El 3 'tijt tuiti nruuh latom,,.. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Februari 1933 Vierde Blad No. 22373 BUITENLAND. HUl *0.7 o.3 0.2 27J 29 14 24 491 duitschland. C. G. SMIT - STEENSTRAAT 49 - TELEFOON 485 UW HUIS VOOR FIJNE VLEESCHWAREN WARME CROQUETTEN EN SALADES! oostenrijk. RECHTZAKEN. de moordzaak-eschauz1er frankrijk. zuid-afrika. spanje. Burgerlijke Stand v. Leiden UIT DE BONTE WAERELD. [aLGEMEENE toestand. Tot „„■mWspening en Conflict for het 61, Iw Verre Oosten. Japie, ieer ikeurdi" Per pui "ii en 2)| 2UAD1 VOO b *Wo« brui ImoMcommlssie der Ontwapenings- ,tie heeft met 21 stemmen het voorstel goedgekeurd, waarin wordt dat een regiem van vel- slleen in overeenstemming te bren- met een defensief militair statuut, merkte effectieven, korten diensttijd /termijn voor langzame mobilisatie leb medebrengt. l5lny onthield zich van stemming. IBllaansche delegatie heeft na de Henderson gevraagd, welke betee- e uitslag der stemming heeft daar hoofdcommissie alle 64 conferentie- Uieden zijn vertegenwoordigd, idagmiddag zal de eerstvolgende der commissie worden gehouden, 'incident tusschen Henderson en Na ren gisteren is bijgelegd en aan den ng van de zitting voerde Nadolny bet woord, ter verdediging van het lie voorstel om de kwestie van het 'rèl te bespreken voor de effectleven, Duitschland stemde echter voor dit (L De Itallaansche gedelegeerde te toen nog een bemiddelend voor ingenomen te doen krijgen, lnhou- öat Ingeval de hoofdcommissie het tm der effectleven zou bestudeeren reu worden overgegaan tot eenlge ling alvorens het probleem van het sal besproken zou zijn. Voor dit ■1 stemden echter alleen Oostenrijk, xije. Italië. Zwitserland, Rusland en •und door Eden bracht Paul Bon iaar voren, dat er twee duidelijk on- idden problemen zijn. Daar de hoofd ssie reeds een besluit had genomen inste van een voorgaande bespreking iMtieven, is het van belang, dat men opzicht ook het eerst tastbare resul- bereikt. Daarna komen dan de pro van het materiaal en de koloniale lachten. Engeland, de V. S„ België, inavië, Spanje, de Kleine Entente en Zutd-Amerikaansche staten stemden iet Fransche voorstel. Polen stemde 95 ld ETTI 4. brep 1.8 kor remmissie van negentien ter behan- van het conflict in het Verre Oos- glsteravond in slotzitting bijeenge- ten einde de buitengewone Assem- 6 0 an heden voor te bereiden, waar ge- zal worden over het eindrapport omissie. s een gentlemen's agreement geslo- at geen der mogendheden een ver ft 9 231 afleggen daar volgens de mee- *der commissie een verdediging van mot slotrapport niet gewenscht wordt In de zitting der commissie van 19 rts overeengekomen na de stemming w bijeen te komen en zich te con- ren als controlecommissie. Groote aart de kwestie wat voor houding de DKKfUfbond zal aannemen Ingeval na de ling de opmarsch der Japansche 1 in de provincie Jehol mocht wor- 1 ,J^oortgezet en daardoor de Chlneesche tog den Volkenbond opnieuw op- iken J aam zou kunnen maken op 'n schen- tan het Volkenbondspact volgens art. opmarsch is inmiddels inderdaad nu China het Japansche ultima- heeft afgewezen. De grensplaatsen eho! worden door de Chineezen ont- maar verder op is de meest krach- igenstand georganiseerd, lens een bericht uit Manila heeft de andant van de Amerikaansche vloot erloven voor de officieren van de bij Mlppijnen gestationneerde oorlogs- en opgeschort. Deze maatregel wordt Iveerd met den gespannen toestand t Verre Oosten. Ingeval van bijzon- gebeurtenissen moet de Amerikaan- floot onmiddellijk koers kunnen zet- aat Sjanghai of andere Chlneesche In Japansche kringen heeft het van de opschorting van verloven opzien gebaard. ÏLF- OP" I OM- b«- I ES-1 dl- ELS oerd I (jil De verkiezingsactie. |ltr heeft te Frankfurt a. M. weer een Sin groote redevoeringen gehouden, Jheel overeenstemden met die, elders (uitgesproken. Opmerkelijk blijft de Isrende toon tegenover het Centrum! [leider van het Centrum, dr. Kaas, I te Dortmund- Hij zeide o.a. Inn gaat over Duitschland. Door het llltieken van den omroep is het thans machthebbers veroorloofd tot geheel ïhland te spreken. Het Harzburger |t heeft bewust het Centrum uitge leid. De regeering speelt met vier- iplannen leentjebuur bij de bolsje- a Nooit is in Duitschland zoo Wil- kh geregeerd als thans. Een staats ie die behalve al het andere, ook de contingenteert kan zich niet i handhaven. Het Centrum staat gereed om aan ieder werk aan den dat nationaal en christelijk Is deel femen. Bruggen moeten worden ge ien over geloof en regeeringen heen [de ware gemeenschapsgedachte, die pn de redding van Duitschland be- lent peneens opmerkenswaardig is een rede J1-Prick te Hamburg. Hij zeide o.m.: p' staat vast, dat wanneer de nat-soc. bondgenooten de meerderheid niet Wen, het nog onmogelijker zal zijn, dat [andere kant een meerderheid vormen -n-Daarmede is dan echter noodtoe- foor den staat geschapen, die de egeering de volmacht geeft op haar s,™ blijven tot heil van het Duitsche u„ v"der zeide Frick nog o.a.: Wij tfero Toor 'let; feit, dat zekere jjr.^dngen de beteekenis van den tijd nog niet goed hebben be- H it ^genstand bieden aan de po- i;,,. rilksregeering. Dat is zoowel ita."lt5chland als ook de Noord- "tlster den het geval. Ik, als rijks- i.Lvan binnenlandsche zaken, zou fct "'"'Eend willen waarschuwen i n™,r gaan op dit gevaarlijke iiau,cÜksregeering bestaat er tw ln.ij Z|J ls veeleer vastbesloten it t» „?,en van den Main haar gezag stand d tHet 6611 ondrageüjke een landsregeering het RECLAME. 6154 duldt, dat in de zwart-roode pers, die nog onder de bescherming van de huidige landsregeering staat, leden van de rijks- regeering worden beschimpt. Hier zal de rijksregeering Ingrijpen, zelfs, wanneer 't gezag van de regeeringen der landen daardoor schade mocht lijden. Wat ik hier gezegd heb van de Zuid-Duitsche landen geldt ook voor de vrije en Hansa-stad Hamburg Wanneer de huidige macht hebbers in Hamburg gelooven recht te hebben nog verder in functie te blijven, zou ik hun willen zeggen, dat zij na 5 Maart nog meer moeten leeren zich aan te passen aan de richtlijnen van de rijks regeering. Ook de regeering der landen zullen intusschen begrepen hebben, dat de rijksregeering vastbesloten is haar doel met alle middelen te bereiken en dat het geen zin heeft haar moeilijkheden in den v,eg te leggen De rijksregeering zal de ont wikkeling in landen, die nog een regee ring hebben, die niet in de richting der rijksregeering gaat, met bijzondere aan dacht volgen en, wanneer daartoe aan leiding bestaat, meedoogenloos door tasten. Zuid-Duitschland zal deze „waarschu wing" op prijs weten te stellen en zich krachtiger dan ooit aaneensluiten tegen Berlijn! Het ls een zeer bedenkelijke uit lating van dr. Frick Goering heeft intusschen nog eens van de politie-autoriteiten verscherpte cen suur op de pers, pamfletten etc. geëischt. Zijn decreet eindigt: Ik verwacht thans van alle politieautoriteiten, dat het con troleeren der pers en het opstellen en verdeelen van vlugschriften met groote opmerkzaamheid zal geschieden en dat met kracht zal worden opgetreden, indien daartoe aanleiding bestaat. Ik zal beambten, wien het zal ontbreken aan den vereischten dienstijver, discipli nair straffen. Hoever de censuur gaat bewijst het volgende: Vockel, de secretaris-generaal der Duit sche Centrumpartij heeft het volgende telegram gezonden aan Rijkscommissaris Goering „De redactie van het Niederrheinische Tageblatt", Kempen (Niederrhein), deelt mij telefonisch het volgende mede: Op 22 Februari des middags om half vijf heeft een afdeeling S-A. de druk kerij bezet en de uitlevering geëischt van een nummer der editie, om deze eventueel geheel in beslag te nemen- De politiecom missaris van Kempen is telefonisch ont boden. Ook hij heeft een nummer der krant geëischt. De politiecommissaris zag deze door met den SA-leider en heeft de editie vervolgens „vrijgegeven." Vanmor gen heeft de uitgeverij van het blad van den Landraad een beschikking ontvangen, dat de politiecommissaris van Kempen opdracht heeft de krant voor de uitgifte door te zien en na te gaan of zij mag worden vrijgegeven. Tegen deze beperking der persvrijheid wordt geprotesteerd, terwijl wordt ge- eischt, dat de Landraad direct opdiacht krijgt zijn beschikking terug te nemen, waarvan per omgaande mededeeling wordt verzocht" Hoezeer de politie zich gaat vereenzel vigen met de Nazi-organisaties komt tot uiting in de volgende uitlating van den nieuwen Berlijnsche politie-president: Vergeten wij niet de groote verdiensten der nationaal-socialisten, van hun dap pere SA. en S.S.-mannen; vergeten wij niet de wakkere Staalhelmers en, dit ver zoek ik een leder uwer nadrukkelijk, ziet in hen uw beste bondgenooten, uw trouwe helpers bij de onderdrukking van onlusten en de uitroeiing van mistoestanden. In tal van plaatsen vinden geregeld botsingen plaats- Te Leipzig viel l doode en werden 7 personen zwaar gewond. El ders tientallen gewonden In de maand Januari is het aantal wer kende arbeiders teruggeloopen van 42.1 tot 40.2°/o van de plaatsingscapaciteit, dit is het maximum aantal werklieden, die volledig werk kunnen verrichten, terwijl tegelijkertijd de „uren"-capaciteit terug liep van 36.4"/o tot 33-3°/o. De gemiddelde öagelijksche arbeidsdag bedroeg in Jan. 6.73 uur tegenover 6.93 in December 1932. Bij de bedienden liep de plaatsing terug van 58.9 tot 58"/o- De achteruitgang is van meer dan gewone seizoenbeteekenis. Nieuwe wending in het Hirtenbcrg geval. Seefehlner. de directeur-generaal der Oostenrijksche spoorwegen is plotseling ontslagen. Officieel wordt daarover mede gedeeld, dat de Bondskanselier gisteravond informaties gekregen had volgens welke Seefehlner pogingen had gedaan om eenige arbeiders er toe te brengen de wapens van Hirtenberg naar Hongarije te verzenden en slechts leege wagons naar Italië te laten gaan, waarheen de wapens teruggezonden moeten worden. De bondskanselier heeft dit, ais con sequentie van zijn in de wapenaangele genheid afgelegde verklaringen, medege deeld aan den minister van handel, die in overleg met hem en den president der bondsspoorwegen daarop tot genoemden maatregel heeft besloten. Over de gang van zaken wordt nader gemeld van de zijde der soc.-dem.: Op 22 dezer moest de afgevaardigde König in het bureau van den directeur- generaal komen om met hem te spreken over de Jinancleele positie der spoorwegen en over de elschen van de arbeiders, die een proteststaking op 1 Maart willen houden. Bij deze gelegenheid deelde de directeur-generaal aan König mede, dat het volgende plan bestond: De in Hirtenberg liggende wapenen zouden naar Italië worden vervoerd, niet langs den gewonen weg over den Semme- ring, maar over WienerNeustadtAspang De zending zou eerst naar Wiener-Neustadt gaan Daar zou zij bij vergissing en met behulp van een verkeerden wisselstand op het spoor naar Oedenburg worden gerold en over de Hongaarsche grens worden ge reden. Te Oedenburg was reeds alles voor bereid om de wagons te ontladen. De leege wagons zouden opnieuw worden verzegeld en dan naar WienerNeustadt worden teruggezonden, zoogenaamd als bij vergis sing vervoerd. Vandaar zouden deze ge plombeerde leege wagons, gedeclareerd als zoogenaamd wapentransport naar Italië worden gerold. Zou dit gelukken, aldus de directeur- generaal dan zou het wapentransport naar Hongarije een geregelde zaak worden waaruit ook voor de spoorwegen in de toekomst belangrijke inkomsten konden voortvloeien. Hierbii had immers ook het personeel belang. Bovendien hadden de spoorwegen een vordering op de firma Ganz te Boedapest. Men kon echter het geld niet krijgen tengevolge van de Hon gaarsche deviezenbepalingen. Nu was aan de directie van de spoorwegen met be slistheid toegezegd, dat zij het geld toch zouden krijgen, wanneer de wapens werke lijk in Oedenburg aankwamen. Het was den directeur-generaal duidelijk, dat dit plan slechts dan kon gelukken, wanneer de spoormannen hun medewerking ver leenden. Voor dit geval zou hij bereid zijn voor den vriien vakbond der spoorweg- mannen 150.000 schilling te storten Hij had ook maatregelengenomen, dat de Christelijk-sociaal georganiseerde spoor wegmannen er het zwijgen toe zouden doen. König gaf den directeur-generaal geen beslissend antwoord, maar riep onmidde- lijk de voormannen van de sociaal-demo cratische partij bijeen en gaf hun het gesprek van den directeur-eeneraal weer. In overleg me'; het partijbestuur begaf König zich toen c-pnieuw near den directeur-generaai en verklaarde hem, dat de vakbond hot beslist weigerde zijn mede werking aan het "oorsenomen misdrijf te verleenen. Hit verklaarde tegelijkertijd, dat het partijbestuur den bondskanselier van deze plannen op de hoogte zou stellen en hem zou vragen of de plannen door de regeering waren goedgekeurd. Zoo kwam alles uit! Inmiddels heeft den kleine Entente zich haar standpunt nog voorbehouden. Rumoer in de Kamer. De zitting der Fransche Kamer heeft gistermiddag een vrij rumoerig verloop gehadgehad. Een rechtsgeorlënteerd afge vaardigde. die werd geïnstalleerd, werd verweten dat hij een groot aantal op hem uitgebrachte stemmen had „gekocht". Hoewel de afgevaardigde zich ernstig ver weerde, werd zijn verkiezing ongeldig ver klaard. De rechterzijde eischte hierna de ont binding van het parlement en het aftreden van den president der Kamer. Deze ver daagde ten slotte de zitting, ten einde aan het rumoer een einde te maken. De finantieele Kamercommissie hand haaft de door de Kamer aangenomen tekst der finantieele wetten tegenover die der Senaat. o De concentratie pogingen Een nationale regeering voor Zuid- Afrika ls thans practisch zeker. De be sprekingen tusschen de partijen hebben n.l. overeenstemming op alle voorname punten tot resultaat gehad. Nog slechts enkele details moeten geregeld worden. Smuts verklaarde gistermiddag: „Zuld- Afrika heeft thans de gelegenheid een ge heel nieuw tijdperk in zijn geschiedenis te openen. Wij zullen onze partij morgen voorstellen doen". Men acht het zeker, dat die voorstellen aanvaard zullen worden. TSJECHO-SLOW A KI JE. Vervolging van Nazis. Het Huis van Afgevaardigden heeft zich gisteren onder veel lawaai vereenigd met het voorstel tot opheffing van de immuni teit van de Duitsche nationaal-socialisten Jung, Krebs, Schubert en Kasper. Het voorstel van de commissie dienaangaande is met 120 tegen 44 stemmen aangenomen. De Duitsche regeeringspartijen hebben zoomin aan de beraadslaging als aan de stemming deelgenomen. Kabinets-reorganisatie? Naar verluidt, heeft de Spaausche minister van financiën, Carner, zijn ont slag aangeboden. De minister zou een keel-operatie moe ten ondergaan en verscheidene maanden rust moeten houden. In verband hiermede verwacht men een reorganisatie van het kabinet. geboren: Johannes Gerardus, z. v. L. J. v. Velzen en W. M. v. Leeuwen Jacomljntje, d. v. A. Roos en G. W. Stoorvogel Pleter. z. v. D. v. d. Kwaak en A. A. v. d. Berg. overleden: W LagendijkWinkelaar, vr. 64 j. ONDERTROUWD: P. van Weizen jm. 24 j. en J. E. Roman jd. 23 j. Met absolute autoriteit kan geen schrift- deskundige iets verklaren. (Vervolg van gisteren). Na de pauze wordt gehoord dr. Schnei- kert. privaat-docent aan de Universiteit te Berlijn, die instemt met het oordeel van dr. Hesseiink. Spr. is spoedig tot zijn con clusie gekomen, omdat de echtheid z. i. vrij gemakkelijk aantoonbaar was. Wel geeft hij toe. dat het briefje meer rustig geschreven moet zijn dan het ge wone schrift van den heer E., doch hierbij speelt de stemming van den schrijver een rol: het meer langzame, als 't ware letter- voor-letter schrijven is te verklaren op grond van de geringe afmetingen van het blaadje papier. Er zijn volgens dezen des kundige geen positieve kenteekenen van vervalsching aanwezig. Ook het onder schrift stemt met het karakter van het briefje overeen. Dr. Robert Saudek uit Londen ver klaart, dat hij tot een vaste conclusie is gekomen. Hij heeft zoowel van dr. Hesse iink als van dr. van Ledden Hulsebos de rapporten bestudeerd naar aanleiding van een in September j.l. door dr. H. tot hem gericht verzoek en een reeks van grapho- logische kenmerken van overeenstemming met het schrift van den heer E. gevonden in het briefje. Met absolute autoriteit kan geen des kundige iets verklaren; het blijft een zoo geperfectioneerd mogelijk zoeken naar de waarheid. In elk schrift komt een zekere ruimte van verschillen voor. Wanneer een hand- teekening absoluut identiek is aan een andere, dan is er eerder aanleiding om van een reproductie tot nabootsing te ge wagen, dan wanneer er geringe verschil punten zijn aan te toonen. Bij pQtloodschrift gaat het om den aard van het potlood, de afmeting, de onder laag enz. Het schrijven van kleinere letters omdat men slechts een klein stukje papier tot zijn beschikking heeft, verlangzaamt het tempo van den schrijfarbeid. Niemand is in staat met eenzelfde snel heid verkleind schrift te schrijven als hij met normaal schrift kan verwerken. Kenmerkende neerhalen in het schrift van den heer E. zijn niet in het schrift van verdachte K. te vinden. Daarentegen zijn er wel verscheidene kenmerken van eerstgenoemd schrift op het kalender blaadje te vinden. Wanneer men drie boomen op één rij ziet staan, dan is dat nog geen overtui gend bewijs, dat die boomen daar door menschen en niet door de natuur zijn ge komen, doch wanneer men er 24 op een rechte rij ziet staan dan kan met met absolute overtuiging aannemen, dat men met menschen werk te doen heeft. Ook in het schrift van den heer E. en in dat van het briefje zijn zooveel over eenkomende kenmerken, dat het niet aan nemelijk is, dat het een vervalsching zou zijn. En wat de endosseering op de kwitantie betreft, indien deze door Konings is ge schreven. dan is er geen sterker bewijs, dat het kalenderblaadje niet door K. is geschreven. Spr. kent de détails van deze zaak niet. Hij heeft alleen uit de ochtendbladen ver nomen wat hier is behandeld. Slechts heeft hij het verzoek van mr. Nederveen ontvangen om den oorsprong van het schrift op kwitantie en agendablaadje te onderzoeken De president geeft een toelichting van de zaak ten gerieve van dr. Saudek en wijst er op. dat Konings niet wegens ver valsching van een agenda-briefje wordt vervolgd, doch dat de verdediging en ver dachte met dit briefje voor den dag zijn gekomen teneinde den verdachte eeniger- mate te ontlasten. Dr. Saudek, vernomen hebbende, dat de heer E. een rheumatischen rechterarm had. verklaart dit zeer in overeenstem ming te achten met eenige typische af wijkingen van het gewone schrift van den heer E. vergeleken met dat op het blaadje. Mr de Visser: Waaruit verklaart u, dat de heer E., die het blaadje aan beide kan ten had kunnen beschrijven, met dien rheumatischen arm zooveel moeite zou hebben aangewend om met kleine let tertjes op één kantje te schrijven? Dr. Saudek: Dat is geen graphologische Mr. de Visser; Maar u bent toch ook psycholoog? Dr. Saudek: Als zoodanig kan ik daar voor geen verklaring verstrekken. Dr. J. P. L. Hulst, deskundige uit Leiden, komt tot de algemeene conclusie, dat het briefje meer is te beschouwen als een echt, door den heer E. geschreven stukje, dan als een vervalsching. Het draagt niet zoo zeer het kenmerk van het volle losse loo- pende schrift van den heer E., doch is iet wat meer gedrongen en daardoor moeilij ker te beoordeelen. Niettemin houdt spr. vast aan zijn indruk, dat het briefje door den heer E. zal zijn geschreven. De politie-inspecteur Waltmann, als des kundige gehoord, concludeert, dat het briefje niet door den heer E., doch door Konings is geschreven. Mr Nederveen: Dat is de eerste, die zoo knap is. De heer Waltman licht toe, dat hij niet van hetzelfde materiaal als de andere des kundigen gebezigd hebben is uitgegaan, doch van materiaal, beschikbaar gesteld door den heer W. Eschauzier, broeder van het slachtoffer De buitengewone regelma tigheid van het schrift op het briefje komt in het gewone schrift van den heer E. niet voor. Ook de stijlheid van de letters is kenmerkend verschillend. De verbinding van de letters op het blijkbaar langzaam en bedachtzaam geschreven briefje is veel minder vloeiend dan die in het werkelijke schrift van den heer E., die ook klaarblij kelijk over een groote schrijfvaardigheid beschikte. Bijzondere kenmerken in het schrift van den heer E. heeft spr. op 't briefje niet kunnen vinden. De holle stok in de letters k, 1 en t van het schrift van den heer Eschauzier is geheel anders in die letters op het briefje evenals de slothaaltjes van de e en de n. De verbinding van die letters in het schrift van den heer E. is logischer dan die van de letters op het briefje. De afwijking van de hoofdletter M op het briefje vergeleken bij de M, zooals de heer E. die placht te schrijven, is opvallend. Ook de w is anders geschreven, blijkbaar opzettelijk, om het verschil met de M be grijpelijker te maken. De letters van het werkelijke schrift van den heer E. toonen vrijwel geen onderbre- RECLAME. AlsU Edelweiss-Zeeppoeder gebruikt Is U enthousiast over Uw kraekheldere wasch en U verlangt niets meer Toch krijgt U meer. Uw winkelier geeft thans ge heel GRATIS bij 2 pakken Edelweiss (ad 14 ets. per pak) een solide theedoek, bij 3 pakken Edelweiss een sterke witte handdoek of 2 flinke witte zakdoeken. 6167 kingen, de letters op het briefje echter vele. Op een vraag van mr. Nederveen ant woordde get. Waltmann, dat het schrift zeer slecht op het briefje is nagemaakt. De heer Waltmann toont nog een hand- teekenlng, zooals die 9 dagen voor den dood van den heer E. door dezen is ge schreven en constateert naar aanleiding daarvan, dat deze geheel andere kenmer ken draagt dan de onderteekening op het briefje. Wat nu het schrift van K. betreft, dit toont schoolsche vormen. Het is meer in stijlen vorm geschreven, met uitzondering van de kleine m en n, die schuiner ge schreven zijn. Mr. Nederveen vraagt, hoe de heer Walt mann als deskundige is aangewezen. Spr. heeft daarvan geen verklaring in de dos siers gezien. De heer Waltmann meent, dat op de vorige zitting mr. Bourlier hem gevraagd heeft of hij verstand had van schriftbe- oordeellng. Mr. Bourlier: Dat kan ik u niet ge vraagd hebben; ik zou dat niet aan de politie vragen. De heer Waltmann: Het ls mij gevraagd Mr. Nederveen: De heer Waltmann heeft zijn rapport opgesteld onder ambtseedig procesverbaal. Spr. vindt dit een vreemde constructie. Mr. de Visser: Bij groote politiekorpsen heeft men deskundige inspecteurs op be paalde gebieden. Zoo neemt de heer Walt mann bij de Haagsche politie een eervolle plaats in. Mr. Nederveen: Het is voor het eerst, dat ik van dit instituut van deskundigheid onder-ambtseed kennis neem. wellicht omdat ik van een kleine plaats kom. Spr. wijst erop. dat de deskundigen zoo veel punten van verschil hebben gevon den; hij zou dezen deskundige willen vra gen of hij ook punten van overeenkomst heeft aangetroffen De heer Waltmann: Die heb ik niet ge teld. omdat het m.l. geen punten van be lang waren. Vervolgens geeft dr Rochat nog eens een uiteenzetting van de doodsoorzaak, waar na de zitting tot hedenmorgen wordt ge schorst. DOODSLAG TE OSS. De rechtbank van 's-Hertogenbosch eischte gisteren in de strafzaak tegen den 30-jarigen koopman L. v. d. E. te Oss, ter zake van doodslag op den 23-jarigen J. van Dijk op 9 December te Oss gepleegd, 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. DRIE JAAR ZONDER WATER. Het schijnt nauwelijks mogelijk dat een dier drie jaar kan leven zonder een drup pel water te drinken, toch is er in Zuid- Afrika een kudde schapen, die dit gedaan hebben en waarschijnlijk dit nog lang zal doen. Deze schapen worden gehouden op een proefboerderij en behalve hun ge wone voedsel, bestaande uit lucerne en haverhooi, krijgen zij een dagelijks rant soen van de doomlooze cactus, die het eerst gekweekt werd door Luther Burbank. De dikke sappige bladen van deze plant bestaan hoofdzakelijk uit water en een zeer klein percentage suiker. Een blad, dat vele ponden weegt, wordt, wanneer gedroogd, niets meer dan een vezelachtige schil, twee of drie ons wegend. De vitali teit van deze plant is verbazend en door jaren van droogte, staande in den ver schroeiden grond, zal deze plant groen en sappig blijven. Deze doornlooze cactus heeft een broeder-plant, genaamd de vijg distel, die in elk opzicht zijn gelijke is, be halve dat hij bedekt is met doorns van drie duim lang, waarvan de punten vergiftigd zijn. De vitaliteit van deze plant is zelfs nog grooter dan die van de doornlooze cactus. Deze plant is een even groote pest als de andere een zegen is. Door kruisbe stuiving is deze plant de oorzaak dat de plantages van doornlooze cactus ontaar den in de doornachtige soorten. Honder den vierkante mijlen zijn bedekt door deze plant, die niet branden wil en slechts meer planten produceert van elk punt waar hij den grond raakt. Een proefne ming heeft aangetoond, dat een blad van de distelvijg, geplaatst op een ijzeren plaat in de brandende Zuid-Afrikaansche zon, nog kleine wortels uitzendt aan de onder kant na negen maanden- Het is vreemd dat de distelvijg niet een oorspronkelijke Zuid-Afrikaansche plant ls, maar dat de tien voet hooge bosschen van doorns die geheele districten zoo dicht bedekken dat niets grooters dan een ko nijn er kan binnendringen, verkregen werden van een enkel blad, dat door een bezoeker aan Australië meegebracht werd naar Zuid-Afrika en geplant in zijn tuin, omdat hij de groote prachtige oranje bloe sem, die de distelvijg geeft, zoo aantrek kelijk vond.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13