LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 21 Februari BINNENLAND. KERK- EN SCHOOL^ PRINSES JULIANA TERUG. Gistermiddag in Den Haag aangekomen. Gisternamiddag te 4.25 uur is aan het Staatsspoorstation te Den Haag aangeko men H.K.H. Prinses Juliana, terugkeeren- de van haar verblijf in Zwitserland. H M. de Koningin was op het perron aanwezig ter begroeting van haar dochter. Zcowel op het perron als in de Rijnstraat stonden vele belangstellenden, die aan de Koningin en de Prinses een groet wilden brengen. Nadat de Prinses den trein verlaten had en door haar Moeder begroet was. begaven beiden zich naar de gereedstaande auto's. Hartelijk toegejuicht door het publiek, werd naar het paleis Noordeinde gereden. o DE BEDRIJFSRADENWET. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot instelling van bedrijfsraden. De minister geeft daarin niet toe, dat het ontwerp lang niet ver genoeg gaat en betoogt, dat de overheid behoort aan te knoopen by hetgeen in het bedrijfsleven is gegroeid. Alleen op deze wyze kan zx een organische ontwikkeling van het be drijfsleven worden bevorderd. De minister zet verder uiteen, dat men door verbindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomst niet eer en beter een versterking van de positie van den arbeider bereiken kan dan door dit ontwerp omdat de verbindendverklaring slechts in een be perkt aantal bedrijven toepassing zal kun nen vinden. Erkend moet worden, dat het wetsontwerp geen bindende voorschriften bevat omtrent de productie. Dat neemt niet weg, dat ook aangelegenheden die niet tot het engere terrein der arbeidsvoor waarden behooren, in den bedrijfsraad ter sprake kunnen komen. De minister vreest niet, dat de invoering van bedrijfsraden de ontwikkeling van ondernemingsraden in den weg zal staan. De regeering is er zich niet bewust van, dat zij niet voldoende met de wenschen der meest belanghebbenden heeft rekening gehouden. Het is aan gegTonden twyfel onderhevig of het beter ware geweest, alvorens de tot standkoming van bedrijfsraden te bevor deren, eerst de vereenvoudiging van de sociale verzekering ter hand te nemen en de uitvoering van een gedeelte der On gevallenwet en Invaliditeitsverzekering door de betrokken organisaties mogelijk te maken, zooals zulks reeds met de Ziektewet is geschied. Door eerst den bedrijfsraad in te stellen wordt het orgaan geschapen, dat bij de uitvoering der sociale verzekering betrokken kan worden. Zulks schijnt ver kieslijker dan het bevorderen van een her- zienna ider sociale verzekering, zonder dat het orgaan, dat by de gewijzigde uitvoe ring een groote rol moet gaan spelen, in het leven is geroepen. De minister betoogt ten slotte, dat de belangen van den consument door dit ontwerp niet benadeeld worden. Wordt in de toekomst verordende bevoegdheid aan de bedrijfsraden gegeven, dan zal de over- j heid dit zeker niet doen. zonder dat de waarborgen kunnen worden geacht aan wezig te zijn. die beoogen het belang van den consument te beschermen. De minister ziet ook geen verschijnselen, die de vrees wettigen, dat werkgevers en werknemers met succes zullen samenspannen ten koste van het algemeen belang. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Samenwerking met den B.AN.S. verbroken. De houding, die de Bond van Ambtena ren Nederl. Spoorwegen gedurende de laat ste actie van de bonden van spoorwegper soneel tegen de door de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen aangekondigde loonsverlaging heeft aangenomen, heeft, naar de soc.-dem. bladen weten te melden, thans tot een openiyk conflict geleid. De vertegenwoordigers van de Nederlandsche Vereeniging, van St. Raphael, den Protes- tant-Christeiyken Bond en den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel in den Personeelraad, hebben nameUjk aan het bestuur van den B.A.N.S. meegedeeld, dat zy voornemens zyn den vertegenwoor diger van deze laatste organisatie niet meer tot de vergaderingen van den Raad uit te noodigen en zy steunen dit voor nemen op een aantal met name vermelde feiten, waaruit naar de meening van ge noemde organisaties duideiyk het deloyale optreden van den B.A.N.S., gepaard gaan de met een kennelijk streven naar een van de andere vereenigingen afwykend stand punt ,welk streven beheerscht wordt door klein-propagandistische motieven, bhjkt. De samenwerking is thans dus verbro ken. VEREENIGING INDIË—NEDERLAND. Het Hoofdbestuur der Vereeniging Indlë Nederland heeft den penningmeester der vereeniging op zyn verzoek op de meest eervolle wüze van zyn functie ontheven en in zyn plaats als zoodanig benoemd het hoofdbestuurslid J. H Nleuwenhuys, oud- Resident van Soerakarta. Voorts heeft dat Hoofdbestuur gebruik gemaakt van de hem bij huishoudeiyk reglement gegeven bevoegdheid tot voor- looplge voorziening ln tusschentyds ont stane vacaturen, door de benoeming tot lid van het hoofdbestuur van den heer Th. Ligthart, oud-Directeur van de Javasche Bank. o C AND ID AATS TELLING NEDERL. CHR. ARBEIDERSPARTIJ. De Nederlandsche Christeiyke Arbeiders- party zal by de as. Tweede Kamerver kiezingen in alle kieskringen uitkomen met de volgende Ujst: 1 Nic. Dekker, Hilversum', 2. L. v. d. Velden. Hilversum; 3. J. A. Schaafsma, De Bildt; 4. J. Varkevisser, Groningen; 5. G. J. v. Bockel. Den Bosch; 6. E. Feen- stra Jz.. Ede; 7 S. Greijdanus, Hilversum, 8. H. Gelling, Onstwedde; 9. D. R. Hen stra, Twyzelerheide; 10. J. H. Nyenboer, Eindhoven. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Voordracht van dr. Raymond Kohier, beantwoord door dr. Kortenhorst. In een te Den Haag gehouden conferen tie, waarin behalve vertegenwoordigers van de pers o.a. aanwezig waren dr. L. G. Kortenhorst, secretaris van de RK. Ver. van Werkgevers, A. Rom. Colthoff, secre taris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, dr. Bolze van het Dult- sche gezantschap te Den Haag, de secre taris van de Kamer van Koophandel mr. J. E Claringbould en andere leden dier Kamer, heeft de president van het Leip- ziger Messamt, dr. Raymond Kohier, die tevens bestuurslid is van het Duitsche Industrieverbond, een voordracht gehou den over actueele economische vraagstuk ken tusschen Nederland en Duitschland. Dr. Kohier wees op de noodzakelykheid van Duitschland als arm land, om een actieve handelsbalans te hebben. Een be- trekkeiyk rijk land als Nederland heeft zich altyd de weelde kunnen veroorloven en kan dit ook nu nog, een passieve han delsbalans te hebben, daar de betalings balans op andere wyze in evenwicht wordt gehouden. Om de buitenlandsche schulden te kunnen betalen moet Duitschland ex porteeren en tegelykertyd moet de Duit sche regeering steun verleenen aan den Duitschen landbouw om dezen voor onder gang te behoeden. Spr. wees hierby aan den eenen kant op de noodzakelykheid van het handhaven van den gouden stan daard. opdat de valuta niet in gevaar wordt gebracht en aan den anderen kant op het dreigende bolsjewisme in Duitsch land. Aan de hand van cyfers trachtte dr. Kohier verder aan te toonen, dat de be perking van den handel tusschen Duitsch land en Nederland verhoudingsgewyze voor Duitschland erger ls. dan voor ons land. Hy besloot zyn betoog met er op te wyzen, dat de Duitsche industrie ln veel gevallen aan de zyde van Nederland staat, wanneer de Duitsche Regeering den in voer van Nederlandsche land- en tuin bouwproducten wil beperken. Hy is slechts naar Nederland gekomen om te wyzen op de noodzakelijkheid van goede handels betrekkingen tusschen de beide landen en hy hoopte, dat by de in Maart te her vatten onderhandelingen voor beide par tyen bevredigende resultaten zouden wor den bereikt. Het betoog van dr. Raymond Kohier werd beantwoord door het Tweede Kamer lid dr. L. G. Kortenhorst, secretaris van de R.K. Vereeniging van Werkgevers. Deze begon met te wijzen op het protest, dat het Nationaal Instituut ter bevorde ring van het normale handelsverkeer tus schen Nederland en Duitschland juist dezer dagen heeft gepubliceerd tegen de nieuwe maatregelen der Duitsche regee ring, waardoor de Invoer van Nederland sche land- en tuinbouwproducten in Duitschland nog veel meer wordt beperkt Zonder te willen dreigen, verklaarde hy. dat Nederland genoodzaakt zal zyn op andere wyze dan tot dusver op de maat regelen van de Duitsche Regeering te reageeren. Hi1 meende dit hier in het eigen belang van Duitschland te moeten zeggen. Het internationaal handelsverkeer ls geen kwestie van gevoel, maar van leven; wanneer wy niet kunnen verkoopen, dan kunnen wy ook niet koopen! Spr. wees op de historisch gegroeide positie van Nederland als uitvoerland van agrarische producten. Wanneer aeze uit voer onmogelijk wordt gemaakt, dan wor den de levensbelangen van Nederland aan getast. Dr. Kortenhorst herinnerde verder aan de vele maatregelen, die de Nederlandsche Regeering reeds heeft moeten nemen om den land- en tuinbouw voor ondergang te behoeden. Deze steunmaatregelen waren echter gebaseerd op den uitvoer van de producten zooals deze tot voor kort ge schiedde. Wordt deze uitvoer nu ook nog onmogeiyk gemaakt, dan valt het geheele stelsel van steunmaatregelen ineen en staat Nederland voor een catastrophe. Voor de industrie waren tot dusver na genoeg geen steunmaatregelen genomen. Spr. wees er echter op, dat de Nederland sche ind'istrie mede de lasten heeft te dragen van de steunmaatregelen voor den land- en tuinbouw en dat bij verergering de toestand hopeloos wordt. Per jaar wordt in ons land naar schatting in totaal reeds een bedrag van driehonderd millioen gul den voor steunmaatregelen van diversen aard uitgegeven. Het nationaal inkomen is gedaald van 4,5 tot ongeveer 2,5 milliard en Nederland is zeker evenals Duitsch land een arm land geworden. Inkomsten die vroeger de betalingsbalans gunstig beïnvloedden baten uit Nederlandsch Indlë, opbrengst van de scheepvaartreede- rijen, die thans zelf noodlydend zyn ge worden. enz. zyn thans verdwenen. De economische instorting ln Nederland zal veel ernstiger zyn dan in Duitsch land, omdat Nederland niet den oorlog gekend heeft en zelfs na den oorlog nog een gunstige periode heeft gehad, terwyi Duitschland eigeniyk na den oorlog van onderaf moest beginnen en het Duitsche volk door het vele ïyden van na den oorlog veel meer verdragen kan. Spr. besloot zyn betoog met de waar schuwing: Duitschland keer terug op den weg van het gezonde verstand. Benadeel uw beste klant niet. wy wenschen niets liever dan op goeden voet samen te werken en de agressie is nooit van onzen kant gekomen. Laat de verhouding van ln- en uitvoer 21 ge handhaafd biyven, maar tracht niet uw eigen economisch leven op te bouwen op de economische ruïne van ohs land. Tot de Duitsche regeering richtte spr. de waarschuwing de consequentie te wil len bedenken van de economische maat regelen, welke thans genomen worden. Straks, wanneer de prijzen in Duitschland als gevolg van den verminderden invoer uit Nederland zullen stygen, zal de reactie komen en zullen de gevolgen voor Duitsch land zelf niet te overzien zyn. DREIGEND CONFLICT. Door de textielarbeiders-bonden „De Eendracht". „St. Lambertus" en „Unltas" is een ultimatum gesteld aan de N.V. An- kersmit's Katoenfabrieken te Deventer, in verband met de ingevoerde loonsverlaging voor een deel der wevers. Mocht voor 27 Februari geen oplossing zyn verkregen, dan zullen de betrokken wevers dien dag den arbeid niet aanvan gen. De rijksbemiddelaar heeft reeds inlich tingen over deze aangelegenheid verzocht. DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE MOERGESTEL. Baron van Heeckeren van Molecate uit Wassenaar gedood. Maatregel der Ned. Spoorwegen. Naar wy vernemen is de directie van de Ned. Spoorwegen voornemens om met in gang van 15 Mei a.s. by de volgende stop plaatsen geen treinen meer te doen stop pen wegens het geringe gebruik, dat van deze stopplaatsen wordt gemaakt: Beek, baanvak Lage Zwaluwe-Breda; Beltrum-Zieuwent, baanvak Zutphen-Win- terswyk: Beugen-Rykevoort, baanvak Ny- megen-Venlo; Colmschate, baanvak De- venter-Almelo; Dalmscholte, baanvak Raalte-OmmenDykerhoek, baanvak De venter-Almelo; Giessen-Nieuwkerk, baan vak Dordrecht-Gorinchem; Hoek, baan vak Deventer-Raalte; Koudeweg, baanvak Stlens-Tjummarum; Lent, baanvak Am- hem-Nymegen; Mastenbroek, baanvak Zwolle-Kampen; Mariënwaard, baanvak Maastricht-Schin op Geul; Miste, baanvak Winterswyk-Doetinchem; Noordyk, baan vak Neede-Goor; Nyeveen, baanvak Mep- pel-Heerenveen; Ophoven, baanvak Sit- tard-HerzogenrathOudemolen, baanvak Groningen-Assen; De Paltz, baanvak Utrecht-Baarn; Pleegste, baanvak Deven ter-Raalte; Posthoorn, baanvak Raalte- Ommen: Ruinerwold, baanvak Assen-Mep- pel; Sambeek. baanvak Nymegen-Venio; Schinkeldyk, baanvak Amstelveen.Aals- meer; Vechten, baanvak Utrecht-Arnhem; Wiene, baanvak Zutphen-Hengelo; Woen- sel, baanvak Boxtel-Eindhoven. Tel. Gistermiddag te omstreeks drie uur heeft op den Tilburgschen Weg onder de ge meente Moergestel een ernstig auto-onge luk plaats gehad. Een personen-auto, be stuurd door baron J. P. van Heeckeren v. Molecate uit Wassenaar komende uit de richting Tilburg, wilde een vrachtwagen van de Herofabrieken te Breda op dezen weg voorbyrijden, Waarschyniyk ls de personenauto geslipt waardoor het achter gedeelte met hel linkervoorwiel van de vrachtauto in aanraking kwam. Beide voertuigen maakten daarop een zwenking naar rechts en kwamen gedeelteiyk in een langs den weg loopende sloot terecht De personenwagen, een twoseater. geraakte beklemd tusschen de vrachtauto en een boom en werd geheel ingedrukt. De be stuurder was op slag dood. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. Om het slachtoffer te bevrijden heeft men den boom, waartegen de auto was opgebotst, moeten afzagen. Baron van Heeckeren van Molecate was inspecteur van de Nederlandsche Zuivel- Centrale. Hy was gehuwd. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. DE VERDEDIGING DER MUITERS. De heer Albarda heeft aan den Minister van Koloniën de volgende vragen gericht: 1. Is het mogeiyk. dat de schepelingen van „De Zeven Provinciën" ln de proces sen. die tegen hen zullen worden gevoerd, rechtskundigen bystand ontvangen van een of meer van de Regeering onafhanke- ïyke verdedigers? 2. Indien de eerste vraag, in verband met bestaande bepalingen, ontkennend moet worden beantwoord, wil de Regeering dan bevorderen, dat ten spoedigste de tn die vraag bedoelde mogeUjkheid worde ge schapen. ALGEMEENE DEMOCRATISCHE UNIE. De Algemeene Democratische Unie, van welker oprichting is melding gemaakt, beoogt, naar dr. R. de Waard te Gronin gen aan de Prov. Gron. Ct. heeft meege deeld, een links georienteerd democratisch en anti-militairistisch blok te vormen, zoo wel tegen de fascistische als communisti sche en sociaal-democratische partyen ge richt. Bij de Kamerverkiezingen zullen de in deze Unie vereenigde groepeeringen, waartoe eenige handelscorporaties, tuin- dersvereenigingen uit het Westland en de geheele Democratische Bond behooren, samengaan. Daarna zal men bepalen, of deze samenwerking duurzaam kan worden. De Algemeene Democratische Unie zal in alle kieskringen met een eigen candida- tenlyst van 20 personen uitkomen. Tot de leiders van deze vereeniging behooren be halve dr. R. de Waard te Groningen, mr. Schultz van Haegen te Aerdenhout en het Tweede Kamerlid Floris Vos. BRANDEN. COMMUNISTISCHE KAMERCANDIDATEN. Men schrijft aan ..Aneta-Holland": Het Partijbestuur van de Communisti sche Party Holland heeft besloten by de a.s. Tweede Kamerverkiezingen uit te ko men met een lüst waarop om de beurt Ne derlanders en Indonesiërs voorkomen, ln verband met de gebeurtenissen ln Indo nesië. De Indonesische candldaten op deze lyst j waarvan de heer L. L. H. de Visser ïyst- aanvoerder is. zyn de volgende: Alimin Prawiradirdja. Sardjono (voor- i zitter van de Partai Kommunis Indonesia) Roestam Effendi. Boedisoetjitro (secretaris I van de Partai Kommunis Indonesia), 1 Moesso. I Van bovengenoemde candidaten zyn de tweede en vierde candidaat op dit moment geïnterneerd in het Digoelkamp in Nieuw- Guinea. o UIT NED. OOST-INDIE. RESIDENTSBENOEMINGEN. BUITENZORG, 20 Febr. (Aneta). Be noemd tot Resident van Tapanoeli J. W. Th. Heringa, thans assistent-resident inde afdeeling Bone. Benoemd tot Resident van de Westeraf- deeling van Borneo H. van der Waals, thans assistent-resident van de /.'"*ellng Noordkust van Atjeh. VERSPREIDEN VAN BERICHTEN OVER TROEPENBEWEGINGEN VERBODEN. BATAVIA, 21 Febr. (Aneta) De heden verschenen Javasche Courant bevat het gouvernements-besluit, steunend op de bevoegdheid ontleend uit de ordonnanties van 24 Febr. 1905 en 5 April 1918, waar bij tot nader order wordt verboden het door middel van de drukpers verspreiden van berichten omtrent bewegingen van troepen of schepen behoorende tot de land- of zeemacht. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. ONVERKOOPBARE GROENTEN. De vorige week zyn aan de veilingen in het Langendyker tulnbouwdistrict niet minder dan 100 spoorwegwagons kool van 10.000 K.G. aangevoerd, welke onverkoop baar waren en als veevoeder zyn gebruikt, voor zoover ze niet door het Leger des Heils zyn afgenomen. VOERMAN VERONGELUKT. Doordat het paard van den wagen, die hij bestuurde, op hol sloeg ls gistermorgen de voerman G. Voets uit Rosmalen (N -Br op noodlottige wyze om het leven gekomen. Nabij de kerk werd het paard schichtig en sloeg het op hol. De man die loopend het gespan geleidde geraakte ln de leidsels verward, kwam te vallen en kreeg de wie len van het zwaar beladen voertuig over hoofd en lichaam. Hevle bloedend bleef de man bewusteloos on den weg liggen. Na In een woning te ziin binnengebvacht overleed de ongelukkige aan de bekomen verwondingen. De man was ongehuwd. Het paard is later tot staan gebracht. DE MISHANDELING TE SCHAIK (N.B.). Het slachtoffer overleden. De 55-jarige J. Biermans te Schayck, die Zaterdagavond JJ. door eenige personen met een yzeren staaf is aangevallen en ernstig werd mishandeld, is gisteravond zonder tot bewustzyn te zyn gekomen aan de gevolgen van de opgeloopen verwondin gen in het Canislus-zlekenhuis te Nyme- gen overleden. HET BOTERHAMMENZAKJE MET DUIZEND GULDEN. Dezer dagen deelden wy mede, dat by het schoonmaken van een autobus te Schagen een boterhamzakje was gevonden met een inhoud van f. 1000 aan bank papier en dat de verliezer zich niet aan meldde, Het mysterie is nu opgelost. By de politie te Alkmaar heeft zich de wed. M uit 't Veld, gemeente Oude Niedorp, aangemeld met de mededeeUng een zakje met een inhoud aan bankpapier van hon derd gulden te hebben verloren. Later heeft de weduwe, die bekend staat als be- trekkeiyk armlastig, meegedeeld, dat de Inhoud f. 1000 bedroeg, zy had de ge woonte, het zakje altyd mee te nemen, zelfs als ze een kort bezoek by buren af legde. Daar de politie de verklaring der weduwe niet in twyfel kon trekken is het zakje haar weer ter hand gesteld. Msb. Gistermorgen is in de lak- en vernisaf- deeling van de meubelfabriek van de fa. Loeb op Rotsoord te Utrecht brand uitge broken Om circa halftien werd de brand weer gealarmeerd; zy begaf zich dadeiyk met een autospuit naar het perceel, dat eenigszins geïsoleerd ligt van de verdere meubelfabriek. Met drie stralen werd het vuur. dat reeds aardig om zich heen had getast, bestreden, zoodat tegen halfelf de brand was bedwongen. Een party meube len die in deze afdeeling behandeld moest worden, is verbrand. Maar de schade wordt geheel door verzekering gedekt. I>e brand is naar alle waarschijnlijkheid te wyten aan een onvoorzichtigheid van het perso neel. Men heeft namelyk een buis, die be vroren was. willen ontdooien door er bran dend poetskatoen by te houden. Eenige vonken zijn hierbij waarschijniyk In het brandbaar materiaal van deze afdeeling terecht gekomen, met het vermelde gevolg. Gistermiddag te ongeveer kwart voor drie brak alhier brand uit in de werkplaats der Culemborgsche Radio-Centrale, staande aan de Lange Meent. Het vuur breidde zich spoedig uit en vond in de aangren zende sigarenmakery der tabaksfabriek „Gelria" een grage prooi De brandweer werd direct gemeld en spoedde zich naar de plaats des onheils. Met vereende krachten slaagden men er in den brand meester te worden, doch men kon daarby niet verhinderen dat de ker- very van genoemde fabriek ernstige wa terschade ondervond. De werkplaats, waar het vuur zyn oor sprong vond was reeds geheel door de vlammen vernield waardoor deze brand een belangryke schade beteekent. die ge- deelteiyk door verzekering wordt gedekt. By Varsseveld is de woning van J. van den Berg afgebrand. Een koe, eenige schapen en een aantal kippen kwamen in de vlammen om. Een en ander was slechts laag verzekerd. PREDIKBEURTEN, VOOR WOENSDAG 22 FEBRp ALPHEN AAN DEN RIJn Lokaal v. Mandersloostr.: Kaïn de heer Beekman van Veenendy BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur h mast. KATWIJK AAN DEN Rlft Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (fci' was), ds. Meijerng; nam. 7 uiu Waard van Rynsburg. NIEUW-VENNEP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, Aangeenbrug. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (H. Morschww luskerk): Nam. halfacht, bijbel RIJNSBURG. Geref. Kerk (Rapenburg): Vo> uur (biddag gewas), ds. Broekstr 7 uur, ds. Meyerlng van Katwijk 1 Rijn. Geref. Kerk (Voorhouterweg): 10 uur, ds. de Waard; nam. l Broekstra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur (biddag gewas), ds. De Jong lej NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Ouderkei IJssel, J. G. Woelderink te Vrees Bedankt: Voor Hoorn (Evan; P. den Duyn, te Enschedé (Evan; CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Baarn, L. S. den Leerdam en W. Hendrlksen, te R Zuid. GEREF. GEM. Beroepen: Te Meliskerke, M. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Groningen, P Bruyn, te Apeldoorn. BUITENLANDSCH GEMI TRAMRIJTUIG OMGEStAC In de Londensche voorstad CO is gistermiddag een tramwagen It uit de rails en op het tegenove trottoir gereden, waar de wagen De passagiers moesten door de ts en een eerste hulobrlgade be: den; 16 personen waren gewon!, 4 ernstig. Het ongeluk is was- aan gladheid van de rails te wil er wordt nog onderzocht of de in de bocht te hard heeft gerei RECLAME-VLIEGTUIG NEEBG Gistermorgen is op het vlieg bendorf (bij Zurich) een Duit'1, culier vliegtuig, dat aldaar gests: was, om reclame-vluchten uit S neergestort. De piloot, de 26-Jariee Wilhelm hardt uit Boedapest, die thans I gen by Stuttgart woonachtig Is wond en moest naar het ziekm! den overgebracht. Zijn passagier brikant uit Zürlch, werd op slag DRIEVOUDIGE MOORD Een krantenjongen heeft bij het binnentreden van de sp Porkys play, in de theaterwijk' York voor den bar de ïyken gevci een man en een vrouw en achter bank dat van den barman. Alle dl door schoten in de rechterslav De schoten moeten van zeer d'r gelost, zoodat de aangevallenen legenheid hebben gehad zich tel gen. Uit de kassa schijnt nietsj ontvreemd. De daders zijn T achterdeur ontsnaDt. De polltiil dat „gangsters" aan het werk f weest en uit wraak hebben u Porkys plav wordt gefrequeui^ stars van Broadway. EEN NEGER GELYNC Te Ringgoid (Louisiana) is een neger, die volgens zijn eigen j den kass'er der plaatselijke ba» mislukte berooving bad neeree» deze ziin vrouw tegen een never verdedigde, na een wi'd' de menigte gegrepen en oogero llik van den neger werd met kof zeefd. BRAND. By de Daimler-Benzwerken J> tuerkheim (Baden) heeft Psl'; brand gewoed- De aangerichte draagt ongeveer 200.000 RM blusschingswerk ls anderhalf ojh geweest Het bedrijf zal e" ondervinden. o Sneeuw ta Engela»1 In Engeland Is veel Met name in North YorksW] sneeuw eenige voeten hoog. STOOMSCHIP VERGEN Een Spaansch stoomschip, is tydens een storm aan jj| Asturle vergaan, Tien led™^ ning zyn om het leven gek®^ I's: |«i tii h I li

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10