SCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 6 Maart 1933 UIT DE OMSTREKEN. 33 rei iam i): AALSMEER. Vergadering „Eigen Hulp' lieSentonds „Eigefi Hulp" vergaderde avo^. voorzitterschap van den heer D. Tas opening las de secretaris, de heer Bol Pzn., de notulen, welke onveran- werden vastgesteld. Uit het Jaarver- bleek, dat het fonds 148 vrouwelijke 91 mannelijke leden telt; het fonds siekenhuisverpleging in totaal 4100 j pit het verslag aan den penning ster, den heer P Vreeken Jbzn., bleek, 1132 een ongunstig jaar was geweest: liekenfonds had een nadeelig saldo 1723,13, terwijl per 31 Dec. nog een rre van f. 12293,27 ln kas was. Het (jihuisfonds had een nadeelig saldo 896,91 en per 31 Dec. een reserve f. 2677,55. Boeken en kas werden na- en in volkomen orde bevonden. De iltter bracht den penningmeester s voor zijn accuraat beheer. Als be- ïdin isleden werden herbenoemd de heeren ^Bol. C. Buis en W. Raadschelders. Als ier commissie van toezicht (vacature Heleens Dzn.) werd gekozen de heer Sulver. seinde de begrooting 1933 sluitend te en, werd besloten tot opheffing klasse ent contributie (uitkeerlng f. 4,- per klasse 30 cent (ultkeering f. 3.—i te 1 mu®Sen °P 2 50 per daf>' klasse 25 ct- peering f. 2.—1 te brengen op 10 per dag; klasse 12 cent leering f. 1.-1 te brengen op f. 0,85 per Van f. 3,50 op 3.00 per dag werd de eering voor ziekenhuisverpleging terug- nabracht. Besloten werd te bedanken voor lidmaatschap van het Ned. Verbond Ziekenkassen. Aan wijkverpleging over 1933 een subsidie verleend van n Joo. Op voorstel van het bestuur werd verschillende aanvullingen van het 2 j boude lijk reglement besloten. UDr' Nieuwe Chr. Mannenvereeniging. alhier, onder leiding van ds. IJ. na en ds. H. v. d. Linden opgerichte Mannenorganisatie op Ned. Herv. oeüjBdslag, werd den. naam van „Paulus" ten. terwijl tot secretaris werd be- sd de heer P. van Dam Hzn. V.D, nu na n. 2 Jent g 6 enon >enb' Inzinking bij dc bloemenprijzen. ilerdagmorgen heerschte aan de Cen- Veiling al een bijzonder gedrukte .Sj|Mmlng. doordat de prijzen der seringen regelmatig toch al zeer laag waren, veer buitengewoon zakten. Voor 35 werden takken van de beste kwaliteit iindeld, terwijl de massa eenvoudig os tegen zeer geringe prijzen van de ging. Wat of nu wel de oorzaak was deze ongekende inzinking der prijzen? zal het met zekerheid zeggen Feit is er. dat op dezen morgen, nzonderhcid seringen-kweekers, al een bultence- nav® ware slag in hun tegenwoordig toch andzoo moeilijk bestaan trof. Si verschillende collecten in de Ned. ,17, (Kerk te dorp en Oosteinde gehouden, ji! en in de maand Februari in totaal ^iPtracht f. 598.53. tuur uitat :je e te n bl HAARLEMMERMEER. 6740 Inbraak. een aan de Friedalaan nabij Halfweg r staande schuur is 'snachts inge- Dlia !n_ rj... ongewenschte bezoekers stelden !ca™ tevreden met een partijtje gereed- ppen, dat aldaar was opgeborgen en voor het leggen van nieuwe clec- geleidingen. De politie stelt een «oek in. Feest- en Propaganda-avond Landarbeidersbond. uwege de afdeeling Hoofddorp van R.K. Landarbeidersbond werd een geslaagde Feest- en Propaganda- gehouden. waarin de heer H. J. er, hoofdbestuurslid, een rede hield, besprak in 't kort de werkloosheid en "ie daarbij mede, dat de bond 19100 telt, waarvan er niet minder dan 1 werkloos zijn. dat de heer Heilker nog een opwek swoord had gesproken en dc leden eenheid en saamhoorigheid had aan- ®rd, werd door het Tooneelgezel- van de afdee'.ing Lijnden nog een rolstuk opgevoerd. Rijwieldiefstallen. Haarlemmermeer loopen weder per- rond, die er zoowel overdag als s op uit zijn om hier en daar hun te slaan. Dat rijwielen, die men on- buiten heeit laten staan, een bij- ir gewild artikel voor de dieven schijnt 'li', blijkt wel hieruit, dat ze er thans teslaagd zijn te Hoofddorp, Nieuw- tep en nabij Halfweg rijwielen weg upen. Men zij dus op z'n hoede! Opgeheven. 1 boor de firma Kalmthout en van 1 geëxploiteerde autobusdienst Nieuw- wp-HUlegom is met ingang van 5 "119.13, ingevolge besluit van de Kroon «teven. \W 5ebas Ken be ambtenaar bij de Directe Belas- w de heer J. H. Segerink, is met ("S van 1 Maart 1933 van Haarlemmer- (Zwanenburg) overgeplaatst naar (den Burg), HILLEGOM. Arbeidsbemiddeling. zij» Sfi Arbeidsbeurs stonden ingeschreven "bneksarbeiders, l snelpersdrukker, 1 JS"' 1 letterzetter, 1 betonwerker, 3 'erkers, 14 metselaars, 18 opperiie- J timmerlieden, 7 schilders, l lialf- tejmerman, 3 mach. houtbewerkers, ?or' 1 loodgieter-zinkwerker, 1 2 halw.-melseiaars, 4 mandenma- Jj kistenmaker, 1 vloerlegger, 1 EJjWIit, 2 electriciens, 1 sc htep>maker, i7™n> 2 waeuniuakers, 1 rijwielherst., I i,®1"' 1 boekbinder, 4 broodbakkers, «mlstaib_i Iers, 411 landarbeiders, pi .i'teiders, 4 boerenarb., 2 plan soen- li. lougri. landarb.. 1 jeugd, tuinarb-, pi n- "'oomistarb., 1 vt. winkelbed., LJjrikelbediende, 2 venters, 3 liao- Rr?' schippers, 2 halfw. scbip- IjJ ™auff. monteurs, 1 exp. knecht, I "writer, j frampoetser, 1 voerman, 1 varensgezel, 1 dekknecht, 1 verzek.agent, 6 m. kantoorbed., 2 idein ben. 18 jaar, 2 boekhouders, 1 vt. kantoorbed., 1 idem ben. 18 jaar. 2 handlangers, 1 controleur, 45 losse arbeiders, 2 verw. monteurs. Aanvragen van werkgevers 2, waaraan is 'voldaan. Plaatsingen 8. vervallen 6, teruggetrokken 10. Hillegomsche Zwemvereeniging. De Hillegomsche Zwemvereeniging heeft haar jaarvergadering gehouden. De ge wone huishoudelijke zaken zijn behan deld. De heeren Cardol en v. d. Berg, dio als bestuursleden periodiek aftraden, zijn beiden herkozen. Er Is besloten een be zoek te brengen aan het Sportfondsenbad te Amsterdam. Dc R.-K. Groslijst. Alhier is de stemming gehouden onder leden der R.K. Kiesvereeniging voor de groslijst der R.K. Staatspartij. Er zijn 1219 stemmen uitgebracht, waarvan 13 van onwaarde, dus 12C6 geldige stemmen. De meeste s'emmen zijn uitgebracht op G. W. Kampschoër 462, mr. T. J. Verschoor 431 en verder G. Bulten (Voorhout) 92, Baron van Wijnbergen (Lisse) 86 stemmen. De restende stemmen waren over vele namen verdeeld. De heer Loerakker (Haar. lem) was reeds door enke'e candidaatstei- Ting nummer èén. Het advies van hef bestuur is trouw gevolgd. De opkomst was goed. KATWIJK AAN DEN RIJN. Oudste inwoonster overleden. Overleden is mej. de wed. SirreGodijn, de oudste inwoonster van Katwijk-Rijn, in den ouderdom van 92 jaren. Schietwedstrijd Burgerwacht. Alhier is een schietwedstrijd uitgeschre ven voor de Katwljksche Burgerwacht. Er namen 35 leden aan den wedstrijd deel. De uitslag was als volgt: Klasse A No .1 C. v. Leeuwen, 97 ptn.; No. 2 Jac Meijer 96 punten; No. 3 Jac. Kobus 92 p.: No. 4 J. Slingerland 92 p. In klasse B: No. l Cor Hoek 85 p.: No. 2 F. v. d. Valk 82 p.; No. 3 Cor Schuitemaker 81 punten. Na afloop kwam men in de versierde eantlne bijeen en werd het echtpaar Schouten toegesproken door den comman dant, in verband met wiens koperen hu welijksfeest deze wedstrijd werd georgani seerd. Spr. memoreerde, dat toen het be kend werd dat de familie Schouten zou jubileeren. de Burgerwacht dadelijk pa raat was en vastbesloten dit feest niet en- gemerkt te laten voorbijgaan. Spontaan waren allen er voor dit ook op daadwer kelijke wijze te doen blijken. Namens de leden die regelmatig aan de oefeningen deelnemen, werd een damesfauteuil aan geboden. Spr. huldigde den kampwachter in de hartelijkste bewoordingen. Het was een mooie middag, waarop de Katwijksche burgerwachters blijk gaven van saamhoorigheid onderling en met ser geant Schouten. De Valkenburgsche Burgerwacht had van haar belangstelling blijk gegeven door het zenden van een bloemstuk. De uitslag der stemming voor de R.-K groslijst was hier als volgt: Uitgebracht totaal geldigde stemmen 338. Ongeldig biljetten. Van Beurden 1, v. d. Brule 2, Brabander 2, Bulten 11, Konijn 1, Kamp schoër 152. Keestra 1, Kropman 1. Mol- kenboer 2, Nouwaland 3, Oome 2, De Ruy- ter 1, Verschuur 150. v. d Weijden 4. Wijnbergen 1 stem. In het algemeen is dus het politiek advies gevoigd. KATWIJK AAN ZEE. Zilveren jubileum Zeehospitium. Dinsdag 4 April a s. zal 't 25 jaar geleden zijn, dat het Rotterdamsch Zeehospitium alhier geopend werd. Gedurende die kwarteeuw heeft aan het hoofd van deze zoo heidzaam werkende inrichting ge staan mevr. dr. Van DorpBeucker- Andreae. Geslaagd te Den Haag voor het examen van stuurman op zeilzeevisschers- vaartuigen Cornelis Guyt Hzn., leerling van de visscherijschool alhier. Programmaverkoop, verkoop van prentbriefkaarten en de col'ecte tiiiens de Neerbosch samenkomst in de Nieuwe Kerk hebben te zamen opgebracht de somma van ongeveer f. 290. De Provinc. Commissie Zuid-Holland van den Bond van Chr. Meisjesvereenigin- gen in Nederland zal op 21 Juni a.s. een Jeugddag alhier organiseeren. LISSE. Baldadigheid. Gistermiddag waren wederom eenige jongens op het open bouwterrein aan de Tulpenstraat bezig met voetballen, waarbij weer een der ruiten van de woningen al daar het moest ontgelden. Onmiddellijk is bij de politie aangifte gedaan. Herhaalde lijk worden daar ruiten door de voetbal lende jeugd vernield. Moge hieraan eens een einde komen I In verband met ons bericht inzake do schenking van den heer L. J. Persoon, vernemen wij dat door dezen op denzelfden dag ook 200 pond spek beschikbaar werd gesteld voor de werkloozen aangesloten bij den Chr. Landarbeidersbond „Bidt en Werk'. Door den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw is de steunre geling met Rijkssubsidie thans ook 'an kracht gesteld voor de hier gevestigde werklooze fabrieksarbeiders, werklooze houtbewerkers en meubelmakers. Door de Gem. Arbeidsbeurs werden Zaterdag niet minder dan 267 bons voor kolentoeslag verstrekt. OEGSTGEEST. ZWEMVEREENIGING „POELMEER Het jaarverslag 1932. Dank zij de medewerking van den secre taris, mochten wij het verzorgde jaar verslag 1932 van de zwemvereeniging „Poelmeer" ontvangen, waaraan wij het volgende ontleenen: Het jaar 1932 is voor de vereeniging rijk aan gebeurtenissen geweest. Ten eerste is als gevolg van den buitengewoon mooien zomer het bezoek aan de zweminrichting overweldigend geweest en alzoo een re cord jaar geworden en ten tweede heeft het besluit van de vorige algemeene ver gadering inzake den nieuwbouw der in richting een gunstig resultaat opgeleverd. Het bestuur is nog steeds hetzelfde ge bleven als bij de oprichting. Op de eerst volgende algemeene vergadering zullen volgens rooster aftreden de heeren dr. D. Timmermans en A. van Ingen Schenau, 4ie beiden herkiesbaar zijn. De controle-commissie zal verandering moeten ondergaan mede door het bedanken van mevr. Boorsma: op de e.v. vergade ring zullen voorstallen worden gedaan. Zeer veel dank is verschuldigd aan liet Gemeentebestuur van Oegstgeest voor al hetgeen dit heeft gedaan voor de ver eeniging en wel in 't bijzonder aan den burgemeester, den heer A. J. v. Gerrevink. Het ledental is gestegen tot 542 (v.j. 411). De hoop wordt gekoesterd dat de nieuwe inrichting met het a.s seizoen in gebruik zal kunnen worden genomen. Zooals te begrijpen is het aantal bestuurs vergaderingen enorm geweest. Gaarne zag het bestuur voor dc e.v. algemeene ver gadering dan ook een groote belangstelling. De Obligafie-leening is thans nog groot f. 595. Gezien de uitkomsten van 1932 zal worden voorgesteld om dit bedrag in eens af te lossen. Voor het a.s. seizoen is een ontwerp- dienstregeling samengesteld. Het is niet de bedoeling van het bestuur om over te gaan tot contributie-verhooging. Zoo noodig zullen de tarieven een weinig worden verhoogd, teneinde het mummum batig saldo niet in gevaar te brengen. Aan 21 dames en 28 heeren is het diploma als geoefend zwemmer(ster) uitgereikt en aan 78 personen het zakdiploma voor proef- zwemmen in het diepe bassin. Het wordt wenscheüjk geacht, dat meer eenheid kome in de voorschriften betreffende het diploma zwemmen. Volgens contract had het Militair-zwem men plaats. De volksbaden zijn steeds druk bezocht, verwacht wordt dat in de nieuwe inrichting nog meer tijd voor deze baden beschikbaar kan worden gesteld. De inrichting was geopend van 1 Mei— 28 September. Van het aantal baden ver melden wij de volgende cijfers: 1931 1932 Damesbaden Heerenbaden Mllitatrenbaden Volksbaden 3671 6409 4185 7282 297 784 678 2178 Totaal 8831 16653 Het aanfar abonnementen, knip- dag, instructiekaarten en vabtiDfteabonnementen fs vermeerderd met f. 1454 en bedroeg in 1932 in totaal 3224. De rekening 1932 sluit in ontvangsten en uitgaver met f. 2695.42 (v. j. f. 1853.25) en de begrooting 1933met f. 2928-35. Aan hef einde van het verslag wordt met groote waardeering gewaagd van het werk van badmeester Leget en controleur v. d. Blom en wien namens de leden daar voor dank wordt betuigd. Als de nieuwe inrichting in exploitatie zal komen, zul en er nieuwe dienstorders worden opgesteld en veranderingen worden aangebracht. Zoo zal badmeester Leget den chef-bad meester worden, tevens belast worden met de instructie en toezicht op de dames- afdeeling. Voor de heerenafdeeling zal een nieuwe badmeester benoemd worden. Tot zoover dit verslag hetwelk wij be sluiten met hulde ie brengen aan het be stuur van „Poelmeer' dat in alle opzich ten het welzijn van de bevolking onzer gemeente met ernst ter harte neemt door op deze wijze het beheer te voeren- over een onmisbaar geworden inrichting. Meer nog kunnen wij dit zeggen na inzage genomen te hebben van het bij gevoegde overzicht en inededeeüngen in verband met den bouw van de nieuwe inrichting. Nadat aan den architect, den heer A. T. Kraan opdracht was gegeven 0111 plan nen en bestek van een nieuwe inrichting te ontwerpen (waarvan wij reeds een teeke- ning en beschrijving in ons blad hebben gegeven) is het bestuur begonnen met de veie onderhandelingen. Talrijk zijn deze geweest met verschil lende Militaire-autoriteiten te 'sGraven- hage en Leiden, het college van B. en W. en den gemeenteraad van Leiden, waar mede het bestuur tot een bevredigende oplossing is gekomen. Aan dc verschillende autoriteiten woidt dank gebracht voor de ondervonden mede werking. Als hoofdfactoren worden ge noemd de financiën en onderhandelingen met de gemeente Oegstgeest (het bekende verzoek om een crediet van f. 25.000, dat na een interessant debat in den raad is toegestaan). Aan de raadsleden wordt dank gebracht voor het door hen in de vereeniging ge stelde vertrouwen en wel in 't bijzonder aan burgemeester van Gerrevink die het bestuur der vereeniging steeds met raad heeft bijgestaan. Tot slot wordt vermeld dat met de inspectie der Volksgezondheid over den nieuwbouw onderhandelingen zijn gevoerd. Alles is onderzocht en geregeld. De medische voorschriften zijn opge nomen in de overeenkomst mét de ge meente Oegstgeest. Alzoo zal de nieuwe inrichting geheel voldoen aan de eischen door de inspectie voor Volksgezondheid gesteld en zal de inrichting onder toezicht van dezen dienst blijven. Aan de betreffende doctoren en de medische bestuursleden wordt tevens dank gebracht. o SASSENHEIM. Wij vestigen de aandacht op de 111 dit blad voorkomende advertentie, be treffende een vergadering van den Vrijz- Dem. Bono' met ais spreekster mevr. Bakker-Nort lid der Tweede Kamer. ALPHEN. Student breekt arm. Gistermorgen omstreeks halfvier iiad de medische student B. uit Leiden, wonende in Den Haag onder deze gemeente het ongeluk op den Steekterweg met zijn auto komende uit de richting Utrecht tegen een boom te rijden, waarbij hij een arm brak. Dr. Hildernisse verleende de eerste hulp, waarop B. werd overgebracht naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden. De auto bekwam belangrijke schade. Dpor de R.K. Kiesver. „Recht en Orde' werd in de St Josephzaal een druk bezochte jaarvergadering gehouden. Uit de jaarverslagen bleek dat het leden aantal thans ongeveer 803 bedraagt, terwijl het verslag van den penningmeester sloot met een 'batig saldo van f. 144.28. Aan het einde der vergadering sprak de voor zitter een slotwoord waarbij hij opwekte de 'eenlietd voor te staan en deze te toonen bij de a.s. verkiezingen. Door den heer A. Knetsch, controleur der arbeidsinspectie te Leiden, werd in „Ons Huis' een lezing gehouden over „Ar beidswetgeving''. Aan het einde dezer leer zame lezing volgde een aangename ge- dachton wisseling. Door de Chr. Ver. van oud-leerlingen en de Chr. jonge boeren en tuindersver. „Eendracht maakt macht'' werd in de Chr. lagere landbouwschool aan de Raadhuis straat een vergadering gehouden waarbij een vertegenwoordiger van de N.V. Olie- fabrieken Duyvis Jr. uit Koog a. d. Zaan èen lezing biëld met bedrijfsfilm van de fabriek. De belangstelling was zeer groot VALKENBURG. Jaarvergadering Chr. Jongelingsvereen. De Chr. Jongelingsver. „Ef. 6 10 a' alhier heeft haar 7de jaarvergadering ge houden onder zeer groote belangstelling van haar donateurs en zus'.ervereenigingen. Ds. Fortgens van Voorschoten opende de bijeenkomst inet een woord van welkom waarin hij sterk liet uitkomen dat de ver eeniging van de gemeente niet alleen noo dig heelt den financieeien steun, maar ook den moree'en steun en boorbede. De presi dent der vereeniging, de heer M. Brussee. sprak een kort woord naar aanleiding van Jes. 34 16. De kern van zijn betoog was een opwekking tot Bijbelstudie. Secretaris en penningmeester brachten hun jaarver slag uit. De vereeniging werd namens de nieisjesvereeniging gefeliciteerd door mej. Noteboom en nairens de knapenvereeniging door den leider, den heer Haanstra. Verder sprak een afgevaardigde van Katwijk aan Zee, namens de vereenigingen uit de ring „Katwijk en Omstreken''. E>e rest van den avond werd gevuld met opstellen, samen spraken en declamaties der leden Alles had onder de eminente leiding van ds. Fortgens een vlot verloop. Aan het eind van den avond werd opgevoerd een leeken- spei „Wilhelmus van Nassouwe'". Hieraan werkten mee een koortje bestaande uit leden der nieisjesvereeniging. Hoewel de vorm van uitvoering in onze Kringen eigen gen geheel iets nieuws is, is het stuk in alle opzichten uitstekend ges'aagd. Hier voor komt den jongens alle 'tot toe! Het was reeds bij twaalven toen men huis waarts ging de herinnering aan een prettig jaarfeest meenemend. VEURLEIDSCHENDAM. De heer Visser naar Nootdorp. Na een diensttijd van bijna 25 jaren op dit baanvak, wordt de ploegbaas bij de Neö. Spoorwegen D. Visser, overgeplaatst naar Nootdorp. Voor de Soc.-Dem. zangvereen. „Mor genrood". waarvan htj circa 12 jaar direc teur is, beteekent dit een groote verlies. Ook de Brandstoffenvereeniglng „Ons Be lang" verliest in hem een ijverig secreta ris met een diensttijd van 17 jaren. Laatste winterlezing. In de Geref kerk had de laatste winter- lezing plaats v/aar als spreker optrad ds. G. P. v. Itterson, Ned -Hen-, predikant te Den Haag. met het onderwero „Onverhin derd". De bijeenkomst was zeer druk be zocht en stond onder leiding van ds. J de Over Februari j.l. Is ten bate van de diaconie in de Ned.-Herv. Kerk gecollec teerd f.7201'/-. Gedurende Februari schreef de On derlinge Ver. voor Ziekenhuisverpleging 112 nieuwe leden in, zoodat het ledental thans bedraagt 5746 In het afgeloopen jaar werd ontvangen f. 19968 03 en uitgegeven f. 19722.90. Het be zit der vereeniging steeg tot f. 1086.34. VOORSCHOTEN. Het OrgeUondscomité. In de gymnastiekzaal ach Ier het raadhuis heeft het Geref. Orgelfondscomité een muziekavond georganiseerd, dat door zeer velen was bezocht. Omstreeks 8 uur opende de voorzitter, de heer G. van Mourik, deze bijeenkomst inet het doen zingen van Ps. 33 1, waarna hij voorging in gebed. Spr. verwelkomde hierna de aanwezigen. Achtereenvolgens kreeg men te hooren, de jongeheer Uyterlinden als jeugdig orga nist, een goed zangkoortje onder leiding van den lieer G. C. Verrips, Mej. T. Langcler, een sopraan die velen innam door haar zang, de heer Wiersma als violist, die eenige vroolijke nummers ten beste gaf en ten slotte declamatie van den heer Doorduin. Waar deze avond bestemd was om gelden bijeen te brengen voor een nieuw orgel, hield de heer C. Eggink Jnz. een toespraak waarin het doel nader werd uiteengezet. Namens den kerkeraad heeft ten slotte de heer J. Pen een slotwoord gesproken en het comité dank gezegd voor haar arbeid. Spr. wenschte dat óók de oudste leden der gemeente het nieuwe orgel nog zullen beleven Nadat de aanwezigen hadden gezongen Ps. 72 11, sloot de heer J. Santbrink de bijeenkomst met dankgebed. BODEGRAVEN. De schietwedstrijd van den B. V. L. De stand van Zaterdagavond luidt; Korps B: Burgerwacht Zoetermeer 238 p. Korps E: Idem 144 p. Personeele baan: J. v. Vuuren. Zoeter meer 4848; N. v d. Bosch ld. 4846. W. Verschoor id. 4844. Vaste baan: W. Verschoor, Zoetermeer 147 p.; J. v. Vuuren, ld. 144 p.: A. Volle- bregt, id. 143 p. Vrije baan: W. Burggraaf, Bodegraven, 148 p.; N v. d. Bosch, Zoetermeer, 146 p.; A. Vollebregt. id. 145 p.: W. Verschoor, id.. 145 p.; J. v. d. Pol, Bodegraven 145 p.; H. Göbel id. 145 p. Ds. J. C. W. Kruishoop alhier heeft toezegging van beroep gedaan naar de Ned. Herv. Gem. te Gouda. BOSKOOP. De Gouwe-werken. De heer J. Groenendijk heeft zijn kap perszaak aan de Dorpsstraat verlaten. Da delijk is een aanvang gemaakt met de slooping van het pand. Postduivenvereeniging. Alhier is opgericht een postduivenver eeniging. De vereeniging draagt den naam van „De Luchtbode". Het voorloopig be stuur bestaat uit de heeren A. H. Smit, voorzitter. K. v. Veen, secretaris en H. Mid delkoop, penningmeester. LEIDERDORP. In de jaarvergadering' van de A.R. kiesvereeniging zijn tot bestuursleden her kozen de heeren G. den Braver, J. W. Koning en L. v .d. Sijs. Daar de heer van der Sijs de benoeming niet aannam, werd in diens plaats gekozen de heer P. Boot Pz. NIEUWKOOP. GEMEENTERAAD. De eerste vergadering in het nieuwe raad huis De werkverschaffing Verzoek om subsidie atgewezen. Alhier is de eerste raadsvergadering ge houden in het nieuwe raadhuis. Van bui ten was het te zien aan de vroolijk wap perende driekleur; in de raadszaal was door het personeel van de secretarie een sobere doch fleurige bloemversiering aan gebracht. De raad was voltallig en na het gebed spak Burgemeester van der Weijden de leden toe. Het heeft U en ook mij moeite gekost, aldus spr-, zich los te maken van de ge dachte, dat de aloude stichting van den illusteren Heer van Nieuwkoop, Noorden en Achttienhoven. Jan de Bruin van Bui- tenwech, de stichting die drie eeuwen lang geschiedenis vormde, niet meer zou zijn het centrum van ons gemeentelijk leven. De nieuwe tijden met hun nieuwe eischen dwongen daar toe. Spr. wees in dit verband op de steeds groeiende gemeente lijke beslommeringen, waardoor een nieuwe behuizing noodzakelijk was. De wisseling van het gebouw is oorzaak, dat eerst thans vergaderd kon worden. In 1932 zijn verschillende voor Nieuwkoop groote werken uitgevoerd, waarvan het voornaamste is geweest de verbetering en asphalteering van den weg. In de maand Juli werd de crisis-steunregeling in het leven geroepen. Spr. dankte de wethouders voor hun medewerking. Na mededeelingen en een korte bespre king over het vervoer van vliegasch volgde een uitvoerige discussie over de werkver schaffing, welke door B. en W. is stop ge zet wegens de geringe werkprestatie- Al gemeen keurt men de houding van de werkloozen af, dat zij liever steun trekken dan werken, al is het. loon dan ook in sommige gevallen maar weinig hooger dan de steunuitkeering. De heer Stam had lie ver gezien dat men eerst een gepraat had met de menschen Besproken werd nog om aan patroons en toeslag te geven op het loon waarvan de voorzitter echter aantoont, dat dit practisch niet is uit te voeren. De heer Van Houten betoogde daarop, dat de crisis niet is op te lossen door lage loonen, want elke daling van de koopkracht brent vermindering van den afzet, wat voor den heer Verhaar weer aanleiding was om aan te toonen, dat al thans de boeren geen hoog en zelfs in 't geheel geen loon kunnen geven. Het ge wone crisis-cirkeltje. Men was het ech ter met den voorzitter eens. dat de prac- tijk van de werkverschaffing veel geleerd heeft. Agenda Een drietal kinderen uit deze gemeente bezoeken de Koningin Emmaschool voor buitengewoon onderwijs te Alphen aan den Rijn. Nu geeft, de pro vincie Zuid-Holland een subsidie in de kosten van vervoer voor deze kinderen, in dien de gemeente 1/3 gedeelte daaraan bijdraagt. Aangezien het onderwijs ter plaatse te berekenen is op ongeveer f. 14 per kind en het onderwijs voor die kinde ren van groot belang te achten is wordt het verzoek overeenkomstig het voorstel van B. en W. ingewilligd. Aan de Bijzondere scholen wordt ver volgens toegestaan het gebruikelijke voor schot van 80"/o voor 1933 ten behoeve van de instandhouding der schooL De ondernemer van den .Eersten Woer- denschen Autobusdienst" zond een verzoek in om over het jaar 1933 ten behoeve van den dienst Woerden-Kamerik-Nieuwkoop een bijdrage te ontvangen van f.500 daal de dienst tengevolge van de crisis niet meer rendeert en anders tot inkrimping zal moeten worden overgegaan. De voorzitter en met hem alle leden zijn het er over eens. dat de dienst in een werkelijke behoefte voorziet en een pracht- verbinding betreft, doch ook dat een sub sidie van f. 500 in deze omstandigheden niet te verdedigen is. Het verzoek wordt dan ook met alg. st afgewezen. De heer J. P. van Vuuren, plaatsver vangend ambtenaar van den Burgerlijken Stand vroeg eervol ontslag als zoodanig, hetgeen hem verleend werd, waarbij B en W. voorstellen een plaatsvervanger te be noemen voor het voltrekken van huwe lijken en een voor de overige werkzaam heden en bevelen voor deze functiën aan de heeren A. J. den Hartog en P. Augus- tinus en de heeren F. J. Post en A. M. van Vuuren, waarvan de eerstaanbevole- nen benoemd worden. Na rondvraag volgde sluiting. 3—2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7