,ar; Jfflg Jaargang DINSDAG 21 FEBRUARI 1933 No. 22370 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN dommer bestaat uit 0RIE Blades EERSTE BLAD. ICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. KUNST EN LETTEREN. nut a :rd. )rrie EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: CH oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen Aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Jndere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën (tslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30 fccasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van >leven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35: per week X. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.1J Franco per post 1.2.35 portokosten. hinderwet. rgemecster en Wethouders van Lei- brenger. ter algemeene kennis, dat Oen de beslissing op het verzoek van V. Leidsche Kalkzandsteenfabriek om nnlng tot het oprichten van een zwem- andsteenfabriek op het perceel Rijn- No. 20, Sectie N. Nis 351 en 352, is kamer van koophandel voor rijnland. Concept-adressen. iddag Euro ^d- ies, dat >nd 5 sec. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. 40 3/5 jen> 21 Februari 1933. 6043 ÏIDEN IE MALVERSATIES BIJ HET JOODSCIIE WEESHUIS. heer Viskoper tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Rechtbank heeft hedenochtend IVICCsBs gewezen in de zaak van den ge- i regent-penningmeester van het itisch Wees- en Doorgangshuis jk- De E. V., tegen wien door het O. M. oensch is verduistering van een bedrag van overgii eer f. 100.000 ten nadeele van ge- t even ie Instelling 3 jaar gevangenisstraf de öjeëischt. Rechtbank verklaarde verdachte ig rajdig van het „als beheerder van een ,er p!l ling van weldadigheid gelden welke ™ils zoodanig onder zich heeft, ver ren, meermalen gepleegd" en ver- r.l nJelde hem deswege tot 2 jaar gevan- ig wa i'r3^' voetb in den s kon*roscHE radio-vereeniging. ijk gi net 5 ng over selectiviteit en fluitfilters. rust eravond werd door deze vereeniging ud Hortuszicht" een causerie en de- ratie gegeven door A.M.R.O.H. te n met als onderwerp: Selectiviteit uitfilters. eerste gedeelte van den avond werd met de bespreking van enkele door i In den handel gebrachte, bandfil- »middl stellen en super heterodyne's en de - Hing der onderdeelen. welke laatste iet meerendeel van het Varley-fabri waren. Zooveel mogelijk is gestreefd een uniforme bouw voor alle type's lien. De demonstratie dezer ontvan- Jewees de groote selectiviteit. OOS^de pauze werd allereerst het „Kinva" iter gedemonstreerd. De allen ama- welbekende fluittonen een gevolg en geringen onderlingen frequentie ld der zenders vooral op de korte werden boven een vastgestelde fre- absoluut afgesneden, zonder ver Jing van de daar beneden liggende erdag Sequenties slot werden diverse schakelingen ge t nnv oa' de automatische sterkterege- J taarna het einde van dezen goed be- irl sh in dem°nstratie-avond was gekomen, ijl hartelijk applaus onderstreepte de V*n van dank van den voorzitter aan ■"tegenwoordigers van de A.M.R.O.H. SCHAF 3. 1-5. -5, geslap ijd he met jvers, De Kamer van Koophandel alhier zal in haar morgenmiddag te houden verga dering verschillende adressen behandelen. Hieronder bevindt zich o.nv een schrij ven aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid betreffende het ontwerp nieuwe IJkwet, waarin de Kamer aan dringt op handhaving van de benamingen ons en pond en bezwaar maakt tegen het ijken van meet- en meetwerktuigen Ten aanzien van het wetsontwerp be treffende de evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart betoogt de Ka mer in een adres tot de Tweede Kamer, dat zij zich niet kan voorstellen, dat deze wet den schippers in het algemeen eenigszins belangrijk voordeel zal kunnen brengen, terwijl het nadeel aan handel en nijverheid toegebracht, zeer aanmerkelijk zal zijn. Naar de meening der Kamer is voorts te veel uitgegaan van de toestanden zooals deze bestaan in enkele groote centra der binnenscheepvaart. Wat evenwel in drukke bevrachtingscentra wenschelijk geacht kan worden, is vaak in kleinere centra en op het platte land onuitvoerbaar. Inzonderheid voor het district der Ka mer voor Rijnland, zal de invoering dei- wet, zelfs nog afgezien van de meerdere kosten, ongetwiifeld zóóveel ongerief ge ven, dat gevreesd moet worden, dat het vervoer te water ongunstig er door zal worden beïnvloed en zulks ten bate van andere vervoermogelijkheden. Daar deze regeling der vrachtverdeeling derhalve voor dit district een averechtsche werking zou hebben, veroorlooft de Kamer zich in overweging te geven dit ontwerp niet aan te nemen, tenzij mogelijkerwijs alsnog een zoodanige regeling zal worder. getroffen, dat districten als dat onzer Kamer, bulten de regeling worden gelaten. Wat betreft het aangekondigde wets ontwerp tot wijziging van de wet op de openbare vervoermiddelen, dringt de Kamer bij den Minister van Waterstaat aan op meer toezicht van vrachtauto's, al zal het moeilijk vallen om aan de vele bijzondere omstandigheden die zich in dit bedrijf voordoen, behoorlijk recht te laten wedervaren. Voorts merkt zij op dat dit toezicht ook kan gaan niet alleen over de auto en den chauffeur, maar ook over de bedrijfsvoe ring. Het ware daartoe te overwegen, of niet in het district van elke Kamer van Koophandel een vervoerscommissie zou kunnen worden ingesteld, aan welke de bestaande en nieuw op te richten vracht autodiensten verschillende bijzonderheden zouden moeten opgeven, welke commissie van advies zou moeten dienen. Bovendien zou deze commissie be voegdheid moeten verkrijgen over de bedrijfsgeste van den vrachtauto-exploi tant in bepaalde gevallen en naar bep'aal- de regelen te oordeelen en te bevelen bepaalde maatregelen te nemen en andere na te laten en zelfs, zoo noodig. de exploi tatie voor korten of langen tijd te ver bieden. Een concessiestelsel zooals dit voor per sonenvervoer bij de autobussen bestaat, acht de Kamer evenwel voor dit terrein zeer bedenkelijk. AANBESTEDING. De adjunct-directeur van Gemeente werken heefthedenmorgen aanbesteed het leveren van vuren-, grenen-, gecreoso- teerd dennen-, inUndsch eiken- en ge- creosoteerd en ongecreosoteerd inlandsch beukenhout Ingekomen waren 23 biljet ten, waarop als volgt was ingeschreven: N.V. de Fijnhouthandel A'dam, perc. 3 f. 2327.25. perc. 4 f. 1443.52; N.V. Gebrs. v. Hoeken's Houthandel, Leiden, perc. 1 f. 3692.84, perc. 2 f. 1094; N.V. van Swaay en Co.'s Houthandel. Den Bosch, perc. 4 paragraaf 5 f. 1148.72, par. 5a f. 103.50; Ambachtsheer en v. d. Meulen. A'dam, perc. 2 f. 1119.15; N.V. Houtbereiding, A'dam. perc. 2 f. 1149.29; Joh. Raayma- kers. Helmond, perc. 3 f. 1572.28; N.V. v.h. Doesburgh, Zaandam, perc. 1 par. 1 f. 1590.48, perc. 1 par. la f. 1042.38, perc. 1 par. 2 f. 1359.69, perc. 1 par. 2a f. 463.51; v. d. Eerden. Boxtel, perc. 3 f. 1876.61, pere. 4 f. 1290; N.V. Kemperman, Silvolde, perc. 3 f.1949; G Weima en Zn., Apel doorn, perc. 3 f. 1974.49, perc. 4 f. 1209.68; N.V. v.h. Ant. van Dam, Bunnik. perc. 3 f.2152.27; N.V Hupkes, Dieren, perc. 2 f.1178 perc. 3 f. 1894.40; perc. 4 f. 1115.67; N.V. Houtbereiding tegen bederf. R'dam, perc. 2 f. 1120.08. Steenwijker Houthandel „De Eikel", Steenwijk. perc. 3 f. 2497.72, perc. 4 f.1488 31: fa Noordman, Leiden, perc. 1 f. 4283.36, Mol, Breda, perc. 3 f. 2023.95; Eerste Vordensche Stoomzagerij, Vorden, perc. 2 f. 1201.40. perc. 3 f. 1030 85. perc. 4, par 4 f. 991.42. perc. 4 par. 4a f. 49.60; Piet Rot. Westzaan, perc. 1 f. 4701.02; Stoom zagerij Wilpschedijk, Wilp, perc. 3 f. 1893.12 Dawes Houthandel. Den Bosch, perc. 4 f. 1142, perc. 3 f. 1744; fa. Nahuys, Groenlo, perc. 3 f.2245; Houtzagerij Felix Klerk, Helmond, perc. 3 f.1939 63; Broersma, Den Haag, perc. 2 f. 1036.60, perc. 3 f. 1565.76, perc. 4 f. 1335.93. De gunning werd aangehouden. LEIDSCHE DAMES KAPCLUB. Bovengenoemde Club, opgericht 2 April 1928, onderafdeeling der Kappersclub „Hulp en Vriendscnap" noopt naar eerste lustrum te herdenken door het houden van een groot Nationaal concours in Dames- en Ileerenkappen, benevens vak- tentoonsteiling op Zondag 7 en Maandag 8 Mei a.s. in de Stadsgehoorzaal alhier. De toegezegde deelname van vooraanstaande vakmenschen* op dit gebied, wettigt het vermoeden, dat iets moois zal zijn te be wonderen, waarvoor kunstvoorwerpen en medailles beschikbaar zijn. Bijzonderheden aangaande dit concours zullen per advertentie in dit Blad tijdig worden bekend gemaakt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: „Wienerhaus". Breestraat 32, Leiden. Handel in parfumerieën en toiletartikelen, byouteneën. Opheffing filiaal: Haarlem merstraat 64, Leiden, dd. 13 Febr. 1933. Firma Wed. J. Schuur. Zuidbuurt C. 27, Zoeterwoude. Koopman en molenaar. Over leden Eigenaar: C C. Schuur. Zoeterwoude dd. 18 Sept. 1932. J. B. v. Halderen, v. Mandersloostraat 42 Alphen a. d. Rijn, schoenwinkel. Overleden Eigenaar: J. B. v Halderen, Alphen a. d. Rijn. dd. 25 Jan. 1933. vrouwenactie chr. hist. unie. Groote belangstelling. Gisteravond werd in gebouw Prediker een gezellig samenzijn voor de damesleden van de Chr. Hist. Kiesvereenigingen te Leiden. Oegstgeest en Leiderdorp gehou den die zeer druk bezocht was. Het openingswoord werd gesproken door mevr. Spaargaren, die erop wees, dat er ook bij de vrouwen wel wat meer belang stelling gevonden mocht worden wat be treft de zaken die ons politieke leven ra ken. Wij blijven dan op de hoogte en kun nen dan ook de belangen die onze Re geering aangaan beter verstaan en beoor- deeien Na gewezen te hebben op de a.s. verkie zingen en het gevaar dat van links dreigt weicte spr. op tot een in gesloten colonnes optrekken naar Den Haag op 9 Maart ter bijwoning van den Chr. Hist. Vrouwen dag om aan versterkt in den geest en met bezieling en toewijding mede te werken tot opbloei en versterking der Chr. Hlst. be ginselen. Voorts werd in deze bijeenkomst nog het woord gevoerd door mevr. GerrevinkVan Ramondt van Oegstgeest en mevr. Lief- tinck van Den Haag en de heeren Hen driks en Hüner resp. voorzitter van de Chr Hist. Jongerengroep en Unie. alhier, die allen in een enthousiast betoog wezen op net deel dat de vrouw ook in de poli tiek kan en moet innemen. Ter afwisseling werd door mej. Kuiven- hoven en den heer Dekker gedeclameerd terwijl de heeren Brinks en Philipsen het muzikale gedeelte op voortreffelijke wijze verzorgden. 1 *8 onlangs bericntten, Herdenkt de afdeeling Leiden van het Nederlandsen Werkliedenverbond „Patrimonium" dezei 50-jarig bestaan. Hierboven zittend het Bestuur (v. 1. n. r.) G. J- van der Meeberg, bibliothecaris, J. Meyer, 1ste ster, J. Slegtenhorst, voorzitter, H. C. de Jong, 2de voorzitter, F. Eiker bout en C. van der Ham, 2de secretaris. Daarachter de feestcommissie in dezelfde volgorde de heeren J. Cupido C. Roos en G. y. Zwieten Sr. De alhier tot arts bevorderde semi- artsen B. J. W Beunders en J. B. A. M. Kamp zijn onderscheidenlijk bestemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het O.-I leger en tot reserve-officier van gezond heid 2de kl. bij het leger hier te lande. Bij de politie is een onbeheerd gevon den rijwiel te bevragen. Onder verwijzing naar de in dit blad voorkomende, advertentie vestigen wij de aandacht op de vergadering van de Evan gelische Maatschappij, die Donderdag avond as. in de Graanbeurs wordt ge houden. De Tooneelver. „Leidsche Dilettanten- Club" organiseert Woensdag 1 Maart as. in ..Concordia" wederom een ontspannings avond voor werkloozen. Op het programma prijken niet minder dan drie stukken de dramatische schets „De Ploegbaas" het tooneelspel Vader en Zoon" en een klucht „Hi is onschuldig." Men ziet. er is voor elk wat wils. Aan den aannemer W. Hoogstraten als laagste Leidsche inschrijver is de ver bouwing opgedragen van het winkelpand der firma Van Kloeten aan de Breestraat. Burgemeester en Wethouders van Hoorn hebben ter vervulling van de vaca- t- e van hoofd van den dienst van ge- n entewerken met den titel van ge meente-architect de volgende voordracht aan den Raad aangeboden: de heer G. S. de Haan alhier, de heer G. Huis in 'tVeid te Haaksbergen: de heer ir. M. Westerink te Leeuwarden. Naar wij vernemen zingt op het con cert van Sursum Corda van hedenavond inplaats van To van der Sluys, Jo Vincent. GEZELSCHAP SAALBORN. „Süss de Jood", in 9 taiereelen van Paul Kornfeld. De droeve historie van Süss, de Jood, die zich omstreeks 1730'40 in Würtemberg afspeelde, is ettelijke malen benut voor roman en tooneel. Bijkans ontelbaar is hetgeen over dit drama van ongekend snelle opkomst en onverwacht snelle val en ondergang, aan het papier is toever trouwd. Op het tooneel deed deze geschie denis het totdusver niet of althans zeer weinig. Dit is anders geworden door de jongste bewerking van Paul Kornfeld. die er ongetwijfeld in is geslaagd het gegeven zoodanig uit te werken, dat het boeit en de aandacht volop gespannen houdt. Het is fragmentarisch, goed, maar de 9 tafe- reelen geven niettemin een goed beeld van de wijze, waarop Süss tot grootheid en macht kwam en hoe hij tenslotte zijn leven liet aan de galg als zoenoffer voor de haat en verguizing tegen hem aan gekweekt onder leiding' van de achter- uitgestelde machthebbers. Alleen het toe passen van een sinds bijna 2 eeuwen in onbruik geraakte wet tegen de Joden, ge baseerd op lang overleefde tijden, kon het doodvonnis wettigen Of het zoo dramatische gegeven geheel aan de historie kan worden getoetst het is slechts bijzaak (de hoofdtrekken zijn trouwens verantwoord), hoofdzaak is dat Kornfeld een drama van groote kracht. heeft weten samen te stellen. Mede door de typeering der hoofdfiguren, die hij tot volle menschelijkheid heeft gebracht. Met alle goede en slechte eigenschappen, den I mensch eigen. Het zijn figuren van j BINNENLAND. Debat in den Volksraad over de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën." (3e en le Blad.) Interpellatie-Knottenbelt over de Kamer ontbinding. (Pari. Overzicht, 3e Blad.) Opheffing van 26 stopplaatsen der Spoorwegen met ingang van 15 Mei. (Bin nenland, 3e Blad De handelsbetrekkingen tusschen Ne derland en Duitschland; debatvergade ring te 's-Gravenhage. (Binnenland, 3e Blad.) Doodelijk auto-ongeluk te Moergestel; baron van Heeckeren van Molecate, uit Wassenaar, gedood. (Gemengd, 3e Blad.) BUITENLAND Naar Japan's uittreden uit den Volken bond. (Buitenland en Tel., le Blad.) De verkiezingsstrijd in Duitschland. (Buitenland, le Blad.) De actie der Fransehe ambtenaren. (Buitenland, le Blad.) Zangara, die den moordaanslag op Roo sevelt pleegde, tot 80 jaar dwangarbeid veroordeeld (Buitenland, 1ste Blad). De Vereenigde Staten zijn weer nat. (Buitenland, 1ste Blad). Ernstige ontploffing te Sjanghai. Vele slachtoffers (Tei., 1ste Blad). vleesch en bloed geworden, met beide voe ten staande in de realiteit van het leven van die tijden, overgangstijden van ideeën en denkbeelden, geestelijk en materialis tisch Het gezelschap Saalborn heeft de ge boden kans tot groot spel dankbaar ge accepteerd. Wat is er werkelijk schitte rend spel gegeven, dat geheel beantwoordt aan de gestelde opgave. Kort afgebeten vaak, hetgeen de scherpe tegenstellingen juist te krachtiger deed uitkomen. In kostelijk tempo! Louis Saalborn speelde den gewieksten Jood ten voeten uit. Eerst Joodsch sappig, later sluw berekenend, overwinnaar in den intrigestrijd aan het Würtemburgsche hof, tot de plotselinge dood van den hertog door vergif, voor hem, den Jood, bestemd, hem ineens doet vallen van zijn ongenaakbare positie. Er zat climax in. Het is een pracht-creatie van deze figuur, die zoozeer de vergankelijkheid van al het aardsche demonstreert. En dan Oscar Tourniaire als de hertog. Ruw en zinnelijk, maar met een echt menschelijk hart. Geen groot staatsleider doch voorzien van een zeker soort humor, dat hem veel doet begrijpen. Het was één genot deze typeering. Daarnaast als de twee groote tegen spelers van den in duizelingwekkenden vaart omhoog klimmenden Jood minister Remchingen en generaal Speckenschwardt. De eerste diplomaat in hart en nieren, i wiens haat en afgunst stijgen naar mate j hij het schaakspel met den Jood verliest, j doch terugdeinzend voor het gewelddadig' I optreden tegen den gehate, waartoe de tweede, vechtjas van een generaal, voor wien een menschenleven niet telt, aanzet. Bezwijkend tenslotte voor den militairen drang. met gevolg, dat de hertog het slachtoffer wordt. Henri Eerens en Rich. Flink gaven cachet aan deze beide rollen. Verder mogen genoemd Louise Kooiman als de hertogin, die den droomer in Süss bewondert, doch door zijn eerzucht zich van hem wendt, de lakei van Dom de Gruyter, de ceremoniemeester van Fred Sterneberg, terwijl de overigen zich keu ris aansloten. Julia de Gruyter viel in voor Marie Meunier. Gespeeld werd in keurig verzorgde rococo-decors en schitterende costumes uit dat tijdperk van glans en schittering. Voor goed tooneel is er nog wel belang stelling, we hebben het met vreugde gis teravond weer eens kunnen constaterren. De schouwburg was prachtig bezet en heeft onmiskenbaar van zijn groote waar deering getuigenis afgelegd. Een waardee ring. die ten volle verdiend was. EEN PRIJSVRAAG VOOR SHORT STORY. Het letterkundig genootschap „Oefening kweekt kennis" te Den Haag v. ert 28 Fe bruari 1934 ztjn 100-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan heeft het een prijsvraag uitgeschreven ter aanmoediging van een soort letterkunde dat te onzent slechts schaarsch vertegenwoordigd is, t.w. het korte verhaal de „short story". Zij. die aan dezen wedstrijd willen deel nemen worden uitgenoodigd hun stukken uiterlijk 1 October 1933 in te zenden aan den secretaris van genoemde stichting den lieer S W F. Margadant Waldeck Pyr- montkade 13 te 's-Gravenhage De prijzen zijn f 250 en 3 x f. 100 In de jury nemen zitting mevr. E C. Andrée Wiltens, C. K. Elout, dr. D. C. Tin bergen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1