Jaarnane ZATERDAG 18 FEBRUARI 1933 No. 22368 tlEELE KENNISGEVING idsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. EIDSCH DAGBLAD f DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: ner tegel voor advertentlën nlt Leiden en plaatsen 'agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle te aJvertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Jltend bij voorultbetahng Woensdags en Zaterdags 50 Cts. (jn maximum aantal woorden van 30. ao volgens postrecht Voor eventueele opzending van [en 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT .3 Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week t.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. ,r *-imer bestaat uit VIER BladM ie «EERSTE BLAD. h.s leester en Wethouders van Leiden; het verzoek van: a. de N.V. „Het is" om vergunning tot het op- van een motor- en autoherstel en twee ondergrondsche bewaar- voor benzine in en bij het perceel ingel No. la. kadastraal bekend te Leiden Sectie A. No. 1300; b. a om vergunning tot het oprichten Inrichting voor het bewerken roo- routen van vleeschwaren in het 3e Groenesteeg No 58. kadastraal Gemeente Leiden Sectie I No. W. F. de la Rie om vergunning oprichten van een inrichting voor erken van vleesch in het perceel 'tot ;s No. 18. kadastraal bekend Ge- e Leiden. Sectie H. Nis. 1178, 1177 en 36 ,oti op de artikelen 6 en 7 der Hinder- kcnnis aan het publiek, dat ge verzoeken met de bijlagen op de Yl ie dezer gemeente ter visie gelegd cht •on: de dat op Zaterdag, den 4en Maart ts'e voormiddags te half elf uren in "rt rceel Breestraat 125 (Bureau van ous tewerken) gelegenheid zal worden tlli om bezwaren teven deze verzoeken engen terwijl zij er de aandacht zen dat niet tot beroep gerechtigd die niet overeenkomstig art. 7 der iet voor het gemeentebestuur of er leden zijn verschenen, ten einde waren mondeling toe te lichten. HINDERWET. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN Secretaris. 18 Februari 1933. 5936 POSTGIRO No 188690. ontvingen wij per kas v£ er O. F. A. van Kampen f. 1.22. ADRES AAN B. EN W. Inzake den melkoorlog. den georganiseerden melkhandel, isiers in melk alsmede de zuivel- "1 nten te Leiden is aan Burgemeester ^^thouders van Leiden een adres :n van den navolgenden inhoud: nemen hierbij beleefd de vrijheid Igende onder Uwe aandacht t.e Is U, zeer zeker meer of minder he il zijn, is de toestand in den Leid- melkhandel reeds sedert geruimen re van gunstig te noemen doch deze atste maanden zeer precair gewor- :lfs zoodanig, dat verschillende n den laatsten tijd met, verlies en het voor sommigen dan ook ogelljk zal zijn, zich, onder deze idigheden, op den duur staande te De algemeene oorzaken hiervan tuurlijk vele en velerlei doch als lellijke en directe oorzaak dient hier erkt te worden het feit, dat vooral ■tste maanden verschillende vee van bulten de gemeente hun melk is ook nog melk van derden) hier s ver beneden een voor den Leid- melidiandel ioonenden straatprijs nbieden en uitventen, den aard der zaak worden hierdoor ngen van den Leidschen melkhan- ernstig geschaad zonder dat deze len voldoende verweer kan laten omdat: imstandigheden voor den Leidschen IJdel en voor de veehouders van de gemeente lang niet dezelfde zijn. e Leidsche melkhandel, in het alge een aanzienlijk hooger onkosten- 2al moeten boeken dan de andere hde categorie. jfrgeteekenden hebben hierbij vooral :l eog: de hoogere loonen, aan hun ®el uit te keeren; ™rdere levensbehoeften; «ciale wetten, als daar zijn: "gevallenwet, de ziektewet, de win- TOgswet, de arbeidswet, de invali- en meerdere lasten, runen moet door alle leden van den S™ JJrikhande! hun aandeel in de i "blasting worden betaald, waar in meergenoemde categorie, leroot der zaak- is vrijgesteld, sta'anj nflen meenen met het dat n vo'd°ende te hebben aange- Ki r, ,ftet voor den Leidschen melk- ten» m°selijk zal zijn dit dum- ifd i ïP den duur soed gevolg ,cbieden ,tebelte"e? dat het mede een eng is, dat in Leiden een goed ae en behoorlijk functionee- t rende melkhandel bestaat en kan bestaan; ten eerste: omdat dit de geheele melkvoor- ziening als zoodanig zeer zeker ten goede komt en ten tweede: omdat bij een be hoorlijk functioneerenden melkhandel het grootst mogelijke aantal personen werkge legenheid zal kunnen vinden. Redenen waarom zij Uw College eer biedig doch met den meesten aandrang verzoeken ten spoedigste zoodanige maat regelen te willen nemen, dat aan den tovengeschetsten, voor den Leidschen melkhandel onhoudbaren, toestand zooveel mogelijk een einde wordt gemaakt. Zij meenen dat een der middelen hier toe zou kunnen zijn bedoelde veehouders van buiten de gemeente de verplichting op te leggen, voorzien te zijn van een z.g. ventvergunning om hun melk te Leiden te mogen verkoopen, en het voor deze ventvergunning te betalen bedrag niet te laag te stellen, opdat deze maatregel voldoende effect moge sorteeren. 't welk doende enz. TRAGISCH ONGEVAL. EEN 15-JARIGE SCHOLIER DOOR VALLENDEN LICHTMAST GEDOOD. Meerdere palen zijn gedeeltelijk verroest. Gistermiddag omstreeks kwart over vier heeft op de Blauwpoortsbrug een droevig ongeval plaats gehad, waarbij 'n 15-jarige scholier op tragische wijze om het leven is gekomen. Een van de vier ijzeren lichtmasten, welke op de hoekpunten van het vaste gedeelte der brug zijn opgesteld, is n.l. plotseling afgeknapt en met een luiden slag dwars over het brugdek gevallen In verband met het uitgaan der scholen was het op dat tijdstip juist vrij druk op de brug, zoodat het eigenlijk nog verwon dering mag wekken, dat slechts drie kin deren door den vallenden mast werden getroffen. De 15-jarige J. H. M„ wonende aan den Hofdijk te Oegstgeest en leerling der 3de klasse van de R.-K. H.B.S. werd door een zijarm van den mast, waaraan de belde lantaarns zijn bevestigd, aan het hoofd geraakt en zeer ernstig gewond. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jon gen in zorgelijken toestand naar het Aca demisch Ziekenhuis, waar alles in het werk werd gesteld om hem in het leven te houden. Helaas, het heeft niet mogen baten Weinige uren later is de jongen aan de bekomen verwondingen overleden De beide andere slachtoffers waren twee dochtertjes van den politie-agent R. De jongste, de 6-jarige H. R. werd eveneens ernstig aan het hoofd gewond en moest in het Academisch Ziekenhuis worden op genomen. Levensgevaar is gelukkig niei aanwezig en hedenmorgen was haar toe stand bevredigend. De oudste, de 10-jarige A. R. bekwam verschillende schaafwonden, doch kon, na in het Ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. Het auto- en tramverkeer bleef gerui men tijd gestremd. Betreffende de ooizaak van dit droevige ongeval vernemen wij, dat de paal, welke rustte op 'n granieten voetstuk ter hoogte van circa anderhalven meter, op de plaats van de breuk, geheel door roest was ver- 1 teerd. I Wij hadden over deze kwestie een onder houd met den adjunct-directeur van ge meentewerken, ir. D. Boogerd, welke dienst met het onderhoud van en het toezicht op deze palen is belast. Deze deelde ons mede dat de palen van een zeer ondoelmatig type zijn, omdat door den bronzen mantel, welke het granieten voetstuk aan de bovenzijde afsluit en waardoorheen de ijzeren mast loopt, de controle op den toe stand. waarin de palen verkeeren, uiterst moeilijk is. Men kan wel het bovenste gedeelte con troleeren, doch niet zien, wat zich onder de_n bronzen mantel bevindt. De vorige week had iemand van het personeel toevallig nog de lampen in de bovenste paal vernieuwd en daartoe een ladder tegen den mast gezet, zonder dat er iets gebeurde. De politie heeft de ge broken paal in beslag genomen, doch achtte na een ingesteld onderzoek, geen termen aanwezig om tegen de gemeente 'n strafrechtelijke vervolging in te stellen. Wij willen gaarne aannemen, dat de controle op de onderhavige palen uiterst moeilijk is. en wij zullen de laatsten zijn om den Dienst van Gemeentewerken zon der meer de schuld van dit noodlottige ongeval te wijten, maar wij vragen ons aan den anderen kant toch af of bijv. een particulier, aan wiens woning een zoo danige lantaarn is bevestigd, welke onder dezelfde omstandigheden een. dergelijk ongeluk veroorzaakt, wel geheel vrij uit zou gaan. Personeel van Gemeentewerken onder leiding van ir. Boogerd heeft vanmorgen onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar den toestand, waarin zich de overige pa len bevonden. Daarbij bleek, dat meerdere palen in min of meerdere mate waren doorgeroest, zoodat het wenschelijk werd geacht deze te verwijderen. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven waren drie palen gecontro leerd. waarvan er twee gevaar opleverden en dus zijn verwijderd Het zal natuurlijk aanbeveling verdie nen alle palen binnenkort door andere te vervangen, maar inmiddels heeft dit on gelukkige voorval een jong menschen- leven gekost. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebr. van Nielen (filiaal) Prins Hen drikstraat 5a, Alphen a. d. Rijn. Hoofd zaak Dorpsstraat 47, Waddinxveen; ga ragebedrijf, enz. Opheffing: Th. G. de Wilde. Utrechtsche Veer 24. Leiden; bottelarij. Wijzigingen: Het Chocoladehuis (filiaal) Haarlem merstraat 112, Leiden. Hoofdzaak Mo riaanstraat. Rotterdam. Wijziging han delsnaam in „Het Chocoladehuis „Reco". Firma Voorsluys en Heykoop, Cobet- straat 95, Leiden; bloembollenkweekerij en -handel. De zaak is verplaatst naar P. G. Gouverneurlaan 30, Sassenheim. Gebroeders van Hoeken's Houthandel, Waardstraat, Leiden; houthandel, stoom- houtzagerij en schaverij. Uittredend com missaris J. J. van Hoeken, Oegstgeest, dd. 1932. Nieuwe commissaris L. van Hoeken, Leiden. Maatschappij voor Schoen- en Leder industrie Bata (filiaal) Haarlemmer straat 67, Leiden. Hoofdzaak Kalverstraat 110/112, Amsterdam. De statuten zijn ge wijzigd. Wijziging handelsnaam in N.V. Maatschappij voor Schoen- en Leder industrie Bata. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaats-examen klassieke letteren de heer J. W. Fuchs (Den Haag); doctoraal examen rechten mej. H. J. Stalling iHaarlem); doctoraal Indisch recht de heer Souw Hong Tjoen (Leiden); taalkundig candidaats-examen indologie de heer H. B. Eldering (Rotter dam) doctoraal examen rechten de heer F. M. A. Schokking (Den Haag). Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Bloedreactie en bloedbeeld" de heer A. Polak Daniels, geb. te Berlijn. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. Harold Lloyd laat In „Grootmoeders jongen'' de beiae kanten van zijn komisch genie goed uitkomen. In het eerste gedeelte is hij de stupide, niet zeer dappere knaap, die erg bedeesd van een meisje houdt en wiens schuchterheid het mikpunt van veler spot is. In 't laatste deel daarentegen toont hij zich de van eigen kracht overtuigde vechtersbaas, die den een na den ander neerslaat en nu ge holpen door een flinke dosis moed. het meisje zijner keuze ferm durft vragen. Met een gepaste humor werkt Harold deze karaktertegenstellingen uit. „Autobandieten" is een echte misdadi- gersfilm, waarin Harry Piel excelleert. Voor geen dozijn van de meest gemeene schurkentronies is hij bang en uit zijn achtervolgingen en vechtpartijen, die dik werf lang niet malscli zijn, komt hij steeds weer ais overwinnaar te voorschijn. Ook de Berlijnsche autodieven, die hun vak ervan maken, onbeheerd staande auto's te stelen, moeten dat tot hun nadeel onder vinden. Bovendien redt hij nog een meisje uit de handen van een bendeleider. Summa summarum: Harry Piel is weer op zijn best. City-theater. Het theater aan de Haarlemmerstraat brengt voor de pauze behalve het gebruikelijke nieuws niet min der dan drie films, waarvan de eerste „De dood van Sherlock Holmes" ons weer span nende tafreelen voor oogen toovert van den geweldigen speurzin van dezen Londen- schen detective, terwijl de beide andere, „Whiskey-smokkelaars" en „Het geheim van den armband", zich in het Wilde Wes ten afspelen. Men kent het recept, een schurkachtige opzichter, een aardig meisje en de held, meestal een cowboy, die het meisje uit tal van hachelijke situaties redt en daardoor haar hart steelt. Er is verder weinig voorstellingsvermo gen noodig om deze rolprent in gedachten voor zich te zien afdraaien. Ziehier nog eenige gegeveiis: 1ste acte: een neger slaat op de vlucht voor een spook; 2de acte: de held redt het meisje op het punt, dat zij door een kudde vee vertrapt zal worden; 3de acte: de bandiet heeft het meisje ontvoerd en stort in een ravijn. „Zij" blijft, halverwege hangen aan de lasso van haar bevrijder. Slotscène: de gelieven vinden elkaar onder een heider- blauwen hemel met witte wolken; het natuurlijk uiterst schrandere paard knijpt een oogje toe. Ondanks het feit, dat een dergelijk scenario niet van de laatste weken dateert, blijkt het publiek zich er altijd nog koste lijk mee te amuseeren, getuige de bijvals betuigingen, wanneer de held een goede „rechtsche" op de kaak van zijn tegen stander plaatst. Na de pauze speelt Richard Talmadge de hoofdrol in „Ontmaskerd". Ook hier spanning, sensatie en heldenmoed en gros. Wie deze week wil genieten van dit genre films, kan in het City-theater zijn hoog gespannen verwachtingen bevredigen. Trianon-Theater Zoo ooit dan is dit Trianonprogramma „Zwei glükliche Tage' vóór en „Das Abenteuer einer schónen Frau" na de pauze, in staat ons weg te voeren uit dit land van regen, mist sneeuw en crisis! Claire Rommer, Ida Wüst, Paul Hórbiger, Jacob Tiedtke en Sen te Sóne- land leeren ons in de eerstgenoemde films de genoegens kennen van het rustige ge zonde buitenleven zonder hinderlijke boven-, beneden- of zljburen, zonder café restaurants met strijkjes. Voor de, de drukke stad ontvluchte familie, duurt de idylle blijkens den naam van de film twee dagen; in werkelijkheid echter nog korter. Vlot gespeeld en geestig van opzet sleept dit Dultsche filmpje na het Fox Movietone en Polygoon-nieuws eikeen met zich mede! In samenwerking met Hans Rehmann heeft ijl Dagover van haar moeilijke rol in „Das Abenteuer einer schónen Frau" een zeer bijzondere vertolking gegeven Als beeldhouwster van naam is Thea Roland gewend alle consequenties van haar daden zelf te dragen en waar zij dit bewust en ten volle doet werd de vrijheid voor haar het allerbelangrijkste. Als een dokter haar dan ook aanraadt te huwen en als moeder afleiding te zoeken na haar inspannenden arbeid, is het resultaat een schaterlach. Dan komt Jerry Stimpson een Londen- sche politieagent, zwaar-gewicht boks kampioen ten tooneele. Vriendschap is de eerste band en wordt spoedig gevolgd door een sterkere die der liefde. Alle hoon en uitbanning ten spijt gaat Thea Jerry is inmiddels naar Londen teruggekeerd geheel op in de verzorging en opvoeding van haar zoon. Stimpson keert echter terug en dan ontspint zich tusschen beiden een hardnekkige strijd om het kind, waar bij Thea tevens haar vrijheid bedreigd ziet. Het einde? Het traditioneele „happy end", dat iedereen bevredigt! Luxortheater. - „Ein blonder Traum". Natuurlijk wordt met deze „blonde droom" de bekoorlijke You-You bedoeld, wier on verwachte komst als een bom temidden van de gemoedsrust der beide Willy's valt! Als glazenwasschers trekken zij er iederen dag per rijwiel op uit en de verstandhou ding is perfect, totdat de charmante You- You aan een onderkomen moet worden geholpen en de beide vrienden hun „villa" ter beschikking stellen. Die villa bestaat uit eenige oude spoorwagons ergens op een weide aan den buitenkant van Berlijn, ■waar een goedmoedige landlooper orde op hun zaken stelt en het huishouden regelt Hij, de wereldwijze menschenken- ner, begrijpt dat de komst der jonge vrouw op een conflict moet uitloopen, maar zelfs een gewaarschuwd man als hij kan niet verhinderen wat onafwendbaar komen moet. Twee verliefde jongelieden voeren dan een scherpen en zeer verma kelijken strijd om de gunsten van het meisje en zij begrijpen niet hoe moeilijk voor haar de beslissing is! Het liefst zou zij de beide vrienden tegelijk genomen hebben, maar aangezien dat in een fat soenlijk huwelijk niet geoorloofd is, kiest zij den eenigen uitweg, welke haar nog rest. en herinnert zich een belofte om haar aan een baantje als filmster te hel pen Waarschijnlijk zou dit het einde be- teekent hebben van een schoone illusie, indien de eene Willy niet plotseling tot de ontdekking' gekomen was dat z'n vriend beter bij You-You paste dan hij zelf. Dat bakent den weg tot een goede oplossing, waarmede de toeschouwer vol komen kan instemmen! De Ufa heeft van dit aardige gegeven een amusante film gemaakt, waar-in de drie „sterren": Lilian Harvey. Willy Forst en Willy Fritsch, prachtig bij elkaar blij- I en te passen. Hun samenspel is vol maakt. Een vuurwerk van jolijt en lichten spot wordt over de kijkers uitgestort en de vele populaire liedjes, reeds bekend van radio en gramofoon, dragen in hooge mate bij tot de aantrekkelijkheid van deze pittige en prettige filmgeschiedenis. Het voororogramma brengt een Bali- film „Kris", waarbij de toelichting in het Hollandsch wordt gegeven. Helaas ligt deze, ongenoemde explicateur nog al eens met z'n eigen taal overhoop BINNENLAND. Het besluit tot ontbinding van dé Tweede Kamer (Binnenland, 4e Blad). Baron Van Wijnbergen stelt zich niet meer herkiesbaar als Kamerlid (Binnen land, 4e Blad). De Eerste Kamer over het verkeersbe leid van minister Reijmer (Binnenland, 4e Blad). Dr. Colijn over den politieken toestand (Binnenland, 4e Blad). De muiterij in Indië; Maandag een officieele verklaring in den Volksraad (Binnenland, 4e Blad). Ons parlementair overzicht; Maandag behandeling der interpellatie-Knottenbelt (2e Blad). BUITENLAND. De besprekingen ter Ontwapeningsconfe rentie (Buitenl.. Ie Blad). Het conflict in het Verre Oosten (Bui tenland, le Blad). EEN GEFINGEERDE INBRAAK, f. 4000 onder de steenkolen. Enkele weken geleden werd ten huize van een inwoner van Heiloo een brutale inbraak gepleegd. Volgens aangifte van den bewoner, die administrateur van het gem. electr. bedrijf is, zouden de inbrekers 's nachts zijn binnengekomen en zich naar zijn slaapkamer hebben begeven, waar zij uit een zak van zijn broek de sleutels van de brandkast hebben genomen en daarna de kast hebben opengemaakt Een bedrag ^van f. 4000 werd toen vermist. De politie "stond eenigszins wantrouwend tegenover deze mededeelingen en de administrateur is daarna herhaaldelijk door de politie en door den rechter-commissaris gehoord. Het bedrag van f. 4000 heeft men thans te zijnen huize gevonden, waar het wegge stopt was onder de steenkolen De man heeft bekend een valsche verklaring te hebben afgelegd. Hij is in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgesloten. Het bestuur van het Bilderdijk- Genootschap heeft dr. K. H. E. de Jong. privaat-docent aan de Universiteit alhier aangewezen als ondervoorzitter. De electnsche licht- en kracht installatie in de fabrieken van de Veur- sche Vleeschwarenfabrieken is opgedra gen aan het electrotechnisch bureau Zitman alhier. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de tentoonstelling van kerkelijke en religieuse kunst in de Lakenhal morgen voor het laatst geopend is. De politie heeft een Duitsche vrouw, mej. H. S. over de grens geleid, die hier zonder middelen van bestaan rondzwierf. De vier arrestanten va nden inbraak bij de Leidsche Broodfabriek zijn ter be schikking van den Officier van Justitie gesteld. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 4-jarige S. van der B. bij het overste ken van de Kraaierstraat aangereden door een onbekend gebleven wielrijder, waardoor het kind een been brak. Volgens ooggetuigen treft den wiel rijder geen schuld. liil! OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag tegen vijf uur heeft in den Goudsteen te Maassluis een droevig onge val plaats gehad. Het vierjarig zoontje van den heer v. d. L. was in een winkel wat snoepgoed wezen koopen en wachtte voor een pas- seerenden wagen om de straat over te steken. Toen de wagen voorbij was, liep de kleine de straat op juist voor een auto bus van de W. S. M.. die met een kalmen gang kwam aanrijden. Het kind werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. Den autobusbestuurder treft geen schuld. DOOR STUK IJZER GETROFFEN. Door het breken van een bankschroef in de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwegen te Zwolle ,is een zich hierin bevindend stuk ijzer weggeslagen en trof den koperslager H. Kleingeerts aan het hoofd. Ernstig gewond is K. naar het zie kenhuis gebracht. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is gisteren het perceel, toebehoorende aan den landbou wer C. Bijnen, onder de gemeente Bruchem (Geld.) afgebrand. Het vee kon, met uitzondering van een aantal varkens en kippen, worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Terwolde, gem. Voorst, is gisteren de boerderij, bewoond door Gijsberts en eigendom van mr. J. C. Th. Resius te Deventer, door brand vernield. Het vee kon worden gered. Een som gelds, gebor gen in een kast. ging verloren. Alles was verzekerd. ERNSTIGE VAL. Gistermiddag is de leidekker Th. Theeu- wissen, in dienst van den heer G. te Venlo, van een vijf meter hopg dak gevallen. Met ernstige verwondingen is T. naar het ziekenhuis gebracht. N. R. Crt.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1