LEÏDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 16 Februari 1«D, BUITENLAND. MUZIEK. KERK- EN SCH00LNIEU SPORT. iiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii lllllllllülllllllllllllllllllllllllllilf CHK. JECGDVEREEN. „NOMATEG". Precies kwart voor acht opende de voor zitter, de heer A. J. van t Riet. den twee den propaganda-avond met een kort ope ningswoord en gebed. De zaal was stamp- vol- Het programma werd geopend met een vijftal nummers door het bekende Nomateg-muziek-ensemble, dat een harte lijk applaus uitlokte. Verschillende nummers werden uitge voerd door de onderafdeelingen, zooals melsjesvereemging, jongensvereeniging en de driehoekclubs. Wij bewonderden de opvoering van het sprookje „Doornroosje" dat op vlotte wijze werd gespeeld, terwijl ook het „schimmen spel" veel bijval oogstte. Verschillende muzieknummers wisselden den avond af. Precies 11 uur sloot dr. J. Riemens, eere voorzitter van de vereeniging dezen avond met een krachtig propagandistisch woord, waarin hij alle aanwezigen aanspoorde Nomateg te steunen, waarna spr. voorging in dankgebed. De vereeniging Nomateg mag wederom terug zien op zeer geslaagde avonden en gaat vol enthousiasme haar lustrum tege moet. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal worden gehouden op Woensdag 22 Februari 1933, des namiddags 2.30 in de vergaderzaal der Kamer. Stationsweg 43. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5 Verzoek van oen Octrooiraad om advies inzake wen- schelijkheid om een wet te ontwerpen tot bescherming van gebruiksmodellen. 6. Herziening IJkwet. 7. Propaganda 'voor meerder vischverbruik; rapport van de commissie-Parlevliet, dr. van Dorp. Dijk- drent. 8. Evenredige vrachtverdeeling in üe binnenvaart. 9 Concessiestelsel voor vrachtauto's. 10. Verzoek om toe te treden als lid van het Centraal Instituut ter be vordering van het normale handelsver keer tusschen Nederland en Duitschland. 11. Rondvraag 12. Huishoudelijke verga dering. 13. Sluiting. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: P. Schrier, v-h. firma F. C. A. N. Machen vh. J. A. Meiman, Melmansdam B 232, Warmond. Molenmaker, timmerman, met selaar en aannemer. Eigenaar P. Schrier, Warmond. Wijzigingen: Amsterdamsehe Naaimachinehandel, vJa A Lewenstein '.filiaal). Maarsmanssteeg 8, Leiden. Hoofdzetel: Hermietenstraat 5. Amsterdam. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in N.V. Anister- damsche Naaimachinehandel voorheen A. Lewenstein. C. Warmerdam, Hoofdstraat 5, Voorhout. Handel in melk. boter, kaas en eieren. Overleden eigenaar: C Warmerdam, Voor- hout. d-d. 13 Februari 1932. Wijziging handelsnaam in: P. Warmerdam. Nieuwe eigenaar: P. J. Warmerdam, Voorhout. In verband met den inbraak in de ..Leidsche Broodfabriek" is alsnog aange houden de 18-jarige W. K. alhier. Aan het politiebureau is een rijwiel te bevragen. HET RESIDENTIE-ORKEST. Onder de stadgenooten van wie mag worden verwacht de meening te zijn toe gedaan, dat met de instandhouding van het Residentie-Orkest te 's-Gravenhage ook een specifiek Leidsch belang is be trokken is dezer dagen een circulaire ver spreid. bevattende de opwekking tot toe treding als lid van de vereeniging die zich te 's-Gravenhage heeft gevormd met het doel het voortbestaan van het orkest te helpen verzekeren. Die circulaire schijnt het doel en het streven van de vereeniging niet volkomen duidelijk uit te drukken. Althans eenige geïnteresseerden stelden ons daarover en kele vragen. Aangezien het zijn nut kan hebben de in antwoord daarop gegeven nadere toelichting der circulaire alge- meene bekendheid te geven, zij hier in 't kort de wordingsgeschiedenis der nieuwe vereeniging vermeld. Het Residentie-Or kest, het concerteerende ensemble, was het resultaat van .of wil men, werd ge ëxploiteerd door een „vereeniging" of een „bestuur" van enkele kunstzinnige per sonen. wier hoofdbezigheid bestond in het financieren van het orkest. Zooals overal en steeds het geval is, konden de inkom sten de uitgaven nooit dekken. Niet tegen staande steeds de grootste zuinigheid in het beheer werd betracht, overtroffen de uitgaven steeds de inkomsten, bestaande uit abonnements- en entreegelden, subsi dies van Staat, Provincie en gemeente 's-Gravenhage. Als er op het eind van het jaar f. 25.000.— te kort kwam, dan werd dit steeds door 5 personen, die de „ver eeniging" of het „bestuurvormden, bij gepast. Om gemakkelijk te bevroeden re denen ging dat niet langer. Men heeft nu het middel beraamd om wat vroeger vijf personen alleen deden, voortaan te doen geschieden dpor vijf duizend personen, aldus de „vereeniging" reorganlseerende in democratische richting, met alle gevol gen van dien os. het recht tot medezeg genschap der toegetreden leden. Ieder be paalt zijn eigen j aarlij ksche contributie. Hieruit volgt van zelf dat, hoewel de ver eeniging zich voorstelt jaarlijks aan zijn leden een bijzonder concert aan te bieden, het lidmaatschap zonder meer geen toe gang tot de concerten verleent. Om het groote Leidsche belang, dat door het Residentie-Orkest wordt gediend, zij het ons vergund deze „toelichting" te besluiten met een warm woord van aan beveling aan allen, die daartoe in staat zijn, de nieuwe vereeniging door toetre ding als lid te steunen. Leidsche belang stelling is de Haagsche vereeniging bij zonder welkom. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Genève. In de poütieke commissie der Ontwape ningsconferentie is gisteren het Engelsche voorstel behandeld betreffende dever plichting der mogendheden in een geschil onder geen omstandigheden gebruik te maken van geweld. Het voorstel komt in groote lijnen overeen raet de bepalingen van het accoord der vijf groote mogend heden van 11 December, doch blijft slechts beperkt tot de Europeesche staten. In het Engelsche voorstel wordt er in het bijzon der op gewezen, dat de Europeesche mo gendheden zich verplichten niet alleen de letter, maar ook de geest der verplich tingen van het Kellogpact te respecteeren- De plechtige verplichting onder geen om standigheden bij een geschil geweld te gebruiken, moet tegelijk met het Ontwa peningsverdrag worden geteekend. Het Engelsche voorstel dat gebaseerd is op de ervaringen van het Japansch-Chineesche conflict heeft ten doel niet alleen den oorlog, maar ook den modernen vorm van oorlogsvoering zonder oorlogsverklaring en zonder het verbreken der diplomatieke betrekkingen onmogelijk te maken. Onderstaatssecretaris Eden (Engeland) legde er den nadrak op. dat het hier geenszins een nuttelooze herhaling van het Kellogpact, maar het op zich nemen van nieuwe praetische verplichtingen be treft welke met het oog op de algemeene onrust ter wereld van groote beteekenis zouden kunnen zijn. De Volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinov, bestreed het Engelsche voorstel en eischte toetreding van alle mogendheden der wereld, zoomede de directe onderteekening der verplichtingen nog voor het sluiten der ontwapenings overeenkomst. De beoerking tot Europa Is gevaarlijk en schadelijk. Zinspelend op het Japansch-Chineesche geschil verklaarde Litwinov, dat een bulten Europa gelegen mogendheid anders zonder oorlogsverkla ring met militaire machtsmiddelen ge- heele provincies van een land zou kunnen bezetten. De Belgische regeering stelde een amen dement voor op het Engelsche voorstel in den zir van de erkenning der onschend baarheid der grenzen. De Russische regeering stelde voor de op Europa betrekking hebbende bepalingen te schrappen. Nadolny verklaarde dat de Duitsche regeering zonder reserve toestemt in het Enaelsche voorstel en er geenszins een herha'ing van het Kelloggverdrag in ziet. Paul Boncour sloot zich bij het Engelsche voorstel a?n onder het nadrukkelijke voor behoud dat deze verplichting het door Frankrijk voorgestelde verdrag der weder- zijdsche hulpmaatregelen niet zou mogen vervangen Een redactiecommissie is ingesteld om de kwestie te regelen. Op de bijeenkomst der vertegenwoordi gers der leden van de Kleine Entente is een pact uitgewerkt De drie ministers van Buitenlandsche Zaken zijn tot de overtui ging gekomen, dat de noodzakelijkheid van een organisatie van den vrede en van een versterking der economische betrek kingen met alle Centraal Europeesche sta ten voor de Kleine Entente beteekent het op zich nemen van nieuwe verplichtingen. Te dien einde hebben zij de noodige maat regelen getroffen ten einde de Kleine En tente te organiseeren in een geünificeerd internationaal organisme, waartoe andere staten zullen kunnen toetreden. Deze maatregelen zijn van poiitieken, economi- schen en statutairen aard. Er is besloten een leidend orgaan te vormen voor de ge meenschappelijke politiek der drie mo gendheden in den vorm van een perma nenten raad die zal bestaan uit de minis ters van buitenlandsche zaken. Dezen raad zal een permanent secretariaat terzijde staan, waarvan de eene afdeeling steeds te Genève zal zijn. Voorts wordt een eco nomische raad gevormd om de gemeen schappelijke economische belangen der drie staten met elkander in overeenstemming te brengen. Van politiek standpunt uit hebben de. drie ministers om duidelijk de wijziging der Kleine Entente in een internationale gemeenschap tot uiting te brengen beslo ten dat voor ieder politiek verdrag van een der drie staten tegenover een derden staat wijzigt zoomede voor ieder economisch verdrag dat Dolitieke gevolgen van betee kenis met zich brenzt de eenstemmige toe stemming van den Raad der Kleine En tente noodig is. De drie ministers hebben voorts belanzrijke besluiten genomen op economisch gebied Zij betreffen de scheep vaart op de Donau. het spoorwegverkeer, de posterijen telegraaf telefoon radio, zoomede de ontwikkeling der economische betrekkineen der drie staten in het alge meen en de voorkeursverdragen in het bij zonder. Verder is besloten dat de drie regeerin gen haar emissiebanken zullen opwekken een nieuw plan op te stellen voor de sa menwerking. De besluiten zijn in een verdrag neerge legd omdat heden door de drie ministers van Buitenlandsche Zaken zal worden ge parafeerd. In Italiaansche kringen heeft de allian tie van de kleine entente groot opzien ge baard aangezien men hierin een duidelijke oriënteering tegen de Italiaansche Balkan- politiek ziet. Algemeen neemt men aan dat de nieuwe alliantie op sterken diplo- matieken tegenstand zal stuiten en ver gaande internationale conseauentiës met nauwere aaneensluiting van andere mo gendheden tengevolge ^zou hebben. Om duidelijk te kennen te geven dat er geen behoefte meer bestaat aan het ge bruik maken van den diDlomatteken weg jegens Jaoan zal China waarschijnlijk zijn diolomatieken vertegenwoordiger te Tokio terugroepen in verband met den Japan- schen inval in Dzehol. Wel in striid daarmede is echter het vozend bericht uit Sianghai: De eerste stap tot directe Chineesch-Ja- pansche onderhandelingen tot bijleegin? van het Mantcioörilrer® conflict is onder nomen door Toean Süioei een beiaard pouticus die opo onportioud heeft gehad met ArlvoPh) den ,Tangn«ehen ambassa deur. met w,on bli ven podonwt-»n wissel de over de Chineescb-Janansobe nroble- men, met inbegrip van de questie Dzjehol en van die betreffende het rapport van den Volkenbond. Tsjen Koeof de leider der blauwhemden". de fascistische orga nisatie. welke Tsjang Kal Tsjek steunt was eveneens aanwezig": Matsoeoka is naar Tokio ontboden. 27 dezer vertrekt hij uit Genève om via Ame rika huiswaarts te gaan. BELGIE. Onverwachte kabinetscrisis. De Kamer heeft gistermiddag met 82 tegen 72 stemmen en vijf onthoudingen aangenomen een socialistische motie, waarin de beslissing van den minister van Binnenlandsche Zaken in zake het onge daan maken van een besluit tot nietig verklaring der gemeenteraadsverkiezingen van Asnières, door de Bestendige Deputa tie van de provincie Namen, werd afge keurd. Voor stemde de socialisten, de commu nisten en dertien van de drie en twintig liberalen. De fronters onthielden zich omdat het hier een specifiek Waalsche aangelegen heid betrof. Bij de Katholieken was felle verbeten heid tegen de liberalen. Het kabinet de Broqueville trok er zijn conclusies uit en trad af. doch de Koning weigerde Hij meende, dat het land niet zou begrijpen, dat het lot van een regee ring. welke zich tot taak gesteld heeft den financieelen en economischen toe stand der natie te verbeteren, gebonden zou kunnen zijn aan de kwestie der gel digheid van een verkiezing in een dorp. De Broqueville heeft daarop 24 uur be denktijd gevraagd. Als opvolger van Pouillet (den minister van Binnenlandsche Zaken, die aanleiding tot deze regeeringserisis heeft gegeven) wordt genoemd Van Cauewelaert. DUITSCHLAND. De kwestie Pruisen - „Politieke zuivering" en verkiezingsactie. Gistermiddag is in het Beiersche ge zantschap te Berlijn een bespreking ge houden der staatspresidenten en minister presidenten der landen Beieren, Saksen, Wurtemberg, Baden, Thüringen en Hes sen .zoomede de vertegenwoordigers der Hanzesteden inzake de bijeenkomst van den Rijksraad op heden. Er wordt een op merkelijk stilzwijgen bewaard over het resultaat- De afgezette Pruisische premier Braun heeft zich. naar de „Vossische Zeitung" meldt, na een voorstel van de rijksregee- ring tot verlenging van de termijn, ge wend tot den voorzitter van het staats- gerechtshóf met een telegram, waarin ge zegd wordt: „Wanneer de rijksregeering op 6 Februari motieven had gehad voor de verordening tegen Pruisen op grond van artikel 48 par. I, dan zou zij deze mo tieven binnen de termijn van negen da gen hebben kunnen uiteenzetten. Een verlenging van den termijn met nog 10 dagen zou het proces rekken tot na den verkiezingsdag én de beslissing door feiten ongedaan maken en het staats- gerechtshof practisch uitschakelen". De Pruisische regeering stelt derhalve voor het verlengen van de termijn af te wijzen en op grond van de officieele mo tiveering van de verordening en het Prui sische antwoord te beslissen. Tevens wordt verzocht bij wijze van voorzorg een ter mijn oo te stellen vobr de mondelinge be handeling op een zoo spoedig mógelijk tijdstip. De president, van den Rijksdag, Goering, heeft een onderzoek bevolen naar de inci denten tijdens de zitting der controle commissie van den Rijksdag. Hij zal er voor zorgen, dat in de toekomst dergelijke excessen zuilen worden voorkomen. De z.g. „politieke zuivering" wordt krach tig doorgevoerd. De pohtiepresident van Berlijn, Mel- chert, is vervangen door den nationaal- socialistlschen afgevaardigde schout-bij nacht von Levetzow, terwijl Melchert tot hoofd van de politie in de Pruisische pro vincie Saksen is benoemd. Von Levetzow was: gedurende den oor log commandant van de Moltke. Hij is verwikkeld geweest in de justitueele ge volgen van de Kapp-revoiutie. De politieke rijksradio-commissaris, op- perregeeringsraad Conrad, die sedert liet aftreden van Ministerialrat Schoiz het politieke toezicht over de Duitsche uizen dingen had, is na een onderhoud met den rijksminister van binnenlandsche zaken, dr Frick, op staanden voet van zijn func tie ontheven. Naar de „Deutsche Zeitung" verneemt, zal 'de radio in de toekomst direct onder de controle van den Rijkskanselier worden geplaatst. Deze incorporatie van de radio in het regeerings-apparaat hangt volgens het blad samen met nog andere organisa torische wijzigingen. De Rijksminister van Binnenl. Zaken zou de centrale voor den „Heimatdienst" willen opheffen en daarvoor een Rljks- propagandacentrale instellen, welke met aan het Rijksministerie van Binnenland sche Zaken, maar aan den Rijkskanselier ondergeschikt zou worden en als le'der, waarvan de nationaal-socialistische afge vaardigde, dr. Goebbels, zou worden aan gewezen. 8,* De verkiezingsactie is in vollen gang. Gisteravond heeft Hitier een groote pro- pagandarede gehouden te Stuttgart; deze rede had ook door den radio moeten uit gezonden worden, doch ten gevolge van saboteering men heeft blijkbaar de te lefoondraad tusschen de zaal. waar de rijkskanselier sprak, en de radio-centrale doorgeknipt heeft deze uitzending niet kunnen plaats hebben. De actie tegen de pérs duurt rigoureus voort „Vorwërts" én „8 Uhr. Abendblatt" zijn tot 22 dezer verboden. 9 soc.-dem. bladen zijn thans al verboden! De „Germania" publiceert een procla matie der Katholieke organisaties, waarin verklaard wordt, dat de Centrumpartij den strijd zal voeren egen alle vormen van bolsjewisme Duitschland mag niet aan extremisten worden uitgeleverd, noch van rechs, noch van links. De redding kan slechts komen van een middel, dat zich volgens onge wijzigde nonnen de staats-, economi sche en maatschaDpehike orde ten doel stelt. Het Katholieke Volk voelt zich de onwrikbare drager van 'n dergelilke orde. Ons is de vrilheid het hooaste ened Daar om wijzen wü een d'ftst.iiur van de hand welke het volk verder niets toestaat dan zich te laten regeeren. Wij willen de hand having van het recht in het openbare leven. De heilighouding van het grond idee. De garantie der staatsburgerlijke en sociale grondrechten der Rijksgrondwet. De partijleiding der Duitsch-Natlonale Volkspartij heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: De Duitsch Naitonale Volkspartij gaat verbonden met andere geestverwante krachten der nationale beweging onder de leuze „Strijdfront zwart-wit-rood" in den verkiezingsstrijd. Het verbond, dat veldmaarschalk Von Hindenburg met het geheele nationale front door de vorming der nieuwe rege©- ring heeft gesloten, heeft den weg vrij gemaakt voor het nieuwe rijk Ongestoord door parlementair geïntrigeer, ongehin derd door de remmende krachten van het Centrum en de Marxisten, moet de be vrijding van Duitschland uit de buiten- landsch-politieke kluisters, moet de we deropbouw van het bedrijfsleven in het binnenland worden aangevat. De beteekenis der verkiezingen van 5 Maart ligt hierin, dat thans het volk de gelegenheid zal worden gegeven, zich vastbesloten achter den nieuwen koers te plaatsen. De nieuwe staat moet in overeenstem ming zijn met de trotsche geschiedenis van Duitschland. moet opgebouwd zijn op den christelijk conservatieven en socialen grondslag. Het recht van den vrijen man de gren- z°n van het vaderland met de wapens in de hand te verdedigen, de bescherming van het familieleven en van de Christelijk Duitsche cultuur, van soc'ale gerechtig heid en het recht oo arbeid, de bescher ming van het particulier bezit en van den econom'sehen ondern°mlngsIust. vril heid van het recht, onaantastbaarheid der basis van het ambtenarenrecht dat moeien de fundeerineen zijn van het n: uwe Du'tsche gebouw Zwart-wit-rood moeten weer de kleuren van het Dir'Hche Rijk ziln. Millioenen en nog eens millioenen Du'tsche menschen zien in zidk een staat de vervulling van hun \v I Wij willen dezen wil ook in de verkiezingen tot uiting brengen. Wil wil len de krachten verzamelen om beslissen- aen mvl""d te doen geiden op de nieuwe organisatie van Duitschland. Met Hindenhurg voor een nieuw Duitsch land te strijden, dat is de bedoeling van 5 Maart. Het parool luidt: Heil Duitsch land. De proclamatie is eeteekend: dr. Hugen- berg, dr. v. Wlnterfeld, dr Oberfrohren, mevr. Lehman. ENGE!. AND. Werkloosheiddcfcat in het Lagerhuis Nieuwe partij van Lloyd George. Gisteren diende in het Lagerhuis de conservatieven een motie in, waarin de regeering verzocht werd een algemeen werkverschaffingsplan op te stellen, zoo als ook in Duitschland geschied was. De arbeiderspartij diende een amendement op die motie in, waarin tot uitdrukking kwam. dat de geheele natie voor het lot der werkloozen aansprakelijk is, die niet met een ondersteuning als armlastigen mogen afgescheept worden. Deze geamen deerde motie werd verworpen met 242 tegen 58 stemmen, nadat de minister van Volksgezondheid en Voedselvoorziening gezegd had, dat de regeeringspolltiek, die een ver verwijderd maar niet kunstmatig doel beoogde, te verkiezen was boven de lapmiddelen van subsidies aan gemeenten of corporaties om z.g. productieve werken uit te laten voeren, die op den duur toch onproductief waren gebleken voor het welzijn der geheele natie. De regeerings- politiek daarentegen begon vrucht te dragen, ofschoon ook zij afhankelijk was van het niet uitsluitend in de macht der regeering liggende herstel van den alge- meenen economischen toestand. Lloyd George zelde, dat de minister het Huis weer afscheepte met een blik in de toekomst, maar dat hij dan wel eens graag concrete feiten van het succes der regeeringspolltie wilde hooren voordragen. Hij meende, dat de regeering nalatig was gebleven met haar afwachten van betere tijden, en geen enkel stoutmoedig plan van werkvoorziening had opgesteld- Opruimen van krotwoningen, ontginnen en drainee- ren van land, uitgifte van kleine stukken grond aan landarbeiders en aanleg van wegen waren z.i. altijd nog middelen die te verkiezen waren boven het niets doen der regeering. Er was bovendien, vooral nu de prijzen zoo laag waren, een dwingende noodzake lijkheid om de hulpmiddelen van het land te organiseeren en een inzicht te krijgen in wat de diverse takken van industrie, handel en landbouw nog konden pres- teeren, en hoe die prestaties opgevoerd konden worden. Lloyd George, heeft een nieuwe oppo sitiepartij geconstitueerd, welke hij de Welsh liberale partij heeft gedoopt. Voor zitter is Lloyd George, die hierdoor weer actief in de partijpolitiek terugkeert. De groep bestaat uit tien Welsh-afge- vaardigden van wie er zes afkomstig zijn uit de Samuelgroep, één uit de Simon- groep en drie uit de overige groepen. ROEMENIE. Ernstige spoorwegstaking. Een aanvankelijk weinig beteekenende spoorwegstaking heeft zich thans uitge breid, omdat de militaire autoriteiten elf arbeiders, die er van verdacht worden te behooren tot de ontbonden verklaarde communistische geheime organisaties, hebben laten arresieeren. De stakers eischen niet alleen de invrij heidstelling der gearresteerden, doch stel len ook een aantal politieke eischen, o.m. de opheffing van den staat van beleg. Te Klausenburg verschansten de arbei ders zich in een werkplaats en namen 10 ingenieurs als gijzelaars. De politie wist echter binnen te dringen en herstelde de orde. Eén arbeider is gedood. Te Constanza is het tot een nog ernsti ger incident gekomen: een communistische leider schoot op het oogenblik zijner ar restatie den commissaris van politie dood en pleegde ter plaatse zelfmoord. In het geheele land, In het b'jzonder in de groote steden, zijn tal van personen gearresteerd. Te Boekarest zouden 84 per sonen gearresteerd zijn. Gisteravond heeft de toestand zich nog verder toegespitst zoodat de regeering zich genoodzaakt heeft gezien, militairen te requireeren, ten einde drastischer te kun nen optreden. ZUID-AFRIKA. Onderhandelingen tnsschen Snx en Hertzog. Generaal Bmuts en Hertzog gisteren te Kaapstad drie uur gecocfl over de mogelijkheid van vormia{ een nationale regeering op de ba: den door den premier aan Smuts den brief. De financieele politiek naturellen-vraagstuk vormen de groote struikelblokken, maar de kingen worden vandaag hervat, schijnlljk in bijzijn van mlalster Ha: VEREENIGDE STATEN, Moordaanslag op Roosevelt t bankkrach in Michigan. Een onbekende heeft te Miami, nieuwgekozen president der Vetee Staten verblijf hield, zes revolverst op Roosevelt gelost, toen deze vanui auto een rede hield in het 'aan de P: nade gelegen park. Roosevelt zelf ongedeerd doch een zestal personen getroffen, o.a. de burgemeester van cago. Cermak, die Roosevelt vergezel levensgevaarlijk werd gewond, evem detective Brodnaux, die onmiddelli den dader toesprong en door een ko het echteroog werd getroffen. Vu overige gewonden zijn twee vrouw eveneens erg aan toe. De dader wei grepen en bleek te zijn de 33-jarig liaansche metselaar Guisseppe Zingai de politie mededeelde, dat hij ree jaar geleden een aanslag op den t van Italië had gepleegd. De dader s uit zuiver anarchistische overtuigi hebben gehandeld en verklaarde alk sidenten en hoogere ambtenaren te dooden Bij een in zijn woning lig onderzoek werd een vrouw gearrestë Hoover verklaarde door den aansli zeerste te zijn ontroerd en zond velt een teiegam, waarin hij hem wenschte met zijn ontsnapping beste wenschen voor Cermak uitspn Roosevelt bracht den nacht aan van zijn jacht door- Hoewel de toestand na de banl ernstig genoeg is, wordt toch oi medegedeeld, dat er geen reden D voor nationale ongerustheid. Het m rium van acht dagen, dat werd alg digd en waardoor 550 financieele lingen werden getroffen met een b ken kapitaal van 1.750.000.000 stichtte enorme verwarring, doch mosfeer werd een weinig helderder, dat de gouverneur van den staat a maakte, dat er een mogelijkheid te dat het moratorium bekort zal terwijl er eveneens kans op is, 4 banken 5»/o van de deposito's zulte- betalen. De aankomst van 40,000.000 dolk komstlg uit verschillende bankn van buiten den staat en de venei dat meer zou volgen indien noodig, er meer dan iets anders toe bijgel de vrees der zakenlieden te vermli en de onrust onder het publiek te ks ren. Ondanks de geruststellende ringen echter van den mayor van 0 trekken tal van Amerikaansche li tenen naar Canada, teneinde nieuwe rekeningen op Canadeesche ken te openen. PREDIKBEURTEN, VOOR HEDEN. US8E. Chr. Gerei. Kerk: Nam. halfacbt H. D. Qrenth. Geref. Gem.: Nam. 7 uut, leesdiens VOOR VRIJDAG. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. Nam. hal acht, ds. B. Neerbos, van Vlaardingem r* in »e !S< e ia AA )r. - IOC NED. HERV. KERK. Beroepen: Te VVilp (Lij Dc\enter), Ci.oeneuoud te Ce.sclaar; te S„ Pi D. J. La-onder, te Werkendam. ct CRICKET. DE TESTMATCH AUSTRALIE-ENGEI Engeland wint met zes wickefc Reuter's bijz. dienst meldt uit Bn aan het Hbld.: Engeland heeft den vierden toet strijd met zes wickets gewonnen. AWr „Ashes" terug verdienend. De „winning hit" "werd door Pa5Tw maakt: een magnifieke zes op het te van Mc Cabe. Leyland heeft prachtig cricket zien: hij stond bijna vier uur aan bal zijn 86 runs. waaraan ter slotte Mc Cabe met een goeden vang bowlen van O'Reilly een eind «ere, maakt. Zijn innings telde negen en één vijf! De scores van de Engelsche innings waren: Sutcliffe c. Darling b. Wall Jardlne l.b.w. Ironmonger Leyland c. Mc Cabe b. O'Reilly Hammond c. Bromley b. Ironmonger - Ames not out Paynter not out Extra's Totala (voor 4) Steunt, bij gelijken prijs en ivf De Nederlandsche Indostrti Hiermede dient gii Uw En bestrijdt gij de werklK

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2