m naijl 73ste Jaarpansr DONDERDAG 16 FEBRUARI 1933 No. 22366 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ummer bestaat uit VIER Blade* EERSTE BLAD. hCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Tentoonstelling voor Slechthoorenden. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD T-hnJ en j rupsej ctig in oe m onhi ïondel uit, Dor iw Jury, aiit j in itter id. '11a, J el en irdus ii C. 63 PRIJS DER ADVERTENTIEN et* ner regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle r,cre advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën fcmltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts J een maximum aantal woorden van 30 fcasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT 3 Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week 1.048 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „048 Franco per post f. 2.35 portokosten. sen i W. n L. bout; 'EBR tO-Di SLUITING VERKEER HAAGWEG. jemeester en Wethouders van Leiden en ter algemeene kennis, dat in ver met het uitvoeren van een spoedher- g aan de sporen in den overweg reg. (LeidenUtrecht) het door- verkeer voor rij- en voertuigen in acht van 17 op 18 Februari a.s. ter zal zijn afgesloten, zullende dit Er alsdan worden geleld langs istraat, Morschweg. Rijnzlchtbrug en veg v.v. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. [en, 16 Februari 1933. 5777 'gen« nore lipcu ■klein 2.45: Gr van V. N oote 5.30 6.3! 7.00: sche Gr Ileibe 10.11 EDE LIBERAAL STUDENTENCONGRES. van Prof.Mr.C.A. VERRIJN STUART Over den gouden standaard. een der zalen van hotel „Den .»it" is vandaag het tweede liberale et u ntencongres gehouden. voorzitter, de heer F. H. Poelman, dit congres met een rede geopend, hij een terugblik wierp op het 115 lopen jaar en de beteekenls van het actin streven der liberale studiekringen 3 Set izette. een kort opwekkend woord van den tter van het Hoofdbestuur van den van Jonge Liberalen, den heer Hol- bracht de secretaris, de heer J. Orki [ens, het jaarverslag uit. constateerde hierin een toenemende gstelling voor de liberale beginselen identenkringen. welke o.a. tot uiting 1 in de oprichting van een afdeeling rdam. zoodat thans afdeelingen ge- d zijn in Leiden, Utrecht, Delft, Am- im en Rotterdam Hij waarschuwde 'el tegen het stellen van een al te pe scheidingslijn tusschen leden der ntenkringen en der Bonden v Jonge alen, opdat ook in het liberalisme sectarisme ontsta f. mr. C. A. Verfijn Stuart, hoog- ■r te Utrecht, heeft vervolgens een ouwing gehouden over „De Gouden .®aard". zeide, de uitnoodiging om in dezen te komen spreken over den gouden aard gaarne te hebben aanvaard, verband met de liberale beginselen ppervlakkig gezien ver gezocht schij- Immers is het belang eener deugde- seldregeling er een, dat voor de ge win schap in haar geheel, en dus voor Tiartijen geldt. Maar Inzonderheid de liberalen geldt, dat de verzor- der behoeften van de burgers in sel aan hen zeiven moet worden jelaten, en de Staat zich van storend (pen daarbij heeft te onthouden h gebrekkige geldregeling nu vormt een ernstig beletsel voor een onge- :rde, redelijke verzorging in die be en, Spr. licht deze stelling toe, door te wijzen, dat schommeling in de 'acht der geldeenheid verandering Jt in de voortbrenging en verdeeling oe goederen, welke niet door veran- "g in de behoeften der samenleving imotiveerd. De ellendige ervaringen, .slechts 10 jaar geleden met de waar- nng en thans sedert enkele jaren de waardestijging der geldeenheden daan levert daarvoor het afdoende js. 't geld is enkel als ruilmiddel be- d, en verandering in de prijzen van hten eert iten bepaalde goederen moet dus slechtsvan wijziging in de verhouding tusschen voor raad en behoefte met betrekking tot die goederen het gevolg zijn. Het geld moet de neutrale, d w.z. in algemeene koop kracht gelijk blijvende verbindingsschakel vormen in het ruilverkeer. Zoodra het de richting waarin dit zich ontwikkelt recht streeks gaat beïnvloeden, sticht het. naast de diensten, die het ook dan nog blijft bewijzen, in hooge mate kwaad. Aan den eisch der waardevastheid nu kan, zooals spr dan uitvoerig betoogt, de gouden standaard in beginsel niet vol doen, wijl daarbij de waarde der geld eenheid onverbrekelijk vastzit aan die van een bepaald goed het goud. Van geen enkel goed nu kan de waarde onveran derlijk worden gehouden. Vandaar de eisch van het a-metallisme dat de waarde der geldeenheid worde bepaald door het algemeene prijspeil, en de geidcreatie worde uitgebreid of ingekromt>en. al naar gelang dit laatste zich wijzigt. Spr. licht de a-metalllstische geldleer nader toe en eind'gt met het vertrouwen uit te spre ken dat, al moge de massa dan nog in den goudwaan bevangen zijn, de toe komst, gezien de ontwikkeling der geld leer aan het a-metallisme behoort. Hierna vereenigden de leden zich aan den gemeenschappelijken koffietafel, na afloop waarvan sectie-vergaderingen wer den gehouden van de studiekringen. Voor de vereenigde sociaal-econom'sche en philosoohisch-histori sche stud iekringen sprak de heer H. A. Korthals te Rotterdam over „Dogmatische Vriihandelaar?" en de heer B. F. Evers (Leiden) over ..De radio wetgeving en haar geschiedenis." In den sociaalhvgiën'schen studiekring snrak de heer S. Witteboon (Amsterdam) over: „Enkele hoofdstukken uit de scheeosbvgiëne". De heer Arthur Polak (Amsterdam) hield een inleiding ter ver- dedieing van de stelline: Het is nood- zakeliik dat de keuringsdiensten van wa ren zoo SDoedig mogelijk gaan onderzoe ken de ju'sthe'd van het oredicaat „rijk aan vitaminen", waarmede zooveel voe dingsmiddelen tegenwoordig Drijken Het congres werd hierna met een op wekkend woord van den voorzitter ge sloten. Vanavond wordt eveneens in „Den Burcht" een groote oronaeandavergade ring gehouden van den Bond van Jonge Liberalen, afd. Leiden en van de Leidsche Liberale Stndentenvereeniging. De heer C J .van Kemnen, oud-gouverneur ven Sumatra's Oostkust, oud-lid v de Tweede Kamer, zal snrekop OVer Nederland en Indië" in moeilijke dagen". HULDIGING VAN DEN HEER W. VERRA. Gistermiddag heeft een deputatie van de juridische faculteit der Leidsche Stu denten bestaande uit de bestuursleden mevr. Biemont, en de heer Kranenburg den afgetreden pedellus-maior der Leid sche Universiteit, den heer W. Verra, ten zijnen huize gehuldigd voor het vele en belangrijke wat hij ten behoeve der juri dische faculteit heeft gedaan. Hem werd daarbij een groote bloemen mand aangeboden. UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVA. De senaat van de Unitas Studiosorum Lugduno Batava voor het studiejaar 1933- 1934 is als volgt samengesteld: A. Donkers, rector. W. M. Bauermann, ab-actis. W. Glastra, fiscus. P. G. J. Kor- teweg assessor I, mej. A. A. Duhen, asses sor n. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid de dames Joh. de Loos (Leiden) en J, A. Veth (Baarn). Foto Bleuzé VEREEN. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN S. H. stuur vn Senoodigden poseeren na de officieele opening voor onzen fotograaf, e Bakvl r': mevr- KuipersSenf; mevr. Kranenburg—Siemens; mr. Van ^yzen; me3- Tine Marcus en mevrouw Van de Sande Bakhuyzen— p de tweede rij o.a. oud-burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. Officieele opening der Tentoonstelling. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden is gistermiddag in den foyer der Sladszaal de tentoonstel ling. georganiseerd door de afdeeling Leiden en Omstreken der Ver tot Bevor dering der belangen van Slechthooren den officieel geopend. De presidente, mevr. T. Kranenburg- Siemens heette alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak haar blijdschap uit over de groote opkomst, welke h. 1. getuigde van de warme belangstelling der Leidsche burgerij in het werk der vereeniging. In het bijzonder richtte spr. woorden van hartelijk welkom tot den voorzitter van het eere-comité, burgemeester van de Sande Bakhuyzen, die zich spontaan bereid had verklaard deze tentoonstelling officieel te openen; tot prof. dr. P. H. G. van Gilse en echtgenoote, den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer H. Snij ders en de andere leden van het Hoofd bestuur, zoo mede tot mej. Tine Marcus, in wier persoon alle S. H. de personifica tie zien van de leuze „terug naar het volle leven ondanks ons slecht gehoor" en die door spr, werd geluk gewenscht ter gele genheid van haar benoeming tot lid van verdienste. De burgemeester, die hierna het woord verkreeg, zeide om twee redenen blij te zijn gevolg te kunnen geven aan de uit noodiging om deze tentoonstelling offi cieel te openen. In de eerste plaats omdat hij daardoor in de gelegenheid is van meer nabij kennis te maken met het werk der vereeniging en ten tweede, omdat hij hierin een welkom excuus vindt om de langdurige beraadslagingen te onderbre ken van den gemeenteraad, waar dezer dagen over vele zaken wordt gesproken behalve overde gemeentebegrooting. Spr. schetste vervolgens hoe deze ver eeniging recht heeft op de belangstelling der burgerij: eenerzijds omdat zij uitgaat van het juiste beginsel, dat zij op eigen krachten wil drijven en anderzijds, wijl het een maatschappelijk belang is, dat iedereen, ook de goed-hoorenden kennis nemen van den aard der moeilijkheden, welke S, H. te overwinnen hebben. Al is van een bepaalde vereeniging, al dus vervolgde de burgemeester, het stre ven goed, dan is daarmede nog niet ge zegd, dat zij altoos succes heeft. Daartoe is een ziel en een hoofd noodig om aan die vereeniging inhoud en leiding te geven en die beide factoren achtte spr. hier aanwezig in de personen van mei. Marcus, de Moeder der Dooven en den heer Snijders met als Dritte im Bunde de kranige presidente der Leidsche afdeeling, mevr. Kranenburg. Spr. eindigde met de verzekering, dat hij dankbaar is in de gelegenheid te zijn geweest hier een woord van sympathie, belangstelling en bemoediging te spreken en deed een beroep op alle goed- en slechthoorenden om door een druk bezoek blijk te geven van de intensieve belang stelling, welke deze vereeniging ruim schoots verdient. Na een slotwoord van mevrouw Kra nenburg, waarin zij om. getuigde, dat slechts dank zij den steun der goedhoo- renden men in de gelegenheid is geweest om de mogelijkheden te verzamelen voor een harmonisch leven der S. H. en waarin zij verder dank bracht aan de talloos velen die door hun bereidwilligheid en offer vaardigheid het welslagen dezer tentoon stelling bij voorbaat verzekerden, werd gezamenlijk een wandeling langs de ver schillende stands gemaakt. Gisteravond heeft prof. dr. P. H- G. van Gilse, hoogleeraar in neus-, keel- en oor heelkunde een lezing gehouden over „De kwakzalver en zijn bestrijding." Spr. be gint met op te merken, dat de meeste menschen, indien men hen de vraag stelt wat erger zou zijn doofheid of blind heid, zullen antwoorden, dat blindheid 't ergere leed zou wezen. Toch zullen velen van de hier aanwezigen dit niet beamen. Doofheid is veel moeilijker te dragen, om dat het blijkt, dat de blinde overal mede gevoel ontmoet, dat den doove niet zoo grif geschonken wordt. Integendeel men mijdt den doove, omdat men hem lastig vindt. Men miskent hem veelal in de mate van zijn doofheid. Tragisch is het lot van vele dooven, die in hun hoofd steeds la waai hooren, doch de geluiden buiten hen niet kunnen waarnemen- Meer dan een andere gebrekkige wordt de doove gemak kelijk de prooi van den echten kwakzal ver, die er zijn bedrijf van maakt zijn medemenschen te bedriegen. Alle medica menten en de kleine instrumentjes, die de doove zoo graag wil hebben, doch die hem nooit kunnen helpen, welke de kwak zalver aan den man tracht te brengen, zijn waardeloos. Zij berusten meestal op slecht toegepaste, niet begrepen begin selen van de gesmade officieele weten schap. Allerlei wat door de artsen al lang Is verlaten als verouderd en onwerkzaam, wordt door den kwakzalver door zijn re clame en valsche voorspiegeling voor weg gegooid geld aan zijn slachtoffers duur verkocht. Audiophonex. Vibraphone, on benullige electrische toestellen, quasi mag netische lapjes enz. vindt men in de „gruwelkast" van de vereeniging. Vele kwakzalvers zijn goede menschenkenners en misbruiken hun persoonlijken Invloed. Spreker herinnert aan enkele groote kwakzalvers. Dr. Eisenbart, wiens graf men in Munden kan bewonderen, Sequah en enkelen van den laatsten tijd. De Ver eeniging ter Bevordering der belangen van Slechthoorenden doet uitmuntend werk door hare leden voor te lichten en den kwakzalver, zoodra hij zich vertoont het leven zuur te maken. Dit is de beste wijze om den kwakzalver te bestrijden, daar zij voorkomt uit de groep der slachtoffers zelve- Men kan tegen de kwakzalverij op dit gebied niet beter doen dan lid te wor den der Vereeniging tot Bevordering der' Belangen van Slechthoorenden. Hedenavond te 8 uur houdt de heer Snijders voornoemd een lezing over doel en werken der vereeniging. VER „HET LEIDSCHE DIERENASÏL." De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging heeft gis teravond in het Nutsgebouw haar jaar- lijksche algemeene ledenvergadering ge houden. Na goedkeuring der notulen en behan deling der ingekomen stukken bracht de secretaresse, mevr. J. C. van Poelgeest Brand haar jaarverslag uit. waaraan het volgende is ontleend: In het afgeloopen jaar zag de vereeni ging zich helaas haar oud-voorzitter ds. Prins ontvallen, die de leiding bij de op richting van het asyl heeft gehad en die nog steeds met zooveel vriendelijkheid en daadwerkelijken steun bij elke voorkomen de gelegenheid ziln goede gezindheid be wees. Het is dubbel iammer als dezulken heengaan. Wij zullen onzen eersten asyl- voorzitter met dankbaarheid blijven ge denken. Het aantal leden en donateurs bedroeg dit jaar 266 met f. 807.25 aan contributies, zoodat we met 14 leden zijn achteruitge gaan Over 1932 werden in ons asyl verpleegd: 79 honden kostgangers met 777 verpleeg- dagen f. 402 68 217 ld. zwervers met 13836 id. 393 25 71 katten kostg. met 955 id 348 71 231 id. zwervers met 14905 id. 128.50 598 dieren met 30473 idf. 1273.14 welke opbrengst weer bijna f. 300 minder is dan het vorige jaar en olm. 620 minder dan het hoogste jaar: 1929. Hierin weer spiegelt zich de malaise wel zeer sterk. Het aantal pensiondieren was 4 minder dan in 1931 het aantal zwervers 42 meer. Een zaak van bijzonder gewicht voor ons asyl is, dat er in Leiden door samenwer king van de afd. der Ned. Ver. t. Bescher ming v. Dieren met de twee dierenartsen, de heeren Commandeur en Van Zyverden en met medewerking van de gemeente Lei den weer een polikliniek is tot stand ge komen. waar de dieren van on- en min vermogenden kunnen worden geholpen. De toeloop is doorgaans groot en van alle zij den hebben we gehoord, dat men zeer met deze Instelling is ingenomen. Van 1923 April werd door de afdeeling een bazaar ten bate van het asyl gehou den deze bracht ruim f. 1000 op De groene busjes op de kantoren brach ten f 119.78>/ï op. de doosjes met. St. Nic. en Kerstmis werden dit. iaar niet rondge zonden; wel werd in Dec. aangevangen met een actie voor leden werven eventueel giften inzamelen, waarvan het resultaat bij het eind van het boekjaar nog niet be kend was. De connectie met de politie vooral met de Leidsche maar ook met die van omlig gende gemeenten wordt steeds veelvuldi- ger: er gaat haast geen week voorbil of er worden meerdere dieren van die zijde bin nengebracht. Dat getuigt van een steeds grooter wordende clementie tegenover de dieren en waardeering voor ons asyl. Het iaarverslag werd onder dankzegging aan de stelster onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den penning meester vernamen wli dat de ontvangsten bedroegen f. 5700 waarvan aan contribu ties f.1000; opbrengst dieren f.1500; ver- kooo diversen f. 100: giften, legaten die renbescherming, spec, acties en voorscho ten f. 31.00 De voornaamste uitgaven waren: Iconen enz. f. 1250. voeding enz. f.4000. dokter, ge neesmiddelen f. 150 onkosten f. 300. Na daartoe strekkend advies van de kas- commissie werd de penningmeester gedé- chargeerd voor ziin richtie gevoerd beheer. Tot leden der kascommissie werden be- ^noemd de heeren dr. Emmens en Moens; 'als plaatsvervanger mr. Traoman. De aftredende bestüurs'eden mevr, Vos- maev en de heer H. van Poelgeest, werden be!den herkozen. Tenslotte werden van de bestuurstafel nog eenige mededeelingen gedaan over de voorgenomen actie tot ve'sterkinff van de kas. waarna de vergadering werd ge sloten. PROTESTANTSCH BUREAU VOOR SOCIALE ADVIEZEN. De vereeniging „Protestantsch Bureau voor Sociale Adviezen" verzocht ons ter voorkoming van een moeeliike verkeerde gevolgtrekking uit het vorig bericht oo te nemen dat de heer Th. J. van der Heij den, onder dankbetuiging voor ziin vele aan de vereeniging bewezen diensten od de meest eervolle wiize als le secretaris der vereeniging is afgetreden terwiil wii van den heer Van dei- tïoüdor, heripht ont- O f 4-oJ.ova "o-^o -7 Verrit mèt een reorganisatie van het Centraal Middenstandehuls, waaraan hij als leider blijft verbonden. BINNENLAND. De behandeling der Leidsche begrooting. (3e Blad). De Pers over de Kamer-ontbinding. (3e Blad). De Tweede Kamer komt morgen bijeen. (Binnenland, 3e Blad). De onderhandelingen tusschen Neder land en België zijn niet hervat. (Binnen land 3e Blad). BUITENLAND. Een aanslag op president Roosevelt of op Chicago's burgemeester Cermak? Roosevelt ongedeerd, Cermak zwaar gewond. (Bui tenland en Tel., le Blad). Het Volkenbondswerk te Genève. (Bui tenland, le Blad). Onverwachte kabinetscrisis in België. (Buitenland, le Blad). De politieke strijd in Duitschland wordt steeds feller. (Buitenland, le Blad). Ernstige stakingsonlusten in Roemenië. (Buitenland, le Blad). Werkloosheid-debat in het Engelsche parlement. (Buitenland, le Blad). De eenheid der Kleine Entente. (Buiten land, le Blad). OUDHEIDKUNDIGE VONDST BIJ OSS. Ter verder onderzoek naar hier overgebracht. In de Osser heide (N.-Br.) ter plaatse genaamd De Mun, even ten Noorden van de St. Willebrordusput bij Oss, is een be langrijke oudheidkundige vondst gedaan. De gemeentelijke werkverschaffing laat dit terrein egaliseeren. Eenige dagen ge leden werden bij den gemeente-archivaris den heer J. Cunen, door een van de voor werkers van de werkverschaffing eenige urnen gedeponeerd. Deze waren van Ger- maanschen oorsprong. De heer Cunen stelde zich in verbinding met den heer Bloemen uit Wijchen, die reeds meer dan driehonderd urnen onder zijn leiding heeft doen ontgraven te Wijchen. Deze zijn toen ter plaatse ondergebracht in een museum. De heer Bloemen stelde eenige ge schoolde gravers ter beschikking van de gemeente Oss, en het gelukte hen gister middag een bronzen urn ter hoogte van ongeveer 70 c.M. met een bovenwijdte van ca, 40 c.M. en een bodemdoorsnee van ongeveer 30 c.M bloot te leggen. Onmiddellijk heeft men dr. J. W. Hol- werda, directeur van het rijksmuseum van oudheden alhier van deze vondst op de hoogte gesteld. Zijn assistent, dr. Bursch, kwam Woensdagmorgen te Oss aan en kon met groote zekerheid vaststel len, dat deze urn dateert van 500 jaar v. Chr. De urn, welke in gaven toestand ver keert, werd met gips ommanteld en per vrachtauto naar het rijksmuseum alhier ter verder onderzoek vervoerd De opgravingen worden voortgezet. „N. R. C." R.K. STAATSPARTIJ Definitieve verzamellijst van de groep LeidenDordrechtFriesland Groningen. Bovengenoemde lijst ziet er als volgt uit: Land- en Tuinbouw, positie der arbei ders in het bedrijf: A. J. Loerakker, Haar lem. Niet omschreven zetel: A. J. van Beur den. Dordrecht; J. P. de Brabander, Utrecht; H E. van den Brule, Rotterdam: G. Bulten, Voorhout; A C. F. Conijn, Hil versum: A. C. A. Deerenberg, Schoon hoven; H. L. van Delft, Warmond; J. A, Duinisveld, Zoetermeer; A J. de Goey, Montfoort; mej. dr. M. J. W. Hillen, Am sterdam; G. W Kampschoër, Monster; Y. Keestra, Culemborg; J. D. de Kok. Loos duinen; mr. C M D. Kneepkens. Win schoten; mr J. F. J. Kolkman, Breda; mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam. P- mr. J. H. van Maarseveen, Utrecht; J. H. A. Manders, Leiden; mej. J- M. J. A. Meyer, Rotterdam; G. J. M. J. Molkenboer. Lei den; P. van der Nouland, Voorhout; dr. A. J. B. Oomen. Utrecht; M. J- M van Poll, Helmond; P. G. J. Pollman, Leiden; K L. H. v. d. Putt, Eindhoven: mr- C. P. M. Romme, Amsterdam; W. de Ruyter. Noord- wijk: J. C. H M. W. Sassen, Geertruiden- berg; H. J. Steens. Schiedam; W- Stein- metz, Amsterdam; H. J. J. Stiekema, Stadskanaal P. mr. A. F. L. H- Tepe. Lei den. P. mr. T. J. Verschuur. Den Haag; M. P. v. d. Weyden, Zevenhoven: mr. J. G. Wittkampf Schiedam; dr F- S. A C. M. baron van Wijnbergen, Lisse. P. M. Zomer dijk, Delft.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1