LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 3 Maart m BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FAILLISSEMENTEN. UITVOERING SOCIALE VERZEKERING. WETSONTWERP OM TE KOMEN TOT BEZUINIGING OP DEZEN DIENST. Opheffing van den Verzekeringsraad. Ingediend is een wetsontwerp strekkende tot organisatie van de openbare organen, belast met de uitvoering der sociale ver zekering. Blijkens de memorie van toe lichting bedoelt het wetsontwerp in de eerste plaats te komen tot vereenvoudi ging van die openbare organen en daar mede tot bezuiniging op de kosten der uitvoering van genoemde verzekering. Daarnevens wil het wetsontwerp met handhaving en verdere toepassing van het beginsel van decentralisatie in de uitvoe ring der verzekering ten behoeve van de de noodige eenheid in die uitvoering een hechter orgaan verband tusschen de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid leggen dan tot nog toe bestaat. Ingevolge de wet op de R.V.B. en de Radenwet is de uitvoering der sociale verzekering, voorzoover deze niet aan an deren ls opgedragen, in handel gelegd van de R.V.B de raden van arbeid en den verzekeringsraad. De taak van den Verzekeringsraad ls het uitoefenen van toezicht op de Raden van Arbeid en de zorg voor een behoorlijke vervulling door de Raden van Arbeid van hun taak. Met volle waardeering overi gens voor de wijze, waarop de verzeke ringsraad de hem opgedragen taak tot nog toe heeft vervuld, is de minister van Economische Zaken en Arbeid echter van oordeel, dat voor dat toezicht en die zorg aan een afzonderlijk orgaan geen behoefte bestaat en dat het een zoowel als 't ander zonder al te veel bezwaar kan worden overgedragen aan het Centrale Verzeke ringsorgaan: de Bank. Daarom wordt bij het onderhavige wetsvoorstel voorgesteld den Verzekerings raad op te heffen. De Minister verwacht daarvan een aan merkelijke geldelijke besparing Verder wordt o.m. voorgesteld het bestuur van den Raad van Arbeid niet meer over te laten aan den vollen raad. doch aan het dagelijksch bestuur daarvan, dat in de praktijk toch reeds voornamelijk die taak vervult. VRACHTVERDEELING IN DE BINNEN-SCHEEPVAART. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. In de memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot bevordering van evenredige vrachtver- deeling ln de binnenscheepvaart, zegt de minister van Economische Zaken en Ar beid, dat dit ontwerp een zoo groot moge lijke evenredigheid in de hand te werken, doch daarop uitzonderingen toelaat, die in het belang van het vervoer noodzakelijk worden geacht. Tot uitschakeling van slechte schepen kan de regeering niet overgaan. Het zal tot de taak der bevrachtings commissie behooren er voor te waken, dat de beoogde verhooging der vrachtprijzen de totale hoeveelheid vracht niet zal doen afnemen. Er zal voorts naar gestreefd wor den, vertraging zooveel mogelijk te beper ken. Het gevaar, dat buitenlandsche over- laadhavens bevoordeeld kunnen worden, zullen de commissies kunnen bezweren. De minister meent, dat de te verwachten verhooging van den vrachtprijs binnen zeer redelijke grenzen zal blijven. Hij koes tert de hoop, dat deze wet zal bijdragen tot vermindering van het verplichte café bezoek. Invoering van Zondag- en nacht rust ontmoet vooralsnog bezwaar, zegt de minister. Het ligt in het voornemen voor alle dee- len van het land, waar de binnenvaart van beteekenis is .bevrachtingscommissies in te stellen, die bijkantoren of correspondent - schaDpen zullen hebben waar dit noodig is. De kosten zullen uit de heffingen bestre den moeten worden. Een nauwkeurige ra ming is niet mogelijk. De oprichtingskos ten der commissie en de inrichting der kantoren zal c.a. f. 100.000 niet te boven gaan. Er bestaat bij den minister geen bezwaar legen een eenigszins ruime opvatting van het vervoer met eigen schepen, maar men dient er zich bewust van te zijn, dat een te ruime omvatting tot ondergraving van de bedoeling der wet zou kunnen leiden. Het ligt niet in de bedoeling de beurtvaart of de vaste relaties'' indirect onder de controle van de bevrachtingscommissies te brengen. VERHOOGING DER PASPOORT-KOSTEN. VERJAARDAG PRINSES JULIANA. Viering op Maandag. 1 Mei. De minister van Binnenlandsche Zaker. heeft aan alle hoofden van dienst het volgende medegedeeld: De verjaardag van Prinses Juliana valt dit jaar op Zondag. De regeering heeft beslist dat de viering van den verjaardag, overeenkomstig den gewonen regel zal ge schieden den daaropvolgenden Maandag I Mei. DE MARINEBÖNDEN. De eisch van den minister aan het C.A.M.B.O aanvaard. In de vergadering van den bij het Cambo aangesloten Bond van Marine-onderoffi cieren is met aleemeene stemmen besloten het advies van het hoofdbestuur om den eisch van den minister van Defensie, om de burger vertegenwoordigers van den bond de heeren v. d. Vaart de Nijs. v Kla veren en Smit te ontslaan te aanvaarden. Besloten is dat dit ontslag op den kortst mogelilken termijn zal ingaan. Er zal nog overleg met de afdeelineen Vltsslngen en Rotterdam worden gepleegd waarna een perscommuniqué zal woorden verstrekt. Gemeld wordt *dat het „Algemeen Marineweekblad", het bestuursorgaan van het ..Cambo" met het nummer van heden voorloopig voor het laatst zal verschijnen wegens ontslag van den redacteur, den heer Smit en het aanbrengen van ingrij pende wijzigingen in de redactie. Protest van de Nederl. Reisvereeniging. Door de Ned. Reisvereeniging is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin namens zestigduizend leden ver zocht wordt de verhooging der paspoort- kosten niet toe te staan. Ter toelichting wordt het volgende op gemerkt: Tijdens den wereldoorlog werd voor hen, die de grenzen van de verschillende landen wilden overschrijden het bezit van een geldig paspoort verplichtend gesteld. Deze verplichting werd sindsdien niet opgeheven In de eerste jaren van den wereldoorlog was naast het geldig paspoort bovendien voor meerdere landen een visum noodza kelijk. Langzamerhand zijn deze visa voor vele landen niet meer vereischt. hetgeen door talloozen met vreugde begroet werd als een terugkeer tot het normale verkeer, zooals dit vóór dien tijd bestond. Op de Internationale Paspoorten-Con ferentie te Genève werd deze terugkeer naar den ouden normalen toestand als sterk wenschelijk gevoeld en aan de ver schillende Staten werd verzocht te willen bevorderen dat de paspoorten werden af gegeven tegen kostprijs. Sommige landen gingen ten onzen opzichte nog verder en stonden de grensovergang toe met een be wijs van Nederlanderschap. Met het behoud van de paspoorten op dergeliiken grondslag is althans een regel geschapen, die het verkeer tusschen de verschillende landen niet al te zeer be lemmert. en hoewel algemeen bekend mo gen wij er wellicht ten overvloede toch nog eens op wijzen, hoe elk verkeer tus schen de volken ons nader brengt tot de internationale gedachte hoe elk verkeer er toe biidraazt dat een betere, toch zoo noodzakelijke verstandhouding tusschen de volkeren ontstaat. Adressante betreuren in verband met het voorgaande de meerdere kosten, die hun leden, deelnemers aan reizen, zullen moe ten maken, welke kosten in het bijzonder bij de vele zeer goedkoope reizen een naar verhouding hoog bedrag vormen De pasDOortkosten van f. 5 tot f7.50 we gen onevenredig zwaar op korte reisjes van welnize dagen met reissommen varieerend van f. 15 tot b.v. f. 40. te meer nog. wan neer in aanmerking wordt eenomen dat onder onze leden er velen zijn. die slechts om de 2 of 3 iaar zich een dergelijke uit gave veroorloven kunnen. Waar adressanten den arbeid der Ne- derlandsche Reisvereeniging steeds aldus hebben ooeevat. dat door haar niet uit sluitend een eoedkooüe gelegenheid om uit te gaan is geschapen maar in de allereer ste plaats daarmede en cultureel doel wordt beoogd ziin zij van meening. dat een vergemakkelijking van het onderlinge vol- kerenverkeer. juist in deze tijden, meer op den weg van de Reeeering hadde gelegen dan een bemoeilijking. Adressanten hopen, dat de Staten-Gene- raal den Minister van Financiën op dezen weg dan ook niet zal volgen en de verhoo- glng niet worde aangenomen HET BUITEN GEBRUIK STELLEN VAN AUTOMOBIELEN. De wijziging van de wet op de Personeelc Belasting. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club schrijft ons: Met bijzondere voldoening zal in de kringen van de automobilisten kennis zijn genomen van de indiening van het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Wet op de Personeele Belasting 1896. Dit wetsontwerp sluit in dat de houder van een motorrijtuig, waarmede geduren de het geheele jaar niet op den openbare weg is gereden, teruggaaf van de daar voor betaalde belasting zal worden ver leend. En dat het den overheid ernst is met haar poging om op deze wijze tege moet te komen aan de moeilijkheden waarmede velen ln dezen tijd te kampen hebben blijkt ten overvloede uit het feit, dat de ontheffingsbepaling reeds voor het loopende jaar zal kunnen worden toe gepast. Ten aanzien van de controle welke zooals erkend moet worden zekere be zwaren meebrengt, heeft de Minister het plan voorschriften vast te stellen, waar naar de belanghebbende, die voor onthef fing ln aanmerking wil komen, zich zal hebben te gedragen. Vermoedelijk zullen de daaruit voortspruitende verplichtingen hierop neerkomen, dat de belastingplich tigen ln den aanvang van het belasting jaar moeten kennis geven van hun voor nemen om ontheffing te vragen en dan het motorrijtuig gedeeltelijk zullen moe ten demonteeren (bv. de wielen of banden afnemenlen het niet zonder voorkennis van de ambtenaren naar een andere berg plaats mogen overbrengen. Bij een onder zoek zal het rijtuig tevens ln de aange wezen bergplaats en gedeeltelijk gedemon teerd aanwezig moeten worden bevonden. Het spreekt van zelf dat teruggaaf niet zal geschieden wanneer de belastingplichtige het motorrijtuig in den loop van het jaar heeft afgeschaft en daarna in het zelfde jaar een ander heeft aangeschaft. Al met al zal dit ontwerp door hen. die, door het ontbreken van eenige bepaling welke tegemoet kwam aan de zeer ge rechtvaardigde bezwaren, Personeele Be lasting moesten betalen voor een auto welke zij niet konden gebruiken, met vreugde worden begroet. SPECIALE GOEDKOOPE RETOUR- KAARTEN. Voor militairen en hun vrouwen. Onze spoorwegmedewerker schrijft ons: Ingaande morgen zal de Nederlandsche Spoorwegen voor de militairen en hun vrouwen van de garnizoensplaatsen naar elk station in ons land speciale goedkoope (militaire) retourkaarten afgeven. DE GEVANGENHOUDING VAN SNEEVLIET. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gisteren het verzoek van den heer Snee vliet die wegens opruiing in arrest zit) om in vrijheid te worden gesteld, afgewezen. DE VRACHTTARIEVEN BIJ DE SPOORWEGEN. Antwoord van den Minister op de vragen van het Kamerlid dr. Vos. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid dr. I. H. J. Vos, ln ver band met de voorgenomen invoering van nieuwe vrachttarieven door de Nederland sche Spoorwegen met fcostelooze thuisbe zorging der goederen van het station van aankomst, heeft minister Reymer het vol gende geantwoord: Het ligt in de tiedoellng van de directie cier Nederlandsche Spoorwegen bij invoe ring van het nieuwe goederentarief koste- looze bestelling van stukgoed toe te passen in d eplaatsen, waar de Spoorwegen een besteldienst hebben ingericht. Dat dien tengevolge vele expediteurs en anderen, die zich tot nog toe belasten met dit aan hangsel van het spoorwegtransport schade zullen kunnen lijden ligt voor de hand, doch is een, hoezeer ook te betreuren, ge volg van de vooral in den laatsten tijd sterk wisselende toestanden in de vervoer bedrijven. De maatregel is een gevolg van de zich steeds uitbreidende concurrentie van vrachtauto-ondernemingen, die niet ge woon zijn voor bezorging aan huis een bij zondere vergoeding in rekening te bren gen. Om tegen die concurrentie beter op gewassen te zijn en mede in het belang van de vervoerders- is de verlaging van de goederentarieven, .waarop zoolang reeds van vele zijden is aangedrongen, mede ge zocht in de afschaffing van deze en andere z.g. bijkomende kosten, die voor 't publiek veelal onwelkom en mitsdien aan het ver voer per spoorweg niet bevorderlijk zijn. Het belang van hen, die vroeger op dit punt een aanvullende taak hadden, welke trouwens voortdurend in beteekenis ver mindert. mag hierbij niet den doorslag geven, daar het ongetwijfeld niet opweert tegen het groote belang van verlaging van de productiekosten, die door deze tariefs herziening wordt bevorderd. Derhalve zijn geen termen gevonden om aan de nauw keurig overwegen tariefvoorstellen goed keuring te onthouden. DE FASCISTEN EN DE VERKIEZINGEN. li, Naar het Vaderland verneemt heeft de Alg. Ned. Fascistenbond tot mr. dr. W. M. Westerman het verzoek gericht de eerste plaats op de candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen te willen aan vaarden- De heer Wësterman heeft hierop, zoo deelt men het blad mede, geantwoord dat hij naar bekend mag worden ver ondersteld volstrekt niet afwijzend staat, tegenover de fascistische beginse len en van oordeel ls, dat voor het fas cisme de strijd tegen de bedreiging van het communisme is weggelegd. Hij meent echter, dat de kansen voor het veldwin- nen van de fascistische gedachte ln Ne derland grooter zouden zijn Indien de be staande groepen elkaar zouden kunnen vinden. Voor de activiteit van den A. N. F. B. heeft hij waardeering, doch hij kan bezwaarlijk een candldatuur voor de Tweede Kamer ook maar ln overweging nemen, zoolang de mogelijkheid bestaat dat de eene groep de andere bij de ver kiezingen zal bestrijden. In verband hiermede heeft het bestuur van den A. N. F. B. zich wederom tot de besturen der andere groepen gericht met de categorische vrabg of men bereid is, een uniforme lijst met mr. dr- Westerman als lijstaanvoerder te steunen. AANKOOP VAN SCHEPEN. Men deelt ons mede dat de Southern States Line, welke sedert 1919 geregelde afvaarten op Rotterdam onderhoudt van af de havens gelegen aan de Golf van Mexico (New Orleans Galveston, Houston, e.a.) met de United States Shipping Board tot overeenstemming,is gekomen betreffen de den aankoop der schepen- Vanaf 1 April as. komen de schepen in eigendom aan de fipha Lykes Bros, Ripley Steamship Company. Inc.. New Orleans, welke firma tot nu toe de Southern States Line heeft geëxploiteerd met schepen toe- behooiend aau de United States Shipping Board. Ook de andere lijnen, welke door ge noemde firma werden geëxploiteerd, wor den voortaan bevaren met schepen, aange kocht van de United States Shipping Board. Met de Postautoriteiten is een overeen komst gesloten voor het vervoer der mail en geleidelijk zal door" de noodige verbete ringen de snelheid van de schepen der Lykes Bros Ripley vloot, in- totaal 55 boo ten. worden opgevoerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is aan den heer C. W. Boden- hausen, vice-president van den Raad van Nederlandsch-Indlë. op zijn verzoek, met ingang van 26 April 1933, eervol ontslag uit 's Lands dienst verleend, onder dankbetui ging voor de gewichtige diensten, in moei lijke omstandigheden door hem aan den lande bewezen. Bij Kon. Besluit is op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst met in gang van 1 Mei majoor A. E. W. de Jong van het ie regiment veldartillerie, (vroeger te Lelden). De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal op Maandag 6 Maart as. niet plaats hebben. KOSTBAAR BOEKWERK ONTVREEMD Exemplaar van Valerius gedenkklanck. Het personeel van de Stadsbibliotheek en leeszaal te Haarlem, ontdekte eergisteren, dat een ongeveer 300 jaar oud exemplaar van „Valerius Gedenkklanck" dateerende van 1626, verdwenen was. Het boek, dat ongeveer een waarde van 300 gulden heeft werd ter lezing gevraagd, door een. als heer gekleed persoon, die er mee naar de leeszaal ls gegaan daar der gelijke boeken nooit worden uitgeleend. Toen de juffrouw, die met het toezicht be last was. een anderen bezoeker te woord stond, is de man met het boek verdwenen. Het boekwerk is 30 c.M. lang. 20 cM. breed en 4 c.M. dik. Het is in 1626 te Haarlem gedrukte uit gave van Valerius prozaverhalen over den 80-jarlgen oorlog. Behalve de beschrijving van dezen oorlog komen er veel politieke strijd- en volksliederen en eenige spot prenten in voor. Het boek werd in 1876 aan de leerzaal geschonken. Men kon een vrij volledig signalement van den dader op geven. Het luidt: Blond-grijzend haar, baard noch knevel ongeveer 45 jaar, ge kleed in donkergrijs costuum. lang ca. 1.85 M. TWEE PAARDEN OP HOL. Veel schade aangericht. Gisteravond sloegen op den Blauwkapel- sclienweg bij de gashouders te Utrecht twee paarden die voor een boerenwagen waren gespannen op hol. Bij de Bollenhof- schestraat sprong de bestuurder van den wagen, omdat hij de dieren toch niet meer kon houden Hij werd daarbij aan het hoofd en het linkerbeen verwond. De die ren liepen een benzinetankwagentje on derstboven, dat geheel vernield weTd zoo dat de benzine over de straat vloeide, daarna botste de wagen tegen een halte- paaltje van den autobusdienst op, dat af knapte Op den hoek van de Kapelstraat en de Biltstraat waar de hollende paar den inmiddels waren aangekomen, werd een wielrijder omvergereden die er zelf goed afkwam, maar zijn flets vernield zag. De paarden namen hun draai zeer kort en holden over het trottoir verder om bij de O.Z.E.B.I. een voetganger tegen den grond te loopen. die aan de beide handen en het linkerbeen verwond werd en na verbon den te zijn door een auto van den G.GD. naar zijn woning moest worden vervoerd. Daarna botste het hollende span tegen een wagen van lijn I. die licht beschadigd werd. Van een luxe auto werd een achter - spatscberm vernield en van een volgende luxe auto een koplamp een voorspatbord en de motorkap. Toen was er dan ook niets meer te vernielen, want er bleek na al deze botsingen ook van den boerenwa gen niet veel meer over. De hollende dieren zijn qp de Wlttevrou- wenbrug tot staan gebracht. De oorzaak vani het op hol slaan is onbekend. In ieder geval beteekent dit avontuur voor den eigenaar een geduchte schadepost. (UD.) DOOR TRAM GEGREPEN' Drie personen gewond. Op den onbewaakten tramoverweg aan den Blaakschedljk. onder de gemeente Heincnoord, heeft, zoo meldt de „Tel.", een ernstig ongeval plaats gehad, waar bij drie personen zwaar gewond werden. Op genoemden overweg werd een zware met aardappelen beladen vrachtauto door een motortram der R. T. M. gegrepen cn zoo goed ais totaal vernield. De bestuur der-eigenaar M. B. uit Klaaswaal en een andere ln de cabine gezeten persoon wer den in erastlgen toestand naar het zie kenhuis te Rotterdam vervoerd. Een 14- jarige scholier, die op de aardappelen had plaats genomen, werd enkele meters weg geslingerd, doch bleek er vrij goed te zijn afgekomen. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN TE BOSKOOP. Door de politie te Boskoop ls een auto aangehouden, waarin zich twee personen bevonden uit het naburig Hazerswoude. Bij een nauwkeurige inspectie, werd in genoemde auto aangetroffen een partij van circa 270 K.G. Dultsche ongebande- roleerde margarine. Uit het verder door de politie Ingesteld onderzoek bleek, dat te Driebrugge. eveneens een partij ge smokkelde Dultsche margarine was opge slagen. De geheele partij boter bij elkaar circa 1000 K.G.. is in beslag genomen, terwijl tegen eenige personen die bij deze boter-affalre betrokken waren, proces verbaal is opgemaakt. BRANDEN. Gistermiddag heeft brand gewoed in de autogarage van de carrosseriefabrlek der N.V- F. Vullinghs op den Vughterweg te 's Hertogenbosch. Bij het nazien van een auto is bij het aanslaan van den motor een vonk in de benzine terecht gekomen. Daar de wagen met petroleum was ge- wasschen stond deze spoedig in brand. Door den verstlkkenden rook kon men de brandende auto niet naderen. Vijftien auto's werden met moeite uit de garage in veiligheid gebracht. Vijf auto's konden niet meer worden weggehaald en liepen groote schade op. De politie wist met een slang op de waterleiding het vuur te blusschen. Uit Winterswijk meldt men aan de N R. Crt.: Gistermiddag is in de buurtschap Meddo onder deze gemeente de bekende Hazen- veldsche molen, een der weinige, zoo niet de eenige stendermolen In Gelderland, door brand vernield. Eenige jaren geleden heeft de vereenlging Hollandsche Molen moeite gedaan den molen aan te koopen, maar bij gemis aan voldoende medewer king, is daar toen niets van gekomen. RECLAME. owxnwdu\ kunt U Edelweiss proft.' teeren; bi) de wesch. bi] Uw vaatwerk en alle voorwerpen, die gereinigd moeten worden. Meer thans geelt Edelweiss U nog meer. Bi) eenkoop ren 7 pekkea Edelweiss Zeeppoeder ad 14 cents per pek ontvangt U GRATIS een solide thee doek. bij 3 pakken een sterke handdoek oi 2 mooie, witte rakdoeken. DE VECHTPARTIJ TE DEN BOSCH. Bekentenis van den verdachte. In verband met den doodslag op Di: dagavond J.l. in een café te 's-Hertogi bosch kunnen wij nog mededeelen dat verd. L. de L. een volledige bekert heeft afgelegd. Door de recherche nog aangehouden, J. L. oud 18 jaar selaar te St. Mlchels Gestel, als vei van medeplichtigheid aan den moord D. H. Hij zou n.l. het mes aan den di hebben verschaft, doch hij verklaarde mes reeds vóór de vechtpartij aan hen hebben gegeven. Na verhoor werd hij vrije voeten gesteld. w BUITENLANDSCH GEMENGl AARDBEVING EN VLOEDG0i*ta IN JAPAN. p TALRIJKE SLACHTOFFERS. Een noodlottige aardbeving, die door ei vloedgolf gevolgd werd, heeft in Japan tj dusver 306 dooden veroorzaakt. 122 i nen zijn gewond en 201 worden vermist De vloedgolf heeft over een oppcrvlil van 300 mijl langs de Noord-Oost kust t| het voornaamste deel der Japansche elb den een verwoesting aangericht, den hulzen werden overstroomd, 1200 s pen werden door het water weggeslet De vloedgolf heeft de kust met versohf kelijke kracht geteisterd, van Ishtnom 200 mijl ten Noorden van Tokio, af Shirlga. Te Kamaishi zijn 300 huizen in gevlogen en duizenden huizen ingest Eenige dorpen aan de kust zijn totaal ti dwenen. De vernielde plekken omvatii ook het strand van Sabishio, vanwaar schillende vliegers hun vlucht over Stillen Oceaan begonnen. o AANSLAG OP IERLAND De personentrein van Belfast Londonderry is gisteren tot deraillaiM gebracht. Een gedeelte van de rails opgebroken, terwijl de telefoon- en signnj verbindingen waren doorgesneden. De trein, welke een snelheid van on| veer 50 K.M. had, is van den talud gef*" Niemand werd gedood, wel zijn 30 persowj min of meer ernstig gewond. BRANDSTICHTING IN LAPLAND Te Rovanïémi ln Lapland is Woensl morgen een geweldige brand uitgebrofó die ondanks het onmiddellijk ingrijW van de brandweer groote verwoestinr heeft aangericht. De politie heeft onderzoek ingesteld naar de oorzaak t dezen brand en men heeft reden om te nemen dat hij door communisten gesticht. EEN INGESNEEUWDE TREIN. Bij den jongs ten sneeuwstorm in 1 land is een goederentrein van de Lot and Bastem Railway zoo duchtig sneeuwd, dat men hem vier dagen is geweest. De trein, een locomotief i 15 wagens, was onderweg van Tow I naar Blackhlll bij Bumhill in de sneed blijven steken. Zaterdagavond was alk" nog een klein stukje van de pijp van locomotief te zien. Een sneeuwploeg. cj uitgezonden was om den goederen w>T op te halen, was ontspoord op een in=< sneeuwden wissel. In den nacht j» Zaterdag op Zondag viel er weer snee» en toen was elk spoor van den trein "'1 gewischt. Dinsdag heeft men eindelijk »j vermiste weergevonden, maar toen UI men het zaakje niet meer op gang Krijs De machinist en de stoker van den i» j hadden, toen zij het wanhopige van n geval inzagen, het vuur gedoofd en trein verlaten. Zij hoorden tien kilom verder thuis en wisten inderdaad i negen uur wadens door de sneeuw .1 woonplaats te bereiken. Daar alle tele' L en telegraaflünen gestoord waren, niw I zij geen bericht naar elders kunnen den. j. vriest In het faillissement van G. g. veehouder te Zegveld, is de curator r i E. La Gro te Bodegraven vervang" mr. A. B. Adrian te Utrecht. Opgeheven: Hasr- I J. H. Gerritsen, banketbakken lemmerstraat 47. Leiden. Jac Jongkind, Aalsmeer. gj

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10