Teidsch Dwbk ONVERDIENDE NEDERLAAG. Jaargang Maandag 6 Maart 1933 No. 8 van hei bitterende prestatie tegen de Hongaarsche profs. Het voornaamste Nieuws van heden. imma - 11 2.15 '0: Cu 0: M 5.30: 3.50: Ie anore z Dia ;enwi]( 11.05 iistarö appon Bert ates Frans aterori E. Dai Ber TELEFOON DIR.en ADMIN. 2SOO PED.I507 iimuuiiiiiiiiHiiiuMiiiniiiiiiiMiHiiMMWiinminiiimiili! o VAN DER BROEK SCOORDE HET DOELPUNT. (Van onzen redacteur.) imma j zóó kleine nederlaag, als die van r (pia ren te Amsterdam tegen de Hongaar- ngo B profs, heeft ongetwijfeld het aanzien bew 81 pet Nederlandsche voetbal naar bul- 1 belangrijk verhoogd! Met een ontem- i geestdrift heelt de Oranje-ploag tegen de beroemde Magyaren teweer 13 en zelfs de winnaars moeten over ,n. uitslag geen Innerlijke voldoening •ai i a gehad. Holland speelde mét pech ónder Adam en alleen daardoor is een overwinning ontgaan, die stel teer verdiend geweest zou zijn dan die van de Hongaren.Met Adam echtsblnnen zou onze rechtervleugel larmede de gansche stormllnie hon- procent aan kracht hebben gewon- En als men dan bedenkt dat twee een bal bulten bereik van den kee- loor lat en palen werd gekeerd dan gegronde reden om te tornen aan de ae van deze zege der Hongaren, hoe lij dan ook hebben geimponeerd door verbluffende techniek en tactiek, hun prachtig sluitend verband in ssschen de linies1 Waarmede tegelijkertijd aan de Oranje-elf de gebracht, welke haar toekomt! 8.05: Krel „Mat el - öndal o. L Esbet ■am.pl 1. v. rt o. 8.05: ?an H d coc an, vit 10.15: M.: 12 imans rkest leinor eerd t en dat - 508 dracht Leem Andre iaam was d en Hongaarschen profs gegaan- En in plaats van aan te en tot een bezoek, had zij vele hon- tandgenooten op dezen mooien te ars-Zondag weerhouden den lan- Andre edstrijd in het Olympisch Stadion bij RIOH JJU ili licit V/1 111 ylOvll 0leau.ll/u MIJ I oeporl enen. Dies was het er nog minder - 1 KIBUT ot 12 n Zat ïziet IE. tal. T slag 29 A| Vesten Tempo en enthousiasme contra techniek. bezet dan bij den kamp tegen de en bleven er vele open vakken op r com [ibunesl Maar dat hadden de pessi- ditmaal dan toch slecht bekeken. _.aj hebben gemist de schoonheid van iitm k'affineerde Hongaarsche beroeps- entep óat zelden in meer verfijnden vorm "den opgediend, en zij misten vooral it B Wtt in vervoering brengende enthou- van een door een opgewonden me- opgezweepte Nederlandsche ploeg, een overrompelend tempo de tech- der gasten in kluisters sloeg en met doos snelle aanvallen en goede schot- ri Huizfcheid het vijandelijk doel in gevaar Het staat vast dat de Hongaarsche moeilijker en drukker werk heeft dan Van der Meulen. Geen oogen ebben onze vertegenwoordigers zich overspelen en daardoor ook is er ing gebleven tot het einde, was er allerlaatste fluitsignaal kans op 'Hik spel en heerschte er binnen de i-muren een nervositeit bij spelers Wiek als wellicht nooit tevoren Van der Meulen gehuldigd. 2-S I den wedstrijd, toen beide elf- reeds het veld hadden betreden, is van der Meulen op zeer bescheiden ta het openbaar gehuldigd, ter ge- seid van zijn vijftigsten officleelen •Wedstrijd. Icleel! nog dezer dagen heeft Karei (voorgerekend hoe van der Meulen in o feeds 82 maal was uitgekomen in fltnwoordigende ploegen, waarvan 'vel al 55 keer in door de Technische vastgestelde elftallen, hetzij w die wedstrijden niet alle door den totlonalen bond zijn geregistreerd. gevoeld moet men o.i. tegen een Hike opvatting van den K.N.V.B. be- to maken, maar tenslotte doet dit "Iets af aan de sympathie en waar- jto. die algemeen in den lande ge- 7"i wordt voor het spel van den aan- f-f'. wiens steun men helaas waar- ™]k heel spoedig zal moeten missen- --Men zeggen dat deze 50ste wedstrijd hitste zou zijn geweest. Gejus zelf H* tot dusver daarover nog geen te geven, maar in ieder geval hen er rekening mee te houden dat JWaaamheden als medicus en een veeleischende voetbal-training meer samen zullen kunnen J de luidsprekers het gesprokene ,5 stadion verspreidden heeft Dr voorzitter van den KN VB. enkele woorden de verdiensten jubilaris geschetst en hem hulde 101 namens den bond, namens de jtoden toeschouwers en namens de "«zenden, die met hun belang- dezen wedstrijd waren. Staande kjJ-'t publiek den populairen, een- sportman een langdurige ovatie! Een explosie van het meest verfijnde voetbal. De Hongaren wonnen daarop den toss en lieten onze landgenooten spelen met de zon in het gezicht. De eerste aanvallen waren voor Holland, maar toen vervolgens de vijandelijke middenllnie haar voor hoede tot een stormloop dwong en Weber koppend, ten koste van 'n corner, een dooi den rechtsbinnen keihard ingeschoten bal uit den uitersten bovenhoek wist te redden, kwam er vreeze in het Nederlandsche kamp Verbluffend, zooals die profs, met den bal aan den voet, door onze Unies gleden, ongelooflijk die balbeheersching en dat onderlinge begrijpenI! Een ex plosie van het meest verfijnde voetbal, waarnaar men op de tribunes stil en bang te kijken zat! Ons aanvals-spel gevaarlijker. Maar wie er ook het hoofd verloren, ze ker niet de Hollandsche spelers, die met groote paraatheid den druk weerstonden en spoedig door hun brio en geweldigen strijdlust dat Hongaarsche raffinement aan flarden sloegen. Met breed opgezette I aanvallen begonnen zij, vooral over den Unkervleugel, een tegen-offensief, dat tot meerdere mooie schoten leidde. Een hard schot van Van der Broek werd door kee per Szabo met moeite bedwongen, een tweede Kogel van onzen midvoor uit een fraaie pass van Lagendaal ging rake lings over de deklat! Ontstulmlg zaton de onzen op den bal en dat hoog opgevoerde tempo stichtte telkens verwarring in de Hongaarsche defensie, die meestal ver op drong en daardoor ons open spel in de hand werkte. Lagendaal. als rechtsbin nen, bleek geen openbaring en dat drukte ook het sfel van Welg, maar niettemin bleef de Oranje-voorhoede gevaarlijker dan die der Hongaren, welke altijd weer terug stuitte op een prachtig sluitende de fensie met Weber aan het hoofd. Keurig samenspel van de geheele Hollandsche voorhoeoe werd besloten met een zuiver gericht schot van Bonsema. dat den kee per bijna te machtig was, doch toen Van Nellen even later het leder schitterend had vrij gemaakt en aan z'n binnenman gat. faalde de Groninger! De kogel was slecht gericht en vrij gemakkelijk kon Szabo het gevaar bezweren! Van der Broek geeft Holland de leiding. Er was 23 minuten gespeeld toen eenlg overwicht der gasten werd afgewisseld door een pijlsnelle attaque van Oranje. Van Wels ging de bal naar Van NeUen een hooge voorzet volgdeen de dui zenden op de tribunes waren In een zwij- meUng van dolzinnige vreugde toen mid voor Van der Broek met een keurigen kop bal via 's keeper's vingertoppen aan Hol land de leiding gaf. 1—0. Een schitterend staaltje van samenspel en doorzettings vermogen, bekroond met een evbn schit terend doelpunt, dat een orkaan van en thousiasme veroorzaakte! Meer nog dan tevoren speelden de Hon garen thans op den aanval. Ver drong hun achterhoede op, heel dicht ging vooral de spil mee naar voren en dat leidde tot ge drang voor Van der Meulen's veste. Maar merkwaardig zoo lang als het duurde voor dat die voetbal-virtuozen tot een schot wisten te komen. Van voet tot voet ging de bal met welhaast wiskundige zekerheid, maar dit alles voerde geen enkele maal tot een behoorlijk schot- Toen Anderlessen eenmaal miste, kreeg Cseh in de 26ste minuut een prachtkans, doch hopeloos ver- suisde het leder langs het doel. Goal .1? En weer ontworstelde Holland zich aan den druk. Van Heel zette den tegen-aan- val op, Van Nellen plaatste naar binnen en knalhard schoot Van der Broek onder tegen de lat! GoalUitzinnig van blijd schap verrezen de toeschouwers van hun plaatsen, maar diep was de teleurstelling toen de arbiter liet doorspelen om direct erop den bal dicht bij het doel onpartij dig te laten vallen. Het leder zoo zeide hij later, had niet gezeten, wél had keeper Szabo zich vlak voor zijn doel unfair te genover den toeloopenden Lagendaal ge dragen, waarvoor de arbiter hem een waar schuwing gaf. Dat was oorzaak van een heel korte onderbreking van het spel en daarom ook werd de strijd hervat door den bal te laten vallen op de plaats waar hij zich bevond toen het spel ..dood" was ge worden! Tien minuten voor de rust kreeg Van J der Meulen voor de eerste maal een wer kelijk gevaarlijk schot te verwerken van den voet van linksbuiten Titkos, die op magnifieke wijze langs Fellikaan en We ber was gegleden. De gelijkmaker. Toen kwam de gelijkmaker! Voor ons doel ontstond een worsteling, zooals er al meerdere geweest waren en die tot dus verre nimmer met een schot besloten wa ren geworden. Nu echter kwam de bal in de nabijheid van den gevallen Bihamy, die liggend volbracht waartoe hij staande niet bij machte was, en met een omhaal het leder langs van der Meulen trapte. 11, Nog eenmaal waagde de Hongaar sche linksbinnen daarna een goed schot, dat echter gemakkelijk bedwongen werd en onder een offensief der gasten kwam vervolgens de rust. 't Zag er in de tweede helft aanvankelijk niet zoo gunstig uit met het spel der on zen. Hongarije was de baas en de Oranje- ploeg zocht tevergeefs naar haar goeden vorm van vóór de rust. Gelukkig dat zij althans destructief ook in die oogen- blikken nog voortreffelijke kwaliteiten be zat- Spelers als Weber, Pellikaan en Van Heel gaven geen seconde vrij spel, bleven zwoegen met een geweldig élan en scheur den zoo de Hongaarsche zelfverzekerd heid, die zich ineens scheen te hebben baan gebroken uiteen.. Daar bracht toen Van Heel. langs twee Magyaren, den bal op, stuwde ten aanvalen er ontstond een scrimmage, waaraan ten slotte de arbiter een einde maakte door een vrije schop tegen onzen midvoor, die keerper Szabo had aangevallen zonder dat deze in het bezit was van den bal. Blijk baar bezag het publiek de situatie ver keerd en ten onrechte riep het daarom dan ook om een strafschop, toen van der Broek, die zelf het eerst in overtreding was. door den doelman wel heel hardhan dig werd „gevloerd". Toen opnieuw een worsteling! Bonsema schoot in. van en kele meters afstand, maar een toestor mende Hongaar redde op de doellijn. Oranje had haar vorm hervonden. Van links en rechts kwamen de voorzetten bin nen het Hongaarsche doelgebied en de zeer beweeglijke vapder Broek eischte daar onafgebroken een scherpe bewaking! Markos als zoutpilaar. Sensationeel was het gevolg van een snellen uitval van den Hongaarschen lin kervleugel! Het schot van Titkos werd door onzen keeper weggeslagen en weer ging de bal naar links. Heel laag en heel zuiver zette Titkos nu voor! Op een af stand van misschien een halven meter rolde het leer vóór het doel langs; van der Meulen had zich na den uitval nog niet ter. volle hersteld en de toegeloopen rechts buiten Markos had slechts een been uit te steken om te doelpuntenWat den Hongaar op dat moment bezielde zal wel voor altijd een raadsel blijvenHoe dan ook: Markos bleef onbeweeglijk staan als een zoutpilaar en de bal huppelde als het ware over zijn voeten verder tot onzeg bare verbazing van Van der Meulen, die eenige seconden noodlg had om zich den toestand te realiseeren, alvorens hij in ac tie kwam om ljet leder te achterhalen en weg te werkenEen vreemd geval, dat Hongarije een doelpunt kostte! Intusschen kregen de gasten nu toch een periode van overwicht en slechts vallend vermocht onze keeper te redden bij eer. harden kogel van midvoor Teleky. Met een ruk nam Holland het offensief ineens over! Ver werd de bal naar voren geplaatst. Van der Broek liep door. kreeg het leder vrij. docb schoot keihard tegen den paal, waarna Wels den bal opving en naast het doel mikte. Hongarije neemt de leiding. Snel ging het spel thans van doel tot doel en toen van der Meulen en Van Run elkaar in de 28ste minuut blijkbaar niet volkomen begrepen maakt Teleky van de gelegenheid gebruik door Hongarije met een tam schot de leiding te geven. 12. Zoenend huldigden de gasten hun midvoor voor deze prestatie! Aangemoedigd door het wat teleurge stelde publiek heeft de Oranjeploeg ook in de laatste minuten van dezen wedstrijd vinnig partij gegeven en meer dan eens kwam het Hongaarsche doei ernstig in ge vaar, doch het Hollandsche enthousiasme ontging haar welverdiende belooning en met onveranderden stand kwam het einde, i- Voldoening over onze ploeg. Oranje verloor onverdiend. Mèt pech en zónder Adam! Tegen een ploeg, die zich zelf de sterkste noemt van het continent en naar dat preadicaat inderdaad een ern stige greep gaat doen! Na het vaststellen van al deze feiten mag er vreugde zijn in het Hollandsche kamp, is er volop reden tot voldoening en vertrouwen, omdat wij weten dat ons elftal in moeilijke omstan digheden nog tot grootsche prestaties bij machte is. Algemeen was een sprekende Hollandsche nederlaag verwacht en wan neer er thans sprake is van een lichte déslllusle over het feit dat ons door gebrek aan geluk een zege of in ieder geval een gelijk spel is ontgaan dan blijkt daaruit des te duidelijker hoe voortreffelijk onze vertegenwoordigers gistermiddag te Am sterdam hebben gespeeld. Het was een wedstrijd gelijk eens die tegen Uru guay die met gulden letters in het ge schiedboek van den bond mag worden ge boekstaafd, een uiting van Hollandsche voetbal-macht, die niet spoedig weer zal worden evenaard! Het zit wellicht in onzen aard om juist tegen heel sterke tegenstanders extra kracht te ontwikkelen. De Hongaren waren voor ons als onoverwinlijk geschetst en dat heeft Van der Meulen en z'n mannen ge prikkeld op een wijze, die de Hongaarsche spelers nog lang zal heugen. In de over tuiging van hun meesterschap waren zij dra tot den aanval overgegaan, maar zij werden al ras verbijsterd door die verbeten wilskracht van Oranje, dat nooit versagen de tempo, dat gave open spel, dat hun systeem bedreigde en zoowaar tot het eer ste doelpunt leidde! Niet Hongarije, maar Nederland heeft gisteren meestal den toon aangegeven, en het is daarom zoo jammer ondanks alle voldoening dat dit niet nog duidelijker in den uitslag naar voren is getreden. Van der Meulen „Gouden Gejus". zooals hij'gisteren genoemd werd, heeft het over het algemeen niet zoo heel moeilijk gehad. Hij was klemvast en had er uitstekend het oog in. Onze ploeg zal hem voorloopig nog' niet kunnen missen. Het tweede doelpunt der Hongaren was het gevolg van een mis verstand tusschen hem en Van Run. maar het ware onbillijk zulks een dezer spelers als een fout aan te rekenen. Van de backs was vooral Weber Ln grootschen vorm en de gevaarlijke Titkos kreeg maar zelden kans hem te passeeren. Intuïtief voelde hij het moment van ingrijpen en bijna nooit faalde hij daarbij. Lenig .trappend en zui ver plaatsend zette hij dan zijn voorhoede weer aan het werk of gebruikte hij op tac tische wijze de halflinle als schakel tot een nieuwe attaque. Die middenlinie was in het bijzonder op de vleugels heel, heel sterk. Wat Pellikaan en Van Heel gisteren ge presteerd hebben verdient buitengewonen lof! Zij waren in elk opzicht de gelijken van de profs, ja overtroffen hen dikwijls doordat hun spel met een geweldigen geestdrift gepaard ging. Anderlessen speel de eveneens een goeden wedstrijd, maar hij bleef toch ver beneden het peil van den Hongaarschen spil, die in het steunen van den aanval zijn grootste kracht vond en dat deed op weergaloos tactische wijze. De voorhoede was beter, een stuk beter zelfs, dan tegen Zwitserland. Van der Broek was de ziel van den aanval, beweeg lijk en schotvaardig en zonder twijfel zal deze linie nog belangrijk in kracht winnen, waneer Adam weer van de na-tij zal zijn. Want Lagendaal was ook ditmaal maar heel matig. Hij maakte een houterigen, on beholpen Indruk, startte steeds veel te laat en heeft bijna niet geschoten. Zijn open gooien van het spel viel te loven, evenals zijn harde zwoegen, maar hij zal er zijn plaats in de ploeg niet door red den. Wels als rechtsbuiten stond nu te veel alleen en dientengevolge heeft hij minder gegeven dan met Adam naast zich anders het geval zou zijn geweest! Toch deed hij voornamelijk na de pauze dikwijls uitstekend werk en overtrof hij verre een Nagels in den vorm van den wedstrijd tegen Zwitserland. De linker- wing heeft een groot aandeel gehad ln het succes van dezen middag. Van Nellen snel de keer op keer langs de lijn, combineerde prachtig met Bonsema en Van der Broek en gaf zeer nuttige voorzetten, terwül de Groninger meerdere goede schoten heeft gelost. Hij viel niet bijzonder op, maar paste uitstekend in het geheel. Onprodnctiviteit der Hongaren. Het Hongaarsche spel bracht glans en schaduw! Het was van een enorme tech nische vaardigheid, uitgevoerd op telkens weer verrassende wijze. maar.het miste schotvaardigheid! Men begrijpt nau welijks hoe spelers met zulk een meester schap, met zulk een diep inzicht in het wezen van het spel, hoe dergelijke voetbal genieën zóó kunnen falen ten aanzien van het schieten, dat per saldo toch als de be kroning geldt van het werk in het veld. De middenlinie was van dit elftal de beste, al trok zij veelal wat heel dicht achter de voorhoede aan. Bij een snelle en enthousiaste tegenpartij als Holland moest dat onafwijsbaar tot gevaarlijke tegenaan vallen leiden! Uitblinkers waren er verder eigenlijk niet in deze homogene combina tie, waarin de rechtsbuitenplaats wellicht het zwakst was bezet. Markos was tegen Van Heel niet opgewassen en bovendien waren zijn voorzetten te slecht geplaatst om eenig nuttig effect te kunnen sortee- ren. Hij was daarenboven de minst spor tieve van het Hongaarsche elftal, dat zich overigens meer dan eens aan onbehoor lijke trucjes te buiten ging en deswege door het publiek herhaaldelijk is uitgeflo- SAMENSTELLING DER ELFTALLEN. NEDERLAND: Wels Titkos HONGARIJE: Weber Pellikaan Lagendaal Bill :i mi Lazar Biro v. d. Meulen Anderiessen v. d. Broek O Teleky Sarossy Szabo Van Run Van Heel Bonsema Cseh Barazky Koranyi Van Nellen Markos De internationale voetbal-wedstrijd Ne derlandHongarije is met 21 door de Hongaren gewonnen; rust 1—1. Het Nederlandsoh B-elftal verloor met 31 van Frankrijk. Fluks won den korfbalwedstrijd tegen Regenboog met 32. ten. Dat de heeren daarover nog al ont stemd waren bleek aan het slot, toen ver schillende spelers pas na aandrang van den aanvoerder bereid waren tot het bren gen van den gezamenlijken en gebrulke- lljken groet aan belde lengtezijden van het veld. Maar dat er slechts met 2—1 gewon nen was zal daarbij waarschijnlijk even eens een niet onbelangrijke rol hebben ge speeld! Scheidsrechter Langenus was een be kwaam arbiter, die de teugels strak hield en aanspraak maken mag op waardeering al deed hij nu en dan een uitspraak, waar van niemand de reden doorgrondde. Een Hongaarsche meening. De „Crt." vroeg na afloop het oordeel van dj-, Fodor, den voorzitter van den Hon gaarschen Voetbalbond. Geen specifiek Internationale wed strijd, zoo zelde hij, maar een competitie wedstrijd, waarin andere belangen op het spel staan dan louter een krachtmeting. Meer een strijd om de winst. Het Neder landsoh elftal heeft uitstekend gespeeld, ver boven onze verwachtingen. Wat is uw oordeel over den Hongaar schen aanval? zoo vroegen we. wetend, dat deze zoo fel was becritlseerd. Te week was het prompte antwoord. Niet doortastend genoeg tegen de uitste kende Nederlandsche verdediging. Het Nederlandsche spel heeft de Hon gaarsche verwachtingen ver overtroffen. Het diner na afloop. Van der Meulen op nieuw gehuldigd. Zooals gebruikelijk vereenigden de leden van het Nederlandsoh elftal en hun gas ten met de officials van de belde nationale elftallen zioh na den internationalen strijd des avonds aan een gemeenschappelljken maaltijd. Dezen keer was het gezelschap uitgebreider en de stemming zoo mogelijk nog opgewekter dan bij een overwinning van onze nationale spelers. Het was de hul digingsavond van onzen doelverdediger dr. Gejus van der Meulen. die zijn vijftigsten officleelen interlandwedstrijd had gespeeld. De huldiging begon reeds voor den maal tijd ln de hall van Hotel 1 "Europe, waar wethouder Kropman namens het gemeen tebestuur van Amsterdam hulde bracht aan onze spelers ln het bijzonder aan den jubi laris, alen hij roemde als medicus, als mensch en als speler in het Nederlandsoh elftal. De wethouder heette tegelijkertijd de Hongaren welkom ln Amsterdam. Aan den maaltijd zelf heeft de voorzitter van den K.N.VB. dr. D. van Prooye als eerste 't woord gevoerd. Hij verwolkom.de de Hongaren, wlen hij een Delftsch blauw bord aanbood als herinnering aan het be zoek aa.n Amsterdam. De scheidsrechter John Langenus kreeg als blijk van waar deering een Zaansche molen ln zilver en tenslotte begroette hl) de verschillende autoriteiten, die bij deze bijzondere gele genheid aan den feestmaaltijd aanzaten, o.w. de hoofdcommissaris van politie de heer Versteeg en de commissaris voor het Verkeerswezen de heer Bakker. Hij huldigde daarop Van der Meulen na mens het Bondsbestuur. dankte hem voor al hetgeenonze nationale doelverdediger in den loop der jaren voor het Nederland sche voetbal heeft gedaan en stelde hem als voorbeeld voor ieder, die in het na tionale elftal speelt. Hij sprak de hoop uit. dat Van der Meulen er nog niet mee zou uitscheiden en besloot zijn hulde met het aanbieden van een aandenken, een zilveren theeservies. Dr. Csanyi. de voorzitter van den Hon- .'gagaarschen Voetbal Bond dankte voor de begroeting, bood eveneens een geschenk aan, een bronzen beeld en overhandigde vervolgens kleinere geschenken ook aan Van der Meulen den heer Langenus en den heer Lotsy. Den spelers overhandigde hij allen een isigne. Als voorzitter van de Technische Com missie sprak de heer Lotsy. Hij deelde mede, dat ook de heer Langenus op dezen dag een jubileum vierde, daar Hongarije het vijfentwintigste land was dat onder zijn hoede speelde. Hij roemde hem als een der beste scheidsrechters van Europa. Tenslotte huldigde spr. den jubilaris van den avond en dankte hem voor het vele dat hij als H.F.C 'er voor het Nederland sche voetbal heeft gedaan Als herinne ring bood hij hem een sDeclaa! vervaardigd bord van Delftsch blauw aan. Namens de Keuzecommissie sprak de heer Herberts en na hem nog vele anderen. Zooals ir. Harry Denis en dr. Spoelder die meedeelde dat de jubilaris benoemd is tot eerelid van H F.C.. een onderscheiding, die in de laatste 20 jaar niet werd uitgereikt. De heer Van der Meulen dankte tenslotte voor de hem gebrachte hulde.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 11