De verkiezingen orden Rijksdagenden Pruisischen Landdag Pijn in de ledematen? AKKER.CACHET5 jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Maart 1933 Vierde Blad No. 22379 rkiezingen onder zeer bijzondere omstandigheden - Verrassingen niet esloten - Een belangrijke uitspraak van het Duitsche volk, die wellicht toch weinig beteekenis zal hebben. PARLEMENTAIR OVERZICHT der bijeen te zijn geweest voor het hten van parlementairen arbeid i het presidium werd benoemd is 'tsche Rijksdag, die op 6 November bet vorige jaar werd gekozen, op 1 sari j.l. reeds weer ontbonden. Het de eerste daad van den nieuwen nselier Adolf Hitler die op 30 Ja- bij wijze van overrompeling door resident Von Hindenburg werd be en die onmiddellijk zijn kabinet land gekomen in geheime onderhan en, waarbij de vroegere Rijkskanse- en tegenwoordige vice-kanselier Von grooten invloed heeft gehad ge had. De verkiezingen voor den nieu- Rijksdag werden uitgeschreven op 5 den koristen termijn, die volgens t mogelijk is. If Hitier, leider der Nationaal-Socia- en felle bestrijder van het pariemen ie, vroeg het Duitsche volk vier jaar m zijn program uit te voeren. Door rkiezingen op zoo korten termijn uit rijven, rekende hij erop, in den nieu- Rijksdag een meerderheid te krijgen, ede hij zou kunnen regeeren, zooals ;lf het wenscht. I hetzelfde doel is Hitier, zeer waar- :ik voorloopig, daar de samenwerking verkiezingen wel zal eindigen, sa- egaan met Von Papen en Hugenberg, leider der Duitsch-Nationalen. ds de ontbinding van den Rijksdag Duitschland op politiek gebied veel Hitler, die ondanks alle tegen- en in zijn kabinet moeilijkheden hebben omdat de economische poli- van Hugenberg nooit zijn volle in ning kan hebben schijnt er niet zoo van te zijn geweest dat een beïn- e verkiezing van leden van den Rijks- hem de gewenschte meerderheid en ■de de mogelijkheid tot regeeren, zijn beginselen zou brengen. Om ierheid van een meerderheid te krij- heeft hij in de korte periode tusschen tbinding van den Rijksdag en de ver- j van het nieuwe parlement, de vele êgelen tegen de Communisten en. zij iet zoo scherp, ook tegen de Sociaal- ■•raten. genomen, welke culmineerden ie Dinsdag en Woensdag j.l. na den in het Rijksdaggebouw afgekondigde «ordeningen, waarbij feitelijk de rijke staat van beleg over Dultsch- i afgekondigd. "president Von Hindenburg, in AprU bet vorige jaar herkozen met niede- van de Sociaal-Democraten en Centrum tegen den candidaat Adolf heeft niet alleen zijn vroegeren te- "idaat op den eersten dag van zijn onselierschap toegestaan den Rijks- naar huis te zenden nadat hij dit dagen tevoren aan generaal Von icher geweigerd had. doch heeft hem "odverordening feitelijk alle macht in Kheele Rijk in handen gegeven aan s zelfs de landen onderworpen zijn. Communistische en Socialistische n. periodieken en zelfs aanplakbiljet- rijn verboden of de distributie ervan I door inbeslagneming onmogelijk ge- Ook tal van bladen van het Cen trum kunnen niet verschijnen. De opposi tie tegen de Duitsche regeering beschikt derhalve juist in de laatste week voor de verkiezingen over geen enkel propaganda middel om de kiezers te bereiken. De radio wordt uitsluitend voor de sprekers van de N.S.D.AP.. de Duitsch-Nationalen en de Stahlhelm beschikbaar gesteld en zelfs re devoeringen van Dr. Bruenlng en Mgr. Kaas mogen niet worden uitgezonden. Tot een verbod van de Communistische Partij, van welker door de regeering d.w.z. de Nationaal-Socialisten bezette Karl Lieknechthuis thans de Hakenkreuz-vlag waait, is het nog niet gekomen. De Duit sche regeering zal overwegen, dat bij een verbod voor de verkiezingen de meeste stemmen zullen overgaan op de sociaal democraten. Overigens zijn alle of de meeste Rijksdag-afgevaardigden van de Communistische Partij in arrest gesteld en zal hun herkiezing wellicht door de maat regelen, welke de Duitsche regeering op grond van de jongste noodverordeningen tegen hen kan nemen weinig beteekenis hebben. Het verbieden van de Communis- sche partij ook na de verkiezingen van 5 Maart, zal dan niet meer noodig zijn. Verkiezingen onder deze bijzondere om standigheden kunnen, ondanks alle maat regelen der ïegeering, verrassingen ople veren. Hoe de uitslag ook moge zijn deze Rijksdagverkiezingen zullen naar Hitier uitdrukkelijk heeft verklaard voor lan gen tijd de laatste zijn. In ieder geval zal Hitier volgens zijn verklaringen aan het bewind blijven. Er zal een nieuwe Rijks dag worden gekozen, doch na 5 Maart zal er voorloopig in Duitschland, naar het zich thans laat aanzien geen parlemen taire democratie meer zijn.. Dit beteekent het einde van de periode in het bestaan van het Duitsche Dijk die aangevangen is met de verkiezing van de Nationale Vergadering in 1919 nadat aan het einde van het jaar daarvoor de repu bliek was afgekondigd. Sindsdien hebben 7 maal verkiezingen voor den Rijksdag plaats gehad en wel in 1920, Mei en De cember 1924. 1928 1930 en Juli en Novem ber 1932. De Socialisten die in de Natio nale Vergadering ongeveer 38"/o van de kiezers achter zich hadden zagen ook door de stichting van de Onafhankelijke Socia listische Partij het aantal bij de Rijksdag- verkiêzingen in 1920 op hen uitgebrachte stemmen dalen tot ruim 22»/o. Een nieuw hoogtepunt bereikte zij bij de verkiezingen in 1928. toen zij 30"/o van het totaal aan tal uitgebrachte stemmen kregen Dit per centage daalde bij de laatste verkiezingen in November j.l. tot- 21"/o. De buitengewone groei van de Nationaal-Socialisten. die in December 1924 voor het eerst aan de ver kiezingen deelnamen, begon in 1928 toen zij nog slechts 3°/o van de kiezers achter zich hadden. Dit percentage steeg in 1930 tot 18°A>. in Juli 1932 tot ongeveer 38"/o. om bij de verkiezingen in November j.l. te da len tot ongeveer 33°/o. De ontwikkeling van de politieke par tijen in Duitschland gedurende de thans geëindigde „democratische periode" is dui delijk te zien op de hierbij afgedrukte gra fische voorstelling van de percentages van het aantal stemmen, dat de verschillende partijen bij de in deze periode gehouden verkiezingen op zich vereenigden. Een van de maatregelen, die de tegen woordige Duitsche regeering heeft genomen in verband met de verkiezingen op 5 Maart as. is een sterke beperking van het aantal partijen en groepen, die aan de verkiezin gen zullen deelnemen. Evenals in Neder land namen tot voor kort vele partijen en groepen aan de verkiezingendeel waarvan de meeste niet voldoende stemmen op zich wisten te vereenigen om zelfs ook maar een zetel in den Rijksdag te verkrijgen. Bij de laatste verkiezingen in November bedroeg dit aantal partijen en groepen 28 terwijl slechts 13 daarvan een of meer ze tels in den Rijksdag kregen. Door het be moeilijken van het indienen van candida- tenlijsten, is het aantal partijen en groe pen dat Zondag as. aan de verkiezingen zal deelnemen, tot ongeveer de helft te ruggebracht. De samenstelling van den laatsten Rijksdag en Pruisischen Landdag. Hieronder laten wij volgen de samen stelling van den Rijksdag en den Pruisi schen Landdag voor de jongste ontbinding en de op de partijen bij de vorige verkie zingen uitgebrachte stemmen met tusschen haakjes de percentages van de totaal-aan tal uitgebrachte stemmen: EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN BINNEN!ANDSCHE ZAKEN. De Senaat amuseerde zich gisteren met de Begrooting van Binnenlandsche Zaken. Maar ook dit debat was niet bijster be langrijk integendeel. De heer Visser had ernstige bezwaren tegen de bezuinigingen op de posten voor kinderuitzending en tuberculose-bestrij ding en verklaarde deswege zelfs van plan te zijn, tegen de begrooting te stemmen; de heer ter Haar hield een pleidooi ten gunste van den bouw van meer arbei ders-woningen; de heer Hermans gaf zijn jaarlijksche speech, houdende klachten over verschillende burgemeesters, ten beste; ditmaal zaten die van Heesch en Didam op het zondaarsbankje, waarna de afgevaardigde ook nog klaagde over het te veel aan Duitsche musici in ons land; dit laatste deed ook de heer Polak, die overigens een lans brak voor de auto nomie der gemeenten en (natuurlijk) voor het behoud van natuurschoon; mevr. PothuisSmit trok zich de belan gen aan van bewoners der veenkolonies; de heer Janssen vroeg om steun voor uit het buitenland teruggekeerde Nederlan ders; de heer Nivard gaf verschillende wenken met betrekking tot steun aan werkloozen-kassen; de heer Fock wensch- te bij burgemeesters-benoemingen minder gelet te hebben op politieke richting; de heer van Sasse van Ysselt verdedigde den burgemeester van Heesch; de heer van der Hoeven betoogde dat het niet zoo erg is als de autonomie der gemeenten wat aan banden wordt gelegd, want vele heb ben het er naar gemaakt; de heer IJssel- muiden oordeelde, dat burgemeesters vaak te lichtvaardig herbenoemd worden. Ziedaar een bloemlezing uit de groote collectie onderwerpen in het debat. Minister Ruys de Beerenbrouck wijdde aan de heele serie een belangstellend en welwillend woord- Voor de zooveelste maal heeft hij in het licht gesteld, dat in de huidige abnormale omstandigheden de staat wel eens verplicht is geweest, in het gemeentelijk bestuur in te grijpen. Hij was van oordeel dat absoluute autonomie RIJKSDAG. Partijen. Zetels. N. S. D. A. P196 S. D. P. 121 K. P. D100 Centrum 70 Zwart-Wit-Rood (D N. V. P.) 52 Beiersche Volkspartij 20 Duitsche Volkspartij 11 Chr. Soc. Volksdienst 5 Staatspartij 2 Duitsche Boerenpartij 3 Thur. Landbond 2 Duitsch Hann. Partij 1 Economische Partij 1 Stemmenaantal 11.737.015 (33,1) 7.247.959 (20.4) 5.980.163 (16.9) 4.230.644 (11,9) 2.959.051 8,3) 1.095.427 3,1) 661.794 1,9) 403.674 1.2) 336.451 1,0) 149.002 0,4) 60.062 0,2) 63.970 0,2) ..todr. -'.bib Partijen. PRUISISCHE LANDDAG. Zetels. Stemmenaantal N. S. D. A. P162 8.007.384 136,3) S. P D93 4.675.173 (21,2) K. P. D57 2.819.763 (12,8) Centrum 67 3.371.932 (15,3) Zwart-Wit-Rood (D.N.V.P.) 31 1.524.230 6,9) Duitsche Volkspartij 7 330.745 1,5) Chr. Soc. Volksdienst 2 255.177 1,2) Staatspartij 2 332.490 1,5) Duitsch Hann. Partij 1 63.731 0.3) Soc. Rep. Partij 1 Bij de a.s. verkiezingen hebben de Eco nomische Partij voor den Rijksdag en de Soc. Rep. Partij voor den Landdag geen eigen lijsten meer. Het aantal kiezers voor den Rijksdag bedroeg op 6 November 1932: 44.373.652, waarvan 80.6 pet. aan de verkiezingen heeft deelgenomen; bij de verkiezingen voor den Pruisischen Landdag op 24 April 1932 is 82,1 pet. der kiei^rs opgekomen. Grafische voorstelling van de ontwikkeling der politieke partijen in Duitschland van het jaar 1919 (Nationale Vergadering) tot de laatste Rijksdagver kiezingen op 6 November 1932. Links aan den rand staat vermeld het percentage van het stemmenaantal dat elk der partijen bij de verkiezing van 6e Nationale Vergadering verkreeg. Op dezelfde wijze is het percentage der niet-opgekomen kiezers aangegeven. Dit percentage is berekend naar het totaal aantal uitgebrachte stemmen en dus niet naar het totaal aantal stemgerechtigden. RECLAME. Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wat van die wondervolle Volgtnt fetpt ron Apo'haksr Dumont "AKKERTJES" 6547 een bepaald gevaar zou zijn geweest: daarom ook moesten in het algemeen belang wel eens dwangmiddelen wor den toegepast. Wat de wering van bui- tenlandsche arbeidskrachten betreft ver zekerde de Minister, dat er daaromtrent binnenkort vermoedelijk een wetsont werp zal worden ingediend. Gepoogd zal worden met de gemeenten een regeling te treffen inzake steun aan behoeftige Ne derlanders, die uit het buitenland terug- keeren. Bij de werkverschaffing wordt verzekerde de Minister op het natuur schoon zooveel mogelijk gelet, maar de belangen der werkloozen gaan voor. De Minister heeft ook nog in het licht ge steld, dat er bezuinigd moet worden op e 1 k gebied, ook op dat der volksgezond heid, maar als troost voegde hij er bij. dat de gezondheidstoestand van ons volk zeer goed is. Zijn Excellentie heeft tenslotte verschillende burgemeesters verdedigd en zegde overweging van een aantal ter sprake gebrachte punten toe. De begrooting werd aangenomen, even als die van de Landsdrukkerij. TWEEDE KAMER. REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. Bij den aanvang, der vergadering deed de Voorzitter mededeeling van een inge komen schrijven der Regeering, inhou dende een lange lijst van wetsontwerpen, welke zij nog behandeld zou wenscht te zien. De voorlezing van deze lijst wekte toe nemende hilariteit. De heer re Visser riep: „Ik dacht dat de Kamer ontbonden was!" De Voorzitter: De lijst van wetsont werpen zal in de Handelingen worden op genomen, zoodat een ieder er kennis van kan nemen. (Vroolijkheid.) Aan den heer Vliegen werd vergunning verleend, den Minister van Defensie te interpelleeren over het verbod van lid maatschap voor beroepsmilitairen van socialistische vereenigingen. De interpel latie zal plaats hebben na dien van den heer Albarda inzake „De Zeven Pro vinciën" BEGROOTING VAN NED.INDIE De Kamer heeft de ontwerpen inzake de Indische Begrooting verder behandeld. De Minister van Koloniën heeft de op het onderwijs aangebrachte bezuinigingen verdedigd. Met het oog op den finan- cieelen toestand waren ze niet alleen noodig, maar onvermijdelijk. Na den stand en de organisatie van het onderwijs te hebben besproken, deelde de Minister mede geen bezwaar te hebben tegen de instelling van een commissie, welke de in richting van het onderwijs zal bestudee- ren, eventueele nieuwe denkbeelden uiten, en omtrent een en ander advies zal uit brengen aan de Indische Regeering. De Gouverneur-Generaal is het met 's Minis ters opvatting eens, zoo hoorden we. Er zal dus een onderwijs-commissie worden ingesteld, en daarin zullen ook particu liere onderwijs-deskundigen worden op genomen, zoowel uit het bijzonder als uit het openbaar onderwijs. Inzake de getrof fen maatregelen tot beperking van toela ting van leerlingen tot het M.Ui.O. ver klaarde de Minister zich wel te kunnen vereenigen met den maatregel zelf, maar niet met de wijze waarop hij is uitge voerd. De Minister beloofde te zullen be vorderen, dat de in te stellen commissie spoed zal betrachten, zoodat. desnoods, reeds getroffen reorganisatie-maatregelen nog kunnen worden ingetrokken. Het spreekt vanzelf, dat de toezegging van den Minister om een onderwijs-commissie in te stellen, bevrediging wekte- Daarvan getuigden de replieken. De beide moties van den heer K. ter Laan werden verworpen (resp. met 3721 en 41—16 stemmen), waarna het ontwerp inzake het Onderwijs met 42—16 stemmen werd aangenomen. De socialisten bleven tegen. Van de bij de andere ontwerpen der be grooting gehouden korte redevoeringen vermelden wij, dat de heer Joekes de op het militaire hoofdstuk aangebrachte be zuinigingen onvoldoende achtte. Aange zien de Indische Regeering echter van plan is eenige wijzigingen in die plannen aan te brengen, wenschte hij de beslis sing over dit hoofdstuk tot later aan te houden. De Minister, meedeelend dat er een suppletoire begrooting zal komen, achtte aanhouding echter niet noodig evenmin als de heeren van Boetselaer en Eerdmans. De stemming zal echter eerst heden plaats hebben. De overige ontwerpen der Indische Be grooting werden goedgekeurd. Er is daarna nog debat gevolgd bij een wetsontwerp, dat aan een firma te Ba tavia een bedrag van f. 400.000 wil kwijt schelden. verschuldigd wegens huur van aan den lande toebehoorend tinbagger- materiaal. De Volksraad had zich tegen deze kwijtschelding verklaard en in ge lijken zin Heten zich nu de heeren Joekes en Cramer uit, die geen reden voor en dergelijke concessie (een kwijtschelding tot zoo groot bedrag) aanwezig achtten. De Minister en de heer van der Bilt ver dedigden echter het ontwerp Eenige an dere sprekers kwamen zich bij de oppo sitie scharen en tenslotte diende de heer Joekes een motie in, waarin de Indische Regeering wordt uitgenoodigd. nog eens nader met de firma te overleggen. Vandaag zal over deze motie worden gestemd. HAGENAAR.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13