I KUNST EN LETTEREN. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 2 Maart 1933 Derde Blad No. 22378 BINNENLAND. \PK Zilveren jubileum te Alphen FAILLISSEMENTEN. Steunt met Uw gaven het l.eidsch Crisis-Comité. LAND- EN TUINBOUW. t VOO] wet itrek 1c. Bf No. stermorgen had in het gymnastiek- lil achter het Raadhuis de huldiging van den heer L. A. Mooten. llnist van de Gem. Waterleiding, ter lenheid van zijn 25-jarig ambts- 'eum. jt geheele personeel der bedrijven en gemeente-ambtenaren hadden zich in aal vereenlgd, toen burgemeester E. léde en wethouder C. Eggink Sr. bin- twamen. nlge oogenblikken daarna, werd de L. A. Mooten met zijne echtgenoote lochters door een tweetal ambtenaren de gemeente-bedrijven naar zijn ts geleid. Vooraf was hij per auto van woning gehaald. irgemeester E. Vernède heeft aller- de jubilaris namens het gemeente- rar vertegenwoordigd door den burge- ■ter en den oudsten wethouder, den C. Eggink Sr.. Mooten toegesproken, bij elkaar zijn is om het bewijs te i van de sympathie en medeleven het feit dat gij de eer en het voor- jt hebt. 25 jaren de gemeenschap te en dienen. Maart 1908 werd gij aangesteld in tn dienst als fitter bij het gasbedrijf, daarna over te gaan naar het water- igbedrijf. Ik heb niet veel van u ge ld en dit is een gunstig teeken. De en, zijn zij die kalm hun weg gaan en hoog gevoel hebben van hun plicht, leb nooit eenige klacht of aanmerking egen, het bedrijf is gegroeid, gij hebt moeilijkheden gestaan. Het heeft u zorg vervuld. mens het gemeentebestuur, spr. mag zeggen, namens alle ingezetenen, ht burgemeester E. Vernède hem har- li dank en er aan toevoegende de sch dat hij nog lange jaren zijn gaven plichtsbetrachting aan den dag mag en Onder aanbieding van een stoffe- blijk van waardeering, namens het ge- ntebestuur, feliciteerde de burgemees- en wethouder C. Eggink Sr. hierna de .arts en zijne familie. ■heer D. J. Brinks, chef der gemeente- rijven, heeft vervolgens namens het »neel en ook persoonlijk den heer hen toegesproken en in vogelvlucht de jaren de revue doen passeeren. Spr. iMierde er aan dat menige gasleiding het werk van den jubilaris kon getui- Glj waart een vakman die hoofd en den wist te gebruiken. "aar de jubilaris in de eerste jaren bij heer D J. Blinks inwonend was ge- dankte hij hem allereerst voor zijn sdschap en omgang in zijn gezin be lli en vervolgens voor de trouwe cUvervulling en had hij lof voor de Tilling van zijn taak. De leveranciers motoren, in 1911, staan nog steeds ver- iderd dat zij in zulk een besten staat teren. Mooten, aldus de chef, het be- heeft zich uitgebreid en de vraag r water blijft toenemen. De meeste in- ers weten niet, wat er is geschied, meer zij het zuivere water in hunne lingen krijgen, ik wensch u toe dat gij er Gods zegen nog vele jaren zoo mag ngaan en bied u namens het personeel elee lichtkroon en een klok aan. Je heer A. J. Turion, gemeente-opzich- neeft de jubilaris namens de ge- hnte-ambtenaren toegesproken en hem zijn gezin met dezen dag geluk- tnscht en herinnert aan de eenzame bij den Watertoren. Spr. bood hem een kkelijke stoel aan om deze te midden zijn gezin te gebruiken. :idat aan de echtgenoote van den ju- is een tweetal bloemstukken waren leboden en alle aanwezigen den jubi- en zijn familie hadden geluk- ht boden enkele dames verven ingen aan. 'en slotte heeft de heer L. A. Mooten een enkel woorcf dankgezegd voor de ilkte gevoelens en de bewijzen van leleven. »n den heer C. A. Paap. oud-gem. Hvanger was een schriftelijke geluk- insch ingezonden, terwijl in de zaal de 'ie raadsleden, de heeren W. A. A. J. 'ou Schlmmelpenninck van der Oye en Verboom de familie Mooten zijn komen plimenteeren. PERSONEELE BELASTING VOOR KOFFIEHUIZEN. Wijziging van de wet ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de artikelen 31 en 63 der Wet op de Personeele Belasting 1896. Blijkens de toelichting heeft het wets ontwerp ten doel: lo. door een aanvulling van art. 31 der Wet op de Personeele Belasting den ge meentebesturen op het punt van het be lasten van koffiehuizen, restaurants en andere inrichtingen tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen betaling, eenige vrijheid te geven, zuiks als resultaat van een overweging, welke door den Minister is toegezegd tijdens de in de Tweede Kamer op 16 December 1932 gehouden beraadsla gingen over Hoofdstuk VIIB der Riiks- begrooting voor 1933: 2o. door een aanvulling van art. 63 der voormelde wet een regeling te treffen, krachtens welke aan houders van een motorrijtuig, die zich om financieele rede- I nen genoodzaakt zien hun rijtuig voor ge- 1 ruimen tijd buiten gebruik te stellen, ont heffing van belasting naar den vijfden grondslag der personeele belasting wordt verleend. De voorgestelde aanvulling onder lo. opent de mogelijkheid voor de gemeente besturen om de koffiehuizen enz in meer of min belangrijke mate te ontlasten door op die inrichtingen van toepassing te ver klaren hetzij de bijzondere regeling welke voor winkels en logementen geldt, hetzij die, welke de wet bevat voor gemeubeld verhuurde kamers. In het eerste geval zal de huurwaarde slechts voor een derde, in het tweede geval slechts voor twee derde als belastbare huurwaarde worden aangemerkt. Verder zal ingevolge art. 17 3 der wet de waarde van de stoffeering eveneens slechts voor een derde .resp. voor twee derden in aan merking komen. Bovendien zullen de kof fiehuizen enz. dan als afzonderlijke per- ceelen worden behandeld. en maandbladen. „Meisjesleven". [Het Maart-nummer van het onder Factie van Willy Pétillon verschijnend paandblad voor meisjes „Meisjesleven" wat weder tal van vlot geschreven, Pssche verhalen en gedichtjes, ge gireerd met knappe teekeningen van Borrebach en anderen. tijdschriften. a" A0®. aanvang van den 7en jaargang drie-maandelijksche tijdschrift ,.De l 'n een nieuw kleed gesto- je bestoken in een frlsschen omslag 2® !>et blad - mede door den gevari- I n whoud een allerprettigsten indruk. nieuwe uitgaven. "deserie ..Volksboekerij" van de firma ier»k um en Comp te Assen zijn thans l«ap n "De Do°d. Een Brand, Het hm e." ,He'' '«"haal van Vader Aleksy" si/ÏI. d door Jac. de Wilde en Simon 0Ws en prof. dr. N. van Wijk, LEEFTIJDSGRENS RECHTERLIJKE AMBTENAREN. Wet treedt op 1 Juni geheel in werking. Bij K B. is bepaald, dat de wet tot vaststelling van een leeftijdsgrens, bij het bereiken waarvan aan sommige bij de rechtspraak betrokken ambtenaren ont slag wordt verleend, voor zoover die wet niet reeds eerder in werking treedt, met ingang van 1 Juni a.s. Bij K. B. is bepaald, dat de wet tot wijziging van de voorschriften betreffende het openbaar ministerie in burgerlijke zaken met ingang van 1 April a.s. in wer king treedt. In het „Staatsblad" is opgenomen een Kon. Besluit, volgens hetwelk met 1 Juli a.s. de Raad, van'Arbeid te Sneek wordt opgeheven. o J. P. J. LUCARDIE. t Bekend Rotterdamsch figuur op scheepvaartgebied. In den ouderdom van 90 jaren is te Rotterdam overleden de heer J. P. J. Lucardie. die vele jaren directeur is ge weest van de Zeevaartschool aldaar, in welke functie hij er vooral voor gezorgd heeft, dat het onderwijs in vele opzichten werd verbeterd. Zijn voorstel om, evenals te Amsterdam over te gaan tot de oprich ting van een kweekschool voor de Zee vaart, zooals deze te Amsterdam bestaat, waarvan met belangstelling werd kennis genomen, kon wegens de daaraan verbon den kosten niet tot uitvoering gebracht worden. Aan den overledene is het te danken geweest, dat Rotterdam een filiaal-inrich ting kreeg van het Meteorologisch Insti tuut. In 1880 werd de heer Lucardie benoemd tot directeur van de Scheepsbouw- en werktuigenfabriek De Maas en aan zijn initiatief is het te danken geweest, dat aan de Heijplaat werd opgericht de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij, die zich in den loop der jaren zoo ontwikkeld heeft, dat ze gemiddeld aan 2 tot 3000 werklieden een bestaan geeft en wier reputatie niet alleen in Nederland, maar ook over onze grenzen is verbreid. De teraardebestelling heeft plaats op Zaterdag op de begraafplaats Oud-Kra lingen. NA DE MUITERIJ IN INDIÉ. NIEUWE LOONSVERLAGING IN HET BOUWBEDRIJF. Resultaten van het onderzoek. Aneta meldt uit Batavia: Het onderzoek naar de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" brengt het feit naar voren, dat de muitende be manning onder den indruk is geweest van de gevaren van haar stap, waarop door de officieren, die zich op het achterdek had den verzameld, meermalen werd gewezen. Hoewel het meerendeel der Europeesche muiters voor ophouden was, bleek onder de inheemsche muiters en de anderen de animo om naar Soerabaja te varen en de arrestanten te bevrijden, te groot. De korpoaal-machinist Bosschart is nog niet door de commissie gehoord. V R ACHTVERDEELING IN DE BINNENVAART. lelij Op spoed aangedrongen. Het lid der Tweede Kamer, de heer De Boer. heeft den Minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd: 1. Is de minister bereid mede te deelen, wanneer de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp inzake „Tijdelijke maatregelen ter bevor- dring van een zooveel mogelijke evenre dige vrachtverdeeling in de binnenscheep vaart" verschijnt? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat spoedige behandeling van dit wetsontwerp met het oog op den onhoudbaren toe stand in het binnenscheepvaartbedrijf dringend noodzakelijk is? Vragen van den heer Loerakker. Het lid der Tweede Kamer, de heer Loerakker, heeft den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gevraagd: Is het juist, dat aan de organisaties in het bouwbedrijf andermaal de eisch is ge steld, mede te werken aan een verlaging van de loonen, zooals deze in de collec tieve arbeidsovereenkomst voor dat bedrijf zijn vastgesteld en dat van deze mede werking verdere steunverleening afhanke lijk is gesteld? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, wil de Minister dan mededeelen, welke redenen aanleiding hebben gegeven tot een dergelijke ingrij pen. hetgeen toch slechts om zeer ernstige redenen geoorloofd kan worden geacht? Is de Minister bereid, gehoord de zeer ernstige bezwaren van de bij deze collec tieve arbeidsovereenkomst betrokken or ganisaties, de voorgestelde of in overwe ging zijnde maatregelen achterwege te laten? CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. De candidatenlijst samengesteld. Het dagelijkse!) bestuur der Chi.-Histo rische Unie maakt, in de „Nederl." bekend, dat de candidatenlijst der Unie is samen gesteld als volgt; 1. Jhr. mr. D J. de Geer; 2. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine; 3. J. Bakker; 4. J. R. Snoeek Henkemans; 5. dr. H. J. Lo- vink: 6. H. W. Tilanus; 7. jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland; 8. J. Weitkamp; 9. dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam; 10. mej. mr. C. F. Katz; 11. J. M. Krijger Jr.; 12. jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg; 13. mr. dr. A. A. van Rhijn; 14. mr. dr. N. G. Veldhoen; 15. H. Krol; 16 mr. J. A. de Visser; 17. M. A. Marra: 18. mr. dr. J. van Bruggen; 19. D. J. Mellema; 20. P. J. Nahuisen; 21. J. C. Wolthuis; 22. J. van der Marei; 23. W. F. C. van den Broek; 24 .C. Verhoef; 25. mr. M. C. de Jong; 26. A. Broen: 27. C. Seunninga; 28 H Koerselman; 29 F. A. Kraayeveld; 30. M. Prins Anz. herv. geref. staatspartij. Candidatenlijst voor de Tweede-Kamer verkiezing vastgesteld. De Hervormd Geref Staatspartij heeft gisteren te Utrecht haar jaarlijksche alge- meene ledenvergadering gehouden, welke druk bezocht was. Ds. H. E. Gravemeyer te Amsterdam, voorzitter der partij wees in zijn openings rede op een in dezen tijd openbaar wor dend gebrek aan Christelijk gemeen schapsgevoel, waarvan de Heilige Schrift spreekt. Spr. schetste de schrille tegen stellingen, welke er tusschen groepen en \olken, op maatschappelijk, economisch, kerkelijk als staatkundig gebied bestaan. De Hervormd (Gereformeerde) Staats partij wil het machtige Christelijke een heidsbeginsel propageeren. Het centrale punt van vereeniging, .is de kerk van Christus. Daarom is hei op politiek gebied ook noodig, dat de kerk wederom in het midden der politieke belangstelling komt te staan. Bij het daarna uitbrengen der verslagen werden woorden van waardeering gespro ken jegens den heer Woldendorp te Gro ningen. het wegens ziekte afgetreden hoofdbestuurslid. Verder werd de te voe ren verkiezingsarbeid in den breede be sproken. Ds. C. A. Lingbeek wees nog op de liefde voor het H.G.S. beginsel. Aan de orde was daarna de samen stelling van de lijst van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Deze lijst werd als volgt samengesteld: 1. Ds. C. A. Lingbeek te Urk, 2. B G. Peereboom te Den Haag; 3. ds. L. C. W. Ekering te Amsterdam; 4. K. Eelderink te Vianen; 5. F. de Jong te Koudum; 6. J. Prins te Oldebroek; 7. J. van den Pol te Veen (N.-B.h 8. P. van Ooyen te Middel burg; 9. H. van der Mheen te Lunteren; 10. G. H. Alblas te Den Haag; 11. W. F. Lefèbre te Lelden; 12. ds F. C. Willekes te Spijk; 13. S. Boersma te Apeldoorn; 14. ds. C. Hooykaas te Uitwijk; 15. H. A. Vro- mans te Heemstede: 16. Van Herwaarden te Weesp; 17. ds. A. C. G. den Hertog te Rotterdam; 18. ds. K. H. E. Grave meyer te Den Haag; 19. ds. H. E. Grave meyer te Amsterdam. In het Hoofdbestuur werden herkozen de aftredende leden ds. H. E. Gravemeyer te Amsterdam, ds. B. Gijzel te Amsterdam en ds. H. O. Roscam Abbing te Arnhem. Als nieuwe leden In het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren B. G. Peereboom te Den Haag en J. H. v. d. Warf Iz. te Gro ningen. Als voorzitter werd herkozen ds. H. E. Gravemeyer te Amsterdam. Ds. K. H. E. Gravemeyer van Den Haag hield een korte rede over ..Samenbinding". Een slotwoord werd gesproken door ds. C. A. Lingbeek. De vergadering zond het volgende tele gram aan H. M. de Koningin; „De Hervormd Gereformeerde Staats partij in algemeene ledenvergadering bij eengekomen te Utrecht, brengt aan Uwe Majesteit de .betuiging van haar eerbie dige verknochtheid en bidt U Gods hooge hulp toe bij de vervulling van Uw zoo zware taak." de RUBEWUS-EXAMINATOR VERANTWOORDELIJK. Dr. A. C. A. HOFFMAN. Naar wij vernemen aldus de Msb. is de heer dr. A C. A. Hoffman te Gouda, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, tijdens zijn spreekuur door een beroerte getroffen. De zeereerw. deken B. v. Rooy heeft hem de laatste H.H. Sacramenten toegediend. De toestand van den patiënt is hoogst ernstig. PASPOORT-POLITIEK. Ingevolge een door den commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland aan de burgemeesters der ge meenten in die provincie gerichte circu laire. zijn dezen gehouden aanvragen voor verlenging van buitenlandsche oaspoorten, die nog langer dan één maand geldig zijn, af te wijzen Evenmin mogen nieuwe pas poorten worden afgegeven aan personen, die in bezit zijn van paspoorten, welke nog langer dan één maand geldig zijn. N. R. Crt. Een uitspraak van den Hoogen Raad. Op instigatie van de Koninklijke Neder- landsche Automobiel Club is onlangs tot in hoogste instantie geprocedeerd over het vraagstuk of de adviseurs van het Cen traal Bureau voor de afgifte van bewijs stukken van rijvaardigheid, de zgn. rij bewijs-examinators. volgens de Motor- en Rijwielwet al dan niet zijn aan te mer ken, als bestuurders van de automobielen waarmede onder hun toezicht en leiding proefritten door gegadigden voor het rij bewijs worden afgelegd. Met andere woor den of zij al dan niet strafrechtelijk aan sprakelijk zijn voor de verkeersovertre dingen door den examen-candidaat tij dens den proefrit begaan. Een duidelijke beantwoording van deze vraag is voor de automobiel examinatoren van het hoogste gewicht, aangezien zij bij bevestigende be antwoording daarvan dagelijks In de mo gelijkheid verkeeren strafrechtelijk te worden vervolgd voor overtredingen door hun examen-candidaat gepleegd. De Hooge Raad heeft thans een uit spraak gedaan, waarbij deze vraag ten nadeele van de automobiel-examinatoren is beantwoord. Zoolang dus ten aanzien van de automobiel-examinatoren geen uitzonderingsbepaling op het desbetref fende artikel in de Motor- en Rijwielwet zal zijn opgenomen, blijven zij aansprake lijk voor de gevolgen van eventueele ver keersovertredingen hunner examen-can- didaten. o DR. H. VAN MANEN ZIEK. Naar wij vernemen is de heer dr. H. van Manen, directeur der Nederlandsche Spoorwegen, al eenige dagen ernstig on gesteld. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Aan den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is machtiging verleend tot het bijeenroepen der Staten in die pro vincie in buitengewone zitting op een uiterlijk 8 April te stellen dag ter verkie zing van een lid van Gedeputeerde Sta ten ter vervulling van ontstane vacature. VERLENGING CONTINGENTEERINGS- MAATREGELEN. In verband met de verlenging der ver schillende contingenteeringsmaatregelen wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op het volgende: Waar bij de uitvoering der verschillende contingenteeringen herhaaldelijk is ge bleken, dat er verschillende importeurs zijn, die zich niet houden aan den regel, dat ondershandsche overdracht van ver gunningen niet is toegestaan, en invoer vergunningen worden verhandeld, zal met ingang van 1 Maart ten deze een scherpe controle worden uitgeoefend. Iedere overtreding op dit punt zal on herroepelijk en terstond gestraft worden met vervallenverklaring van de gestelde waarborgsommen. o NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. Te Utrecht had de gewone jaarvergade ring plaats van de Ned. Roomsche Reis- vereeniging. De vergadering, die stond on der leiding van den algemeen voorzitter, den heer B. Stumpel uit Amsterdam, was bezocht door afgevaardigden van 21 der 26 aangesloten afdeelingen. Na gebruikelijke opening had de instal latie plaats van den nieuwen geestelijken raadsman kapelaan C. J. Lansbergen uit Amsterdam als zoodanig aangewezen na de benoeming van den vorigen geestelijk adviseur tot pastoor te Kwakendamme (Z.) Na behandeling der verslagen van secre taris en penningmeester, waaruit bleek, dat hoezeer de economische crisis op het werk en den groei der vereeniging hun invloed hebben doen gelden, de vereeniging er toch kerngezond voor staat, kwam in be handeling een voorstel van het bestuur tot wijziging van het eerste artikel der sta tuten, waarbij de naam „Roomsche Reis- vereeniging" veranderd werd in „Reisver- eeniging voor Katholieken", zulks in ver band met een van hooger hand gedaan verzoek. Om dezelfde reden werd de naam van het vereenigingsorgaan veranderd van „Ons Roomsche Reisblad" in „De Katho lieke Toerist". Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, de heeren C. Koenraad Amsterdam penningmeester, P. J. Th. Dieges Utrecht redacteur van het orgaan en J. de Vos, Maastricht, met groo- te meerderheid van stemmen herkozen. Ten slotte werd het reglement op de af deelingen aan een grondige revisie onder worpen. Msb- DE ZOMERTIJD. Het lid der Tweede Kamer de heer Braat heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd: Is de Minister bereid mede te deelen waarom door hem bepaald is, dat dit jaar de zomertijd twee weken langer zal duren dan het voorgaande jaar. waardoor dit on gerief voor velen onnoodig wordt ver lengd? o VERSPREIDE BERICHTEN Met 1 Mei is op verzoek eervol ont slagen D Lelsz als notaris te Groningen. Bij Kon. Besl. is benoemd met 1 April tot burgemeester van Ferwerdera- deel G. W. H. Esselink. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Adorp. Uitgesproken: G. Tates vrachtrijder. Haarlemmermeer Sloterweg 885. R-c.: mr. A W. J van Vry- berche de Coningh: cur jhr. mr. L. U Hora Renser; Siccama G. Kranstauber landbouwer Vijfhuizen Soieringweg 109 R.-c.: mr. A W. J. van Vrvberghe de Coningh; cur.: mr. W. de Ryke. De heer J. de Kleijn. Gisteren herdacht de heer J. de Kleijn, gasfitter te Alphen, zijn 25-jarig ambts jubileum aan de gemeentebedrijven al daar. In tegenwoordigheid van het ge heele personeel werd de jubilaris 's mor gens gecomplimenteerd door den direc teur der bedrijven den heer M. v. Muis winkel onder aanbieding van een gouden horloge met inscriptie, namens de ge meente. Het personeel bood den jubilaris een rookfauteuil aan. terwij] hij boven dien door het kantoorpersoneel werd ver eerd met een rooktafel en een kistje siga ren. Thuis bereikten den jubilaris nog tal van andere blijken van belangstelling en gelukwenschen. In de avonduren werd hem door het RK. muziekgezelschap „Leo XIII" een serenade gebracht. RECLAME. WETENSCHAP CONTRA GRIEP. Een nieuw bacteriën-doodend preparaat. Dit nieuwe inhalatie-middel - Karsote - vernietigt alle bacteriën van verkoudheid, influenza, enz. in minder dan 10 minuten. Wanneer U dus thans zorgt steeds Karsote bij de hand te hebben, kunt U zich tegen iedere besmetting beschermen, door enkele druppels van dit middel op een zakdoek te sprenkelen en de damp die hiervan vrijkomt flink op te snuiven. Zelfs bij hardnekkige verkoudheden, hoesten etc. bracht Karsote onmiddellijk verlichting. Maar voorkomen is beter dan genezen. Wacht niet tot ge ziek zijt. wapen U morgen met een van die handige, platte flacons, waarin Karsote in den handel werd gebracht. 6496 Karsote Is verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a f. 0.90 per flacon (zak formaat) en f. 1.50 per flacon (2 x de kleine maat). OM EEN BUIT VAN f. 380.000. In een op Texel gehouden vergadering is gesproken over de verdeeling van f. 380.000 die door de schapenvleeschex- porteurs zijn bijeengebracht uit de heffing op den export van schapenvleesch naar Frankrijk. De heer E. Govers Dzn., voorzitter van het Texelsche Schapenstamboek in Noord- Holland. wilde dit bedrag verdeeld zien onder de fokkers, omdat het sterkst heb ben geleden de speciale schapenbedrijven op Texel, de Zeeuwsche scharren en de Groninger kwelders. De heer Govers wil het doen voorkomen, dat de fokkerijen den steun dienen te ontvangen uit de hef fingen van de verkochte schapen van 1932 tot op heden. Hiertegen wordt opgekomen door een medewerker van den „Vee- en Vleesch- handel", die zegt dat bedoeld bedrag dooi de weiders is bijeen gebracht. Hij geeft gaarne toe dat de toekomst ook voor de fokkers niet gunstig lijkt, maar merkt op dat zij in 1931 en 1932 nog beste prijzen voor jonge lammeren hebben gekregen. Als de heer Govers, zooals zijn oor spronkelijk voorstel luidt, het geld werke lijk wil brengen, daar waar de grootste schade werd geleden, dan zal Zuid-Hol land een groot deel en wel het grootste deel der bijna vier ton dienen te ontvan gen. Want daar wonen de meeste slacht offers van de schapenhouderij in 1931, 1932 en 1933. Maar hoe die op te sporen? Er is geenerlei administratie van ge houden wie en hoeveel lammeren door iederen boer afzonderlijk werden geweld en verkocht en hieruit valt al te conclu- deeren, dat de opzet van deze spaarpot niet deugt. Een jaar daarna vinden tel lingen plaats door ambtenaren der var kenscentrale, doch over de dit jaar ver kochte dieren is nimmer gesproken In het gewone zakenleven zou men een der gelijke organisatie een „janboel" noemen en terecht. Bovendien is de heffing een zeer ge vaarlijk experiment tegenover onze bui tenlandsche cliëntèle. Want het is niet denkbeeldig, dat men in Frankrijk die vier millioen francs in de wacht wil slee- pen door midde1 van hooge invoerrech ten. Want men zal er in Frankrijk toch niet blind voor zijn. dat me.n thans het artikel duurder betaalt dan de werkelijke marktwaarde is. Onze buitenlandsche af nemers laat het koud, dat wij- overpro ductie hebben en aldus kunstmatig de exoortprijzen omboog brengen. Nu de heffing er echter eenmaal is komt het geld volgens dezen medewerker toe aan de weiders die op hun beurt de directe afnemers zijn van de fokkers, wier product tot op heden dik is betaald.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9