H. M. PIERROT LEIDSCK DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 3 Maart lQ»DSCi moderne Klokken en bronzen Schoorsteengarnituri Maarsmanssteevr 14 - Tel. 1293 «n aiie soorten uurwerken, billijk tg j TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Ycrkiezingsredevoeringen - Tegen het communisme - Waar de Rijksdag zal vergaderen - Hulp aan noodlijdende districten. Rijkskanselier Hitier heeft gisteren te Berlijn weer een verkiezingsredevoering uitgesproken waarin hij in het bijzonder scherpe critlek uitoefende op het Marxisme en daarbij de slappe geesteshouding der sociaal-democraten met voorbeelden uit den allerlaatsten tijd üi het licht stelde. Het Marxisme in de practijk, aldus Hitier. is de beste weerlegging van het Marxisme in de theorie. Wanneer in een land als Rustanc waar 8"/o der bevolking in de ste den woont en 92"/o op het platteland, mil- hoenen menschen verhongerd zijn. terwijl dit land een korenschuur kon zijn voor een geheele wereld, hoe zou dan de uitvoering van het Marxisme zijn in een land. waar nauwelijks 35",'o der bevolking op het plat teland en 65",'o in de steden woont. Wij nemen den strijd tegen dezen waanzin op. Niet omdat wij voor het kapitalisme geest driftig zijn. want ik ben immers zelf een kind van het volk, maar omdat wij het volk willen behoeden voor een nieuw ont zaglijke teleurstelling. Wij hebben niet veertien jaren tegen deze misdaad gestre den om thans te capituleeren. Ons pro gram staat tegenover hun program van dwaling en waanzin. Wij willen de gedach te der gemeenschap grondvesten. Wij heb ben een kostbaar goed te beheeren: het Duitsche Volk. Makr welk program dit is Ook Goering sprak te Berlijn; in het bijzonder over de actie der Rijksregeering tegen het communisme. Goering zeide o.m. dat wanneer het van hem zou afhangen de aanstichters van den brand in het Rijksdaggebouw tegenover het gebouw zou den worden opgehangen. De gevluchte communisten, onder wie de millionair Muenzenberg, zullen zoo lang wij leven, niet meer naar Duitschland terugkomen. Het buitenland wenscht spreker geluk, dat het het communistisch gevaar niet aan eigen lijf voelt. Wat wij ondernomen heb ben. is geen politie-actie. maar de strijd der natie tegen haar belagers. Het moet gelukken de aanvoerders weg te werken en de misleiden terug te winnen. Goering be sloot met de verzekering te geven, dat de noodverordening met gestrengheid zal wor den toegepast waar het de veiligheid van natie en volk betreft. Te Trier heeft de leider van de Centrum partij. prelaat Kaas, een redevoering ge houden, waarin hij o.m. zeide: Reeds wordt gesproken over plannen om het staatsge- rechtshof op te heffen. Spr. waarschuwt er voor, dat van de paragrafenrevolutie van boven af tot de barricadenrevolutie gees telijk, slechts een kleine stap kan zijn. Op het oogenblik kan men geen politiek voeren op voor-oorlogsche wijze. Het is on mogelijk een doortastende buitenlandsche politiek te voeren met een versplinterd binneniandsche front. Het is een nationaal ongeluk, wanneer men zuiver op gevoels gronden een principieele scheiding wil doorvoeren tusschen de volksgroepen. Hit- Ier is in waarheid minder in Oostenrijk dan in Versailles geboren. Dat moet men op het oogenblik aan ieder buitenlander zeggen, die den toestand in Duitschland niet zou begrijpen. Naar de „Germania" verneemt zou het Pruisische episcopaat zich tot Hindenburg hebben gewend met het verzoek de noodige maatregelen te willen nemen, opdat onder de thans heerschende omstandigheden de verkiezingsvrijheid en de aan ieder staats burger wettelijk gegeven rechten worden beschermd. Te München heeft de leider der Beier- sche Volkspartij Schaeffer krachtig Vori Papen bestreden. Hij zeide o.a.: Misschien herinnert v. Papen zich. dat hij mij zelf gezegd heeft dat al dachten de Rijkspresident en hij persoonlijk niet aan het instellen van Rijkscommissarissen in de landen de 'nationaal-socialisten in het kabinet toch deze plannen hadden. Hij zal mij toegeven, dat ik hem zelf mate riaal ter hand heb gesteld over geheime besprekingen, waaruit bleek dat ook tegen den wil van den Rijkspresident in. com missarissen in de landen zouden worden aangesteld. Met het oog op een dergelijk streven is het begrijpelijk wanneer in Beieren het staatsbewustzijn wakker wordt. Een succes is het dat de Rijkspresident ons schriftelijk toegezegd heeft dat geen gewelddadig ingrijpen in de rechten der landen, in het bijzonder Beieren, zal plaats vinden. Het optreden tegen de communisten duurt onverminderd voort. Te Neurenberg is een groote hoeveelheid drukwerk in be slag genomen. De leider van den commu- nistischen berichtendienst en leider van den illegalen Rood-Front-strijdersbond, zoomede de literaire leider konden worden gearresteerd. Ook te Coburg is een hoeveelheid druk werk in beslag genomen, zoomede een drukpers. Te Stuttgart zijn scherpe voorzorgsmaat regelen genomen ter bescherming van het Landdaggebouw Communistische afge vaardigden mogen het gebouw niet meer binnen. Te Westerburg zijn eenige communisten gearresteerd, die een brug in de lucht zou den hebben willen blazen. Te Hamburg zijn tal van communisten o.w. buitenlanders, gearresteerd. Ook zou een aantal wapens in beslag zijn genomen. Bij communisten te Wittenberg heeft men een aantal partijinsignes der N.S.D. AP. tn S.A.-unlformen gevonden. In on- deraardsche gangen hadden de communis ten te Kottbus tal van wapenen, zoomede S.A.-uniformen verborgen, welke in beslag konden worden genomen. In het industriegebied van Boven-Silezië zijn tot nu toe 203 communisten gear resteerd. En zoo zouden we nog kunnen doorgaan! De botsingen blijven daarbij aan de orde van den dag. Vermelden we uit het vele: Te Pirmasens een doodelijk gewonde, te Bremen één doode. te Hamburg een doode. 10 gewonden! De Saksische regeering heeft de instel ling van een otaatshulopoütte afgekondigd, die in bijzonderen noodtoestand dienen moet tot ontlasting van de gewone politie. Allereerst worden formaties ter sterkte van 1500 man opgericht. De hulooolittedlenst is een eerefunctie, maar voor diensten van meer dan zes uren zal een dagelijksche schadeloosstelling van drie mark worden betaald. Naar verluidt, wordt het bericht in zake de arrestatie van den chef-redacteur van de Vorwaerts" Stampfer niet bevestigd. Stampfer zou oorspronkelijk om verhoord te worden naar het politiepresldium ge bracht worden; hij werd echter in zijn wo ning niet aangetroffen. Naar ..Hamburger Nachrichten" ver neemt. is de leider der K.P.D., Ernst Thael- mann, van Hamburg naar Kopenhagen gevlucht. De officieele Pruisische persdienst meldt: De commissarissen van het Rijk hebben besloten de volgende verordening uit te vaardigen betreffende het vlaggen op openbare gebouwen. De vlaggen van staats- en gemeente gebouwen. zoomede op openbare scholen, heeft plaats in de landskieuren zwart wit, tenzij voor bijzondere gevallen anders wordt bepaald. Gemeenten welke tot nu toe in eigen kleuren lieten vlaggen, mogen deze naast de landsvlag uithangen. Kerkgenootschappen behouden het recht eigen vlaggen uit te hangen. Zij die dienst- en huurwoningen bewo nen in staats- of gemeentegebouwen van welken aard dan ook mogen noch de com munistische noch de marxistische vlag uitsteken. Daarentegen is gepermitteerd vlaggen uit te hangen van nationale or ganisaties. welke achter de regeering staan. Op 12 Maart (Volksrouwdag) zal van alle gebouwen de zwart-witte vlag half stok moeten worden uitgehangen. Ter eere van de in den wereldoorlog gevalle nen moeten naast de landsvlaggen zwart- wit-roode vlaggen worden uitgestoken, voor zoover deze aanwezig zijr. of met ge ringe kosten kunnen worden aangeschaft. De eerste zitting van den nieuw te kiezen Rijksdag zal. zooals reeds in het kort is gemeld, plaats vinden in de gar nizoenskerk te Potsdam. Het is niet de eerste maal. dat een Duitsch Parlement in een kerk bijeenkomt, immers de nationale vergadering van 1848 en 1849 is gehouden in de Pauluskerk te Frankfurt. De garnizoenskerk te Potsdam is ge sticht in de jaren 17301736. In deze kerk bevindt zich ook de groeve van Frederik Willem I en Frederik den Groote. In de garnizoenskerk hebben op 3 No vember 1805 Frederik Willem II en Alexander I van Rusland hun bondge nootschap gesloten. Op 24 October 1806 vertoefde Napoleon I aan het graf van Frederik den Groote en hier sprak hij tot zijn officieren de woorden: „Mijne heeren. neemt u uw hoed af! Wanneer die man nog zou leven, zouden wij vandaag hier niet staan". Een eereplaats hebben de vaandels van het eerste garderegiment te voet en van de grenadiers van Frederik II. Daar men te Potsdam niet over de noo dige ruimte beschikt voor het dagelijk sche parlementaire werk, zal de Rijksdag na die eerste zitting toch weer naar Ber lijn verhuizen en daar in de „Staatslichen Krolloper" bijeenkomen. Het praesidium zal dan op het tooneel zetelen Verder zul len de noodige zalen worden klaar ge maakt voor afdeelingszittingen, enz. Er wordt natuurlijk ook voor een perstribune gezorgd. De dienst van de ambtenaren van het Rijksdaggebouw is nu weer volledig hervat. Bezoekers worden echter niet- in het ge bouw toegelaten. Ook journalisten en Rijksdagafgevaardigden worden onder de bezoekers gerekend. Ter uitvoering van besluiten van het Rijkska'oinet betreffende het nemen van hulpmaatregelen op het gebied van le vensmiddelen ten gunste van noodlijden de districten zijn de betrokken instanties overeengekomen dat rond 4 millioen K G. boter en 70 millioen K G. rogge gratis door het Rijksministerie voor voedings wezen aan de noodlijdende bevolking van deze districten binnenkort zullen worden geleverd. Werkloozen en andere hulpbehoevenden zal deze nieuwe actie ten goede komen. Bovendien zullen ook de boeren in de bijzonder noodlijdende ge meenten op beboschte bergen waar geen broodgraan verbouwd wordt roggemeel krijger.. De hulpmaatregelen zullen worden uit gevoerd in samenwerking met landen en gemeenten. Het Rijk zal de genoemde le vensmiddelen kosteloos aan deze instan ties leveren. Ieder ondersteunde zal dus alleen de onkosten zooals maalloon moe ten betalen, waarbij men hoopt te berei ken. dat ook hierbij nog gunstige voor waarden zullen kunnen worden gesteld NOORWEGEN. Een kabinet-Mohwinkel. Thans is het kabirfet Mohwinkel ge vormd. Vandaag zullen de leden door den koning worden beeedigd. Minister-presi dent Mohwinkel neemt tevens de porte feuille van Buitenlandsche Zaken waar. Minister van Financiën is Lund, de nieuwe minister van Handel Meling. Het kabinet is een Venstre-regeering. dus radicaal. o ZUID-SLA VIE. Het Kabinet Srsjkitsj afgetreden. Het Joegoslavische Kabinet Srsjkitsj is afgetreden in verband met een nederlaag van den Minister van Landbouw Demetro- witsj in een Commissie van de Skoeptsjina waar hij geen meerderheid kon vinden voor een wetsontwerp tot sequestreering van particulier boschbezit. Aanvankelijk verluidde, dat het ontslag van Demetrowitsj niet was aanvaard, waarna het geheele kabinet zich met den Minister van Landbouw solidair verklaar de. In poiltieke kringen acht men het ech ter onwaarschijnlijk, dat de regeering in den huldigen critieken toestand om een betrekkelijk zoo onbelangrijke reden zou zijn afgetreden. Men vermoedt, dat de stu- dentenbetoogingen te Zagreb, die ook naar Belgrado en Ljubljana (Laibach) zijn overgeslagen, van invloed op het regee- ringsbesluit zijn geweest. Als opvolger van Minister-President Srsjkitsj neemt men den tegenwoordigen Minister van Buiten landsche Zaken Jeftitsj, die als oud-Hof- mlnister het bijzondere vertrouwen van den Koning geniet en bovendien verwant is met den vorlgen minister-president Slf- kowltsj. ENGELAND. Belastingdebat in het Lagerhuis. Het Engelsche Lagerhuis heeft een resolu tie aangenomen waarin het zijn bezorgd heid uitsprak over de hooge belastingen en de lager wordende inkomsten. Lr een namens de regeering afgelegde verklaring zei Baldwin, dat hij weinig hoop op spoe dige belastingverlaging kon geven. Een werkelijke vermindering zou pas kunnen komen door verbetering van den interna tionalen handel, en deze was weer afhan kelijk van tarieven en ordening van de verschillende valuta's. Anderzijds verze kerde Baldwin, dat de regeering niet meer met soc-tgelijke buitengewone bezuini gingsmaatregelen als in 1931 en 1932 zou komen. De uitgaven voor sociale doelein den zouden niet verder verlaagd worden. LITHAUEN. Tegen de komst van Duitsche communisten. Sedert eenige dagen trachten talrijke personen uit Duitschland op illegale wijze de Lithausche grens te overschrijden. Den Llthauschen grensbeambten zeggen deze personen, dat zij Duitsche communistische vluchtelingen zijn en dat zij zich op weg naar Moskou bevinden. Met het oog op deze feiten heeft de Lithausche minister van Binneniandsche Zaken bevel gegeven tot verscherpte bewaking der geheele grens en scherpe controle van allen die de grens willen overschrijden, aangezien de overheid vreest, dat de vlucht der communisten uit Duitschland een massaal karakter zal aannemen. RECLAME. iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii Ontvangen en geëtaleerd schitterende sorteering tegen ongelooflijk lage prijzen. Répara™ ïtfTT iauuoilatthoid nnlr non rrnuit 1 HORLOGEMAKER IIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII uw tevredenheid, ook aan goud en tuu ZIJID-AFRIKA Het parlement ontbonden. Generaal Hertzog heeft gisteren het parlement te Kaapstad verdaagd in over eenstemming met de afspraak met gene raal Smuts. Het ontbindingsbesluit zal heden of morgen volgen en de nieuwe verkiezingen worden dan in Mei gehouden. VEREENIGDE STATEN. Senator Walsh t De bankmoeilijkheden Senator Walsh, die onlangs door Roo sevelt tot attorney general benoemd werd, is terwijl hij sliep, in den trein van La Havana naar Washington overleden. Walsh was vergezeld van zijn vrouw, die behoort tot een rijke Cubaansche familie Hij was nog slechts korten tijd getrouwd. Thomas Walsh werd den 22sten No vember 1859 te Two Rivers in den staat Wisconsin geboren. Hij was aanvankelijk onderwijzer, studeerde daarna rechts wetenschappen en begon in 1884 een eigen advocatenpraktijk, in Montana. In 1910 stelde hij zich vergeefs candi- daat voor de senaatsverkiezingen, werd echter twee Jaar later toch tot senator gekozen. Walsh was een buitengewoon knap ju rist. Op politiek gebied streed hij voor de prohibitie en voor de gelijkberechtiging der vrouw. Bovendien had hij een voor naam deel in het opstellen van het ont werp der Federal Reserve Act en trachtte hij bovenal een staatscontrole der electri- citeitsfabrieken en watervoorziening door te voeren, hetgeen hem echter niet ge lukte. In breederen kring verwierf hij zich eerst bekendheid door zijn opzienbarende enquête tijdens het groote olieschandaal in 1925 In het Witte Huis is gisteren een diep gaande gedachtenwisseling gehouden tus schen Hoover en Roosevelt over nood maatregelen tot bestrijding van de bank crisis. De toestand wordt algemeen zoo ernstig geacht, dat Hoover in tegenstelling met zijn tot dusverre opgestelde plannen besloten heeft Zaterdag niet met het ss. ..Pennsylvania" te vertrekken, maar voor- loopig nog verscheidene dagen in New- York te blijven. Uit betrouwbare bron verluidt, dat Roo sevelt en zijn medewerkers onder den ontzagglijken druk van de crisis een nood wet ontworpen hebben, waarbij de bank deposito's door de Amenkaansche regee- ging gegarandeerd zullen worden. Het voornemen bestaat, dat de noodwet nog door het oude congres binnen de laatste 48 uur van zijn -bestaan zal worden aan genomen. Hoover zou zijn toestemming tot deze maatregel hebben gegeven In het Witte Huis zal nog beslist worden over de wijze van garantie. Sommigen verdedigen een volledige garantie tot aan een zekere maximumgrens, anderen daar entegen een garantie van 50"/o door de regeering voor alle deposito's. Roosevelt is de laatste dagen bestormd om een noodwetgeving met onmiddellijke werking. Het totale bedrag der Ameri- kaansch deposito's bedraagt 40 milliard dollar, toebehoorende aan ongeveer 43 millioen beleggers in 19.600 banken. De crisis Is overigens nog weer verscherpt. De katoenbeurs van New-Orleans is tot het einde van deze week gesloten- Tal van andere staten hebben de bank-holidays moeten verlengen. De democratische senator Mac Adoo, de minister van financiën in het kabinet- Wilson, eisch tijdelijke sluiting van alle Amerikaansche effectenbeurzen. In Californië, Louisiana en Mississippi zijn eveneens bankvacantiedagen gege ven. In Californië geschiedde zulks met dwang. De gouverneur van Louisana heeft iedere openbare activiteit der banken en andere openbare ondernemingen tot en met het a s. week-end verboden. De burgemeester van Detroit verklaarde dat de financiën der stad geheel gedesor ganiseerd zijn- indien het congres niet binnen 24 uren noodwetten uitvaardigt. Te Lansing (Michigan) komen geheele caravanen auto's aan uit alle deelen der stad De ingezetenen eischen bij de ban ken de directe uitbetaling hunner depo sito's- In plaats van Joh. earner is de bekende Democraat Henry Thomas Rainey gekozen als Speaker in het nieuwe Amerikaansche Representantenhuls- Rainey komt uit Lillnois. waar hij ook zijn praktljK als advocaat had Hij is 72 jaar oud. In 1903 werd hij voor het eerst in het Congres ge kozen waarin hij met een korte onderbre king steeds zijn zetel heeft behouden. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. BERNBURG, 3 Maart (V.D.) Bij een vechtpartij tusschen Nationaal-Socialisten en gasten in een café te Bernburg, ont stond een schietpartij, waarbij een com munistisch arbeider door een schot in de buik werd gedood, terwijl een andere arbeider door een kogel zwaar werd ge wond. BERLIJN, 3 Maart (V.D.) Op herhaald verzoek is thans het publiek de mogelijk heid geopend de door brand verwoeste zittingzaal van den Rijksdag te bezichtigen opdat iedereen zich persoonlijk zal kunnen overtuigen van het vreeselijke van den brand. De eerst bezichtiging zal onder politie toezicht vanmiddag tot 2 en 5 uur mogelijk zijn. WEIMAR. 3 Maart (V.D.) Thans wordt medegedeeld dat het Communistische F.ijksdaglid Schumann in een verkiezings vergadering in het dorpje Gehren bij Arnstadt op den avond van den brand zou hebben gezegd: „Vanavond zal de Rijksdag branden". Maar dat geeft niets. Als deze danszaal afbrandt dan komt er een nieuwe voor in de plaats". Het Thuringsche Ministerie van Binnen iandsche Zaken stelt een onderzoek in. BERLIJN. 3 Maart (V.D.) De politie heeft in den afgeloopen nacht haar reeks huis zoekingen bij Communisten voortgezet. In de Krummestrasse te Charlottenburg werd een verboden vergadering van de strijd gemeenschap der Roode Sporteenheid ont dekt. De achttien aanwezige personen werden gearresteerd. Op verschillende plaatsen kwam het tot botsingen met Communisten en werden personen gewond en gearresteerd. HAMBURG—WILHELMBURG, 3 Maart (V.D.) Bij een huiszoeking door de politie ten huize van een communist te Buchholz werd een machinegeweer en een hoeveel heid munitie in beslag genomen. Voorts zou een lijst gevonden zijn waarop gebou wen en boerenhofsteden stonden aange geven, die in brand gestoken moesten worden. Naar wordt medegedeeld, zijn te Ham burg gisteren 120 Communistische leiders gearresteerd. WEIMAR. 3 Maart (V.D Gisterenavond ontstond in de schuren en stallingen van het landgoed Königshofen bij Eisenberg een groote brand, waaraan de geheele oogst en verscheidene machines en land- bouw-werktuigen ten offer vielen. De schade wordt geschat op 80.000 Mark. Aan gezien de brand op drie plaatsen tegelijk is uitgebroken, vermoedt men te doen te hebben met brandstichting, uie waar schijnlijk een politieken achtergrond heeft. HAMBURG. 3 Maart. (Wolff). De Rijks regeering heeft de Senaat verzocht de „Hamburger Echo" voor 14 dagen te ver bieden. De Sociaal-Democratische fractie kon hierin niet toestemmen en is afgetre den om de stad Hamburg moeilijkheden met de Rijksregeering te besparen Het verzoek is daarna ingewilligd. STUTTGART, 3 Maart. (Wolff). De man, die gisteren poogde de radio-uitzending te verstoren is in den afgeloopen nacht gear resteerd. Hij bleek medeplichtigen te heb ben. Allen zijn lid van de S.P.D. BERLIJN, 3 Maart I V.D.). Volgens een officieus bericht zal de nieuwe Rijksdag op 1 April den verjaardag van wijlen kanse lier Bismarck, voor de eerste maal bijeen komen. De Rijksregeering stelt er prijs op dat de nieuwe Rijksdag zoo spoedig moge lijk bijeenkomt. BERLIJN, 3 Maart (Wolff). Bij een huis zoeking bij een lid van een der linksche partijen zijn 700 lonten voor het vervaar digen van handgranaten gevonden. KOPENHAGEN, 3 Maart (Reuter). De Deensche minister-president Stauning heeft verklaard, dat hem niets bekend is van het feit. dat verschillende vooraan staande Duitsche sociaal-democraten en communisten naar Kopenhagen zijn ge vlucht. Uit de rapporten van de Deensche grens politie blijkt, dat de laatste twee dagen geen Duitsche soc.-dem. of communisten de grens hebben overschreden. De communistische" leden van 't Fol- kethins Munch en Petersen verklaren, dat hen niets bekend is van een vlucht van Thaelmann naar Denemarken. PROTESTSTAKING. KATTOWITZ, 3 Mrt, (VD.) De aange kondigde tweedaagsche proteststaking der mijnwerkers tegen de voorgenomen loons verlagingen is hedenmorgen te 6 uur in alle kolendistricten in Oost-Opper-Silezië en in de omgeving van Krakau en Dom- browa begonnen. De staking is vrijwel al gemeen. Alleen de noodzakelijke pomp- werkzaamheden worden verricht. GENERAAL NOBILE ERNSTIG ZIEK. MOSKOU, 3 Mrt. (V.D.). Generaal Nobile oud-commandant van het Italiaansche luchtschip „Italia", die reeds geruimen tijd in de Sovjet-Unie vertoeft als deelnemer aan het Internationaal Pool jaar en tech nisch adviseur bij den bouw van lucht schepen, is ernstig ziek. Bij een operatie van een acute blindedarm-ontsteking, heeft zich een ernstige complisatie voor gedaan. INTERVIEW MET HITLER. LONDEN. 3 Maart. (V. D.). In een int view met den Berlijnschen correspond van de „Daily Express" noemt Hitier geruchten, dat de brand in het Rijkat gebouw opzettelijk zou zijn aangestol om als voorwendsel te kunnen dienen scherpere maatregelen tegen Commui ten en Sociaal-Democraten, een ongehc de en boosaardige leugen, die even ir derwaardig als belachelijk is. Men m. dit gerucht eenvoudig den kop kuni indrukken door den gearresteerden co HEG» munist aan de eerste de beste boom op jdeeld hangen. Dan zou het met de gemeene schuldigingen. dat hij een agent der tionaal-Socialisten was, voorgoed zijn daan. Deze oplossing is echter te dw om er ernstig over te spreken. Europa aldus verklaarde Hitier moest hem dankbaar zijn voor zijn pr tisch optreden tegen het bolsjewisme plaats van hem te verdenken van val spel. Wanneer Duitschland communist; zou worden zou het niet lang meer dui of ook de rest van het beschaafde Eur< ron zou het Aziatische „Bestie" ten prooi1 len. Hitler wees op het in het Karl Li *PreJ knechthuis in beslag genomen mater voor den voorgenomen communlstlsc terreur. Men moest zich iets dergel eens In Engeland voorstellen. De En; pas sche regeering zou zeker precies gehandeld hebben als hij. Hitier, wam de communisten het parlement in br. e en hadden gestoken en ook geprobeerd fc den Buckingham Palace in branj steken. Op een vraag van den corresponi orsche inzake de in het buitenland loopende int m ruchten over een door de Nation iperat Socialisten op touw gezetten „Bartb irmte meusnacht", verklaarde Hitier, dat nkrijl zulk een Bartholomeusnacht niet noflnwalc had. Door de regeeringsmaatregelen B rechtbanken ingesteld, die langs w lijn weg tegen de vijanden van den fl optreden en wel op een wijze, die aan samenzweringen een einde zou maken Op de vraag of de opheffing der i soonlijke vrijheid permanent zou blip antwoordde Hitier, dat de normale van zaken weer terug zou keeren, want het communistisch gevaar verdwenen De Duitsche wetten waren echter te 1 raai om snel tegen de communists onderwereld te kunnen optreden. K zelf was er voortdurend op bedacht normalen toestand zoo spoedig mogelijl herstellen, doch eerst diende het a munisme te zijn uitgeroeid. —o BEZOEK VAN DALADIER AAN LONDI irmidd inmidc li gste st ste st :hting je tot e i Rei iperati I1IEN1 geb tot Met lijk ei door stë in bet hai loopig itdruk to wa net b LU vc ir 'sr na WATI te 7 ll'HT ijijdaf PARIJS, 3 Maart (V. D.)Steeds stal loopt sinds gisteren te Parijs het gein dat minister-president Daladier voor mens zou zijn een bezoek aan Londral brengen. Ter bevoegder plaatse wordtj bericht noch bevestigd, noch teerd. Volgens de „Echo de Paris" zou Dalai een delegatie uit zijn geboortestreek,I hem kwam uitnoodigen tot het bijwof van een plaatselijke plechtigheid, heb) medegedeeld, dat hij zich op 15 Maaiil misschien te Londen zou bevinden. Ir mededeeling was te verrassender, omi men noch aan de Quai d'Orsay, noclj de Brltsche legatie, iets van een cet lijke reis afwist. Het kabinet van denj nister-president deelde op aanvrf slechts mede, dat Daladier zich de t mende week naar Genève zal begevet Van Engelsche zijde schijnt men 4 indruk te hebben, dat Frankrijk thai aanstuurt op een Vijf-Mogendheden-Ci ferentie over de ontwapeningsconfereni De „Echo de Paris" schrijft MacDonalo| gedachte toe, de ontwapeningsconfera door onderhandelingen tusschen de gre mogendheden tijdig te willen reddenl stelt hiertegenover dat Frankrijk f bondgenooten. Polen en de Kleine I tente. de toezegging heeft gedaan <1 onderhandelingen over vitale ont«| ningskwesties meer te zullen voeren r der de bondgenooten daarbij te betrekt Deze opvatting komt overeen met bericht in 't „Journal" uit Genève, sto in tevens wordt verklaard, dat menl Genève het nog te vroeg vindt vooif Vijf-Mogendheden Conferentie oven ontwapening. Niettemin geeft het to toe. dat 'n mislukking der Ontwapen»! conferentie haast onvermijdelijk scM omdat men overal op schier onoverkoto lijke moeilijkheden is gestuit en menj vendien eerst den tijd moet laten yoo.p groote economische en financieele raadslagingen. In elk geval moet J echter met een beslissing wachten to nieuwe Amerikaansche regeering m ""1 tie is getreden en Norman Davis Europa is teruggekeerd. DE E -o DE AARDBEVING IN JAPAN. LONDEN, 3 Maart (V.-D.) Pe H mografen van het observatorium Greenwich hebben de aardbeving ÏBJ pan geregistreerd als de sterkste aa' ving in de afgeloopen twintig Jaa''v,ll het seismografisch instituut te Stonyu» was de uitslag zoo sterk, dat de naald werd beschadigd Men vernio j dat het centrum van de aardbr den Stillen Oceaan ligt. Volgens de i» VLCii ovuicu uucaaii ugv. v u* kundigen moet deze aardbeving in °ya heele wereld geregistreerd zijn. De i meldt dit reeds. TOKIO. 3 Mrt. (V.D.) De Japan en de daarop volgende W> genuc jjj hebben volgens de thans mitva»|e" „J cieele berichten reeds ongeveer 600 offers gemaakt, terwijl 1220 1 gewond en 305 worden vermist. schersdorpen zouden door de heel zijn weggespoeld. Het Jab3??1 he nlsterie van Binneniandsche z fDi terstond een staats-secretaris lliet.f B£es ambtenaren en personeel naar de jj geteisterde plaatsen gezonden regelen voor de getroffen bevo nemen. .ua» C'I 5000 huizen zijn ingestort, 2000 der water. fj Mïi [til ».e I Br J4(

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2