gjflitden Leidschen Raad. )e behandeling der begrooting. age El Bij voorkeur Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Februari 1933 Derde Blad No. 22367 L III 51 iff RECHTZAKEN. z i o, ïls 0.3 0.4 0 0. 0. n 0. 5.5 B, EN W. AAN HUN ANTWOORD BEGONNEN. ONDOM GEMEENTEWERKEN. jeer SCHÜLLER vestigt er de aan- op dat B. en W. nog steeds uitdruk- i m vreemde talen bezigen, en hij dat dit zal ophouden, heer Wilbrink neuriet „Mijne Moe- 1"). verdedigt dan het voorstel-Kuipers de bezoldiging van los personeel, raadsbesluit van 1925 niet wordt na- En evenmin als de latere toezegging en W„ zooals hij zeer uitvoerig na net oude raadsstukken. Het gelijk- van tijdelijk personeel met los eel is er dan ook naast. Voor het eel van den radio-dienst ontwierpen W. zelfs een eigen salarisregeling, daarvoor sprake is van een col contact, dat niet wordt toegepast, ■otesteert daartegen en vraagt uit- van het verplichte loon. er aan de Lichtfabrieken veel los eel is, dat een vaste aanstelling ver- spr. handhaaft het volkomen (Eén l-zilv ti is zelfs 17 jaar in lossen dienst). wr andere diensten geldt hetzelfde. t,5 lien worden verscheidene hoogere s der arbeiders niet vervuld, trots 1,0 ing bij de vorige begrooting. spr. voorbeelden daaromtrent, dat zoo I 0.5 orc,t onthouden. Waarom onttrek- en W. zich aan de wettelijke ver- g van een nieuw arbeiders- en laren-reglement, waarmee zij al 16 cn te laat is voor het vaste, 4 maan- lor het losse personeel? heeft dit college gedaan in het be an het gemeentepersoneel „Ende- a. kon zelfs haast geen personeel meer R U zoodat daar verbetering noodge- 4||| En moet worden ingevoerd. Advies :t G. O. over een voorzieningsfonds aeslu !s of op arbeidsovereenkomst wer- ^Krsoneel is noodig. somt dan op, wat sinds 1929 voor antsoendienst is uitgegeven, waarbij irooting steeds is overschreden. Spr. dat het op deze begrooting evenzoo n, als op dezelfde wijze wordt ge- Of wil men bezuinigen? bezuinigingen wil spr. gaarne me en, doch alleen als zij zijn in het itje itebelang, anders niet. en bezuinigen VALI En dienst is onmogelijk; integendeel :n opzichter meer moeten worden -et 01 iteld, zooais ook reeds lang geleden 51 achte rapporten aanbevalen. Thans dienst onvoldoende georganiseerd, at betreft kans op bevordering etc. blijft het praeadvies van B. en W. D e materie? Zelfs is personeel op gezet. „Zuinig Christelijk Beheer", (j I 41 der verordening op het bouwen f pen wordt door B en W. eenvoudig werking gesteld waar het beerput- J treft. Dat gaat z.i. niet zonder goed- 'j it g van den raad en te meer niet, als neente zelf doet, wat particulieren "'en wdedigt voorts zijn voorstel inzake iek naar samenvoeging van de n van Bouw- en Woningtoezicht Stadsontwikkeling nog eens. bezuin'ging beveelt spr. aan het r van alle materialen van gemeen st in eigen beheer te doen nemen, naar hij nader becijfert, veel goed. komt dan uitbesteden. B. en W. echter, alsof er geen raad bestaat, 'besteed en gegund voor f. 1.25, ter directeur zelf berekent het in eigen te kunnen voor f. 0.75 per kub M.l zou de gemeente kunnen besparen, lonclusie van spr.'s berekeningen leer WILBRINK oordeelt die cijfers heer SCHüLLER: dat zult u dan in bewijzen aan de hand van deze lens. die ik overleg, trots alle moeite, hij de gegevens te onthouden, die ik toch heb weten te verkrijgen. B. en W krachtig hebben medege- om in den winter schilderwerk te uitvoeren in eieen beheer, betwist ioosstens 10 of 12 schilders hadden terwijl er 125 van de 140 schilders jen modernen bond alleen werkloos "at kan best anders, doch het is on- n den wethouder van fabricage. die hand en tand den aannemertotand nrdedi^eia tot ellende voor de arbei- be vele kleine baasjes bederven het re arbeiders en voor de fatsoenlijke hns; de onvichters weten het toch he smartbaasjes" bederven het ge- bedriif. 'ffi' WILBRINK; een schandaal zoo bic hardwerkende menschen te Ja ui mi :r heer SCHüLLER: ja, zij moeten er jaar heb ik geen medelijden mee, al •ren ze van den honger. er WILBRINK: dat heet dan so- S Bevoel 'k hra°-r SCHÜIJ h'R tracht uit de prac- fjvevijzen te leveren voor zijn mee- ltstrIe,I£!d',gt'.daaroP het uitvoeren van Weden ïi 111 elgen beheer. Het uit- reeks v^rLS}^cht werk: spr- noemt Dirent den uit een rapport van van Gemeentewerken. Was lonio °,veF 1931' ovei' 1932 was het zoo PCi men ze'fs het recht van de Braag afstand deed bbeiH«,„emer maar heenging. En dan Itreiiri- £w.aarden, die zi.in vaak meer .f- Zelfs 13 uur werken achter tontken°'®e men Het is bewezen Ak ie voeJan dPn Directeur. Pait ?pof GRZITTER tot beperking Jfe te knl» heer SCHÜLLER daaraan NEhij beh?? .v,oldoa«- gelet op de wiize l!? t'in de nS wordt. Hii staat bekend Ra, dnosant, tegen Gemöentewer- Ibsr, aa.' u??3* hij zegt het in het nnen- lv eu\V hoi jar een Janboel is, doch R^^is to,? n het, al weten zij. dat 'i' den ai. "nders telkens iemand S"r is eoJrf,''t<','r ep7*" »I,srsc'",w<l' hij gevaar ?Sar al am f-?D df> v-werte lijst, te staan, ï'^Wiihri-i,. J' R'aehtoffer worden (de "ift tër,;»Ltwordt 'n drama!) het zal .Be hoe. hïrt ""den. 0.V.J, Wurman, zeg het dan In de De heel' SCHÜLLER: daar sta ik heele- maal alleen. Een ander ild krijgt direct gegevens, die mij worden geweigerd. Nogmaals dringt de VOORZITTER op beperking aan De heer SCHüLLER zal daaraan dit jaar niet voldoen, hij laat zich nu niet meer af maken. Fouten van arbeiders durft spr. ook openlijk bekennen, als ze gemaakt zijn. Spr. gaat dan voort met de verdedi ging van zijn voorstel, als beter in het be lang der gemeente. Een heftig moment ontstaat nog. als spr. den wethouder verwijt hem te hebben bestreden met een uitlating, door den wethouder zelf gebe zigd. Voorts zegt spr. wel te durven zeggen dat door eenige organisatie-leiders totaal verkeerd wordt opgetreden; dat eischt de eerlijkheid, dit te durven uiten Hierna 5.25 uur schorsing. AVONDZITTING. De heer SCHüLLER vervolgt. Hij begint met het steiien van volgende drie vragen: lo. is het juist dat de Directeur van Gemeentewerken, bekend heeft laten ma ken onder het personeel, werkzaam bij de af deeling bestrating, dat in den vervolge bij het verrichten van werkzaamheden in tariefloon. niet meer het gegarandeerde dagloon zal uitbetaald worden; 2o. indien bovenstaande vraag bevesti gend beantwoord moet worden, willen B. en W. den Raad dan mededeelen of zij, of de genoemde Directeur dit besluit ge nomen hebben en ter uitvoering bekend laten maken; 3o. achten B. en W. zich, of de Directeur van Gemeentewerken bevoegd, om het Raadsbesluit d.d. 31 Mei 1905 en gewijzigd d.d. 11 Juli en 6 September 1921 buiten werking te stellen, zonder daarover de Commissie voor Georganiseerd Overleg ge hoord te hebben en de Raad hieromtrent een besluit heeft genomen? Hierna gaat spr. over tot de kwestie van erfpacht, die hij nogmaals verdedigt, wij zend naar andere plaatsen. De grondprijs is nog te duur voor ar beiderswoningbouw. Wel zeggen B. en W. een andere berekening toe volgens een ni- velleeringssysteem doch z.i. zal dit niet lei den tot het gewenschte doel en alleen de particuliere bouw bevorderen, vreest spr. Vandaar zijn voorstel den grond voor ar beiderswoningbouw beneden den kostprijs te verkoopen. Spr. geeft diverse citaten van zeer verscheidene deskundigen. Thans worden nog te veel nieuwe „krot woningen" gebouwd. Hier is nog geen cent uitgegeven buiten regeeringssteun om! Dat B. en W. met leedwezen overgaan tot salarisverlaging is z.i. een schijnbewe- ring. Bij hen spreekt de gewone werkge vers-wellust der verlaging. Dat het G. O. behoorlijk gekend is, betwist spr. Noodig oordeelt spr. deze aantasting der loonen geenszins, vooral niet, waar de loo- nen hier reeds laag zijn. zoodat alle orga nisaties zich tegen de verlaging keerden. Op het zoet gefluit van R.-K. zijde zal spr. niet ingaan. Sor. bestrijdt speciaal dan nog den heer Bosman in dezen. Hoe de liberale werkgevers de gemeenschap die nen, bewijst het geval Wernink inzake le vering van tegels. Deze firma verhoogde den prijs, doch kwam bedrogen uit. door een veel lagere aanbieding uit Gelderland! De heer Beekenkamp is wel zeer brutaal te durven SDreken van verkieztngsbedrog, waar hij zelf zijn zetel daaraan dankt. Tenslotte keert spr. zich tegen dr Van Es. die een zeer brutale tribune-rede heeft gehouden en den heer v. d. Reyden. waar zij SDraken van ontslagen in Amsterdam. Daarvan is geen sprake, alleen van af vloeiing naar de Arbeidsreserve. EEN SLOT-BETOOG. De heer DONDERS zal slechts eenige financieele kantteekeningen maken. Zich aansluitend bij de hulde aan B. en W. voor een sluitende begrooting, meent spr. dat men goed doet zich geen illusies te maken. Het zal wel uitdraaien op een tekort, gelet op de werkloosheid enz. Een einde der crisis is toch niet in zicht. Ons land is be trekkelijk lang buiten schot gebleven tot medio 1931, doch het gaat thans in ver sneld tempo door de tariefmuren. De werk loosheid zal dientengevolge vooreerst niet verdwijnen zoodat de belastingopbrengst zal dalen. Uitdrukkingen als „het geld ha len, waar hét is" enz. gelden zeker niet voor Leiden! Z.i. zullen in April de opcenten van 60 op 80 moeten worden gebracht en zal ook verder moeten worden verhoogd. Plaatsing van Leiden in de 2e klasse der gemeente- fondsbeiasting begrijot spr. echter niet, daarvoor is de tijd nog niet gekomen, al zal het waarschijnlijk wel noodig zijn in de toekomst, doch deze zal zoo lang moge lijk moeten worden uitgesteld met het oog op het in de belasting betrekken der laag ste klassen die thans vrij zijn. en het voor- deelig verschil voor de hoogere inkomens in verhouding tot verhooging der opcen ten. Draagkracht wordt bij plaatsing in de 2e klasse ook vrijwel geheel veronacht zaamd. terwijl de kinderaftrek vrijwel niet tot uiting komen. Met plaatsing in de 2e klasse zal spr. daarom niet kunnen mee gaan. Hij zal het voorstel-De Reede in dezen steunen. Zonder de gunstige bedrijven zag het er hier vrij hopeloos uit en dat is reden te over met die bedrijven zeer voorzichtig te zijn en daarom gaat hii met de ruwe voor- stellen-v. Eek en Knuttel niet mede. De beide andere voorstellen-De Reede raadt hij aan in praeadvies te nemen. Wat de Leidscbe Duinwater-Mij betreft het voorstel-Verwey is onuitvoerbaar zonder schade voor de gemeente waar deze niet over alle aandeelen beschikte. Zelfs op dracht tot aankoop Hikt spr. gevaarlijk 't is een kwestie van tact. niet van ruw in- griioen. De loonsverlaging be teekent voor 4e ge meente geen winst. Dat verlaging de koop kracht doet dalen is juist doch dit is be ter dan niet meer de loonen te kunnen betalen en zoo ontslagen te forceeren. An dere middelen ziet SDr. niet om het be- noodigde geld te verkrijgen. Overigens vereenigt hij zich gaarne met het beleid van B. en W. ANTWOORD VAN B. EN W. DE VOORZITTER. De VOORZITTER, er op wijzend, hoe men weer later is dan vorig jaar om dezen tijd, wil één algemeene opmerking vooraf maken: dit is zeker niet een behandeling der begrooting. die de meeste voldoening geeft en het meest wenschelijk is! Een stroom van bijkans 80 voorstellen is al bewijs daarvoor te over. Misschien zou praeadvies over vele ge- wenscht zijn doch dit zou ontzaglijk veel werk eischen en daarvan komt niet veel terecht. Bij rustig overzien gelooft hij dat de raad dit zal begrijpen. Verandering van optreden is gewenscht. Nergens is het zooals hier gelooft hij. Noch spr„ noch het college heeft veel invloed, daarbij kan alleen de raad mede werken en daarom doet hij een beroep op de voorzitters der fracties te overleggen om tot betere behandeling te komen. Doch le eisch is daarvoor de erkenning dat het nu verkeerd gaat. De klacht is geuit, dat te veel aan de orde wordt gesteld bij de alg. beschou wingen, doch dat gaat niet anders en 't is nog de beste wijze, daar de artikelen toch niet diepgaand kunnen worden nagegaan. Bovendien beslist in dezen de raad. niet het college. De subsidies hadden wellicht uitgezonderd kunnen worden, doch deze wilde het college graag als één geheel zien behandeld, anders is het hek van den dam voor allerlei wenschen en begeerten. Er is een groot aantal telkens wederkee- rende voorstellen, vooral van de zijde der S.D.A.P.. zelfs die hun koperen bruiloft vieren. Dat getuigt z.i. van niet veel ernst, waar de raad toch niet veranderd <s. B. en W. zullen daarover dan ook weinig meer zeggen en verwijzen naar vroegere antwoorden. De grootste kortheid zullen B. en W. overigens in het algemeen betrachten. Reorganisatie van gemeentediensten be pleitte de heer Wilmer. B. en W. willen dat gaarne bestudeeren, doch zij zijn actief in deze richting, zoo voor Plantsoendienst, Brandweer, straatmakers, samenvoeging van Stadsontwikkeling en Bouw- en Wo ningtoezicht. Wat bezuiniging in de bedrijven betreft, de heeren Bosman en de Reede wezen reeds on het moeilijke en op het feit, dat B .en W. daartoe niet in staat waren. Wat juist is, 't hangt af van 't geluk de hand te leggen op een goede kracht. Spr. zegt in ieder geval alle aandacht van het col lege toe. Inzake de verwijten over traagheid bij liet college, verwijst spr. naar de M. v. A. Betreuren doet spr. de scherpe critiek op den wethouder voor sociale zaken. Een goed ding dat spr. hier vond, was de col legiale bestuursvorm, die ten zeerste is in het belang van de burgerij. Daarvoor is noodig waardeering en onderling ver trouwen en zucht "tof samenwerking. B .en W. houden elkaar steeds tot in bij zonderheden op de hoogte. De sociale zaken vormen een zeer groot deel der be sprekingen in de huidige tijdsomstandig heden. Critiek op het beleid van wethou der Romijn is dus critiek od het geheele college. Natuurlijk is het college niet cri- tiekloos, doch het speciaal critiseeren van wethouder Romijn soijt het gansche col lege zeer. De moeilijkheden voor wethouder Romijn zijn zeer groot, dat zal ieder er kennen, en de wethouder bewees een groo- ten dienst aan de gemeenschap door deze taak te aanvaarden. Critiek gelde dus het gansche college. Den heer v. Eek zal spr. niet volgen. De raad is niet het terrein voor politieke propaganda. De heer v. Eek betreedt steeds weer het terrein van den klasse-strijd, doch wij zitten hier voor de gemeenschap! Diens oude voorstellen inzake colportage enz. ontraadt spr. op bekende gronden. Het voorstel inzake den Leidschen Hout bevreemdt spr. zeer. Kwade trouw ver onderstelt spr. geenszins bij den heer v. Eek, doch het wezen gaat boven den vorm. erkende deze destijds zelf bij de stichting en daarop kan hij nu toch niet terugkomen. De bezuiniging op de subsidie betreurt cok spr. Inzake Zondagsrust sluit de meerder heid van het college zich aan bij den heer Wilbrink. Beroep op de Kroon inzake uitbreiding der grenzan zal eerder na- dan voordeel geven, daar Ged. Staten toch niet zijn uit te schakelen, al betreurt hij den langzame gang van zaken. Een vrouwelijke kracht bij de politie oordeelt spr. vooral thans ongewenscht. Binnen korten tijd zal er weer een hulp zijn, en die is z. i. voldoende. De subsidie aan de polltie-sport oor deelt spr. zeer noodig. Doel is niet het doen van een pleizier de voetbalwed strijden geven wellicht aanleiding tot die denkwijze doch het in goede conditie houden der politie .In vele groote plaat sen is zelfs een voorschrift tot sport beoefening. Was deze vereeniging er niet, dan zou spr. gelden moeten vragen tot oefening der politie. Veel beter is deze regeling, waarbij geoefend wordt in voet bal, zwemmen, athletiek, gymnastiek en schermen, In handen der politie zelf en het is zuiniger. Het voetbal is de groote bron van inkomsten! Slechts enkele kleine ongelukjes hadden plaats. Tegen witte jassen is het bezwaar dat de verkeersseinen dan bijkans niet te zien zijn. Inzake plaatsing enz. zullen nog ver beteringen worden aangebracht. Verkeerde of te hel schijnende lichten is zeer moeilijk te constateeren voor de gewone straatpol itie. Alleen de verkeers politie kan met succes daartegen optre den en dat is nog moeilijk. Het opschuifsysteem der taxis bij het spoor stuit af op de spoordirectie. B. en W. zijn er voor. Stadsverkeer kan z.i. beter de mogelijk heid van uitbreiding beoordeelen, doch het college is in bespreking. Ook met een ander. Spr. weet slechts van 5 gevallen in tijdelijken dienst bij de politie. Bij vaca tures wordt veelal gewacht tot er zes zijn, die dan in eens worden aangevuld. Het klassensysteem wil spr. handhaven, want ook hoe men werkt telt mee; auto matische bevordering wil spr. In geen geval. 1 De dienst liet verlof op 8 Nov. (meeting RECLAME. hechten de voedselrestjes zich vast in de spleten en hoekjes tusschen de tanden. Het is niet altijd ge makkelijk, deze daaruit te verwij deren. Maar als U Odol-tand- pasta neemt, vall het U licht Uw tanden grondig te reinigen. Goed verzorgde tanden doen steeds aangenaam aan. Tube 35 cent Groote Tube 60 cent 5806 Den Haag) niet toe. Op politieke kleur wordt bij aanstelling niet gelet. Inzake bloempjesdagen mag men niet overdrijven, zulks in het belang der bur gerij. Crisis-comité enz. 't Is een lastige materie, die zoo goed mogelijk wordt ge regeld. Doel moet in ieder geval zijn een algemeen belang. En nieuwe regeling Is in voorbereiding. Reuvens heeft niet alleen subsidie der gemeente, ook van rijk en provincie en ook zij hebben wenschen. Het rijk b.v. verbiedt de Tribune, maar overigens is hij het eens met den heer Meynen, hier omtrent. WETHOUDER TEPE. Wethouder TEPE had ook verwacht een record van snelheid, waar Onderwijs bij kans niet is beroerd, doch het loopt toch anders, want de personeelszaken zijn des te meer aangeroerd. Dat bij Ondemijs wordt getreuzeld door de afd. Onderwijs, zooals de heer Vos op merkte, ontkent spr. beslist zoowel voor hem zelf als voor de ambtenaren, en na der toont spr. dit aan. Van een schoolparlement vreest spr. vertraging in den gang van zaken zij het niet op het leerprogram, doch overweging wil spr. wel toezeggen. Een zeer bedenkelijke uitlating oordeelt spr. die van den heer Wilbrink, dat er bij den scholenbouw (dus Chr. scholen bouw) niet altijd voldoende zuinigheid is betracht. Laat hij aan de besturen maar eens vragen over de houding van B. en W.! Terug te komen op de bepaling inzake ontslag aan huwende onderwijzeressen is onnoodig en ongewenscht. Dan de personeelzaken. Een arbeids reserve oordeelen B. en W- nog steeds overbodig. De regeling inzake tijdelijk personeel zet spr. nader uiteen. Ha 2 jaar volgt voor apabtenaren aanstelling, voor arbei ders gewoonlijk na 52 weken, doch vaste aanstelling is niet verplicht- Het gebeurdt gewoonlijk wel. doch er zijn uitzonderin gen en spr. gaat de genoemde gevallen in dezen na. Het voorstel Kuipers heeft daar om geen zin. Alleen een wijziging dei- verordening zou practisch gevolg hebben. Zoodra het ambtenaren-reglement ge reed is, is. zi. de tijd gekomen tot een regeling voor de arbeid-contracters en hij vraagt den heer Schüller zijn voorstel in deze in te trekken- De behandeling van het loon der losse arbeiders betreurt spr., de raad was niet in stemming voor zoo'n uitgebreid be toog in een vrij moeilijke kwestie. Er zijn 2 minima voor gemeente-personeel: voor het vaste en voor het tijdelijke. B. en W. (vorig college) oordeelden voor los per soneel te moeten nemen het minimum voor het tijdelijk personeel en zoo is steeds gehandeld. Vreemde woorden gebruikte de heer Schüller zelf vele, doch dit als tus- schenspel. De medezeggenschap van den heer v. Eek is in bestudeering bij B. en W. doch daarbij is vertraging ingetreden, mede tengevolge van het ambtenaren-reglement dat wijziging van het G. O- vraagt. Hij dringt aan op intrekken van het voorstel van Eek. Het ambtenaren-reglement heeft lang geduurd, doch dat is weer gevolg van den gang van zaken in het G. dat één reglement wenschte, al waarschuwde spr. toen al voor vertraging als gevolg daar van. Spr. gaat verder de wordingsge schiedenis na om te doen uitkomen, dat het G. O. niet als advies-college zonder meer is beschouwd; daarvan getuigt ook juist de gewraakte zinsnede in het prae advies over de salarisverlaging, toen het G. O. niet tot overleg bereid bleek. Overleg behoeft niet altijd succes te hebben, doch de grootste toenadering dient toch ge toond en dat is, spr- kan het zich voor stellen. door de organisaties niet aan den dag gelegd bij de loonsverlaging. Het voorstel van B. en W. gaat op zich zelf in de richting van de wenschen der- commissie ad hoe, maar men houde re kening met de veranderde tijdsomstan digheden. Spr. is het eens met de opvatting, dat loonsverlaging een uiterste remedie moet zijn, tenzij de salarissen exorbitant hoog zijn, waarvan hier geen sprake is. Het begrip hoog is echter daarnemens rela tief. dat bedenke men wel. Voor B. en W. is echter beslissend: de gemeente tc kunnen besturen en noodgedwongen ko men B. en W. met hun voorstel. Daarne vens staat de motie Bergers- Het lijkt spr. ongewenscht bij de begrooting te beslis sen, welk voorstel de voorkeur heeft. Laat men nu alleen stemmen over de vraag, korting of niet en het overige aanhouden. Ook het G. O. is dan nog te kennen over beide voorstellen. Tenslotte betreurt ook spr.. dat col lega Romijn in de positie is gebracht van den man, die de klappen krijgt. Voor de volle 100 pCf. sluit hij zich aan bij de woorden van den voorzitter in dezen. Men bedenke, dat het besturen der gemeente thans moeilijk is. Dit wil niet zeggen, dat hij clementie inroept, doch wel mede werking. Hierna ruim II'/: uur schorsing tot hedenmiddag. IIAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen C M. M. K. te Oegslgeest (vroeger wonende te Leiden), die op 2 Februari j.l. terecht stond in hooger be roep van een vrijsprekend vonnis van den Leidschen Kantonrechter, terzake van een overtreding van de Vleeschkeuringswet. De Officier van Justitie had op 2 dezer het vrijsprekend vonnis vernietigd en ver oordeeling gevraagd van verdacht tot een geldboete van f. 60— subsidalr 80 dagen hechtenis. De Rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig de eisch. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen J. v. d. W. uit Noordwijx aan Zee. aannemer van beroep, die op 2 dezer in hooger beroep terecht stond van een vrijsprekend vonnis van den Leidschen Kantonrechter, en waarbij verdachte was vrijgesproken van een overtreding der arbeidswet. (De Ambtenaar van het OM. was van dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep gegaan.) De Officier had op 2 dezer bevestiging gevraagd van het vrijsprekend vonnis van den Kantonrechter. De Rechtbank sprak verdachte vrij. Verder is uitspraak gedaan in de zaak tegen den gepensioneerden brievenbestel ler A. T. te Valkenburg, die op 2 dezer in hooger beroep terecht stond van een von nis van den Leidschen Kantonrechter, waarbij verdachte was veroordeeld tot een geldboete van f. 20.subs. 10 dagen hech tenis, wegens het niet verstrekken van inlichtingen voor het bijwerken van het bevolkingsregister der gemeente Valken burg. De Officier had vernietiging ge vraagd van het vonnis van den Kanton rechter en tegen verdachte opnieuw ge- eischt een hechtenisstraf voor den tijd van 10 dagen. De Rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig het vonnis van den Leidschen Kantonrechter. In de verdachtenbank nam plaats de Leidenaar H- H., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te den Haag, wien ten laste was gelegd diefstal met braak in een broeikas in de tuinderij aan de Julianastraat te Leiden, gepleegd in den nacht van 31 December j.l. Verdachte zou, na eerste een ruit te hebben verbrijzeld, zich toegang hebben verschaft tot de broeikas van den heer Kors te Leiden en uit die broeikas eenige palmen, cactus sen en clyvia's hebben ontvreemd. Verdachte, die bloemenkoopman is, be kende het hem ten laste gelegd. Hij heeft de planten uit de potten gehaald en deze achter gelaten. Het spoor, dat verdachte achter liet, kon tot de Verwersbrug wor den gevolgd. Door de ijverige nasporingen van de Leidsche Recherche, aldus de of ficier, is het gelukt verdachte in handen te krijgen. Ale getuige werd gehoord de benadeelde, die een en ander aan de Rechtbank mededeelde. Verschillende vonnissen werden opgelezen ten name van deze verdachte. Ook heeft verdachte reed3 kennis gemaakt met Veenhuizen. De Officier vond het feit zeer ernstig en gezien het strafregister van verdachte achtte hij een strenge straf zeer op zijn. plaats. Spr- eischte dat verdachte zal wor den veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van Vh jaar. Tegen den niet verschenen A. W. R. uit Leiden, eischte de Officier een gevan genisstraf van 6 maanden terzake van diefstal van geld uit een muntmeter uit een pakhuis in de Mirakelsteeg. Als ge tuige werd gehoord een zekere C. B„ die een en ander had gezien. Het feit is vol gens den Officier gepleegd in vereeni ging met een zekeren Br. die reeds eenigen tijd geleden werd veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. Vonnis over 14 dagen Thans verscheen in de verdachtenbank O- v. d. E. uit Rijnsburg die op 13 Jan. j-1. terecht stond terzake van het veroorzaken van een aanrijding op de hulpbrug nabij de Vink, waarbij de auto van een zekeren K. uit Leiderdorp werd aangereden. Ver dachte had bij de vorige behandeling verklaard, dat niet hij de bestuurder dei- auto was, maar een zekere Thomas van der Mey, vriend van den verdachte. Ver volgens werd de verbalisant, de Rijksveld wachter Parquay uit Noordwijkerhout als getuige gehoord, die een en ander nader toelichtte. De Officier van Justitie kon niet tot het overtuigend bewijs van ver dachte komen en vroeg vernietiging vail het vonnis van den Kantonrechter, waar bij verdachte was veroordeeld tot een geld boete van f. 15.subsidair 15 dagen hechtenis. Vonnis over 14 dagen. Verder stond terecht de gedetineerde P. H. W. uit Amsterdam, wien was ten laste gelegd diefstal van een geldkistje met een bedrag van f- 900.— gepleegd in den avond van 31 December ten nadeele van zijn patroon, den heer B. F. L. uit Leiden. Verdachte was op 7 Januari j.l. aangehouden te Amsterdam en was in het bezit nog van f. 800.Van het ontbre kende bedrag had verdachte een en an der voor zijn eigen gebruik aangewend. Ook had verdachte aan zijn meisje een gouden armband cadeau gegeven- Ver dachte heeft zich het geldkistje, volgens den officier, in een onbewaakt oogenblik toegeëigend. Een dergelijke daad om zijn patroon te bestelen is meer dan iaag, merkte spr. op. Verdachte is reeds her haaldelijk met den rechter in aanraking geweest. Een strenge straf is zeker hier op zijn plaats. Spr. eischte dat verdachte schuldig wordt verklaard aan het hem ten laste gelegde en deswege zal worden veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 10 maanden. Vonnis over 14 dagen. Tenslotte stond in hooger beroep te recht C. A. M. Sn- uit Leimuiden, die bij vonnis van den Leidschen Kantonrechter was veroordeeld tot een geldboete van f. 25— subsidair 25 dagen hechtenis, ter zake van overtreding van art. 308 (het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld.) Verdachte zou op 21 Augustus als bestuurder van een auto hebben gereden op den Gooweg te Noordwijk-Binnen en in een bocht in aanraking zijn gekomen met den motorrijder G. C. C. uit Noord- wijk. De gevolgen van de aanrijding wa ren van dien aard, dat de heer C be wusteloos op den weg bleef liggen en een sleuteibeenbreuk had bekomen. Verschil lende getuigen werden in deze zaak ge hoord. De officier van Justitie was na het hooren van de verschillende getuigen tot het overtuigend bpwiis van de schuld van de verdachte gekomen. Hij vond het von nis van den Kantonrechter te Leiden juist gewezen en vroeg bevestiging hiervan. Vonnis over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9