V, LEÏDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2 Maart BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Volkenbondswerk De strijd in het Verre Oosten- De hoofdcommissie ter Ontwapenings conferentie heeft besloten, dat beroeps legers of troepencontingenten, die langer dienst doen dan is vastgesteld, worden verboden. Als uitzonderingen voor een langexen diensttijd worden slechts die troepen toe gelaten, die volgens het Fransche plan binnen het kader der verschillende natio nale legers ter beschikking zullen staan voor het internationale gemeenschappe lijke optreden van den Volkenbond De kwestie of dus in de toekomst de Rijks- weer naast een algemeen militiesysteem wordt toegestaan is dus afwijzend beslist. De hoofdcommissie heeft voorts beslo ten de bepalingen betreffende de te ver minderen en niet te verminderen deelen der troepen over te laten aan de beoor deeling der commissie voor de effectieven. De stemming is gunstiger geworden .Ook bij de Duitschers, die inschikkelijker zijn dan langen tijd het geval was Vooral bleek dat in de luchtvaartcommissie, waai' overigens geen besluiten zijn genomen. De Japansche regeering heeft den presi dent der Ontwapeningsconferentie, Hen derson, door bemiddeling van haar ge zant te Bern, Yada, doen mededeelen, dat Japan ook verder nog zal deelnemen aan de werkzaamheden der ontwapeningscon ferentie. De Volkenbondsraad is bij ontstentenis van Japan bijeengekomen in een plenaire avondzitting. Aangenomen werd het rap port van de commissie van drie, die on derhandeld heeft over regeling van het geschil tusschen Columbie en Peru. In 't rapport der commissie wordt geconsta teerd. dat beide partijen de geldigheid er kennen van het verdrag van Salomon Lo- zano. Acte is genomen van de verzeke ringen van Peru met betrekking tot het terugtrekken van de Peruaansche troepen van Columbiaansch gebied als voorwaarde voor onderhandelingen. Voorgesteld is, dat de Volkenbond zich tijdelijk belast met 't gebied Leticia en een mandaat daarover toevertrouwt aan de Columbiaansche troepen, die in dit opzicht zullen optreden als internationale troepen, die tijdens de onderhandelingen voor orde en rust zorg dragen. Het rapport deelt mede, dat Co lumbia dit voorstel heeft aanvaard, doch dat Peru een termijn van vier dagen heeft gevraagd voor de opstelling van een ant woord. In haar conclusie zegt de commis sie, dat er geen twijfel bestaat aan den goeden trouw van de partijen. De toestand blijft echter gesnannen en snel handelen is noodzakeliik. Tenslotte spreekt het rap port nog de hoop uit, dat ook Peru de ge dane voorstellen, die door niemand voor oneervol worden gehouden, zal aan vaarden. De vertegenwoordiger van Peru. Garcia Calderon. gaf vervolgens een uiteenzetting van het standpunt van zijn regeering. waarna de Columbiaansche vertegenwoor diger, Santos, hem van repliek diende. MacDonald heeft te Londen een rede voering gehouden, waarin hij zeide. dat de internationale economische conferentie bijeen zou moeten komen, doch dat er hinderpalen zijn. Deze worden thans ge leidelijk opgeruimd. Zaterdag zal in Amerika een nieuwe legeering worden geïnstalleerd, en wij zullen direct in nauwer contact treden be treffende aangelegenheden, waarbij wij wederkeerig belang hebben. Van het oorlogsfront in het Verve Oos ten wordt gemeld, dat het lot van de stad Jehol op het punt staat beslist te worden. Twee Japansche formaties, ko mende van het Noord-Oosten en Oosten, maken zich gereed zich op de Chineesche stellingen in den pas van Ling joean te storten, die verdedigd wordt door de bloem van 't leger van maarschalk Tsjang Hsoe Liang. Een derde Japansche formatie, uit het Zuid-Oosten, die eveneens Ling joean tot doel heeft en 20.000 man telt, zou op sterken tegenstand stuiten van 20.000 Chineezen die hun tegemoet gestuurd zijn. Tegenstrijdige berichten komen uit den sector van Tsjifeng. De Japanners be richten, dat hun cavalerie in den pas van Tsjifeng is doorgedrongen, terwijl de Chi neezen dit bericht uitdrukkelijk tegen spreken en zeggen, dat 30.000 man gere gelde Chineesche troepen een stevige po sitie innemen voor den pas en zich gereed maken om den aanval van 20.000 Japan ners af te slaan. DUITSCHLAND. De verkiezingsactie - Centrumredevoe ringen - Voor de Beiersche rechten. De rijkskanselier heeft een groote dele gatie ontvangen van de nat. soc. bedrijfs- cel'.enorganisatie. Uit het geheele rijk wa ren gedelegeerden van deze NJS3.0 als vertegenwoordigers der Duitsche arbeiders naar Berlijn gekomen. Hitier sprak de ge delegeerden toe. waarbij hij wees op de groote en trotsche taak die juist de nat. soc. beweging als de vertegenwoordigster ook van de Duitsche arbeiders in de re geering gesteld is. Zij heeft zich tot doel gesteld den Duitschen arbeidersstand in den nieuwen Duitschen staat zoo in te bouwen, dat men in de toekomst in Dultsch land niet meer van een vierden stand kan spreken. Als leider van de nat. soc. bewe ging is Hitler van de noodzakelijkheid overtuigd de door de Marxistische bewe ging verleide massa's der fatsoenlijke Duit sche arbeiders weer voor den staat te her overen en in te schakelen in de Duitsche volksgemeenschap. Het Marxisme kan al leen definitief vernietigd worden door zijn aanhangers óok in hun wereldopvatting te grijpen. De sociale voorwaarden daartoe zullen worden geschapen. De economische dwalingen van het Hbe- rallstisch-kaDltalistische denken de eco nomische oolltlek die alleen ingesteld is op bezuinlglnvep en loonsverlagingen en die door be'artlne ieder economisch leven verstikt heeft klageltfk schipbreuk geleden. Het komt er niet allepp op aan de produc tie aan dep gqne t© hronver» maar ook de COPsumoHoWqrht te ontwikkelen Geliik men een HH lang te veel bloed van hpitep in het Duitsche economische leven ge pompt heeft, zoo heeft men in de laatste jaren te veel bloed afgetapt, zoodat de cir culatie gestoord is. De bestaande moge lijkheden van een organische opvoering van het economische leven toonde Hitier aan met eenige voorbeelden. De taken der nat soc. beweging zijn onverbrekelijk ver bonden met de belangen van de Duitsche arbeiders. Rijksminister Goering heeft gisteravond voor de radio gesproken over de Dinsdag uitgevaardigde noodverordening tot be scherming van het Duitsche volk. De brand in den Rijksdag, aldus Goering, was het lichtsein van de communistische pogingen tot burgeroorlog. Om dit geweldige gevaar te keeren. kan geen noodverordening te scherp zijn. Vervolgens gaf de minister een uiteen zetting van het materiaal, dat in handen van de regeering is en tot uitvaardiging van de noodverordening leidde. Noch de sociaal-democratische, noch de communis tische propaganda, aldus de minister is in gevaar geweest zoolang de legale weg be treden werd. De strijd der rijksregeerlng geldt niet afweer tegen, maar uitroeiing van het communisme. Hiertoe worden alle beschikbare krachten gemobiliseerd. Daar bij moesten in de eerste plaats de in lichtingsmiddelen van de tegenstanders uit den weg geruimd worden In dit verband besprak Goering de resultaten van de huis- I zoeking in het Karl Liebknechthuis De communisten wilden terreurgroepen ter sterkte van 200 man vormen; er bestonden plannen tot een revolutie in den nacht van 5 op 6 Maart, die tot bezetting van Berlijn zou leiden. Met behulp van vervalschte bevelen van leiders der nat. socialisten den Stalen Helm en de politie zou de burger oorlog beginnen en verwarring gesticht worden. Dit zou echter slechts het begin zijn tot een grootere actie Tegen eind Februari moesten de com munistische plannen georganiseerd zijn; tegen dien tijd moest alles op illegaliteit ingericht zijn, daar men rekende op een verbod der communistische partij. Vervolgens gaf de minister een uiteen zetting over de brandstichting in den Rijks dag, die zeer zeker niet het werk van den communistischen Nederlander alleen, maar van ten minste 6 of 7 medeplichtigen ge weest moet zijn. Indien Maandagavond niet met alle mid delen ware opgetreden, zouden nog heel wat meer branden zijn uitgebrekon. On danks alle maatregelen tegen de commu nisten is het gevaar echter nog niet ge weken. Vervolgens las Goering eenige zinsneden voor uit het communistische boek ..De kunst van den gewapenden opstand". Bij het bekend worden van deze gruwelijke plannen was de staat gedwongen deze in den kiem te smoren. .Mijn zenuwen zijn nog niet in de war" aldus besloot Goering. „ik voel mij sterk genoeg om de verant woordelijkheid te dragen en tegen de com munistische drijverijen op te treden." Te Berlijn doen hardnekkig geruchten I de ronde, dat de communistische partij- centrale naar Hamburg is overgebracht. Van officieele zijde is nog geen bevesti- I ging dezer mededeeling ontvangen. Wat de Executieve Commissie der K.P.D. betreft, in de beide laatste dagen zijn alle leden dezer commissie gearresteerd. In welingelichte kringen wordt evenwel aan genomen, dat zich wel een nieuwe execu tieve commissie zal hebben gevormd. De namen der leden van de oude commissie zouden den autoriteiten bekend zijn ge worden door de vondsten in het Lieb knechthuis. Algemeen blijven de arrestaties en het in beslag nemen van pamfletten etc. Rijksminister Frick heeft zich tot de landen gericht om ook de noodverordening tegen het communisme toe te passen en algemeen is gunstig geantwoord. Ook Bei eren! Maar Beieren treedt evenzeer op tegen de Nazis! Wederom zijn de Nazi- bladen verboden tot Maandag. De Lokalanzeiger meldt, dat van der Lubbe bekend heeft ook nog een poging te hebben gedaan het Berlijnsche raadhuis in brand te steken. Zaterdagavond tegen 9 uur had hij een venster, dat toegang gaf tot de woning van den machinist, openge maakt en een brandende vuurmaker naar binnen geworpen. De machinist had spoe dig daarop het in een hoek smeulende vuur met een emmer water gebluscht. Het hijschen van de Hakenkruis-vlag op het Karl Liebknecht-huis op het Bülow- plein te Berlijn heeft vanmorgen aanlei ding gegeven tot herhaalde opstootjes en betoogingen van communisten, die echter door de aanwezige sterke politiemacht telkens in de kiem gesmoord konden wor den. Rijksdagafgevaardigde dr. Hertz heeft zich uit naam van het bestuur der S.P.D. en de sociaal-democratische Rijksdag- fractie tot den procureur-generaal gewend met een verklaring van de S P.D. waarin geprotesteerd wordt tegen de bewering dat de brandstichter van het Rijksdag gebouw in verbinding stond met de so ciaal-democratische partij of haar Rijks dagfractie. Hij verklaarde tevens dat Wels (de voorzitter der S.PD.) Breitscheid (voorzitter der Rijksdagfractie) en alle. andere bestuursleden den procureur-gene raal te allen tijde ter beschikking stonden en hij verzocht deze personen onmiddellijk om inlichtingen te vragen. De procureur-generaal heeft deze ver klaring aangehoord en daarop geantwoord dat hij nu nog geen stappen kon doen, daar hij nog geen stukken betreffende die zaak had ontvangen Het soc.-democratische Rijksdaglid Hei- nig heeft aan Rijksminister Hugenberg in zijn kwaliteit van Rijkscommssaris voor de Osthilfe een brief gericht, waarin hij hem, naar aanleiding van een uitnoodi- ging van den oud-minister Neuhaus aan hem en zijn partijgenoot Wissel, om deel te nemen aan het werk van de commissie van onderzoek naar de Osthilfe, mede namens Wisse) mededeelt: Zoolang de sociaal-democratische partij op grond van verklaringen van een brandstichter wordt aangevallen en haar de mogelijkheid, om den verkiezingsstrijd te voeren, wordt ont nomen zijn wtj niet in staat aan een door de Rijksregeerlng geleid onderzoek deel te nemen. Bijzondere aandacht verdienen thans ongetwijfeld eenige uitlatingen der Cen trum q-'-eiders. Zoo zeide prelaat Kaas te Keulen o.a.: Het Centrum ondersteunt alle maatrege len tegen den demonischen geest van het bolsjewisme. Het verwacht echter, dat de houding van hem, die net zwaard van den staat draagt, in overeenstemming is met de principes der rechtvaardigheid. Wan neer het waar is, dat een bond van staats gevaarlijke elementen bestaat, moet ook de geheele staatsmacht ingezet worden. Men moet echter het gevoel hebben, dat hier staatspolitiek wordt opgetreden, maar niet dat hier machtspolitiek wordt toege past. Er bestaan voor een Duitsche regeering slechts twee mogelijkheden: zij wordt ge dragen door het volk of zij is een minder heids- of dictatuurregeerlng. Daarom heeft spr. de gedachte uitgesproken van de groote coalitie. Hij heeft echter op zijn minst een algemeene toezegging willen hebben in kwesties van grondwetsbescher ming, sociale bescherming en in kwesties van economische en financleele politiek. Ofschoon Hitier zelf niet ongeneigd scheen heeft men toch dezen verkiezingsstrijd ontketend. Wanneer men driemaal 24 uur langer had overlegd, zou een parlemen taire regeering tot stand zijn gekomen. Thans moet worden afgewacht en geëischt dat eindelijk een eind gemaakt zal worden aan opruiing en laster. Spr. is ook thans nog overtuigd, dat een nationale meerder- heldsregeering. die een duurzame en ze genrijk werk voor het Duitsche volk dan doen, tot stand kan komen. Daarom luidt de leuze voor deze verkiezing: concentratie geen scheiding. De hand wordt Hitier toegestoken Brüning verdedigde te Essen zijn politiek De laatste 8 maanden was niets meer ge daan Verder verdedigde hij het samen werken van het centrum met de sociaal democratie dat in eerste instantie toch het overwinnen van separatisme en bols jewisme als doel had gehad en bereikt. Wat de bultenlandsche politiek betreft heeft men geen duidelijke lijn behouden. Een Duitschland twist en tweestrijd, waarin slechts een deel van het volk vrij zijn mee ning uiten mag, is niet geschikt om in de bultenlandsche politiek met succes op te treden. Het Centrum zal steeds den strijd tegen het communisme ondersteunen. Wat de brand in den rijksdag betreft merkte Brüning ten slotte nog op. dat het noodig is, dat nog voor de verkiezingen in het ODenbaar een opheldering gegeven wordt over het resultaat van het onderzoek. De veiligste weg tegen iedere omwenteling is de vastbesloten terugkeer tot grondwet en recht. Met ingang van 1 April zijn militaire at tachés benoemd te Parijs, Washington, Warschau, Rome, Praag, Belgrado en Boe karest, Londen. Brussel en den Haag en Moskou. Dè fractievoorzitter van de Beiersche Volkspartij heeft aan de voorzitters van al de andere fracties, behalve der communis ten, het verzoek gericht tot onderhande lingen te komen over de vorming van een nieuwe regeeringscoalitle. Tevens wil de Beiersche Volkspartij een grondwetsher ziening tot stand brengen. Het voornaam ste punt daarin is een hervorming van het parlementaü-e stelsel in dien zin, dat de regeering niet meer zal moeten aftreden voor een motie van wantrouwen, zooals thans grondwettelijk vaststaat. De eenige manier om zijn wantrouwen in de regee ring uit te spreken zou de verkiezing zijn van een nieuwen minister-president. Verder voorziet het ontwerp in een be veiliging en versterking van de landelijke autonomie in het rijk. Voortaan zal geen enkele partij van de regeeringscoalttie kunnen deel uitmaken wanneer zij niet bereid is de Beiersche rechten tegenover een centraliseerende regeering te Berlijn te verdedigen. FRANKRIJK. Ook Claudel gaat heen. Paul Claudel is sinds verscheidene jaren Frankrijk's gezant te Washington. Zijn optreden, in het bijzonder in de periode, waarin het vraagstuk der oorlogsschulden aan de orde was. heeft herhaaldelijk aan leiding tot kritiek gegeven. Thans komt bericht uit Parijs, dat Clau del ontslag heeft gevraagd. Hij zal worden 1 vervangen door De Laboulaye, adjunct directeur aan het departement van buiten- landsche zaken te Parijs. TSJECHO-SLOW A KI JE. Benesj over de Kleine Entente. In de commissie van Bultenlandsche Zaken van het parlement heeft de mi nister van Bultenlandsche Zaken, Benesj, een uiteenzetting gegeven betreffende het nieuwe pact der drie staten van de Kleine Entente. De stichting er van hangt sa men met de gevaren, welke de afzonder lijke staten der Kleine Entente in het ver leden hebben bedreigd en in de toekomst wegens de voortdurende ontreddering in Europa zullen bedreigen. De laatste aan sporing is geweest de kwestie van de wa pensmokkelarij door Oostenrijk, welke volgens spreker ongetwijfeld bedoeld moet zijn geweest tgen de staatkundige een heid van Zuid-Slavië Midden-Europa aan de Midden-Europeanen, de Balkan aan de Balkan-volken! De tijd dat men ge droomd heeft van Pan-Slavisme en Pan- Germanisme of van een Italiaansche of Fransche hegemonie in Midden-Europa is voorbij. Met Duitschland is Tsjecho- Slowakije nog nooit in een ernstig con flict gewikkeld geweest en Benesj zeide, dat men ook met het huidige Duitschland op denzelfden vriendschappelijken voet zal staan als met het Duitschland van Stresemann. Hetzelfde is het geval met Sovjet-Rusland De betrekkingen van Tsjecho-Slowakije met Polen zijn den laatsten tijd tot onze vreugde nog intie mer en hartelijker geworden. Maar het pact is ook niet gesloten tegen Hongarije. De Kleine Entente is evenmin als vazal staat van Frankrijk opgericht. De Kleine I Entente zal Frankrijk zooveel geven als het van Frankrijk ontvangt Slechts een zoodanige vriendschap kan permanent blijven Al wensehen wij ook geen gewa pend conflict, toch gelooven wij. aldus Benesj, dat de gebeurtenissen, welke ons te wachten staan, ernstig zullen zijn. I DE STRIJD IN JEHOL. PEIPING. 2 Maart. (VD.) Na een ver bitterd gevecht zijn de Japansche troepen er gisteren in geslaagd de stad Linyoean in Jehol nabij den Pas van Linyoean. waai de rechtervleugel der Chineesche verdedi gingslinie ligt, te bezetten. Met Tsjihfing en Linyoean zijn de Japanners thans in 't bezit van de knooppunten der provincie Jehol. De opmarsch naar de stad Tsjende wordt nog slechts als een kwestie van eeni ge dagen beschouwd. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld dat de eigenlijke Pas van Tsjihfing, die ruim 3 K3I. lang is. nog niet in handen der Japanners is. In 't geheele Zuid-Wes telijke gebied is de Chineesche verdedi gingslinie ondanks de felle aanvallen en het zware bombardement der Japanners nog onaangetast. De Chineezen hebben den strijd nog niet opgegeven en stellen alles in het werk om de provincie Jehol nog te redden. PEIPING 2 Maart. (V.D.) Omtrent de verovering van de stad Tsjihfeng door de Japanners meldt de Chineesche pers dat bij de gevechten meer dan duizend man zijn gedood De stad zelf bestaat practisch niet meer. Door het hevige artillerievuur zijn de meeste gebouwen vernield en het Japansche commando .heeft geen huis meer kunnen vinden dat nog geschikt was om er het hoofdkwartier in te vestigen, zoodat. de Japansche soldaten zelf een verblijf moesten improviseeren. De Japansche od- perbevelhebber generaal Mogi heeft een verklaring geoubliceerd dat de stad onder het bewind der Mandsjoerijsche regeering is gebracht. DE ONTWAPENING. Gi_N£VE, 2 Maart (V.-D) In de zit ting van heden van de luchtvaart com missie stelde de voorzitter voor, dat de commissie een sub-commissie zou instel len die aan de hoofd-commissie rapport zou kunnen uitbrengen over het stand punt der verschillende delegaties ten aan zien van de lnternationaliseering der ci viele luchtvaart. Hij hoopt klaarblijkelijk, dat men in een kleine sub-commissie ge makkelijker tot overeenstemming zou kunnen komen, dan in de groote com missie. Voor het eerst sedert het vertrek der Japansche delegatie mengde zich de Japansche waarnemer in het debat en verklaarde dat Japan aan lnternationali seering der civiele luchtvaart helaas niet zou kunnen meedoen, doch dat hij de commissie veel succes wenschte. EEN NIEUW GEVAL KOETJEPOF? HELSINGFORS, 2 Maart (V.-D.) Te Helsingfors is groot opzien gebaard door het spoorloos verdwijnen van den in de Flnsche hoofdstad gevéstigden voorma- ligen Russischen generaal Alexander Kos- lowski. Aangezien men zelfmoord uitge sloten acht, gelooft men in sommige krin gen te doen te hebben met een nieuw ge val Koetjepof Naar men zich herinnert was generaal Koetjepof de leider der in het buiton land gevestigde militaire organisaties der Czaristische Russen en verdween hij ge- ruimen tijd geleden spoorloos uit Parijs, waar hij woonde. Vrij algemeen nam men toen aan, dat hij door bolsjewistische agenten zou zijn ontvoerd. ENGELAND. Ierland en de eed van trouw. Het wetsontwerp betreffende de afschaf fing van den eed van trouw aan den Engelschen koning is door de Iersche Dal! aangenomen met 75 tegen 49 stem men. Het wetsontwerp zal opnieuw naar den Senaat worden gezonden en binnen zestig dagen kracht van wet krijgen ondanks het mogelijk verzet van den Senaat. OOSTENRIJK. Een 2-urige spoorwegstaking. Gisteren is bij de spoorwegen een 2-urige protest-staking gehouden, die ech ter slechts door het kleinste deel van het personeel is nagekomen. De regeering is krachtig opgetreden en heeft een 500 spoorwegmannen gearresteerd. Een 40 hooger geplaatste ambtenaren zijn op staanden voet ontslagen. SPANJE. DE MIJNSTAKING IN ASTURIE. De minister van landbouw deelde mede, dat een formule gevonden was, waardoor een beëindiging van de staking in Asturië mogelijk wordt. De productie in de mijnen zal worden beperkt met 400.000 ton per jaar, waardoor 2900 werklieden overbodig zullen worden, die dan een ondersteuning van 5 pesetas per dag zullen ontvangen. VEREENIGDE STATEN. Moratorium voor de boeren. De Amerlkaansche Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarin een moratorium van twee jaar voor executo- rialen verkoop van hofsteden en farms. Het wetsontwerp wettigt de Reconstructie- commissie tot voorschotten tot een bedrag van 500 000.000 dollars. JAPAN. Hooger beroep verworpen. Het beroep tegen zijn doodvonnis door Tomeo Sagoya, den jeugdigen Japanner, die in November 1930 eenige schoten loste op den toenmaligen premier Hamagoetsji, en dezen zoo ernstig verwondde dat hij in Augustus 1931 overleed, is door het Hoog gerechtshof te Tokio afgewezen. Het hof heeft Sagoya's terechtstelling bevolen. DE TOESTAND IN DUITSCT WEIMAR, 2 Maart (V.-D.) ringsche regeering heeft ter uitvoerS van de nieuwe noodverordening van Rijkspresident een aantal zeer acu maatregelen afgekondigd, gericht, zoo tegen de communisten als tegen de si het IJzeren Front en den Reichsbani Door deze organisaties uitgegeven schriften moeten van tevoren goedgekeurd door de plaatselijke pol Het Ministerie van Binnenland! Zaken kon deze bladen mededeelln verstrekken, die gratis moeten woi opgenomen. Het dragen van insignes genoemde organisaties is verboden. Ra vlaggen mogen niet meer worden ui stoken. Alle auto's, motorrijwielen V vliegtuigen in Thüringen moeten u vergoeding ter beschikking worden ges van de politie. De communistische H dag-afgevaardigden hebben hun ven ding voor de maand Maart niet onti gen- Naar schatting zijn in Thüringen geveer 400 functionarissen der K.P.D, arresteerd. BERLIJN 2 Maart (V.-D.) Het EU Uhr Abendblatt" is heden weer verg nen. Zooals thans bekend wordt, was blad gisteren niet verboden, doch sla in beslaggenomen. jsü istc BERLIJN, 2 Maart. (V.D.) In vers rac lende deelen van Berlijn kwam het in i ti afgeloopen nacht tot politieke botsli fes en vechtpartijen. In de Petristrasse bi ter z.g. Fischerkletz werd de 23-jarige arpets der Bernard Wirsching in zijn woa doodgeschoten. De politie stelt een on zoek in. Kort vóór middernacht werd voor huis te Schöneberg de 22-jarige arbe^ton Walter Kunde door een onbekende gevallen en door eenige kogels in buik en de borst geraakt. Eveneens te Schöneberg werd 1 uur vannacht de 29-jarige Willy B beek door onbekenden overvallen en een kogel aan Het hoofd gewond. In de Liesenstrasse nabij Wedding een S.A.-man in uniform eveneens bes ten en aan den voet gewond. 1ITE 3001 sni ■ran ng c t ide, NEURODE, 2 Maart (VD.) G6 avond werd een door de SPD. te Bu belegde vergadering door politieke te standers voortdurend verstoord, zooda tenslotte ontbonden werd. Korten later kwam het op den weg naar Nei ~r tot een botsing tusschen een troep banner-leden en nationaal-sociallsten, nationaal-socialist, die met een ijzeren voorwerp een slag wilde toebr gen, kreeg een schot in den arm, to door hij een partij-genoot trol, wien schedel werd ingeslagen. De ernstig wonde, de 21-jarige klerk Loske uit V ditz, overleed korten tijd later. Z( Reichsbannerleden werden gearrestecn BERLIJN, 2 Maart (V.-D.) Voor L" communistisch partijlokaal in de Lie) walderstrasse ontstond gisteravond politieke vechtpartij, waarbij de pd moest ingrijpen. De 58-jarige concli Gustav Segebrecht werd door een kogi |Wf den rug getroffen en overleed korten later. Een vrouw werd in het been wond. HAMBURG, 2 Maart. (VD.) Gisterat hield de Hamburgsche SA. een fattë JC tocht na een betooging op het Dulsbi terrein. Toen de optocht zich van Pfauenberg door de Gravensteinerstn bewoog, werd van de daken der huizei de deelnemers geschoten. Ongeveer 30 troonhulzen van verschillend kaliber t den gevonden. Ook uit de optocht werden schoten gelost. Een voorbijgang en eenige S.A.-lleden werden licht gewt SCHWERIN, 2 Maart. (Reuter). IV Minister van Binnenlandsche Zaken alle Socialistische bladen in zijn ge! verboden gedurende de periode van Maart KIEL, 2 Maart (V.-D.) De poli ondernam heden een huiszoeking in Vakvereenigingshuis In totaal zijn functionarissen der K. P. D. gearresté De politie te Zwickau heeft tal i huiszoekingen bij communistische ia tionarissen gedaan en verscheidene lt ner gearresteerd. 11 lu ind lij BRESLAU, 2 Maart (Wolff). - Gis avond, sen uur voor het begin van dei van Hitier voor de microfoon, is hier clandestiene korte-golf-zender in ft® genomen, waarmede men klaarblijtf de uitzending van de rede van den Bl kanselier wilde storen. BERLIJN, 2 Maart (Wolff). Sinds terochtend zijn in Berlijn 150 pers® gearresteerd, wegens het aansporen gewelddadige staking, verspreiden revolutionaire geschriften enz. BERLIJN, 2 Maart (Wolff) - Het Rij kabinet besloot in de zitting van h« dat de nieuwe Rijksdag in de Potsdam- Garnizoenskerk zal vergaderen. Bes» werd een bevel tot inhechtenisneming te vaardigen tegen den hoofd-redac» van de „Vorwarts", Stempfer- AMERIKA's VLOOT. WASHINGTON, 2 Maart (Reuter) Senaat heeft de begrooting voor m»" voor het komend belastingjaar aanp® men, doch het bedrag verminderd 315.419.000 dollar tot 308 millioen. ONGEREGELDHEDEN OP DE AZORES' LISSABON, 2 Maart (Reuter) - Ponta Delgada (Azoren) hebben 8O j irnj te lt geregeldheden voorgedaan. De -doc macht kwam tusschenbeide: eraj" e den en gewonden. Alle autorite:ite» comlté's van nationaal welzijn b" j hun ontslag genomen. De winkels O)" I sloten. BOETTCHER IN VRIJHEID' KANSAS CIl'Y, 2 Maart (Reuier) Boettcher, de miliionair, die 13, door bandieten werd opge i bt w ^rl taling van een losprijs van 60.0W in vrijheid gesteld. .jj-niM Onmiddellijk na zijn invrijheiast® j bijna de geheele po'ite van 0®n mobi'iseerd om de bandi?ten tc volgen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2