a VIJFTIG JAAR GETROUWD. 11 74ste Jaargang MAANDAG 6 MAART 1933 No. 22381 git nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. IFFICIEELE KENNfSbu;tflNG STADSNIEUWS. \2 28 38 *9 Het voornaamste Nieuws van heden. 5f VISSCHERIJBERICHTEN. BUITENLAND. welnu- ld- Datl als wl oen. bif atal server, 'en daj ierop 1 dent Ier kS is in h 1 Leidei 'oken c net da 138:1 LEIDSCH DAGBLAD 1. ïref. K men van ierv. tplaats. een leschad wei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CtJ. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. HARMONIEKAPEL. WERKMANS WILSKRACHT". ÏREE! Leice Burgemeester en Wethouders van Leiden 'n te weten, dat door den Raad dier ge rente, in zijn vergadering van den 13en 'ebruari 1933. is vastgesteld de volgende «ordening: VERORDENING, oudende wijziging van dc verordening van en 30en Maart 1931 (Gemeenteblad No. 10), houdende aanwijzing van de stem lokalen voor de stemdistricten. waarin de gemeente Leiden is verdeeld voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Eenig Artikel. In artikel 1 2e lid van bovengenoemde «ordening wordt in plaats van „5 een der «kalen van de Hoogere Burgerschool voor leisjes" en „6 een der lokalen van de loogere Burgerschool voor Meisjes" gele- m: „5 een der lokalen van het gebouw ,Tot '/////mlat van 't Algemeen" en „6 een der lokalen WW an het gebouw „Tot Nut van 't Alge- wm iren". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Jfien, in zijn openbare vergadering van :n 13en Februari 1933. De Burgemeester. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris VAN STRIJEN. En is hiervan afkondiging geschied, waar iet behoort, den 6en Maart 1933, Burgemeester en Wethouders voornoemd. rirm A' VAN DE SANDE BAKHUYZEN LlG^i82 Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 31ste jaarfeestviering. Zaterdagavond heeft de harmoniekapel ..Werkmans Wilskracht" in de goed bezette groote Gehoorzaal op opgewekte wijze haar 31ste jaarfeest gevierd. De voorzitter de heer Stikkelorum sprak een kort openingswoord, waarin hij allen en in het bijzonder de afgevaardigden van zusterverenigingen en Bond hartelijk wel kom heette en een beroep deed op de aan wezigen om in deze moeilijke tijden de vereeniging te steunen Een apart woord van dank richtte spr. tot den directeur den heer Gerardus Dik wiens medeleven In het wel en wee d-er vereeniging op meer dan één wijze tot uiting komt en wien geen moeite te groot is om de vereeniging op het bereikte peil te handhaven. Onmiddellijk daarop kreeg .Werkmans Wilskracht" gelegenheid van haar kunnen blijk te geven. Achtereenvolgens werden zes nummers ten gehoore gebracht waar van de marsch .Heut wird 's lustig", ge componeerd door den heer Dik zoo in den smaak viel. dat hij moest worden gebis seerd. Het aanhoudend applaus noodzaakte tenslotte tot een extra-toegiftje. Na afloop van het muzikale gedeelte trad het kluchtgezelschap van Beem met veel succes op in een drietal kluchten waarvan de een al meer insloeg dan de ander. Het gelach was niet van de lucht en aan het applaus kwam schier geen einde. Een uitstekend strijkje onder leiding van den heer W. Brons vulde de pauzes met vroolijke muziek. Een bal onder leiding van den heer W F. van Wijk besloot den gezelligen avond. UITVOERING TOONEELVEREENIGING „OEFENING BAART KUNST". VIJFTIGJARIG BESTAAN DER AMBACHTSSCHOOL! Vele oud-leerlingen waren j.l. Zaterdag i hotel „Den Burcht" bijeengekomen om eventueele feestviering ter gelegen- van het 50-jarig bestaan der Am- mtsschool te bespreken. Met een „welkom mede-oudleerlingen" jende de heer Tasseron, voorzitter van st voorloopig comité de vergadering. Spr. memoreerde de 25- en 40-jarige itéenking waarbij vooral de eerste zich (nmerkte door een buitengewoon gezel- ge sfeer. Daarom heeft spr. niet geaar- eld zich weer als voorzitter der feestcom missie beschikbaar te stellen, toen hem dit ieviaagd werd. Bij zitten en opstaan werd het voorloo- tge comité in een definitief omgezet. De voorzitter zette uiteen dat een feest viering, gezien de tijdsomstandigheden, Set luisterrijk en kostbaar kan zijn, maar rel waardig en sober Een zeer voorloopig werd de vergadering voorgelegd. Sa bespreking van één en ander werd sloten op Zaterdag 18 Maart 's avonds 7 weer bijeen te komen. Elke aanwezige erd opgewekt meerdere oud-leerlingen te Zwegen dan aanwezig te zijn. Tevens werd Ja beroep gedaan op de beurs der oud erlingen omdat voor een feestviering, sober ook, geld noodig is. Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging in de concertzaal ..Concordia", haar 59ste uitvoering met bal Muzikale medewerking voor dezen avond werd ver leend door het Jazz-band orkest ..The Roto Colour Players". Nadat dit orkest zich eeni- ge malen op zeer verdienstelijke wijze had laten hooren verscheen de voorzitter de heer Van Zijp voor het voetlicht en heette alle aanwezigen, in het bijzonder de be sturen der verschillende zustervereemgin- gen en het eerelid. den heer Zantvliet hartelijk welkom. Lag het aanvankelijk in de bedoeling op dezen avond een tooneelstuk op te voeren dit plan moest, wegens ziekte van verschil lende spelers worden veranderd, zoodat als het ware een noodprogramma werd opge voerd. dat niettemin zeer in den smaak is gevallen. Er werden twee duetten en twee één-acters opgevoerd waarvan terdege is genoten. Een gezellig bal onder leiding van den heer A. N. v. Wijk bracht het einde van VEREEN VAN MATHESIANEN. Lezing van prof. Ir. D. Dresden. Bovengenoemde vereeniging heeft haar zevende lezing van dit seizoen gehouden en wel door Prof. Ir. D. Dresden over .Jets over de verschijnselen en het snij den van verschillende metalen." De voorzitter, de heer Sanders, opende deze lezing met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzon der tot den spreker. Hierna was het woord aan Prof. Dresden. Spr. begon zijn lezing met er op te wijzen, dat het behandelen van bovenge noemd onderwerp niet volledig zou kun nen zijn in een voordracht, daar dit on derwerp zoo groot is dat daarover wel een lange cursus is te houden Allereerst kwam in bespreking het bewerken met gereed schap, dat door verschillende teekeningen werd weergegeven. Het werkelijk snijden der metalen be staat uit 2 gedeelten, de splijt of scheu ring en het wegduwen. Spr. wilde zich I hoofdzakelijk bepalen tot het splijten. Hier dieper op ingaande komt. om ma teriaal te splijten, het verschil ln hard heid zeer ter sprake, in 't kort moet het gereedschap harder zijn dan 't te bewer ken materiaal. Spr. stond even stil bij het punt, wat er gebeurt bij het splijten, daar er op twee groote feiten gelet moet worden. Ie. Hoe geschiedt het? 2e. Wat gebeurt er met de metalen en wat verandert er? Prof. Dresden gaf aan de hand van foto's een uitgebreid overzicht van ver schillende nieuwe onderzoekingen op dit gebied. Vooral de wigvorming is een zeer voornaam punt. Verder werd behandeld een proef van Tine in 1870, en van Mi- chelson in 1907. Hierna nog eenige van Herbert in 1925 en 1928, en vervolgens nog beschouwingen over het punt, met welke snelheid er wordt gesneden en met welke gereed schappen. Interessant zijn de proeven van Herbert bij het snijden van zand door het indringen van een houten beitel in ver schillende gekleurde zandlagen waarbij dezelfde verschijnselen optreden als in metalen Vervolgens kwam in bespreking de z.g.n. slingerproef van Herbert. Deze werd uitvoerig behandeld. Vervolgens zette Prof. Dresden uiteen de warmte die er 1 ontstaat bij het indringen van een beitel Bij het schaven van metalen wordt er warmte ontwikkeld van 600—700 gr. Tenslotte volgden nog eenige proeven over het hardmaken van metalen o.a. van Whitaker en een proef van Herbert, de laatste door middel van kogeltjes op de metalen de z.g. wolkbreukproef. Hierna bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een gretig ge bruik werd gemaakt. De heer Sanders dankte Prof. Dresden voor zijn leerzame en onderhoudende lezing, waarmede de aanwezigen geheel Instemden. Tevens wordt op de volgende lezing gewezen welke gehouden zal worden door den heer van der Starre over „Naar het Middernachts- zon gebied" op 18 Maart a.s. LEIDSCHE CHRISTELIJKE BESTURENBOND. In de een dezer dagen gehouden jaarver gadering van den Leldschen Chr. Bestu renbond werden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester na be spreking met algemeene instemming goed gekeurd De aftredende bestuursleden, de heeren A. J. Schoneveld I. Tuinhof de Moed en L. Robbers werden bij acc'amatie herbe noemd. In de bestaande vacature in liet bestuur werd door de vergadering uit een vijftal candidater gekozen de heet N Korswagen De heer Korswagen heeft zich inmid dels bereid verklaard deze functie te aan vaarden zoodat het bestuur thans weer voltallig is. In de kascontrolecommissie voor 1933 werden benoemd vertegenwoordigers van den Chr. Land arbeidersbond en de afd. Chr. Bakkers. Bij beschikking van den minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen is ihr. dr. J J. von Schmid tot wederopzeg- gens toegelaten als Drivaat-docent in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in de sociologie. De overplaatsing van den heer C H Bresser adjunct-commies der directe be lastingen van Leiden naar Amsterdam is uitgesteld tot 1 April as. De tentoonstelling van schilderwerk van H. H. Kamerllngh Onnes in de Laken hal vindt bij het publiek groote waardee ring. Dit blijkt o.m. uit het feit, dat reeds verkocht zijn no. 26 Huizen in aanbouw, no. 42 Haven te Scheveningen. no. 45 Duinlandschap no. 50 Badkoetsen, no. 56 Wilgenboompje en no. 60 Italiaansche stad. De tentoonstelling blijft geopend tot 19 Maart. BINNENLAND Het verkiezingscongres der S. D. A. P. (Binnenland. 3e Blad en Laatste Berich ten le Blad). Japan en Nederlandsch Indië; geen en kel gevaar te duchten. (Binnenland 3e Blad). Vergadering van de Federatie Zuid-Hol land van den Vrijz.-Dem Bond. (Binnen land 3e Blad) BUITENLAND De uitslag der Duitsche verkiezingen. Een overwinning voor het nationalisme. (2e Blad en Buitenland en Tel. le Blad). Roosevelt heeft zijn taak als president der Vereenigde Staten aanvaard. (3e Blad) Een beursvacantie tot Donderdag in Amerika. Dan komt het Congres reeds bij een. (Bultenl. en Tel., le Blad). Een nederlaag voor Venizelos bij de Grieksche verkiezingen? (Buitenl. le Blad) De Japanners hebben de provincie Jehol bezet. (Buiten!., le Blad). Chicago's burgemeester Cermak over leden. (Tel. le Blad). Geweldige wapenfabricage voor het Oos ten en Zuid-Amerika. (Tel.. le Blad). dezen aardlgen avond waarop met genoegen kan terugzien. „O. B. K." HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: R. Ouwehand, E. A. Borgerstraat 1, Kat wijk a. Zee; aannemersbedrijf. Uittredend eigenaar R. Ouwehand. Kat wijk a. Zee, dd. 1 Jan. 1933. Wijz. handels naam in Gebrs. A. J. en Abr. Ouwehand. Eigenaars A. J. Ouwehand, Katwijk a. Zee en A. Ouwehand, Katwijk aZee „HALLO 1933". Bij de politie zijn twee onbeheerd ge vonden rijwielen te bevragen. De politie heeft in den nacht, van Zaterdag op Zondag een 22-jarigen jonge man •aangehouden, die op de Breestraat er met een auto vandoor wilde gaan. zoo genaamd om eenige vrienden naar huis te brengen. Op de komst van de politie sloeg hij oo de vlucht, doch na een korte ach tervolging werd hij gegreoen en naar het politiebureau overgebracht. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Gister-, heden en morgenavond wordt in „Concordia" Alex de Meester's revue „Hallo 1933" opgevoerd. De revue toont in een proloog en 20 tafereelen den hedendaag- i schen toestand op de voor revues gebrui kelijke wijze. Een bijzondere attractie was het optreden van Mie en Ko. de bekende komieken die ook hier ter stede meerma len met veel succes optraden. Van de ver dere vele medewerkenden noemen wij slechts Alex de Meester John Kelly en Max Rober. Gisteravond is er door een flink bezette zaal hartelijk gelachen om de grappen en grollen en de vele sarcastische opmerkingen over de verschillende ge beurtenissen van min of meer recenten datum. Gelet op het succes dat de revue-opvoe ringen elders reeds oogstten, kan het niet anders of ook de beide andere avonden zal het bezoek flink zijn. volw. Datum. pers. kinderen totaal Maandag 27 Febr 43 43 Dinsdag 28 Febr. 49 49 Woensdag 1 Maart 50 50 Donderda? 2 Maart 49 49 Vrijdag 3 Maart 52 52 Zaterdag 4 Maart 49 49 De tentoonstelling van caricaturen in l „de Ploeg" blijft tot en met Zaterdag as. geopend. Aan de Rijksuniversiteit alhier zijn momenteel zeven studenten in oDleiding. bestemd voor officier van gezondheid bij de Koninklijke Marine. M°rgen zal het 50 jaar geleden zijn, dat slager bij de firma Sillevis en Rutten. Hun i huweiy]j werd gezegend met de geboorte van elf kinderen, die allen nog in leven zijn. Voorts zijn er 21 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Mogen zij in het genot van dezelfde goede gezondheid, waarin 'zij zich totdusverre hebben mogen verheugen nog vele jaren voor elkaar en hun kinde- ?«erij der firma de Koning nabij de ren gespaard blijven. Schouw en des winters als olie- stadgenooten J. Colpa en mej. C •S^ser. wonende Hooge Morschweg 58 JJ elkaar in het huwelijk traden. J* bruidegom die vandaag zijn 73sten ■«laardag viert, was vioeger gedurende jKreer «en halve eeuw in de zomermaan- werkzaam als machinist in de steen- VEREENIGING GRONINGEN. Tweede wedstrijd-avond. Zaterdag heeft in De Graanbeurs de tweede wedstrijd-avond plaats gehad van den tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de Ver. Groningen voor Leiden en Omstre ken bij gelegenheid van haar 2e lustrum Na de Haarlemsche Groningers, waren thans de Hilversummers aan de beurt. Zij kwamen met een tooneelspel in 4 bedrij ven van mevr. G. HamstraVos „Tine" dat bekroond is. Het speelt in de Veenko loniën en houdt de aandacht geregeld ge spannen door goede actie en vlotte dia loog zij het nu en dan ietwat valsch ro mantisch. De Hilversummers hebben voor een mooien avond gezorgd. De schrijfster vervulde zelf een der hoofdrollen. Natuurlijk werd na afloop nog gedanst in een uiterst gezellig samenzijn. Echt knus onder elkaar! Nu 25 Maart a.s. de derde en laatste wedstrijd-avond. Dan komen de Amster dammers. GOEDRENVERVOER N. Z. H. Naar wij vernemen zullen met ingang van 1 April a.s. de N. Z H. T. M. stations Katwijk en Noordwijk voor het goederen vervoer worden opgeheven en vervangen door bestelkantoren van Van Gend en Loos. IJMUIDEN. 6 Maart 1933. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f.2.201 50; Griet per kist van 50 KG. f. 4825; Tongen per K.G. f. 1.600.85: Groote Schol per kist van 50 KG. f.1814; Middelschol per kist van 50 KG. f.2319; Zetschol per kiist van 50 KG. f.3022.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f.2615.50; Bot per kist van 50 KG. f. 6.503.50; Schar per kiist van 50 KG. f. 11.50—6; Roggen per 20 stuks f.3019: Pieterman en Poontjes per kist van 5 0KG. f. 8.506.50; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.4330; Gullen oer kist van 50 KG. f. 9.507; Lengen per stuk f.213; Wijting per kist van 50 KG f 10 50 —6. Levende Kabeljauw f. 4.601 p. stuk Gul f. 0.93—0.24 per stuk; Leng f. 6.504.60 per stuk. Aangekomen 24 loggers: KW. 60 met f.1080; KW. 55 met f.984; KW. 175 met f.540; KW. 56 met f.870; KW. 144 met f.870; KW. 101 met f.1319; KW. 67 met f. 10.05; KW. 178 met f.530. KW 114 met f.1049; KW. 95 met f 830; KW. 44 met f 650: KW. 89 met f.925; KW. 69 met f.1267: KW. 49 met f.1297; KW. 41 met f. 1299; KW. 51 met f. 1718: SCH. 97 met f.864; SCH. 93 met f.1194; SCH. 81 met f.1264' SCH. 69 met f.1231; SCH .261 met f.1183; IJM. 342 met f.736: SCH. 468 met f.1190; IJM. 283 met f.960, en 5 beugers VL. 204 met f. 1790; VL. 217 met f.960; VL. 197 met f. 1740; VL. 190 met f. 1580: VL 114 met f. 1140: de Belgische kotter O '35 met f. 190. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nationale overwinning in Duitschland Roosevelt aan het bewind. De strijd in Duitschland is gestreden en met succes voor de nationalisten in het algemeen, waarvan de regeering Hitier Hugenbergvon Papen het cachet draagt. Hitier heeft het alleen noch voor den Rijksdag, noch voor den Pruisischen Land dag tot een overwinning kunnen brengen, hoewel hij daarop hoopte. Heeft hij deze verkiezing toch niet doorgedreven tegen den zin van Hugenberg in? Vooruitgang, groote vooruitgang wist hij te boeken, doch de meerderheid voor zijn partij kon hij toch niet bereiken. Hij heeft deze winst overigens alleen op zijn conto, want de Duitsch-nationalen bleven precies op het zelfde peil staan wat den Rijksdag be treft; in den Pruis.schen Landdag ver overden zij ook een tiental zetels, doch daar is het van minder belang. Hem zijn toegevallen de groote meerder heid van al de lauwen en lusteloozen, die bij de vorige verkiezing bij de stembus wegbleven, want zondert men de commu nisten uit, dan heeft de oppositie zich, hoezeer ook gemuilkorfd en van middelen ter propaganda beroofd het is een factor, die niet over het hoofd mag wor den gezien! toch aardig gehandhaafd. Het Centrum en Beiersche Volkspartij behaalden zelfs nog eenige winst, even als voor zoover het den Rijksdag aanbe langt. de socialisten samen met de Staats partij (zij hadden huil lijsten verbonden). De communisten zijn het. die in het rijk een klap hebben gekregen in Pruisen, 1 waar zij het ergst zijn vervolgd, gingen zij juist vooruit! Trots den brand te Berlijn! De zittende regeering heeft echter pre cies de meerderheid veroverd en zoodoende is de terugkeer tot parlementaire toestan den mogelijk. Of het echter geschieden zal ,is nog een tweede. Gelet op de wijze, waarop nog bij voortduring wordt opge treden, twijfelen we daaraan Maar in ieder geval, dit resultaat is reeds een succes voor Hitier, waarop hij trotsch kan zijn In een zich niet houden aan den parle mentairen weg schuilt evenwel reeds een eerste gevaar voor de naaste toekomst. De totale oppositie is toch geen quantité negligeable, vooral niet, als ook het Cen trum zich daartoe gaat rekenen! Zal zij een aanslag op de grondwet willen aan vaarden, waarvoor een 2/3 meerderheid noodig is, die niet bestaat? Ook al kan niets met geweld worden gekeerd, er staan nog andere middelen ten dienste. Maar voorloopig. is de regeering Hitier veilig zoolang zij het eens blijft. Zal dat echter mogelijk blijken, wanneer thans als direct gevolg van den verkiezingsuit slag. practisch economisch werk zal moe ten worden ingezet? Zoover is het nu toch gekomen. Hitier zal thans met een pro gram voor den dag moeten treden en zal hij op dit punt met Hugenberg het eens kunnen worden? Wel. zoo hij zich aan meer bezadigde leiding zal willen over geven en zich niet door al te felle partij- genooten laat opzweepen tot daden, waar van de gevolgen niet zijn te overzien. Een andere regeeringsmogelijkheid staat Hitier daarnevens nog open, wanneer hij Hugenberg zou willen loozen: een samen gaan met het Centrum en aanhang, het geen zijn meerderheid nog aanzienlijk I zou verhoogen. Doch daarvoor is de tijd op dit moment niet riip en de vraag Is I zelfs gewettigd, of Hitier door het Cen- t trum nog niet meer aan banden zou wor-

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1