Jaargang DONDERDAG 9 MAART 1933 No. 22384 jficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. r IJHIfFf; 1 ft if| i fP HBr ML SCHEEPSVERBINDINGEN. Ons Kruiswoordraadsel. PARLEMENTAIR OVERZICHT Het voornaamste Nieuws 1 ^an heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: iCti ner '"egel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen Ijl agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Ere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën hultpnd bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. (een maximum aantal woorden van 30 Basso volgens postrecht Voor eventueele opzending van reven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. Iiommer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. -gemeester en Wethouders van Lelden fte weten, dat door den Raad dier ge- Ite in zijne vergadering van den 13en Jaari 1933 Is vastgesteld de volgende rdening: VERORDENING, [rade wijziging van de verordening j 2 Mei 1912 (Gemeenteblad No. 17) fie Straatpolitie, laatstelijk gewijzigd 1 verordening van 30 Jannari 1933. ARTIKEL I. ikel 39 van bovengenoemde verorde- I vervalt. ARTIKEL II. ikel 47 wordt vervangen door de vol le vier artikelen: „ART. 47. 1 is verboden op of aan den open- ,a weg, alsmede aan of boven open- t water, eenig aanplakbiljet of ander jterk of geschrift hoegenaamd aan te ton. (verbod is niet van toepassing: voorzoover door Burgemeester en loaders schriftelijk vergunning tot gakken is verleend of, ten aanzien eigendommen, niet bestemd tot den itaren dienst der gemeente en niet bij ■;emeente in gebruik, voorzoover door rechthebbende toestemming tot aan- ten is verleend; op gerechtelijke akten en andere ken, waarvan de aanplakking door ibare ambtenaren krachtens wettelijk [schrift geschiedt. ART. 47 a. et is verboden op of aan den openbaren alsmede aan of boven openbaar water daartoe bevoegd, niet in strijd met verordening aangeplakte stukken af theuren, onleesbaar te maken of te hadigen. ART. 47 b. i is verboden met teer, krijt, kalk of andere kleur- of verfstof afbeel- k. letters, cijfers of teekens aan te (tn: op den openbaren weg; op boomen, palen, muren, deuren, tgen, hekken, schuttingen of andere serpen aan of op den openbaren weg ai of boven openbaar water. 'tonder a van het eerste lid vermelde cd is niet van toepassing, voorzoover indeld wordt krachtens door Burge ters en Wethouders verleende alge- le of bijzondere schriftelijke vergun- let onder b van het eerste lid vermelde lwd is niet van toepassing, voorzoover (het aanbrengen van afbeeldingen, let- t cijfers of teekens door Burgemeester [Wethouders schriftelijk vergunning is fciend of, ten aanzien van eigendommen "'bestemd tot den openbaren dienst der fceente en niet bij de gemeente in ge- voorzoover daartoe door den recht- l'tende toestemming is verleend. ART. 47 c. fct is verboden tusschen 10 uur des na- Idags en 6 uur des voormiddags op den [baren weg te vervoeren of bij zich te len eenig aanplakbiljet, eenig plak- pl, eenig plakgereedschap .teer, krijt. Pof eenige andere kleur- of verfstof, ft verbod is niet van toepassing, voor- fat kan worden aangetoond, dat de in (eerste lid bedoelde voorwerpen of stof- f niet zijn gebruikt, noch zijn bestemd P gebruikt te worden voor handelingen, J ingevolge de artikelen 47 en 47b zijn noden." Uitgesteld door den Gemeenteraad van Ptn, ln zijne openbare vergadering van t 13en Februari 1933. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. ■Zijnde deze verordening aan de Gedepu- |Me Staten van Zuid-Holland ln af- [Mft medegedeeld 'h is hiervan, krachtens het besluit van 1 Gemeenteraad van den 13en Februari tot het doen afkondigen van deze F-Mening onmiddellijk nadat zij isvast- P™, afkondiging geschied, waar het J"oort, den 9en Maart 1933. 6945 ■"«tgemeester en Wethouders voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. IIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. neester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat door ®°P 2 Maart 1933 op de lijst van instel- Ktp V?n we'dadigheid, opgemaakt inge- artikel 3 van de Armenwet, zijn inge- „t-S de Stichtingen genaamd „Salva- liji01 en „St. Jacobshof", welke instel- Ihot Serangschikt onder die bedoeld 1 'an artikel 2 der genoemde wet. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. ^ien, 9 Maart 1933. 6947 ALFONS BLÖTE. t Foto H JONKER, Leiden. Sg!£v~:' V V" Zooais iedere bezoeker van Minerva dagelijks Blöte in zijn hokje zag zitten Gistermorgen is na langdurig lijden hier ter stede overleden Adriaan Blöte, bij de studenten bekend als Alfons. Gedurende de 17 jaren, die hij op Socië teit Minerva als j assenknecht werkzaam was, heeft hij zich veler vriendschap ver worven. Hoezeer men hem daar op prijs stelde is vooral gebleken uit de vele blijken van belangstelling, die hij gedurende zijn ziekte mocht ondervinden. Geen dag ging voorbij, zonder dat stu denten zijn ziekbed bezochten. Tot het laatste oogenblik bleef hij mede leven en -voelen met alles wat daar op de Sociëteit omging. Minerva heeft in hem een toegewijde en plichtsgetrouwe klacht en vele studen ten hebben in hem een goeden vriend verloren. GESCHENK DER N.Z.H. De directie der Noord-Zuid-Holl. Tram weg Maatschappij heeft twee der oudste tramlocomotieven, welke op de lijn Leiden Haarlem hebben dienst gedaan aan het Spoorwegmuseum der Ned. Spoorwegen te Utrecht aangeboden. Het geschenk is dankbaar door de Directie van het Spoor wegmuseum aanvaard. De oude locomo tieven zijn naar de remise alhier vervoerd, om naar Utrecht overgebracht te worden. GODSDIENST EN ZEDELIJKHEID. Voordracht van prof. de Hartog. Over bovenstaand onderwerp heeft gis teravond Prof. Dr. A. H. de Hartog uit Amsterdam voor de leden der N.C.S.V. en verdere belangstellenden een rede gehou den in het Auditorium van de Leidsche Universiteit. Na een kort inleidend woord over de belangrijkheid van het onderwerp begint Prof. de Hartog met het afwijzen van den welstandsgodsdienst, welke het wezen van den godsdienst zoozeer heeft miskend en geschaad. Godsdienst gaat allerminst op in het zoeken van hulp en troost. De jonge generatie moet met deze opvatting grondig gaan breken Gods dienst is het zich met hart en ziel in dienst stellen van de hoogste en diepste werke lijkheid. Nu is aan den mensch slechts ge geven de kring der bewustzijnsverschijn selen als het kentheoretisch primaire. Doch niet slechts gegeven is het bewustzijn, het is ook met zijn kenvormen, met zijn kate- goriën en met zijn structuur gewekt. Het gewekte wijst heen naar een wekkenden achtergrond, naar een openbaring die achter het bewustzijn zit. Vergeleken bij dezen verborgen grond, welke de mensch door het peilbesef ontwaren kan, is het bewustzijn secundair. Deze grond is hete ronoom, hij is de actualiteit welke ons op wekt en ons verontrust. Het besef van af hankelijkheid ten opzichte van dezen grond (Schleiermacher) is het fundament van alle religie, wetenschap en wijsgeerige bezinning. De andere zijde van ons bewust zijn is de autonome: we worden gelokt door een bezielend ideaal en rusten niet alvorens we het verwerkelijkt hebben. In de Idee van Kant komt deze autonome trek van het bewustzijn naar voren. Volgens spr. zijn het in 't bijzonder von Hartmann, de groote baanbreker van het kentheore tisch realisme en Rickert. die op het be stendige. transcendente wezen van het oordeel en zijn geldigheid wees die het transcendente van het actueeie en van het ideeele als de beide bewustzijnspelen, in het licht hebben gesteld. Voor de religieuze geesteshouding is dit van groot belang: het religieuze is zonder transcendent wezen, dat het wekt, niet bestaanbaar. Het auto nome onderstelt het heteronome. Volgens spr. ontleenen we aan het een heidsbewustzijn het recht om het onbe kende transcendente wezen God te noe men. Denken is zoeken van verband, van eenheid. In de wetenschap wordt deze eenheid bekend, in de godsdienst wordt zij beleefd. Aan God komt het denken tot stilstand (Plotinus). Hij is de Eene, de Eenige, het enkelvoudig Wezen. Het een heidsbesef in den mensch leidt hem tot de belijdenis van een eenig God, hem roe pend tot Zijn dienst. Zedelijkheid is de betrekking van den mensch tot het geschapene. Bij alle wis selingen in de gemeenschap blijft de orde bestaan, zij is het bestendige waarnaar de mensch zich heeft te richten. De zedelijk heid is het zoeken van het normatieve, van het transcendente ideaal, dat zoowel dringt als ook lokt en dat in den mensch onverbiddelijk gerealiseerd moet worden. Voor de zedelijkheid is godsdienst niet hoogstens onschadelijk, doch hoofdzaak. Godsdienst is de harteslag, die den zede lijke mensch doortrekt en die in zijn bloed een vuur ontsteekt. Zij doortintelt hem tot in de uitersten van leven en dood en roept in hem het ware heldendom te voorschijn. o ZEVENDE VOKSBIJEENKOMST. De op één-na-laatste Volksbijeenkomst in dit seizoen is zeker niet de minst- geslaagde geweest. Zij werd verzorgd door de Tooneelver. .Leidsche Dilettantenclub" met medewerking van de accordeonbespe- Iers „The Mickey Mouse Players" De prestaties van de Leidsche Dilettan- tenclub hoe verdienstelijk overigens ook mogen wij ditmaal onbesproken laten, want hetzelfde programma, be staande uit het drama „De Ploegbaas", het iooneeispel „Vader en Zoon" en de klucht „Hij is onschuldig" werd door hen reeds tweemaal eerder opgevoerd en door ons besproken, zoodat wij ons van een herhaling ontslagen achten. Het applaus aan het slot van elk num mer was een welverdiende belooning voor het goede spel der medespelenden. Ook „The Mickey Mouse Players" zijn in onze stad sinds lang geen onbekenden meer. Hun opgewekte en met veel brio voorgedragen muzieknummers oogstten ook thans weer veel succes. Het beurte lings optreden van beide gezelschappen beteekende voor de talrijke aanwezigen een gezelligen avond. Tweede-luitenant der militaire admi nistratie A. H. S. Tieleman, van het regi ment wielryders, is 8 dezer van zijn deta cheering bij de militaire magazijnen alhier naar zijn korps te 's-Hertogenbosch terug gekeerd. De St.crt. no. 47 bevat de statuten betreffende de N.V. tot voortzetting van de zaken van het Alg. Werktuigkundig en Electrocechnisch Bureau „Eleetra", alhier. Hedenmorgen is alhier een commis saris aangekomen van de Duitsche crimi- neele politie teneinde bij de Leidsche recherche nadere inlichtingen in te win nen omtrent den persoon en het verleden van Van der Lubbe. De heer H. M. Simonis heeft zijn schoenenmagazijn, Haarlemmerstraat 138 a~an een grondige restauratie onderwor pen. waarooor ae zaak niet weinig in uiterlijk aanzien heeft gewonnen. Door combinatie van de aparte toegan gen van winkel- en woonhuis werd circa 2 Meter meer étalageruimte verkregen, waardoor de onderpui een geheel ander aspect heeft gekregen. Ook inwendig werden verschillende in grijpende veranderingen aangebracht, welke de interne bedrijfsorganisatie en de „service" der cliëntèle ten goede komen. Het geheele werk werd onder leiding van architect F. van Thiel in den tijd van slechts vier weken tot volle tevredenheid van den opdrachtgever door de heeren Lindenhof (metselwerk). Langeveld (tim merwerk) en Jansen (schilderwerk) uit gevoerd. Vanmiddag wordt in het perceel Hoo- gewoerd 42 het vijfde filiaal in de omge ving en het derde hier ter stede geopend van de firma I. Zandvoort's slagerijen. De moderne installatie voldoet aan strenge hygiënische eischen: granieten vloer, marmeren étalage- en toonbank- bladen, witte tegelwanden enz. Bij avond trekt de winkel door de nei- dere verlichting zeer de aandacht. De navolgende schepen zijn mor en in ia notele raiische ver.,i,n.ing met he. kust- slaiioi. Schevenin -en Ra iio. Amsld erk, Chr. Huycjer.s, Flandria, In- drapoera, Joh. de Witt, Joh. v. O.den- barnevell. Kola Biros, Kota Nonan, Kcta Tjandi, Lemaire, Marnix van St. Alcle- donde, Orania, Poelau Roebiah, S bajak, Statendam, Tasman, Veendam, Venezuela, Znelandia. Bii verzending van een radio-telegram via S-heveoingen Ra.lio be ïragen dc totale kosten 44 centen pen woord. Het aantal inzendingen op onze kruiswoord-puzzle bedraagt 2 4 6. Wij zullen den uitslag in ons Blad van Zaterdag a.s. publiceeren. DE DIRECTIE. TWEEDE KAMER. INTERPELLATIE-VLIEGEN i (Lidmaatschap socialisti sche vereenigingen.) Nadat de Kamer de motie-Albarda (het zoo spoedig mogelijk wijzigen van de be palingen inzake den rechtsbijstand voor militairen in Indie) met 50 tegen 30 stem men had verworpen ivóór socialisten, vnjz.-democraten, communisten) en met 66 tegen 12 stemmen had besloten, ook het ontwerp inzake de binnenscheepvaart als nog op de agenda te plaatsen, werd over gegaan tot behandeling der interpellatie van den heer Vliegen inzake den order van Minister Deckers, waarbij aan be roepsmilitairen van land- en zeemacht verboden is lid te zijn van of steun te ver- leenen aan vereenigingen op socialisti- schen grondslag. De afgevaardigde stelde deze vragen: 1 Acht de minister zijn legerorder no. 59. waarbij aan militaire ambtenaren der land- en zeemacht wordt verboden aan gesloten te zijn bij of op eenigerlei wijze steun te verleenen aan groepen of ver eenigingen op sociaal-democratischen grondslag in overeenstemming met den geest van art. 9 der grondwet? 2. Waar het bedoelde verbod hier niet geldt het lidmaatschap van of steun aan eenige bepaald aangewezen vereemging- maar algemeen gericht is tot alle vereeni gingen op een bepaalden grondslag, on verschillig weike hare gedragingen zijn, kan de minister dan meenen. dat gebruik making van de hem bij art. 17 van het Reglement op de Krijgstucht verleende bevoegdheid hier een redelijke toepassing vond? 3. Waar de minister blijkbaar meent, dat zijn verbod motiveering vindt in gevaar voor de krijgstucht, kan hij dan mede- deelen, uit welke feiten het bestaan van dat gevaar en het verband tusschen die feiten en de sociaal-democraten is ge bleken? 4. Acht de minister het in overeenstem ming met goede politieke reden, dat de regeering midden in een verkiezingsstrijd zoo'n banvloek uitspreekt tegen een be paalde politieke richting? 5. Wil de minister mededeelen wat te verstaan valt onder het, op eenigerlei wijze steun verleenen aan groepen of vereeni gingen van personen op sociaal-democra tischen grondslag? O.m. of daaronder ook te verstaan is het stemmen op candidaten van zulke groepen of vereenigingen? En zoo ja, op welke wijze hij dan aan het ver bod uitvoering denkt te geven? 6. Acht de minister het verbod aan mi litaire ambtenaren om de bladen der „Ar beiderspers" te lezen, en hetwelk leidt tot een controle ook op de ontvangst van deze bladen buiten de kazerne en sche pen, niet een hoogst afkeurenswaardige inmenging in het private leven van deze personen? De heer Vliegen heeft deze vragen toe gelicht. Hij begon met de opmerking, dat, indien de volkeren in 1914 tegen het ge zag waren opgestaan, om den oorlog te voorkomen, de wereld er op het oogenblik beter zou uitzien. Waarop de heer Schouten uitriep: „U zelf hebt in 1914 willen vechten! Aan den kant van Frankrijk!" De interpellant heeft trachten aan te toonen, dat 's Ministers verbod in strijd is met het recht op staatkundige vrijheid en met den geest van art. 9 der Grondwet. Is een bepaalde vereenlging voor militai ren gevaarlijk dan moet hij die vereeni- ging en de feiten met name aanwijzen, maar hij mag niet een algemeen verbod uitvaardigen, dat een politiek beginsel raakt. Bovendien, de Minister raakt met zijn verbod zei de heer Vliegen ook socialistische studie-vereenigingen, die nooit naar buiten optreden, ook de ver eenigingen van christen-socialisten. Waar in ligt het motief van een dergelijk ver bod? De afgevaardigde achtte het een be- leediging, een minderwaardigheidsvei kla ring van een vierde deel van ons volk. Waar zijn de daden, die tot het verbod aanleiding gegeven hebben? Welke ver keerde dingen hebben de socialistische vereenigingen verricht? En in de weer macht zal de maatregel aanleiding geven tot allerlei spionnage. ANTWOORD VAN DE REGEERING. De Minister van Defensie heeft geant woord. Het verbod is geen aanranding, maar een beperking van de vrijheid. Het beperkt bovendien niet den staatsburger, maar den militairen ambtenaar, die zich vrijwillig in dienst begaf en die ook weer kan heengaan, als hij wil. Art. 9 der Grondwet geeft uitdrukkelijk het recht, om de vrijheid van vereenighig en verga dering ook te beperken. Het grondwette lijk recht is een algemeen recht, voor den staatsburger in het algemeen dus, maar BINNENLAND Interpellatie-Vliegen over het verbod aan militairen om lid te zijn van sociaal democratische organisaties (Parlementair Overzicht, le Blad). De wijziging der Drankwet; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (Bin nenland, 3e Blad). Deputaten-vergadering der A.R. Partij te Utrecht; rede van dr. Colijn (Binnen land, 3e Blad). De gewijzigde goederentarieven bij de spoorwegen (Binnenland, 3e Blad). Onze eieren-export bedreigd; uiteenzet ting van de Vereeniging van broedinrich- tingen in Nederland (Land- en Tuinbouw 3e Blad). De voetbalwedstrijd RotterdamHon garije met 42 door de Hongaren gewon nen (Sport, 3e Blad). BUITENLAND De Volkenbond ook in de Zuid-Ameri- kaansche conflicten onmachtig (Buitenl., le Blad). Japan kondigt ter Ontwapeningsconfe rentie bewapeningen aan (Buitenland, le Blad). Het ontslag van den Chineeschen opper bevelhebber in het Noorden (Buitenland, le Blad). De actie der Nazis in vollen gang (Bui tenland en Tel., le Blad). In Griekenland wordt een kabinet Tsaldaris gevormd (Buitenl., ie Blad). De bankcrisis in Amerika. Een bood schap van Roosevelt (Buitenl. en Telegr., le Blad). het regelt niet het recht voor iederen bur ger afzonderlijk. De Minister beriep zich op Buys en op Struycken, om zijn betoog te ondersteunen. En bij dit alles staat dan nog de militair in een bijzondere positie; Struycken betoogt uitdrukkelijk, dat een verbod voor militairen niet het algemeene vrijheids-beginsel aanrandt. Dit verbod is gegrond niet op het Reglement of op de Wet op de krijgstucht, maar op het Mi litaire Ambtenarenreglement: hierin komt voor, dat de militaire ambtenaar geen lid mag zijn van of geen steun mag verlee nen aan vereenigingen, wier optreden in strijd is met de krijgstucht. Aan 's Mi nisters Departement is dan ook een amb tenares ontslagen- die weigerde de ver klaring af te leggen, dat zij. als het er op aankwam, aan de zijde van 't wettig gezag zou staan. Om dezelfde reden zijn ver schillende werklieden aan de Hembrug ontslagen. Ook burger-corveeërs vallen onder het verbod, ook zij mogen geen lid zijn van vereenigingen, die de krijgstucht ondermijnen. Wat de marine-bonden be treft: wanneer zij onder socialistischen in vloed zijn vandaan gehaald, zullen zij moeten worden hervormd, want hun ka rakter van louter vakvereeniglng zullen zij moeten prijsgeven. De Minister heeft nog in bijzonderhe den uiteengezet, dat en dit is vooral in den laatsten tijd gebleken dat de ver plichtingen van den sociaal-democraat niet in overeenstemming zijn met die van den militair. Dit blijkt duidelijk uit aan genomen resoluties en uit de gezindheid van de partij. De Minister gaf verschil lende citaten, om zijn betoog te onder steunen en om aan te toonen. dat de so cialistische pers voortdurend en systema tisch de krijgstucht ondermijnt en het gezag ondermijnt, en dat de sosiaal-de- mocraten organisatorisch dezelfde mid delen toepassen als de staat in dit ge val. Met den verkiezingsstrijd, aldus de Ministers heeft het verbod niets te ma ken. Als een militair denkt socialistisch te moeten stemmen, om zijn geweten te volgen, zal hij ook krachtens zijn geweten den dienst moeten verlaten. De Minister herinnerde er aan. dat hij reeds vroeger een verbod heeft uitgevaardigd inzake 't lidmaatschap van fascistische weerbaar heidscorpsen. In zijn repliek heeft de heer Vliegen verzekerd, dat de sociaal-democraten den legalen weg willen blijven bewandelen, maar als men op dien weg slagboomen gaat oprichten, loopt het mis. Hierna is nog een vrij uitvoerig debat gevolgd, dat echter grootendeels bestond uit herhalingen, en waarin de heeren Al- barda, de Visser en Duys den maatregel van den Minister bestreden en de heeren Boom Tilanus en van Dijk hem verdedig den. Resultaat had deze discussie niet. Er werd zelfs geen motie voorgesteld. In den laten middag werd de interpellatie ge sloten. VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN Aan de orde waren daarna de volgende wetsontwerpen: 1. Wetsontwerp onteigening van per- ceelen, erfdienstbaarheden en andere za kelijke rechten noodig voor uitbreiding

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1