conservatief niet dat ze zich eensklaps allemaal willen laten naturaliseeren. Iedere aanvraag tot toelating zou door het departement onpartijdig en eerlijk behan deld worden, en er zou niet de minste vooringenomenheid toegepast worden. ITALIË. Openbare werken. Bij het indienen van zijn begrooting in de Kamer heeft de minister van openbare werken. Di Crollolanza verklaard dat ge durende het tienjarig bestaan van het fas cistische bewind in Italië niet minder dan 2700 miilioen gulden zijn uitgegeven voor het aanleggen van nieuwe wegen het bouwen van bruggen aquaducten en scho len. Ondanks den onsunstigen economt- schen toestand zal Italië dit jaar 24 mii lioen gulden meer voor het uitvoeren van openbare werken uitgeven dan het vorig jaar. In de afgeloopen tien jaar zijn ruim 6000 Kil. nieuwe wegen en ruim 500 K.M. spoorwegen aangelegd. Niet minder dan 32 havens zijn vergroot en modern ingericht Door het aanleggen van nieuwe water-reservoirs is een eeregel- de watervoorziening verzekerd. OOSTENRIJK. Naar belangrijke beslissingen. Naar cM'cieel wordt, medegedeeld heefi. de vice-president van den Nationalcn Raad. Dr. Straffner. der. Nationale" Raad bijeengeroepen tegen Woensdag 15 Maart des middags om drie uur ter hervatting en sluiting van de laatste zittingsperiode ten einde een reglementaire vorming van een nieuw presidium mogelijk te maken. In deze zitting kan de fungeerende president zonder voorafgaand overleg met de par tijen noch kennis nemen van voorstellen noch van interpellaties van welken aard ook, noch voorstellen in stemming brengen De fungeerende president is dan ook voor nemens de voormannen der partijen tot een bespreking uit te noodigen. De sociaal-democraten zouden voorne mens zijn ondanks het uitgevaardigde ver. bod toch te vergaderen. In de buurt der vergaderlokalen zijn sterke politieposten op wacht gesteld, zoomede politie te paard, ten einde de lokalen direct te sluiten. Ook het garnizoen is geconsigneerd. In de straten der stad ziet men vrachtauto's en motorrijwielen met militairen in veldtenue. Ook troepen van bulten de stad zijn naar Weenen gedirigeerd en wel een detache ment jagers en een afdeeling van het ver- voercorps. De socialistische pers kondigt belang rijke besluiten aan, die, naar men vreest, zullen bestaan in het uitroepen -ar. dê algemeene staking. Naar van regeerings- zijde verluidt zou de regeering voorne mens zijn een aantal grondwetswijzingen in te voeren om haar positie te versterken Zii zou den bondsraad in een standenraad willen veranderen, waardoor de nationaal- soclalisten uit het college zouden gaan. VEREENIGDE STATEN. De Bank-crisis Roosevelt krijgt de gevraagde machtiging. Gistermiddag is het CongTes in buiten gewone zitting bijeengekomen. President Roosevelt heeft een „bood- schao" voorgelezen. De gaanderijen waren tjokvol. Mevrouw Roosevelt had op de gaanderij plaats genomen. In de korte tusschennoozen vermelde zij zich aan een handwerkje. De congreszitting werd, zooals gebruike lijk is, geopend met gebed. Hierna las Roosevelt de boodschap voor. Hij deelde mede. dat de heropening der gesaneerde banken ztin eerste taak zal zijn. Te dien einde eischt hij machtiging in zake het bankwezen ter bescherming van de beleg gers en om speculaties en overtredingen der banlcwetten door de bankiers te ver hinderen. De regeering beveelt voorts aan een reorganisatie van r.lle niet als safe te beschouwen banken. Zij eischt een ver ruiming van de Federal Reserve Bank- wetten om een welgefundeerde valuta- uitbreiding te kunnen doorvoeren zonder daardoor de niet gefundeerde staatsschuld te versrooten. De korte tijd heeft liet niet mogelijk gemaakt een uitgebreid wets ontwerp voor de reorganisatie op te stel len. Roosevelt zal zoo spoedig mogelijk nieuwe besluiten aan het kabinet voorleg gen. welker goedkeuring door het congres dringend geboden is. Roosevelt heeft het congres een 17 vel-groot wetsontwerp doen toekomen, dat alle bitzonderheden bevat betreffende de machtiging ten aan zien van het embarge od goud, den devie- zenhandel enz. Waarschijnlijk zal een 5 milliard-leening worden uitgegeven voor openbare werken, in het bijzonder met het oog op het Tennessee-plan. Hooge oorlogs- pensioenen zouden met 25 pet. worden verminderd, hetgeen per jaar met andere bezuinigingen in het geheel 1 milliard zal uitmaken. Het Congres heeft Roosevelt de ge vraagde machtiging gegeven. Het ministerie van Financiën zal den toestand onderzoeken van alle banken, waarbij die banken, wier credieten niet evenredig aan de capaciteit zijn, onder controle zullen worden gesteld van spe ciale regeeringsgemachtigden, ten einde te kunnen worden gereorganiseerd. Indien de inlagen verzekerd zijn, mag een be drag, dat hieraan gelijk is. ter beschikking worden gesteld van de beleggers. De wet amendeert ae Bankwet aldus, dat staats obligaties, bankpapier, wissels, cheques en bankaccepten bij de Schatkist kunnen worden gedeponeerd door de Federal Re serve Banks. De schatkist zal dan in ge val van regeeringsobligatles tot de volle waarde geld in omloop brengen, terwijl 90 pet. van veilig staande waarden der andere papieren op deze wijze uitgegeven, a pari aflosbaar zullen zijn. Wanneer de president verklaart, dat de noodtoestand heeft opgehouden te bestaan, zal de uit gifte van dergelijk geld worden gestaakt. De Federal Reserve Bank maakt be kend, dat reeds 45 miilioen dollar geham sterd goud in de kassen der bank is te ruggevloeid. Het in omloop zijnde geld, met inbegrip van goud en bankpapier be droeg ultimo Februari 6.545.617.000 dollar. Bij beschikking van Roosevelt gaan de Amerikaansche Federal Reserve Banken na wie den laatsten tijd veel goud heb ben oDgenomen. Gedreigd wordt dat de recherche huiszoekingen zal doen terwiil de namen zullen worden gepubliceerd, indien het goud niet direct wordt terug gebracht. VOOR ZATERDAG 11 MAART. Hilversum. 1875 M. VARA-ultzendli 10,00 v.m. VPRO 8,00; Gramofoonpi&t 10,00: Morgenwijding 10,15- y arbeiders in de Continubedrijven, v. kleinorkest o.l.v. P. Duchant, r (declamatie) 12,00: De Notenkra'i. o.l.v. D. Wins 12,30: Gramofoonplal 12.45: Orgelspel C. Steyn 1,15; Q] mofoonplaten 1,302,00: Vervólg Notenkrakers 2,15: Gramofoonplaten 2,30: Causerie over Ontwapening 3 Muzikale causerie 3,45: Kinderkoor Jonge Stem", o.l.v. G. M. Berendsen mi N. de Kleyn (vlooi) en C. Steyn tpia] 4,45: Orgelspel J. Jong 5,00: Ven vocaal concert 5,40: Lezing A M Jong 6,00: Groningsch halfuurtje 6.30: Orgelspel J. Jong 7,30: Voor Platteland 8,00: S.O.S.-berlchten —8 Bonte Avond m.m.v. De Flierefluiters 0 II. de Groot, De Dorpsbarbier, H, M chand (zang), A. Stokking (planoVAI orkest o.l.v. H. de Groot. A. de Vries VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen 10,55: Vaz Dias 11,25—12,00: Gm foonmuziek. Huizen. 296 M. 8.009.15 en 10 Gramofoonplaten 11.30—12,00: Goi halfuurtje 12,151,45: Trioconcert 2,00: Voor de jeugd 2,30: Kinderuur 4,00: Gramofoonplaten 4,30: Schlag muziek, in de pauze: Causerie en vt dracht 7,10: Kath. R.VU. - 7,45: Spa nieuws 8,00: Orkestconcert, in de pau Vaz Dias 9.00: Liedjes 9,20: Ven concert 10,10: Liedjes 10.30: Orkt concert 11.00: Vaz Dias 11,05—IJ Gramofoonplaten. Daventry 1554 M 10,35: Morg wijding 10.50: Tijdsein, berichten 12,20: Orgelspel S. Gustard 1,20: C( modore Grand-orkest o.l.v. Muscant 2.20: Dansmuziek (Gramofoonplaten) 3,10: Verslag Rugby-wedstrijd Ierli Wales 4,50: Schotsch Studio-orkest. G. Daines m.m.v. P Malcolm (bariton]] 5.05: Orgelspel H. Ramsay 5.35: Kim uur 6.20: Berichten - 6.50: Sportpi 7,05: Welsh Intermezzo 7,25: 7.50: Piano-recital door C, Smith 8.20: Vaudevillé 9.20: Berichten lezing 10,00: BBC-orkest o.l.v. J. 11,00: Declamatie 11,0512,20: muziek door Ambrose en zvin Band. Parijs. „Radio Paris". 1725 M. Gramofoonplaten 9,20: Orkestcoi 12,20: Concert door het Omroepoi 4,10: Dansmuziek 8.20: Variété-I gramma 9.05: Piano-recital door Kartun 9,50: Dansmuziek (Gramok platen). Kaluudborg. 1153 M. 11,201,20: eert uit restaurant „Wivex" 1,50-2: Gramofoonplaten 2,504,50: M, sen's orkest m.m.v. W. Jensen (zang) V. Fischer (piano) 7.20: Bonte Ari m.m.v. orkest en solisten oJ.v. Gröndahl 10.2011,35: Dansmuziek o.l.v. 01fertW( ner. Langenberg. 473 M. 6,25: Gramoiod platen 7,25: dito 10,40: dito - il| Concert o.l.v. Wolf 1,55: Graniotoo platen 4,20: Werag Kamer-orkest 0 Spitz m.m.v. solisten 6.40: GramoM platen 7,20: dito 8 20: Mozart 1 Salieri" muziekdrama van Rimskl-KoJ koff. Leiding: Winter 9,50: Conc< 10,5011,20: Gramofoonmuzlek. Rome. 441 M. 8,05: Voorstelling een theater. Brussel. 338 en 508 M. 338 M.: lij Gramofoonplaten 1,30: Concert oJ.t| Felleman 5,20: Omroeporkest oJ.t.1 Meulemans 6,20 en 6.50: Gramoiof platen 8,20: JSwane", opera met mui van Schoemaker (Tekst naar Streurt 10 30: Gramofoonplaten 10,40:' volg „Swane" 11,10: Humorlsti voordracht 11.25—12.20: Gramofa 508 M 12.20: Gramofoonplaten - 1| Concert o.l.v. A. Felleman 1.30: mofoonplaten 5,20: Omroeporkest 0 Walpot 6,35: Zang en Plano - Piano-recital 7,20: GramofoonplateuJ 8.20: „Li Feye dè djardlni". operette r C. Derache 8,55: Omroepsymphonl orkest o.l,v. Meulemans en Gramofoon| 10,30: Gramofoonplaten 10,50: cert oJ.v. P. Moreaux. Zeesen. 1635 M. 6.55: Concert 1 Claus Bothe en zijn orkest 820: I Langenberg 9,40: Berichten en hiea tot 11,20: Dansmuziek door Barnabas t Geczy's orkest. Uit de debatten ln den Senaat I nog, dat heden 5000 der bij het FedeJ Reserve systeem aangesloten 5900 ban met ongeveer 64 pet. van alle dept" in de Vereenigde Staten geopend 1 worden. De overige 900 komen onder 0 trole van het ministerie van financiën-! 201. De ondeugende bengels gingen nu allerlei streken uithalen, waaraan Pietje vooral het grootste aandeel had. Pietje belde bij verschillende korven aan en als er dan iemand opendeed stak ie zijn kop binnen de deur en liet de verschrikte bijenmoeders aan hun noodlot over. Het werd tijd, dat de politie de orde weer eens kwam her stellen. 202. Alle bijen, die op hun weg kwamen, werden 18s® gevallen en schrik aangejaagd met het masker. E" bengels hadden reuzen-schik.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10