LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 8 Maart 1! BUITENLAND. ft TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Mac Donald en Sir John Simon zijn van plan morgenochtend naar Genève te ver trekken. MacDonald heeft Daladier niet gesproken sinds deze aan het hoofd der ï'ransche regeering' staat. Daar de Brit- sche minister morgen ter Britsche am bassade te Parijs zullen overnachten, zal er gelegenheid zijn tot een bijeenkomst alvorens naar Geneve zal worden doorge reisd. Het door de Fransche regeering voorge stelde Europeesche verdrag voor weder zij dsche hulpverleening is gisteren in de politieke commissie te Genève verworpen, doordat het op tegenstand is gestuit van Duitschland. Engeland, Italië, Sovjet Rusland, Oostenrijk. Hongarije en Neder land. De onderhandelingen in de Commissie gingen uit van een voorstel van de staten der Kleine Entente. Griekenland en Fin land. waarbij de Commissie principieel zou besluiten tot een Europeesch verdrag tot steunverleening. dat in een kleinere speciale commissie nader zou worden uit gewerkt. De vertegenwoordiger van Enge land. Eden, verklaarde, dat Engeland aan zoo'n verdrag niet zijn medewerking zou kunnen verleenen, daar het Volkenbonds pact, het Kellogpact en het Verdrag van Locarno reeds de uiterste grens vormen voor de voor Engeland te dragen Europee sche veiligheidsgaranties. De bijzondere positie van Engeland ligt in het Kanaal. Ook de vertegenwoordiger van Nederland verklaarde zich tegen het voorstel. De vertegenwoordiger van Hongarije wees op de gevaren van nieuwe militaire bondge nootschappen in Europa en eischte een bewapeningsniveau voor alle Europeesche staten, terwijl Motta er op wees, dat Zwitserland reeds 400 jaar militair neu traal is. Het voorstel werd aangenomen met 14 tegen 5 stemmen (Duitschland, Italië, Nederland, Hongarije en Oostenrijk). Sov jet Rusland en de staten in Europa welke er niet bij betrokken zijn, onthielden zich van stemming, aangenomen. Toen de Pre sident voorstelde te beoogde speciale com missie voor de uitwerking der overeen komst uit te werken, maakten de verte genwoordigers van Italia, Duitschland. Oostenrijk, Hongarije en Sovjet Rusland bezwaren. De Fransche Minister voor Luchtvaart- Pierre Cot verklaarde hierop af te zien van zijn voorstel, die commissie samen te stellen, waarna Henderson liet overgaan tot behandeling van het daarop volgende punt van de agenda. FRANKRIJK. Leening van 10 milliard. Na langdurige debatten heeft de Kamer een wetsontwerp goedgekeurd inzake de machtiging tot het aangaan van een bin- nenlandsche leening tot een bedrag van 10 milliard. De stemmenverhouding was 360 tegen 185. De Minister wordt gemachtigd 10 mil liard francs aan obligaties uit te geven ten laste van het ministerie met langen of korten termijn ter dekking van het defi cit op de begroetingen 1930/31 1931/32 en 1932. Bij verordening zullen de voorwaar den der emissie worden bekend gemaakt. ENGELAND. Het geschil met Ierland nog eens in het Lagerhuis. Gistermiddag heeft minister Thomas in het Lagerhuis meegedeeld, dat de hooge commissaris te Dublin de regeering had laten weten dat de regeering van de Valera de ingehouden sommen van de aan Enge land verschuldigde land annuïteiten voor haar normaal schatkistgebruik zal gaan aanwenden. De Valera meent dat er geen reden bestaat de gelden nog langer te re serveeren nu de onderhandelingen over een scheidsrechterlijke uitspraak afge broken zijn. De Engelsche regeering vervolgde Tho mas, had geantwoord, dat zij de mededee- ling met spijt had ontvangen omdat het Engelsche aanbod van arbitrage nog steeds open was gebleven, maar overigens zou de Engelsche regeering niet zoo maar in het geval berusten. Lansbury vroeg, of de regeering haar aanbod van arbitrage niet zou herhalen omdat als spreker goed was ingelicht, het eenlge geschilpunt bestond in de aanwij zing van den voorzitter van dat tribunaal, waarvoor Engeland een Britsch onderdaan, de Valera een neutraal jurist wenschte. Thomas antwoordde dat de zaak niet zoo eenvoudig was. In de eerste plaats wil de of kon de Engelsche regeering niet toe geven dat er geen Britsch onderdaan te vinden zou zijn die een neutraal voorzitter zou blijken, maar bovendien was er de po litieke kant van de zaak n.l. de schending door de Valera's regeering van het ver drag van 1923 Lansbury herhaalde dat men met deze vaststelling van feiten niet verder kwam. Zou de Engelsche regeering niet als een daad van welwillendheid kunnen toegeven oo het punt van het voorzitterschap en wachten wat de Valera's antwoord hierop zou zijn? Thomas antwoordde dat het leidend be ginsel ook nu nog het behoud van de vriendschappelijke betrekkingen tussc'nen Engeland en den Vrijstaat moest zijn; daarom wilde spr. ook na de mededeeling van den commissaris, de deur nog voor ar bitrage open houden. Verder kon een re geering die ook de eer om haar land en volk te verdedigen had onmogelijk gaan Op een aantal nadere vragen antwoordde de minister dat het oorspronkelijk door De Valera achtergehouden bedrag 13/4 mil- lioen pond bedroeg waar sindsdien 2.9 millloen bijgekomen waren. De speciale invoerrechten op goederen uit den Vrijstaat hadden in denzelfden tijd 2.123 000 opgeleverd zoodat Engeland nominaal nog ruim Vh millioen te goed had. De invoerrechten waren geen straf voor de Valera's houding maar eenvoudig een verzekeringspremie voor den Engel- schen belastingbetaler tegen verdere ver liezen. DUITSCHLAND. Kabinetszitting - De actie in Zuid-Duitschland. De Rijksregeering is gisteren in de Rijks kanselarij in zitting bijeenkomen onder voorzitterschap van Hitler, ten einde haar standpunt te bepalen tot den uitslag der verkiezingen. Hitier bracht eerst rapport uit over de nieuwe situatie. Bij besluit van het Kabinet zal de nieuwgekozen Rijks dag tusschen 3 tot 8 April bijeenkomen. De plechtige openingszitting zal plaats hebben in de garnizoenskerk te Potsdam. Voor de zittingen, welke daarna zullen plaats hebben, is de zetel nog niet vast gesteld. De kerkdiensten voor de afge vaardigden zullen op den dag der Rijks- oagbijeenkomst plaats vinden in de Pro- testantsche Nikolai-kerk en voor de Ka tholieken te Potsdam. Rijkspresident von Hindenburg zal dien dag op het graf vaa Frederik den Grooten een krans leggen. Hitier legde er den nadruk op, dat thans een groote arbeid voor de deur staat. Voorts wees hij op de noodzakelijkheid van den gemeenschappelijken politiek in Rijk en landen. Den Rijksdag zal een Machtigingswet worden voorgelegd, welke het karakter zal dragen van een Grondwetswijziging. De regeering hoopt daarvoor Centrum en Beiersche Volkspartij te kunnen win nen Von Papen dankte den Rijkskanselier en de natlonaal-socialistlsche organisatie na mens het Rijkskabinet voor de geweldige prestaties bij de verkiezingen. Voor het strijdfront zwart-wit-rood dankte minister Seldte. Dr. Frick rapporteerde de gebeurtenissen te Hamburg. Bremen, Lubeck en in Hessen. Dr. Frick zeide, dat maatregelen van het Rijk moesten volgen, omdat anders groot gevaar zou bestaan voor de orde en vei ligheid in deze landen. De discipline der politie schijnt in gevaar, wanneer 't Rijk niet ingrijpt. De juiste datum voor de bijeenkomst van den Rijksdag is dus nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk gaat Hitier niet naar Ge nève. Misschien spreekt Hitier einde dezer week voor de microfoon. Er zal een minis terie voor propaganda in het leven worden geroepen met als leider dr. Goebbels. Het rijk zal zich, evenals het vorig Jaar. voorloopig met een „noodbegrootine" be helpen voor de maanden Aprii. Mei er. Juni, waarvan de posten zullen overeen komen met die van 't vorig jaar. De daar mee gewonnen tijd zal worden gebezigd om de nieuwe 'oegrooting te ontwerpen. Het is nog niet beslist of de beerooting bij noodverordening of door den Rijksdag zal worden afgedaan. t Het hijschen van swasticavlaggen duurt voort door het gansche Rijk. Te Breslau is het tot een incident ge komen, toen men op het gerechtsgebouw tot deze plechtigheid wilde overgaan. Dr. Zint. de president, die lid is van de SP D. maakte bezwaren. De menigte eischte evenwel, dat hij de plechtigheid zou bijwonen. Een afdeeling S.A. en Stahl- helm begaf zich naar binnen om den president te sommeeren naar buiten te komen om de voorstelling bij te wonen. Ten slotte stemde Dr. Zint toe, hij werd op straat door de menigte uitgefloten. Dr. Zint heeft ontslag aangevraagd, hetgeen hem is toegekend. Het Saksische Staatsministerie heeft een verordening aangekondigd waarin wordt bepaald dat tegen het hijschen van Haken kruis- en Zwart-Wit-Roode vlaggen op openbare gebouwen hoogstens mag wor den geprotesteerd, doch dat men er zich niet daadwerkelijk mag tegen verzetten. In verband met tendentieuze berichtge ving over de gebeurtenissen in Duitsch land in de bultenlandsche pers waren van wege de Rijksregeering maatregelen tegen een aantal bultenlandsche corresponden ten in voorbereiding. Een deel hunner heeft zich door vertrek uit het Rijk daaraan onttrokken. De overige correspondenten hebben beloofd zich voortaan van tenden tieuze berichtgeving te zullen onthouden. Naar aanleiding hiervan zijn deze corres pondenten van uitzetting verschoond ge bleven en is hun een voorwaardelijke ter mijn van twee maanden gesteld Te Dusseldorf is het weer tot een schiet partij gekomen bij de begrafenis van den S.A.-leider Hofmann. Een persoon werd gedood, 6 gewond. In Zuid-Duitschland wil men de Nazis zooveel mogelijk tegemoet komen. Zoowel in Beieren Baden als Wurtenburg wil men de Nazis mvloed in de regeering geven, mits volkomen grondwettig. Besprekingen daartoe zijn ingeluid. Maar als de Nazis ook daar alleen naar de macht willen grij pen. zal men zich verzette Weinig hoopvol is een radio-uitlating van minster Frick., die o.a. zeide „Men zal begrijpen dat na de geweldige overwinning in Zuid-Duitsch land ook in Beieren, Wurtenberg en Baden hervorming van de regeering zal noodlg zijn. Dit klemt te meer, omdat na het weg jagen van de regeering Braun-Severing In Pruisen de Zuid-Duitsche heeren Held, Schaeffer en Bolz niet veel anders gedaan hebben dan de Rijksregeering bestrijden; niet omdat zij de federalistische staatsge- dachte in gevaar achtten, maar omdat het nationaal-socialisme niet in hun kraam te pas kwam Welnu, nu komen de heeren niet langer in onze kraam te pas, want zelfs de ver-links staande Dortmunder Gen. Anzeiger heeft geschreven, dat er na deze verkiezingen „geen brug meer over de Main bestaat". De regeering van Schaumburg-LipDe is afgetreden met het oog op de veranderde politieke machtsverhoudingen. De Land dag zal zoo spoedig mogelijk bijeenkomen om te beslissen over ontbinding van den Landdag en nieuwe verkiezingen. De Landdag van Anhalt heeft een voor stel der N.S.DP. aangenomen, volgens het welk staatsambtenaren en beambten in de toekomst geen lid meer van de SP.D. mogen zijn. De nationaal-socialisten hebben verder voorgesteld, dat de staatsautoriteiten ver plicht zullen zijn in het vervolg hun in- koopen niet meer te doen in warenhuizen, coöperatieve vereenigingen en eenheids prijzen winkels. De uitgaven moeten veeleer worden ge daan bij de goede, oude middenstanders. Tegen Van der Lubbe is op voorstel van het O.M een gerechtelijk vooronderzoek wegen hoogverraad, gepaard gaande met zware brandstichting, ingeleid. Op dit misdrijf staat volgens de wet levenslange tuchthuisstraf. OOSTENRIJK. Noodmaatregelen aangekondigd. De ministerraad is gisteren twee maal bijeengekomen en heeft tot laat geconfe reerd. Omtrent het resultaat van de be sprekingen werd een communique gepubli ceerd, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat de ministerraad besloten heeft een procla matie uit te vaardigen, waarin mededee ling zal worden gedaan van een verbod van vergaderingen en optochten voor het geheele bondsgebied en waarin tevens de uitvaardiging wordt aangekondigd van een verordening met wetswijzigende kracht be treffende bepalingen .inzake de pers. Alle maatregelen der regeering beoogen schade voor het bedrijfsleven te verhinderen, wel ke zeker zou zijn te verwachten, wanneer niet met alle middelen verstoring van orde en rust werd voorkomen en een einde ge maakt werd aan de voordurende opruiing. De bondskanselier, aldus het commu nique verder, heeft zich na den mi nisterraad naar den bondspresident bege ven. teneinde hem na een uitvoerig rap port uit eigen naam en uit naam der overi ge ministers aftreden aan te bieden. De bondspresident verklaarde, dat hij bij alle waardeering van den moeilijken toestand niet in staat was dit aftreden te aanvaar den, doch veeleer den bondskanselier en den overigen leden van de bondsregeerlng zijn volle vertrouwen gaf. Hieraan verbond de bondspresident het verzoek de staats zaken met rustige kracht verder te leiden en alles te werk te stellen om de moeilijk heden, vooral ook de binnenlandsch poli- j tieke verwarring, zoo spoedig mogelijk in den geest van de grondwet te overwinnen. Meer dan één vierde deel der leden van den Bondsraad heeft de onmiddellijke bij eenroeping van den Bondsraad geeischt en wel ter behandeling der volgende agenda's. De houding der regeering. de kwestie van het spoorwegpersoneel, behandeling van de werkverschaffing. Het is de bedoeling in deze zitting te protesteeren tegen de pogingen van een kleine minderheid in den Nationalen Raad voor openlijk de grondwet te verkrachten. Overeenkomstig de grondwet is de Bonds raad niet in staat de regeering ten val te brengen, zoodat een eventueele motie van wantrouwen slechts een demonstratief karakter en moreelen invloed zou hebben. De regeering heeft in den Bondsraad geen meerderheid. GRIEKENLAND. Naar een kabinet Tsaldaris.' Generaal Othonaios, de nieuwe Griek- sche minister-president, heeft gisteren verklaard, dat hij zoolang aan de regee ring zou blijven, tot de Kamer bijeen kwam. Daarna zou hij de macht aan die partij overgeven, welke de meerderheid heeft. Dus aan Tsaldaris! In verband met de gepleegde staats greep is de arrestatie van generaal Plas- tiras zou zich nog te Athene ophouden. Men neemt aan, dat de generaal zal trach ten naar het buitenland uit te wijken. In I het Grieksche leger worden groote mu taties verwacht. Voorts is voorgesteld de burgemeester van Athene uitlijn functie te zetten. Venizelos heeft verklaard, dat hij aan het ho->fd van zijn partij blijft en dat hij zijn politieke werk zal voortzetten. VEREENIGDE STATEN. Dc Bankcrisis. - De Vloot. In welingelichte kringen wijst men op verschillende teekenen, die er op duiden, dat de regeering voornemens is de be staande valuta van den dollar natuurlijk met handhaving van het goud-embargo te houden op den huidigen stand en de voornaamste banken toe te staan de loket ten weer te openen op voorwaarde, dat zij zich bereid verklaren zich te onderwerpen aan de bepalingen van het Fedual Reserve Systeem. Op deze wijze zou men door de wederzij dsche garantie voldoende zeker heid hebben en zou men den huidigen toestand kunnen aanwenden voor het leg gen van de grondslagen voor een uniform banksysteem in de V. S. Roosevelt en Woodin schijnen na lang durige beraadslagingen, die nog niet defi nitief zijn geëindigd, het plan tot uit gifte van noodgeld op aandringen van de Federal Reserve Bank te zullen opgeven. Hooge regeeringsambtenaren hebben verklaard, dat het departement van Financiën binnenkort een besluit zal af kondigen. waarbij den depositohouders machtiging wordt gegeven een derde van hun tegoed bij de banken op te vragen. Roosevelt heeft nog verklaard, dat de valuta der Vereenigde Staten geenszins in elkaar is gestort. De moeilijkheden zijn slechts het gevolg van een corrupt en ge wetenloos bank-stelsel. De voornaamste taak der Regeering Roosevelt bestaat daarin eerst door noodmaatregelen op korten termijn de huidige moeilijkheden te overwinnen en daarna het volksvertrou wen te herstellen door een volkomen reorganisatie van het Amerikaansche bankstelsel op de basis van federalisme. Men hoopt dat de moeilijkheden nog slechts enkele dagen zullen duren Uit Miami (Florida) wordt gemeld, dat 150.000 badgasten niet kunnen ver trekken. In eenige theaters en op sportvelden wordt de entreeprijs in natura voldaan. Een Amerikaansche radio-omroep heeft aan president Roosevelt een speciaal ge construeerd stalen spreekgestoelte gegeven dat bestand is tegen kogels. Roosevelt heeft het geschenk aanvaard. Het beschermt het lichaam van het middel tot even onder de schouders. Het gestoelte is voorzien van alle moderne hulpmiddelen. Staatssecretaris Swanson heeft ver klaard, dat hij voornemens is al het moge lijke te doen om den vlootbouw op te voeren tot het door de Londensche vloot- overeenkomst toegestane limiet, zoodra de omstandigheden dit zullen toestaan. De Amerikaansche vloot zal volgens Swanson in den Pacific blijven tot de toe- Stand ln het Verre Oosten is opgeklaard. DE BANKCRISIS IN AMERIKA. HOLLYWOOD. 8 Maart, Reuter). De Universal-filmstudio's hebben vandaag medegedeeld, dat zij voorloopig alle con tracten met de film-acteurs, directeuren en officials hebben buiten werking ge steld. in verband met de flnancieeie situatie. NEW-YORK, 8 Maart. (Reuter). Ver scheidene New-Yorksche bankfirma's, die in de morgenuren, zij het ook slechts voor het afwikkelen van de bepaalde toegestane transacties geopend waren, hebben ln den namiddag de loketten wederom gesloten daar er eenige onzekerheid bestaat met betrekking tot de toelaatbaarheid der her opening. Men was er niet zeker van of het bank- moratorium, dat Zaterdag door den gou verneur Lehmann was uitgesproken, in strijd was of niet met een gedeeltelijke hervatting van de operaties, zooals de Minister van Financiën Woodin had be paald. Verder bestond er twijfel over op welke wijze de nieuwe bepalingen van Woodin moesten worden uitgelegd. Later op den dag gaf de secretaris van gouverneur Lehmann de verklaring dat de banken ook gedurende het bankmorato- rium op de door Woodin omschreven wijze mochten geopend blijven. NEW-YORK, 8 Maart. (Reuter). De Senaat van den staat New-York heeft het reeds door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp goedgekeurd, inzake de oprichting van een instelling (New York State Depositors Corp.) voor de uitgifte van certificaten. Het ontwerp zal thans ter onderteeke- nlng worden voorgelegd aan gouverneur Lehmann. NEW-YORK. 8 Maart. (Reuter). Het program, dat Roosevelt morgen aan het Congres zal voorleggen behelst o.a. de noodzakelijkheid van het handhaven van den Gouden standaard, algeheele opschor ting van het opvragen van goud tegen aanbieding van goud-certificaten, belas ting op het oppotten van goud, aankoop van zilver door de regeering en verhooging van het zilvergehalte van de zilveren munt. NEW-YORK. 8 Maart. (Reuter). Ook in Guatemala is een bank-moratorium afgekondigd. NEW-YORK, 8 Maart. (Reuter). Gou verneur Lehmann heeft den vroegeren gouverneur van den staat New-York Al Smith benoemd tot president van den raad van beheer van de certificaten, welke uitgegeven zullen worden. NEW-YORK, 8 Maart. (Reuter). Een Spaarbank, welke 400 millioen dollar depo sito's heeft van 300.000 personen heeft een opzeggingstermijn van 60 dagen aange kondigd. De president van de Kamer Rainey is van oordeel, dat het Congres Donderdag het regeerings-programma niet onmiddel lijk kan aannemen, zoodat een verlenging van het bank-moratorium noodig zal blijken. In welingelichte kringen verwacht men, dat Roosevelt, zoodra de bankcrisis achter den rug is, zal overgaan tot uitvoering van de door het oude Congres reeds in prin cipe goedgekeurde bezuinigingsmaatrege len, voornamelijk bestaande uit de samen voeging en opheffing van tal van functies, die slechts sinecures zijn, waarvoor alleen hooge honoraria worden getoucheerd. Ook de stabilisatle-corporation en de Finance Reconstruction Corporation en andere door Hoover in het leven geroepen instellingen, zullen worden afgeschaft. Hoover vertoeft in een hotel te New-York. Hij zou diep onder den indruk zijn van de ineenstorting van het banksysteem in de Vereenigde Staten. Het stijgen van de Amerikaansche groot- handelsprijzen wordt algemeen minder aan de vrees voor inflatie, dan aan gebrek aan geld toegeschreven. ROEMENIE. Roemeensch-Russisch grensincident. Sovjet-Russische en Roemeensche grens wachten hebben elkaar gisternacht een half uur lang bestookt met machine geweren aan beide zijden van de Dniester nabij Tighina. De Sovjet-grensbeambte vuurden op een groep van 21 Ukrainers, die de rivier over staken. De Roemeensche wachten beant woordden het vuur. Een Ukraïner werd gedood. Vele Ukrainers en drie Roemeensche grens wachten werden gewond. POLEN. De kwestie Danzig. De senaat van Danzig heeft zich ge wend tot den hoogen commissaris van den Volkenbond te Danzig, Hosting, die nog gisteravond een brief richtte tot den di- plomatieken vertegenwoordiger van Polen te Danzig, dr. Papee, waarin hij hem ver zocht, alle maatregelen te nemen, opdat de Poolsche politietroepen zoo spoedig mogelijk van de Westerplatte terug ge trokken worden. Reeds is een deel der burgerwacht ter afweer opgeroepen en tot handhaving der orde met het oog op de gestemdheid van de burgerij. De Senaat heeft volgenden oproep tot de bevolking gericht: De Poolsche regeering heeft ernstig in breuk gemaakt op de rechten der vrije stad Danzig, door zonder toestemming van den Volkenbondscommissaris en onder schending van de bestaande verdragen op de Westerplatte een afdeeling troepen met zware wapenen te plaatsen. Zoowel de Senaat als de hooge commis saris hebben onverwijld alle noodige maat regelen getroffen om tegen deze ernstige rechtsinbreuk te protesteeren. Wij verwachten van de bezonnenheid der bevolking dat zt) als lid tot dusver in dergelijke gevallen onvoorwaardelijk de rust en orde in dezen ernstigen toestand bewaart en uitspattingen vermijdt, die slechts er toe zouden kunnen leiden aan de rechtvaardige zaak van Danzig afbreuk te doen. HET CONFLICT IN HET VERRE ooj PEKING, 8 Maart (Reuter). De bevelhebber der Chineesche strijdkraSl in het Noorden, maarschalk Tsianzi Liang, is afgetreden. 8 30.000 man zijner troepen bieden Kupeinkau een vertwijfelden tegenst aan de oprukkende Japansche troepen Chineezen zijn echter genoopt terueTl trekken en hun stellingen te ontruimeJ JEHOL, 8 Maart (Reuter). De Janani hebben Kou Pel Kou, het laatste bokt van de Chineeschen ingenomen Na I zwaar bombardement vanuit vilegtuf vluchtten de Chineesche troepen onderi vel van Wa Ni Tsjen wanordelijk overl Grooten Chineeschen Muur. MOSKOU, 8 Maart (Reuter). - $J Rusland heeft voor de uitnoodiging den Volkenbond om lid te worden val adviseerende commissie, ingesteld ter 1 handeling van de verdere stadia van I Chineesch-Japansch geschil, bedankt! TOKIO. 8 Maart (Reuter). - GenJ Tang Yu Lin. die zich den haat van gel China op den hals heeft gehaald dooi over--.we van Jehol. is te Hai Feng 1 dooi soldaten van Tsjang Soe Liang moord. PEKING. 8 Maart (V. D.) Aangel men het voortrukken der Japansche l pen over den Chineeschen muur vree te Peking en Tlensjin den staat van h afgekondigd. Met groote haast wordt l werkt aan het versterken der steden, vl al in de bultenlandsche concessies. De Chineesche regeering heeft er i van overtuigd, dat de leiding van 't Ij neesche leger niet voor haar taak isl rekend geweest Tegen een aantal c eieren van het Chineesche leger zijn cessen aanhangig gemaakt wegens hl verraad. Alle leden van den Chinees Generalen Staf zullen voor een krljga worden gedaagd en worden gevonnist. o DE GANG VAN ZAKEN IN DUITSCH BERLIJN, 8 Maart. (Wolff). De i president heeft het verbod van de Fahne" dat oorspronkelijk voor een n was uitgevaardigd, tot zes maanden lengd. Het blad mag eerst 25 Augustus! weer verschijnen. Verder is het 8 Uhr Abendblatt toi| Maart verboden. SUHL. 8 Maart (V.-D.) Na ed arrestaties is de politie te Suhl erlnl slaagd bij leden der K.P.D. 43 revolreiJ een hoeveelheid munitie in beslas 1 nemen. BRESLAU, 8 Maart (V.-D.) Hedi morgen naderde een uit 200 man staande S.A.-afdeeling het Vakvers! gingshuis in de Margarethenstrasse Breslau, klaarblijkelijk met de bedo< het gebouw te bezetten. Uit de tweede i dieping en uit een tegenover liggend werd op de troep geschoten, waardoc; 1 personen ernstig aan hoofd en schoof gewond werden. De 20-jarige Herbert? kisch is inmiddels aan de opgd pen verwondingen overleden. De S.A. zette het vakvereenigingsgebouw heesch de hakenkruisvlag. Bij een hj zoeking werden dertien personen gear teerd. PLAUEN, 8 Maart. (V.D.) Tijdens] nationaal-socialistische betooging opl markt te Plauen deelde de dlstrtctslelf mede, dat het Communistische Rijksd; Albert Janka in een brief aan de Ni] naal-Sopialistische Partij te Plauen I medegedeeld, dat hij uit de K.P.D. wasl treden, omdat hij inzag dat de vetdj strijd van deze partij zonder nerspi was. Tevens verzocht hij te worden opj nomen in de Nationaal-Sociallstlsche F Toen Janka op de marktplaats verstók werd hij aan de politie overgegeven en| bewaring gesteld. Medegedeeld werd. dat ook de Com nistische gemeenteraadsleden Dletel Schwarz uit de K.PD. waren getreden, BERLIJN. 8 Maart (Wolff-Bureau), verschillende plaatsen in Duitschl wordt gemeld, dat vreemdelingen lal gevallen worden door in S.A. unifon gekleede personen. Waar vermoed wordt, dat het hierl S.A. uniformen gekleede, communistic provocateurs betreft, is opdracht gef ven aan alle leden der A.S.D.A.P. hit] goed acht te geven. Minister Goering heeft alle polij autoriteiten bevolen de agenten, dief bijzonder verdienstelijk gemaakt het bij de bestrijding van het communl deze met geldsommen, extra-vacantlej bevoorrechte promotie te beloonen. DUSSELDORF, 8 Mrt. (Wolff). GistJ avond werd een Nat. Soc. begrafenis tr communisten beschoten. De politie beantwoordde het vuur. personen werden gedood, zes gewond. 50 Communisten werden gearresteeni BRESLAU, 8 Mrt. (Wolff). Hedenochtij is een afdeeling S.A. ter sterkte van man door communisten beschoten, wJJ door een persoon werd gedood en vul J] wond. Elf personen werden gearresteerd BERLIJN. 8 Mrt. (Wolff). Rijkskansel Adolf Hitler zal Zaterdag a.s. 's avonds tt schen 18.40 en 19.10 Ned. tijd voor de n crofoon spreken over den huidigen to stand. ERFURTH, 8 Mrt (Wolf) Bij een huis» king in de partijgebouwen te Erfurtn een groote hoeveelheid propaganda-ma. riaal in beslag genomen. Een deel van het materiaal was verswi in een Lenin-buste. DE OORLOGSSCHULDEN. WASHINGTON, 8 Maart (Reuter). -J Britsche gezant Sir Ronald Lindsay n, heden in het ministerie van buiten) sche zaken een onderhoud gehadI n>« onderstaatssecretaris William Philips den plaatsvervangenden minister v. buiteh btuii jjiaauovci vaiipCiiucu Ding zaken, professor Moley, ter bespreons da» de kwestie der oorlogsschulden hHfwl ede verband houdende aangelegen) Naar Reuter van bevoegde Wff e8ej neemt zal de Britsche i-eereering schuldencommissie naar Washing™. den. voordat de inleidende besore tusschen den Britschen gezant mede verband houdende aen a.s. ameriKaanscnen eez«" ,j Bingham, tot resultaat hebben gei

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2