De Ontwapeningsconferentie. WRKBLEY e) LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 27 Februari lJ RADIOPROGRAMMA. RECHTZAKEN. FINANCIEN. KERK- EN SCH00LNIEU1 De voorwaarden voor de afschaffing der militaire luchtvaart - Reglementeering van en internationaal toezicht op de burgerlijke luchtvaart dan wel internationaliseering ervan? Gelieve, 23 Februari 1933. ..Bij mijn terugkeer te Genève had 'k gehoopt, dat wij thans eindelijk ontwape- ningsbesluiten zouden nemen" zeide de Duitsche specialiteit in luchtvaartkwesties Brandenburg, die om de bekende redenen sinds einde Juli hier niet meer was terug geweest. „doch ik ontdek helaas, dat de zelfde spoken, die in het voorjaar en den zomer van 1932 ons verhinderden met vrucht aan het werk te gaan. hier nog steeds vrij rondloopen!" In het midden latend, of de bij vele de legaties bestaande angst, dat bij een af schaffing der militaire vliegtuigen eenvou dig bij het uitbreken van een oorlog de burgerlijke luchtvlooj met razenden spoed in een militaire zou worden veranderd, in derdaad zoo „spookachtig" is als de Duit sche gedelegeerde wel meent, moeten wij toegeven, dat de deze week weder hervatte discussies over de mogelijkheid van een afschaffing der militaire luchtvaart en over de voorwaarden, die met betrekking tot de burgerlijke luchtvaart zullen moeten vervuld worden, om die afschaffing moge lijk te maken, wederom heel wat gelijkenis opleveren met die, welke in de maanden Mei, Juni en Juli hier over ditzelfde onder werp gehouden zijn. Evenals toen hadden wij eerst weder een debat over den Duit- schen wensch, dat de luchtvaartcommissie met een princlpieele uitspraak ten gunste van de volledige afschaffing van de mili taire luchtvaart beginnen zou. Evenals toen wees de meerderheid der commissie dit Duitsche denkbeeld van de hand. de voorkeur eraan gevend, dat men eerst be ginnen zou met de behandeling der vraag, of in de veronderstelling van een afschaf fing der militaire luchtvaart een regle menteering van en toezicht op de burger lijke luchtvaart voldoende zou zijn dan wel tot een veel radikalere internationalisee ring der burgerlijke luchtvaart zou moeten worden overgegaan. Het vermoeden ligt voor de hand. dat verschillende delegaties, die niet gaarne geheel afstand van de mi litaire luchtvloot van het eigen land zou den willen doen (men denke b.v. aan Italië waar juist het militaire luchtwapen zich heel sterk ontwikkeld heeft!) doch die ook niet het od"»m op zich willen laden de schuld voer de instandhouding van ..het meest vervloekte oorlogswapen", zooals de tegenstanders der militaire luchtvloten deze noemen, te dragen, de stille hoop heb ben dat de besprekingen over de burger lijke luchtvaart zulk een oneenigheid zul len opleveren dat het bij deze procedure nimmer tot een principieele uitspraak over de afschaffing der militaire luchtvaart zal behoeven te komen! De aanwijzingen zijn helaas talrijk, dat deze speculatie van de heimelijke voor standers van het behoud van het militaire luchtwapen in vervulling zal gaan. Want de discussies, die op de verwerping van het Duitsche voorstel, om terstond prin cipieel over het al dan niet behoud der militaire luchtvaart te stemmen, gevolgd zijn hebben doen zien dat ook in dit op zicht sinds einde Juli 1932 niets nieuws gebeurd is, geen nieuwe gezichtspunten zich geopend hebbenThans, zoowel als verleden jaar. zijn de regeeringen, die zelf principieel wel tot afschaffing der mili taire luchtvloten bereid zouden zijn, ra twee kampen verdeeld. Duitschland. En geland en Nederland betoogen nog steeds dat het gevaar van een herleving van mili taire luchtvloten in oorlogstijd door een snelle verandering van burgerlijke vlieg tuigen in militaire even goed door een nauwkeurige reglementeering van de bur gerlijke luchtvaart, met een internationaal toezicht op de naleving daarvan gepaard gaande, bestreden kan worden als door een internationaliseering der burgerlijke lucht vaar:. Daarentegen houden Frankrijk. Bel gië Polen en Spanje vol. dat dit afweer- miadel niet voldoende zou zijn en dat een internationaliseering onontbeerlijk is. om do volkeren met vertrouwen de geheele af schaffing der militaire luchtmacht te doen aanvaarden. En terwijl aldus de voorstan ders van een volstrekt verdwijnen der mi litaire luchtvloten elkander blijven bestrij den en maar niet tot een voor beide rich tingen aannemelijk accoord kunnen ko men zit de tegenstander van de afschaf fing van het militaire luchtwapen, de Ita- liaansche delegatie, met een vergenoegd gezicht als „lachende derde" toe te luis teren gereed om, als tenslotte de beide richtingen het toch nog eens konden wor den het hooge woord van verzet tegen de afschaffing der militaire luchtvaart uit te spreken en aldus den geheelen arbeid der luchtvaartcommissie toch weder nutteloos en vergeefs te maken! Tenzij intusschen ook op het gebied van leger en vloot zulke ingrijpende ontwapeningsbesluiten zouden worden genomen, als op het oogenblik nie mand nog durft hopen! Want de Italiaan- sche luchtvaartmininster Balbo heeft het reeds in Juli duidelijk verklaardItalië zal nimmer erin toestemmen zijn eigen beste wapen het luchtwapen. op te offeren, als niet ook de andere groote mogendheden tot soortgelijke offers op het gebied van de landmacht en van de zeemacht bereid zullen zijn! Zoo kan men helaas niet aan den indruk ontkomen dat de besprekingen in de lucht vaartcommissie op 't oogenblik nog slechts een academisch karakter dragen. Tot een afschaffing van de geheele militaire lucht macht zal het nog niet komen. Misschien zal echter ook Italië wel bereid zijn tot een afschaffing der voor het werpen van zware bommen geschikte vliegtuigen mede te werken en misschien zal de richting- Frankrijk de inwilliging van dit besluit niet van een internationaliseering der bur gerlijke luchtvaart afhankelijk stellen. Dc academische onvruchtbaarheid der tegenwoordige debatten neemt echter niet weg, dat wij menigmaal voor de scherpzin nigheid der argumenten, waarmede twee sprekers elkander bestrijden, bewondering kunnen gevoelen. Dit was gisteren b.v. het geval, toen professor Rutgers er blijkbaar een zekere eer in stelde den degen met den nieuwen gevierden Franschen staatsman jurist Pierre Cot te kruisen. Het kan zon der nationaal chauvinisme verklaard wor den dat onze Nederlandsche gedelegeerde bij dit debat tuSschen twee uitstekende ju risten een goed figuur geslagen heeft. Heel geestig was b.v. het antwoord van orof. Rutgers op Cot's pleidooi ten gunste van de oprichting van een internationale lucht vaartmaatschappij, die onder leiding van regeeringsvertegenwoordigers der belang rijkste luchtvaartlanden zou staan. Deze regeeringsvertegenwoordigers zouden dan over de instandhouding der bestaande groote luchtvaartlijnen en de schepping van nieuwe moeten beslissen en zich daar bij door overwegingen van economisch nut moeten laten leiden. Professor Rutgers vroeg, hoe Cot zich voorstelde dat de re geeringen ..economisch nuttige" besluiten zouden kunnen nemen. Had de geheele crisis-ontwikkeling der laatste jaren niet getoond, dat alle regeeringen tot geen an dere beslissingen in staat zijn dan tot zulke die door alle economische deskundigen voor economisch schadelijk verklaard wor den? VOOR DINSDAG 28 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 5.30: VPRO. 6.30: RVU. 8.00: Gramo- foonpl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonpl. - 11.00: Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgenng-Hillebrand 11.30: Gram.pl. - 12.00-2.15: Omroepor kest o 1 v. N. Treep en Vocaal ensemble „Musica", o. 1. v. J. v. Hamel 2.30: Gramofoonpl. 3.00: Knipcursus - 400: Vioolrecital Boris Lensky, a. d. vleugel Egb Veen 4.30: Radio-kinderkoorzang o 1 V J. v. Hamel 5.00: Verhalen voor kleine kinderen door mevr. .1 v. Diik 5.30: Jeugdhalfuur voor de VPRO. 6.00: Gram.pl8 - 6.30: RVU. Dr. Th V. Schelven: Cursus kinderpsychologie (III) 7.00: Pianorecital door Egb. Veen 7 30: Engelsche les door Fred Fry 8.00: Vaz Dias 8.05: Omroeporkest o. 1. v. N Treep, m. m. v. L. Noiret (liedjes a. d. vleugel) 9.00: Eerste bedrijf van ,,Een dokters Dilemma" van G. B. Shaw o. f. v. Kommer Kleyn - 9.50-11.00: Carnavals- progTamma door Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte ll.OO: Vaz Dias 11.00—12.00: Kovacs Lajos ten zijn orkest. Huizen, 296 M. Uitsluitend KRO-pro- gramma. 8.C0-9.15: Gram.pl. 10.00: Gra mofoonpl. - 11.30: Godsd. halfuurtje - 12.15: Sextetconcert en Gram.pl. 2.00: Cursus - 2.35: Voor de vrouw 3.30: Modecursus 4.30: Orkestconcert 5.30: Solistenconcert 6.30: Cursus 6.d0: Orkestconcert 7.10: Causene 7.45: Causerie 8.00: Vroolijk programma 12.00: Sluiting. Daventrv, 1554 M. 10.35: Morgenwij ding 10.50: Tijdsein, berichten 11.0a: Lezing 12.20: Orgelspel S. Gustard 1.05: Commodore Grand orkest o. 1- v. Muscant 2.20: Voor de scholen 4.45: R. Tapponnier's orkest 5.35: Kinderuur 6.20 Berichten 6.50: Bach's orgel muziek door H. Dawson 7.10: Itali- aansche conversatie 7.40: BBC-orkest o. 1. v. E. Clark, ra. m. v. I. Souez (sopraan) 8.30: Concert door Blinde kunstenaars 8.50: Lezing 9.20: Berichten 9.40: „Tannhauser and the Jockey Club", hoor spel van H. G. Lustig 10.45—12.20: Lew Stone en zijn band. Parijs ..Radio-Paris". 1724 M. 12.20: Concert door orkest Krettly 6,50: Gra mofoonpl. 7.40: Concert door orkest Krettly 8.20: Radiotooneel. Kahmdborg, 1153 M. 11.20—1.20: Con cert uit het Bellevue Strand hotel 2.00 —4.00: Erik Tuxen en zijn orkest 7.20: Hartmann-concert (orgel en zeng) 8.10: Moderne saoxfoon en pianomuziek door W. Olesen en V. Fischer 8.35: Radio-tooneel 8.50: Balletmuziek o. I. v. Gröndahl 9.30—10.30: IJslandsch programma m. m. v. orkest en solisten o. v. Gröndahl. Langenberg, 473 M. 6.25: Gram.pl. 10.40: Dito 11.20: Concert o. f. v. Beek 12.20: Concert o. v. Wolf, m. m. v. Schrammeïtrio 1.50: Gram.pf. 4.20: Sexfetconcert *7.20: Carnaval programma door Weragkamerorkest o. 1. v. Spitz en solisten. Rome. 441 M. 8.05: ..L'Arlésienne", Bizet. Orkestleiding: Salfarellf. Koorleiding: Casolari. Brussel 338 en 508 M. 338 M. 12.20: Gram.pl. 1.30: Omroepkleinorkest o. i. v. Leemans 5.20: Omroeporkest o. 1. v. André 6.50: Gram.pl. 8.20: Omroep orkest o. 1. v. F. André en A. Meulemans m. m. v. mevr. J. Hekkert-van Eysden (zang) 1030: Gram.pl. 508 M.: 12.20: Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 1.30: Gram.pl. 5.20: Omroeporkest o. 1. v. A. Meulemans 8.20: Symphonie-orkest o. I. v. A. Meulemans 9.05: Gram.pl. 9.20: Omroeporkest o. 1. v. F. André 10.30: Concert door Max Alexys en zijn orkest. Zeesen, 1635 M. 7.20: ..Kehraus". Vastenavondbal. Vroolijk programma m. m. v. solisten en kamerorkest 8.20: „Vom lOOsten ins lOOOsten", vroolijk programma 9.40: Berichten en hierna tot 11.20: Vastenavondbal o. 1. v. Alfred Braun. GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE. lederen dag van 8 uur voorm. tot 12 uur nam- aansluiting op Hilversum en Huizen. Voorts Woensdags, Vrijdags en Zater dags van 311 uur gramofoonmuzlek. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: S. P. v. K., overtreding van het melk- besluit f.3 of 2 d.; N. v. d M„ Rijnsburg. idem 3-maal f.3 of 3-maal 2 d.; E. D. V. idem. 2-maal f.3 of 2-maal 2 d J. van V., Rijnsburg.idem. 4-maal f2 of 4-maal 1 d.; G. v. d. V., idem, overtreding der motor en rijwielwet, f. 10 of 5 d., met toewijzing civ. vordering; A. S., Sassenheim, overtre. ding der trekhondenwet, 2-maal f. 5 of 2- maal 3 d.; J. de B., Haarlem, te Noordwij 1; zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; L. T., wieirijden zonder reflector, f.3 of 2 d.; A. J. v. d. V.. wieirijden zonder bel, f. 3 of 2 d.; W. W.. Oegstgeest, overtreding der winkelsluitingswet, f.3 of 2 d.; F. C. E., Hazerswoude, zonder noodzaak links van den weg autorijden, f.5 of 3 d.; H. H., openbare dronkenschap, f. 5 of 3 d.; A. B., Den Haag, overtreding der motor- en rij wielwet. f. 1 of 1 d.; J L. A. H., Haarlem, idem. f. 1 of 1 d.: J. M. G. B„ Langeraar, idem. f. 1 of 1 d.; J. Th. J„ Alkemade, idem f. I of 1 d.; J. v. d. B„ Noordwijkerhout, f 1 of 1 d.; J. A. B„ Haarlemmermeer, idem f. 1 of 1 d.; C. P., Gouda, idem. f. 1 of 1 d M. A. v. D„ Zoeterwoude. idem, f. f of 1 d.: C. de S„ Hoofddorp, idem, f. 10 of 5 d.; M A. v. D„ Zoeterwoude, autorijden zon der verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht, 2-maal f. 4 of 2-maal 2 d.; C. Th. M. H.. Rotterdam, autorijden zonder rood achterlicht, f. 5 of 3 d.; M. K„ wieirijden zonder licht. f. 3 of 2 d.; A. van K idem, f 3 of 2 d.; J. K Oegstgeest, wiei rijden zonder reflector, f3 of 2 d.; N. W. B., Edam, overtreding der motor- en rij wielwet, f.1 of 1 d.; N. V.. Aalsmeer, idem f.1 of 1 d.; P. v. T„ Haarlemmermeer, idem. f. 1 of 1 d.: N. K.. Hillegom, geen geldig rijbewijs vertoonen, f. 5 of 3 d.; N. K„ idem. geen geldig nummerbewijs ver toonen. f. 5 of 3 d.; E. L. A. D„ Den Haag, geen geldig rijbewijs vertoonen, f. 10 of 5 d.: J. G. F., overtreding van het motor en rijwielregl., f.3 of 2 d.; H. F. S„ Den Haag, overtreding der motor- en rijwielwet, f. 1 of 1 d F. H. M„ Haarlem, idem, f. 1 of 1 d.. G. A ,v. K„ Zoeterwoude, wieirijden zonder reflector, f.3 of 2 d.: J. Chr. v, W., Papekop, autorijden zonder verlicht num mer met letter, f.5 of 3 d.. C. v. d. B., Alphen a. d. Rijn, idem f.5 of 3 dD v. d. H„ zwervende, openbare dronkenschap, f.5 of 3 d.; B. L„ idem idem, f.5 of 3 d.; J. C. C overtreding der Hooger Onder wijswet f.20 of 10 d.; R. H„ Wassenaar, overtreding der motor- en rijwielregl.. f. 5 of 3 dP. v. A„ overtreding der verord. Leiden op het rijden, f. 3 of 2 d.; A. van H„ wieirijden zonder bel, f. 3 of 2 d.; E. G. overtreding der verord. Leiden op de straatpolitie. f.3 of 2 d.; A. B. P„ overtre ding der Hooger Onderwijswet, f. 20 of 10 Q.; M. S„ hvr. van H. S.. Den Haag, te Leiden zonder kennisgeving aan den com_ missaris van politie, een vreemdeling her bergen. f. 1 of 1 d.: T. v. D„ Rijnsburg, te Leiden op den openbaren weg personen uitschelden, f. 3 of 2 d.; W. v. S. den B„ te Leiden, zonder vergunning op den open baren weg personen uitschelden, f.3 of 2 d.; W. v. S., den B. te Leiden zonder ver gunning op den openbaren weg muziek maken f.2 of 1 d.; L. Th. T.\ Den Haag, autorijden over een gesloten verklaarden weg. f. 5 of 3 d.: J. K„ Katwijk, wieirijden zonder licht, f.3 of 2 d.; G. Z„ overtreding der motor- en rijwielwet, f. 1 of 1 d.; K. v. d. D„ Katwijk wieirijden zonder licht, f3 of 2 d.; G. D. idem. overtreding der leer plichtwet. f.6 of 3 i; J. K. idem. idem, f.3 of 2 d.; J. R.. idem, idem, f.6 of 3 d W. de V„ idem idem. f.3 of 2 d.: B. B„ zwervende, te Noordwijkerhout zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.: P. G. R.. Noordwijk, wieirijden zonder reflector, f. 3 of 2 d.; J. F., openbare dronkenschap f. 5 of 3 d.: G. J. E. E., overtreding der motor en rijwielwet. f. 10 of 5 d.: F. H„ geen gel dig rijbewijs vertoonen, f. 10 of 5 d.: T. C. v. d. S., overtreding der motor- en rijwiel wet. f. 1 of 1 d.; J. de Z. v. IC. Rotterdam, idem. f. 1 of 1 d.; D. de M., Rijnsburg, idem f. 1 of 1 d.; C. A. M., idem, f. 1 of 1 dag: H. M. J. N.. Amsterdam, idem, f. 1 of 1 d.; G. V., Nieuwveen, links van den weg auto. rijden f. 5 of 3 d.; J. W. B„ Den Haag, wiei rijden zonder licht, f.3 of 2 d.; J. J. Z„ wieirijden zonder licht en reflector, 2-maal f.3 of 2-maal 2 d.; M. H. de R., wieirijden zonder licht, f. 3 of 2 d.; P. V.. wieirijden zonder reflector, f.3 of 2 d.; W. L. S„ Alph. aan den Rijn, autorijden over een gesloten verklaarden weg, f 5 of 3 d.: R. H. idem, met een motorrijwiel f.5 of 3 d.; N. de R„ Leiderdorp, wieirijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 d.; J. ter V.. zwervende, openbare dronkenschap, f 5 of 3 d T. S„ Noordwijkerhout, loopen op verboden grond, f.10 of 5 d.; G. v. 't W„ Noordwijk. overtreding der leerplichtwet. 2-maal f.3 of 2-maal 2 d.; A. S. C., over treding van het motor- en rijwielregl f.3 of 2 d.: P. G„ Oegstgeest. overtreding der Leerplichtwet, f.3 of 2 d.; W. v. S. den B. te Leiden zonder vergunning op den open baren weg muziek maken, f. 2 of 1 d.; J. O., te Leiden, op den openbaren weg voetbal len, f.2 of 1 d.; J. P. M. Den Haag, auto rijden over een gesloten verklaarden weg. f. 5 of 3 d. RECLAME. HAAGSCH GERECHTSHOF. In hooger beroep stond Zaterdagmiddag terecht Cornelis Gysberti 't H„ wonende te Nootdorp, die bij vonnis van de Haag- sche rechtbank van 22 December was ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf terzake van dood door schuld. Verdachte zou als bestuurder van een vracht-auto op 17 Augustus van het vorige jaar te Stomp- wijk op den Broekweg bij een geopende brug (van de veiling) hoogst roekeloos en onvoorzichtig hebben gereden, terwijl hij eerst sinds korten tijd chauffeeren kende, nog geen rijbewijs had en reeds eerder aan rijdingen heeft veroorzaakt. Daar de rem men van de auto niet goed in orde waren en hij de auto niet tijdig tot stilstand heeft kunnen krijgen is hij gereden tegen eenige personen die zich voor de gesloten hekken van die brug bevonden, waardoor W. C. van der Horst zoodanige verwondingen heeft bekomen, dat hij daaraan is over leden. De proc.-generaal kwam tot de overtui ging dat de patroon dezen jongen man met een auto heeft weggezonden waarvan de remmen absoluut niet deugden. Volgens spreker is het feit. hetgeen verdachte ten laste is gelegd niet wettig en over tuigend bewezen Spr. eischte dat het von nis van de Haagsche rechtbank zal worden vernietigd en dat de verdachte zal worden vrijgesproken. De verdediger mr. Roeper Bosch uit Den Haag. sloot zich hierbij gaarne aan, Vonnis 8 Maart as. IS LEKKER EN GEZOND! 6336 VER. VAN LEVENSVERZEKERING EN LIJFRENTE „DE GROOT-NOORD- HOLLANDSCHE VAN 1845." De directie van „De Groot-Noordhol- landsche van 1845" zendt ons eenige me- dedcelingen betreffende den gang van zaken in 1932 waaraan wij het volgende or.tleenen Niettegenstaande de minder gunstige tijdsomstandigheden kunnen wij over de resultaten in 1932 behaald tevreden zijn. Allereerst is het winstsaldo buitengewoon bevredigend waartoe in de eerste plaats de zeer gunstige sterfte heeft medege werkt. De waargenomen personensterfte in de afdeeling Volksverzekering is ongeveer 66" in de afdeeling Levensverzekering ongeveer 32"» van de berekende. Ook de Lijfrente portefeuille heeft gunstige resul taten opgeleverd. De rentewinst is dit jaar weer hooger dan in eenig vorig boekjaar. Afgesloten werd in 1932 (rente gekapita liseerd) f.4 428.537 (v.j. f. 4.762.377). Het royementcijfer daarentegen is be langrijk gestegen en wel tot f. 3.403.187 fvj f. 2.705.013). Het totaal verzekerd kapitaal per ultimo 1932 bedraagt f,42 432.750 (v.j. f. 41.497.400) De koerswinst op effecten bedraagt f. 513.546 92 tegen in 1931 een verlies van f. 576 657.79, zoodat van dit verlies ruim 89" 'o is ingehaald. Hierbij dienen wij nog op te merken, dat wij voor de waardeering der effecten de 31 December koers volgen, met als maximum den koers van aflossing. Dit is oorzaak, dat onze effectenportefeuille f. 18 819 lager dan de beurswaarde in de balans is opge nomen. Landhypotheken komen bijna niet voor (ongeveer f.72000 op een totaal bedrag van f. 2.806.744). Executies kwamen ook in 1932 niet voor. De Premiereserve is in het boekjaar ge stegen tot ongeveer f. 7.443.000 (vorig jaar f. 6.978.742). In de toename is begrepen een extra-versterking door omwerking van een groep verzekeringen van 4'/» rentebasis op 3"; Hiervoor was noodig f. 16.648. De extra-reserven zullen in de balans 1932 voorkomen met ruim f. 1.550 000, zoo dat de extra waarborgen ruim 21°/o bedra gen van de zwaar berekende wiskundige reserve. In hooger beroep stond terecht J. F. V. uit Wassenaar, die bij vonnis van de Haag sche Politierechter was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, terzake van dief stal. Als getuige werd gehoord de heer J. F. N die mededeelde, dat hii zijn auto geruimen tijd onbeheerd had laten staan in de Papelaan, en toen hij terug kwam. gezien heeft, dat er twee personen bezig waren om de moeren van die auto los te diaaien Op zijn komst namen zij beiden de vlucht. De andere persoon was een ze kere J De procureur-generaal mr. Brants vroeg bevestiging van het vonnis. In hooger beroep stond gisteren terecht de rijwielreparateur H. J. C B. uit Leiden, die op 16 December voor den Haagschen Politierechter heeft terecht gestaan ter zake van mishandeling van den 83-jarigen J. S. welk feit gepleegd zou zijn op den Zijlsingel. Verdachte zou den 83-jarige eenige klappen hebben toegediend en bo vendien met een emmer vuil hebben ge gooid, waardoor getuige S. bloedend werd verwond. Een tweetal getuigen verklaarden dat de zaak zich geheel anders heeft toe gedragen, dan wat getuige S. (de mishan deldel meedeelde. Verdachte was door den Politierechter veroordeeld tot een geld boete van f. 25 subsidiair 25 dagen hech tenis. Verdachte beweerde dat hij zich ge noodzaakt zag. om te gaan verhuizen naar den Oude-Singel. Ook daar ondervindt verdachte steeds last van getuige S. De proc.-generaal mr. Brants, kon na het hooien van de verschillende getuigen a décharge niet tot het overtuigend bewijs komen en vroeg derhalve voor verdachte Vrijspraak. Vonnis 8 Maart as. Tenslotte stond in hooger beroep te recht T. de M. uit Katwijk aan Zee, die bij vonnis van den Haagschen Politierech ter van 16 December j.l. was veroordeeld tot een geldboete van f25 subsidiair 10 dagen hechtenis, terzake van diefstal van zand toebehoorende aan den Staat der Nederlanden in leder geval aan een ander dan aan verdachte. Op een vraag van den president waarom hij in hooger beroep was gekomen, deelde hij mede dat hij gaarne voorwaardelijk wilde gestraft worden. Bovendien merkt hij op dat de verbali sant hem het zand heeft laten behouden alhoewel hij het wilde terug gooien. De proc -generaal mr. Brants vroeg bevesti ging van het vonnis van de politierechter. Vonnis 8 Maart as. PREDIKBEURTEN. VOOR DINSDAG. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds g van Veenendaal. SASSENHEIM. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht Bijleveid van Haarlem. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds kema van Amsterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oppenhuizen c a., G Veldhuizen Azn. te Hantum; te Niet kerk (Z.), J. C. J. Dijkstra, cand. teLe CHR. GEREF. KERK. Beroepen N. Pekela Te Enschedé, J. Hovij ALG. DOOPSGEZINDE SOCIETE1 Drietal: Te Amsterdam (vac.-Niji J. E. van Brakel te Koog a. d. Zaan; l Cate te Sappemeer en dr. J. D. Da Leeuwarden. BEPERKING VAN HET AANTü] STUDENTEN. oor i ie t 'dee B •Fe Ie kl ,e kl kers In de „Tel" bespreekt de heer G stein, inspecteur van het M.O. de t van beperking van het aantal studi ek Er is, zegt hij, een voorstel gekomi neei aan de diploma's van gymnasim hoogere burgerschool geen studiën 7, te verbinden, maar de diploma-bezitt j te onderwerpen aan een toelatingsei door de universiteit af te nemen! Ic k] Dit noemt hij het plan van een 14 Want: Er waren in het studlejaai 1931 aan de universiteiten 9465, hoogescholen 2596, te zamen 12.061 denten. Elk jaar komen er dus weinig minder dan 3000 studente Elk jaar kregen dus, werd het voorst ren gevoerd, de universiteiten en hooges le k in September een kleine 3000 candi te examineeren. Maar daarvoor noch op zijn deze universiteiten en hoog. le k len ingesteld. Een examen in de si denkbare omstandigheden ontstoof vendien. Men werke dit ondoordachte stel maar eens uit. De voorstellers dit wijselijk na. Ook bij het begr» debat in 1932 in de Tweede Kamen 1 gedachte geuit (niet uitgewerkt); k wees de minister ze af; men leze antwoord. Schrijver zelf bepleit de practische middelen: 1. een ernstig onderzoek bij de tot®intl waarbij lagere en middelbare scho C.— ook met de middelen, die de weta der psychologie aan de hand do samenwerken om tot een antwoord vraag te komen: heeft de Ieerlior intellect en voldoet hij aan de anders waarden voor het onderwijs aan een deibare school? 2. het recht van de school om een ling, die blijkbaar, om welke reden os onderwijs niet volgen kan, niet lam: te laten.0 3. een onderwijs, dat vooral zich jj op „ontwikkeling", een onderwijs dtp» j minder gericht is op opwekking ra: werklust, meer dan op het aanbreng! veel parate kennis en „algemeen! wikkeling", een onderwijs dus, dat ifltaio breedte en meer diepte geeft 4. een onderwijs ook, waarbij men en mag eischen; mits de eisch gegil op en gerechtvaardigd wordt door ps logische kennis van de rijpende jen 5. Een eindexamen waarbij men „neen" zeggen. Dus hierbij niet eerste plaats zorg om de zwakken tf slagen: maar zorg voor de goeden, men geen roof aan dezen pleegt d<# een diploma te verleenen. waarvan vooraf de waarde vermindert door b k te schenken aan die het niet verdient' Voor deze 5 punten is de bestaan: voldoende. Ook voor een maatregel hij bovendien in overweging geeft] Een leerling ontvangt aan eenig 5 sium of eenige hoogere burgèrschc: eind-diploma en wil daarmede gat er deeren om examen te doen aan i faculteit der universiteit of eenige i ling der hoogeschool. In Septembi: hij zich daartoe inschrijven, met fl van de studie, die hij wil onderneiri npj, zijn diploma blijkt, welke school h« nsc verleende. Vanwege de universlte hoogeschool gaat nu de vraag minder gedetailleerd naar de scha >el( hem opleidde: Uw oud-leerling X zich aangemeld voor deze of die s acht u hem daarvoor geschikt? Eten kennend antwoord wordt ook aan student medegedeeld. Hij zal kunnen gaan bij dit ontkennend antwoord hij en de hoogieeraren zijn gewaarsü Reeds het repressieve van den maa. zal helpen. En de middelbare school er een ernstige taak bij, die haarce» goede zal komen. rleir te 1 le k Cel! dln -4; Mee :he< (dee ?a dee L I kl! I Joy: k C. kl i k ,C. kl In de week van 2025 Febr, zijo 'r; derland 102 faillissementen uitgespre Steunt, bij gelijken prijs en De Nederlandsche Indnstr'1, Hiermede dient gij Uu) If" En bestrijdt gij de werM"

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 12