De Ontwapeningsconferentie. ISCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 20 Februari 1933 BUITENLAND. li algemeene toestand. frankrijk. oostenrijk. lX,ln£urt 'Kaernten) heeft de erinrf rieekanselier, Winkler, een m,7 ^''gesproken, waarin hij o.a. duitschland. zuid-afrika. engeland. chili. vereenigde staten. SCHEEPSTUIGEN. KUNST EN LETTEREN. Steunt met Uw gaven het leidsch Crisis-Comité, Het Volkenbondswerk. juitsche gedelegeerde ter Ontwape- lonferentle, Nadolny, is Zaterdag Berlijn teruggereisd teneinde pre- instructies te vragen van zijn regee- izake het Fransche voorstel voor de ilseering van de Europeesche le en mag aannemen, dat tevens het rd van Nadolny op de door Pierre gemaakte toespelingen inzake lands naleving van de vredesver- besproken zal worden. Pierre Cot leens naar Parijs teruggekeerd. De lering van de algemeene commissie, denmlddag had moeten plaats vln- s ondertusschen waarschijnlijk tot dac uitgesteld. ;egeering van Columbia heeft glste- n lang verwachten oflicieelen stap Volkenbond gedaan en met beroep 15 van het Volkenbondsverdrag het ijlde bijeenkomen van den Raad landeling van het conflict om Leli- ischt. De Columblaansche regeering r op, dat de diplomatieke betrek met Peru zijn afgebroken en dat rlog dreigt uit te breken. De secre- eneraal van den Volkenbond heeft onmiddellijk den Raad voor he- lag bijeengeroepen. irom is het tot een treffen tusschen nsche vliegtuigen en de Colum- :he flottilje gekomen. Twee Colum- ;he kanonneerbooten zouden daarbij digd zijn De regeering van Peru •en protest bi] Brazilië ingediend oortdurende schending van Brazi- utraliteit door Columbia, dor zou de mobilisatie hebben ge ns een bericht uit Tsjende, de ad der provincie Jehol, is de aan- Japanners op de provinicie Jehol nacht op Zondag in de richting u-Kailoe en Toenljau-Tansjan De Japanners hebben herhaalde de Chineesche stellingen bestormd, werden teruggeslagen. De gevech- :en voort. officieele en officieuze zijde wordt ■erzekerd, dat de krachtigste tegen- ,1 worden geboden. kabinet te Tokio heeft besloten [legatie uit Geneve terug te trek- de noodlge maatregelen te nemen ntueel uit den Volkenbond te tre ilen deze het rapport van de com- it. van 19 aanneemt •«Proteststakingen op heden. i.lfjderatie van ambtenaren heeft haar litgenoodigd, heden den arbeid te eken, om. te protesteeren tegen de men maatregelen in zake belas- iooging en salarisverlaging. Een in comité der bonden van perso- r gemeentelijke en departementale :e diensten heeft het parool ultge- loor een staking tusschen tien en r. Behalve het personeel van de de electricltelts- en gasbedrijven, ook de postbeambten besloten dit l arbeid neer te leggen, terwijl het edoeling ligt, in den loop van den i of twee bestellingen te laten ver is heeft het bestuur van den bond lerwijzers besoten, zich bij de sta- n te sluiten terwijl de oud-strijders elfde reden een betooging zullen leeringskringen wordt er de nadruk gd, dat alle maatregelen zijn ge- om stagnatie in de verschillende n te voorkomen. emler Daladier bestempelde in den de protestvergaderingen ais doel- rwijl hij de bedreiging der ambte- n beambten om te gaan staken, itbaar noemde, en verklaarde dat erlng niet voor dreigementen zou oep om een dictatoriale regeering spr. af. De regeering heeft den Idus Daladier, zich solidair te ver mot de door het volk gekozen heid. Frankrijk moet aan de we nen, dat het zijn régime trouw 1 ls Frankrijk ook ernstig door de (troffen, zoo bewijst toch een ver- met de Vereenigde Staten, Enge- idden-Europa en Dultschland. dat och altijd nog beter voorstaat dan 'één, temeer daar zijn betaalmid- 'angetast is. De wereldcrisis zal overwonnen kunnen worden, wan- i- volken elkaar steunen. Frankrijk cods op de bres gestaan voor een oor verzoening en het zal aan deze "In vasthouden. In dit opzicht ls 'au den kant van Engeland loyale viung ontvangen. Verzoek of ultimatum? 'fansche en Engelsche regeeringen een demanche doen ondernemen vtoa'enrljksche regeering in zake 1>T van Hlrtenberg. Men heeft ■u Oostenrijk gevraagd, dat het de ïi af2u w^len terugzenden of bin- Mdoende bewijzen zou willen le- Ljnhun vernietiging, lev ècieele kringen te Londen legt "en nadruk op, dat het hier om poets gaat dan om een vriendelijk L^nrijkdenkt men er echter lover. ®?.réen wijdde aan de affaire- v, zeide o.m.: Door de Hir- .ififselegenheid is Oostenrijk in l ^risls gekomen. In het „ulti- in eischen gesteld, die onver- Si? met de onafhankelijkheid ak zijn i staat i pin 'n tcgenspraa) n uaa,ri,„ueld^ Het ikelljk ge Jol"e„T„u®ze eischen. Idat Sic ,S.F- uiting aan zijn mee- ifon ^ultimatum" moest woeden De politieke strijd. De verkiezingscampagne wordt met groote felheid gevoerd. Hitler spreekt nu hier, dan daar. Gisteren te Keulen waar ook Schu- po's met een groot -Hakenkreuz-vaandel aan de bijeenkomst deelnamen. Over het algemeen komen zijn redevoeringen op het zelfde neer. dpch te Keulen richtte hij zich bijzonder schérp tegen het Centrum. Hij verklaarde o.a.: „Wanneer het Centrum tot ons het ver wijt richt, dat wij de orde hebben ver stoord. dan wil het blijkbaar den indruk wekken, dat in de afgeloopen veer tien jaar rust veiligheid tucht en discipline hebben geheerscht en dat deze pas in de jongste drie weken aan het wankelen zijn geraakt (vroolijkheid). Het feit. dat ik thans een beroep doe op het volk, wordt in de procla matie als onwettig bestempeld, omdat ik er naar streef mij van de meerderheid te verzekeren. Zeker, heeren van het Centrum, ik streef naar verkrijging der meerderheid. Daartoe ben ik immers verplicht wanneer ik mij naar de grondwet van Weimar wil richten. Niet ik heb deze constitutie gemaakt. Wan neer de samenstellers ervan nu eensklaps het streven naar een meerderheid als iets onbehoorlijks wenschen te brandmerken 1 welnu, dan ben ik ook bereid, met een minderheid te regeeren." „In den oproep wordt verder betoogd dat men den eed op de grondwet moet nako men. Zooiets hoor ik graag. Ik was soldaat en heb den eedl afgelegd. Dien eed heb ik gehouden en ik heb nooit begrepen dat anderen hem zoo gemakkelijk hebben kun nen breken. Zulke menschen willen nu van de heiligheid van den eed spreken? 'Levendige interrupties: Misdadigers zijn het, die naar Cayenne gedeporteerd moes ten worden). In de proclamatie, zoo be sloot Hitier. wordt vaak over het christen dom gerept. Wij wenschen door de daad de christelijke idee in den staat te bevesti gen terwijl het Centrum veertien jaar lang samen met godloochenaars heeft gere geerd." Bepaald van hoog allooi is de politieke strijd niet Brüning en andere Centrumieiders blij ven het antwoord niet schuldig, doch tevens waardiger. Dr. Bruening betoogde, dat het centrum steeds en tot het laatste met de Beiersche volkspartij zal strijden voor recht, vrijheid en grondwet. Sedert zijn rijkskanselierschap is liet eene experiment na het andere genomen. Radio- en persvrijheid staan nog slechvs Ier beschikking van hen, die het niet wagen zich tegenover de regeering ve plaatsen. Bruening besloot zijn rede met de ver klaring dat én centrum èn Beiersche volkspartij zich niet zouden laten onder drukken. Hoe ver de verbod-woede der regeering gaat, bewees een verbod van alle R.K. bla den, die de Centrum-proclamatie hadden opgenomen, dus practisch gesproken van alle R.K. bladen. Dit verbod is echter weer ingetrokken tengevolge van tusschenkomst van den oud-rijkskanselier dr. Marx (den voorzitter der katholieke organisaties van Duitschland), en den Rijksdagafgevaar digde dr. Fockei 'die secretaris-generaal der Centrum-partij is), die een bezoek aan Goering brachten. Door dr. Marx en dr. Fockei werd de verklaring afgelegd, dat de betrokken katholieke organisaties met haaf oproep op geen enkele wijze de rijksregeermg heb ben willen beleedigen of haar op boosaar dige wijze verachtelijk hebber, willen maken. De proclamatie was slechts inge geven door de bezorgdheid over de ont wikkeling, welke de politieke situatie wel licht in de toekomst te zien zal geven. Minister Göring besloot daarop, het reeds afgekondigde, voor den duur van drie dagen geldende verbod der betrokken bladen in te trekken, aangezien aan het standpunt der regeering door de boven bedoelde verklaring recht, was wedervaren. Göring nam deze ge'egenheid evenwel te baat, de betrokken bladen te waar schuwen. Naar verder wordt gemeld, vond te Berlijn een congres plaats van „Het vrije \Yoord", Waaraan door een paar honderd gedelegeerden uit alle deelen des rijks werd deelgenomen. Nadat enkele korte toespraken waren gehouden, werd het congres echter door politie-beambten, ontbonden, op grond van het feit, dat de huidige rijksregeerlng in bepaalde zinsne den in een verachtelijk daglicht zou zijn gesteld. De politieke botsingen blijven aan de orde van den dag. Te Bad-Deboran bij Rostock vond een treffen plaats tusschen communisten en leden van de organisatle-Reichsbanner eenerzijds en nationaal-socialisten ander zijds. Ongeveer dertig schoten werden gelost, waardoor twee Reichsbannerleden doodelijk werden getroffen en twee Hit- lerianen licht werden gewond. Te Chemnitz werd bij een vechtpartij met Hitlerianen een Reichsbanner-lid zoo zwaar gewond, dat hij tijdens zijn over brenging naar het ziekenhuis bezweek. Te Wuppertal zijn bij een botsing tus schen leden van het „IJzeren Front,, en nationaal-socialisten elf personen gewond, van wie negen zóó ernstig, dat overbren- ghig naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Verscheiden gewonden verkeeren in levensgevaar. Te Berlijn organiseerden de Hitlerianen een concert op den Bülowplatz, waaraan het. Karl Liebknecht-huis, het hoofdkwar tier der communisten, is gelegen. De po litie verwijderde acht personen uit het gebouw. Incidenten deden zich niet voor. Ontelbaar zijn de botsingen met minder ernstigen afloop. ïorKfi8 ld- Het Pact van Lau" ttn v; afhankeHjk gemaakt van het inw aeze gt— 1 I klinkt matum" moest worsen "eer heel anders! Overeenstemming tusschen Smuts en Hertzog. Practisch is thans overeenstemming be reikt over een coalitieregeering tusschen generaal Smuts en Hertzog. De besprekin gen betreffende de samenstelling van het nieuwe kabinet worden voortgezet Men verwacht dat Hertzog bhinenkort zal aftreden en zal worden opgevolgd door Havenga. De spoorwegstaking op Ierland. De spoorwegstaking in Ulster schijnt thans een nieuw stadium in te zullen tre den. Gisteravond hebben n.l. de haven arbeiders, die georganiseerd zijn in de algemeene transportarbeldersvakvereeni- Bing, een motie aangenomen, waarin zij hun executieve volmacht vragen voor een onmiddellijke stakingsactie in Belfast en de havens Derry en Coleraine, tenzij de spoorwegmaatschappij bereid mocht blij ken onderhandelingen aan te knoopen voor een regeling van het conflict met de stakers. De executieve komt heden in Lon den bijeen, teneinde in dezen een beslis sing te nemen. Er zijn 6600 havenarbei ders bij deze zaak betrokken, zoodat een eventueele interventie van hun kant een ernstige ontwrichting tengevolge zou heb ben en het verkeer in de havens vrijwel geheel zou kunnen stopzetten Land in plaats van pensioen. De regeering heeft besloten om aan uit den dienst getreden officieren van land en zeemacht in plaats van een nensioen een boerderij met een stuk land te geven, waarvan de groote in evenredigheid zal zijn met hun rang. De regeering beschikt op het oogenblik over een groot aantal boerderijen van boeren die hun belasting niet meer konden opbrengen. Men verwacht, dat ook veie burgerlijke ambtenaren hun pensioen liever in dezen vorm willen hebben, daar de valuta reeds gedeprecieerd is en een nog verdere daling in waarde verwacht wordt. Een aantrekkelijke zijde is. dat degenen die hun pensioen op deze wijze ontvangen voor hun verder leven worden vrijgesteld van belasting op onroerende goederen. Zangara's geestestoestand. De democraten voor opheffing der prohibitie. De medische commissie, die Zanagar, den pleger van den aanslag op president Roosevelt, psychiatrisch heeft onderzocht, heeft het volgende rapport over diens geestvermogens gegeven. Het onderzoek heeft een pervers karak ter geopenbaard, met een verkeerde hals starrigheid zonder aanleg om berouw of genade te erkennen, en met een minach ting voor de meening van anderen. Ofschoon Zangara's verstand niet be slist inferieur is. zijn zijn verwrongen oor deel en zijn temperament niet in staat om zich aan te passen aan het gemid delde sociaal niveau. Hij is erfelijk belast met wantrouwen en achterdocht; hij ls een anti-sociaal wezen. Hij behoort tot de klasse van oneven wichtige, warhoofdige types, die tot de psvehopathen gerekend worden. Uit deze klasse worden de boeveq gereeruteerd, die op morbide emoties uitlijn, waardoor zij in conflict komen met de gevestigde maat- scbapDeliike orde. Toen Zangara dit rapDort vernam, riep hij uit: „Ik ben niet gek." Naar gemeld wordt, zijn aan President Hoover reeds verscheidene aantrekkelijke posities aangeboden, vooral op het gebied van zijn vroeger ambt van ingenieur. Hoover heeft echter verklaard, dat hij eerst na eenige maanden een besluit zal nemen ten aanzien van zijn verdere loop baan. De democratische leider in het Huis van Afgevaardigden heeft weten door te drij ven, dat de geheele democratische fractie voor de intrekking der prohibitie-wet zal stemmen. Van de 161 democraten waren slechts dertig met. bericht van verhinde ring afwezig, die echter mededeeling van hun standmmt hadden gedaan. Het besluit om gesloten voor intrekking van het drankverbod te stemmen werd genomen met 116 tegen 46 stemmen. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM. R'dam n. Genua, pass. 16 Febr. Gibraltar. ROZENBURG. 18 Febr. v. R'dam n. La Rochelle. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. TRAJANUS, thuisr., was 17 Febr. 11 u. 30 v.m. 335 mijlen Z.W. v. Lands End. JASON, uitr., pass. 17 Febr. Ouessant COLOMBIA, 17 Febr. v. Curacao n. Puerto Cabello. VAN RENSSELAER, 16 Febr. v. Parama ribo n. Am6t. NEREUS. 18 Febr. v. Amst. te Kopenhagen THESEUS, 18 Febr. v. Amst. n. Kopenhagen MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisr., pass. 17 Febr. Gibraltar. JOHAN DE WITT, uitr., pass. 18 Febr. Ouessant. ROTTERDAM—ZUID—AMERIKA LIJN ALPHACCA, thuisr., pass. 17 Febr. Madeira. ALCYONE, 17 Febr. v. B. Aires n. R'dam SILVER—JAVA—PACIFIC-LIJN SAPAROEA, 17 Febr. v. Rangoon n. Los Angeles. BENGALEN. 15 Febr.. v. Los Angeles te Tacona. JAVA-CHINA-JAPAN LUN. TJIMANOEK, 16 Febr. v. Batavia naar Samarang. KON. PAKETV. MIJ. SIPORA, 16 Febr. v. Cebu n, Baroe. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. STATENDAM, 18 Febr. v. Funcha-1 te Cadix. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PALEMBANG, uitr., pass. 18 Febr. Perim KOTA BARO uitr., 18 Febr. v. Napels. BOLLAND—OOST-AZIE LUN. OUDERKERK, uitr., 18 Febr. te Shanghae. Na de regeling van werkzaamheden - De beslissende besprekingen naderen - De kansen voor het Fransche „maximum"-program. Wat de tegenstanders ervan zich te bedenken hebben - Wat de Franschen na de eventueele verwerping van hun maximum-plan te overwegen hebben. GENEVE, 15 Febr. 1933 De strijd, die in het Bureau der Ont wapeningsconferentie over de regeling dei- werkzaamheden gevoerd is, werd in de Al gemeene Commissie en in de Politieke Commissie niet voortgezet. Men is het vrij spoedig erover eens geworden, dat de Al gemeene Commissie, die de eigenlijke ontwapeningskwesties te behandelen heeft gekregen, beginnen zal met de be spreking van de unificatie der legerorga- nisatie en van de vermindering van het personeel der landmacht en daarna de kwesties betreffende de militaire lucht vaart en betreffende het oorlogsmate riaal der landmacht zal behandelen- De Politieke Commissie harerzijds, die als twee druppels water op de Algemeene Commissie gelijkt en alleen een anderen naam draagt en aan wie de behandeling der veillgheldsvoorstellen is opgedragen, heeft besloten met de overweging der verschillende mogelijkheden tot verhoo ging der Europeesche veiligheid te begin nen en eerst daarna de waarborgen te bespreken, die in het belang' der alge meene veiligheid ook van de niet-Euro- peesche staten zouden kunnen verlangd worden. Als middelen tot verhooging der veiligheid in Europa komen vooral in aan merking de zoogenaamde „nimmer-ge- weld-verbintenls", waarbij de Europee sche staten zich verplichten zouden de oplossing van internationale geschillen niet slechts nimmer door oorlog, doch ook niet door een ander middel van ge weld na te streven, en het sluiten van een Europeesche Veiligheidspact, dat wel licht slechts tot de staten van het Europeesche vasteland zou kunnen be perkt blijven. Bij de besprekingen over de regeling van werkzaamheden bleek bij alle dele gaties een roerende eenstemmigheid te bestaan, dat het thans uit moet zijn met lange academische debatten en met on vruchtbare discussies in technische com missies, die nu eenmaal met hun werk niet kunnen opschieten, zoolang de staatslieden niet zullen hebben uitge maakt, in welke richting een vraagstuk zal moeten worden opgelost. De deskun digen zullen dan wel voor een behoor lijke technische uitwerking van het een maal aangenomen beginsel zorgen, daarop mag men vertrouwen! Wij gaan thans dus eindelijk de be slissende besprekingen tegemoet.. Dit is blijkbaar de algemeene wensch der dele gaties. Geen uitvluchten meer, geen uit- steltaktiek' Iedereen zal thans zijn ver antwoordelijkheid moeten dragen voor de wijze, waarop de crisissen, die stellig niet zullen uitblijven, zullen opgelost worden. De Ontwapeningsconferentie zal thans eindelijk eerst recht beginnen! Overeenkomstig den wensch van Paul Boncour zal de Conferentie eerst nog een poging doen tot verwezenlijking van het Fransche maximum-programma zoo wel niet betrekking tot de ontwapening als ten aanzien van de veiligheid. De stelling der tegenwoordige Fransche re- geering is bekend: aanvaardt de Confe rentie het Fransche maximum-program ma op het stuk der veiligheid, dan is Frankrijk ook tot een maximum-bewa- penlngsvermindering bereid. Ondanks dc defaitistische verklaring van een dei- oudste aanhangers van het Fransche program, de Poolsche regeerlng. die den mismoedigen raad gaf zich maar geen illusies over de mogelijkheid eener aan neming van 't maximum-program te ma ken en maar onmiddellijk te trachten althans nog een minimum te verwezen lijken (waarschijnlijk gaat het Fransche marimum-programma den Polen op ont- wapeningsgebled te ver, hetgeen deze Poolsche frontverandering zou kunnen verklaren!), hebben de Algemeene en Politieke Commissie besloten eerst nog een poging met het Fransche maximum programma te wagen. Wat Frankrijk vooral van belang acht heb ben wij dezer dagen uit Boncour's mond vernomen: een Europeesch Veiligheids pact zal moeten tot stand komen (al thans een Pact dat de vastelandsstaten van Europa bindt) en overeenstemming over de legerorganisatie zal moeten ver kregen worden, zoodat de kern van alle Europeesche legers het karakter van een slechts voor defensieve doeleinden die nend militie-leger zal moeten dragen. Willigt de Conferentie deze twee Fran sche doeleinden in, dan zal Frankrijk van harte aan een belangrijke bewape- ningsvermindering medewerken, zoowel ten aanzien van het aantal dienstdoende soldaten als met betrekking tot de „kwa litatieve ontwapening" van het oorlogs materiaal. Mij dunkt, deze toezeggingen van Bon cour verdienen, dat de Conferentie een ernstige poging doen zal het maximum programma te verwezenlijken, ondanks de slechte kansen die het op het oogen blik nog heeft. De gevaren van nlet-aan- neming liggen niet zoozeer bij het vraag stuk van de unificatie van legerinrichting als wel bij den wensch naar een Euro peesch Veillgheidspakt- Men weet, dat; Engelanri daaraan niet wil mededoen. Dit bezwaar zou nog niet onoverkomen- lijk zijn, daar Frankrijk ook met een continentaal Europeesch Pakt tevreden zou zijn. Doch Italië, België, Nederland. Noorwegen en Zweden hebben verklaard in géén geval aan een Pakt zonder En geland te willen mededoen! Men kan de kansen op aanneming van het Fran sche maximum-programma dus zeker nog niet hoog aanslaan! En toch zal nog een ernstige poging moeten gedaan worden, om het over de groote lijnen van het Fransche veilig heids- èn ontwapeningsprogramma nog eens te worden. Te groote belangen staan hier op het spel, dan dat een loyale poging ln dezen zin niet nog onderno men zou moeten worden. De tegenstanders van een Europeesch Veiligheldspakt (met of zonder Enge land) vreezen bij het ontstaan van' mili taire verwikkelingen ln Europa daarin betrokken te worden. Zij zullen stellig eenlg risico loopen. Doch zou ons risico niet nog veel grooter worden, indien de Ontwapeningsconferentie zou mislukken en een nieuwe bewapeningswedloop volgt, die, zooals de ervaring leert, steeds met een oorlog eindigt? Is bovendien deze angst voor nieuwe veiligheidsverplichtin- gen eigenlijk niet in strijd met het steeds door de ontwapeningsrichting verkon digde betoog, dat belangrijke bewapenings vermindering de veiligheid zoo zou ver- hoogen? Zou dan een ontwapeningscon ventie volgens het Fransche maximum- program, die zoowel nieuwe veiligheids waarborgen als ook belangrijke bewape ningsvermindering brengen zou, de veilig heid niet. zoo groot maken, dat dc nieuwe veiligheidsverplichtingen vrijwel geen risico veroorzaken? Dit mogen de tegenstanders van liet Fransche maximum-programma zich nog eens ter dege bedenken, alvorens zij door verwerping van het Europeesche vellig- heidspakt liet slagen der Conferentie in gevaar brengen- Doch omgekeerd zal ook Paul Boncour wijs handelen, als hij het z-.ch eerst nog eens rijpelijk overweegt, alvorens na een eventueel niet-aanneming van zijn maxi mum-program de Conferentie te doen mislukken. Zou een mislukking der Con ferentie met het vooruitzicht op een nieuwen bewapeningswedloop en een nieuwen wereldoorlog ook voor Frankrijk niet grootere risico's veroorzaken dan het totstandbrengen van een ontwapenings- conventlc, die weliswaar van Frankrijk een belangrijker bewapeningsverminde ring vorderen zou dan het eigenlijk we gens het niet verkrijgen van alle ge- wenschte veiligheidswaarborgen had wil len toestaan, doch die ook de Duitsche bewapening binnen bescheiden (zeker nog lager dan de Fransche) grenzen houden zou? MAATSCHAPPIJ OCEAAN. EURYMEDON, Java n. Amst pass. 18 Febr. Perim. HOLLAND—AFRIK A - LIJN. MAASKERK. 18 Febr. v. W. Afrik- te Amst. KON HOLL. LLOYD. ZAANLAND. 18 Febr. van Amst. n. Z. Amerika. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. MALVINA, n. Curacao, pass. 14 Febr. St. Kitts. MERULA. arr. 17 Febr. te Curacao. MIRZA, arr. 18 Febr. te Curacao. KOSSUM. n. Casablanca, was. 17 Febr. 8 u. 45 v.m. 35 mijlen Z.W. van Niton. JONGE JOHANNA, 17 Febr. v. Valencia te Londen. JONGE ANTHONY, n. Hamburg, pass. 17 Febr. Dover. MAASSTROOM, Amst. n. Bristol, pass. 17 Febr. Bevezier. SAN ANTONIO, R'dam n. Molsetta, pass. 17 Febr. Wight AGN1TA, n. Huil, pass. 17 Febr. Lizard. HENNIE. 16 Febr. v. Cardiff n. Concarneau FLYING SCOTSMAN, m. s., 17 Febr. v. La Conquet te Cardiff. DORDRECHT, 17 Febr, v. Liverpool naar Londen. MERWEDE, 15 Febr. van Keadby te Waterford. HOOGLAND. 18 Febr. v, Cuxhaven naar Blyth. M1DSLAND. 18 Febv. v. Goolo n. Har- lingen, ST. ANNALAND. Antwerpen n. Blyth, pass. 18 Febr. Vlissingen. ST. PHILIPSLAND. 18 Febr. van de Tyne n. Kopenhaegn. THEANO, 17 Febr. v. Fowoy n. Amst DOGGERSBANK, m.s., R'dam n. Batavia, pass. 18 Febr. Perim. MAAS. 17 Febr. v. R'dam te Hamburg!. TRITO. 18 Febr. v. R'dam n. Belfast. WOENSDRECHT, 17 Febr. v. Tuapse n. Stockholm en Helsingborg. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N.V. W. P. van Stockum en Zn. te Den Haag, verscheen een uitgave 1933 van de kaart van de Residentie, die ver leden jaar zoo'n succes beeft gehad, De verkregen duidelijkheid door hei in andere kleur drukken en oenigszins ver broeden van de grootere verkeerswegen werd nog geaccentueerd door de namen hiervan in kapitale letters te drukken. Fouten waren er verleden jaar slechts enkele; toch waren nog bijna 150 ver beteringen en vooral aanvullingen noodig. Hlilllllllllli'illll'lllllllilllllllllilllllllllllllilllRlllllillllll 8—8

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 11