Uitden Leidschen Raad. Losse nummers van ons Blad i Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 8 Maart 1933 Derde Blad No. 22383 Voorkeur voor deriandsch Fabrikaat. AAN DE „BEGROOTING". DE UITGAVEN. GEMENGD NIEUWS. 's Bui 247 UN ierefo l). Op V. D emeti 'i UI werp:- zondi CM Pl m el) lt ERD Dr. Van Aalst. President van de Nederlandsche elmaatschappij dr. C. J. K. v. Aalst, jde zijn volle instemming met de aganda voor het Nederlandsch fa- h«r 131 "Als koopman," aldus dr. Van Liu l „ben ik er altijd voorstander van suufest aan het product van Nederland bodem de voorkeur te geven boven buitenlandsche, al neemt dit niet weg, een vrij internationaal ruilverkeer de toestand blijft. Helaas is daarvan iet oogenblik geen sprake. Het ziet er naar uit, dat wij aanstonds met liet ageeren van Nederlandsch fabrikaat verder zullen moeten gaan, dan thans :et voornemen ligt: ook als buiten- ische goederen misschien iets goed er of beter zouden zijn, zou ik mij «en voorstellen, dat wij aan Neder- ^jpsche producten de voorkeur gaven, toenemende afsluiting van de grenzen onze industrie- en landbouwproduc- dsingt ons er eenvoudig toe, een deel onze wenschen onvervuld te laten PTR^nze behoeften zooveel mogelijk in het enland zelf te dekken." test u hiervan geen nadeelen voor internationale positie? aar mijn meening, moet men de wer- kheid onder het oog durven zien. Het :kt vanzelf, dat Nederland op den slechts gebaat kan zijn bij een vrij dverkeer Al onze Indische producten ten op de wereldmarkt worden afgezet ook onze eigen industrie, waartoe ik ook de zeer belangrijke landbouw - istrieën reken, zijn van den export schiaBankelijk. Bovendien moet men niet i eten, dat elke maatregel van be- ^5jjj tilling onmiddellijk tegenmaatregelen buitenland kan uitlokken. Men skt als het ware een geheel net van Msrelaties, indien men tegenover een aid land met tarieven zou gaan 1.7 I msU 29. rlefti US Algl r Spa tnger trt het rgai mdli tkn. insu ven itast it- rpat. d. savo ïhts wanneer wij geheel onafhanke- s' ran handelsverdragen waren, welke :an beurt wederom onderling verbon- zijn door de meest-begunstigings- iSTUBaile, eerst dan zouden wij wellicht kans op succes tot afweet-maatregelen «n overgaan." beginsel bent u daar dus geen tegen- der van. zie hiet in. waarom men, indien daartoe de macht zou hebben, van af- nnaatregelen geen gebruik zou maken, elk land bescherming toeoast, kan toch onmogelijk passief blijven. Per- £tees ilijk voel ik dan ook het meeste voor spvatting van den ouden Chamberlain, n dit opzicht een voorstander was van filiation": „doe je het mij. dan doe ik )ou." Dit kan onder omstandigheden techttarieven leiden, maar ook daar- ben ik in beginsel geen tegenstander, dient een klein land zich om bovenge- nde redenen er wel degelijk rekën- tp van het geven, dat het uiterst moei- zal zijn met vechttarieven een nivel- 50g te krijgen van invoerrechten der ons handeldrijvende volken. Zelfs ite landen hebben op dit gebied slechts ;n succes Voor het oogenblik geloof bn ook. dat wij niet verder moeten i. dan een actie te voeren voor hei; Pik van Nederlandsche fabrikaat. De schen moeten wakker geschud wor- Ik acht daartoe thans het tijdstip gebroken. Want het mooie van ons altijd geweest, dat men voor natio- belangen warm looDt. als de nood hoogst gestegen is. Dan is Nederland Sjn best." kht u de financieele positie van Ne- md vooralsnog krachtig genoeg om voor groote schokken in de toekomst behoeden? bs land is ongetwijfeld nog rijk, doch kaan kan spoedig een einde komen, ^eet niet. dat ons land steeds was in- deld op wereld-export, dat het overal 1 Stoot aantal afnemers voor ziin pro ven had. welke afnemers ons zijn ont- "en door de buitengewone maatregelen ""er regeeringen. Ik geloof, daarom. I indien daarin niet snoedig verandering j". Nederland in verhouding veel erger vordpn getroffen dan andere landen. Jen dient in te zien, dat aan de tchtigste reserves eenmaal een einde '5 komen en dat men niet zuinig ge- de financiën kan beheeren. Ook uit hoofde lijkt het mij het beste, de t'Mwsheid te bestrijden, door zooveel welijk bestaande bedrijven gaande te Ï>m. Daartoe kan deze actie voor het rwandsch Fabrikaat bijzonder veel ®sgen. Het gaat thans hard tegen hard wereld en het lijkt mij ten eenen- v' ongeoorloofd, van overheidswege be ssen in het buitenland te doen. als b het dan ook in enkele gevallen met ri'e geldelijke opoffering de Neder- '„"khe nijverheid eveneens voor de le- if'°v in aanmerking komt. Hierop zou v w autoriteiten een scherpe controle fa worden uitgeoefend, die thans ontbreekt Teveel gaat men bij de r, J»osheirtbestriiding nog uit, van liet .sjPount dat alleen die werken daar- jJ aanmerking komen, welke het aantal ongeschoolde arbeiders v'«schaffen Daardoor looot men ge- p,,. dat men banitalen riskeert in land- ifbnlngen, ontwateringswerken, kor- <he ondernemingen, waarvan de 3RD Dfi NDJ en lfl| LAI Bij art. 291 (toelage Gezondheidscommis sie) verdedigt de heer KNUTTEL het be staan van dezen dienst, daar B. en W. lie ten doorschemeren aan opheffing te den ken. Bij art. 308 i subsidie .Zuigelingenzorg") zegt mevr. BRAGGAAR de 2e korting te betreuren. Bij art. 309 (kosten van volksbaden) ver dedigt de heer Koole het bestendigen van eenmaal baden voor de scholen per week in plaats van eens in de 14 dagen, zooals B. en W. voorstellen. Spr. heeft berekend, dat de bezuiniging aan de Medusastraat slechts ruim f. 328 bedraagt. Een prachtig stuk werk willen B. en W. gaan afbreken. Voorts verdedigt spr. nog eens het bou wen van een badhuis in Tuinstadwijk in het belang der volkshygiëne. Zi. mag daar voor best geleend worden. Zoo hoog zul len de kosten ook niet zijn bij goede ex ploitatie. Wethouder ROMIJN zegt, dat het college de beperking der schoolbaden ook betreurt, doch waar algemeen bezuinigd moet wor den. is ook daarnaar gestreefd bij den Ge zondheidsdienst. Het is een stap achteruit, doch geen afbraak! De ambtenaren bere kenden een bezuiniging van plm. f. 1750 alleen voor het gemeentebestuur. Een bad huis in Tuinstadwijk is opgehouden door de crisistoestanden; de tijden zijn er nu heelemaal niet naar. De heer KNUTTEL wijst er op. hoe door een raadslid, die van beroep een voorstan der van hygiëne moest zijn, doch zich daarvan steeds een vijand toont, de idee van bezuiniging op de schoolbaden. die nu noodig heet, heeft ontdekt! Z.i. mag hier niet bezuinigd worden. Ook een badhuis in Tuinstadwijk is broodnoodig. gezien de af standen tot de 2 andere badhuizen. De heer VOS steunt den heer Koole om opvoedkundige redenen inzake de school baden. De heer MANDERS onderschrijft de kos tenberekening van den heer Koole over de schoolbaden. Hij kwam tot eenzelfde re sultaat. Daarvoor mogen de schoolbaden niet verminderd worden. De heer v. ROSMALEN zal met B. en W. meegaan ter wille van de bezuiniging. De heer v. ECK stelt aanhouden voor tot over de kosten met juist inzicht is te oor- deelen. Wethouder ROMIJN blijft er bij. dat in ieder geval f. 1750 op het gemeentebad wordt bezuinigd. Van het badhuis in de Medusastraat zal extra-bezuiniging komen, de f. 1000 van B en W. of de f. 328 van den heer Koole. Het voorstel-v. Eek wordt verworpen met 17—14 stemmen. Voor de SD AF. en de heeren Knuttel, Vos, v. Tol en Manders. De heer MANDERS doet nog een aanval op de berekening van f. 1750 bezuiniging op het gemeentebadhuis. In het belang van het kind is één bad per week noodig. De heer v. STRALEN noemt bezuiniging op dezen post zeer afkeurenswaardig. Et- zijn dingen, waarop niet bezuinigd worden mag en daartoe behooren de schoolbaden. Het voorstel-Koole tot bestendiging van de schoolbaden eens per week wordt ver worpen met 1715 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren Knuttel, Vos, v. Tol. Manders en Donders. Het voorstel-Koole over een badhuis in Tuinstadwijk wordt verworpen met 2012 stemmen. Voor de S.D.A.P en de heeren Knuttel en Vos. Bij art. 311 (kosten zweminrichtingen) is wederom een voorstel Koole, aan de be sturen der beide Zweminrichtingen op te dragen de zweminrichtingen des Zondags zoowel 's morgens als des 's middags open te stellen. De uren van openstelling worden in overleg met B. en W en beide besturen ge regeld. Hij verdedigt dit op bekende motieven, tevens nog wijzend op de ziekte van Weyl. De VOORZITTER verwijst naar de be stijding van vorige jaren, gesteund door wethouder GOSLINGA. Het voorstel-Koole wordt verworpen met 18—14 stemmen. Voor de S D A P. en de heeren Knuttel, Vos. v. Tol en Manders. Bij art. 338 (personeel openb. werken), bepleitten de heeren KNUTTEL en BOS- rentabiliteit in de toekomst nog geenszins vaststaat. Gaat men ter financiering van zulke werken leeningen aan, dan creëert men feitelijk schulden, waartegenover geen of althans onvoldoende actief staat, hetgeen in de practijk neerkomt op rente- gevende inflatie. Het mooie nu van de propaganda voor het Nederlandsch product is, dat men daarmede juist géén gevaarlijke finan cieele experimenten, waarvan ons nage slacht de gevolgen zou hebben te dragen, op touw zet. De Nederlandsche Staats financiën verkeeren in een min of meer zorgelijken toestand, waarbij men boven dien niet moet vergeten, dat Nederland in de toekomst ook voor Indië moet zorgen. Als Indië het volgende jaar andermaal een tekort heeft, en ik vrees dat dit nog zeer groot zal zijn, zal Nederland wederom moeten steunen, omdat Indië zelf niet tegen behoorlijken koers zijn leeningen zal kunnen onderbrengen. Daardoor kan er natuurlijk een opeenstapeling van schuld ontstaan, hetgeen op den duur. bij niet angstvallig beheer tot inflatie zou kunnen leiden. Tenslotte nog dit: Men zou gaarne wen schen dat er in Indië een beweging zou ontstaan om zooveel mogelijk Neder landsch Fabrikaat te gebruiken. Doch ik vrees, dat daarvoor zeer weinig zal worden ggvoeld, zoolang Nederland op Indische producten, bijvoorbeeld op suiker en thee, hooge invoerrechten heft, en het bestaan van Indische ondernemingen bemoeilijkt, terwijl Nederlandsche bodemproducten, waaronder suiker, worden gesubsidieerd." MAN den architect in te deelen in den rang van ingenieur 2e klasse, hetgeen wet houder SPLINTER vooralsnog onnoodig oordeelt. Bij art. 344) onderhoud plantsoenen) raadt de heer Eikerbout aan den post voor een nieuwe motormaaimachine te schrap pen, waartegen wethouder Splinter zich verzet. Bij art. 346 (kosten bruggen) verdedigt de heer VALLENTGOED de aanstelling van een 5en assistent als beslist noodig, gesteund door den heer SCHiiLLER. De heer WILBRINK bestrijdt dit evenals wet houder GOSLINGA. Een. 5e assistent is wel makkelijk doch het kan ook zonder. Tenslotte wordt overeenstemming be reikt dat aanstelling zal volgen, zoo daar voor reden is. Bij art, 347 (kolken en riolen) bepleit de heer KOOLE het plaatsen van urinoirs aan Rijnsburgerweg en Tuinstadwijk enz. Er zal aandacht aan worden geschonken, evenals aan het salaris van den adj .-direc teur van den Markt- en Havendienst, dat de heer MANDERS te laag oordeelt (art. 351) Bij art. 379 (onderhoud bezittingen) dringt de heer Kooistra aan op de moge lijkheid van verwarming van het pakhuis Vrouwenkerksteeg voor den komenden winter hetgeen onder de oogen zal worden gezien. De heer GROENEVELD vindt f. 56000 voor verbetering der accoustiek in de Stadszaal niet te veel. als het af doende is en oordeelt de kosten voor gebruik van het tooneel te hoog. Wethouder SPLINTER oordeelt f. 5—6000 thans te hoog voor dit doel. Bij art. 389 (O., K. en W.) doet de heer GROENEVELD een voorstel om een sub sidie van f. 1000 uit te trekken voor arbei dersontwikkeling, nader te verdeelen over de vereenigingen. Na bestrijding door wet houder GOSLINGA, die geen nieuw ter rein voor subsidies wil betreden, wordt het voorstel verworpen met 1911 stem men. Voor de S. D. A. P. Bij art. 504 (subsidie Centr. Ouderraad) doet de heer GROENEVELD een voorstel het subsidie te handhaven op f. 100, al is dit bedrag het vorig jaar niet gebruikt. Na bestrijding door wethouder Tepe wordt het voorstel verworpen met 1813 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heer Vos. Bij art. 507 (Schoolkindervoeding en -kleeding) zijn de voorstellen van mevr. vrouw BRAGGAAR, die zij uitvoerig nog eens verdedigt. Zij wijst er op, hoe het aantal ondervoede kinderen zeer is ver groot. Allereerst blijft zij aandringen op instelling van een gemeentelijke commis sie, al is zij niet ondankbaar voor de par ticuliere vereeniging. Toch heeft spreek ster eenige klachten, n.l. over de samen stelling der menu's, die niet afwisselend genoeg zijn, over het gehalte der voeding, over het plaatsen der leerlingen bij de voeding, waarbij de borden soms op de knie worden gehouden, over de schaaltjes, waaruit wordt gegeten. Spr. wijst inzake de voeding op een rapport van dr. Horst-, waarna reeds verbetering intrad. Verder dringt zij aan op wat meer met den tijd meegaan inzake onderkleeding. Hiema bepleit spr. geregeld ook de voeding te doen doorgaan tijdens de va- canties. Het is h. i. geen crisis-maatregel doch een steun voor degenen, die 't noodig hebben, waarvoor immers een vaste norm bestaat. Anders wordt de tijd van ontspan ning een tijd van ontbering. Vervanging van de voorziening in klom pen door schoenen blijft spr. aanbevelen op de welbekende gronden. De heer BERGERS spreekt een hartelijk woord van dank tot de leden der particu liere commissie speciaal aan de secreta resse die belangloos veel werk verzetten en mensch zijn, terwijl bij een gemeente commissie de zaak zou .verambtenaren". Over de voeding zijn den laatsten tijd geen klachten: integendeel zelfs. Het vaat werk is wel eens minder goed schoonge maakt geweest, doch na een klacht ter plaatse was het weer in orde. Door de groote hoeveelheid mede-etende kinderen is er wel eens plaatsgebrek in de scholen. Klompen verdedigt spreker tegenover schoenen. De heer KNUTTEL meent, dat voor schoolkindervoeding en -kleeding 't beste eerst goed genoeg is. Dat alles in orde zou zijn bij een gemeentelijke commissie, ge looft hij ook niet, doch in ieder geval zou dan de controle scherper kunnen zijn en daarom zal hij daar vóór stemmen. Wethouder TEPE zegt, dat inzake schoolkindervoeding en -kleeding de S. D. A. P. meent, dat de overheid daarbij een primaire taak heeft: B. en W. zijn echter van geheel ander oordeel. Principieel staan zij in dezen tegenover elkaar. Wat de klachten betreft, daarvoor zal altijd wel eenige aanleiding zijn, zelfs al was het 'n gemeentelijke commissie. Men- schen maken nu eenmaal fouten! De com missie werkt met buitengewone toewijding en aan enkele kleine feilen is niet het recht te ontleenen aan te dringen op een gemeentelijke commissie. Wat de voeding betreft, de commissie zelf heeft een on derzoek ingesteld en een belangrijke wij ziging in de menu's is reeds aangebracht. Bovendien heeft de directeur van den Keuringsdienst voor Waren na onderzoek een rapport uitgebracht, dat constateerde, dat de voeding zeer bevredigend mag heeten. Over vaatwerk en onderkleeding weet spr. niet. daarnaar zal hij nader onderzoek instellen. Vastgelegd kan echter worden, dat er altijd middelen te over zijn om in vloed te oefenen. Vacantievoeding is hier gegeven als crisismaatregel en op die basis moet men z.i. blijven staan. Schoenen in plaats van klompen blijft spr. ontraden, zij het om eenigszins an dere motieven dan vroeger. Hoewel het financieel kan. oordeelt hij toch voorzich tigheid in dit opzicht, beter, daar klompen in ieder geval goedkooper zullen komen dan schoenen. Hierna tegen 6 uur schorsing tot hedenmiddag. TWEE BEJAARDE MENSCHEN AANGEREDEN. De man overleden. In den nacht van Maandag op Dinsdag om twaalf uur zijn te Dordrecht op den spoorwegovergang bij Krispijn de bejaarde echtelieden Smitshoek, wonende in die wijk, door een taxi aangereden en zoo zwaar gewond, dat zij naar het gemeente ziekenhuis moesten worden vervoerd. Daar is de man hedenmorgen overleden. De voetrem van de taxi bleek bij onder zoek niet te functioneeren. Hbld. SPOORWEGONGEVAL BIJ HELMOND. Een wagon gederailleerd. Gistermiddag is van den trein van Deurne, rijdende in de richting Eindhoven, die te 5.36 uur te Helmond moet binnen komen, even voor het station aldaar een wagon gederailleerd. De trein bestond uit vijf personenrijtuigen. Terwijl hij een wis sel passeerde liep de vierde wagon, een eerste klasse rijtuig, uit de rails. De eigen aardigheid deed zich voor, dat de eerste drie wagons op de rails bleven staan, de vierde derailleerde en de vijfde eveneens op het goede spoor bleef. Een viertal heeren. welke zich in het eerste klasse rijtuig bevonden, werd licht gewond. Zij hepen enkele schrammen op. In het station heeft men hen verbonden. Een dokter, welke inmiddels te hulp was geroepen, behoefde geen assistentie meer te verleenen. De licht-gewonden zijn met denzelfden trein weer verder gereisd. De trein had twintig minuten vertraging Het gederailleerde rijtuig, dat overeind is blij ven staan, Is nog in aanraking geweest met een rangeermotor. Deze machine moest buiten werking worden gesteld. De schade is overigens gering. Te kwart over zeven arriveerde uit Eindhoven een werkwagen, die het gede railleerde personenrijtuig weer op de rails heeft gezet. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Van een paniek onder de reizigers was geen sprake. Het treinverkeer ondervond geen stag natie. o BRAND. De bekende buitenplaats „Amstelrust" aan den Amsteldijk te Amsterdam, is in den afgeloopen nacht door brand geteis terd. In het sousterrain wonen de huisbe waarders Van Vuren, zij waren reeds ge- ruimen tijd naar bed, toen zij tegen half- twee werden wakker geklopt door een chauffeur, die met zijn wagen langs den Amsteldijk reed. De vlammen sloegen toen reeds aan den achterkant op de bel-étage uit. De chauffeur heeft door middel van een in de buurt staande openbare brand melder de brandweer gewaarschuwd. On geveer terzelfdertijd werd de brandweer telefonisch gewaarschuwd door bewoners in de buurt, die de brand eveneens hadden opgemerkt. De vlammen baanden zich een weg door de vertrekken, gelegen aan den achterkant van het groote vierkante ge bouw. dat behalve door de huisbewaarders niet bewoond is en toebehoort aan den heer Coops. De brandweer wist door krachtig optre den zij werkte met zes stralen net voorgedeelte van het gebouw te behouden. Hardnekkig echter bleef het vuur woeke ren in de vloeren en balken, zoodat het lang duurde voor de laatste vlammen wa ren gedoofd. De achterzijde van het ge bouw is deerlijk gehavend. Het sousterrain, de bel-étage, de daarboven gelegen verdie ping en de vliering brandden uit. Lang bleven de vlammen uit een der schoorsteenen slaan. Tenslotte moest nog een mechanische ladder worden opgezet, om vandaar de vlammen te blusschen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een lek in den keukenschoorsteen. De vertrekken van de huisbewaarders, die aan den voorkant liggen, zijn gespaard. Deze bewoners waren niet verzekerd. Te gen drie uur kan het meeste materiaal van de brandweer naar de kazernes terug- keeren. NOODLANDING. Gistermiddag te omstreeks halfvier heeft het militaire vliegtuig D. 36 uit De Kooy wegens gebrek aan benzine een noodlan ding moeten maken op het Oosteliik deel van het eiland Vlieland, waar het in bot sing kwam met een omheining. Hierdoor werd het landingsgestel beschadigd. De vlieger bekwam geen letsel. Het vliegtuig zal met een loodsvaartuig naar Den Helder worden teruggebracht. DRIE-JARIG JONGETJE GEDOOD. Gistermiddag kreeg het 3-jarig jongetje B. van Doorn, dat te Veenendaal aan het soelen was, een zwaren zak gevuld met boonen, welke van geringe hoogte viel, op het lichaam. Het knaapje was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN BELGIË. In een fabriek voor chemische produc ten, waar eveneens films worden gepro duceerd, welke fabriek gevestigd is te Ter- vueren, is gistermiddag een hevige ont ploffing voorgevallen. Ongeveer 15.000 KG. film is ontploft. Bij dit ongeluk zijn vier menschen om het leven gekomen. Twee zijn levend verbrand, de belde anderen zijn kort na het ongeluk aan de bekomen brandwonden overleden. Verder liep een arbeider levensgevaarlijke brandwonden op. In deze fabriek worden oude films na te zijn gewasschen, aan scheikundige be werkingen onderworpen om opnieuw te kunnen worden gebruikt. De fabriek is eigendom van den heer De Ridder, die pas ongeveer 3 maanden in Tervueren is ge vestigd. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had en de brand uitbrak, bevonden zich vijf personen in het geteisterde ge deelte van het gebouw, van wie er vier om het leven zijn gekomen. DE ONTVOERING VAN DEN BANKIER BOETTCHER. Naar uit Denver (Colorado) gemeld wordt, is het de Amerikaansche lucht politie gelukt de bende op te sporen, die den bankier Boettcher ontvoerd had. De bende is op een afgelegen farm in de nabij heid van Mitchel in Zuid-Dakota gear resteerd. Het betreft hier twee mannen en drie vrouwen. Twee leden van de bende slaagden er in kort te voren in een auto te ontkomen. Zij zullen vermoedelijk pogen over het gebergte de Canadeesche grens te bereiken. De politie was door een van de vrouwen op het spoor gekomen van de verblijfplaats van de bende. 39.000 MARK GESTOLEN. Bij het overbrengen van gelden van het hoofdkantoor der stedelijke spaarbank te Keulen naar verschillende bijkantoren in de stad, werden gisteren op buitengewoon drieste wijze 39.000 M. gestolen. De geldteller Paul Koch, die er ernstig van verdacht wordt deze misdaad te heb ben gepleegd, is voortvluchtig en kon tot nu toe niet worden gepakt Pas bij het laatste kantoor werd bemerkt dat het geld voor dit kantoor ontbrak. Men herinnerde zich nog dat Koch medegeholpen had bü het tellen van het geld en zich toen had verwijderd onder voorwendsel dat hij sigaretten zou gaan halen. MALVERSATIES BIJ KEULSCHE SPAARBANK. Dezer dagen werd op grond van eenige aanwijzingen een onderzoek ingesteld bij de spaarbank „Familienschutz" te Keulen, waarbij is komen vast te staan, dat mal versaties zijn gepleegd. De directeur der onderneming werd gearresteerd. De boeken zijn zeer onoverzichtelijk. Tot nu toe is reeds de vermissing van 40.000 Mark ge constateerd. De bank heeft filialen in Weenen. Luxemburg en Saarbruecken, waar eveneens de boeken zullen worden onderzocht, GROOTE BENZINETANK IN DE LUCHT GEVLOGEN. Te Ploesti (Roemenië), is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een benzine tank, welke een inhoud had van 100 ben- zine-tankwagons, in de lucht gevlogen. De brand kon spoedig worden gebluscht. De schade is vrij aanzienlijk. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. EEN COMMUNISTISCHE AANSLAG OP DEN DEENSCHEN KONING? In goed ingelichte kringen te Kopen- nagen wordt uitdrukkelijk volgehouden, dat een uitstel van de terugreis van den Deenschen Koning van de Riviera naar Kopenhagen via Berlijn veroorzaakt is door het ontdekken van een communistisch complot om den koninklijken trein te doen ontsporen. Dit bericht zou van de Duitsche recherche afkomstig zijn. JAPANSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Volgens een mededeeling van de Japan, sche admiraliteit zijn 4 Japansche marine- vliegtuigen bij de Koerielen-eilanden neer gestort. 6 inzittenden werden gedood, 2 konden door visschers worden gered. FABRIEK VAN NARCOTICA ONTDEKT. Te Radomir bij Sofia heeft de Bulgaar- sche politie een geheime fabriek van nar cotica ontdekt, waa.r uitsluitend heroïne en morphine werden vervaardigd en naar het buitenland gesmokkeld. Een voorraad van ruim 100 KG. van genoemde stoffen werd in beslag genomen. Het personeel bestond uit personen van verschillende nationaliteit, voor een groot deel o.a. uit Grieken en Armeniërs. De ontdekking ge schiedde als gevolg van een waarschuwing van het Amerikaansche departement van gezondheid over in de Vercenigde Staten in omloop zijnde narcotische stoffen van Bulgaarsche herkomst. Men vermoedt, dat zich in Bulgarije nog meer van dergelijke fabrieken bevinden. HET GROOTSTE POSTKANTOOR. Het nieuwe postkantoor van Chicago, dat het grootste ter wereld genoemd mag worden. Het gebouw bevat een buizenstel sel ter lengte van 75 K.M. om de post door de verschillende afdeelingen te brengen, waarmede een groote besparing verkregen wordt aan tijd en arbeid. De bouwkosten hebben 14'/: millioefl dollar bedragen. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG. Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. V. ZWICHT Breestraat 126 Ich. HOGhRVORST, Haarl.str. 128 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d VOOREN. H Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9