GEURIGE BAAITABAK LEïDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 Februari jw TELEGRAMMEN. BIJEENKOMST DEK EVANGEL1SCI1E MAATSCHAPriJ. Rede van ds. A. G. H. van Hoogenhuyze. Gisteravond vond in de „Graanbeurs" een propaganda-avond plaats der Evange lische Maatschappij. Deze bijeenkomst werd door dr. Riemens met gebed geopend, waarna hij ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, lid van het Hoofdbe stuur en spreker van dezen avond welkom heette. Men meent, aldus spr., dat wij een vereeniging van „papen-haters" zijn. doch ons doel is positief en niet negatief. Ver volgens sprak ds. Van Hoogenhuyze over .Protestantsche Wapendragers in den strijd voor het Wereld-Protestantisme". Sinds 1853 staat onze Maatschappij pal voor de heilige goederen, die de Refor matie ons heeft gebracht. Wij denken in dit jaar, aldus spr., aan Prins Willem van Oranje; ook in de voor gaande jaren hebben wij beroemde marte laren der Reformatie herdacht. Spr. ge waagde van de toenemende activiteit van de Roomsche Kerk, doch daarnaast ook van de herlevende actie van 't Protestan tisme. Hij noemde daarvan verschillende voorbeelden (Calvijn-museum te Novon, Jan de Bakkerraam te Den Haag, Gustaaf Adolf- en Zwingli-herdenkingenh In 1931 is voor de Snanjaarden vrijheid van gods dienst ingevoerd zoodat ook daar het Protestantisme kan groeien. Meer en meer komt men onder den in druk van de gevaren die het Protestan tisme bedreigen' het Bolslewtsme, het Roomsche geloof, dat wil uitroeien, het geen de Reformatie heeft geschonken). Hoe z'et het Protestantisme er in dezen tiid uit? Telkens zijn er tiiden van inzin king geweest, maar nu zijn de slagen wel héél prg! Wij ziin soms geneigd te z°ggen: het Protestantisme heeft het in die vier eeuwen afeelegd. Maar tóch: wii houden vast! Het gaat niet door kracht of geweld, maar door 'sHeeren geest Waoendragers in ai'e landen hebben gewezen od de dwaalleer der Roomsche kerk. Ieder der Hervormers heeft ziiu eigen stemoel on de Reformatie gedrukt en toch waren zij verbonden, hetgeen snr. nader toelichtte. Uitvoerig schetste spr. hierop de ontzaglijke beteei-enis van een Luthpr een Calvnn en een Zwineli, het drievoudige tvt>e van het Protestantisme vertegenwoordigend. Vervolgens b^snrak hij de toenemende macht van de Roomsche kerk oo elk ge bied. Daartegen moeten wii stellen de vroomheid van Luther, de schrifteetrouw- he'd van CaWijn en de heldenmoed van Zwingli, en zóó striirien voor Hem. die ge zegd heeft: „Mijn Koninkrijk is niet van deze wereld". Alvorens te pauzeeren zette spr. in het kort doel en wezen van de Evangelische Maatschappij uiteen. In verband met de groeiende macht van Rome tracht de Evangelische Mij. het Protestantsch bewustzijn te verlevendigen en het ultramontanisme 'de inrichting van den Nederlandschen Staat te richten naar de uitsnraken van den Pauselijken Stool l tegen te gean. Hierbii wees snr. op de R-K. burge meestersbenoemingen. de R.-K. subsidies R.-K. universiteiten etc. Als één man moet men daartegen front maken. Tegenover het anti-godsdienstig streven van het Bo'siewisme dat onbegrensd is en tot in het Westen doordringt en waardoor een nieuw heidendom groeiende is. moet staan een klaar en zelfbewust Protestan tisme. Zoo ook tegenover het ondringende Roomsch Katholicisme, dat overal in het openbare leven tracht door te dringen. De kerk en de wereld zijn volgens Rome één. Het Protestantisme moet. van lauwheid en flauwheid onthpven worden. Het moet in nerlijk sterk worden want het is helaas zoo hooeloos verdeeld. Allen, die de grond waarden van het Evangelie omhelzen, moeten zich aaneensluiten. Geen eenvor migheid maar eenheid en zoo zal het Protestantisme tot een zegeoraal worden. De vijanden zijn vele in deze ontwrich tende en tot ondergang neigende wereld. Onbevreesd moet men pal staan voor de evangelische beginselen. .Het Woord" dient weer oo den voorgrond geoiaatst. zooals Luther het reeds gezegd heeft. De reformatorische taak is: ODkomen voor de zuiverheid van Gods Woord. Op ieder terrein de waarheden van het Evangelie uitdragen tegenover de nieuwe cultuur van ongeloof en bijgeloof. Helaas is het noodlg strijdbare helden te zijn om het Godsgebouw te voltooien. Zóó was het ten tijde van Israël, van de eerste Christenen, van Luther, zoo is het ook bij ons. Wij willen niet vergeten dat Nederland een Protestantsch land is: Staat en Kerk zijn in hart en n'eren Protestant gewor den. Van de vrijheid des geloofs heeft Rome misbruik gemaakt en tracht nu Nederland weer Roomsch te maken. Nederland komt langs velerlei wegen weer tot het altaar terug; daartegen gaat onzen strijd en deze is nu meer dan ooit noodig! Wij zijn geen .anti-papisten", eerbiedi gen ieders geloof doch keeren ons tegen het ultramontanistische streven. Als „wa pendragers" moeten wij zijn mannen van kloeken moed van groot geloof en van blijde hooD. gelijk de martelaren waren in den tijd dat de Reformatie onder bloed en tranen geboren werd. Als Protestanten moeten wij de hand in eigen boezem steken: gelooven en hopen in de toekomst des Herren. Strijden en overwinnen in den strijd tegen alles wat God's eer aanrandt. De toekomst ligt In de macht'ee handen van den drie-eenivn God. in Zijn dienst. Zijn gunst en Zijn Woord. Dr Riemens dankte den SDreker voor zijn kalme en moedige rede. Als conclusie stelde spr. vast, dat men tot meerdere een heid moet komen en wekte daartoe krach tig op. waarna hij met gebed sloot. E. H. B. O. Na een gehouden tweedaagsch examen, afgenomen door dr. E. Renauci slaagden voor het eerste gedeelte afd. Oranjekruis der Eerste Leldsche E.H.B.O -Brigade de dames: J. Wolters. M. Wolters, M. de Haan W v. Eyken G. Leen J. OostendorD. C Bink N. du Prie D. Mastrigt W. v Vliet S. J. Tuk ker C. Jamin W. Taverne A. W Smink E. Eykman N de Lance S R. H. Wtizen- beek S J H M. N'colaï R Liszt A. Anes H Kesselrine P B. v d Drift H. J Kul- venhoven M Remundt Adolf« E. G Bos M. de Wekker J. Verheul F. Driessen. R. Wurzer, J. Carlier en M, Durieux. VER. VAN OUD-LEERLINGEN VAN TUINBOUWCURSUSSEN. Feestavond van de afd. Leiden. Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan hield bovengenoemde vereeniging in café „Zomerlust" een feestavond Te ongeveer halfnegen opende de voor zitter J. H. Smit dezen avond met alle aan wezigen een hartelijk welkom te wenschen. in 't bijzonder de afgevaardigden van de afd. Amsterdam en Katwijk, de afd. Leiden van de Maatschij. voor Tuinbouw- en Plantkunde en de Tuiniers- en Bloemisten Ver. D.E.V. Spr. memoreerde in grove trek ken hetgeen de afd. in de afgeloopen 10 jaren heeft bereikt, om vervolgens de aan wezigen een gezelligen avond te wenschen. Na deze korte openingsrede van den voorzitter, brachten bovengenoemde afge vaardigden de felicitaties over van hun afdeeling en dankten zij voor de aange name samenwerking. Zij nog vermeld dat de Tuinders- en Bloemisten Ver. D.E.V. haar gelukwensch vergezeld liet gaan van een mooi en bloemenmand, waarvoor de voorzitter hartelijk dankte. Hierna werd het programma afgewerkt, onder leiding van het lid P. Verver, wien een woord van warmen dank toekomt voor z'n harde werken in dezen. Als eerste nummer werd vertoond „Een herinnering aan de afgeloopen 10 jaren", voorgesteld door middel van een groote pendule, waarvan de uren uitgezaagd wa ren, en zoodat bij eiken uurslag het hoofd van een dame zichtbaar werd. die een vers zong betrekking hebben op het doel en de werkzaamheden van de Vereeniging. Vervolgens werden voor de pauze nog opgevoerd een kluchtspel een voordracht en een solozang voor tenor, die veel succes oogstten en daarna een bloemenhulde met zar.g en blijspel en voordracht en tot slot een tableau „laat bloemen uw tolk zijn", die alle eveneens in den smaak vielen. De voorzitter dankte alle medewerkenden voor hun spel en zang, waarna een aanvang ge maakt werd met het bal. Met genoegen kunnen bestuur en feestcommissie op de zen avond terugzien. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Ledenvergadering der afdeeling Leiden. De gisteravond onder voorzitterschap van prof. mr. R. Kranenburg gehouden ledenvergadering, was in de eerste plaats aan de gewone jaarlijksche werkzaam- neden gewijd. De periodiek aftredende leden van het bestuur, behalve de voor zitter. mevr. W. van Itallie—Van Embaen en de heer C. F. Vlieland, werden her kozen. De afgevaardigde naar de algemeene vergadering, de heer Pont. bracht een uit gebreid verslag uit. De motie-Leiden be treffende het voorstel van het hoofdbe stuur inzake bezuinigingsvoorstellen, werd na bestrijding door mr. Marchant Inge trokken. Nadat de heer De Ren Sr. verslag over de laatste Federatievergadering had uit gebracht, waar voornamelijk verkiezlngs- zaken werden besproken, kwam het beleid van den afgevaardigde in den Gemeente raad in discussie. Van verschillende zijden werd den heer Vos hulde gebracht voor zijn optreden, in het bijzonder waar het onderwijszaken en volksgezondheid gold. Hierna werd overgegaan tot bespreking der vervroegde verkiezingsactie. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Maatschappij tot hotel exploitatie ..Huis ter Duin". Zuid-Boule vard 5. Noordwijk. De statuten zijn gewij zigd. Wijziging handelsnaam in: N.V. Maatschappij tot hotelexploitatie „Huis ter Duin". Maatschappij tot Exploitatie van het Hotel. Café en Restaurant Paviljoen ..De Leede". Dorpsstraat 322 B. Warmond. Uit tredend commissaris: A. de Gidts, Pijnacker. dd. 29 Dec. 1932 Opheffing Bloembollen Exporthuis Noordwijk. Schoolstraat 73. Noordwijk aan Zee. handel in bloembollen. .ARBEIDSBEURS. Op den 23en Februari 1933 waren 3656 (v. j. 2753) werkzoekenden ingeschreven. Onze oud-stadgenoote, mej. J. J. Henny. onderwijzeres aan de Chr. Be waarschool te Almelo, is benoemd als hoofd aan de Chr, Bewaarschool te Pijnacker (Z.-H.l. In het Stedelijke Museum „De Lakenhal" zijn tijdelijk tentoongesteld vijf fraaie portretten, levensgroote borst beelden, gedateerd 1627 en hoogstwaar schijnlijk voorstellende leden van netzelfde gezin: man. vrouw en drie dochters. De leeftijd der voorgestelde personen, gekleed in het kostbare en weelderige costuum van voorname lieden uit dien tijd is met de dateering op ieder stuk vermeld. De eigenaar W. A. A. J. baron Schim melpenninck van der Oye te Voorschoten heeft deze schilderiien voor korten tijd ter expositie aan de Lakenhal afgestaan, voor namelijk met de bedoeling om de portret ten in ruimeren kling bekend te maken. Teneinde misschien eenige gegevens te verkrijgen omtrent de identiteit der voor gestelde personen, waarvan tot heden nog niets bekend is. De portretten waren reeds van 1830 op „Duyvenvoorde" aanwezig en vermoedelijk ook vóór dien tijd. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een tentoonstelling van schilderwerk van H.H. Kameriingh Onnes, welke de Leidsche Kunstvereeni- gmg in de Lakenhal heeft ingericht. De opperwachtmeester-administrateur van Toorn van 1 R.V.A. uit Utrecht en de opperwachtmeester-instructeur Kosdorff van 2 R V A te Den Haag worden overge plaatst naar Leiden. De politie alhier heeft aangehouden den 20-jarigen J. van T. uit Haarlem, die aldaar een bakfiets had gehuurd en deze hier ter stede trachtte te verkoopen. Hij is als verdacht van verduistering naar Haarlem overgebracht. Voorts heeft zich bil de politie een zekere G. H. v. d. B uit Rotterdam aan gemeld, die volgens zijn zeggen ten nadeele van een Rotterdamsche firma verouiste- ring had gepleegd ten bedrage van circa t. 60.—. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN TOKIO. 24 Febr. iReuter). De Japanschc garnizoens te Peking en Tientsin zijn ge waarschuwd een verdedigende positie in le nemen en niets te doen, wat de toe stand zou kunnen verscherpen, daar men vreest, dat de operaties in Jehol tot on lusten in Noord-Chlna leiden. De Japansche militaire autoriteiten schijnen er zeker van te zijn. dat de opera ties in Jehol spoedig en gemakkelijk zul len worden beëindigd, want aldus be weren dezelfde militaire autoriteiten de geregelde Chineesche troepen langs de Oostelijke grens van Jehol toonen weinig teekenen van weerstand. En zouden tal rijke gevallen van desertie voorkomen. Uit Bellijn wordt gemeld, dat volgens een aan het Wolffbureau verstrekte rnede- deeling van officieele Japansche zijde, de Japanners niet voornemens zijn, zooals beweerd werd om na de bezetting van Jehol, naar Noord-China door te dringen, alsmede, dat Japan niet van plan is Sjanhaikwan blij vênd te bezetten. Inte gendeel zou Japan "bereid zijn het conflict te localiseeren en onmiddellijk te onder handelen, zoodra China goeden wil en vertrouwen toont. TOKIO, 24 Febr. (V.D.). Het Japansche kabinet heeft in overeenstemming met den Kroonraad besloten, dat morgen een definitief besluit zal worden genomen over Japans uittreden uit den Volken bond en den vorm, waarin dit zal ge schieden. GENEVE, 24 Febr (V.-D.i Heden morgen is de Volkenbond bijeen gekomen teneinde een beslissing te nemen over 't conflict in het Verre Oosten. De buitengewone Assemblée, onder voor zitterschap van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Hymans. zal moeten stemmen over het door de Com missie van Negentien uitgebrachte rap port. dat door de Japansche regeering is afgewezen- De goedkeuring van het rap port door de Assemblée beteekent een ver- cordeeling van Japan, wat gezien de po sitie van Japan als groote mogendheid, die een permanenten Raadszetel te Ge- nève bezet, mede-oprichter van den Vol kenbond en »ijn voornaamste steunpunt in Azië is, en gezien het gevolg, dat Japan in dit geval uit den Volkenbond zal treden, van buitengewone beteekenis zou zijn. Er is geen plaats meer onbezet, noch in de ruimte voor de afgevaardigden, noch op de gereserveerde, publieke of perstri bunes, als de zitting door den voorzitter Hymans wordt geopend met een verkla ring namens de commissie van negen tien, waarin alle daarin vertegenwoor digde mogendheden verklaren, zich na zorgvuldig onderzoek geheel te vereeni gen met het door de commissie uitge werkte rapport, zoodat zij besloten heb ben bij de thans beginnenden discussies, geen nieuwe verklaringen meer af te leggen. Na deze inleiding van den voorzittef kreeg de Chineesche gezant Dr. Yen het woord om een verklaring af te leggen. Namens de Chineesche regeering deelde hij mede, dat deze het rapport van de Commissie van Negpntien onvoorwaarde lijk aanvaardt. De Chineesche regeering vestigt de aandacht erop, dat wanneer Japan het rapport verwerpt, de rechten van China volgens artikel 15, alinea TV, onaangetast blijven Dr. Yen verklaarde verder dat China zicht verlicht en dank baar gevoelt, omdat de Volkenbond Ihatis eindelijk de schending van het Volken bondsverdrag door een machtig lid heeft veroordeeld. Japan is thans door zijn po litiek van onbeperkt misbruik van geweld volkomen geïsoleerd. Het lijden van China in de laatste zeventien maanden is zonder weerga in de geschiedenis der mensch- heid De Chineesche regeering neemt er nota van, dat het rapport eenstemmig de schending van de territoriale souvereini- teit van China door Japan heeft gecon stateerd De onbeperkte souvereiniteit van China in Mandsjoerije is door den Volkenbond plechtig erkend- Met voldoe ning neemt China er voorts kennis van dat alle staten die deel uitmaken van den Volkenbond eischen. dat Mansjoerije niet erkend zal worden. De Chineesche regee ring juicht de voorgestelde samenwerking met de Amerikaansche en de Russische Sovjet-regeering ten zeerste toe. NANKING. 24 Febr. (V. D.) China bereidt zich. na de afwijzing van het Ja pansche ultimatum inzake de ontruiming van de provincie Jehol door de Chinee sche troepen, voor op een openlijken oor log met Japan. Omtrent de afwijzing zelf wordt nader gemeld, dat deze bijna onmiddellijk na ontvangst van het ultimatum op het Chi neesche ministerie van buitenlandsche za ken geschiedde. Er wordt o.a. in verklaard: „Het feit, dat Japan niet alleen voorne mens is de provincie Jehol aan te vallen en te veroveren, doch verklaart, dat zijn militaire operaties zich ook zouden kun nen uitstrekken tot Noord-China, is vol doende om te bewijzen dat zijn agres sieve politiek ongewijzigd is gebleven. China behoudt zich natuurlijk het recht van zelfverdediging voor. waarbij alle ver antwoordelijkheid rust op Japan". Inmiddels gaan de gevechten in Jehol voort, en o.a. rondom Narding hebben hevige schermutselingen plaats gehad en hebben beide partijen zware verliezen ge lden. Nanling, dat door Chineesche troe pen bezet is, heeft eenige hevige aanval len van Mandsjoerijsche troepen door staan. Acht bajonet-charges werden uit gevoerd doch de Chineezen wisten zich te handhaven. Japansche vliegtuigen hebben voorts Tsjaoyang gebombardeerd en verscheidene hulzen vernield, terwijl onder de burger bevolking eenige slachtoffers vielen. GENEVE. 24 Febr. (Reuter). De Volken- bondsassemblee heeft eenstemmig de slot conclusie der Commissie van 19 tot rege ling van het Chineesch-Japanscb conflict aangenomen. Alleen Japan stemde tegen. Matsoeoka verklaarde dat de leden der commissie geen juist inzicht hebben in den toestand van het Verre Oosten en de moeilijkheden van Japan. RECLAME. W HAVEN 20 45 cent per j - 18 cent per ons Fa. Wed. C. J. VISTER - LEIDEI AARDBEVING IN NOORD-CHILI. SANTIAGO. 24 Febr. (V.D.). Uit Iquique wordt gemeld, dat twee krachtige aard schokken gisteren bij het aanbreken van den dag in Noord-Chili zijn waargenomen en een paniek onder de bevolking ln de steden veroorzaakte. De schokken gingen gepaard met onderaardsch gerommel en met lichte verschijnselen. In het binnen land werden verscheidene huizen vernield. DE TOESTAND IN DUÏTSCHLAND. BERLIJN. 24 Febr. (Wolff). In het Ber- lijnsche hoofdbureau van politie is een be gin gemaakt met de reorganisatie der politieke politie, welke geleidelijk bij het ministerie van binnenlandsche zaken kan worden ingedeeld, en krachtig zal worden toegerust. Speciale afdeelingen van de Schupo zul len ter beschikking worden gesteld van de politieke politie; zij zullen met de meest moderne middelen toegerust de uitvoering der maatregelen van de politieke politie op zich nemen. GLEIWITZ, 24 Febr. (V.D.) In den afge loopen nacht tegen kwart over drie ont plofte voor den winkelingang in het ge bouw van het sociaal-democratische „Ober schlesische Volksblatt" een bom. waardoor alle vensters en een stuk muur werden vernield. De materleele schade wordt ge schat op ruim duizend Mark. Door den luchtdruk weiden ook aan de overzijde van de straat tal van ruiten vernield. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. De da ders zijn tot nog toe onbekend. BRESLAU 24 Febr (V.D.) In een der grootste zalen van Breslau zou de voorma lige politie-president van Berlijn en oud- minister van binnenlandsche zaken in Pruhen Greszinski en prof. Nolting een verkiezingsrede houden, terwijl een klei nere verkiezingsvergadering zou worden gehouden te Hunsdsfeld bij Breslau. Toen in de groote zaal te Breslau tijdens de rede van Greszinski een nationaal-soclalist een hellroep op Hitier uitbracht ontstond een vechtpartij tusschen ongeveer 150 nazi's en Reichsbanner-leden. In totaal werden 12 personen gewond, waarvan vijf ernstig. De vergadering werd door de politie ontbon den Ock de vergadering te Hundsfeld moest door de politie wegens ordeversto ring ontbonden worden. DE ONTWAPENING. DE LEVERINGEN DER ENGELSCHE WAPEN-INDUSTRIE. LONDEN. 24 Febr. (V.D.). Naar aanlei ding van de berichten van de laatste dagen over de leveringen der Engelsche bewapenings-industrie, constateert de „Daily Express" dat de aandeelen der be wapeningsfirma Vickers de laatste dagen nan de beurs zijn opgeloopen Het blad vraagt zich af waarheen de leveranties gaan, aangezien slechts een klein gedeelte rechtstreeks naar Japan en China wordt uitgevoerd. Volgens een mededeellng van het Ministerie van Handel zijn in de af geloopen maand in het geheel geen trans" porten van oorlogsmateriaal naar Japan en China uitgevoerd. Het ziet er naar uit, dat de kleine mogendheden in het Verre Oosten de wapens bestellen om ze daarna naar Japan uit te voeren. De Siameesclie legatie te Londen gaf in een officieele mededeeling toe, dat zij tien tanks in En geland had besteld, doch voegde hij er aan toe, dat Siam „een vreedzaam land" was. De „Daily Herald" publiceert eenige foto's uit een munitiefabriek bij Londen, waar men granaten van elk kaliber in een lange rij ziet opgesteld. De betrokken fa brieken hadden in den laatsten tijd weer vele munitie-arbeiders in dienst genomen waarvan de meesten sedert den oorlog niet meer gewerkt hadden. Het blad weet te melden, dat in de laatste twee maanden door een Engelsche firma 36 millioen ge weerpatronen en door een andere firma meer dan 1000 machinegeweren naar het Verre Oosten zijn verzonden. De uitvoer van geweerpatronen was in deze korte periode van 1933 driemaal zoo groot ge weest als den geheelen uitvoer van 1032, die 13 millioen patronen had bedragen, terwijl het aantal geëxporteerde machi negeweren in 1932 800 stuks bedroeg. Tal rijke wapen, en munitietransporten naar Chtna geschiedden uit Liverpool en andere Engelsche havens. Ook de uitvoer van ex plosieve stoffen naar China is den laatsten tijd toegenomen. DE NIEUWE PORTUGEESCHE CONSTITUTIE. LISSABON, 24 Febr. (V.D.). Ter voor bereiding van het plebisciet, aat op 19 Maart a.s. in Portugal zal worden gehou den, is gisteren een beknopte samenvat ting van de nieuwe grondwet gepubliceerd. Deze grondwet treedt in de plaats van het ontwerp, dat in Mei j.l. gepubliceerd werd en van verschillende zijden oppositie uit lokte. De belde onderwerpen toonen echter niettemin een groote overeenkomst. Het nieuwe ontwerp houdt in vrijheid van vereeniging en vergadering, de Habeas corpus-bepaling behoudens buitengewone omstandigheden en andere rechten. De staat erkent het gezin als de basis voor het behoud van de sociale en politieke orde De leerplicht wordt ingevoerd en er komt scheiding tusschen Kerk cn Staat. Niettemin zal Portugal de diplomatieke relat'es met het Vaticaan handhaven. De openbare begraafplaatsen zullen onttrok ken worden aan het toezicht der Katho lieke Kerk en geseculariseerd worden. De algemeene militaire dienstplicht wordt ingevoerd en de president der republiek wordt om de zeven jaar bij openbare ver kiezing gekozen. Hij benoemt en ontslaat de regeering en kan in het belang van den staat de Nationale Vergadering ont binden. Deze bestaat uit negentig leden die om de vier jaar worden gekozen. Zij werkt samen met een Kamer van Corpo raties, die uitsluitend adviseerende be voegdheid heeft. De grondwet kan elke tien jaar herzien worden. Tot de perso nen, die niet tot president der republiek kunnen worden gekozen, behooren de leden van de Koninklijke Familie tot in den zesden graad. DE AMERIKAANSCHE MARINE. WASHINGTON, 24 Febr. (Reuter). Het Representantenhuis heeft de marinebe- grooting voor het a.s. dienstjaar aange nomen. Zij beloopt 313.419.000 dollar. De uitgaven voorzien voor den bouw van nieuwe schepen bedragen 54.345.000 dollar. De marinebegroottng is daarop naar den Senaat gezonden. PARIJS, 24 Febr. (V.D.). De sten® in de Ontwapeningscommissie te Gen over het Fransche legerplan wordt it Parijsche pers algemeen beschouwd een overwinning voor het Fransche sla punt die, hoe gering zij ook moge bewijst dat Frankrijk de oude vriendi van mogendheden, welker medeweri een tijd lang tengevolge van een V Fransche propaganda verloren dreigde gaan, heeft teruggewonnen. Desten^ betreurt men het, dat Polen niet oi de aanhangers van het Fransche plas ..«idd De ..Petit Parlsien" noemt de stemc °rldd de bekroning van het onvermoeide wei van den Franschen minister van bui landsche zaken Paul Boncour en minister voor de luchtvaart Pierre De systematische obstructie van Duitschen vertegenwoordiger heeft slotte zelfs de geduldigste commlssiel 8^ st; geërgerd en daardoor het resultaat de stemming beinvloed. Het „Petit Journal" schrijft, dat resultaat van de stemming de beste di is dien men Paul Boncour en Pierre dscl èv cerl V blegr edeeld In ,ste st; cliting kke tol wind. k we voor hun heldere en logische uiteen§iiige vi ur om tingen had kunnen bewijzen. Integenstelling tot de andere bl: trekt Pertinax in de „Echo de Paris' de stemming de conclusie dat het Fi «i sche plan tot uniforme organisatie legers geen kans on aanvaarding zal 1 ben. Dit vooruitzicht acht hij de !ll'ec' 1 gunstiger, omdat het aanvaarden van plan een volkomen verlamming van Fransche strijdkracht zou beteekenen is de de Br sieren depresi ie Gc CONCENTRATIE IN' ZUID-AFRIK KAAPSTAD, 24 Febr. (Reuter). Tol ver is de verdeeling der kabmetS! ,sahe nog niet ter sprake gekomen. Smu! Hertzog zijn overeengekomen, dat het '°r''T maatschap van Zuid-Afrika van het sche Gemeenebest geheel zal wörden handhaafd. Ook de kleurlingenkwestie is gerej inet qame is hei speciale k e-roJ: inlanders van de Kaap gewaarborgd, parlement zal waars hijnlijk volgende i worden ontbonden. De begrooiing zal meer worden ingediend. De beliandi daarvan zal de eerste taak zijn van nieuwe parlement, dat waarschijnlijk t in Mei algemeene verkiezingen zijn houden, in Juli zal bijeenkomen. Reuter verneemfnog, dat Hertzog 8 minister in de coalifieregeering zal en dat Smuts een zetel zal krijgen het kabinet. (mmog< ïngela: Bleken weer o sneeu ndii word het he lisko In Mi streng Iperat' LU( r voor lur 's i r nam 1CBT IAANS bbr. o HET ENGELSCHE VISSCHERIJ-BED! LONDEN 23 Febr. (Reuter). In—, - Lagerhuis heeft de conservatief Gn la&' 5 verklaard, dat het visschersbedrijl dreigd wordt met den ondergang en met algeheele vernietiging, hooidzal als gevolg van oneerlijke buitenlani concurrentie, zooals dumping en in gevallen ook door buitenlandsche sidieering. Ook andere sprekers wezen op het treden van verschillende landen, zooii Scandinavische landen, Nederland Rusland met betrekking tot hun ri uitvoer naar Engeland. Zij waren, Gretton, van oordeel, dat het huidip voerrecht van 10 procent verhoogd M te worden tot 33 1/3 procent. De liberaal Mackenzie, die voorst» is van vrijhandel en het Labourlid G" feil. oefenden critiek uit op de tarls politiek. Grenfell verklaarde, dat bet brek aan koopkracht de voornaamste zaak was van de moeilijkheden waarin yisscherijbedrijf zich bevindt. De minister van landbouw wees dat bij de onderhandelingen welke met andere landen worden gevoerd Engelsche belangen nauwkeurig in hel worden gehouden. Er waren nog r besluiten genomen daar de commissie advies voor de tarieven in sommige vallen haar beslissing had uitgesteld afwachting van het resultaat dezer on, handelingen. De minister kon nog niet zeggen, neer de onderhandelingen zouden be digd zijn. doch de regeering is van deel. dat de tegenwoordige groothal» prijzen voor visch niet loonend zijn het visscheriibedrijf zoowel voor het nenlandsehe als het buitenlandsche. streeft er derhalve naar de groothan» prijzen te verhoogen. de toestand van burgeimeesfl ?,au,f CERMAK. MIAMI, 24 Febr. (V.D.). Men gel' jgjnj dat de burgemeester van Chicago Cert ™.cl. die bij den moordaanslag op pre® Roosevelt ernstig gewond werd. einde door de crisis heen is. Hoewel hij ..o?1 g( zwak is en een onrustigen nacht had, klaarde hij gistermorgen, dat hij zienstep beter voelde. Ook de toestand van Mrs. Gill, die den aanslag gewond werd, is bevredra^^ fngfo frilde; »n d ien e valscue dollar-biljetten. NEW-YORK, 24 Febr. (Reuter). De York Times" meldt, dat 1000 valsche jetten van 100 dollar in omloop zijn bracht. De biljetten komen vermoed; uit Rusland en zijn zeldzaam goed maakt. Verscheidene zijn te Chicago dekt, doch ook in China zijn enkele W slag genomen. De regeeringen van vreemde mogendheden zijn gewaarscm (1TENL, et Noo kate rm. te vijf au! star lailë i ild 51 onmc Mie he RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2