Fr fficieele kennisgeving 738te Jaargang MAANDAG 27 FEBRUARI 1933 No. 22375 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. IPRESBURG LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: j0 Cts. oer .egel voor advertentlëh uit Leiaen en plaatsen mai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle tBrtere advertentlëD 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi] een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week t. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladw EERSTE BLAD. afsluiting rijverkeer nieuwe rijn nabij de hoogstraat. jurgemeester en Wethouders van Lei- brengen ter algemeene kennis, dat de i euwe Rijn nabij de Hoogstraat, wegens ^■rkzaamheden aan de Vischbrug, vanaf ^^Êden tot nadere aankondiging voor het ■verkeer is afgesloten. I A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris. I Leiden. 27 Februari 1933. 6366 6281 2) postgiro No 188690. Heden ontvingen wij per kas: 22e col- rte H. B. S. voor Meisjes f. 40.20. Verantwoording van bij den Penning eester ingekomen giften van 1 Jan. t/m. Februari 1933. C. L. v. B. f. 10; N. N. f. 2.50; Mrs. N. Th. S. f.2.50; B. D. E. f.2; Pers. C. en C. Oder's Pianohandel f.10; Een gezelligen idge-avond f.5; A. J. B. f.5; C. R. f.10; ff. f. 0.48; N.V. de B. 10%. factuur f. 3.98; ridscbe IJsclub f.100; C. K. f.10; Mej. H. f.5; dr. W. A. M. f. 10; dr. J. D. A. f. 10; N. N. f. 2.50; 8ste uitv. Chr.H.B.S.- irg.-collecte f. 31.65; Leidsche Kunstvcr. nigingtentoonstelling f.12; C. R. f.10 en 10; J. IV. f. 0.59; mevr. S. f.1; N. Vr. 23; Uitv. Ned. Padv. Leiden groep I 12.35; Sp. f. 2.50; N. N. f.50; Pers. Leid ie Duinw.-Mij. Leiden f.50; mr. F. J. f.25—. Wekelijksche giften: Fa. H. en BI. 7- lal f. 2; E. L. S. f. 4.60, f. 5, f. 8.15, f. 5.15; ste t/m. 44ste collecte f. 558.95, f. 555.14, 505,02, f. 576,75, f. 549,64, f. 556,44, f 522.01 Maandelijksche giften: Mr. J. S. f. 2.50; lof. dr. P. C. v. d. H. f 2.50; Pers. C. en A. lenn. Jan f. 31.95; Mr. C. v. V. f. 2.50; «o. Mil. Inv.Huis f. 14.50; mej. H. v. d. B. f.5; Kon. Mil. Inv.Huis f.13; prof. J. D. f. 2.50; J. Br. f.2; 13de bijdr. M. V. f. 10; prof. dr. P. C. v. d. H. f. 2.50; J. S. f2.50mr. A. v. d. S. B. f30mej. v. d. S. B. f.5; Pers. C. en A. Brenn )r. f. 24.70; Vereeniging v. Huisvrouwen 148.15'/=, f. 188,55. ZILVEREN JUBILEURM. Van den heer I. Webbers. Zooals reeds aangekondigd, herdacht ore stadgenoot I. Webbers bankwerker 4KE fed: pt Mm le klasse, vandag zijn zilveren jubileum incls®j de Stedelijke Lichtfabrieken. Nadat de jubilaris met zijn echtgenoote n ve J kinderen van huis was gehaald werd in een met groen versierd lokaal van werkplaats ontvangen, alwaar zich eeni- ambtenaren en het personeel der werk- hadden vereenigd. Allereerst werd Jf i toegesproken door zijn chef die hem l| welwillende woorden zijn gelukwenschen "lobood en schetste hoe hij zijn werk :ds tot volle tevredenheid heeft vervuld. darop trad de voorzitter der huldigings- ïmissie naar voren die met een korte nouWKspraak namens het geheele werkplaats- "Wsoneel den jubilaris een fraaie schoor- 'inklok aanbood Na deze huldiging werd jubilaris in de directiekamer ontvangen aldaar op de gebruikelijke wijze door 2 directie gecomplimenteerd, waarbij iaardeerende woorden werden gesproken °°r zijn plichtsbetrachting. Den jubilaris daarop vrijaf gegeven om het verdere IJl ledeelte van den dag in huiselijken kring ,i. I i- brengen yo. UITVOERING „HET NIEUWE TOONEEL." 116 concertzaal „Zomerlust" vond Za- jroagavond een geanimeerde uitvoering irea van vereeniging ..Het nieuwe hp Dee^"' voor een groot, maar toch evredigend aantal belangstellenden. Na perij n;!fwekte muziek van The Dutch Players, jsen* leidmg van oen heer Alb. Gerritsen, pende de voorzitter, de heer P. van Eg- ona den avond met eenige hartelijke „■'^P^twoorden tot leden en donateurs, tonnrt dank bracht voor de wederom be- medewerking. Speciaal begroette hij eere"Ud den heer Zandvliet en wensch een een prettigen avond! ivh ,Swinster€s" gaven hierop een ko- I tolsch nummer „De aubade aan Mina" dat Olim 'H u auuauc aan ivjj I Jt.t buitengewoon insloeg, waarna Grtl ïeuwe Tooneel" met het drama De bp®. en Itlucht Moopie en Stroopie" i over krachten te beschikken die Se p bet ernstige als ln het vrooli.ike beeft o shel te kunnen geven Men I vee' =enoten van een uitvoering waaraan I en 1 r v,as besteed. De vrooliike muziek jjjL "JJ bal onder leiding van den heer i <ïe m i8" mede dezen avond tot een, o velerlei wijze genoegen heeft ver- leidsciie kunstvereeniging. Tentoonstelling h. h. Kamerlingli Onnes. Zaterdagmiddag werd door de Leidsche Kunstveieeniging in de Lakenhal een ten toonstelling geopend van werken van H. H Kameriingh Onnes. De voorzitter van de L. K„ Mr. J. Slagter heette alle aanwezigen hartelijk weikom, in de eerste plaats onzen Burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen. den voorzitter van de Commissie voor de La kenhal, Ir. Bosman, een aantal leden dei- familie Kameriingh Onnes en verdere ge- noodigden Dank bracht hij aan allen die uit hun bezit werken van den schilder ter expositie hadden afgestaan: en aan den heer Coert voor diens medewerking. Spr. deed vervolgens uitkomen, hoe er in het werk van den schilder voortduiende groei valt te bespeuren en hoe hij ver schillende kanten van zijn rijk talent openbaart- Scheen het voor eenige jaren, dat hij met zijn schilderij van het labo ratoriuminterieur van zijn beroemden oom en andere dergelijke onderwerpen den kant der nieuwe zakelijkheid zou opgaan, deze richting werd weldra weer verlaten, niet zonder nochtans haar sporen na te laten. Steeds herziet de schilder zich en en toont zijn wezen op andere wijze Een ernstig en sympathiek werker, die bezit wat in de eerste plaats voor het voort brengen van kunst noodzakelijk is, een scherp oog, een doordringend begrip, doch voor alles geadeld door gemoedswarmte. Met den wensch dat de tentoonstelling veel belangstelling mocht trekken, ver klaarde spr. deze geopend. societas ph1lologica lugduno-traiectina. 86ste bijeenkomst. De Societas Philologica Lugduno-Traiec- tina heeft Zaterdag j.l. alhier haar 86ste bijeenkomst gehouden onder praesidium van prof. dr. c. w. Vollgraff. Prof. dr. A. W. Bijvanck sDrak over de „Illustraties in de handschriften van Te- rentius". Om te komen tot een juist in zicht in oorsprong en chronologie dezer miniaturen, moet men eensdeels reken'ng houden met de geschiedenis van den tekst van den dichter, anderzijds zoeken naar stijlverwante illustraties van andere werken. Naast de al te voorzichtige theorie van Jachmann. die het midden der vierde eeuw als vroegste tijd van ontstaan be schouwt. en de opvatting van Jones en Morey. die aan de tweede helft der vijfde eeuw denken, stelt spreker zijn eigen overtuiging, dat alles voor de eerste he'ft dier eeuw pleit. Het zi.in illustraties die geheel en al als boek-illustraties zijn be stemd. Dat evenwel in bepaalde détails een zeer nauw verband blijkt te bestaan met de tooneelvertooningen. schijnt er op te wijzen, dat de illustrator uit de vijfde eeuw oudere illustraties ten voorbeeld heeft gehad. Dr. J. J. E. Hondius vestigt de aandacht op .Twee Grieksche inscripties", die in de laatste jaren veel belangstelling hebben gewekt; ten eerste het te Gytheum gevon den schrijven van Keizer Tiberius, dat zulk een franoante overeenkomst ver toont met Tacitus Annalen IV 38- ten tweede het misschien uit Nazareth afkom stige edict des keizers betreffende schen ding van graven; redelijke grond om dezen tekst met met begraven van Christus in verband te brengen, schijnt er niet te zijn. Dr. A. Rutgers van der Loeff draagt na de pauze vertalingen voor van zestien grootere en kleinere gedichten van Catul lus. De voorzitter, door de vergadering on dersteunt. dringt er bij hem op aan. dat hij zijn vertalingen van Catuiles en Hora- tius zal publiceeren. EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUE-GEZELSCHAP. Cabaret-avond. Zaterdagavond heeft bovengenoemde vereeniging in de groote zaal van ..Con cordia" een cabaretavond gegeven. Nadat het orkestje onder leiding van den heer Gé Hofenk zich eenige malen had la ten nooren. sprak de voorzitter, de heer J. G. van Heuzen een kort welkomstwoord tot de vrij talrijke aanwezigen, waarna met de afwerking van het programma een aan vang werd gemaakt. De liedjes van mej. Groenendijk en daarna die van den heer Van Heuzen vonden als steeds een dank baar gehoor terwijl de klucht „De macht der vrouw" de Lachspieren terdege in be weging bracht. Als laatste nummer voor de pauze brach- ten de heeren Hofenk en Van Heuzen een accordeon-duet ten gehoore dat zóóveel succes oogstte, dat een toegiftje moest worden gegeven. Na de pauze was het woord andermaal aan mej. Groenendijk en den heer Hofenk, terwijl tenslotte een aardige revue „Wist u het maar!' werd opgevoerd. In den loop van den avond had nog een kleine plechtigheid plaats in den vorm van een huldiging. De heer P. Ernst bekleedt n.l. 10 jaar onafgebroken de functie van secretaris terwijl mej. Ernst en mej. Hol- werda de vereeniging gedurende hetzelfde tijdvak trouw als werkend lid steunder Allen hadden een aandenken in ontvangst te nemen. Na afloop werd er onder leiding van den heer Evert Castelein nog menig dansje ge- Het E. L. K. en R. G. mag weer met vol doening op het verloor, "in dezen avond terugzien. stichting het nederlandsch historisch natuurwetenschappelijk museum. Jaarverslag 1932. Aan het jaarverslag over 1932 is het volgende ontleend: Het beheer der geldmiddelen moest met groote voorzichtigheid gevoerd worden, aangezien het Rijkssubsidie van f. 2800 (in 1931) op f.2520 (dus met 10 pet.) vermin derd was. Desniettemin gelukte het. door betrachting van de noodige zuinigheid, de rekening van inkomsten en uitgaven slui tend te maken. Het museum werd in 1932 bezocht door 1090 personen, waarvan 964 betalend en 126 niet betalend. Afzonderlijke vermel ding verdienen de bezoeken van 1. prof. Huizinga met groepen studenten van zijn college over de cultuurgeschiedenis der 18de eeuw. 2. eenige klassen van eene Hoogere Burgerschool te 's-Gravenhage, 3. bestuur en leden der afdeeling Rotterdam #ran de Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie, 4. bestuur en leden der Maat schappij Diligentia te 's-Gravenhage, 5. dr. C. A. Crommelm met de studenten van zijn college over de geschiedenis der na tuurkunde, 6. bestuur en leden der Phar- maceutische Studentenvereenigmg, 7. be stuur en leden der Vereeniging van Ma- thesianen, 8. dr. C. J. van der Klaauw met de studenten van zijn practicum over morphologische techniek, 9. prof. dr. Hugo de Vries die met groote belangstelling de verzamelingen bezichtigde. De verzamelingen verkeeren in voor- treffelijken toestand. De groote tempera tuurwisselingen en de daarmede gepaard gaande groote verschillen in den vochtig heidstoestand van de lucht oefenen niet den minsten schadelijken invloed uit. Als aanwinsten kunnen wij vermelden: lo. door aankoop o.a.: twee Wllson- microscoopjes (1ste helft 18de eeuw), een Italiaansch microscoopje van Pietro Patroni (1715), een kistje met mathema tische instrumenten van C. Metz (plm. 1700' en een mathematisch instrument van Erasmus Habermehl (eind 16de eeuwi, 2o. door schenking o.a.; een Hartnack- microscoop (19de eeuw) afkomstig van prof. Rauwenhoff van den heer G. Chr. Rauwenhoff. een microscoop van Dol- lond (plm 1800) van de familie Uphof, 3o als bruikleen: de eerste origineele Kipp's toestel (plm. 1840, een photo van P J. Kipp. een catalogus van de firma P. J Kipp en Zonen, de eerste in Nederland gemaakte telephoon (1876), van de firma P. J. Kipp en Zonen, een heliometer (1876), een Universaal instrument van Repsold (plm. 1860), een passageinstru ment van Sisson (plm. 1740), een re- gistreerapparaat, een afleesapparaat, af komstig van F. Kaiser (plm, I860), een groot planetarium, de z.g. Leidsche Spaera (Dim. 1710). een groote kijker van Stem- héill (plm 1855), een gravure en beschnj- ving' van de Leidsche Spaera, van de Sterrewacht te Leiden, een sterrekaart van Vooght, gedrukt bij Johannes van Ceulen (vroeg 18de eeuwsch) van het Prenten kabinet te Leiden. De reeds lang gewenschte en dringend noodige determinatie en catalogiseering der Leidsche historisch-anatomische ver zameling werd op initiatief der Museum directie en met medewerking van prof. dr. J A. J. Barge ter hand genomen. Zij ge schiedde onder leiding van den adjunct directeur door den heer D. C. Geyskes en werd in het jaar 1932 tot een goed eind gebracht voor de praeparaten, waarvan de etiquetten nog leesbaar waren. De overige zullen in 1933 ter hand genomen worden, 't Is de bedoeling, dat in de toekomst deze beroemde verzameling wel is waar in het Anatomisch Laboratorium zal blijven, doch onder auspiciën der Stichting zal komen en aldus deel van het Museum za. uitmaken. De handbibliotheek van het Museum bevat thans <31 December 1932) 134 boe ken en 370 afdrukken en brochures; de aanwinsten gedurende 1932 bestonden uit 25 boeken en 50 afdrukken en brochures. BAL-MASQUÉ „NUT EN VERMAAK". Leiden voorheen en thans. Leiden voorheen en thansZoo heette het jaarlijksch bal-masqué, dat Zaterdag avond in alle zalen van de Gehoorzaal door .Nut en Vermaak" werd gegeven. De arglistige toeschouwer, die zoo tegen twaalven de groote zaal betrad, zul zich ongetwijfeld hebben afgevraagd, wat de overigens zeer smaakvolle zaalversiering ons compliment aan den heer Lau' - te maken kon hebben met de Sleutelstad van vroeger en nu. En waarschijnlijk zal hij tot dezelfde conclusie gekomen zijn als wij en zich teruggeplaatst gewaand heb ben naar den „goeien ouwen tijd", toen de beteekenis van het woordje „malaise" nog vrijwel in een woordenboek moest worden opgezocht. Maar een nadere beschouwing deed ons al spoedig een meer plausibele verklaring van dien naam vinden. Want tal van costumes bleken vaak zeer geestige en fraai-uitgevoerde voorstelingen te vormen van Leidsche straatnamen. Zoo zagen wij een kostelijke uitbeelding van de Moriaan- steeg. vroeger Wintersteeg geheeten, van Tuin-Stadwijk, van de Nachtegaallaa" Bouwelouwesteeg. het Plantsoen de Bloemmarkt, Tulpenstraat, Witte Rozen straat. Groene- en Wolsteeg, de Hazewind- s ^eg en Heerengracht. Uit den aard der zaak bleef het daariri niet en droeg het gezelschap als steed' een uiterst cosmopolitisch karakter. Eer alleraardigste Schwarzwalderin mocht zich verheugen in de groote en uitsluitende be langstelling van een vervaarlijken Spaan- schen stierenvechter; een Oostersche haremdame werd openlijk het hof gemaakt door een Mexicaan, terwijl een kranige matroos zijn toegenegenheid voor een charmante vliegenierster allerminst onder stoelen of banken stak. Als symbool van de innige samenwerking tusschen lucht macht en vloot uiterst treffend! De man nelijke helft van de Groenesteeg liet zijn buurvrouw in den steek en streefde ken nelijk naar annexatie van de Nachtegaal laan. En zoo waren er ontelbare combina ties. waarbij opviel .dat de dames over het algemeen veel meer werk hadden gemaakt van hun costuum dan de heeren. Dit laat ste bewijst ook wel het feit, dat de jury van de negen beschikbare heerenprijzen er met kunst en vliegwerk hoogstens zes kon toekennen! Muzikaal was dit bal-masqué overigens zeer goed verzorgd. In de groote zaal blies de Delftsche schutterij in afwisseling met de geliefkoosde loopkapel onder persoon lijk commando van Gerard van Wijk, dat het een lieve lust was, terwijl van Kule- ren's pierement de een wals na de andere in de zaal slingerde. In de stemkamer, Zaterdagavond bierknijp geheeten, fie delde een strijkje er lustig op los, terwijl in den foyer last not least de dames kapel uit „Bellevue" zorgde, dat er van rustig zitten ook daar niets kwam. Het wilde ons voorkomen, dat het bezoek iets minder was dan vorige jaren, maar een aantal gecostumeerden van 3 a 400 zal toch zeker niet gemakkelijk door andere vereenigingen geëvenaard, laat staan overtroffen worden en bewijst dus opnieuw „Nut en Vermaak" 's groote po pulariteit in de Sleutelstad. De geest was, zooals we dat bij „N. en V." gewend zijn, uittermate opgewekt. Mis schien af en toe wel eens een beetje té opgewekt, doch het enkele incidentje, dat zich voordeed, vermocht toch niet de sfeer van pret en jolijt, welke het bestuur reeds jaren in haar vaan voert, blijvend scha delijk te beïnvloeden. Trouwens: daarvoor weten de heeren Van der Steen, Nelck en Susan c.s. zelf wel te zorgen! De jury, bestaande uit de heeren B. de Koning, N. G. Spaargaren en J. Brouwer, welke laatste te elfder ure wegens verhin dering de plaats van den heer ir. B. Buur man innam, kende de vele fraaie prijzen als volgt toe: Origineele groepen: 1. Winter- of Mo- riaansteeg; 2. Leidsch Plantsoen in het vorige jaar; 3. Wacht van Lodewijk Na poleon, uitgeleide gedaan door hun vrouwen. Idem paren: 1. Witte Rozenstraat (nr. 66)2. Tulpenstraat; 3. Groenesteeg (nr. 126). Idem dames; 1. Nachtegaallaan; 2. Bloemmarkt; 3. Witte Rozenstraat <nr. 71) Idem heeren: 1ste en 3de prijs niet toe gekend; 2de prijs; nieuwe werklooze (ont slagen Kamerlid l Mooie groepen: 1. Tuin-Stadwijk; 2. Sleu telstad; 3. Black and White. Idem paren: 1. Mexicaansch paar; 2. Hazewindsteeg; 3. Pierrettes. Idem dames: 1. Aviatrice; 2. Schwarz walderin; 3. Russin. Idem heeren: 1ste prijs niet toegekend; 2. Piraat; 3. Pierrot. Geestige groepen: 1. Bouwelouwesteeg; 2. Dauwtrappers; 3. Oppositie N. en V. Idem paren: 1. Haring en wittebrood; 2. Leiden en N. en V. Idem dames: 1. Wolsteeg; 2. Dandy; 3. Sneeuwbal. Idem heeren: 1. Komiek (nr. 95); 2. de „moeder" uit de Bouwelouwesteeg; 3. komiek (nr, 96). NATION. BOND VAN VERPLEGENDEN. Lezing over „Kinderpolitie". In het Federatiehuis Gerecht 10, hield mej. Ongerboer, inspectrice bij de Kinder politie te Rotterdam, een belangrijke voor dracht over haar werkzaamheden bij de Kinderpolitie, waarbij zij op duidelijke wijze het vele werk uiteenzette, dat hier door wordt verricht. Kinderpalitie bestaat nog lang niet in alle steden. Te Rotterdam werd in 1911 voor 't eerst een vrouw bij de politie be noemd. Klachten over kinderen, van ouders, onderwijzers, enz. worden behan deld. Wat betreft de ouders ligt de fout vaak bij hun verhouding onderling. Alleen wanneer blijkt, dat het kind ge vaar loopt, wordt er door de politie inge grepen. De klachten, die van meisjes bin nenkomen, behooren meestal thuis op zedelijk gebied Vooral in een havenstad als Rotterdam. Spreekster wees erop, dat de Kinder politie preventief wil werken, hetgeen door de ouders helaas nog weinig wordt be grepen. Zij gebruiken de kinderpolitie meestal als boeman voor hun kinderen. Bij een groot deel der gevallen spelen de zoogenaamde verloofden een groote rol. Deze gevallen behandelt eerst de Zeden politie, daarna de Kinderpolitie, Alle klachten worden op een kaart systeem genoteerd Ernstige gevallen worden meestal naar de inrichtingen verwezen, die daarvoor in aanmerking komen zooals b.v. een school voor psychopathische kinderen. Door de kinderwetten van 1905 heeft de macht van de ouders veel van zijn onbe perktheid ingeboet De kinderwetten bestaan uit een bur- ge-i-mhtelijk en een strafrechtelijk deel h»' burgerrechtelijk deel omvatten 1ste hp' milieu n.l wijziging in de ouderlijke macht en ten 2de het kind zelf. Het strafrechtelijk deel omvat de her- BINNENLAND. Te Den Haag: is, 66 jaar oud, overleden mr. C. O. Segers, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden. (Binnen land, 3e Blad). Benoeming eener commissie inzake onderzoek naar de mogelijkheid eener duurzame versterking van den goeden geest bij de weermacht. (Binnenland, 3e Blad). De wijziging van de crisis-pachtwet; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Met groot verlof zijnde dienstplichtigen der zeemacht in Indië teruggeroepen ter aanvulling van het tekort aan beroeps- personeel. (Uit Ned. Oost-Indië, 3e Blad). Moord te Maastricht; de dader nog on bekend. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND De strijd in Jehol. De berichtgeving is nog wat verward. (Buiten!, en Tel., le BI.) De Duitsche verkiezingscampagne in felsten vorm. (Buitenl. en Tel., le Blad). Zal de Fransche Senaat wijken voor de Kamer? (Buitenl., le Blad). Een bezuinigingswet in Amerika in wer king (Buitenl., le Blad). RECLAME. GA NAAR DQNKERSTEEG, LEIDEN, TEL. 1322 EN HET LEED IS GELEDEN! 8770 ziening van de strafvervolging van jeug dige personen en de voorschriften aan gaande bepaalde maatregelen t.o.v. hen te nemen. Eerst werd het burgerrechtelijk deel be handeld. Hiertoe behoort de ontheffing en ontzetting uit de ouderlijke macht, het Instituut van Ondertoezichtstelling en van Toevertrouwing. Wanneer een kind met lichamelijken of zedelijken ondergang wordt bedreigd, kan het instituut van ondertoezichtstelling toegepast, waarbij een gezinsvoogd wordt aangesteld. Helpt dit niet, dan kan het kind dooi den kinderrechter ten hoogste voor 3 maanden in een observatiehuis geplaatst worden en blijkt daarna of plaat sing in een opvoedingsgesticht of andere inrichting noodig is De ouders kunnen ook uit de ouderlijke macht ontheven of ontzet worden. Ontheffing geschiedt bij ongeschiktheid en onmacht van de ouders; zij moeten alsdan hun toestemming verleenen. 't Is niet onteerend. Ontzetting uit de ouder lijke macht gebeurt bij misbruik van de ouderlijke macht, b.v bij grove verwaar- ioozing. zedelijkheidsdelicten. Dit is wel onteerend, de toestemming der ouders wordt niet gevraagd. Wanneer ontzetting onmiddellijk noodig is. kan een kind aan den voogdijraad worden toevertrouwd. Dit is het instituut van toevertrouwing. De ouders kunnen altijd weer in de ouderlijke macht hersteld worden, wan neer blijkt, dat dit mogelijk is en ge- wenscht. De Voogdijraad is een bemiddelings orgaan. vormt de schakel tusschen ouders en justitie, maar treedt nooit als voogd op De kosten voor dit alles worden een enkele keer door de ouders betaald. Meestal gebeurt dit door den staat met bijdrage van de ouders na onderzoek naai de inkomsten De staat betaalt tot den 18-jarigen leeftijd. Wanneer een strafbaar feit is gepleegd kan de justitie beneden den 18-jarigen leeftijd verschillende opvoedkundige maat regelen toepassen. Dit is het strafrechte lijk deel der kinderwetten. De hoogste straf is de tuchtschool. Beneden de 16 jaar kan de rechter de kinderen zonder strafoplegging aan de ouders teruggeven, ook wel met een berisping, al dan niet verzwaard met voorwaardelijke veroordee ling tot tuchtschoolstraf met proeftijd. Veel ingrijpender en van geheel anderen aard is de ter beschikkingstelling van de regeering. Het kind is in verkeerd milieu, heeft een strafbaar feit gepleegd en wordt zon der straf te krijgen in een rijksopvoedings gesticht geplaatst of toevertrouwd aan een particuliere vereeniging. Er bestaat dus een groot verschil tusschen een tucht school en een rijksopvoedingsgesticht. Verder werd besproken het toezicht op het naleven van voorschriften t.o.v. het in huis nemen van oleegkinderen. Tot voor korten tijd bestond hierop nog geen wet. Men moet sinds 1918 de toestemming van de kinderpolitie hebhen om pleeg kinderen te houden. Vroeger bestond n.L

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1