LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 21 Februari BUITENLAND. Losse nummers van ons Blad TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Volken boudswerk, Schulden en Conflict Verre Oosten. De beschouwingen in de commissie voor luchtvaartaangelegenheden der Ontwape ningsconferentie, waarin de kwestie der controle en reglementeering van de civiele luchtvaart werd behandeld, zijn zonder eenlg practisch resultaat verloopen. De meeste afgevaardigden verklaarden zich voor de afschaffing der militaire lucht vaart, de reglementeering en de controle op de civiele luchtvaart en eischten vér gaande maatregelen op het gebied van beperking der burgerlijke luchtvaart. Nadolny en Boncour zijn te Genéve teruggekeerd. De regeeringsvertegenwoordigers der zeven belangrijkste kolengebieden in Duitschland, Engeland, Frankrijk, Neder land, België, Tsjecho Slowakije en Polen zijn gisteren in het Internationale Arbeids bureau bijeengekomen voor een bespre king betreffende de ratificatie van het in 1931 aangenomen verdrag, waarbij de werktijd in de kolenmijnen werd bepaald op 7 3/4 uur per dag. Van Engelsche zijde werd medegedeeld, dat de ratificatie der overeenkomst voorloopig nauwelijks moge lijk schijnt. De internationale organisaties van mijn werkers hebben den regeeringsvertegen- woordlgers een memorandum overhandigd, waarin de ratificatie van het verdrag krachtig wordt bepleit. O De Japansche ministers van oorlog en marine hebben te verstaan gegeven, dat ook de voornaamste militaire afgevaardig den en vlootdeskundigen van de Ontwa peningsconferentie zuilen worden terug getrokken, indien Japan den Volkenbond verlaat. Men is nl. van oordeel, dat er momenteel te Genéve een te vijandige sfeer heerscht ten aanzien van Japan. Enkele Japansche gedelegeerden zullen vermoedelijk te Genéve gelaten worden, echter slechts als „waarnemers". Er wordt intusschen op gewezen, dat Japan, ofschoon het, zooals gezegd, de terugroeping zijner gedelegeerden uit de Ontwapeningsconferentie overweegt, stipt de verplichtingen zal naleven, welke het op zich nam in de verdragen van Washing ton en Londen. Nadat Roosevelt een onderhoud haa gehad met den pas In Amerika terugge keerden Engelschen gezant is een commu niqué uitgegeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat Lindsay Roosevelt op niet- officieele wijze heeft in kennis gesteld van de opvattingen der Engelsche regeering inzake de schulden. Daarbij zijn in groote trekken ook de problemen van de econo mische wereldconferentie en nog andere vraagstukken behandeld. Het is echter ge bleven bij de algemeene aspecten van die problemen en bepaalde voorstellen betref fende de conferentie op de oorlogsschulden zijn niet gedaan. Binnenkort zullen de be sprekingen worden hervat; zoodra de nieuwe minister van buitenlandsche zaken benoemd is, zal Roosevelt hem verzoeken zich in contact te stellen met Lindsay. BELGIE. Electrificatie van sporen. De Belgische Spoorwegen hebben beslo ten om tot de electrificatie der lijn Brussel Antwerpen over te gaan. Dit jaar zal men reeds met de werkzaamheden aan vangen. In 1935 bij de opening der Wereld tentoonstelling te Brussel moet de elec- trische exploitatie gereed zijn. DUITSCHLAND. Circulaire aan de politie. De politieke strijd Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de commissaire Pruisi sche minister van binnenlandsche zaken, rijksminister Goering, op 17 Februari aan alle politie-autoriteiten van Pruisen de volgende circulaire gezonden: Het zal wel niet noodig zijn de politie er uitdrukkelijk op te wijzen, dat zij zelfs den schijn van een vijandige houding ten opzichte van de nationale SA.- en S.S.- formaties en den Stahlhelm onder alle omstandigheden te vermijden heeft. Ik verwacht veeleer van alle politie autoriteiten, dat zij een goede verstand houding met deze organisaties, welke de beste nationale krachten bevatten, zullen tot stand brengen en handhaven. Bovendien moet ieder streven naar na- tionalen opbouw en de nationale propa ganda met alle krachten gesteund worden. Van politioneele beperkingen en verboden mag slechts in het uiterste geval worden gebruik gemaakt. Daartegenover dient het streven der staatsvijandige organisaties met de scherp ste middelen te worden bestreden Tegen communistische daden van terreur en ge weld moet met alle strengheid worden op getreden en zoo noodig meedoogenloos van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Politiebeambten die bij de uitoefening van dezen, hun plicht van de vuurwapenen gebruik maken, zullen ongeacht de even- tueele gevolgen van hun schoten aoor mij in bescherming worden genomen. Hem daarentegen die uit valsch medelijden te kort schiet, staan disciplinaire straffen te wachten. De bescherming der steeds weer in haar opdringen gehinderde nationale beweging moet onvoorwaardelijk worden ter hand genomen. De politie moet onverbiddelijk optreden tegen ongeoorloofde vergaderin gen. aansporingen tot hoogverraad en landverraad, aansporingen tot massa-sta kingen of oproer, persdelicten en andere strafbare handelingen der onruststokers. Iedere beambte dient zich steeds voor oogeD te houden, dat het achterwege laten van een maatregel ernstiger vergrijp is, dan het begaan van een of andere fout bij hgt uitoefenen van zijn plicht. Ik verwacht en hoop. dat alle beambten zich met mij één zullen voelen bij het streven naar het doel: door versterking en vereeniging van alle nationale krachten, ons vaderland van den dreigenden onder gang te redden". Een brutale sanctie van één partij van boven af In Zuid-Duitschland wordt het veizet steeds krachtiger. Een verzoek van dr. Frick de „Münchener Neueste Nachrlch- ten" voor drie dagen te verbieden is naar het staatsgerechtshof verwezen i De regeering van Würtemberg heeft op heldering gevraagd over een rede van dr. Frick te Dresden en laat er geen twijfel over bestaan, dat zij zal volgen de leus: handen af van Würtemberg. De nationaal-socialisten hebben te Ko ningsbergen een verkiezingsplakkaat ge plakt, dat tot opschrift heeft: twee mil- lioen gestolen. Het plakkaat uit ernstige beschuldigingen aan het adres van den vorigen minister-president van Pruisen Braun en den gewezen minister van bin nenlandsche zaken Severing. Dezen hebben beiden in kort geding verwijdering van het plakkaat geëlscht. De rechtbank te Koningsbergen heeft uitspraak gedaan en den verspreiders op straffe van een geldboete van onbeperkte hoogte, of gevangenisstraf van maximaal zes maanden, verboden, de beschuldi gingen te verbreiden, dat de klagers, dus Braun en Severing, twee millioen uit de staatskas zouden hebben gestolen, dat zij met deze twee millioen. die zij het nood lijdende volk zouden hebben afgeperst, de vrijheidsbeweging van Adolf Hitler zou den hebben bestreden, dat zij landver raders zouden zijn en dat zij gelden van het volk zouden hebben verduisterd, dat zij documenten zouden hebben doen ver dwijnen en dat zij z.g. roode parasieten zouden zijn. Het plakkaat, dat Zaterdag op de re clamezuilen is aangebracht, m$et onmid dellijk worden verwijderd en Be kosten van het geding zijn voor kosten van de verspreiders. In de motiveering van het vonnis wordt gezegd, dat ook in den politieken strijd de persoonlijke eer van den tegenstander moet worden geëerbiedigd. Van nationaal-socialistische zijde is tegen dit vonnis van de rechtbank van Koningsbergen protest aangeteekend- Van de diverse verkiezingsredevoerin gen zij nog vermeld, dat dr. Heldt, de Beiersche premier, o.a. verklaarde dat sedert het aan het bewind komen van von Papen bijna met gewelddadige maat regelen gedreven wordt naar den een heidsstaat. Verder oefende spr. scherpe critiek uit op het vervangen der ambte naren in Pruisen, waar de politie tot een uitsproken partij troep wordt opgevoed. Wat de geruchten betreft, inzake maat regelen, die genomen zouden moeten wor den. wanneer de verkiezingen niet naar den wensch van de rijksregeering moch ten verloopen, verklaarde dr. Held, dat men in Beieren voor alle mogelijkheden gewapend was. Een tweeden achtsten November 1923 (datum van den Hitier- putsch in Munchen' zal men niet weer beleven. Te Berlijn sprak dr. Goebbels. De be slissing, de macht aan Hitler te geven, is definitief en kan niet weer opgeheven worden. Met de oude mannen is een oud systeem gevallen, met de nieuwe man nen een nieuw systeem opgekomen- De huidige regeering wil niet slechts tot 5 Maart regeeren, maar vier jaar. „Wij gaan niet meer heen, wij gaan eerst dan, wan neer wij onze taak hebben vervuld.", al dus dr. Goebbels. In Kaiserlautern voerde dr. Brüning 't woord. De Beiersche Volkspartij en het Centrum zullen het sterke midden vormen om de toekomst van het vaderland door zakelijke politiek te verzekeren. Nog nooit heeft een regeering het noodig ge oordeeld te spreken over een rijkscom missaris voor Zuid-Duitschland en nog nooit sedert 1919 is de bezorgdheid in Zuid-Duitschland dan ook zoo groot ge weest als thans. Wanneer de rijksregee ring gesproken heeft over een ruïne, moet er aan worden herinnerd, dat spr. reeds in September 1930 twee leden en ook den leider der huidige regeering verzocht heeft zijn politiek te steunen. De ruïne is niet gemaakt door de regeeringen, die na den oorlog zijn gekomen Het gaat niet aan de sociaal-democraten thans eenvoudig te gen den muur te drukken, zij hebben vaak genoeg bereidheid- getoond tot politiek opbouwend werk. Als verkiezingsparool gaf tenslotte Brüning de leuze: „Voor recht, waarheid en vrijheid-" Bloedige botsingen hebben weer plaats gehad te Bad Dobere in Mecklenburg. Er viel een doode en 12 personen werden gewond. Te Laage zijn bij een politieke vecht partij vijf personen gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. Te Kobrow is bij een politieke vecht partij de 20-jarige rijksbanierman Bruno Schulze door steekwonden in de longen ernstig gewond. Te Kaiserlautern werd een persoon ge dood, 2C werden gewond. FRANKRIJK. De ambtenaren-actie. Bijna zonder uitzondernig hebben de ambtenaren en het overheidspersoneel gisteren het stakingsparool, dat door de vakbonden als protest tegen de door de senaat-commissie voor de financiën voor gestelde belastingmaatregelen was uitge vaardigd, opgevolgd. De proteststaking was echter slechts als een waarschuwing aan de regeering bedoeld en duurde daarom slechts kort, zonder ergens incidenten te veroorzaken. Autobussen en trams stopten te tien uur precies, op de plaats, waar zij zich toevallig bevonden en bleven staan tot 10 minuten over tien. Politiebeambten in burger beperkten zich er toe, procesverbaal op te maken van de verschillende ver- keersstoringen. Het trein- en motorverkeer werd niet gestaakt. Het binnen- en buitenlandsch telefoonverkeer was eenige uren onder broken. Ook het postpersoneel sloot zich bij de staking aan, door slechts één be stelling rond te brengen. De pneumatische buizenpost stond eveneens stil. Op de douane-belasting- en tabaks- bureaux werd het werk gedurende een uur gestaakt. Ook in de provincie is de staking rustig verloopen. Te Rijsse! zijn de postbeambten in plaats van te vijf uur pas tegen negen uur op de postkantoren verschenen. In officieele kringen is men van mee ning, dat de ambtenaren alles hebben ge daan, om het ongemak voor het publiek zooveel mogelijk tot een minimum te be perken Men ziet dan ook in het gedrag der ambtenaren meer een theoretisch ge baar dan een stakingsbeweging. ENGELAND. De leening aan Oostenrijk. De spoorstaking op Ierland. Het Lagerhuis heeft met 22751 stem men in derde lezing het wetsontwerp in zake de garantie van een leening van 100 millioen schelling aan Oostenrijk goedge keurd. Opgewonden tooneelen zijn gisteren het gevolg geweest van een poging autobussen te ooen rijden tusschen Dublin en Dun- dalk. In Dublin werd een autobus in brand gestoken, den chauffeur heeft men ge tracht in het water te gooien, waarop de politie een charge met den gummistok op de menigte uitvoerde. Twee jonge mannen zijn in arrest gesteld. Verder werd getracht het verkeer te belemmeren op de Bally- clare Larne-Ujn door de rails met vet in te smeren. Een goederentrein kon niet pas- seeren voordat men zand gestrooid had. Hedtn begint reeds de vierde week van de staking, zonder dat iets er nog op wijst, dat een overeenkomst in zicht is. BULGARIJE. Aftreden minister van financiën. De minister van financiën. Stefanof, heeft schriftelijk zijn ontslag ingediend. Een beslissing is nog niet gevallen. Stefa- nof weigert verder de verantwoordelijk heid te dragen en op zijn post te blijven, wanneer regeering en parlement hem niet in staat stellen de achterstallige pensioe nen en tractementen der staatsambte naren en onderwijzers te betalen. Deze zijn thans opgeloopen tot bijna één mil liard lewa. o VEREENIGDE STATEN. Zangara tot 80 jaar veroordeeld. Weer nat! Onder buitengewone belangstelling is gisteren te Miami de gerechtelijke behan deling aangevangen van de zaak tegen Zangara, die een aanslag heeft gepleegd op Roosevelt en drie personen wondde. Nadat de dokters Zangara toerekenbaar veiklsard hadden, heeft Zangara ter. aan zien van alle tegen hem Ingebrachte be schuldigingen zijn schuld bekend. Zangara kan nog wegens moord vervolgd worden als één van zijn slachtoffers sterft. Burge meester Cermak en mevrouw Gill hebben tot nu toe geen klacht tegen hem inge diend. Zij gaan belden vooruit. Zangara is veroordeeld tot vier maal twintig jaar dwangarbeid. Toen hij het vonnis hoorde uitspreken, stak hij beide handen op en riep: vier maal twintig is tachtig, wees maar niet gierig, rechter, en geef mij honderd jaar! De Tech ter antwoordde: dat kan! Daarna begon hij luidop te lachen en werd spoedig weggevoerd. Er is een voorstel ingediend, om aan inrs. Cross, de dame, die den arm van Zangara omhoog stiet, toen hij wilde vu ren op Roosevelt, de medaille van het Amerlkaansche Congres te verleenen. Het Huis van afgevaardigden heeft met een 2/3 meerderheid het doof den Senaat reeds aangenomen voorstel-Blaine goedge keurd. waarmede besloten is tot opheffing van het alcoholverbod in de Vereenigde Staten. Het voorstel houdt in: 1. Het herroepen van het achttiend» amendement oo de Grondwet (alcoholver bod). 2. De ratificatie van deze herroeping niet door de parlementen der afzonderlijke staten, maar door voor dit doel speciaal bijeengeroepen conventies der afzonderlijke staten. 3. Federale bescherming voor die staten, die het alcoholverbod handhaven. Het voorstel moet binnen zeven jaren door ten minste 36 staten worden gerati ficeerd. De Amerikaansche senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat door Lafail- lette was ingediend waarbij 300 millioen dollars wordt uitgetrokken voor de verdere bestrijding van de werkloosheid. ZUID-AMERIKA. Peru en Columbia. Tijdens het weekend hebben gevechten plaats gehad tusschen de Peruaansche en Columbiaansche troepen in de omgeving v. Tarapaca. Tachtig Peruanen die zich in de wildernis verborgen hadden gehouden en den hongerdood nabij waren hebben zich overgegeven. Een Peruaansch vliegtuig is omlaag gestort tijdens een gevecht met Colombiaansche vliegtuigen. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT Breestraat 126 Je, HOGER VORST. Haarl.str. 128 en bij BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d VOOREN. H Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade, HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. TOKIO, 21 Febr. (Reuter)Het ministerie van oorlog heeft elke publicatie van be richten aangaande het optreden in Jehol verboden, uitgezonderd de officieele bulle tins, teneinde te verhinderen, dat de Chi- neezen op de hoogte komen met de mili taire maatregelen. Men vermoedt, dat tengevolge van ge vechten bij Tsjao Jangsu gisteravond de Japansche operaties zullen aanvangen. Waarschijnlijk zullen de eerste opmar- schen zich richten naar Pel piao, teneinde de spoorlijn te bezetten. TOKIO, 21 Febr (Reuter). Hedenoch tend is het Hoogerhuis bijeengekomen ten einde de regeering te hooren over het eventueele uittreden uit den Volkenbond. Het schijnt, dat het geheele land hierin achter de regeering staat, behalve de uiterst linksclie partijen. Ook de proletariërs zijn echter voorstan ders van uittreden uit den Volkenbond, in dien het rapport van de commissie van 19 wordt aangenomen. In sommige kringen is men van mee ning, dat de blanke rassen de Aziaten dwingen tot den strijd, teneinde hen te verhinderen zich aaneen te sluiten en de koloniën van de Europeesche staten bij te staan in hun strijd voor zelfbestuur. TOKIO. 21 Febr. (Reuter). De bladen geven een mededeeling weer van den Ja- panschen minister van marine, waarin deze de officieren en manschappen waar schuwt zich gereed te houden voor elke mogelijke onverwachtsche gebeurtenis. GENÉVE, 21 Febr. (V.D.). Eenige uren voor de bijeenkomst van de Buitengewone Assemblé van den Volkenbond heeft Ja pan het secretariaat een nota doen toe komen, waarin de gronden voor de Japan sche actie in Jehol worden uiteengezet en toegelicht op een begeleidende stafkaart. Volgens het protocol van 15 December 1932 is Japan verplicht de Mantejoerij- sche regeering bij de verdediging van haar rechten te steunen. De huidige militaire operaties moeten niet worden beschouwd als een opmaisch in China, doch als een verdediging van Mantsjoenje. TOKIO, 21 Febr. (Reuter). Naar uit wel ingelichte kringen verluidt, zal Japan ook zijn vertegenwoordigers in de economische en arbeidsconferentie terugroepen, zoo Ja pan uit den Volkenbond treedt, hetgeen vermoedelijk in Maart zal plaats hebben voor Matsoeoka te Tokio is teruggekeerd. 30.000 oud-strijders hebben in een ver gadering hun volledlgen steun aan de re geering toegezegd en een beroep gedaan op alle landgenooten hun leven te offeren voor het vaderland. Op een vergadering, waar 8000 personen aanwezig waren, werd eenzelfde resolutie aangenomen. LONDEN, 21 Febr. (V.D.) In den laatsten tijd zijn tal van oude Engelsche schepen voor afbraak naar Japan verkocht. Eenige Engelsche bladen leggen thans een zeker verband tusschen deze Japansche aankoo- pen en den strijd in Mandsjoerije en com bineeren uit deze gegevens een geheim zinnige beteekenis. die zij aan de door Japan gekochte schepen hechten. In En gelsche scheepvaartkringen gelooft men, dat het de bedoeling van Japan is de oude schepen voor militaire doeleinden voorna melijk troepentransporten te gebruiken. Men motiveert dit o.a. met het feit. dat de eenige dagen geleden naar Japan ver trokken schepen ..Baltic", metende 24.000 ton. en de „Megantic", metende 15.000 ton. in den oorlog als troepentransportschepen zijn gebruikt. Volgens de Daily Express" zijn in den laatsten tijd 7 oude Engelsche schepen van 9000 tot 24.000 ton aan Japan verkocht. PEIPING, 21 Febr. (V.D.). De leider der provinciale regeering van Jehol, gene raal Tajoelin, heeft een rede gehouden, waarin hij verklaarde dat de Chineezen zich met alle kracht tegen het Japansch- Mandsjoerijsche offensief in Jehol zullen weren. Ingeval van nood zouden niet alleen de Chineezen zich uit de provincie terug trekken, zij zouden van -e voren de ge heele provincie tot een groote woestenij maken. Tajoelin verklaarde tenslotte, dat de militaire organisatie in de provincie Jehol solide genoeg was om de provincie Jehol te kunnen verdedigen. TOKIO, 21 Februari. (V.D.) Het eerste groote gevecht aan het front in de provin cie Jehol is volgens een Japansch bericht gisteravond te Tsjaoyang begonnen. De Chineezen zouden den aanval op het Ja pansche garnizoen geopend hebben. Tsjao yang ligt ongeveer 80 K.M. ten Noord- Westen van Tsjintsjau, waar de 29ste Chi- neesche brigade sedert Zaterdag gestation- neerd is. LONDEN, 21 Februari. (V.D.) Van betrouwbare zijde verneemt men uit Genéve, dat blijkens in den afgeloopen nacht aldaar ontvangen berichten Japan sche en Mandsjoerljsche troepen ter sterkte van 30.000 man de gevechten tegen de Chineesche troepen nabij Kailou in de provincie Jehol hebben geopend. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING TE SJANGHAI. SJANGHAI, 21 Febr. (Reuter). In een rubberfabriek hier ter stede heeft een ont ploffing plaats g[ehad. Volgens de eerste berichten zijn hierbij 80 menschen om gekomen. Er werden 70 zwaargewonden naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest, dat het aantal dooden aanzienlijk grooter zal zijn. SJANGHAI, 21 Febr. (Reuter). Omtrent de ontploffing in de rubberfabriek wordt nader gemeld, dat door de eerste ontplof fing brand uitbrak, terwijl door 'n tweede ontploffing de muren en het plafond van de machine-kamer instortten, zoodat 160 vrouwen, die in een vertrek boven de machinekamer werkzaam waren, in den laalenden vuurpoel werden geworpen. Meer dan 100 personen worden vermist. De fabriek biedt een hartverscheurenden aanblik, de verkoolde lijken liggen tus schen de overblijfselen van machines en brokken muur. e;"1 Ito DE DUITSCHE RIJKSDAGVERKIEZINGEN, BERLIJN, 21 Febr. (V. D.) ft dag heeft de Rijksverkiezing!., vastgesteld, welke lijsten overeei de bepalingen van de Rijksregeerii» candidaten voor de verkiezingen Maart as. kunnen worden toegelaten.' de 9 ingediende lijsten zijn er 81» laten. 1. N.S.D.A.P. (Hitier); 2. si 3. Communisten; 4. Duitsche Centra Strljdfront Zwart-Wit-Bond: 6. Beie Volkspartij: 7. Duitsche Volkspartij sociale Volksdienst, Duitsche Boeren; en Duitsch Hannoveranen; 11. Wü, burgsche Boeren- en Wijnbouwers] (Landbond). De tusschennummers vallen uit, omdat zij bestemd waren tot nog toe zitting hebbende partijen geen eigen lijst indienden. INTERVIEW MET KONING CABO PARIJS, 21 Febr. (V. D.) Koning heeft een specialen correspondent m „Journal" een interview toeges waarin de Koning uitvoerig de jongs lusten in Roemenië besprak. Hij be de deze incidenten en dementee zelfder tijd met kracht alle geru waarin sprake was van zijn aanstaat treden Tot aan zijn dood zou hij de trouw blijven, die hij bij zijn troons ging had afgelegd. De jongste incidenten in Roei waren niet als een verrassing gek» De Koning achtte het duidelijk dat hier met een bolsjewistischen aam doen had die reeds geruimen tijd is buitenland was voorbereid. De coma tische propaganda, die niet ophoudt tegen Roemenie te richten om van uit het Europeesche blok aan te r kwam in verschillende vorm tot u Nadat zij in de afgeloopen week ee derlaag had geleden, achtte de Konls niet uitgesloten dat zij de komende met andere middelen zullen open Het staat echter vast, dat de reg- meester van de situatie zal blijven. EEN VETO VAN HOOVER. WASHINGTON, 21 Febr. (Reuter), ver heeft een boodschap gericht to Congres, waarin hij zich verzet teg? „Domestic Raz Allotment Farm Bill" (de wet tot steunverleening 3; landbouw, die premies verschaft aan bouwers die hun productie vermlmk De president zeide. dat deze wet s effect bleef. 0 MISLUKTE BANKROOF- BERLIJN, 21 Febr. (V.-D.) Van gen vroeg, kort na opening van ketten, drong de kappersbediende Doering met geladen revolver het van de Berlijnsche Stadsspaarbank Marindorferstrasse te Steglltz blna trachtte het op de tafel van den liggende geld, te grijpen. Een der b> ten ging den indringer echter te il met behulp van eenige inmiddels t schoten politieagenten kon hij ge teerd worden. DE STRIJD IN ZUID-AMERIR SANTIAGO DE CHILI, 21 Febr. (Bi De minister van buitenlandsche ontving een telegram van de CM sche ambassade te Lima in Peru, ii dende, dat de Peruanen in den nacfc: Zaterdag op Zondag de Columbian legatie te Lima tweemaal hadden ai vallen en het geheele gebouw geplue De Columbiaansche gezant had nu! gezin de wijk genomen in de Chileei legatie. Later is hij per vliegtuig Ecuador gevlucht. De archieven isi gezantschap zijn in veiligheid gebm dl it er :i BOBSLEE VERONGELUKT. MAINZ, 21 Febr. (Wolff) Een zes jongemannen bezette zelfgew bobslee is gisteren tegen een spoot aangebotst. De bestuurder van de was op slag dood. Een persoon werd ernstig, de andere vier lichter gewod 2 de ROTSINSTORTING IN SPANJE VALENCIA, 21 Febr. (Reuter). Do# rots-instorting, veroorzaakt door de 0 regens van den laatsten tijd. zijn een tal huizen vernield, waardoor zes per» werden gedood en velen gewond. I Men vreest, dat nog meerdere slat fers zullen vallen. 0 BOTSINGEN MET STAKEND! MELKBOEREN. MILWAUKEE, 21 Febr. (V.D.). I" staat Wisconsin zijn reeds eenige de melkboeren in staking getredet hebben zij de levering van melk naaj steden stopgezet teneinde op deze een hoogeren prijs voor de melk en ni producten af te dwingen. Reeds her» malen zijn de stakende boeren in w gekomen met degenen, die trachten 1 geïmproviseerde melkverzorging der den te voorzien. Ondanks de was» wingen van den voorzitter der swj; boeren, Walter Singler, is het wederom tot hevige gevechten g{™' waarbij de politie krachtig moest iugW NOODTOESTAND IN MICHIGAN LANSING, 21 Febr. (Reuter). K' staat Michigan is de noodtoestand/; kondigd. De gouverneur heeft het moratorium verlengd en toegestaan»; ver noodig het terugbetalen van dep- te weigeren. ■■■■■■■■MRP* Denkt morgen om de collecte van het Crisis^I

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2