I I De Presidents-wisseling in de Vereenigde Staten. Roosevelt op- Hoover afgetreden. Ju lMf* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 6 Maart 1933 Derde Blad No. 22381 GEMENGD NIEUWS. iven INGEZONDEN. [SIEEBEN VAN DIENSTBODE IN BRAND GERAAKT. liMgclijken toestand naar ziekenhuis. vieravond omstreeks zes uur is de 18- dienstbode mej- G. v. B., die werk bas in Hotel „Elim" van het Leger ■lis aan den Schiedamschedijk te lam in brand geraakt. Het meisje op de vrouwenafdeeling te dicht bij tichel, waardoor haar kleeren vlam Kn In enkele seconden stonden haai en in lichtelaaie. Door middel van deken wisten snel toegeschoten hulp- rdigen de vlammen te dooven. Het rwwilJ sic 'iad echter reeds zeer ernstige "mil .'dronden aan de beenen en het on- Ï|I bekomen Zij werd in zorgelijken -id naar het ziekenhuis aan den igel overgebracht, waar zij ter ver- werd opgenomen. Crt. iefstal van zijn eigen auto. pd.25 en 30 len 40 msoeha 30 ct. reven In de val geloopcn n n» J 31 Januari jl. deed de garagehouder G uit Rotterdam bij de Amsterdam- politie aangifte dat hem een Chand- auto ontstolen was. Amsterdamsche politie gaf deze strait Igifte door naar haar Rotterdamsche iga's en hier kwam men Woensdag j.l. seten dat er in een pakhuis aan de onetstraat al gedurende een paar we de auto stond. Bij onderzoek bleek het rdaad de gestolen auto te zijn. De rder van het pakhuis, de electricien werd, verdacht van diefstal gearres- i en toen bleek dat hij er een com- non op na hield, zekeren Y. de G., d ook deze aangehouden- snvankelijk gaven ze toe den auto ge en te hebben, maar toen de politie tal ten maakte om hen op transport Amsterdam te stellen en zij begre- dat het mis liep. kwamen zij met de jheid op de proppen. Het bleek dat G„ eigenaar van den auto, hun zelf op- \v lilt had gegeven den auto te stelen. De deling was dat G. de verzekeringspen ixS jen zou opstrijken terwijl het bedrag -tv5* men hoopte bij verkoop van den wagen rijgen door de drie zou gedeeld wor- G. heeft inderdaad den dag na den jenaamden diefstal al bij de verzeke- pmaatschappij aangeklopt, maar aan- icn men het over het vergoeden be- niet eens kon worden is er nog niets let spreekt vanzelf dat ook G. gearres- werd. Het drietal zal zich te ver woorden hebben ter zake van poging oplichting. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE MAASTRICHT. Oude heer bewusteloos geraakt. iriernacht te ongeveer half drie be ften eenige buren van den 92-jarigen M., gepensionneerd hoofd-officier i het Indische Leger te Maastricht, dat gijsaard bewusteloos in een kamer van woning lag. Zij konden echter geen lang tot de woning verkrijgen, en eerst i ie politie en een inmiddels gewaar- nwd familielid waren verschenen, kon den ouden man te hulp komen, iischijnlijk is hij het slachtoffer ge iden van kolendampvergiftiging, daar een verstikkende lucht in de kamer Op last van den direct ontboden harts is hij nog dien nacht per auto van Geneeskundigen Dienst naar het hos- ul getransporteerd, waar hij weer igszins tot bewustzijn kwam. Een drie- weken geleden werd zijn eehtgenoote ier ongeveer dezelfde omstandigheden (gebracht, nadat reeds een begin van aid ontstaan was. Ook toen wisten de Hl tijdig erger te voorkomen. Crt. wielrenner gedood te noordwijkerhout. >lide '«vallen en onder een auto geraakt. et. Kt -stermorgen, omstreeks elf uur. reed groepje wielrenners op den Gooweg ioordwijkerhout. Even buiten het dorp ra twee hunner elkaar in de wielen en lewtijimen te vallen. Juist passerde een jJ8r o, die den renner C. Krijns uit den ig verpletterde. Twee plaatselijke dok- ïllaj ra konden slechts den dood consta- op li ;en- terwijl een R.K. geestelijke alsnog '.H Oliesel toediende. De ongelukkige egge 16 jaar, van beroep chauffeur en laat t kinderen na. k PI i va» 'Ol 'J lkw»l' ernstig auto-ongeval. Gisteravond had te Nieuw Beerta een fstig auto-ongeluk plaats. De heer en «vrouw Leemhuis reden met hun auto Kr het dorp. Mevrouw zat aan het stuur. onbekende oorzaak reed de wagen een boom. De beide inzittenden «Men ernstig gewond en werden over bracht naar het ziekenhuis te Win- inten. schietpartij met smokkelaars te sittard. Zaterdagavond omstreeks 6 uur had op kruispunt RijkswegZ.Wilhelmina- «at te Sittard een der drukste punten r stad. een schietpartij plaats. Uit de S jn8 van 't station en rijdende in de riting Leijenbroekerweg naderde in een i vaart een smokkelauto, waarop door aldaar geposteerde rijkspolitie een zes- snoten werd afgevuurd, evenwel wist Ito Wo te ontkomen. Een der schoten L'tard' VERDUISTERING. Te Zandvoort is een 51-jarige vertegen woordiger aangehouden op last van de Rotterdamsche politie. De man was ver tegenwoordiger van een Duitsche firma te Walsbeck bij Hamburg. Hij wordt ver dacht van verduistering van f. 4000— ten nadeele van deze firma. Een partij gist, die hij onder zich had om te verkoopen, heeft hij verkocht, maar het ontvangen geld zou hij ten eigen bate hebben aange wend. o BUITENLANDSCH GEMENGD. rijke BEDELAARS TE PRAAG. De politie te Praag heeft opnieuw een aantal personen gearresteerd, die zich aan bedelarij schuldig maakten, niettegen staande zij rijk waren. Eén der gearres teerden gebruikte eiken dag in een eer ste klas restaurant drie maaltijden, elk van drie gulden- Een andere bedelaar, die overdag vrij veel ophaalde, gaf dit 's avonds en 's nachts uit in zijn clubs. Tot deze arrestanten behoort ook een echtpaar, dat van rijkswege pensioen kreeg en bovendien nog eigen kapitaal had. De gearresteerde bedelaars zullen voor de rechtbank worden gedaagd en streng gestraft worden, daar de politie de bepa lingen op bedelarij verscherpt heeft. ongeval in een duitsche mijn. In een mijn te Rossleben zijn twee mijn werkers. alsmede de mijnbaas onder val lend gesteente bedolven. De mijnwerkers zijn gedood, de mijnbaas is ernstig ge kwetst de drankwet-overtredingen in de v. st. Volgens een opgave der federale drank wet-autoriteiten zijn in de 13 jaar, dat het drankverbod in de Vereenigde States van kracht was, meer dan 755.000 perso nen wegens overtreding gearresteerd. In het afgeloopen jaar alleen werden 73.833 persosen wegens overtreding dezer wetten gearresteerd. o treinongeval in wales Bij Town in Wales is een trein, die langs de kust reed, verongelukt, door een Ineen storting van een berg. De rotsmassa kwam terecht op de locomotief, die van den trein werd losgerukt en over den klippen 20 meter diep in zee geslingerd werd, waar hij terstond onder water zonk. De machi nist en de stoker zijn gedood. De passa giers bleven ongedeerd drie treilers in den storm vergaan. Bij Hoassoraum op het schiereiland Reyckijanus aan de Noordkust van IJs land zijn wrakstukken en twee reddings boeien van den Duitschen treiler West- bank uit Wesermünde aangespoeld. Een treiler van dezen naam, benevens het Duitsche visschersvaartuig Meteoor en het Engelsehe vaartuig James Long uit Huil, worden sinds langen tijd vermist. Elk van deze drie treilers had een bemanning van ongeveer 15 koppen aan boord, zoodat men aanneemt, dat ongeveer 45 zeelieden tijdens den storm den dood in de golven hebben gevonden. Ui «Jenwel de ruit van de coiffeurszaak n- waar de heer M. de Wever uit zat te wachten, de kogel drong ïm den rug en vermoedelijk tot de I 'iSiii 3etrofIene is naar het ziekenhuis I ^-u'ard overgebracht waar operatief in- I vïf noodzakelijk bleek. De getroffene ikÏÏe het gisteren redelijk goed. doch over veel pijn. Mm. de aardbeving in jafan. Het Japansche ministerie van binnen- landsche zaken deelt mede, dat de offi- cieele telling van het aantal slachtoffers der aardbeving- en stormcatastrophe nog niet beëindigd is. 56.000 menschen zijn volkomen dakloos. De malerieele schade bedraagt ongeveer 14.000.000 yen. Naar verluidt, zijn tot. nu toe reeds meer dan 2000 lijken geborgen. Met inbegrip van de vermisten bedraagt het aantal slachtoffers dus ongeveer 3000. Negen duizend huizen zijn zwaar bescha digd. De Japansche keizer heeft een mil- lioen yen ter beschikking gesteld voor de leniging van den nood. geweldige brand bij keulen. Te Suerth bij Keulen is in de schoe nenfabriek der firma Rollmann en Horn Zaterdagmiddag brand uitgebroken, welke snel om zich heen greep. Dc brandweer stond eerst machteloos, daar er gebrek aan water was. De brandweer uit Keulen moest ten slotte een 300 M. lange slang naar den Rijn leiden. Het hoofdgebouw werd geheel vernield. De schade wordt be groot op ongeveer 600.000 R.M. Slechts en kele bijgebouwen konden worden ge spaard. o de opening der leipziger messe. De voorjaarsmesse te Leipzig had dit maal een bijzondere wijding door de be groetingsredevoering van den voorzitter van het directorium der Messe, Dr. Rai- mond Koehler tot de vertegenwoordigers van vreemde landen, die als gasten van het Messe-amt naar Leipzig waren geko men. Dr. Koehler begroette in het bijzon der eenige leden van het corps diploma tique uit Berlijn, o.m. denu Italiaanschen ambassadeur, den Roemeenschen gezant en den zaakgelastigde van Guatemala. Bij een noenman' dat he Leinz'ger Messe-amt den te Leipzig vertoevenden vertegenwoordigers van het corps diplo matique en corps consulaire heeft aange boden, verwelkomde de eerste burgemees ter der stad, Dr. Goerdeler de buitenland- sche gasten- waarbij hij wees 'op de be langrijkheid der Messe. De Roemeensche gezant dankte namens de diplomaten. (Buiten verantwoordeltikheld der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven STICHTING „JERUËL". Geachte Redactie, Gaarne zouden we weer een plaatsje in Uw geacht blad in beslag nemen voor onze onderscheidene beschermelingen. Voorop gaan ditmaal onze donkerkleu rige medemenschen, bekend door hun karakteristiek „Pinda PindaLekka Lekka". Deze menschen eten voor het grootste deel bij ons. Zooais men weet. kunnen we dit bekostigen door de giften, die onze burgers aan het Comité zenden, dat zich hiervoor vormde. Doordat wij dagelijks omgang met hen hebben, bezitten we een o Roosevelt. Uit alle deelen van het land waren Za terdag vele duizenden belangstellenden naar Washington gekomen, om getuigen te zijn van de plechtige ambtsoverdracht aan den nieuwen president Roosevelt voor het Capitool. Het aantal in Washington aan wezige gasten werd geschat op tenminste 250.000. Reeds Vrijdag 'waren alle hotels overvol. Nadat Roosevelt te 11 uur voormiddag (Amerik. tijd) door zijn ambtsvoorganger Herbert Hoover in het Witte Huis was ontvangen en beiden zich vandaar naar het Capitool hadden begeven, werden in de zittingszaal van den Senaat allereerst de nieuw gekozen Senatoren beëedigd terwijl men buiten reeds bezig was met de voor bereidselen voor de overdrachtsplechtig heid. Vele gezanten, ambassadeurs en zaakgelastigden waren verschenen. Mili taire orkesten vergastten de wachtende menigte op vroolijke muziek, terwijl mili taire vliegtuigen boven het terrein cirkel den. Niet minder dan 80 microfoons en 20 luidsprekers zorgden er voor. dat de ge- heele bevolking der Vereenigde Staten de plechtigheid kon volgen Om 10 uur had Roosevelt met de leden van zijn kabinet deelgenomen aan een godsdienstoefening in cie.S: Johnskerk. De overdracht. „Ik zweer plechtig, dat ik op eerlijke wijze het ambt van president der Veree nigde Staten zal uitoefenen en dat ik naar mijn beste vermogen de grondwet der Ver eenigde Staten zal handhaven beschermen en verdedigen". Door deze woorden, uitgesproken met opgeheven rechterhand voor den ..chief justice" is Franklin D. Roosevelt de 32ste president, der Vereenigde Staten geworden. De inaugurale plechtigheid was kort. maar indrukwekkend. Eerst werd de nieu we vice-president John Garner uit Texas, vroeger speaker in het huis van afgevaar digden beëedigd in den Senaat. Vervolgens ging het heele gezelschap door het Capitool naar het podium, dat opgericht was boven aan de steenen trap pen van den OosteUjken gevel. De aftredende president Hoover en zijn opvolger Roosevelt gingen tezamen de tre den op naar het podium, waar zij werden verwelkomd door den ..chief justice" Char les Evens Hughes, die gèkleed was in zijn zwierige zwarte ambtskleed. Hierna legde Roosevelt den eed af op de grondwet. Dit geschiedde op een oud- Hollandschen Bijbel, opengeslagen op vers 13 van den eersten brief aan de Korin- thiërs. Na korte gelukwenschen hield de nieuwe president zijn inaugurale rede voor de mi crofoon. Inplaats van. zooals zijn voorgangers, drie kwartier of zelfs twee uur te spreken, zette Roosevelt in een rede van slechts 15 minuten zijn programma uiteen. Na het uitspreken van zijn rede. reed Roosevelt, geëscorteerd door een afdeeling cavalerie naar het Witte Huis. waar de plechtigheid een oogenblik werd onderbro ken voor de lunch. Het Witte Huis. President Roosevelt nam daarop plaats in het midden van het „court of honour" dat opgericht was op de Pennsylvania Avenue, tegenover het Witte Huis, vanwaar hij de groote parade afnam. Aan het hoofd der parade reeds als „grand marshall" generaal Pershing, de opperbevelhebber der Amerikaansche troe pen gedurende den wereldoorlog, gevolgd door vier divisies van het leger. Achter deze troepen kwamen de leden van het democratische nationale comité en de gouverneurs der verschillende staten met hun gevolg In den stoet liepen verder de veteranen uit den burgeroorlog, uit den Spaansch- Amerikaanschen oorlog den Indischen oor log en den wereldoorlog en daarachter de leden van militaire orden en vaderlandsche organisaties. De inaugureele plechtigheid werd beslo ten met een groot vuurwerk en een bal in het Washington Auditorium dat niet ver van het Witte Huis af ligt. Na de rede van Roosevelt vertrokken Hoover en zijn familie naar New-York. Roosevelt's progvamrede In zijn inaugurale rede verklaarde de nieuwe president Roosevelt o'.a. het vol gende: Wy moeten den toestand eerlijk en open hartig onder de oogen zien en slechts voor één ding vreesen: de ongegronde, naam loos onverstandige vrees. De oprechtheid en energie der leiders zal ons echter zooals steeds, ter overwin ning voeren. Waarden prijzen en beta- lingscapaciteit zijn gedaald. De betalings middelen zijn in de banken vastgevroren. De spaargelden van duizenden families zijn verloren gegaan, maar onze nood is niet van substantieelen aard. wij worden noch door oorlog, noch door sprinkhanen geteisterd wij hebben alles rijkelijk, ja zelfs in overvloed en alleen aan de machi naties van gewetenlooze speculanten heb ben wij dezen kommer te danken. Geldbezit is echter niet zoo belangrijk als de mogelijkheid tot arbeid en de daar uit voortvloeiende wederopleving van moed en levensvreugde. Het is thans de ure, om de waarheid te zeggen, en wel de geheele waarheid open lijk en zonder schroom: wij zullen niet terugschrikken voor erkenning van den noodtoestand van ons land. Van nu af zal ons groote volk herboren worden en zal ons land opnieuw tot welvaart geraken. Onze eerste groote taak is het volk aan werk te helpen. Dit kan gebeuren door rechtstreeksche recruteering door de re geering zelf Wij zullen deze taak afhan delen. zooals wij dat in geval van oorlog zouden doen. maar tevens zullen wij door het in dienst stellen van arbeiders de plan nen verwezenlijken waaraan groote be hoefte is, om onze natuurlijke hulpbron nen te reorganiseeren en te benutten. Wij moeten ook openhartig het gebrek aan evenwicht in onze groote industrie centra erkennen en trachten een beter ge bruik te maken van het land. Wij zullen de banken controleeren en Hoover aan de speculatie een einde trachten të maken- Wij zullen onze valuta handhaven Wel dra zullen wij het nieuwe congres in een speciale zitting verzoeken om gedetailleer de maatregelen te nemen en ik zal dan van het congres de noodige volmachten krij gen. Wij zullen eerst ons eigen huis in orde moeten brengen voor dat wij tot de ge- wenschte internationale onderhandelingen overgaan. Ik zal geen enkele poging nalaten om den wereldhandel te herstellen door een wederopbouw van de internationale eco nomie. Op het gebied der buitenlandsche poli tiek zijn wij voor een goede verstandhou ding met alle volken en hen die de ver dragen eerbiedigen Met vertrouwen zuilen wij deze crisis bestrijden en overwinnen. In het vsvvolg van zijn rede zeide Roo sevelt nog: Wij geven ons meer dan ooit tevoren rekenschap van onze wederzijdsche afhankelijkheid, wij begrijpen dat wij niet alleen kunnen nemen maar dat wil ook moeten geven en dat wij indien wij voor waarts willen gaan, moeten optrekken als een geestdriftig leger, loyaal en tot offers bereid, in het belang der gemeenschappe lijke discipline. Wij zullen hopen, dat het moreele even wicht van de uitvoerende en wetgevende macht geheel en al berekend is voor een onmiddellijk ingrijpen hetwelk vereischt wordt door een tijdelijke afwijking van dit moreele evenwicht. Ik ben bereid bij de uitoefening van mijn constitutioneele taak maatregelen aan te bevelen, welke een beproefd volk temid den van een beproefde wereld mag eischen. Binnen het kader van mijn constitutio neele rechten zal ik mijn best doen. deze of gene maatregelen, die het congres even tueel zal uitwerken, spoedig te doen aan nemen. Maar ingeval het congres niet een van de door mij aangewezen wegen volgen zou en de toestand kritiek zou blijven zaï ik geen weg vermijden, welke mijn plicht mij duidelijk zou uitteekenen Ik zal dan het congres verzoeken om het eenige middel, dat dan nog overblijft, om de crisis af te weren. n.l. uitvoerige executieve volmach ten, om aan den uitzonderingstoestand 't hoofd te bieden even groote volmachten als men mij zou kunnen geven als wij door een vreemden vijand overrompeld werden. Deze rede heeft in het geheele land een diepen indruk gemaakt. Algemeen wordt toegegeven dat buitengewone gebeurte nissen ook buitengewone maatregelen eischcn. Mogelijk is dat het congres reeds voor a.s Dinsdag wordt bijeengeroepen. Hoover's laatste ambtshalve optreden. De laatste handelingen welke Hoover als president van de Ver Staten verricht heeft, hebben bestaan in het onderteeke nen van een wetsontwerp, ter beperking van de opvragingen van bankdeposito's in Columbia en van de begrooting van Marine van 1933'34. Voorts heeft Hoover gewei gerd het wetsontwerp in zake de katoen restrictie te teekenen. juisten kijk op hun toestand uit prakti sche ervaring. Nog immer staan we op het standpunt dat deze menschen hulp noodig hebben en die hulp ook waard zijn. Na tuurlijk zijn er uitzonderingen; met welk volk op de wereld zal dit niet zijn? Wij hebben echter in de ruim twee maanden van omgang gezien, dat in 't algemeen hun karakter niet wat men noemt, klap- looperij is; honderdmaal liever verdienen zij. uren lang koude trotseerend, hun hapje eten en logies, dan dat zij 't gratis ontvangen. Om kort te zijn, slechts één ondervinding: We stelden hen in staat met de financieele hulp van het comité, zelf Chocolade-Pinda te maken. Dit arti kel scheen het publiek boven hun ander fabrikaat te prefereeren en kunnen ze netto 50"/o aan hun omzet verdienen. De eerste dagen, waarin ze hun ehocoiade- pinda lanceerden, verkochten zij tamelijk veel. dat. wil zeggen, dat sommigen ge middeld f. 1.50, andere f. 1 daags ver dienden. Onmiddellijk werden we gewaar dat velen het wat beter hadden, want het aantal daalde met 30 tot 40°/o Toen kwam een artikel van het Centraal Bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon in de bla den: dit stuk gaf door zijn ten onrechte generaliseerend karakter het publiek den indruk, dat de Pindamannen geld genoeg hebben, tegen welk geschrijf een der Rot terdamsche predikanten in de plaatselijke bladen aidaar reeds ageerde en met recht; want voor een groot deel werd de verkoop van de pindastukjes neergeslagen. Het ge volg daarvan is, dat er weer veel meer ge bruik moest worden gemaakt van de gratis verstrekte maaltijden. Opmerkelijk was de houding van de te- leurgestelden, die met gebaar in gebreken Engelsch ons vertelden, dat de menschen hun nu toevoegden: „You have plenty mo ney staat in de krant" Is het niet treu rig?! Maatschappelijk Hulpbetoon maakt deze menschen onmachtig hun goeden wil tot zelfonderhoud te handhaven. Ik uien hierbij op te merken, dat deze handeling buiten het Leidsch Maatschappelijk Hulp betoon. evenzeer buiten den Armenraad van Leiden is gedaan. Ik ben er van over tuigd. dat het Amsterdamsche Bureau uiterst oppervlakkig in zijn onderzoek is geweest, althans deze menschen dupeerde door gegevens die misschien voo: IC"v. juist kunnen moger. zijn generaliseeren over alle Pinda-Chineezen. Ik hoon met den R'danischen Pred. dat het publiek .p zijn vroegere trading terugkomt; let wel: we vragen niet op ondoordachte wiize geld te geven aan een enkeling hunner. Wilt ge uit liefde tot uwe medemenschen iets doen zendt het aan den penningmeester van het Comité den heer Wichers Rollandei of notaris Bon. alhier: dan kemt uw gave ee- lijkmatig aan allen ten gc - Heiot ook door van hen iets te koopen. daar zit voor hun gevoelige natuur groote moraal- kracht in. Thans nog iets urgents, voor wat de hulp aan eigen burgers betreft. Bij het vele wat wij noodig hebben voor de morgenkinder- voeding en de verpleging van arme klei nen, hebben wij niet zonder schroom, vorige maal geschreven over de gezinnen, die bij ons om zes uur. het resteerende eten van de Leidsche kazernen komen deelen en er daarbij op gewezen, hoe dik wijls dien gang voor velen tevergeefs was. Nauwelijks was dit door ons gepubliceerd, of men bezorgde bij mij en bij onzen pen ningmeester verschillende giften, tot een gezamenlijk bedrag van f. 130.23. Van W. f. 1.00; N.N. f. 1,00; J. B. B. f. 1.00; N. N. f. 2,50; twee dames f. 10,00; prof. H. G. B. de J. f. 10,00; E. de Vr. f. 20.-: N. N. f. 5,00: N. N. f. 2,00; mej. BI. f 2,00: N. N. f. 2.50; N.N. f. 1.00: N. N. f 1 00; N. N. f. 1.00; R. P. C. f. 10.00;. N. N. f. 2.50: N. N. f. 1 00; mevr. Si. Gr. f. 10,00; J. J. L. A, f. 6,00; personeel van fa. S. f. 5.73; Z. te Oegstgeest f. 10,00; N N. f 1,-; G. M. f. 2,50; Wed. J. v. D. f. 0.50; L. f. 1,00; A H. f. 15.00; en diaconie Ned. Herv. Kerk collectezak f. 5.00 Wij waren door dit weer nieuwe Dlijk van medeleven zeer getroffen en hebben negen weken het tekort aan eten kunnen aanvullen. Nu is het geld weer op tenzij men onzen penningmeester, den heer J. Verkerk, Hoogewoerd 14, nog weer helpt. Aan dit adres kan men alle Inlichtingen bekomen en volledige inzage der boeken en bescheiden bekomen. F. H. v. d. HORST.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9