DE MUITERIJ AAN BOORD VAN DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 Februari Officieele verklaring van den commandant zeemacht in den volksraad. der VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Zaterdag J.l. hield bovengenoemde ver- cenlging haar 6de lezing van dit seizoen. Deze lezing bestond hoofdzakelijk uit de bedrijfsfilm van de Hollandsche Draad en Kabelfabrieken te A'dam. Wegens on gesteldheid van den lsten voorz opende de 2de voorzitter, de heer Groenewegen, dezen avond en heette de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder den heer Boots, vertegenwoordiger der Hol landsche Draad- en Kabelfabrieken. Hierna was het woord aan den heer Boots. Spr. hield allereerst een inleiding, waarna men overging tot het afdraaien van de film. De Draad- en Kabelfabrieken te Am sterdam zijn de eenigste hier te lande en een van de grootste van Europa. Want als men nagaat, dat in normale tijden er 1000 arbeiders werken en per week 20 ton koper en 12 ton rubber wordt verwerkt, krijgt men een goed overzicht van dit be drijf. Spr. behandelde eerst even de op richting en wat daaraan verbonden was, waarna hij de fabrikatie van draad en kabel behandelde, aan de hand van ver schillende voorwerpen. Het koper, dat ge bruikt wordt voor de kabels heeft een dikte van zes millimeter, hetwelk voor de verschillende draden natuurlijk uitgetrok ken moet worden. Door middel van trek- banken wordt dan ook het koper op de dikten, welke noodig zijn, uitgetrokken. Daarna wordt het uitgegloeid en in ver dund zwavelzuur schoongemaakt, en met keet water afgespoten. Hiema wordt het vertind en op rollen gewikkeld De rubber, die men ruw aankrijgt, wordt eerst in kleine stukken gesneden. Daarna door walsen uitgeplet. Hiema worden de ver schillende grondstoffen bijgevoegd o.a. zwavel, magnesia enz., waarna alles nog eens uitgewalst wordt, en in reepen ge sneden. Thans gaat men over tot het ver binden van het koper met de rubber. Het koperdraad wordt door twee walsen geleid. In deze walsen zitten verschillende groe ven, terwijl tevens door de walsen de ree pen rubber worden geleid, zoodat dus het rubber om het koper wordt geperst. Het draad gaat nu naar de spinnerijen voor het omvlechten. Bij loodkabels gaat de draad door cylinders, waar op het eind het cmgespoten wordt met lood: deze kabel wordt verder met band omwikkeld. Spr. behandelde dus achtereenvolgens 't ver vaardigen van de draad met rubber om spanningen en van de loodkabel. Hierna werd tot de film overgegaan. - Deze film bestond uit 4 deelen. Het eerste deel behandelde de bewerking van het koper, hoe het uitgegloeid, uitgetrokken en vertind werd. Het 2de deel behandelde de rubber. Men zag achtereenvolgens het snijden van de ruwe balen rubber, het walsen het vul- caniseeren. Het 3de deel behandelde het fabriceeren van de draad en rubber samen, hoe het samengeperst wordt, het omspinnen van de draad, terwijl men tevens de fabricage ran de loodkabel te zien krijgt. Tevens krijgt men een overzicht van de expe ditie. Het 4de deel besloeg het sociale werk van de fabriek, de cantine, de kook- en liuishoudcursus voetbalvereeniging. mu- ziekvereeniging enz., terwijl het laatste ge deelte van deze film. het bezoek van de Koninklijke familie liet zien. Hierna werd nog een kort reclamefilmpje afgedraaid en hiermee was deze filmavond ten einde. De voorzitter dankte den heer Boots die cie aanwezigen had geboeid, het welk zeer duidelijk bleek uit het hartelijk applaus Tevens wees de voorzitter op de vol gende lezing, welke gemouden zal worden op 4 Maart aa. en wel door prof. ir. D. Dresden over: „Iets over de verschijnselen bij het snijden van metalen". NED. VER. „SCHOONHEID IN OPVOEDING EN ONDERWIJS". De Ned. Vereeniging ..Schoonheid in opvoeding en onderwijs" afd. Leiden heeft het plan opgevat om van 25 Maart tot 9 April in het Museum De Lakenhad een tentoonstelling te houden van het werk van leeraren bij het teekenonderwijs n.l. van het door dezen vervaardigde eigen werk (schilderwerk, reclamebiljetten, grafisch werk, beeldhouwwerk enz.), om daardoor aan het artistieke deel van hun werkzaamheid buiten, de school meer be kendheid te geven. Reeds velen hebben door toezegging van een inzending hun adhesie betuigd. Er zullen er echter ook rog zijn. die of door onbekendheid met dit plan of uit zekere schroom ons nog niet hun toezegging gaven. Wij hopen, dat ook dezen als nog zullen toetreden! Inlichtin gen, formulieren enz. zijn te verkrijgen bij mevrouw J. C. van RijnbachVan Gelder, Witte Rozenstraat 26, Leiden. VEREENIGING GRONINGEN. Eerste Tooneel-Wedstrijd-avond. In de Graanbeurs had Zaterdagavond avond de eerste avond plaats van den too- neeiwedstrijd. door de Vereeniging Gronin gen voor Leiden en Omstreken uitgeschre ven ter eere van het 2e lustrum. Nadat de voorzitter, de heer H. A. Vriend, een har telijk welkomstwoord had gesproken en nog eens een beroep had gedaan op alle Groningers-niet-leden om zich aan te slui ten voerde de vereeniging Gruno uit Haar lem op het drama in 4 bedrijven .Op 'n Dwaolweg" geschreven door den heer E. Marema. Het is een echt Groningsch stuk, waarin de auteur er bijzonder goed in ge slaagd is om het Groningsche leven tot uitdrukking te brengen. Laat het hier en daar wat fragmentarisch blijven, het biedt alle gelegenheid voor sterk tooneel. Enkele passages zijn juweeltjes. Gruno heeft zijn beste krachten gegeven en de aanwezigen een mooien avond bezorgd. Om niet voor uit te loopen op den uitslag der jury zul len wij er niet meer van zeggen. Na afloop bleef men nog êenigen tijd gezellig bijeen voor het maken van een dansje. 4 en 25 Maart volgen de twee andere avonden der Hilversummers en Amster dammers, waarna 22 April de uitslag op den eere-avond! Met ingang van 1 Maart aa. wordt de heer F. L. M. v. d. Heuvel, adjunct-commies bij de dir. belastingen enz. van Lelden insp. 3e afd. overgeplaatst naar 's-Oravenhagc. Met ingang van 1 Maart as. wordt de heer P. C. Hollewijn rijksklerk bij dien dienst overgeplaatst van Hellevoetsluis naar hier insp. 3e afd. DE VOORLOOPIGE RESULTATEN VAN HET ONDERZOEK. Aneta meldt ons uil Batavia: Onder groote belangstelling heeft de Commandant der Zeemacht in Ned.-Indie heden in den Volksraad een uiteenzet ting gegeven inzake het voorgevallene op de ..De Zeven Provinciën" en de voor- loopige resultaten van het onderzoek. In aansluiting bij hetgeen op 10 Febr. door de Regeering in den Volksraad is uiteengezet aldus de Commandant dei- Zeemacht kan. voor zoover de reeds ingekomen berichten daarover uitsluitsel geven, thans nader het volgende worden medegedeeld, hetgeen bedoeld is als een voorloopig overzicht van het gebeurde met de ..De Zeven Provinciën" en wat daaraan voorafging. De moeilijkheden te Soerabaja. In tijdsorde valt dan in de eerste plaats het voorgevallene te Soerabaja te ver melden. De nieuwe salariskorting voor het Euro- peesch personeel der Marine werd op 26 Januari op de vloot bekend gemaakt. Naar aanleiding van een mededeeling van den Commandant der Marine te Soerabaja omtrent aangekondigde vergaderingen van eenige bonden van Marine-personeel ter bespreking van de ingevoerde korting en met het oog op de kans op daaruit voortspruitende ongeregeldheden, begaf de Commandant der Zeemacht zich op 27 Januari naar Soerabaja In den ochtend van dien dag was door den Bond van Korporaals der Koninklijke Marine en den Bond van Minder Marine personeel in de sociëteit Concordia ge zamenlijk vergaderd. Na afloop der vergadering begaven on geveer 150 korporaals en manschappen zich gezamenlijk naar Pasar Besar. zulks kennelijk ter demonstreering tegen de nieuwe korting, in verband waarmede zij door politie en een Marine-patrouille wer den verspreid. Op den namiddag van dien dag werden de besturen van eenige personeelsbonden ontboden; er werd toen o. m. er op ge wezen dat duidehjk gebleken was dat de vergaderingen, zij het ook tegen de bedoe ling van de besturen, een verkeerde uit werking op het personeel hadden, en tot daden hadden geleid, die krijgstuchtelijk ontoelaatbaar waren. Het een en ander gaf den Commandant der Zeemacht aanleiding tot het uitvaar digen van een algemeen vergaderverbod. Een 150-tal passagierende schepelingen, die op 28 Januari des voormiddags een optocht vormden op den Oedjoeng-weg werd in de benedenstad door politie en Marine-patrouilles tegengehouden, ver spreid en teruggezonden naar den Oed- joeng. Eenige schepelingen pleegden in de stad baldadigheden door te gooien met voetzoekers, 's Middags werd een verga dering van ongeveer 100 man, die niet tegenstaande het vergaderverbod in het Marine-bondsgebouw gehouden werd, dooi de politie en een Marine-patrouille ont bonden. Een verbod tot samenscholing van meer dan vijf man werd uitgevaar digd. Dien avond werd het Marine-bonds gebouw bezocht door een Marinepa trouille en 25 aldaar aanwezige schepe lingen werden weggezonden. Op Zondag 29 Januari werd een deel van het afkomend wachtsvolk van de schepen en inrichtingen geconsigneerd. Het vormen van optochten werd tegen gegaan door op verschillende tijden te laten passagieren Dien dag werden door de schepelingen pogingen gedaan tot het houden van open luchtvergadering, welke pogingen ver ijdeld werden door Marine-patrouilles. Tijdens afwezigheid der bewoners is gisteravond omstreeks 10 uur ingebroken in het perceel Kastanjekade 3, bewoond door den heer A de G. De inbrekers die met behulp van een valschen sleutel zijn binnengekomen, ontvreemdden een klein bedrag aan geld. zoomede eenige gebruiks voorwerpen, De politie stelt een onder zoek in. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een liefdadigheids avond. welke a.s. Woensdag in de Nuts- zaal ten bate van het bouwfonds der Chr. Jeugdhulp wordt gegeven. Blijkens een advertentie in dit Blad geeft het Doopsgezinde Kerkkoor in samenwerking met den V.C.J.B. afd. Leiden a.s. Vrijdagavond in het Volkshuis een tweede opvoering van het lustrumspel „De wereld wacht" dialoog met spreekkoren door ds. Bonga en een tweede uitvoering van ..Lobgezang" van Mendelssohn Bartholdy onder leiding van mevr. van Leeuwende Faauww. Solisten zijn mej. Ardiesch van Hamel, mevr. StiasnyWijnshof en H. van der Togt. Hiermede verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie van de Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Volwassen Datum Dagen personen Kinderen Tot. 13 Febr. Maandag 47 47 14 Febr Dinsdag 45 45 15 Febr. Woensdag 50 50 16 Febr. Donderdag 51 51 17 Febr. Vrijdag 50 50 18 Febr, Zaterdag 50 50 Ongeveer 50 man, die overigens niet op vallend en in groepen van vijf of minder demonstreerden voor het huis van den eskadercommandant, waar de Comman dant dei' Zeemacht logeerde werden ver spreid door den Marine-patrouille, terwijl tegen den avond de voorgenomen verga dering in het bondsgebouw werd belet. Het was duidelijk dat aan de verbods maatregelen door een deel van de Euro- peesche schepelingen niet werd gehoor zaamd. Het passagieren werd daarom verder verboden en ieder werd geconsigneerd aan boord van de schepen en in de in richtingen. Om 10 uur 's avonds werden otfieiersposten bij de bergplaatsen van munitie en pistolen uitgezet. In den nacht van Zondag op Maandag kwamen te Soerabaja twee compagnieën van de landmacht aan om assistentie te verleenen. Dienstweigering. Maandagochtend, 30 Januari, te half zeven, werd aan het sein ..Aantreden" geen gevolg gegeven door de Europeesche korporaals en manschappen aan boord van Hr. Ms. „Java", „Evertsen" en „Piet Hein", terwijl aan boord van de „Evertsen" 17 inlandsche schepelingen en aan boord van de „Java" 7 inlandsche schepelingen wegbleven. De compagnieën van de land macht met acht zware mitrailleurs werden intusschen door den plaatselijk militairen commandant naar den Oedjoeng gediri geerd. De commandanten wezen hunne bemanningen op de ernstige en onver mijdelijke gevolgen van dienstweigering, waarna het verzet werd opgeheven, be halve door een 50-tal korporaals en man schappen, w.o. ook enkele inlandsche schepelingen- De dienstweigeraars werden in arrest gesteld. Bij enkele inrichtingen aan den wal aarzelde het Europeesch personeel aan vankelijk ook om aan te treden, docli door het persoonlijk ingrijpen van de comman danten leidde deze - aarzeling niet tot dienstweigering. De arrestanten werden in den namiddag door militairen van de landmacht naar Malang overgebracht en in arrest gesteld in het marine-kampement aldaar. Dien zelfden dag werd het besluit tot toepas sing van het Inlandsch Marine-personeel bekend gemaakt. Reeds dien dag pleegden enkele Inlandsche schepelingen eenig ver zet. De belhamels werden in arrest ge steld. Het aantal Europeesche arrestanten steeg nog nader tot 64, terwijl mede 9 In landsche schepelingen in arrest werden gesteld Op dien voormiddag verliet het eskader de haven en vertrok des voormiddags naar zee, nadat de „Evertsen". waarvan m to taal 56 man in arrest waren gesteld, van nieuw personeel was voorzien. Van en met 31 Januari en tot en met 2 Februari bleef alles rustig. Het passa gieren werd weder toegestaan. Op Vrij dagochtend 3 Febr. had op overeenkom stige wijze als op Maandag 30 Januari een massale dienstweigering plaats van Inlandsche schepelingen- Bij het vliegkamp Morokrembangan weigerden 100 manschappen, van den dienst Conservatie 135 manschappen, bij de marinekazerne aan den Oedjoeng 120 manschappen, bij den onderzcedlenst 31 manschappen en aan boord van de „Soemba" en de „Prins van Oranje" resp. 12 en 30 man, dus in totaal 428 den dienst. De Inlandsche dienstweigeraars werden, na eerst in een der debarkementsgebou- wen in arrest te zijn gesteld, nog dien zelfden dag overgebracht naar de qua rantaine-barakken op Madoera (Soeko- lillo) en eveneens onder bewaking van de landmacht gesteld. In de dagen na 3 Februari vermeer derde het aantal in arrest gestelden nog door partieele dienstweigering, zoodat thans op Madoera 470 man op arrest wa ren, mede doordat de Inlandsche arres tanten te Malang werden overgebracht naar Madoera. Op het eskader dat 30 Januari naar zee was vertrokken hadden op 31 Januari eenige gevallen van dienstweigering plaats en wel aan boord van Hr. Ms. „Java" en de „Piet Hein." Tevens werden eenige In landsche schepelingen betrapt op opruien. Al deze manschappen werden aan boord van de „Piet Hein" naar Soerabaja ge bracht en daarbij werden eenige Euro peanen opgezonden, die er van verdacht werden dat zij bij de dienstweigering op 30 Januari een leidende rol hadden ge speeld. Het eskader kwam op 3 Febr. te Ma kassar aan en vertrok dienzelfden dag naar Bonthain. Hier voegde zich de „Piet Hein" op 4 Febr. bij het eskader- Het onderzoek naar deze dienstweige ringszaken is thans in vollen gang. Ter verzekering van een snelle afdoening zal een commissie benoemd worden. Bevoegde Inlandsche krachten, die een studie vol gen aan de Bestuursschool te Batavia, werden ter assistentie aan de diverse commissies toegevoegd. De muiterij op „Dc Zeven Provinciën." De Commandant der Zeemacht ver volgde zijn uiteenzettingen als volgt: Wat de actie tegen het muiterschip be treft zal ik het relaas vervat in de op 10 Februari afgelegde verklaring hier thans voortzetten. Gedurende den nacht van 9 op 10 Febr. werden de diverse schepen en vliegtuigen geregeld op de hoogte gehouden van de plaats, de koers en de vaart van de „De Zeven Provinciën", opdat bij het aanbreken van den dag al deze eenheden de bevolen posities tijdig konden innemen. Het plan van actie. Het door den Commandant der Zee macht vastgestelde plan van actie luidde in hoofdzaak aldus: De sommatie zal radiografisch worden geseind door den oudsten groepscomman dant der aan de actie deelnemende vlieg tuigen, zoodra hij de „De Zeven Provin ciën" in zicht krijgt. De sommatie wordt zesmaal uitgezonden, n.l. driemaal ln 600 Meter- en driemaal in 475 Meter-golf lengte (deze beide golflengten worden ni. gebezigd resp. in het openbaar scheeps verkeer en in het Marine-verkeer met vliegtuigen) Deze sommatie luidt: „Geeft U onvoor waardelijk over of geweld zal worden ge bruikt. Stoppen en witte vlag hijschen en groote witte vlag op den bak boven de tent." De bom moest vóór den boeg worden geworpen. Indien aan de sommatie geen gevolg zou worden gegeven zal na tien minuten door het vliegtuig van den oudsten groeps commandant een bom van 50 K.G. viak voor den boeg der „De Zeven Provinciën" afgeworpen worden. Vervolgt het schip zijn koers en vaart ook dan nog, en blijft de witte vlag ach terwege, dan wordt door de vliegtuigen de bommenlast afgeworpen op het schip, zoolang aan de sommatie niet is voldaan. Wordt aan de sommatie dan nog niet voldaan, dan wordt op bevel van den es kadercommandant een torpedo-aanval door de onderzeebooten ingezet, zoo noo dig gevolgd door beschieting met geschut door de schepen van het eskader. Aan de actie zou worden deelgenomen in opvolging door: de vliegtuigen D-35 (du oudste groepscommandant), de D-ll en een groep van drie T-(bom)vliegtuigen, door onderzeebooten K VII en K XI en het eskader bestaande uit den kruiser Hr. Ms. „Java" en de torpedobootjagers „Evertsen" en „Piet Hein". 's Morgens kwart voor acht stegen de vliegtuigen van Oosthaven op. Voor de aankomst op het terrein van actie moest de D-35 een noodlanding maken, waar door de leiding overging op de D-ll. Dadelijk na ontvangst van dit bericht steeg de D-16. die als reserve was achter gebleven. en later nog de D-8 op. Deze vliegtuigen behoefden echter niet meer aan de actie deel te nemen. De ontmoeting met de muiters. Toen de D-ll zicht kreeg van de „De Zeven Provinciën" werd met het uitzen den van het sommatiesein een aanvang gemaakt. Begonnen werd op een golf lengte van 600 Meter en driemaal werd uitgeseind. Hierop deed de „De Zeven Provinciën" regu van ontvangst, zoodat de herhaalde sommatie op 475 Meter niet meer noodig was. Om 9 uur 12 was het sommatiesein af gegeven. Aan de sommatie werd niet vol daan. Tusschen 9 uur 3 en 9 uur 16 zond de „De Zeven Provinciën" in de 60 Meter golf tot driemaal toe het navolgende commu nique uit: „Aan alle autoriteiten. Absoluut geen communistische neiging. Geen ge weld in zin, doch alleen protesteeren tegen salariskorting en gevangenneming pro- testeerende marinepersoneel. Ons niet hinderen, stop. Alles wel aan boord. Geen gewonden. Dienst gewoon zijn gang. Ver der bevelsovergave aan commandant een dag voor aankomst". Dit bericht was onderteekend: „Dc Europeesche en Inlandsche bemanning". Bovendien seinde het sdbip om 9 uur 16 onmiddellijk na de uitzending van het communique weder op de gebruikelijke ra- diotechnische wijze, dat het sommatiesein ontvangen was Om 9 uur 18, dus 16 minuten na de laatst uitgezonden sommatie wierp de D- 11 van de hoogte van 1200 Meter een bom van 50 K.G. De bom viel óp, in plaats van naast het schip. Deze enkele bom, voorafgaanie aan den eigenlijken bomaanval, was bedoeld als waarschuwing en was dan ook gericht voor den boeg van het schip. Maar de kans van treffen van het schip is daarbij allerminst uitgesloten en inderdaad werd het schip getroffen aan bakboord op het tentdek naast de voorschoorsteen. De bom sloeg door het tentdek heen en ontplofte boven het opperdek. Op die plaats en in de onmiddellijke nabijheid daarvan op de brug en het tentdek bevond zich een groot aantal leidende muiters. De uitwerking van de bom was tot dus verre dat drie Europeesche schepelingen werden gedood, 20 inlandsche schepelin gen gedood of vermist. 2 Europeesche en 2 Inlandsche schepelingen zwaar gewond, terwijl 2 Europeanen, waaronder 1 officier en 3 Inlandsche schepelingen licht werden gewond. Door de bom werd in de omgeving de navolgende materieele schade aangericht: „Beide schoorsteenen werden doorspring- stukken doorzeefd. In het opperdek wer den verschillende gaten geslagen. De brug werd gehavend. De sloepen in de onmid dellijke nabijheid werden beschadigd Een lichte brand ontstond, welke echter spoe dig werd gebluscht." Overigens bleef het schip en de machine kamer compleet intact, zoodat de „De Zeven Provinciën" later op eigen kracht naar Onrust kon stoomen. De bom veroorzaakte een groote paniek. Een aantal schepelingen sprong over boord en werd later door de omringende schepen opgepikt. De „De Zeven Provinciën" veranderde de koers om de Zuid, terwijl de machines werden gestopt. Van de paniek maakten de tot dusverre onder bewaking staande officieren, on 9 derofficieren en trouw gebleven sche korporaals en manschappen om hun bewaking te verbreken en bezit van het schip te nemen. De „Gouden Leeuw", de „Orion' sleepboot „Kraus" en het eskade staande uit de „Java", „Evertsen" ei Hein", spoedden zich naar de „De; Provinciën". De „Java" seinde om 9 uur c Batavia: „Zevenprovinciën 9.18 geti door vliegtuigbom brand uitgebrot venprovincien geeft zich over benu verlaat schip". Ondertusschen werden cp diverse pen de noodige sloepen gestreken, gewapende wachten aan boord van 4 Zeven Provinciën brachten, met he de ,De Zeven Provinciën" in br nemen en dê muiters te arresteen tevens om oogenblikkelijk medisch! te verleenen De D-ll bleef boven de „De Zever vinciën" cirkelen en sloot zich daan hij den groep inmiddels gearriveerd! nier-Wal-vliegbooten. Deze groep vervolgens terug naar Oosthaven, aldaar te 10 uur 50 geland. De K VII en de K XI, welke ond booten hun posities hadden ingei teneinde na de actie der vliegtuigen tueel tot een torpedo-aanval over ti behoefden niet meer te worden inge Te 11 uur 20 werden de onderzeil door den eskadercommandant be Hierop werd de terugtocht naar Tam Priok aanvaard. Vervolgens werden den commandant van het eskader d> der noodige maatregelen genomen. Naar de „Orion" werden 28 Europ arrestanten overgevoerd. De anesl werden geboeid en onder bewaking van gewapende officieren en ondi eieren Vervolgens vertrok de „Orli 6 uur 30 n.m., geconvooieerd doe „Gouden Leeuw" naar Onrust. De Inlandsche arrestanten werdet gebracht naar den kruiser „Java de zwaar- en lichtgewonde muiter! de „Piet Hein" werden overgevoeri den meesten spoed keerde deze ta bootjager naar Tandjong-Priok ten waar denzelfden avond te 7 uur 31 gemeerd. De inmiddels gewaarschuwde kundige dienst vervoerde de ges naar het Militair Hospitaal te Welti; Het stoffelijk overschot van de bom gedoode opvarenden van de ven Provinciën" werd aan boord t „Evertsen" overgebracht, terwijl dc fenls den volgenden morgen op hel hof van het eiland Purmerend plaaï Op hetzelfde tijdstip had de bep van de aan boord van de „Plet Hek sterven schepelingen plaats. Zooals reeds hiervoor werd oi_. stoomde de „De Zeven Provinciën óp kracht naar Onrust. De „Java", de j en de „Gouden Leeuw" ankerden op: bruarl te 9 uur bij Onrust. De KVÜ KXI arriveerden dien dag te 8 's morgens te Tandjong-Priok en n ken denzelfden dag naar Soerabajt De groepen D- en T-vliegtuigen a ken op 10 Februari naar Tand jont- Den volgenden dag werd de terugrit Soerabaja aanvaard. De „De Zeven Provinciën" kwa; llden Februari bij Onrust ten anke: pi n Conclusies van het onii Uit de thans beschikbare gegevet vat ui de voor de commissie vanl zoek inzake de muiterij door eenip eieren afgelegde verklaringen, kum navolgende voorloopige algemeen! clusies worden getrokken: De muiterij was beraamd door de Inlandsche schepelingen als d( gedeelte der Europeesche korpor; manschappen. Het ontbreken van speciale vod maatregelen, zoomede de afwezighi den commandant, den eersten meerdere officieren van eenige neteit en een groot gedeelte der officieren (waaronder de chef de| page) op den avond van den vlen bruari hebben de uitvoering van hel] tot muiterij in zekeren zin verger lijkt. De muiterij brak uit op den av dien dag, nadat 20 minuten eeri ontdekt dat de munitie uit de verb kast was ontvreemd en deswege dl officieren van de wacht een onderzoek werd ingesteld. Het schip werd in het donker gi muiters ontsloten de geweerrel' voorzagen zich van geweren en Een poging om dit te beletten, bi Twee officieren werden als gijzel! hun kooien gelicht. De trouw Europeesche korporaals en manscj werden opgesloten. Doordat de oil niet dadelijk de beschikking haddc geladen pistolen, zijn kostbare oogj ken waarin door plotseling kract] ingrijpen de normale toestand r nog hersteld had kunnen worden, ren gegaan. De oudste der aan boord aanwezi! officieren, de officier van dienst ffl rang van luitenant ter zee der 1ste verliet in een vlet het schip wal aanvankelijk alle leiding ontbrak. Ofschoon door de officieren verse11 de pogingen zoowel door geweld als door overreding zijn aangewend leiding te hernemen, zal moeten uitgemaakt of door hen voldoende tastend Is opgetreden. Zij hebben zich, overtuigd van zekere nederlaag tegen de gewj sterke overmacht en de vrees voor n op de gijzelaars en de Europeesche iingen, in een defensieve houdins dringen, tot een staat van tegm"*| het achterschip, waar zij het hebben kunnen handhaven. Hoewel het onderzoek op dit pa" onvolledig is. kan uit de feiten gemaakt, dat met de muiters bispriri zijn gevoerd. Overigens hebben oficieren noch de onderofficieren de den tijd dat het schip zich jj der muiters bevond, eenigerlei di< richt, uitgezonderd de officier zondheid voor de behandeling vj" Zij zijn voortdurend onder streef' king geweest van gewapende aCW ten. De eisch tot overgave van M'!_ cadeerde achterschip en van n"Ly werd door de oficieren afgewezen^ ding van de muiters is steeds w>/I machtig geweest. In den aaj'jijl eenige officieren over het tento'Lff brug snelden, werd door in hio'yl

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2