LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 9 Maart I933 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCH00LNIEUWS VBAGENRURPIEK.^ DEP UTATEN-VERG ADERING A. R. PARTIJ. Rede van dr. H. Colijn. Heden werd in „Tivoli" te Utrecht de Deputaten-vergadering der A. R. Partij gehouden. De belangstelling was ditmaal zoo groot, dat in de groote zaal niet allen een plaats konden bekomen, waarom in een der klei nere zalen een luidspreker was aange bracht, teneinde aldus nog eenige honder den partijgenooten in de gelegenheid te stellen de vergadering te volgen. Uit het geheele land waren de deputaten in groo- ten getale opgekomen. Op het podium hadden tal van bekende liguren, w.o. de meeste AH. leden van de beide Kamers der Staten Generaal en van het Centraal Comité der partij, plaats genomen. Klokslag 11 uur betrad dr. Colijn met de leden van het C.C. het podium, met luid gejuich ,dat in een ovatie overging, be groet. Dr. Colijn opende de vergadering op ge bruikelijke wijze. Na vaststelling van de notulen van de deputatenvergadering van 9 April 1931 en de benoeming van een stembureau voor het houden van enkele verkiezingen, hield dr. Colijn zijn deputa- tenrede, dit ditmaal tot titel droeg: „Wan kelen noch weifelen". Spreker zeide dat hij reeds in zijn depu- tatenrede van 1921 een waarschuwend woord heeft laten hooien en er op gewe zen heeft hoe zich een algemeene malaise had ingezet, zoowel op staatkundig als po litiek terrein. Het valt bezwaarlijk te zeg gen of thans reeds het nieuwe en belang rijk lager liggende stabillsatievlak is be reikt. Sedert een paar maanden is alles weer onzeker geworden. Een ontwapeningsconferentie, die den wereldvrede moest helpen verzekeren, dreigt onder eindeloos gehaspel in mis lukking onder te gaan. De groepsvorming onder de staten van Europa begint zich dagelijks scherper af te teekenen. De machteloosheid der van de medewerking van parlementaire afhankelijke regeerin gen, welke parlementen op hun beurt weer gevangenen zijn voor den angst voor de kiezers, leidt al meer tot uitbreiding van openlijke of bedekte dictatuur. De wereldeconomie verkeert in een over gangstijd met van week tot week wisse lende aspecten. De geldomloop van land tot land is uitermate bemoeilijkt door de geringe waardevastheid van de munt in méér dan één rijk. Hooge tariefmuren, in voerverboden of invoerbeperkingen druk ken de uitwisseling van producten tus- schen land en land en nog holt men op dat onzalige spoor steeds verder voort. De terugslag van deze wijzigingen in den algemeenen economischen toestand in Europa doet zich bijzonder scherp gevoe len in ons eigen land. Spr. toont dit nader aan met eenige cijfers zijn betoog illus treerend. De handelspolitiek der groote in dustrielanden heeft op onze bodemproduc tie verwoestend gewerkt. Het verschil met de industrie is, dat er generaal genomen hier meer kans is de uitvoerpositie te her winnen. De neiging om op agrarisch gebied tot z.g „autarkie" te komen is bij onze voornaamste afnemers zóó sterk en ont wikkelt zich nog voortdurend in zulk een mate dat de vooruitzichten voor een her stel van onzen agrarischen export uiter mate gering genoemd moeten worden. Er is niet minder zorg als we letten op de algemeene geestesgesteldheid onder ons volk. Ook hier bleek dat de in de deputa- tenrede van 1925 gegeven waarschuwing inzake de opvattingen op het gebied van het strafrecht, het huwelijksleven enz. niet overbodig, aldus spreker. Het proces van de afnemende autoriteit der regeering heeft zich daarnevens al verder ontwik keld. Onder zulke omstandigheden wordt de A. R. Partij geroepen bij de stembus te getuigen van haar inzicht en wat krach tens dat Inzicht in de komende wetge vende periode in het belang van land en volk behoort te worden verricht. In haar verkiezingsmanifest gaf de partij daarvan blijk. Spr. wees er op, waarin dat manifest van vorige afwijkt en stond vervolgens in den breede bij den inhoud ervan stil, er daarbij den nadruk op leggende dat met beslistheid moet worden opgetreden tegen alle invloeden, die het Overheidsgezag ondermijnen. Het gaat om de hoogste volksbelangen! Als uit het geprangde hart in dezen tijd de vraag stijgt: „Wachter, wat is er van den nacht?", zij ons antwoord op die vraag „de Heere is mijn licht en mijn heil, voor wien zou ik vreezen?" Dan is er plaats voor wankelen noch weifelen. Dan putten we nieuwe bezieling uit het zevende vers van Psalm 27. Nadat een telegram van trouw aan H.M. de Koningin gezonden was, werd de och tendvergadering gesloten, In de middagvergadering vond de vast steling plaats van het voorstel voor de can- didaatstelling en de lijsten der candidaten, de behandeling van een voorstel tot wij ziging van een artikel der statuten der Dr. A. Kuyperstichting te 's-Gravenhage, de benoeming van een commissie tot na zien van de rekening over de jaren 1933 —1936; de verkiezing van den eersten en tweeden voorzitter en zeven leden van het Centraal Comité: van een voorzitter en een penningmeester van den Raad van be heer der Kuyperstichting en van het col lege van Gemachtigden. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN AMSTERDAM. H.M. de Koningin zal op 24 April een kort bezoek aan de hoofdstad brengen, 's Morgens zal naar de Tel. verneemt de Koningin op den Dam een aubade aan- hooren, welke vele Oranje-vereenlgingen haar zullen brengen en 's middags woont de Vorstin in het Concertgebouw de Wil lem de Zwijger-herdenking bij. NEDERLANDSCH—BELGISCHE ONDERHANDELINGEN. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Crt. dat Minister Hymans gisteren in een ver gadering van de Kamercommissie voor de buitenlandsche zaken gezinspeeld zou heb ben op de Beiglsch-Nederlandsche offi cieuze onderhandelingen, die, naar hij mededeelde, op den goeden weg zouden zijn. Hij zeide verder dat hij, met het oog op de Kamerverkiezingen in Nederland, ten einde alle commentaar te voorkomen, voorlooplg geen andere inlichtingen om trent dit punt van bespreking kon ver strekken. WIJZIGING DER DRANKWET. Het dansen in verlof- en vergunnings- lokaliteiten. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot wijziging van de artikelen 1, 56, 76. 79 en 81 en toevoeging van artikel 81 a der Drankwet wordt het volgende ont leend: De onrust, die met betrekking tot de Drankwet hier en daar ontstaan is, werd veroorzaakt door den verderen teruggang van het economisch leven; dit was de directe aanleiding tot het voorstellen van eenige wijzigingen. Had die aanleiding niet bestaan, dan zou vermoedelijk een wets ontwerp, beperkt tot art. 56 van de wet, zijn ingediend. De minister betreurt het, dat zeer veel leden aandrongen op terugneming van art. VI van het wetsontwerp, betreffende het dansen in verlofs- en vergunningslocali- teiten, dat een voor de moraliteit van vele kringen in ons volk zeer noodige voorzie ning inhoudt. Deze voorziening is voorbereid door het uitnemende rapport van de commissie in zake het dansvraagstuk; niemand behoeft dus onvoorbereid tegenover dit artikel te staan. De minister acht dit artikel zóó noodzakelijk, dat hij tot zijn leedwezen aan den aandrang 't terug te nemen, niet kan voldoen, maar daartegenover met klem er on moet aandringen, dat de Kamer de Regeering steunt bij haar poging, om een moreel kwaad, dat zich nog geleidelijk uitbreidt, zoo krachtig mogelijk tegen te gaan. Het wetsontwerp was inderdaad voor indiening gereed, toen het ontbindings- besluit viel. De minister heeft gemeend het onveranderd te mogen en te moeten indienen, terwille van het bovenbedoelde groote belang. Artikel n. De vraag, of, indien de onder havige bepaling wet zal zijn geworden, het dansen in voor het publiek toegankelijke localiteiten waarvoor een vergunning of verlof A is verleend, bij gemeentelijke ver ordening zal kunnen worden verboden, be antwoordt de minister ontkennend. Artikel IV. Nadat de Drankwet tot stand kwam e nde onderhandelingen over de liquidatie van de nacht-verhoudincen begonnen, is in de bedrijven van restau rants, koffiehuizen, enz. de crisis sterk doorgedrongen en het bestaan van veel zaken zeer verzwakt. Dit maakt het in ver schillende gevallen moeilijk tot een ac- coord te komen; de vraag van den vergun ninghouder en de draagkracht van den pachter staan te ver van elkaar af. Het besef, dat de neergang van het maat schappelijk leven niet maar een zeer tijde lijk en voorbijgaand schijnsel is. dringt meer door en dat zal doen beseffen, dat ook de waarde van dergelijke zaken en daarmede de voor die zaken te bedingen prijzen sterk zijn gedaald. De minister meent dat hiermede het voorstel alleszins gemotiveerd is; dit voorstel wordt ook door pachters gewaardeerd, al zijn er ook ver schillende pachters, die daar anders over denken in de verwachting, dat de vergun ninghouder wel murw zal worden, als hij maar ziet. dat hii vóór 1 April den pachter moet toegeven of zijn vergunning zal ver liezen. Nu de omstandigheden nartiien min of meer hebben overvallen tiidens het loooende vergunningsjaar. meent de mi nister dat haar de gelegenheid om tot be zuiniging en overeenkomst te geraken moet worden gegeven. Een verdere verlen ging van dezen termijn zou hii hedenkelük achten, omdat daardoor feiteliik een van de hoofdbeginselen van de wet van 1931 zou worden uitgeschakeld voor een groot deel van het bedrijf. De minister ziet er geen bezwaar in, dat de wijziging, voorgesteld voor het tweede lid van art. 79. wordt uitgebreid tot hen, (Re on 1 Mei 1931 hun eigen verdunning ex ploiteerden De bilWkbeid nlelt daarvoor; 6" uitbreiding wordt a'snog bij nota van wijziging aangebracht. Het verlof A moet in deze henaüng naast de vergunning wor den genoemd. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN De heer W. Drop, lid der Commissie ingesteld door het regeerings-departement, waaronder Visscherijen ressorteert en be last met het onderzoek naar de oorzaken van den ongunstigen toestand in het traw- lerbedrijf te IJmulden, heeft onder dag- teekening van 8 Maart aan den heer H. G. Rijkens, voorzitter der Commissie den volgenden brief gezonden: „In de dagbladen zie ik, dat u aan de IJmuider Federatie van arbeiders in het Vlsscherij- en Transportbedrijf d.d. 6 Maart 1933 een brief gezonden hebt naar aanleiding van het door de federatie uitgegeven gedrukte relaas der onder handelingen over de mogelijkheid tot be ëindiging der staking, gevoerd met uw op volger. den burgemeester van Velsen. Ik zou niet het recht hebben mij over dezen brief tot u te wenden, ware het niet dat u de beschouwingen over het conflict te IJmuiden behalve als oud-burgemees ter ook onderteekende als voorzitter der commissie, waarvan ik mede de eer heb lid te zijn Nu dit laatste het geval is, moge ik mij veroorloven als mijn opvatting kenbaar te maken, dat de leden van onze commissie zich in die kwaliteit jilet ongevraagd en zonder opdracht der geheele commissie behooren te mengen in een conflict als te IJmuiden tusschen werkgevers en werk nemers bestaat. Maar bovendien zou ik het nu uw brief eenmaal verzonden is wel gaarne van u vernemen op welk „vermoeden" uw mededeeling steunt, dat „binnen afzien- baren tijd" wel voorschriften van hooger- hand zullen worden gegeven omtrent „de sterkte en den rang der bemanning op kustbooten". Aangezien mij daaromtrent ook als lid der commissie niets bekend is deze zaak in de commissie niet is beslist, terwijl u toch als voorzitter der commissie een der gelijke mededeeling doet, meen ik de noo dige opheldering langs dezen weg te mogen vragen". De IJmuider Federatie van Arbeiders in het Visscherij- en Transportbedrijf te IJmuiden zond den heer Rijkens een schrijven, waaraan het volgende is ont leend De inhoud, zoowel als de wijze van be handeling van uw schrijven rechtvaardigt den indruk, dat u zich in uw functie van voorzitter der Visscherij-Commissie in dit conflict partij stelt, en wel aan de zijde der reeders. Vooral het moment, hetwelk door u daarvoor gekozen werd, n.l. juist nu onze organisatie metterdaad bewezen had aan de oplossing van dit conflict ern stig mede te willen werken, komt ons voor, allerongelukkigst gekozen te zijn. Het kan geen nut hebben en ook uw bedoeling niet zijn om met ons over de meer of mindere juistheid der stakingstaktiek van ge dachten te wisselen. Wel mogen wij de ver onderstelling uiten, dat het u als voorzit ter der Visscherij-Commtssie, nu zoo lang zamerhand wel duidelijk zal zijn gewor den, waarom de opvarenden en andere visscherij-arbeiders, kennende de in het bedrijf hier heerschende toestanden te ge bruiken, minder nog dan arbeiders in an dere bedrijven, bereid zijn, concessies op het stuk-loon en arbeidsvoorwaarden te doen, zonder dat daar iets tegenover ge steld wordt. Als de commissie uit de schuldelschers van een der gefailleerde visscherijmaat- zchappljen in haar rapport dat onee- twijfeld ook in het bezit zal zijn van de enquête-commissie, waarvan u voorzitter zijt - mededeelt dat "n reductie van ruiim f. 61.000 op de kolenrekening, van f. 88.000 op de bankrekening, van bijna f. 74 000 op de oorlogswinstbelasting, van f.112 000 op de oblieatieleeningen en van f. 160.000 op de achterstallige rente, tot instandhouding der maatschappij werd bijgedragen en tot de conclusie komt: „gebaat heeft dit alles niet,', dan is het begrijpelijk, dat de ar beiders van oordeel ziin. dat de bedrag-n, die van bun levensnos'tie afgenomen kun nen worden ais druppels oo de gloeiende plaat zuilen vaPen. En als dan desondanks van arbeiderszUde de mogelijkheid van niet onbeduidende concessies hunnerziids in het uitzicht wordt gesteld zonder dat van reedersrijde ook maar een enkele stao in hun richting wordt gedaan, dan wil h»t ons voorkomen, dat er voor u meer aanlei ding was geweest zich tot de reeders 'e wenden en hun te wijzen oo hun verant woordelijkheden in deze. Van ons althans kan met redelijkheid geenerlei stao meer worden verwacht. Wat door U aan bet slot van uw schrijven ten aanzien eener wettelijke regeling van de bemanning van kleine booten wordt ongemerkt is te vaag om in dien vorm eenie gewicht in den schaal te kunnen leggen." GOEDERENTARIEVEN BIJ DE SPOORWEGEN. De belangrijkste wijzigingen. De minister van Waterstaat heeft thans de gewijzigde eoederentarleven der spoor wegen. ingaande 1 Mei. goedgekeurd. Voortaan zullen er nog slechts 3 catego rieën van vervoer zijn n.l.: Vraehtgoed: het oude vrachtgoed. Vervoer met gewone goederentreinen. Snelgoed: een samensmelting van het oude ijlgoed en bestelgoed. gewoon ver voer. Vervoer met versnelde goederentrei nen en met personentreinen. Expreszoed: het oude bestelgoed snelver- voer. Vervoer met alle reizigerstreinen ook snel- en D-treinen. Voor zoover de vracht wordt berekend voor een gewicht van ten hoogste 30 K G geschiedt dit ongeacht den afstand tus schen het station van vertrek en aankomst. Deze vrachten bedragen: Voor vrachtgoed: tot en met 1 KG f. 0.25; van meer dan 1 t/m. 3 KG. f. 0.35; van meer dan 3 t/m. 5 KG f.0.45; van meer dan 5 t/m. 30 K.G. f 0.50. Voor snelgoed: tot en met 1 KG. f. 0.30; van meer dan 1 t/m. 3 KG. f. 0.40; van meer dan 3 t/m. 5 KG f. 0.50; van meer dan 5 t/m. 7 K.G f. 0.60: van meer dan 7 t/m. 9 KG f. 0.70; van meer dan 9 t/m. 90 K.G. f.0 80. Voor exoresgoed: tot en met 1 K.G. f 0.45; van meer dan 1 t/m. 3 K.G f. 0.60; van meer dan 3 t/m. 5 KG f.0.75: van meer dan 5 t/m. 7 K.G f 090; van meer dan 7 t/m 9 KG f. 1.05; van meer dan 9 t/m. 30 KG. f. 1.20. De vracht voor zendingen van meer dan 30 K.G. geschiedt evenals vroeger en vol gens den afstand tusschen het station van vertrek en dat van aankomst en volgens het gewicht der zendingen. Ook de vracht voor deze soort zendingen heeft in vele gevallen een verlaging van befeekenis on dergaan. De vracht bedraagt voortaan b.v. op een afstand van: 50 kg. 100 kg. 300 kg. (vrachtgoed f 0 50 f 0.50 f 0.85 20K.M. (snelgoed „0 80 „0.80 „1.70 (expresgoed „1.20 „1.40 „4.20 l vrachtgoed 0.50 0.55 1.60 50 KM. f snelgoed „0.80 „1.05 „3.15 (expresgoed „1.30 „2.60 „7.80 (vrachtgoed „0.50 „0.85 „245 100 KG. (snelgoed „0.85 „1.65 „4.90 (expresgoed „2.05 „4.05 „12.15 In de plaatsen, waar door of vanwege den spoorweg een besteldienst is ingericht worden stukgoedzendingen. vracht- en snelgoed met den gewonen beste1 dienst en exoresgoed met den spoedbesteldienst kos teloos ten huize van den geadresseerde besteld. Ook de vrachtprijzen voor wagonladingen hebben verlaging ondergaan, terwijl nieu we vrachtbrieven en adreskaarten worden ingevoerd. NIEUW CONFLICT TE ALMELO? Loonsverlaging bij de stoomspinnerij „Twente" niet aanvaard. De jongste conferentie tusschen de directie van de stoomspinnerij „Twente" te Almelo en de organlsatiebesturen van de textielarbeidersbonden, waarvan wij reeds melding maakten, werd gehouden naar aanleiding van de aankondiging eener loonsverlaging van 12'/« pCt. In de bijeenkomst deed de directie het voorstel, dat een loonsverlaging van ten hoogste tien pet. zou worden ingevoerd voor het geheele personeel, d wz. een lager percentage voor lagere loonen. Indien dit voor»tel niet kon worden aan vaard, zou een verlaging van 7'/s pet. voor het geheele personeel gelden. Antwoord werd verwacht voor 11 Maart a.s. Op 25 Maart zou de nieuwe toestand ingaan. Naar aanleiding van deze besprekingen hebben de hoofdbesturen besloten het voorstel tot loonsverlaging niet te aan vaarden. Datzelfde besluit werd eveneens genomen in de ledenvergadering van ..De Eendracht" en van de politiek-onafhanke- BRANDEN. Een film-atelier in vlammen. Gisteravond omstreeks negen uur heb ben omwonenden van den Groote Schouw burg aan de Aert van Nesstraat te Rotter dam ln het complex gebouwen dat achter den schouwburg ligt een feilen vuurgloed waargenomen. Men dacht aanvankelijk, dat de brand in den Groote Schouwburg zelf woedde, maar- al spoedig bleek geluk kig anders. Wel was de situatie uitermate gevaar lijk. want het vuur woedde in eenige oude huizen, die achter den achterkant van de tooneelrulmte van den schouwburg staan. In twee van deze woonhuizen is een film atelier ingericht, en in twee daaraan gren zende huizen is gistermiddag, hoewel de huizen niet in gebruik waren, door werk lieden van de filmonderneming P. G. Be- dys en A. Von Barsy gewerkt. In een van de kamers van dit verlaten woonhuis stond een kast met filmvoorraad voor tien maanden en tengevolge van het vonken van een electrisch verwarmings toestel is daar brand ontstaan. Het vuur vond onmiddellijk gretig voedsel ln het cel luloid en er ontstonden groote vlammen en een geweldige hitte werd ontwikkeld, zoodat de werklieden ijlings de vlucht namen. Men heeft het vuur onmiddellijk met drie stralen aangetast en men is er geluk kig in geslaagd den brand vrij spoedig te blusschen. Een oogenblik heeft het nog gespannen en een uitbreiding zou inderdaad funest zijn geworden, omdat boven de werkplaat sen van de firma Bedys en Von Barsy de requlsietenzolder van den Groote Schouw burg ligt. In den schouwburg zelf werd een voor stelling gegeven van „De Nacht van 17 April" met Else Maus als gast. De zaal was zeer vol en, doordat een oogenblik rook ln de zaal kwam, ontstond er een onrustige stemming. Men heeft onmiddellijk het pu bliek medegedeeld, dat er geen brand in den schouwburg was. Toch verlieten eenige menschen de zaal. maar het overgroote deel is gebleven. Tengevol e van de onrustige stemming onder het publiek heeft men de voorstelling een oogenblik gestaakt en daarna is men weer rustig verder gegaan. De oorzaak van den brand is waarschijn lijk te wijten aan kortsluiting. Het film atelier is geheel uitgebrand en er is een belangrijke voorraad reclamefilms welke door de firma werden gemaakt, verloren gegaan. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisternacht ontstond brand in de ban ketbakkerszaak van den heer G. J. Woolt- huis in de Nieuwstraat te Deventer. De bewoners, die reeds te bed lagen, wer den opgeschrikt doordat dichte rookwolken hun slaapkamer binnendrongen. Op het nippertje konden zij zich langs de reeds brandende trap in veiligheid brengen, waarbij het haar van een winkeljuffrouw werd geschroeid. De brandweer kon het vuur spoedig be dwingen. De bakkerij is totaal uitgebrand. De winkel kreeg aanzienlijke waterschade, ook de bovenverdieping werd zwaar ge havend. De oorzaak is vermoedelijk een defect in den schoorsteen. Alles was verzekerd. MILICIEN ONDER KANTELENDE AUTO^ Aan de gevolgen overleden. De dienstplichtige Brase uit Lutterade, van de le batterij van het 8ste regiment veld-artillerie te Ede. had het ongeluk op het kazerneterrein te geraken onder een met hout beladen vrachtauto, die in de bocht van een kazernestraat omkantelde. De soldaat bekwam zware kneuzingen en werd terstond naar het Militair Hospitaal te Utrecht vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. (Hbld.) ONGELUK MET EEN TORPEDO. Bij het Inschieten van een torpedo is ter reede Nieuwediep een stoomsloep, welke daarbij werd gebruikt, door een torpedo geraakt, en kort daarop gezonken. De 5 op varenden zijn allen gered. Vad. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het 2-jarig dochtertje van notaris R. te Ter Apel, dat dezer dagen in een tobbe kokend water viel, is aan de bekomen brandwonden overleden, lijke vakorganisaties. De confessioneele organisaties vonden geen aanleiding met hun leden te vergaderen, omdat zij slechts een gering aantal leden bij deze fabriek werkzaam hebben. De kans op een conflict moet hier thans niet uitgesloten worden geacht. Aan deze fabriek werken nog ongeveer tweehonderd arbeiders, die den laatsten tijd een ver korte werkweek hadden. Deze week was aangekondigd, dat weer het volle aantal uren zou worden gewerkt. De directie der fabriek is aangesloten bij de Twentsch-Geldersche Fabrlkantenver- eeniging. Hbld. UIT NED. OOST-INDIE. REORGANISATIE VAN HET ONDERWIJS. BUITENZORG, 8 Maart (Aneta). De Minister van Koloniën heeft telegrafisch aan de Indische Regeering verzocht een commissie in te stellen met de opdracht over het geheele vraagstuk van de reorga nisatie van het onderwijs op korten ter mijn van advies te dienen en tevens ver slag uit te brengen omtrent alle tot dus ver getroffen maatregelen, en in het bij zonder een oordeel uit te spreken omtrent het al of niet wenschelijke dier maat regelen. INBRAKEN TE GRONINGEN. Van de daders dog geen spoor onWe^t Naar wij vernemen aldus de „Msb." hj ben de laatste maanden te Groningen vei schillende Inbraken plaats gehad waarvs het de politie en recherche ondanks ui gebreid onderzoek nog niet is mogen lukken de daders aan te houden. De laatste Inbraak Is gepleegd ln h einde der vorige week. De inbrekers sch' nen er vermoedelijk van oo de hoogte zijn geweest dat zich in de Aonaratenf brlek „Egam" in de Houtstraat van di Vrijdag op Zaterdag groote geldbedrag! in de kas bevinden. Zaterdag bleek dat cassa was verdwenen, waarin nu echti door toevallige omstandigheden geen e< was, doch zich een groot aantal sleute bevond. Ook hadden de inbrekers een het privé-kantoor staand kastje geforoee dat ook wel eens de gelden van de loon bevat. Ook hier moesten zij zich met nli tevreden stellen. De inbrekers hebben zioh door een ti melraam toegang tot het perceel vencha Uit een der perceelen is een bedrag vi f. 260 verdwenen. Uit de wlize waaron inbraken gepleegd zijn is komen vast staan, dat de daders de huizen nauwke rig observeeren en zich oo de hoovte sti len waar de bewoners het geld bergen, ONGEREGELDHEDEN BIJ HET UITVAREN VAN EEN LOGGER. In verband met het conflict in het V scheriJbedrijf werd gistermiddag teg 5 uur de politie te Den Haag verzocht t< zicht te houden bij het vervoer per aut bus van werkwilligen, die zouden uitvai met den motorlogger Scheveningen 70. Bij het uitvaren van dezen logger ongeveer 8 uur zijn er op de dr. Lelyks en op den Westduinweg eenige ongeregel heden ontstaan, waarbij uit het publi met steenen naar de politie werd gem pen. De steenen troffen evenwel ge doel, doch het optreden van het publl was voor een der agenten aanleiding i eenige waarschuwingsschoten in de Ine te lossen, terwijl door een anderen age met den gummistok de menschenmenli die was aangegroeid tot een paar honde personen, werd uiteengedreven. Er hadd geen verwondingen plaats, terwijl niem: is gearresteerd. BUÏTENLANDSCH GEMENGD NIEUW BRANDALARM VOOR SCHEFI Onder invloed van de brandcatastroph met de „Georges Phllippar" en de „Atli tique" is een nieuw brandalarm uitgedat voor schepen, waarmede Fransche bran weerdeskundigen dezer dagen proeven he ben genomen. Het apparaat heeft het model van i grooten eierdop en bestaat uit twee met len vlakken, die kunnen ronddraaien een in kwik gedompelde spil. Niettegenstaande den kleinen vorm ts het aoparaat, kan het een geluid voor brengen sterker dan het zwaarste kope orkest. Het is zóó gevoelig voor warmte, d wanneer de adem van een mensch op i metalen vlakken komt, reeds alarm p sloven wordt. Op de hitte van de zon of op de wam in het vertrek reageert het apparaat nif zoodat valsche alarms zijn uitgesloten. RECLAME. IS VOOR VISCH.'TALLERFIJNSTE WAT ËR IS.^X~ - M-f 6892 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Midwolde: (Old Gron. G. J. Sanders te Ee (Fr.) Te Blanken ham, D. E. W. van Wiel, te Ried (Fr.) Te Gorinchem, O. W. C. Willigen van Veen, te Roon. Aangenomen: Naar Gasselte (Dr.), Oosterhuls, cand. te Marum (Gron.) Bedankt. Voor Tienhoven, W. J. Kelle te Nlj kerkerveen Voor Lage Vuursch B. Batelaan, te Bameveld. GEKEF. GEM. Tweetal: Te Goes en te Rijssen: J. Barth te Borssele en M. Heikoop te Utred GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naai' Dieren, cand. G. CS H. Plantinga, aldaar. DE AKTE-EXAMENS VOOR NIJVERHEIDS-ONDERWIJS Vermindering van de 6 jaar practp in voorbereiding. Op de vragen van den heer v. Zadelho' betreffende het nemen van maatregel" krachtens welke tot deelneming aan 3 examens voor het Nijverheidsonderwijs kunnen worden toegelaten candidaten a wegens de heerschende werkloosheid n ten volle hebben kunnen voldoen aan eisch, dat zij gedurende een bepaal tijd practlsch werkzaam zijn geweest, n minister Ternstra geantwoord, dat nu wijziging overweegt van het Konoe van 11 Juli 1921 (Staatsblad No. 9 dier voege dat zoolang de oh???,,..,,, economische omstandigheden voor^I!,|n. onder zekere waarborgen eeniee vern dering zal kunnen worden toegestaan den eisch, dat de candidaten voor akte-examens voor het Nijverheid wils vooraf gedurende ten minste ze practisch moeten zijn werkzaam se C. van W. te L. - Zona's"^ is de koop en verkoop van s'.„(„jmpert loten door de iusli'ie verboden. 1 u eens bij een bonafide loterijkant

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10