THERMOGÈNE LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 11 Februari ID Buiten!. Weekoverzicht BINNENLAND. Hoest,Koude Rheumatiek Griep en Ste ken in de zii. Charme en degelijkheid GEMENGD NIEUWS. w NAAR BESLISSINGEN. IN WELKEN GEEST.... Het begint er een weinig op te gelij ken, dat te Genève weldra belangrijke be slissingen zullen vallen, doch, helaas, de kans is maar al te groot, dat deze be slissingen niet gunstig zullen kunnen zijn. Neem om te beginnen de Ontwapenings conferentie! Practisch gesproken, is het Fransche veiligheidsplan, nadat er deze week het noodige en onnoodige voor en tegen over is gezegd, al als mislukt te beschouwen en Paul Boncour zal zich o.i. wel geen illusies daaromtrent meer ma ken. Frankrijk heeft slechts steun gevon den bij zijn getrouwe satellieten, uitge zonderd Polen! Dit laatste heeft in Frank rijk veel kwaad bloed gezet, doch van Poolsch standpunt uit is het alleszins te begrijpen. Wordt toch geen daadwerke lijke ontwapening verkregen, m. a. w. aan vaardt men niet een volledige ontwape ning van alle landen naar Duitsch model, dan zal Duitschland zich. een beroep doende op de toegezegde gelijkgerechtigd heid, zich weer gaan bewapenen tot het niveau van de anderen en dat vormt speciaal een bedreiging voor Polen, daar Duitschland immers de grensregeling in het Oosten niet als definitief aanvaardt en zelfs bij het verdrag van Locarno deze grenzen uitzonderde! Ziedaar, waarom Polen zich tegen het Fransche veilig heidsplan verklaarde, al bracht het een waardeeringsuiting voor de bedoeling. Polen ziet de practische onmogelijkheid en vreest dientengevolge het ergste en niet ten onrechte! Gaat de Ontwapeningsconferentie uit een zonder resultaat, dan komt over Europa wederom de baaierd van een dol zinnige bewapeningsraceen dat in deze tijden, nu als het ware geschreeuwd wordt om bezuiniging op zelfs nuttige dingen; laat staan dan zulke onproduc tieve uitgaven bij millioenen te werpen in het bodemlooze vat van Mars! De partijen staan nog even ver van el kaar en toonen niet die geneigdheid om elkaar te verstaan, die noodig is om tot een eerlijk compromis te komen. Het is als zijn zij ziende blind en hoorende doof. Tot verderf der Westersche beschaving! En dan de kwestie van het Chineesch- Japansch conflict. De commissie van ne gentien, die de volledige Volkenbonds- assemblée eenig voorstel moet voorleggen, heeft de onmogelijkheid erkend om de partijen tot een vriendschappelijke rege ling tot elkaar te brengen, doch kan omtrent vorm en juisten Inhoud harer voorstellen niet tot eensgezindheid komen. Men blijft zijn uiterste best doen om kool en geit te sparen, doch de tijd daarvoor is reeds lang voorbij. Japan wacht rustig af hoever men tenslotte zal durven gaan. nadat zelfs officieel is gedreigd om den Volkenbond te verlaten en gaat kalm zijn gang. Zelfs het offensief in de provincie Jehol is ingezet, aslof er geen bemiddeling van den Volkenbond plaats heeft! Mantsjoekwo is gesticht en daarmede In Duitschland is de regeering Hitier er nu eenmaal en slechts met geweld zal men deze weer kunnen verdrijven, dat blijkt uit alles. Hitler in het regeeringskasteel met zooveel millioenen achter zich voelt zich thans baas. Dit al blijkt momenteel wei nig van den Nazi-leider. Het is op dit oogenblik meer von Papen, die op den voorgrond treedt. Deze is allereerst begon nen om door te zetten, wat hem vorig maal als rijkskanselier mislukte, n.l. om de Pruisische regeering Braun te verdrij ven. Zooals te voorzien was, weigerde de Pruisische Landdag om over zich zelf het doodvonnis uit te spreken. Het Nazi- voorstel daartoe werd verworpen en ook de commissie van drie, bestaande uit den premier Braun en voorts uit Kerrl, den voorzitter van den Landdag en staatsraad Adenauer deed hetzelfde. Never mind, zei von Papen, dan maar een noodverorde ning, die eenvoudig Braun terzijde schuift en mij zijn bevoegdheid geeft. Met Kerrl was daarmede de meerderheid in de com missie van drie bereikt en de Landdag was ontbonden. Braun bleef niets anders over dan wederom een beroep te doen op het Staatsgerechtshof te Leipzig.Hin denburg, de trouwe waker van de grond wet, nu officieel beschuldigd van onwettig optreden, 't kan verkeeren! Ook het Centrum steunt Braun bij zijn klacht, volledig. Ook de R.K. partij staat achter de grondwet van Weimar, doch wie verwacht succes van dezen gang van zaken. Protesteeren mag men zooveel men wil, tenminste op bescheiden wijze, men trekt er zich niets van aan in de regee- ringskringen en gaat zijn gang! Hoewel een minderheid, regeert het Harzburger-front oppermachtig en achter hem staat de Rijksweer en dus de werke lijke macht. De vraag blijft evenwel; in hoeverre Hitier, als "t er op aan zou komen, daarover zou kunnen beschikken, temeer, waar Hitier zorgvuldig wordt geweerd uit iedere functie, die daarover zeggenschap zou kunnen uitoefenen. Neen, veel is nog allesbehalve duidelijk. Doch welke partij heeft de Rijksweer I dan wel achter zich Intusschen is de verkiezingscampagne voor 5 Maart as. ingezet en de vroeger uit de radio geweerde nationaal-socialisten spannen zich tot het uiterste in om alle baten te trekken uit hun momenteel be voorrechte positie. ZIJ doen dit reeds zoo danig, zonder eenige scrupule, dat er lichte ontstemming merkbaar wordt bij de voornaamste bondgenooten: de Duitsch nationalen, die vreezen zelf daarvan de dupe te worden. Onder bondgenooten En inmiddels zijn de politieke botsingen aan de orde van den dag. Een menschen- leven heeft niet veel waarde meer bij onze Oosterburen. Hoe uit dezen strijd de eenheid moet worden herborenMen ziet slechts verdeeldheid en nog eens ver deeldheid, waarheen men den blik ook richt en bedenke daarnevens, dat een machtige factor in den politieken strijd in Duitschland nog braak ligt; de vakver- eenigingen, die een gesloten geheel vor men en wier macht moeilijk is te schatten. Onderschat mag deze zeker niet worden! Het nieuwe Frarfsche kabinet Daladier boert in het begin niet slecht, al is het nog te vroeg om victorie te kraaien. Het heeft in ieder geval reeds dit voor, dat de durf om de financiën nog langer ongere geld te laten met den dag afneemt en van dit negatieve kan het pleizier beleven! Temeer als het zich wat soepel toont en dat ls totdusver wel zoo. Aan de wenschen der socialisten wordt zooveel mogelijk te gemoet gekomen als ln overeenstemming ls met een regeerinesbeleid. dat ook nog naar rechts steun van noode heeft en dus niet te exclusief kan optreden. DE DREIGENDE REGEERINGSCRISIS. Koningin keert waarschijnlijk terug. Naar wij vernemen aldus het „Vad." wordt de kans, dat H. M. de Koningin reeds heden in Den Haag zal aankomen, zeer gering geacht. Naar alle waarschijn lijkheid zal H. M. niet voor Maandag a.s. de Residentie bereiken. De vraag is ODgeworpen volgens het „Hbld." of indien de Tweede Kamer wordt ontbonden en er dus vervroegde ver kiezingen zullen worden gehouden dezen zomer de periodieke verkiezingen voor de Kamer óók zullen geschieden. Dat is niet het geval. Wanneer de Tweede Kamer wordt ontbonden, zal. volgens art. 145 der Kieswet, binnen veertig dagen na de dag- teekening van het besluit tot ontbinding een verkiezing moeten plaats hebben. Na ontbinding treden de lederr af vier jaren na den eerstvolgenden derden Dinsdag in September. Afgezien van de gevallen, dat de Sta- ten-Generaal rechtens ontbonden moeten worlden, is voor de Tweede Kamer tot nu toe zes maal ontbinding toegepast en wel in 1850 1853. 1869. 1868, 1886 en 1894. BOUWBEDRIJF EN WERKVERSCHAFFINGSPOLITIEK DER REGEERING. Het oordeel der werkgevers. In de gisteren reeds vermelde perscon ferentie met de patroons uit het bouwbe drijf zijn nog de volgende conclusies medegedeeld; 1. Voor normaal werk moeten gelden de in de collectieve contracten omschreven loonen en arbeidsvoorwaarden, terwijl deze behooren te worden aanbesteed 2. Voor werkverruiming, waaronder te verstaan het vervroegd uitvoeren van overigens normaal werk, moeten gelden de in collectieve contracten omschreven loo nen en arbeidsvoorwaarden. a. In bepaalde gevallen van sterk ver vroegde uitvoering van op zichzelf nor male werken, waarvoor de Overheid zich bijzondere financieele offers getroost, zijn de organisaties bereid, ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden een redelijke soepel- neid te betrachten. b. Tot het onder a ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden genoemde zijn de or ganisaties ook bereid, voor die objecten, waarbij door vervanging van de machine door handkracht een minder economische wijze van uitvoering wordt gevolgd. c. De uitwerking ook van deze onder a en b bedoelde werken, zou bij wijze van aanbesteding moeten plaatsvinden. d. Voor de toepassing van de onder a en b aangegeven mogelijkheden, dient, naar het oordeel der commissie, overleg tus- sche Overheid en organisaties te worden ingesteld. 3. Werkverschaffing, in den eigenlijken zin van het woord, als ontginningen, be- bossching e.d vallen uiteraard bulten de bemoeiing der commissie) wijl deze wer ken niet geacht kunnen worden te be hooren tot het bouwbedrijf. De patroons-organisaties zijn bereid te aanvaarden de stelling dat inderdaad de Overheid een moeilijke taak heeft; zij zijn tot overleg bereid. Zij meenen evenwel, dat het niet kan worden geduld, dat het in strijd is met elk gevoel voor recht, dat het in strijd is ook met het algemeen be lang, indien een der belangrijkste takken van nijverheid in ons land gTootendeels wordt ontwricht. In het bouwbedrijf zijn in normale tijden zeker 180.000 personen werkzaam. Het bedrijf vervult een belang rijke, maatschappelijke functie. Het op zettelijk ontnemen van hun middel van bestaan aan tienduizenden, moét funeste gevolgen hebben. Een der ter conferentie aanwezigen stelde de vraag wat er terecht is gekomen van de dezen zomer door de regeering ge dane toezegging dat. mits de loonen ln het bouwbedrijf on een lagere basis werden gebracht (van Th14"/o) voor 1932 twintig millioen aan bouwplannen aan de markt zou komen. Geantwoord werd dat der Commissie gebleken is dat niet meer dan vijf millioen gulden aan de markt gebracht is. DE HUURDERS-STAKINGEN TE AMSTERDAM. „Tegen de bestaande rechtsorde". Naar wij vernemen, aldus de „Tel." heeft het gemeentebestuur van Amsterdam een brief ontvangen van den minister van Birmenlandsche Zaken over de kwestie van de huurstakingen. De minister schrijft daarin, dat hij ver nomen heeft, dat de beweging van huur- staking zich te dezer stede uitbreidt, en dat z. i. deze beweging ingaat tegen de bestaande rechtsorde. Zij heeft in zekere mate een revolutionnair karakter. Dege nen, die aan die beweging mededoen, heb ben in geen enkel opzicht aanspraak op toegevendheid van de overheid. Daarom zou de minister het op prijs stellen van B. en W. de verzekering te ontvangen, dat huurstakers. die uit hun woningen zijn gezet, of hun woningen vrijwillig verlaten, niet zullen worden opgenomen ln veree- niglngs- of gemeentewoning. De minister vraagt zich af, of, voor zoo ver werkloozen aan deze beweging mee doen, dezen niet van steun behooren te worden uitgesloten. Alvorens echter op dit punt eventueel een beslissing te nemen zou minister Ruys gaarne inlichtingen van B. en W. vernemen over den omvang van de beweging, de daden (sabotage), waar mede de huurstaking gepaard gaat en de personen, die zich daaraan schuldig maken DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" (uitgaand) ls te Athene aangekomen. De pelikaan" is gisteren te Athene aangekomen. RECLAME. Daze van ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be- strifdt met succes Ooottn ver» 46 -n 75 csnt*. Bil Apothekers en Drogistei^ 8227 DE DISTRIBUTIE VAN SPEENVARKENS Loopt niet naar wensch - Veel speenvarkens afgekeurd. Met de distributie van de speenvarkens te Amsterdam gaat het niet, zooals men had verwacht. Het materiaal, dat aange voerd wordt, is voor het overgroote ge deelte niet geschikt voor consumptie. In de laatste dagen zijn een honderd speen varkens onder de grootste gezinnen, die daarvoor ln aanmerking komen, gedistri bueerd, maar van een geregelde uitdeeling kan geen sprake zijn. Een zending van ongeveer 200 speen varkens, die Donderdag en gisteren te Uithoorn aankwam, om daar geslacht te worden, is voor de slachting reeds afge keurd voor de consumptie. „N.R.Crt." WIJZIGING PENSIOENWET 1922. Het Comité ter Behartiging van de Al- gemeene Belangen van Overheidsperso neel heeft een adres aan de Tweede Ka mer gezonden over de aanhangige wijzi ging van de Pensioenwet 1922. Het Comité maakt er bezwaar tegen, dat het wetsontwerp de verplichting tot betaling van een wiskundige reserve aan de Rijksverzekeringsbank, in geval een ambtenaar zonder recht op pensioen den overheidsdienst verlaat, uitsluitend ten laste van het pensioenfonds brengt. Het Comité dringt er voorts op aan, ook aan arbeidscontractanten in dienst van provinciën, gemeenten, waterschappen, enz., die in tijdelijken of vasten ambte lijken dienst zijn benoemd, het recht te geven hun op arbeidscontract doorge- brachten diensttijd voor pensioen in te koopen. Ook maakt het Comité bezwaar tegen het voornemen der Regeering om boven bedoelden inkoop te beperken tot hen, die op of na 1 September 1931 in ambtelijken dienst zijn benoemd. Tenslotte betreurt het Comité het, dat de Regeering niet heeft voldaan aan het verzoek der Kamer, om het advies der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg met betrekking tot de wijzigingen van de Pensioenwet over,te leggen. HET CRISISF.ONDS DER NED. SPOORWEGEN. Met medewerking van de directie der Ned. Spoorwegen werd 4 Maart 1932 een crisisfonds voor ontslagen spoorwegperso- neen opgericht. Tot 1 Januari 1933 kwamen 308 aanvragen om steun in. aan 260 aan vragen kon voldaan worden. De totale kosten dezer steun verieenirig bedroegen tot 1 Jan, '33 f. 17.700. Öp 31 December j.l. ontvingen 160 per sonen een periodieke uitkeering, t.w. 2 tee kenaars. 44 leerlingen-klerk 42 beambten van het werkplaats- en depotpersoneel. 44 arbeiders van de stations, 14 wegwerkers en 14 loopjongens. Vooral werd steun verleend aan hen, die werkloos zijn gebleven en geen uitkeeringen ontvingen uit openbare- of vakvereenlgingskassen. Voor zoover de uitkeering uit deze kassen minder bedroeg dan de door het Crisisfonds vastgestelde normen, geschiedde een aanvulling in na- tura. Ook werd achterstallige huurschuld betaald. Daarnaast kwam het Crisisfonds tegemoet in studiekosten Ook werd ge tracht. ontslagen peironeel weder bij de Ned. Spoorwegen op arbeiderscontract in dienst te doen nemen hetgeen ln enkele gevallen gelukte. De uitgaven bedroegen op het eind van het jaar 1932 rond f. 1100 per week. RECLAME. sluiten elkaar niet uit. Huishoudelijk werk is geen beletsel voor het bezit van zachte, gave, fraaie handen. Mits U maar Purol gebruikt en van tijd tot tijd Uw handen daarmede Inwrijft. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 5463 DOODELIJK ONGELUK TE UTRECHT. Jongen onder een neerstortenden muur. Gistermorgen is te Utrecht in de Brood straat het veertienjarige zoontje van den uitvoerder van het werk, Van der L., onder een paar neerstortende muren geraakt met het gevolg, dat hij gedurende het transport naar het ziekenhuis is overleden. Het ongeval geschiedde bij het sloopen van een steenen loods, die verbouwd zou worden en waarvan nog twee muren over eind stonden. Een der mannen, die met het werk was belast, klom op een dezer muren, die een lengte had van zeven me ter, toen hij tot zijn schrik bemerkte, dat deze begon om te vallen. Op hetzelfde oogenblik wankelde ook de tegenover lig gende muur, zoodat den man de kans werd benomen op den grond te springen. Heel handig heeft hij echter afgewacht tot belde muren elkaar ontmoetten, waar na hij van den eenen op den anderen is overgestapt en zoo met een enkele schaaf wond op den beganen grond terecht kwam. De jongen, die zich tusschen de beide Instortende gevaarten bevond, zag geen mogelijkheid meer zich te redden en werd ander het puin bedolven. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag, omstreeks half twee, heeft op den Westsingel te Amersfoort een ern stig ongeluk plaats gehad. De 24-jarige mevr. Snijders, uit de Rem- brandtstraat, die daar op de fiets reed, werd door een achter haar rijdende zes- wiellge vrachtauto van de firma Koetsier, uit Ede. gegrepen en overreden. Het slachtoffer kreeg het rechterachterwlël van de auto over het lichaam en overleed vrijwel onmiddellijk na het ongeluk. Mevr. Snijders was gehuwd en moeder van twee kinderen. o— BRAND. Gisteravond tegen 8 uur ontdekte een bewoner van de Gr. Wittenburgerstraat te Amsterdam een rooden gloed, die door het glazen dak van een groot voddenpakhuis van de fa Veerman aan de Wittenbur- gergracht scheen. Onmiddellijk waarschuwde hij de brand weer, die met de motorspuit van den post Kattenburg verscheen. De deur van het pakhuis werd geforceerd, en toen bleek het de brandweer, dat de situatie er nog al dreigend uitzag. De brand veroorzaakte een zwaren rook, terwijl er betrekkelijk weinig vuur te zien was. Het verscheidene tientallen meters diepe pakhuis was echter vrijwel geheel gevuld met vodden, gonje zakken en been deren, zoodat de brandmeester van deze spuit het juist oordeelde, om versterking te vragen. Het versterkingsmateriaal be hoefde echter geen dienst te doen, door dat het pakhuis zoodanig was ingericht, dat de brandweer het vrij eenvoudig had, om het vuur te blusschen. De oorzaak van den brand is onbekend. EEN FASCIST IN DE KNEL. Na afloop van een protestvergadering van de S.D.A.P. te Arnhem, tegen de hou ding der regeering in Indië, welke gister avond in gebouw „Musis Sacrum" te Arn hem werd gehouden zijn eenige ongere geldheden ontstaan Een jeugdig fascist, die in uniform de zeer druk bezochte ver gadering had bijgewoond, veroorzaakte bij het uitgaan op het Velperplein een volksoploop, waarbij de jongeman tegen den grond werd geloopen en 'n bloedende hoofdwonde bekwam. De politie, die in grooten getale onder de persoonlijke lei ding van den commissaris aanwezig was, heeft den jongeman bevrijd. Zij moest eenige charges uitvoeren, waarbij met den gummistok rake klappen zijn uitgedeeld. De fascist is, na door de politie voorloopig te zijn verbonden, per ziekenauto naar het gemeentelijk zieken huis vervoerd. Hij kon, na aldaar behan deld te zijn, weer naar huis gebracht worden. Intusschen had de politie de rust op het Velperplein hersteld. o BUITENLANDSCH GEMENGD. ZEER ERNSTIGE ONTPLOFFING IN HET SAARGEBIED. TALRIJKE SLACHTOFFERS. Gisteravond om ongeveer kwart over zes heeft een buitengewoon ernstige ontplof fing plaats gevonden te Neunkirchen ln het Saaxgebied. De grootste gashouder van het Saargebied. welke een capaciteit heeft van 120.000 kub. meter, 85 meter hoog is, een doorsnede heeft van 45 meter en een grondvlak van 1550 vierkante meter, is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in de lucht gevlogen; het was de gashouder der Neunkircher ijzergieterij. De ontzettende luchtdruk heeft een ver woestende uitwerking gehad op groote deelen der stad en zelfs op eenige dorpen in de omgeving. De straten der stad zijn bedekt met glasscherven en dakpannen. Zoo goed als alle ruiten der gebouwen en huizen ln de stad zijn vernield. Alle telefonische verbindingen zijn ge stoord. Het station is met putnhoopen be dekt, zoodat geen treinen kunnen aan komen, of vertrekken. Brandweer, politie en gendarmes hebben het terrein van de ramp in wijden omtrek afgezet. Alle beschikbare ruimte in hospitalen en ziekenhuizen der stad Neunkirchen is op- geëischt. De ontploffing werd gehoord tot in Mannheim, Karlsruhe, Landau en Heidel berg. Later hebben nog eenige kleine ontplof fingen plaats gehad. Eenige in de nabijheid van den gashou der gelegen huizen zijn Ingestort. Van andere huizen zijn de daken ingestort. Tal van personen zijn onder het puin be dolven, terwijl zeer veel menschen op straat gewond zijn door steenen, glas scherven en afgeworpen dakpannen. Eenige straten maken den indruk alsof zij aan een bombardement hebben bloot ge staan. Om kwart over zeven heeft nog een ontploffing plaats gehad, welke ln een omtrek van 20 tot 30 K.M. is waargenomen. De groote ontploffing is aan den eenen kant tot Keulen aan de andere zijde tot Bazel gehoord. Te Baden heeft men den indruk gehad, dat een nieuwe ernstige aardbeving heeft plaats gehad. Tal van bewoners hebben de stad verla ten. Het deel der stad, dat aan de zijde van Saarbrücken ls gelegen, ls het meest geteisterd. Tengevolge van de ontploffing ontstond brand in de benzol-fabriek. Natuurlijk is direct een groote actie in gezet om de bedolvenen en andere slacht offers te hulp te komen, wier aantal nog niet precies is vastgesteld. Reeds zijn er 50 dooden, 250 zwaar en 450 licht gewonden. Onder de bevolking heerscht een oogen blik van paniekstemming! Nader wordt nog gemeld, dat het dek sel van den 85 meter hoogen gashouder ongeveer 800 nieter hoog de lucht in ge vlogen is en op het terrein van het spoor wegstation is gekomen. Dit terrein ls met puinhoopen bedekt. De heele nieuwe installatie van het hoogovenbedrijf staat in lichtelaaie. Zij is de modernste van het heele Saar gebied. Daar heele straten ontruimd moesten worden, kwam het tot verschrikkelijke tooneelen, daar zieken en ouden van da gen slechts met de grootste moeiten ver voerd konden worden. De geëxplodeerde gasketel was in 1931 gebouwd voor de gasvoorziening van het Saargebied. Het was een der grootste gas houders van Duitschland. Dicht bij den gashouder bevindt zich een arbeiderskolo- 1 E nie, bestaande uit 15 dubbele Deze geheele kolonie ligt in puin.!? puinhoopen alleen reeds zijn totV 25 dooden geborgen. De gebousJ door de zware, rondvliegende stul volkomen vernietigd. De brai... reeds met kracht begonnen aan fl ruimlngswerk in het centrum van f,1 dat onmiddellijk na de exDlosie ls De hooeer gelegen huizen werden ontploffing van hun daken beroofd het winkelkwartier van de stad puinhoop is geworden. In de nabijheid van den haard fel ploffing liggen de moderne bewoüi ken en cokes-fabrieken van de «j ming. Dezen staan in lichterlaai)'1 aantal op de onderneming zelve dooden schijnt minder groot te men oorspronkelijk vreesde. De mJL schade is echter ontzaggelijk, daar dij naamste afdeelingen geheel in puin In de ziekenhuizen der ondernei reeds 250 zwaar gewonden en 1000 lichtgewonden o. dervebracht. In een bioscoop in Neunkirchen tengevolge van de ontploffing het Hierdoor werden drie personen g( talrijke anderen gewond. In een kat ziekenhuis stortte de zoldering zaal in. Neunkirchen is een stad van rond inwoners. Het gevaar voor verdere ontplod is nog niet geheel uitgesloten. Oni brandende gedeelte der benzolfats liggen nj. nog eenige met ber -ol gi tanks, die natuurlijk leder oogenbHi lucht kunnen vlieden. Het is danken aan de tegenwoordigheid va van een arbeider, dat de gasleiding» dellijk gesloten werd. Dit deel der ken heeft nog een ..orraad gas. de gaslevering nog 18 uur zou hebbes nen geschieden. Wanneer dan ook ge de arbeider de leiding niet afgeslote zou de omvang der explosie nog veel ter zijn geweest. Omtrent de oorzaak van den ram; nen uiteraard op het oogenblik nog vage vermoedens worden uitgesprokt vermoedt men, dat de explosie va gashouder, die een inhoud heeft va 120.000 M3„ doch op het oogenblik d< ploffing slechts met 12000 M3. gevti! veroorzaakt is door een in de benzoli ontst me kleine explosie. Volgens eet vermoeden zou de ontploffing zijn on! doordat een vonk uit ee:. motor bra hebben veroorzaakt, welke brand ai zou hebben uitgebreid tot de benzo# ken, waardoor deze explodeerden, achtereenvolgens de groote en de gashouder in de lucht vlogen. De o; fing, die gelijk reeds gemeld, tot tal ruhe en Mannheim gehoord kon s: heeft vanzelf sprekend een groot nieuwsglerlngen naar het terrein ramp gelokt. In de straten van Np chen heerscht dan ook een druk va De doktoren uit de geheele om zijn gealarmeerd. De brandweer ui plaatsen ln de omgeving zijn in klrchen samengetrokken, evenais i neeskundige diensten, welke aliet groote inspanning en ijver hun werkzaamheden verrichten. Vijfbo arbeiders zijn met de ruimingsweit heden bezig. Op verschillende pu moesten de ongelukkigen, die be! lagen onder ingestorte ijzerconsti met zuurstofapparaten bevrijd word Hoe geweldig de uitwerking dei ploffing was blijkt wel uit het feit, dat brokstukken van den gashouder en van de buitengewoon bulsleidingen tot drie kilometer ve land in geslingerd zijn. De Saarbnn strasse, die naar de plaats des o leidt ligt bezaaid met brokken ijzei potte buizen en stukken van de oml van den gashouder. In de verder af gelegen plaatsen! burg, Zweibrucken, Wellesweller, Ber Frankenholz, St. Ingbert etc. zijn I vensterruiten door den ontzaggel luchtdruk vernield- Kilometers ver gaslucht nog duidelijk te bespeu de landwegen zijn masten van h» ningsleldingen omgeworpen. Het terrein in de onmiddellijke i held van den gashouder ligt als een] der verschrikking uitgespreid. De I zijn tot op de fundamenten met den! gelijk gemaakt. Op de straten sta de menschen de stukken huisraad, i nog uit de puinen te voorschijn halen, op. Onder de overblijfselen vï| geheel ingestort huis ligt nog een f gezin bedolven, Op deuren als draad worden dooden en gewonden weggedij Onvermoeid zwoegen de vrijwillige 1 der reddingscollonnes om te helpet, nog hulp geboden kan worden. De d huizen van het geheele gebied tot it burg toe, zijn geheel vol met gewü o TWEE OPLICHTERS GEARRESTfll Bedrijvers van millioenen-zwerd^ De recherche te Antwerpen heeft! ren twee personen, genaamd Flora Van Schoonbeke, gearresteerd, die reeds eenige jaren uitgaven ah P industrieelen en door het stichten ra- fingeerde ondernemingen tal van j« nen voor millioenen hebben opgelM1 De beide gearresteerden opereerde» alleen in België, doch ook in Enpj Frankrijk, Nederland, Duitschland menie. Teneinde een basis voor hun fin®® operaties te hebben, stichtten zij sel de „Belgian investment Trust in één der voornaamste straten van sel een luxueus ingericht kantooi hield, waarin echter slechts drie becnoi werkzaam waren. J Deze trust was de kern van een van gefingeerde ondernemingen en wi ken bestonden voornamelijk uitB" den man brengen van aandeelen gaties daarvan. Men was zoogenaamd met de sche regeering in onderhandeling®1 aanleg van groote waterwerken, ker financiering nog slechts 30 i^isee francs ontbrak. J Informaties werden ondertee*®a de vervalschte handteekening 'fta aanstaande personen. Ook aantal valschen van cheques schijnt Wh» f? herhaaldelijk te hebben schuldig SfJI IJ Bij een huiszoeking ln het de politie niets dan com waaruit bleek, dat men een o» millioenen als resultaat van do oplichtingspogingen mag verwaai

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14