IéémHÜ LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 6 Maart TELEGRAMMEN. den gelegd dan door Hugenberg, die staatsman genoeg is, om niet te haro van stapel te loopen Duitschland heeft een nationale regee ring sn daarmede zal men goed doen'reke ning te houden, al zal het een goed deel van het buitenland zeer moeilijk vallen. Voorloopig wordt de buitenlandsche poli tiek. voor zoover deze van algemeene strekking is. opnieuw verduisterd. Moge op haar beurt de Duitsche regeering daar mede rekening houden. In de Vereenigde Staten heeft de presi dentswisseling plaats gehad, Amerika her neemt daardoor de hem toekomende plaats plaats in het wereldbestel, na bij kans een half jaar vrijwel te zijn uitge sloten geweest als gevolg van Roosevelt's overwinning op Hoover, zoodat geen van beiden in staat was nog ingrijpende maat regelen te treffen, hoezeer de gang van zaken in Amerika zelf als daarbuiten daarom schreeuwde. Hoover, gekozen als „president der wel vaart". draagt zijn ambt over als „presi dent van de ineenstorting", 't Kan ver- keeren! Roosevelt heeft in een programrede, reeds treffend door opmerkenswaardige kortheid, onomwonden erkend, dat het land een crisis beleeft, waartegen met de grootste kracht moet worden opgetreden Blijkbaar zal niet worden teruggedeinsd voor zeer ingrijpende maatregelen, des noods niet voor volmachten buiten het Congres om, gelijk ln geval van oorlog". Erkend wordt het afhankelijk zijn van hetgeen geschiedt in de heele wereld en dat geeft hoop, dat de nieuwe Amerikaan- sche regeering haar uiterste best zal doen om mee te werken aan de herstel-bewe ging. waarnaar algemeen wordt gesnakt. Geven en nemen, als dat eens door allen werd begrepen Inmiddels heeft Roosevelt reeds tijde lijk den gouden standaard losgelaten, daar hij een beursvacantie afkondigde tot en met Donderdag. Wat er daarna zal ge beuren DUITSCHLAND. Van der Lubbe in staat van beschuldiging. Marlnus van der Lubbe is Zaterdag voor geleid voor den rechtercommissaris in het hoofdbureau van politie, „Wohlfahrtsamt" in Neukoeln op 25 Febr., in het Berlijnsche Stadtschloss en het Berlijnsche raadhuis op denzelfden datum, en in het rijksdag- gebouw op 27 Februari. Tegen van der Lubbe, die in alle vier gevallen bekende, is een bevel tot gevangenhouding uitgevaar digd, wegens brandstichting in vier geval len en voorbereiding tot hoogverraad POLEN. De Silezische mijnwerkersstaking. De eerste dag van de proteststaking in de Poolsche mijnen in Opper-SUezie is rustig verloopen. Vijf-en-zestigduizend mijnwerkers hebben gevolg gegeven aan den oproep en zijn in staking gegaan Het is niet uitgesloten, dat de protest staking zal veranderd worden in een alge meene staking. De vakvereeniging der me taalbewerkers tegen de loonsverlaging te steunen. De metaalbewerkers zullen ech ter eerst ingrijpen nadat de algemeene staking voor de mijnwerkers is afgekon digd. o VEREENIGDE STATEN. De Bankcrisis Beursvacantie afgekondigd. President Roosevelt heeft een nationale beursvacantie afgekondigd tot en met Donderdag. De mededeeling geschiedde in een pro clamatie van Roosevelt aan alle banken waarin wordt verklaard, dat tot zoo lang geen afgifte van goud of deposito's be hoeft te geschieden. Noodgeld zal worden uitgegeven onder toezicht van de Federale Reserve Banken. Roosevelt verklaart dat de maatregel noodig is geworden door het oppotten van goud en het opnemen op groote schaal bij de banken, evenals door opnemingen uit het buitenland. Deze omstandigheden leidden tot een nationa- len noodtoestand. Het practische resultaat is, dat de V.S. vooreerst voor den duur der beursvacantie den gouden standaard prijsgeven daar de federale reserve-banken tijdens de vacart- tie geen goud-certificaten tegen goud mogen inwisselen. Roosevelt verklaarde, dat de vacantie is verklaard op grond van een in het jaar 1917 uitgevaardigde wet, waarbij de presi dent dictatoriale volmachten worden ge geven inzake alle bankzaken en welke in dertijd werd gepubliceerd onder den titel- „V/et met betrekking tot het verkeer met den vijand". De Minister van Financiën is gemachtigd clearingshouses of andere credietwaardige instellingen toe te staan noodgeld uit te geven. Voor nieuwe deposito's mogen de ban ken nieuwe rekeningen openen, welke niet onderhevig zullen zijn aan de beper kingen van uitbetalingen. Deze maatregei beoogt het tegengaan van het hamsteren van geld. De Staatssecretaris van Financiën Woodin heeft echter ter aanvulling "an het decreet van Roosevelt verklaard, dat de beursvacantie geen permanent prijs geven beteekent van den gouden standaard door Amerika. Hij gelooft, dat het laag ste punt der crisis thans is bereikt. Voor het geval het Amerikaansche volk in zijn nieuwen president vertrouwen zal hebben, zal het land de crisis snel kunnen over winnen. In antwoord op een vraag ver klaarde Woodin nog, dat het voorloopig nog onzeker is wat Donderdag zal geschie den Aan de beantwoording dezer kwestie wordt met volle energie gewerkt. Tegen Donderdag is nJ. het Congres in buitengewone zitting bijeengeroepen. President Roosevelt had voorts gister middag een speciale conferentie belegd, ter bespreking van de bankcrisis. Aan deze conferentie werd deelgenomen door de vooraanstaande bankiers, de directeuren der Federal Reserve Banks, vooraanstaande zakenlieden en financiers, zoomede alle gouverneurs der bondsstaten. Zaterdagmiddag hebben alle bonds staten. welke zulks nog niet hadden ge daan, moratoria afgekondigd. Naar de speaker van het Huis van Af gevaardigden, Rainey. mededeelde, is al leen reeds in de afgeloopen week voor meer dan 250 millioen dollars aan goud gehamsterd. Over de resultaten van de gisteren ge houden besprekingen is tot dusver niets bekend Te Washington zijn ongeveer tiendui zend hotelgasten, die daar aanwezig waren ter bijwoning van de plechtigheid der ambtsoverdracht, in moeilijkheden ge raakt. daar hotels en banker, weigeren, csheques aan te nemen Alle Japansche banken hebben besloten van heden af de deviezen transacten te staken met het oog op de Amerikaansche bankcrisis. De overige zaken zullen op normale wijze worden geregeld. GRIEKENLAND. Nederlaag voor Venizelos? Op rustige wijze hebben de verkiezingen plaatsgehad, welke een groot succes be- teekenen voor de rechter partijen, die onder leiding staan van Tsaldaris, die waarschijnlijk 135 zetels zullen veroveren van de 240 zetels! Venizelos heeft waarschijnlijk zware verliezen geleden Te Tripolis is het tot botsingen gekomen tusschen politieke tegenstanders, waarbij- in totaal 7 personen werden gedood HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. De provincie Jcbol door de Japanners bezet. Het Japansche oppercommando deelt mede dat de voorhoede der Japansche cavallene in den nacht van 3 op 4 Maart in de hoofdstad van Jehol, Tsjende. is binnengedrongen. Er speelden zich heftige straatgevechten af. waarbij de Japanners door de Chineezen vanuit de huizen wer den beschoten. Achttienduizend gevange nen werden gemaakt, w.o. zes generaals en een aantal andere hooge officieren van het Chineesche leger. Op het comman dantsgebouw te Tsiende waait de Jaoan- sche oorlogsvlag. Voor hun aftocht hebben de Chineezen alle militaire masazijnen, munitie- en levensmiddelenvoorraden ver nietigd. Bovendien hebben zij drie bruggen cpeeblazen. Het hoofd der Japansche troepen in Jehol, generaal Mogi. heeft aan het Ja pansche ministerie van oorlog getelegra feerd. cat met de bezetting van Tsjende zich de geheele provincie Jehol in Japan sche handen bevindt. De Japanners zui veren nu de provincie van de overblijf selen van het Chineesche leger en hebben •in Tsjende een ontwapening op groote schaal oo touw gezet. Ook Lingkou aan den Chineeschen muur is bezet. 'tls voor de Chineezen een hard gelag! Of echter geen heroveringsaanvai wordt voorbereid De Janansche minister van Oorlog. Araki heeft in een interview verklaard, dat de bezetthie van Jehol door JaDansche troepen de Mands.ioerllsche kwestie defi nitief heeft opgelost De Japansche regee ring zal voorloopig geen verdere invallen doen in Chineesoh gebied. Een bezetting van Peking of Tientsin zou niet in het voornemen liggen. Slechts in geva! van toeneming van het communistische gevaar zouden verdere maatregelen worden ge nomen. DE ONTWAPENING. Het Fransche plan. De politieke commissie der Ontwape ningsconferentie is Zaterdag overgegaan tot de behandeling van het kernpunt van het Fransche veiligheidsplan, volgens het welk de staten van het vasteland van Europa zich moeten verplichten tot weder- zijdsche hulpverleening bij verstoring van den vrede. Paul-Boncour ontwikkelde het Fransche plan nog eens in groote trekken en sprak den wensch uit, dat de hoofd commissie zich thans over het beginsel van dit plan zou uitspreken. Nogmaals wees hij erop. dat Frankrijk op veiligheids gebied drie eischen stelt, n.l. unificate der iegertypes. ontwapeningscontróle en wederzijdsche hulpverleening. Het komt er thans op aan, zoo zeide Boncour. beslissin gen te nemen. Op de verklaringen van Paul Boncour volgde een debat, waarbij de Spaansche gedelegeerde en de vertegenwoordigers der kleine entente zich voor het Fransche plan uitspraken. De Duitsche gezant Nadolny oefende in den vorm van algemeene bemerkingen, critiek uit op het Fransche plan. Hij ging daarna uitvoerig in op de kwestie van de vorming van statengroepen. Ieder systeem van wederzijdsche hulp- verleening moet zoo georganiseerd zijn, dat de nationale belangen van een be paalden staat of statengvoep niet den doorslag geven. Na de rede van Nadolny werden ae verdere beraadslagingen tot morgen ver daagd NA DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. WEIMAR. 6 Maart (V.D.) De legeering van Thüringen heeft ter bescherming van het Duitsche volk en zijn eer de Centrale Vereeniging van Duitsche staatsburgers van Joodsche geloofsbelijdenis ontbonden en verboden. Deze stap wordt gemotiveerd met het feit dat de werkzaamheid dezer vereeniging tot gevolg zou hebben gehad, dat het nationale Duitschland, de na tionale leider en de regeeringen op een onverantwoordelijke onwaarachtige wijze in het bijzonder in de buitenlandsche pers zou zijn geschaad. Overigens heeft de Thü- ringsche regeering opdracht gegeven dat alle burgemeesters die tot de S.D.P. behoo- ren tot uader order van hun politiebe- voegdheden moeten worden ontheven. Bo vendien zijn de in Thüringen verschijnen de S D bladen voor den duur van 14 da gen. d.w.z van 6 tot en met 19 Maart, verboden BERLIJN 0 Maart. (Wolff). Reeds lang voor den oorlog stond Berlijn bekend als eer, „Rooöe Stad" Sedere 1918 heeft de gemeenteraad steeds een meerderheid van Soc -Dern en com munisten gehad. Thans hebben echter de burgerlijke par tijen tezamen met de Nationaal-Soclaiis- ten de meerderheid de Roode partijen" behaalden ongeveer 45". van het totaa'. aanta! stemmen. BERLIJN 6 Maart, iWolff). In regee- rings-kringen is men zeer tevreden over den uitslag van de verkiezingen, welke grootendeels worden toegeschreven aan den persoonlijken invloed van den Rijks kanselier. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat geen wijziging in de regeering zal wor den gebracht zooals trouwens reeds voor de verkiezingen is verklaard. BERLIJN 6 Maart iV.D.) Morgen zal het Rijkskabinet bijeen komen om evenals de Pruisische regeëring zijn standpunt te bepalen nopens het resultaat der verkie- gen Volgens de grondwet moet een nieuw gekozen Rijksdag op zi.in laatst 30 dagen na de verkiezingen in dit geval dus op 4 April bijeen komen De datum voor bij eenroepen hangt af van het officieele on derzoek naar de verkiezingsuitslagen waar mede eeniee daeen gemoeid zijn De bij eenroeping za! zoo spoedig mogelijk ge schieden. zoo mogelijk op 1 Am'il De Na- tionaal-Socialistische afgevaardigde gene raal Litzmann die 83 jaar oud is zal weer ouderdoms-president van den nieuwen Rijksdag zijn, evenals van den Pruisischen Landdag BERLIJN. 6 Maart. (V. D.) De S. D. Landdag-afgevaardigde en redacteur van de Vorwarts Erich Kuttner werd Zater dagmiddag door de politie naar net hoofd bureau overgebracht waar hij aan een nauwkeurig verhoor werd onderworpen. In den loop van den avond werd hij weer op vrije voeïüh gesteld. BERLIJN. 6 Maart iV. D.). Aan het hcofd der door de N.S.D.A.P in den Rijks dag gekomen mannen staat Rijkskanselier Adolf Hitler Dan volgen de Rijksminis ters Frick en Göring, terwijl voorts geko zen zijn o.m. generaal Von Epp. Alfred Rosenberg, Graaf Reventlow. Dr. Goeb- bels, Dr. Frank, Staatsminister Klagges, de politiepresident van Berlijn von Levet- zow. Prins August Wilhelm van Pruisen, Kube, voorts voor het striidfront Zwart- Wit-Rooö, Von Papen, Dr Hugenberg, Seldte. Dr. von Wintersfeld. Dr Quaatz, Frelherr von Freytag-Loringhofen. Dr. Oberhofen, staatssecretaris Dr Bang. Voor de Duitsche Volkspartij komen te rug Dr. Dingeldey en Dr. Hugo. Voor het Centrum Dr. Bruening Dr Kaas. Dr Ste- gerwald. Dr. Wirth. en Dr Vockel. Voor de Beiersche Volkspartij o.m Dr. Leicht, terwijl voor de S.PD. gekozen zijn Wels, Crispijn. Dr. Breitscheid en Hilfer- ding. Tenslotte komen voor de K.P.D te rug Thaelmann, Pieck en Remmele LONDEN. G Mrt. IVD.I. De groote overwinning van het Nationale Duitsch land bij de verkiezingen wordt in de En- gelsche bladen op in het oog springende plaatsen vermeld. De „Daily Express" schrijft: Een grooter Duitschland dan de wereld ooit heeft aanschouwd zal worden opgebouwd." Overal wordt gewezen op de groote overwinning der nationaal-socialisten. Bijzonder verbaasd is de pers over het succes der nationaal-socialisten in Beie ren, daar men tot nu toe steeds sensatio- neele geruchten opving betreffende de vijandige houding van Bieren tegen Hitier en de Rijksregeering. De overwinning dei- nationale regeering wordt door de „Daily Telegraph" een verschuiving naar rechts genoemd. Het is duidelijk, dat de com munisten bij duizenden zijn overgegaan tot de nationaal-socialisten. De ..Beaverbrook-pers" schrijft. dat Duitschland bij een kiezersopkomst als nimmer tevoren beslist heeft of het door Hitier en zijn bondgenooten zal worden geleid of niet. De „Daijy Mail" wijdt in het bijzonder op de verovering van het Een radio-foto van de plechtige overdracht van het presidentschap der Vereen. Staten De president van het Opperste Gerechtshof, Hughes ilinks) neemt Roose velt. rechts, den eed af. In het middenziet men den voormaligen pres. Hoover. sociaal-democratische en communistische bolwerk Hamburg. Dit feit is van een grootere beteekenis dan het geheele re sultaat der verkiezingen. In de berichten uit Berlijn wordt er op gewezen, dat de nationale regeering than? een meerderheid van het Duitsche volk achter zich heeft en daarmede vast en onaantastbaar in het zadel zit. Zelft de bladen van links erkennen de overwinning der nationaal-socialisten en van het strijdfront Zwart-Wit-Rood. PARIJS. 6 Maart. (V.D.i De overwinning der nationaal socialisten bij de verkiezin gen in Duitschland heeft niet nagelaten indruk te maken op de Fransche openbare meening. De portée van het verkiezings resultaat wordt door de Parijsche bladen onderstreept. Echo de Paris" spreekt van een triomf en een eclatante overwinning van Hitier. De linkerzijde, aldus het blad is glorlus en definitief verslagen. Het blad constateert voorts dat Berlijn in rust en vroolljkheid heeft gekozen. De Berlijnsche berichtgever van het ..Journal" verklaart, o.m. Duitschland toont ons vandaag een onopgesmukt ge zicht en men moet werkelijk onbekwaam worden geacht de juiste beteekenis van deze verkiezing te begrijpen als men er zich geen rekenschap van zou geven dat men staat tegenover een nationalistisch blok. dat bestaat uit verschillende volks- deelen. doch homogeen is omdat het be zield is door dezelfde idealen. Het ..Petit Journal" zegt o.m.: de regee- ringscoalitie heeft niet het groote succes geboekt dat zij heeft verwacht en daarom kan het het constutioneele probleem niet oplossen zonder steun te zoeken. De .Petit Parisien" schrijft o.m.: Alles is gedaan onr het evrkiezingsresultaat dit maal zoo effectief mogelijk te doen zijn. Onder deze omstandigheden laat de uitslag der verkiezing geen twijfel over De „Republique". het orgaan, dat nauwe relaties onderhoudt met den linkervleugel der radicaal-socialisten verklaart o.m.: sinds acht dagen is Duitschland een revo- lutionnaire periode ingetreden. Sinds den, brand in het Rijksdaggebouw hebben de gebeurtenissen zich zoo snel ontwikkeld, dat de verkiezing van gisteren slechts de beteekenis heeft van een episode in den strijd om de consolideering der nieuwe dictatuur. Hitler kan thans de constitu- tioneele legaliteit in acht nemen en óf met de Duitsch-Nationalen óf met het Centrum regeeren. In Duitschland zijn volgens het blad nog drie krachten die mee tellen: De Nationaal-socialisten. de Stahlhelm en de Rijksweer. Een conflict tusschen cle beide deelen van de Duitsche rechterzijde zou burgeroorlog beteekenen. In dit geval zou de Rijksweer den doorslag geven. Ten aanzien van het feit dat de buitenlandsche politiek der nieuwe regee ring nog niet nauwkeurig is vast te stel len, behoudt Frankrijk zich zooals tot nu toe koelbloedigheid voor Het wénscht tegenover de Duitschers de politiek voort te zetten van een goeden buur, zooals Roosevelt deze in ziin gisteren gehouden redevoering zoo gelukkig heeft gedefi nieerd. Maar de onverwachte ontwikkeling der Rijkspolitiek heeft ln de meeste lan den. zooals zulks door de commentaren in de wereldpers wordt bewezen, een echo doen klinken welke parallel is aan de Fransche echo. Het commentaar der „République" komt van den radlcaal- socialistischen politicus Pfeiffer, die sinds kort behoort tot de straf van Daladier. De socialistische „Populaire" spreekt van Rijksdagverkiezingen onder natlonaal- socialistische terreur I BURGEMEESTER CERMAK OVERLEDK C1TE Kon MIAMI, 6 Maart (Reuter) De burg meester van Chicago Cermak, die gewoi werd bij den aanslag op Roosevelt is ove leden Burgemeester Cermak. DE ONTWAPENING. LONDEN, 6 Maart (V.-D.) Met b oog op de urgentie der ontwapening kwesties heeft de Kabinets-commiss voor ontwapening gisteren een confereni gehouden onder leiding van MacDonsl Het verluidt dat MacDonaid en Stal reeds ongeveer midden dezer week na Geneve zullen gaan. maar dat de juii datum afhangt van Daladier. Volgens „Times" zou MacDonaid ook ter spra brengen het Internationaal uitvoerverb^ttid: van wapenen naar 't Verre Oosten, politieke kringen te Londen hoopt mi dat het misschien wel zal lukken Muss iini te bewegen naar Genève te gaan. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN LONDEN, 6 Maart (V.-D.) Volgei een bericht uit Tokio beheerschen de Ji panners 7 torens van de groote muur. H ligt niet in het voornemen verder op rukken TOKIO- 6 Maart Gemeld wordt d het Japansche ministerie van Bultenlan sche Zaken de officieele verklaring b treffende het uittreden van Japan uit i< ich't Volkenbond voorbereidt. Op 8 Maart J de de verklaring aan het kabinet wordi lend voorgelegd en worden doorgezonden na id den geheimen raad. Onder deze omsta! Bo öigheden verwacht men dat op 20 Maa i z aan den Volkenbond zal worden berich ia ei dat Japan uit den Volkenbond treedt. n!aa ss rd Hl. E ei# lag b ais aai 10 DE AMERIKAANSCHE BANKMOEILIJKHEDElj NEW-YORK, 6 Maart (V.D.). J Volgens een bericht uit San Juan hat de gouverneur van Porto Rico bank? Be, cantledagen gegeven t.m. Woensdag. autoriteiten hebben de uitgifte noodgeld in voorbereiding. De autoriteiten op de Phllipprijzen hope dat niet zal behoeven te worden overge gaan tot het nemen van noodmaatregel I| IW OVERSTROOMINGEN OP PORTO BIC SAN JUAN, (Porto Rico) 5 Maart (Reu» De stad Mayaguez is door den rM Yaguez overstroomd. Twintig personen zijn om het leven komen. erm denm HEI jedei ffiste jste n-act tige. dost Hik Zeifd dej jroo ran bid) |M [in n en I d< de w Eilai fcorsc e< or rert rwar Scar Of W( d( ■bij lis type Pk n« thla I .WA ÜCE UAA har IDE ter All Leden van liet Duitsche kabinet bij dc uitoefening van hun stemplicht. Van links naar rechts: Minister van Economische Zaken en Voedselvoorziening Hugenberg voor het stemlokaal; Rijkspresident Von Hindenburg en Staatssecretaris dr. Meinz- ner (in de deur) bij het verlaten van hun stemlokaal. Vice-Rijkskanselier Von PappenRijksweerminlster. Generaal Von Blomberg verlaat met zijn dochter het stemlokaal. 8-ïl

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2