l i ISCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 Februari 1933 WEERBERICHT. TELEGRAMMEN. BEURS0 VERZICHT. oiiiiiiuiiiiiiiniii Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. UIT RUSLAND. MARKTBERICHTEN. Barometerstand. „jiddag 3 uur: 760. i «nraiddag 3 uur: 706. EGBAFISCH WEERBERICHT. leeld door het Kon. Ned. Meterorol. Instituut te De Bildt- de stand: 772.5 te Haparanda. sland: 746.6 te Marseille, ting tot den avond van 21 Febr. ke tot matige Noordelijke tot Wes- of Zuid-Westelijke wind. Nevelig aar bewolkt of betrokken. Waar- k sneeuwbuitjes. Lichte vorst tot ,5 tuur om het vriespunt des nachts, ,j lichte dooi. Jj rENLANDSCH WEERBERICHT. m. Ned. Meteorol. lust. te De Bildt ft oogedruk, die Zaterdag over IJs- alegen was, heeft tijdelijk plaats ■J t voor een depressie, die zich zuid- irts of Oost-Zuid-Oostwaarts be en thans haar kern bij de Shetlands Faroer vertoont hotland en in het Noorden van daalt de barometer flink, in Noord- k is hij echter stijgende, zoodat slaan van de wind naar westelijke en bij ons waarschijnlijk is. iteeent toename van bewolking met sneeuwbuitjes, terwijl de vorst des rat af zal nemen. Over het geheele ningsgebied zijn de temperaturen de normale waarde, gemiddeld 2 graden Celsius, wat een zeer afwijking is. andinavië en Finland is de vorst reng, ook in Polen komt strenge oor. itschland en Noord-Frankrijk vroor *stig. in Zuid-Frankrijk. Engeland, en ons land licht (De Bilt had Stricht 6 graden vorst), de Middellandsche Zee ligt een epressie, die over Zuid-Frankrijk e en gure noordelijke tot noord- e winden brengt. het algemeen viel weinig neerslag. Lacoruna, Calais en Thorshaven, loeveelheden boven 5 m.M. af. LUCHTTEMPERATUUR. voorm.: 0 gr. C. (32 gr. F.), 'smidd.: 2 gr. C. (36 gr. F.), nam.: 2 gr. C. (36 gr. F.). 'ATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Dinsdag. 11 u. 49 min.; n.m. te 12 u. 19 min. CHT OP VOOR FIETSERS e.a. ndag: 5.51 n.m. tot 6.36 v.m. IANS- OP- EN ONDERGANG. op: 5 u. 25; onder: 11 u. 51. ewapende muiters, op hen gescho- k op de vluchtende vlet werd ge- Door een der officieren werd her- Jk gewezen op de ernstige gevolgen gepleegde daden zouden hebben, ze waarschuwingen bleven vruch- werden de als gijzelaars vastgeno- ïcieren losgelaten, te door de vele gewapende schild- uitte de bedreiging zich in het van gewapende manschappen in gen op het opperdek en het tent- tóe voorste kanonnen van 7.5 c.M., leladen en op het achterschip ge- muiters hielden de vóór-munitie- its open waardoor zij de onmid- beschikking hadden over mitrail- handgranaten. De dienst aan erhep overigens vrijwel normaal, daarvan in deze geheel abnor- ustandigheden kan worden gespro- ^leen het onderhoud van het schip wenschen over, uitgezonderd dan i machinekamer. Gevaren werd 'e Nederlandsche vlag. De roode mmmer gewaaid, 's Morgens en fs JWÏ vlaggenparade gehouden, JLj v°orgeschreven eerbewijzen - 'f"Toen de bom viel ontstond li», schildwachten wierpen lri!,Weier' weg- De officieren en on- _'T.,re'1 snelden naar het dek. Het flna reeds totaal gebroken. ■L ■yvoren gereleveerde ligt tevens [L,„ gedeeltelijke beantwoording ten a dle op 4 Februari j.l. werd in ns ^en heer RoeP- Voorzoover net reeds medegedeelde nog «dpn„„ls beantwoord, moge liet na- g naar voren gebracht worden De aanleiding tot de muiterij. matie«i?ï?lei(lin6 de gepleegde (er !u ,n is geweest ontevreden- 'e ontvaTiar'5'?ortirlg' to™!1 iPge- heïkI&nFen inlichtingen de In- a bii SeÜngen zich achtergesteld F "ie dp t.,.,.uroPcesche schepelingen, B'i. Ovpp i, slechts verhoogd was E°0g geen .^eMueel diepere invloeden of i?e- wol'den uitgesproken. s^enwvÜi we'ke mate commu- a*at«n 'Ohnaire invloeden aan- •fllen de betreurenswaardige ■atd Bet ;ufnln°6 Piet worden be- 'an de rt-ïeide onderzoek dat i*ld zaï hi °lenstweigeringen wordt Jfifen De u 5ent gegevens kunnen l^tósche ui»? g van 14 voor brozen met een gezin in Nederland wordt door de Regeering zeker dragelijk geacht. Voor de laagstbezoldlg- den is de verhooging van het kortingsper centage van geen beteekenis daar deze in soldij niet meer kunnen teruggaan dan tot de door hen reeds bereikte grenslijn van 10 7o boven hunne Nederlandsche soldij. Op de tenslotte door den heer Roop gestelde vraag op welke wijze de Regeering den goeden geest bij de Marine denkt te herstellen, antwoordt de Regeering dat zij daaromtrent thans nog geen mededeeling kan doen. Vast staat wel dat de militaire geest voor een groot gedeelte van het Euro- peesche en Inlandsche marinepersoneel beneden den rang van sergeant in zoo verre niet aan daaraan te stellen eischen voldoet, dat onvoldoende wordt beseft dat vermeende grieven en ondervonden teleur stelling niet een zoodanigen ongunstigen invloed op de stemming mogen hebben dat een actie wordt gevoerd, welke met den krijgstucht onvereenigbaar is. - Uiteraard zal getracht worden aan dit euvel tege moet te komen, doch aan het treffen van eventueel verder strekkende maatregelen zal onderzoek en overweging dienen voor af te gaan. De resultaten hiervan dienen te worden afgewacht. De Regeering behoeft daarbij in dit col lege nauwelijks de uitdrukkelijke verzeke ring te geven, dat nauwkeurig en volledig en zonder iets of iemand te ontzien zal worden onderzocht, wie schuldig staat aan plichtsverzuim, in hoeverre de Bonden of andere actie een destructieven invloed op de krijgstucht hebben uitgeoefend en in hoeverre de geest der betrokkenen door voortgezette propaganda is beïnvloed en ontwricht geworden. Overigens zijn maat regelen ter verzekering van den goeden gang van zaken genomen. De commandant van de „De Zeven Pro vinciën" en de eerste officier van dit schip zijn van hun functies ontheven. Commissies van onderzoek, ook voor de muiterij, zijn ingesteld. Verklaard kan worden dat de tucht is hersteld. Gebleken is dat het grootste deel zoowel der Europeesche als der Inland sche schepelingen loyaal bleef en gehoor zaam aan het gezag. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. TOKIO. 20 Febr. (Reuter). Van liet ministère van buitenlandsche zaken zijn aanwijzingen ontvangen, dat Japan binnen kort aan de regeeringen van Peking en Nanking zal voorstellen do Chineesche troe pen uit Jehol terug te trekken, teneinde te voorkomen, dat de operaties in Jehol zich uitstrekken tot Noord China. Bovendien zal te dien einde worden voorgesteld aan boide zijden van de Groote Chineesche Muur een centrale zone te schep pen. PEKING, 20 Febr. (Reuter). Vijftigdui zend Japansche soldaten, een groot aantal troepen van Mandsjoekwo, honderd Japan sche vleigtuigen en een rgoot aantal tanks wachten op het sein van generaal Muto om den geweldigen aanval op Jehol te doen. Ondertusschen hebben vijftigduizend Chineesche soldaten, versterkt door vrij willigers, in de heuvels van Jehol stelling genomen. Deze heuvels vormen een sterke, natuur lijke verdediging. Vanaf Peking worden voortdurend voor raden en munitie per auto aangevoerd. In Peking zelf is men zeer bevreesd, de doctoren maken haastig de zieken huizen gereed om de gewonden te ont vangen. De Japansche aanval wordt elk oogen- blik verwacht. AMSTERDAM, 20 Februari 1932 Zwakke markt. Koersen algemeen be langrijk lager. Nederlandsche obligatiën- markt biedt weerstand. De markt spreidde een zeer zwakke stemming ten toon. Algemeen zakten de noteeringen scherp in, waarbij de handel een iets levendiger karakter droeg. Zoo als gebruikelijk werd de daling vergezeld door allerlei oncontroleerbare geruchten, waarvan de waarde echter zeer problema tisch is. De internationale politieke en economi sche situaties, de moeilijkheden in Wet Amerikaansche bankleven moeten voor namelijk verantwoordelijk worden ge steld voor den zwakken toon. De activiteit der baissiers wordt aange moedigd door het gebrek aan weerstand, dat de markt toont, nu de kooplust totaal is gedood. De Nederlandsche industrieelen hadden het het zwaarst te verantwoorden. Uni levers zakten weer een 4-tal punten: na de reeds belangrijke daling op Zaterdag. Philips hadden eveneens van aanbod te lijden. De inzet was reeds 4 pCt. lager, waarna een verdere reactie van 6 pCt- volgde. Later trad een bescheiden her stel in. Andere soorten waren eveneens in reactie. Koninklijke olie's stonden in het centrum der belangstelling en liepen een 4-tal pCt. terug. De Amerikaansceh soorten waren ook gedrukt. Cultuurwaar den, Mijnwaarden en Scheepvaarten maakten geen uitzondering op de alge- meene stemming en stelde zich lager. Ook de Amerikaansche fondsen werden aangetast door de gedeprimeerde tendenz Duitsche obligaties eveneens zwak. Een gunstige uitzondering vormde alleen Ne derlandsche Staats-fondsen, die prijshou dend waren. WISSELKOERSEN. Engeland 8,53 3/4; Duitschland 59.22; Frankrijk 9.77 3/4; België 34.75: Zwitser land 48.13; Denemarken 38.10; Zweden 45.10; Noorwegen 43.65; New York 2.47 7/8; Prolongatie 1 pCt. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. Jaarverslag over 1932. Aan het jaarverslag' van bovengenoemde bond is het volgende ontleend: Het aantal afdeelingen, welke bij den besturenbond zijn aangesloten, is dit jaar weer vermeerderd met 3. Op initiatief van het bestuur werd, in samenwerking met het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Bond van Verzekeringsagenten en Ziekenfonds boden, op 28 April een afdeeling opgericht, bestaande uit 6 personen. In October van dit jaar voegde de vak groep „Slagers", deel uitmakende van den Chr. Bond van Voedings- en Genotmid delen. zich bij den Bond. Tenslotte kwam kwam de afdeeling Leiden van den Chr. Werkmeestersbond op 1 December er nog bij met 5 leden. Zoodat op het eind van het jaar 23 afdeelingen aangesloten wa ren en de sociale bondsafdeelingen van „Patrimonium" en den Chr Werkmans bond. Dc verwachting, in ons vorig jaar verslag uitgesproken, dat we den achter stand, welken we sinds 1 Januari 1921 hadden, dit jaar royaal zouden inhalen, is niet in vervulling gegaan. Wij zijn daar met 5 leden onder gebleven. Aan het einde van December waren 500 leden werkloos, d.l. ruim 1/4 deel der aan gesloten leden. Het comité voor ontspanning en ont wikkeling deed voortreffelijk werk. Het bureau voor rechtskundig advies behan delde 192 zaken, hetgeen een record be- teekent. Er werden cursussen gegeven in Ne derlandsche taal. vakvereenigings-admi- nistratie en economie, welke laatste we gens ziekte van den leider moest worden onderbroken. Het aantal lezer en leze ressen der bibliotheek bedroeg ruim 80. De volgende cijfers geven een beeld van het werk van den belastingophaaldienst: Op 1 Januari 1932 bedroeg het saldo f. 1975.49'/. Door de deeln- werd gestort f. 3511.66 f. 5487.157s Aan belasting werd betaald f. 4492.64 Saldo op 31 December 1932 f. 994.51'/- De levering van brandstoffen had plaats tegen contante betaling, maar kon ook geschieden door middel van een spaar fonds, dat opgericht werd. Van dit spaar fonds maakten 52 personen gebruik. Geleverd werd tegen zomerprijzen aan anthraciet. eierkolen en cokes tezamen ruim 1500 H.L. Terwijl tegen winterprij- zen vóór 1 Januari 1933 nog geleverd werden circa 120 H.L. van verschillende soorten brandstoffen. Ook na dezen da tum duurt de levering voort. VEREF.NIG1NG DIERENBESCHERMING. Zaterdag is de jaarlijksche filmmiddag der afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging" van Dierenbescherming ge houden in de Stadsgehoorzaal, waarbij als gewoonlijk in de eerste bijeenkomst alle deelnemers aart den opstellenwedstrijd met onderwijzers aanwezig waren en de tweede vertoor.ing werd bijgewoond door een groot aantal genoodigden uit de verschillende gestichten en natuurlijk door tal van leden met hun kinderen. Dr. Emmens opende met een enkel woord de bijeenkomsten; terwijl de heer Koops met een geestig speechje de prijswinnaars gelukwenschte en de prijzen uitreikte. Het mooiste opstel werd gemaakt door Marytje Binnendijk en in ons eerstvolgende Kindercourant zullen wij ook ditmaal dit opstel afdrukken! De verdere prijzen werden gewonnen door Eva Trouwee, Bep Planje, Annie Stynman en Karst Boers. Ook de jarigen werden niet vergeten en ontvingen een gedachtenis. Temeer waar een leuke film werd ver toond. was het een welgeslaagde middag. G. C. MINGELEN, t Overleden is de heer G. C. Mingelen. Hij bereikte den leeftijd van 92 jaar. Jaren was de overledene hier correspon dent van dagbladen, o.a, van de „Nieuwe Rott. Crt.". „Vaderland". „Nieuwe Cou rant", .Maasbode" enz. Tevoren was de heer Mingelen ambte naar ter Provinciale Griffie te Den Haag. De begrafenis is bepaald op Donderdag 12 uur aan het Groene Kerkje. o DE INTERPELLATIE-ALBARDA. De Tweede Kamer heeft heden besloten de interpellatie-Albarda toe te staan. De interpellatie de Visser werd daardoor overbodig geacht. •AANBESTEDING. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is heden aanbesteed; lo. het maken van een metalen boven bouw met bewegingsinrichting der Span- jaardsbrug met bijkomende werken onder de gemeente Leiden en Leiderdorp. Laag ste inschrijfster de N.V. Machinefabriek Breda te Breda voor f.34276; 2o. het verruimen van de Gouwe nabij de Boskoopsche Brug en het maken van een gedeelte van den verkeersweg langs de Oostzijde van de Gouwe en van een los- éri laadplaats nabij genoemde brug, een en ander onder de gemeente Boskoop. Laagste inschrijver W. Bakker Fzn., te Gouda, per ceel 1 voor f. 38620. perceel II voor f. 50620; 3o. het maken van een nieuwe boord- verdediging langs de Oostzijde van het Aarkanaal vail hectometer 3.80 tot 22. van hectometer 46.03 tot 46.46 en van hecto meter 49.88 tot 51 54 benevens het maken van een waterkeerende kade. Laagste was F. H. v. d. Pluijm te Ros malen voor f. 128.380. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De arbeider P. Bosteljon te Koudekerk, die onder de gemeente Alphen a. d. Rijn bij het rooien van boomen ernstig werd gewond, is aan do gevolgen zijner ver wondingen overleden, EEN OMWENTELING OP HET GEBIED VAN DE MODE. (Nadruk verboden.). De sovjet-regeermg streeft er naar, elk contact tusschen de inwoners van de Sovjet-Unie met de buitenwereld te voor komen. In de Sovjet-Unie moet alles ge heel anders zijn dan in de „kapitalistische wereld". Ook de mode. De modes, de des sins van stoffen, de snit van kleeren enz. worden in het buitenland door „kapitalis ten", door „onderdrukkers van het prole tariaat" ontworpen (in werkelijkheid staat de zaak eenigszir.s anders en worden die ontwerpen door schilders van naam gemaakt). In het rijk der sovjets moet men dus die modes verwerpen en eigen modes scheppen. In 1930 werd de eerste sovjet-conferentie bijeen geroepen ter be spreking van de sovjet-modes; de confe rentie kreeg toen ter beoordeeling 30 mo dellen. In 1931 waren er reeds 42 model len, in 1932 60 modellen- Wel was de sovjet-pers ontevreden over de ontworpen modellen, die niet volkomen „proletarisch" waren, doch het doode punt was over wonnen. Wij zullen nu den lezer het een en ander over die nieuwe dessins van sovjet-stoffen en de nieuwe modellen van kleeren vertellen. De hervorming of „revolutie", zooals de bolsjewiki zelf hun ingrijpen op het ge bied der mode noemen, begon met de dessins der stoffen. Er moesten vóór alles „echt proletarische" dessins vervaardigd worden, de stoffen moesten een „waarlijk bolsjewistisch" karakter krijgen, alvorens een concours voor de echt proletarische modellen kon uitgeschreven worden. De oude „kapitalistische" en „burgerlijke" dessins moesten verdwijnen en door zuiver bolsjewistische vervangen worden Op bevel van de sovjet-overheid togen de sovjet-teekenaars aan het werk en ont wierpen nieuwe dessins. Rusland heeft altijd veel knappe teekenaars gehad. De bestelling van de overheid was dus snel uitgevoerd. De sovjet-regeering beschikt nu over ruim 3000 dessins voor stoffen diepropaganda voor de pjatiletka (het vijfjarenplan) maken. In plaats van de gestyleerde bloemen, ruitjes, streepjes en meetkundige figuren, die ge in het kapi talistische Westen ziet, bestaan de sovjet dessins uit tandraderen, electrische lamp jes, vliegmachines, zeppelins, gasmaskers, hamers, tangen, houweelen. roode solda ten, geweren, kanonen, machines e.d- Dft japonnen en blouses der dames, de gor dijnen voor de ramen, de sloopen, de tafel lakens enz. alles moet dienen om propa ganda te voeren voor de pjatiletka, die maar niet lukken wil, ofschoon op het papier alles zoo prachtig in elkaar zat. De lezer zal zich afvragen: Indien Rusland werkelijk veel goede teekenaars heeft, waarom hebben zij dan zulke on zinnige dessins ontworpen? Het antwoord is heel eenvoudig. De commissie, die de dessins moet goedkeuren, heeft den tee kenaars medegedeeld, dat zij niet de min ste waarde aan aesthetiek, gestileerde schoonheidssymbolen en allerlei allego rieën hechtte, dat zij niets van al dien ,,ka- pitalistischen nonsens" wilde weten, dat zij dessins wenschte te krijgen, die een dui delijke taal spreken en welker propagan distische bedoelingen voor iedereen, zelfs den minst ontwikkelden burger van den Sovjet-staat, duidelijk zouden zijn. In Sov jet-Rusland moet je onvoorwaardelijk aan dergelijke bevelen gehoorzamen. Overigens zou het niet gehoorzamen niet den min sten zin hebben: alle teekeningen, die niet aan de gestelde voorwaarden beantwoor den, worden eenvoudig afgekeurd. Het gevolg was, dat de goedgekeurde des sins meer aan reclameplaten en propagan- da-plakkaten doen denken dan aan dessins van stoffen voor kleeren. Wat denkt de le zer bijvoorbeeld van staof voor japonnen met het volgende dessin: een karavaan kameelen trekt door de woestijn; daar naast rijdt een trein van den „Turksib"- spoorweg; op den achtergrond de zon? Deze schildering is uitgevoerd In felle roo de. blauwe, bruine en paarse kleuren. Ik zie al een Hollandsche vrouw een japon met een dergelijk schilderij aantrekken. Bevalt u dit prachtig dessin niet, dan kunt u een andere keus doen. Wat denken mijn lezeressen van stof met afbeelding van landbouwmachines (ploegen, eggen, zaaimachines, maaimachines, tractors e.d.) Of van een teekening. voorstellende een dorpswinkel met het opschrift „dorpscoö peratie"? Of van 'n rij tandraderen, voor stellende de werkzaamheden op een kol- chos? Voor de Aziatische landen kunnen dergelijke teekeningen wel iets aantrekke lijks hebben. Een Turksche firma heeft de teekening van een dorpswinkel prachtig gevonden en een groote hoeveelheid met dat dessin besteld; zij eischte echter, dat het opschrift ..dorpscoöperatie" verwij derd worde. Maar voor gewone Europeanen (en de Rus is een Europeaan) zijn derge lijke buitenissigheden toch minder geschikt Wie zich verontwaardigd voelt over der gelijke dessins, moet zijn verontwaardiging nog bedwingen; er zijn dessins, die nog extra-vaganter zijn. Wat denkt ge bijv. van een dessin voor japonnen e.d. voor stellende een schets van de uitvoering van de electrificatie-plannen in den loop van 2V» jaar? Naast electrische lampje's e.d. ziet ge hier veel cijfers, die de uitvoering van het plan der electrificatie demonstree- ren. De industrialisatie wordt gesymbo- leerd door kamraderen, fabrieksgebouwen, hooge schoorsteenen, weefgetouwen, ma chines, enz. Zooals de lezer weet, is de militarisatie van het geheele land een der meest op vallende verschijnselen in Sovjet-Rusland. De pjatiletka draagt voor een groot ge deelte een militair karakter. Het is dus be grijpelijk dat er zeer veel dessins zijn, die aan de propaganda van de weerbaar heid gewijd zijn. Het meest onschuldige dessin is een teekening, voorstellende een OUD-MINISTER-PRESIDENT AZNAR OVERLEDEN. MADRID, 20 Febr. (V.D.). De oud-vice- admiraal Aznar, de laatste Spaansche Minister-President onder de Spaansche monarchie is op zijn landgoed nabij Madrid overleden. De 21-jarlge boerendienstbode Van O. is Zaterdagavond door een onbekende even buiten Zwolle aangevallen en met een mes ernstig gewond. vliegmachine met een sovjet-ster. Er zijn echter dessins met zeppelins, op andere dessins vindt ge macheerende roode sol daten, tanks, gasmaskers, gasaanvallen. Om de militaire gevoelens van de sovjet burgers aan te wakkeren, zijn stoffen in den handel gebracht, waarop tafereelen afgebeeld zijn uit den strijd tusschen de Japanners en de Chineezen. Wie zich de plaatjes in de geïllustreerde weekbladen tijdens den wereldoorlog herinnert, kan zich een beeld maken van de .proletari sche" dessins op de sovjet-stoffen. Jam mer, dat bij het knippen, het maken van zoomen, plooien e.d., een gedeelte van die schoone tafereelen verloren zal gaan. Tenzij de sovjet-regeering een bevel uit vaardigt, deze prachtige stoffen zóó te knippen, dat geen enkele teekening be schadigd wordt. Deze dessins vindt ge nu in alle Moskousche winkels. In den regel zijn het katoenen stoffen. Er zijn echter ook een paar soorten kunstzijde met der gelijke dessins. De sovet-regeering kan natuurlijk nie mand dwingen deze stoffen te koopen. De vrouw, die niet ais een clown gekleed wil gaan. hoeft die potsierlijke stoffen met reclame- en propaganda-plakkaten niet te koopen. Er zijn echter geen andere stof fen te krijgen, de bevolking heeft geen kleeren, de vraag naar katoentjes is veel grooter dan het aanbod. Nolens volens zullen de Russische vrouwen zich dus in het onvermijdelijke moeten schikken on de rol van reclamezuilen spelen. Gelukkig voor de mannen worden met stoffen voor hun kleeren, voorloopig althans, dergelijke kunsten niet uitge haald. Misschien leenen zich de stoffen voor heerenkleeren minder voor reclame- en propagandaplaten, misschien komt het daardoor, wijl de mannen nu en dan naar het buitenland moeten gaan. Stelt u nu voor, dat een gezantschaps-seeretaris, een ambtenaar van de handelsvertegenwoor- d.ging, een propagandist e.d. als een hans worst uitgedost in het buitenland ver scheen. Zelfs de leden van de vereenigin- gen van „de vrienden van Sovjet-Rusland" zouden dergelijk uitgedoste sovjet-propa gandisten toch een beetje al te gek vinden. Het instituut voor de confectie-indus- trie in de Sovet-Unie heeft reeds 280 ontwerpen van nieuwe kleeren van deze „proletarische" stoffen gekregen en ze tentoongesteld. De meeste modellen zijn zoo phantastisch en buitenissig, dat zelfs communisten, wien, naar de sprekende uitlating van den heer Wijnkoop „niets te dol is", het toch een beetje al te bar hebben gevonden. Er zijn dan ook slechts 18 modellen van „proletarische kleeren" goedgekeurd. En dat ook alleen bij wijze van proefneming. Een van de meest geslaagde en bruik bare ontwerpen voor vrouwenkleeren be staat uit een zeer breeden rok met een split. Het geheel doet sterk aan een pyama denken. Waarin het „revolutionnaire" en „zuiver proletarische" van dezen pyama- rok zit, is ons niet geheel duidelijk. In het algemeen streven de ontwerpers er naar den rok den vorm van een broek te geven, hetgeen voor de geëmancipeerde vrouw, die in Sovjet-Rusland bovendien zeer zwa- ren arbeid moet verrichten, ook beter ge schikt is. Een ander goedgekeurd model bestaat uit een combinatie van rok, blouse en broek. De japon moet tegelijkertijd dienst doen zoowel voor den arbeid als voor sport. De vrouw, die van haar fabriek of kantoor naar het sportterrein komt, tilt eenvoudig den rok op en knoopt hem aan de blouse vast. De artsen protesteer den echter tegen dit voorstel, omdat het brengen van den rand van een rok zoo dicht bij den mond zeer onhygiënisch is. Vooral bij de vreeselijke vervuiling in de sovjet-huizen e.d. (deze laatste uitlating' hoort niet aan ons, doch aan het rapport der sovjet-artsen, die over de vervuiling in de sovjet-huizen, op de fabrieken enz. zeer harde waarheden vertellen). Sommige ont werpers hebben voorgesteld terug te kee- ren tot de gewaden der oude Grieken en Romeinen: weer anderen stelden voor de nationale Russische kleeren van de XVIIe en XVIIIe euew in eere te herstellen. Dit doet echter sterk aan „contra-revolutie" denken. De kleeren voor mannen zullen ook „hervormd" worden. Het Instituut voor de sovjet-confectle bereidt nieuwe model len van kleeren voor mannen voor. Veel originaliteit is er echter in de tot nu toe gepubliceerde ontwerpen niet te bemer ken. De broekpijpen worden smaller (om te voorkomen, dat de mannen een broek verwisselen zonder de schoenen te hebben uitgetrokken (de sovjet-stoffen zijn tegen zoo iets niet bestand), de jas is hier wat breeder, daar smaller enz. Het is zeer gewaagd voorspellingen te doen, maar toch komt het ons weinig waarschijnlijk voor. dat deze „revolution naire hervormingen" van de bolsjewiki veel kans op succes zouden hebben. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY LEIDEN. 18 Februari. Leidsche Eieren- veiling. Totale aanvoer 14890 stuks. De prijzen waren: kipeieren f.4 tot f.4.60 Dër 100 stuks; Eendeneieren f. 3.75 per 100 stuks. Handel matig. AMSTERDAM, 20 Febr. Veemarkt. Aan gevoerd 643 vette koeien, waarvan de prij zen waren: le kw. 58—65, 2e kW. 48—56, 3e kw. 36—46. mindere soorten 28—34 ct! per K.G. slachtgewicht. 125 melk- en kalf- koeien 180—225 per stuk. 179 vette kal veren^ le kw. 42—50, 2e kw. 34—40, 3e kw. 25—32 ct. per K.G. levend gewicht: 120 nuchtere kaiveren 2—5 per stuk. 107 schapen en lammeren 1218, lammeren 1014 per stuk. 794 varkens: vleeschvarkens wegende van 90—110 K.G. 35-36, zware varkens 33—34, vetle varkens 31—32 cl. per K.G. slachtgewicht. 42 paarden 50—9>) per stuk. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ROTTERDAM, 20 Febr. Veemarkt Aan gevoerd 318 koeien en ossen, 331 veite kalveren, 943 varkens en overioopers, 579 schapen of lammeren. Prijzen per V" K.G.: Koeien 16-17, 23-25, 28-79, osson 15—17, 20—23, 25—27, vette kalveren 20—25, 30— 05, 40—45. Overige lammeren f. 8— 12.60 per stuk. Varkens 14, 151/2, 15 ct. WESTLAND. Middelprijs Westlandsche Bloemenveilingen 18 Febr. W. CoDland 14 —18 ct.. Bartigon 19—20, Le Notre 54—73. W. Pitt 21—20. Pr. Elizabeth 66. Murillo 13 —22 Pr. v. Oostenrijk 16—18 Ibis 19—23 La Reine 15—22 Couleur Cardinal 23 Cramoisie Brillant 14. Flaminao 1&-18, Theeroos 18—20. Couronne d50r 20 Ge'e Prins 20—22, Mr. van der Hoeff 20 ct. per dozijn.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 3