„Strich durch die Rechnung" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Maart 1933 Derde Blad No. 22379 5te he -P- Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. LAND- EN TUINBOUW. PROPAGANDA VOOR Ble#DERLANDSCH FABRIKAAT. minister verschuur aan HET WOORD. \l. E Minister Mr. T- J. Verschuur ials bekend, heeft de Regeering de [dige middelen beschikbaar gesteld tot voeren van een korte maar krachtige paganda actie, waarvan het de bedoe- is. dat onze landgenooten zuilen wor- opgewekt waar mogelijk de voorkeur -even aan het Nederlandsche product. xióMoor het uitvoeren van deze propa- ia-campagne, welke op 10 Maart a.s. aanvang zal nemen, zullen verschil- ie middelen worden aangewend. Als (ifling daarvan zullen eenige interviews len gepubliceerd, waarin daarvoor in bijzonder in aanmerking komende üriteiten hunne meerling te kennen en over de noodzakelijkheid het ver- ik van het Nederlandsche product te irderen. eze reeks van artikelen wordt hierbij ns geopend met een beschouwing van 1. den Minister van Economische Zaken Arbeid, Mr. T. J- Verschuur. Bij alle beweging voor het Neder- isch fabrikaat", aldus deze minister, rlen wij de voordeelen van de wereld- lomie niet ontkennen. Die beweging zichzelf namelijk geweldig schaden- ien wij ons daardoor lieten leiden in de ding van autarkie. Want al moge het i! zijn. dat het buitenland ons met jle kracht dien weg opdringt, wij zou- pijnlijk ontwaken bij het lage wel- itspeil, dat wij zouden bereiken, indien erland het „ideaal" van een gesloten shuishouding zou verwezenlijken. Het oor onze Volkshuishouding absoluut dig om een zeer belangrijk degl van "een voor het handhaven van haar n moet dienen, uit het buitenland betrekken, in ruil voor voortbreng- van eigen bodem en nijverheid." dwang tot koopen van Nederland voortbrengselen achtU uit den booze? lerdaad: gelijk de regeering bij her haling te kennen heeft gegeven, kan een kunstmatige beschermingspolltiek aan het bedrijfsleven en met name aan de export industrie niet in het algemeen ten goede komen. Hetzelfde geldt voor de scheep vaart, het transitoverkeer en aanver wante bedrijfstakken. Daarom dient voor op te staan, dat de actie spontaan blijft zonder dwingend ingrijpen van boven af. Indien wij op die wijze groote belangstel ling bij het publiek voor het Nederland sche product kunnen wekken, zal de voor genomen reclame-campagne ongetwijfeld zeer veel nut stichten." Bent U van meening, dat het Neder landsche publiek nog onvoldoende inge licht is? ..Indien wij daarvan niet de bewijzen hadden, zou de regeering geen subsidie hebben verleend. Niet alleen het publiek, doch ook de groote afnemers weten nog veel te weinig van de prestaties- waartoe onze nijverheid in staat is. Nemen wij bijvoorbeeld onze glas- en aardewerkin dustrie. Wat er in deze branches tot stand gebracht is, zoowel op industrieel als ar tistiek gebied, daarvan weet de gemid delde Nederlander nog maar zeer weinig, niettegenstaande er op verschillende ten toonstellingen reeds veel naar voren werd gebracht Vooral moet bij het publiek de onverschilligheid tegenover het product van eigen bodem worden bestreden. Wel is ons internationalisme een van onze goede eigenschappen, maar dit moet niet ontaarden in een klakkeloos aanvaarden van hetgeen uit den vreemde komt, met verwaarloozing van hetgeen eigen volks kracht schiep. In dit opzicht mogen wij het buitenland, om een daar dikwijls aan wezige hoeveelheid gezond nationalisme, dat het eigen product weet te waardeeren, wel eens als voorbeeld nemen." Kan de Industrie zelf geen voldoende propaganda maken? .-Dat blijft uiteraard de eerste eisch. Trouwens het Nederlandsche product heeft altijd zelf tegen den stroom moeten oproeien en men zal moeten erkennen, dat de ondernemers tot nu toe op voor treffelijke wijze daarvoor het hunne heb ben bijgedragen. Onze industrie is door eigen kracht groot geworden, is nooit een broeikasplant geweest, door overheidszorg opgekweekt. Integendeel En ook thans staat men vol bewondering voor de energie waarmede eenige ondernemers aan de moeilijkheden van deze tijden het hoofd bieden. Maar nu die tijden dan ook zóó slecht zijn geworden, dat er in vele be drijfstakken van een noodtoestand moet worden gesproken, is het ook de plicht der regeering, een actief aandeel te ne men in een breed opgezette propaganda. Immers, het gaat er thans niet om, den verkoop van een bepaald artikel te bevor deren, maar om het Nederlandsch Fabri kaat als geheel- nader tot het Nederland sche publiek te brengen. En in deze na tionale taak ligt zeer zeker een reden tot steun door de regeering, die daarmede het algemeene welzijn bevordert." En acht U den tijd daarvoor thans rijp? ,',Van meer dan één zijde ontvingen wij daarvoor de overtuigende aanwijzingen. Bij het Nederlandsche volk begint het besef levendig te worden, dat men als verbrui ker krachtigen steun kan verleenen en dat het zelfs een plicht is voorkeur te geVen aan Nederlandsch fabrikaat, indien dit niet duurder en even goed is als het buitenlandsche. Het inzicht begint door te dringen, dat men, door aldus het Ne derlandsch Fabrikaat te steunen, in dezen tijd van ongekenden crisisnood, mede- helpt om het werk in het land te ver meerderen. Daarmede is niet alleen het belang van onze arbeiders gediend, doch ook de instandhouding van onze bedrij ven. die in de toekomst, gelijk voorheen, de welvaartsbronnen voor ons volk zullen moeten zijn." Heeft in dit opzicht ook de contingen- teering, naar Uw oordeel beteekenis? „Een positief voordeel van de verschil lende contingenteerings-maatregelen is, dat deze vele afnemers waaronder ook groote verkoophuizen aanleiding gaven, zich meer op den verkoop van Nederland sche producten toe te leggen. Door traditie en sleur was men jarenlang gewend, bui tenlandsche producten te verkoopen, ter wijl men nu ervaren heeft, dat het Ne derlandsch fabrikaat niet alleen dikwijls even goed, doch in vele gevallen zelfs beter is dan het concurreerende buiten landsche artikel. De contingenteering gaf, zooals ik uit practische ervaring weet. hierbij het bedrijfsleven den stoot tot het groeien van de belangstelling voor het vaderlandsche product en zoo verwacht ik. dat eveneens de in te zetten propa- ganda-actie bij den binnenlandschen ver bruiker den stoot tot hoogere activiteit voor het Nederlandsche fabrikaat zal geven. De bedoeling van de contingenteering is slechts, in bepaalde gevallen overstroo ming van de Nederlandsche markt met buitenlandsch goed te voorkomen, niet echter om de Nederlandsche nijverheid aan een extra afzet-gebied te helpen. Dit moet, zooals gezegd, zonder dwang, uit overwegingen van welbegrepen eigenbe lang, ontstaan, waarbij de actie voor het Nederlandsch fabrikaat leiding moge ge ven. Steunende op innerlijke kracht, zal de Nederlandsche nijverheid deze crisis te boven komen. Waarbij het opmerkelijk is, hoe weinig het bedrijfsleven zelfs in dezen tijd geneigd is om alle heil en uit komst van de overheid te verwachten, doch allereerst zelf de hand aan den ploeg wenscht te slaan. Dit kan slechts tot verheugenis stem men. want niet de regeering, doch de in dustrie zelf moet den weg aangeven, waarlangs zij uit de moeilijkheden denkt te geraken. Op zijn best kan regeerings- steun toch nooit meer zijn dan drie stap pen vooruit en twee stappen achteruit. Het blijkt nu ook als keerzijde van de crisis-ramp hoe stalend deze werkt. De ondernemers worden gedwongen uit hun bedrijf te halen wat er in zit. Wat wij thans vragen, nu het schip zich in hoogsten nood bevindt? Dat alle hens aan dek komen. Laat nu ook het Neder landsche publiek medewerken. Geen chauvinisme, dat ons slechts noodlottig zou kunnen worden, doch een geheel vrij willige steun. Dan krijgt de fiere leus: koopt Nederlandsch fabrikaat, indien dit evengoed en niet duurder is dan het bui tenlandsche. een zeer reëele beteekenis STEUN AAN DEN FABRIEKS AARDAPPELENTEELT. Ten hoogste drie millioen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het tiende hoofd stuk (oud hoofdstuk V) der Rijksbegroo- ting voor 1932. Sinds de totstandkoming van het wets ontwerp, krachtens hetwelk ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in de veen koloniën aan de verbouwers van fabrieks aardappelen een uitkeering kon worden ge daan van 30 cent per H.L. vermalen aard appelen. heeft de regeering zich van de verdere ontwikkeling van den toestand van den veenkolonialen landbouw voortdu rend op de hoogte gehouden. Waneer thans wordt voorgesteld, op nieuw steun aan dit bedrijf te verleenen, meent de minister zich van principieele beschouwingen te mogen onthouden. Over het beginsel van den steun is in vorige jaren beslist. Op 1 September j.l bedroeg het surplus aan aardappelmeel bij het aardappelmeel- verkoopbureau nog rond 600.000 balen, ter wijl in normale tijden de carry-over bij den aanvang eener nieuwe campagne nooit meer heeft bedragen dan 2 a 300.000 balen. De vermindering van den afzet ging vanzelfsprekend gepaard met een daling van den prijs van het product. Reeds in het begin van Januari 1932 zakte de prijs tot gemiddeld f. 9.50. Deze daling zette zich voort en op het oogenblik wordt verkocht voor prijzen beneden de f. 8.terwijl, als geen maatregelen worden genomen om het bestaande surplus weg te werken, de opbrengst nog lager zal worden. Door deze prijsdaling is de toestand van de verbouwersleveranciers aan de A.V.B.- fabrieken bepaald hachelijk geworden De groote onverkochte voorraden aard appelmeel zijn oorzaak, dat de fabrieken met hen niet kunnen afrekenen. Eerst in September 1932 heeft afsluiting plaats ge had van 't boekjaar 1931-'31 en is afgere kend over den oogst 1930. Wat den te verleenen steun betreft, is de regeering van oordeel, dat met den steun op den oogst 1932 niet verder te moeten gaan dan het geven van een toeslag van 25 cent op elke vermalen H.L. van 400 gram, doch dan over een hoeveelheid, die voor eiken verbouwer niet hooger mag zijn dan 80van hetgeen van den oogst 1929 in de campagne 1929'30 door hem ter ver maling aan de fabriek is geleverd. Bij een te verwachten oogst van rond 12 millioen H.L. aardappelen zijn de kosten dezer steunverleening dan te begrooten op 3 mil lioen gulden. NEDERLANDSCHE VARKENSCENTRALE. In het najaar 1932 heeft de mogelijk heid bestaan om varkens, welke toenter tijd een gewicht hadden van 75 tot 125 K.G.- aan de Nederlandsche Varkenscen trale op te geven voor levering op een nader aan te geven tijdstip, tegen een ge- garandeerden prijs van 15 cent per pond levend gewicht. Een groot gedeelte der in gevolge dezer regeling opgegeven varkens RECLAME. KON DE DEKENS NIET VERDRAGEN. Voelde zich als vergiftigd. Rheumatische pijnen nu overwonnen. Het lijkt bijna ongelooflijk, dat een vrouw in een dergelijken toestand kan geraken bedlegerig door rheumatiek, zoo gekweld door pijn, dat zij het gewicht van de dekens zelfs niet verdragen kon en toch, dank zij Kruschen, leeft en be weegt zij zich nu zoo goed als ieder ander. Maar hier volgt haar eigen verslag van haar herstel zooals zij het zelf schreef: „Ik had hevige rheumatiek en het werd zoo ernstig, dat ik niet meer loopen kon; ik lag zelfs in bed met een rek om mij heen gebouwd, omdat ik het gewicht van de dekens niet verdragen kon. Mijn heele organisme leek wel vergiftigd. In een Engelsch blad, dat een vriendin me leende, had ik eens een Kruschen-advertentie gé- lezen, en die advertentie wilde mij maar niet uit de gedachten. Ik kocht toen een flacon Kruschen Salts en vanaf de eerste paar doses voelde ik me al beter. Dus ben ik er steeds mee doorgegaan. Dat alles was ongeveer acht jaar geleden. Maar ik heb sedert jaren geen rheumatiek meer gehad en kan nu even goed loopen als ieder ander. Nog steeds ga ik door met Kruschen te nemen. Eiken dag mijn kleine dosis, anders heb ik niets noodig. Mijn teint is frisch en helder als van een baby. Ik ben 46 jaar oud, maar ik voel me onge veer 20, dank zij Kruschen". Mevr. M. G. De oorzaak van rheumatiek is een teveel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontstaan is door te trage werking der in wendige organen (o.a. ingewanden en nieren). En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die Uw gezondheid kunnen benadeelen. zich steeds meer in Uw lichaam op. De zes verschil lende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere werking aan, zóó dat alle opgehoopte schadelijke afvalstof fen uit het lichaam verwijderd worden. Daarna zal de geregelde „kleine dagelij k- sche dosis" ervoor zorgen, dat dergelijke schadelijke stoffen zich nooit meer in Uw organisme ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Str&lende ge zondheid voor één cent per dag. 6557 is op dit oogenblik reeds door de Neder landsche Varkenscentrale afgenomen. Het ligt in de bedoeling de afneming van het overgebleven gedeelte alsmede van een groot gedeelte van de reeds lang bij de Nederlandsche Varkenscentrale op gegeven zwaardere varkens uiterlijk medio Maart te doen geschieden- De afgenomen varkens zullen niet in het binnenland worden geplaatst, doch zijn geheel voor export bestemd. Verwacht kan worden, dat hiervan een gunstige werking zal uitgaan op de prij zen der zware varkens hier te lande. OORVEGEN-REPETITIE. Ie hemel weet. dat het beroep van leur ook zijn schaduwzijde heeft! Zoo ttig als verreweg het grootste deel van publiek zich voorstelt, is het heele- sal niet! 9e acteur is er tenslotte, om alles te wat reeds een niet alledaagsche 'tijdigheid vereischt of met zich te ta doen, wat het draaiboek voorschrijft pat is volstrekt niet altijd even gemak- ijlt! En vaak zelfs zeer onaangenaam, lastl Starck Gstettenbaur kan daar- meepraten Hij speelt in de nieuwe -toonfilm „Strich durch die Rechnung" er de regie van Alfred Zeisier als de ta van een fietsenhandelaar en krijgt zijn vader (Jakob Tiedtke) een flinken "ai om zijn ooreii. Iet moest er maar één zijn. maar het Jden er vier en wat voor! Vroeger, ten tijd van de stomme film, was dat zoo erg; toen deed men alleen maar ]C beetje alsof, maar tegenwoordig! Het üd moet nu eenmaal ook tot zijn recht Jen, want waarom is het er anders? ta zoo kreeg Gustl dus vier oorvijgen, zooals men zegt, van zeer goede origine ten. Gustl zoo heet hij ook in de film ,ara namelijk later thuis dan voor een "Sen van zijn leeftijd betaamt en terwijl 'i stiekum voorbij zijn vader wil sluipen, sedert uren aan zijn radio-toestel zit met een bewonderenswaardige «larding. wordt hij door hem geroepen: lóf JUstl!" Gustl krimpt in elkaar van schrik 3EJ ."aait zich om: „Ja vader!" papa Spengler staakt zijn lievelings- 'JSheid, staat op en gaat naai' hem toe 'tan vermoedt al iets. Hij staat daar als trouwvolle zondaar met neergeslagen Waar was je. jongen?" oust! slikt en slikt nog eens. Dan komt &che't"k kót hooge woord uit. „Luchtje «Zoo!" meent papa Spengler met ver gistende vriendelijkheid. „Dan zal ik 'feos wat vertellen: luchtjes scheppen 's avonds thuis welen patsdaar j''.wj een mep te pakken. „Ik heb je gezegd, dat mijn handen den avond al jeukten!" w krwijl Gustl de kamer ultsluipt, zich weer naar het radio- Jii00' <te repetitie besprak Alfred Zeislei |(Y*ne terdege met Jakob Tiedtke en ."jj,. "ij zullen het nu eens probeeren I'S it' m'intleer Tiedtke, denkt u er om. litfcL' ,00rveeg niet te zacht mag zijn, komt er van I'"'Slit, het geluid niets De repetitie ging goed: Gustl's wang was een beetje rood! „Tot zoover was 't goed", vond Alfred Zeisier. „We zullen nu meteen maar draaien, maar mijnheer Tiedtke, asjeblief slaat u nog maar rustig wat steanger dat was nog te zacht. Geen mensch ge looft. dat het ernst is". Tiedtke bewoog zijn hand, keek eens naar Gustl en zei toen droog: „Komt in orde!" Het licht werd ingeschakeld en de scène werd gespeeld Alles verliep volgens het programma. Gustl kwam. werd ge roepen prevelde zijn: „Luchtje scheppen". Toen kwam het zinnetje van Tiedtke en. een luide knal! Tiedtke had zijn oorvijg gegeven! Alle toeschouwers, vanaf den regisseur tot den electricien, hielden de hand voor den mond, om de scène niet door lachen te bederven en het was werkelijk moeilijk, zijn lachen te verbijten. Gustl stond er als versteend met wijd open mond en starre oogen bij en hield zijn wang vast. De schrik over deze oorvijg had hem zoo te pakken, dat hij zijn rol vergat en juist daai-door „echt" was. De situatie was zoo komisch, dat zelfs Tiedtke. die eigenlijk aan alles gewend is, plotseling zijn zin door een luiden lachbui onderbrak iets wat iedereen zeer wel kom was omdat men nu eens behoorlijk uil kon lachen. „Wees asjeblieft niet boos", smeekte Tiedtke. „maar die jongen zet ook zóó'n stom gezicht!" Allen schaarden zich om Gustl, wiens wang eenige tinten donkerder was ge worden „Jammer, jammer!" zei Alfred Zeisier steeds weer. „Het was zoo'n schitterende opname Toen iedereen een beetje kalmer was geworden, werd de scène nog eens ge draaid. Dezen keer ging alles goed. De oorvijg was ook „tonstark" genoeg „Den hemel zij dank!" verzuchtte Gustl eindelijk. „Dat was een koopje! als ik zulke rollen iederen dag moest spelen...!" En toen hij vlug door het atelier naar zijn kleedkamer wilde loopen. riep Zeisier hem terug. „Gustl. we doen het nog even over!" BIJ DE KOPPENSNELLERS. (U.F.A. Cultuurfilm) Van de vele verbazingwekkende dingen, die de cultuur-film ons uit alle deelen der wereld brengt, is een van de meest sensa- tioneele: film-bericht van de koppen snellers in het oorspronggebied van de Amazone. De Ufa bracht deze film uit onder den titel „Zu den Köpfjagern durchs Inkareich", in een bewerking van prof. dr. F. Lampe. Het is bekend, dat bij vele wilde volks stammen het hoofd of deelen van 't hoofd een groote rol spelen als oorlogstrophee. We herinneren ons nog allemaal uit onze jeugd heel goed de scalpeering in de boeken van Karl May. De Indianen in Noord-Amerika brachten de hoofdhuid van hun overwonnen vijanden mee om hun roem te vermeerderen. Bij hen is de scalp een echte overwinnings-trophee, zonder eenige religieuze bij-beteekenis. Men moet dit zeer scherp onderscheiden van het koppensnellen bij de Maleiers en de Indianen in Zuid-Amerika. Hier ligt de werkelijke oorzaak in het mystieke geloof, dat de moed of de goede eigenschappen van den overwonnene over gaan op den koppensneller. Doch terwijl de Maleier zich tevreden stelt, het hoofd mee te brengen, zooals het is, heeft zich bij de Indianen een zeldzame en lugubere kunst ontwikkeld: de huid van het hoofd wordt geheel ontdaan van de beenderen en het vleesch geprepareerd tot 'n soort portret. Deze bewerking met alle voorbereidin gen en gebruiken wordt door de boven genoemde film in beeld gebracht. Na een lange en buitengewoon interes sante reis, die allerlei nieuwe stof voor het filmjournaal opleverde, van de Galapagos- eilanden over het hoogland van Peru met zijn sprookjesachtige, oude inca-steden en de monumentale ruïnes en van zonne. en manetempels van een beschaving, die sinds 400 jaar dood is, gaat de reis naar het oorspronggebied van de Amazone, waar.het leven van de Ocainas, der Boros en Napos in al zijn eigenaardigheid en originaliteit kon worden waargenomen. De wilde primiviteit van deze bijna naakt rondloopende stammen, hun dansen, hun eigenaardige manier van jagen met blaas pijpen en met „kurare" vergiftigde pijlen, werden vastgelegd op de gevoelige band, en de camera-man speelde het zelfs klaar de zeer heilige verjaging van booze gees ten door groote toovernaars bij de vrouw van een opperhoofd, die aan hevige koort sen leed. van het begin tot het eind te filmen. Het hoogtepunt van de film wordt ech ter zonder twijfel gevormd door de on dervinding bij de Yivaro's, de beruchte koppensnellers in de oerwouden van Ecuador. Reeds hun huisvesting heeft iets onbe haaglijks. Iedere groep hutten is omgeven door graven, die zijn gevuld met vergif tigde pijlen en pinnen. Alles heeft hier een ernstig, bijna tragisch aanzien. In tegen stelling met andere stammen zijn de menschen hier tamelijk gekleed, vooral de vrouwen en altijd in donkere kleu ren. Het leven is vanzelfsprekend zeer primitief. Een zeer voornaam voedings middel vormen de palmwormen! Dit zijn niets anders dan maden, die in rot tende palmen-stammen leven. Zij worden zoo groot als een duim en zijn wit van kleur; zij worden rauw gegeten of ge braden in eigen vet De Yivaros eten ze het liefst levend. 's Nachts worden de deuren van de hut ten zorgvuldig gesloten, daar er altijd de mogelijkheid van een overval bestaat. Heinz Rühmann in de U.F.A.-wielrennersfilm „Strich durch die Rechnung". De Yivaros zijn ook nooit zonder wapen. De bedden, die van bamboe-mat ten zijn gemaakt, reiken niet verder dan tot kniehoogte. Onder de voeten wordt een vuurtje gestookt en dat moet vol doende zijn om de menschen tegen koude te beschermen. Buitendien verhindert de rook, dat men door vleermuizen wordt ge beten, die in deze streeks zeer veel voor komen. De eigenlijke koppensnel-jacht heeft steeds een bepaalde oorzaak, die telkens natuurlijk verschillend is. In de film ziet men een onderhandeling met een naburi- gen stam, die wordt uitgekozen voor den oorlog. De vrouwen brengen zetels voor de „afgezanten" en tegenover hen nemen een gelijk aantal krijgers uit het dorp plaats. De onderhandelingen beginnen. De woor den en bewegingen zijn merkwaardig kort en afgebroken, als gerhythmeerd. de spre kers houden voortdurend de hand voor den mond. De vrouwen bieden een gisten den drank aan. die door toovenaars uit tabak is bereid. Zij doopen haar handen er in en brengen die aan den mond, om te bewijzen, dat de drank niet vergiftigd is. De onderhandelingen zijn vruchteloos; de strijd begint. Dit wordt aangegeven door de tam-tam. De hoofdman raadpleegt een fWifchtiss» toovenaar, die de overwinning voorspelt en de „natem" bereidt, een heiligen drank die den strijders in staat stelt, hun lot duidelijk te zien. Daarna volgt een plechtige krijgseed, een ceremonie op zich zelf, waarna de ver giftigde pijlen en houten speren worden klaargemaakt. Dé oorlog wordt in cano's gevoerd op een rivier. En thans volgt de behandeling van de buitgemaakte koppen, de z.g. „Reduzie- rung" van de koppen der overwonnen. Bij de Yivaro's gaat volgens strenge, gods dienstige gebruiken. De heele stam komt bij elkaar om de „Reduzierung" te begin nen, te midden van de stamgenooten, die als bezetenen, religieuse dansen uitvoeren. Het is een moeilijke kunst, die slechts weinigen verstaan. Het is ook interessant, te weten, dat er in lange perioden van vrede, als er geen koppen worden buit gemaakt dierenkoppen worden geprepa reerd op dezelfde wijze, bijvoorbeeld van een beer zoodat men de kunst en vaardig heid niet verleert! Het slot van de ceremonie en van de film wordt gevormd door een dans, ter viering van de overwinning en van de goed Ae-Jukte Reduzierung",

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9