'AT DE VROUW DRAAGT De mode in vroegere tijden. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 Februari 1933 Vierde Blad No. 22362 VOOR DE HUISVROUW. MODERNE VROUW EN HAAR HANDWERK. |er was het handwerk het bewijs lelijkheid en zij, die een paar uur- ilemaal voor zichzelf nam, zich dus jnder onderbreken aan het huis- wijdde, kon ais huisvrouw abso- et deugen- Gedurende de geheele iw en zelfs in het begin van onze >n men zich hiervan nog niet direct 5 :n. Pas de laatste 20 jaar bracht Dlute emancipatie der vrouw en de kwamen nieuwe mogelijkheden, de slavin van het huishouden, van kende koelie, eindelijk een vrij maakten. begon voor de huisvrouw belang- te Wjgen, het werd niet meer ge- zij zich in het huishouden dood- en onnoodig werk verrichte, dat aal gemakkelijker en vlugger ge- :on worden zonder dat het zoo- achtsinspanning kostte, h- en droogmachines, stofzuigers, :he verwarmings- en kooktoestel- maken het huishouden, dat eens 4 re kwelling was, tot een vreugde en w die aan het hoofd hiervan staat, indelijk het al te lang ontbeerde: le mag er een eigen meening op iden, mag doen waar ze zin in heeft tijd om zich te soigneeren. SI iets op handwerkgebied ter hand kan men er verzekerd van zijn, dat is waar ze practisch nut van ;er was een handwerk er het be- m, dat men hiervoor, niettegen- men het toch al razend druk had, tijd wist te vinden. Tegenwoordig jeen ontspanning, een aardige af- ig inplaats van een dwang en hier- t waarschijnlijk gelegen, dat er op »ed tegenwoordig zulke leuke en olie dingen geboden worden, die altijd goed gebruiken kunt. in, die jarenlang in de kast bleven 4h totdat ze tenslotte toch verdwe- ■oe weet eigenlijk niemand) worden 'oordig niet meer gemaakt- Want w weet nu te goed hoe kostbaar jd is en als ze er mee begint moet I iets voor den dag komen, waar pelijk in het dagelijksche leven wat ft. aar gezellige handwerken vindt U J de teekening afgebeeld, terst een leuk kleed, dat zoowel fel- als theekleed dienst kan doen. beid en voorname eenvoud zijn er sristiek aan- Toledoborduursel voor ied zelf en in overeenkomstig klei- metingen voor de servetjes, is al- "ii en zal dus onder alle omstan- len succes hebben (links boven.), leuborduursel is wel erg mooi bij 'ordijnen en deze passen in ieder zoowel in zit- als eetkamer. Er tuurlijk geen sprake zijn van een ierne inrichting, want daarin alleen heel gladde gordijnen zon- neering (links onder.) ironkkussens worden bijna zonder lering vlak en rechthoekig gemaakt werkjes gaan in 't moderne woon- t verloren en alleen groote mar- hguren komen hierin tot uitdruk- J ziet hier verschillende ontwerpen, ■ne heeft over het midden een dia- waan terwijl het andere is samen- banen gestreept materiaal [„u.de grootte, hetgeen een cachet verleent. Een licht kussen ^bontgekleurde hoeken en veel- ir -i ,™r'! is ook heel nieuw en kan vf j"edaagsch genoemd worden- handwerk, ten behoeve van de araerobe is natuurlijk altijd wel- F worden op dit gebied vele moge- "en geboden want voor het kleinste 10S Tij i Clllu V (JUi. liCv I.1C111ÖVV Et Ltilets leuks te bedenken. Om al K...K aardigs te noemen: een slabbe- wUef t„™,n or'Kineel gekleurd hanen- [Heel lert ,rltlid van Pas' as dio oi bn 00,1 de verschillende kus- of als zitting van dienst doet. Ze worden stijl gehandwerkt, er latrnnol,^' svwerkt naar oude kruis- brarht I 'e op een effen fond zijn it-JïSrse i®'Sden onder.) ja trek en Lü ^asakblouses blijft altijd <*list vei ÏLzu'len dit het a.s. seizoen 'atdla met 5J', blouses zijn heel een- kjffibalve en hals en hebben vv hh. die met (kleurecht) tgeliit ,o£ versierd wor- werk maakt wel effect en het voordeel is dat men er vlug mee op schiet, wat natuurlijk het plezier in 't werk verhoogt. Aan den goeden smaak worden hiervoor wel zekere eischen gesteld maar van de oogen wordt niet al te veel gevergd, hetgeen een factor van niet te onderschatten beteekenis is. ROBERT HOHENBERG. DE MET BONT GEVOERDE MANTEL heeft den laatsten tijd in menige garde robe zijn intrede gedaan. Hij dankt zijn ontstaan aan het feit, dat vele vrouwen tot de ontdekking gekomen waren dat hun bontjas niet goed genoeg meer was om zoo te dragen, maar dat deze als voering verwerkt in een heerlijken warmen man tel nog uitstekende diensten kon be wijzen. De kleur van den stof die voor een der- gelijken mantel in aanmerking komt, hangt natuurlijk heelemaal af van de schakeering van het bont. Zoo kiest men b.v. bij zwart seal altijd zwart-wit of grijswitte stoffen, bij nutria echter een of andere bruinen, groenen, rooden of blauwen modernen stof. Dergelijke jassen, die ook als reisman tel buitengewoon geschikt zijn, blijven verder ongegarneerdalleen wordt van de vroegeren kraag van den bontmantel een leuke das gemaakt die het geheel een vlot aanzien geeft. VEELKLEURIGE SCHOTSCHE STOFFEN, die eigenlijk aldoor op den achtergrond gebleven waren, blijken nu plotseling grooten opgang te maken als toiletjes voor het schaatsenrijden. Het moet gezegd worden, dat deze bont-geruite stoffen op een frisch glinsterende ijsbaan en daarbij een heerlijk wintersch zonnetje, leven dig en vroolijk staan. Een pakje, zoo leuk als men zich nau welijks kan voorstellen, bestaat uit een eenvoudig getailleerd mantelmodel met een klein capeje, dat de schouders ver breedt. Het heeft een klein, van voren dichtgeknoopt bontkraagje en sluit in het midden met een lange rij knoopen. Nog een bontmutsje en een mofje en ziedaar het snoezige toiletje (schets.) De lezeres, die mij om het patroon van een gebreide cape vraagt voor een kleine kleuter, moet nog even geduld hebben; alle patronen, die ik heb zijn h&ak- patronen, zooals ik er ook onlangs een be schreef, maar ik zal zoeken of er niet bij een of andere kennis een gebreid model ls te vinden. 4ea. In afwachting geef ik u hierbij een aardig manteltje met kapje aan elkaar, dat gehaakt moet worden en de kleine in den wagen heel aardig staat. Dit model letje is 30 c.M. lang van den schouder af en de armen 60'/; c.M wijd; de lengte van den mouw, gemeten van den schouder af is 21Vi c.M Haak een aantal lossen om het werk op te zetten om het gezichtje; maak deze lossen tot een lusje, dat ongeveer 1 c.M. lang is; haak dan 1 vaste tusschen de lus en de wol en ga door met lossen op deze zelfde manier, afgewisseld: een lusje van c.M. en een vaste in de lucht; het wordt dus een keten van kleine lusjes, onderling verbonden door een vaste. Deze keten moet zoo lang zijn, dat er 31 vasten zijn. De eerste toer is dan een toer met gaatjes, aldus: 1 vaste in den eersten vaste; 1 losse; A één stokje in den volgenden vaste; 1 losse; 1 vaste in den volgenden vaste; 1 losse; vanaf A herhalen; dan worden het 16 vasten en 15 stokjes; de 2de toer gaat in waaier steek: 2 lossen haken. d!e als 1ste stokje moeten dienen van de 3 stokjes in den lsten vaste; A 1 vaste in het volgende stokje; 3 stokjes in den volgenden vaste. Van A herhalen. 3de toer A: 1 vaste in het middelste stokje van den waaiersteek; 1 losse, 1 stokje in den vaste; 1 losse; van A af herhalen Herhaal in den 2den en den 3den toer tot er 8 waaiertoeren en 9 open toeren zijn. Breek dan de wol af en ga in het patroon door op de middelste 6 waaiertjes en de vasten er tusschen tot er 10 waaier- toeren en 9 open toeren zijn Maak dan de zijkanten van dit gedeelte vast aan den bovenkant van hét wijdere gedeelte, dat eerst gehaakt was. Dan hebt u het kanje van het manteltje. Daarna beginnen we aan den mantel zelf; hecht den wol aan den rechterkant aan en werk aldus: begin met een stokje; haak een losse; 1 vaste in het waaiertje; I losse; 1 stokje in den volgenden waaier. Ga op die manier door en maak. dat er II stokjes komen aan elk voorpand; maak ook de extra ruimte in den laatsten toer van het wijde gedeelte. Haak het nau were gedeelte op den rug op de gewone manier, eindigend met een stokje. Nu de 2de toer, die weer waaiertoer wordt: 1 vaste in het stokje; 3 stokjes in den volgenden vaste. Er moeten 26 waaiers zijn voor dit manteltje; 3de toer (open toer) met 4 lossen, omkeeren, 1 vaste in het middelste stokje van den waaier; 1 losse, 1 stokje in den volgenden vaste; 4de toer: waaiertoer; in alle waaiertoeren wordt een waaier gemaakt oo eiken vaste en een vaste op elk stokje; 5de toer: tusschen den 7den en 8sten waaier aan eiken kant een meerdering maken Dit doet u, door na het stokje in den vaste, 1 losse, 1 vaste, 1 losse. 1 stokje in den zelfden steek te maken. Deze extra steken zijn oorzaak, dat er in den volgenden toer een waaier en een vaste bijgemaakt kun nen worden; alle meerderingen in de open toeren worden op deze manier ge- lïlclëllct De 6de, 8ste, 10de, 12de. 14de en 16de toer zijn waaiertoeren; de 7de werkt u als open toer en u meerdert tusschen den 9den en lOden waaier aan eiken kant; bij den 9den. eveneens een open toer, meer dert u tusschen den 7den en 8sten en 12den en 13den waaier aan eiken kant: bij den llden (open toer) tusschen den 4den en 5den en llden en 12den waaier aan eiken kant; 13de toer tusschen den 3den en 4den, 9den en lOden en llden en 12den waaier aan eiken kant; 15de toer: tus schen den 7den en 8sten en 16den en 17den toer aan eiken kant meerderen. Daarna bij den 17den toer: tusschen den 4den en 5den waaier meerderen, dan tot het stokje na den 8sten waaier doorwer ken, 10 waaiers overslaan, daarna 1 stokje in den vaste na dezen lOden waaier Maak nu de meerdering tusschen den 6den en 7den waaier, werk tof het stokje in den vaste na de volgende 6 waaiers; sla dan weer 10 waaiers over en maak een stokje in den vaste na dezen lOden waaier De volgende meerdering maken na den volgenden 4den waaier; 18de toer (waaier toer); maak een vaste in elk van de twee stokjes, die onder den arm bij elkander komen en maak een waaier in de ruimte er tusschen in. 19de toer: maak een meer. dering aan eiken kant van de middelste 7 waaiers. Haak nu de 20ste, 22ste, 24ste, 26ste, 28ste, 30ste, 32ste en 34ste toer als waaiertoeren. - 21ste toer: geen meerde ringen; 23ste: tusschen den 5den en 6den en den 13den en 14den waaier aan eiken kant meerderen; 25ste toer: tusschen den lOden en llden en 17den en 18den waaier aan eiken kant meerderen; 27ste toer: niet meerderen; 29ste toer: tusschen den 8sten en 9den en 17den en 18den waaier aan eiken kant meerderen; 31ste en 33ste toe ren geen meerderingen. Zet den laatsten waaiertoer voort langs de voorkanten en rond het gezichtje; haak langs den onderkant van de mouwen 5 open en 5 waaiertoeren; naai daarna de naden dicht en werk rond de kanten van het manteltje 1 vaste in vaste, 2 lossen, No- LXI 1895 Dit toilet uit het jaar 1895 toont een ge heel ander silhouet dan de voorafgaande jaren. Deze japon is van geelachtig beige laken gemaakt met prachtige kant en donkerbruin fluweel gegarneerd. Het modejaar 1895 had veel succes hetgeen we, naar deze teekening te oordeelen, gaarne gelooven. C. C. V. 2 vasten in 2 lossen; in het middelste stokje van den waaier 2 lossen. Daar de waaiertjes aan de voorzijden het dichtst bijeen komen, moet u daar tusschenin 2 vasten. 2 lossen haken, en daarna een lange losse maken naar den volgenden waaier. Haak nu nog even een koordje van lossen, rijg dit door de gaatjes, die u langs den hals heeft gemaakt; en maak de beide uiteinden met een kwastje af. Neem een smal lintje en rijg dat door de gaatjes rond het gezichtje; maak het van boven in het midden met een strikje af. Het fs een alleraardigst manteltje, waarvgn de peuter van haar 1ste tot 2de jaar plezier kan hebben. DE GESCHIEDENIS DER VIJF FRANKFORTERS. De weduwe van Mayer Anselm Bauer, die lang geleden in de Judengasse te Frankfort woonde, zou hoofdschuddend hebben gezegd: „Zoo iets heb ik wel ver wacht; het is dus niet blijvend geweest." Ze zou tot deze opmerking alle reden heb ben gehad, want een harer nakomelingen, een vertegenwoordiger van het Weensche huis Rothschild heeft den z.g. „Offenba- rungseid" moeten afleggen d.i. de eed, dat niets zal worden verduisterd- Men begrijpt dat dat het begin van het einde is. Eenigen tijd geleden is de Oostenrijk- sche Credietinstelling failliet gegaan. Alle schuldenaars, waaronder Baron Louis von Rothschild hebben nu den bovengenoem- den eed moeten afleggen, Waarschijnlijk is hiermee het lot van het derde huis Roth schild bezegeld. En in de toekomst zullen dus slechts de Londensche en de Parijsche Rothschild iets te beteekenen hebben. Pa rijs staat bovendien zwak. Misschien zal alleen Londen overblijven. Tien kinderen had Mayer Anselm Bauer, die (naar het roode schild van zijn firma) „Rotschild" werd genoemd. Vijf zonen en vijf dochters. De eersten werden zonder uitzondering vermaard. Zij zijn o.a. be kend als „De Vijf Frankfortérs". De vader bracht de zaak tot bloei. Misschien was hij de grootste Rothschild die ooit leefde, want hij kweet zich Van de moeilijke taak het eerste millioen bijeen te garen. Dit be reikte hij door een zeer voorzichtig en za kelijk beheer van het vermogen van den keurvorst van Hessen-Kassei. Een leening, die hij voor Denemarken in orde maakte, bezorgde hem wereldroem. De oudste zoon werd opvolger in het Huis te Frankfort; men benoemde hem tot lid van den Pruisischen Handelsraad en tot hof bankier van Beieren. Eenige jaren geleden werd de door hem uitgebreide firma naar Berlijn verplaatst, waar zij spoedig werd geliquideerd. Een van de vijf was toen dus om het zoo uit te druk- ken op den loop. De tweede zoon begon te Weenen. Hij I was een uitstekend zakenman en kwam des te gemakkelijker vooruit doordat hij vriendschap met Metternich had gesloten, Salomon Rothschild wist ook op zeldzaam bekwame wijze leeningen voor den staat te sluiten, hetgeen Oostenrijk vooral in de zen tijd zeer gelegen kwam. Dit Weensche huis is het dat na de dèbacle van de Oos- tenrijksche credietinstelling in schulden geraakte en welke leider zich thans voor 't gerecht over zijn vermogen dient uit te laten. Baron Louis von Rothschild be woont momenteel in het schitterende Rothschildpaleis nog maar twee kamers, die hem naar men zegt ook al niet meer toebehooren. Rijke 7ngelsche bloed verwanten zullen hem misschien bijsprin gen waardoor waarschijnlijk nog een en ander kan worden gered. De derde zoon Nathan Mayer, ging naar Engeland. Velen houden hem voor den meest begaafden financier die uit de fa milie is voortgesproten Reeds toentertijd was hij de eerste die beurs-tips kreeg, om dat hij de kunst verstond gebruik te ma ken van alle hulpmiddelen waarover zijn tijd beschikte. Het werd tenslotte zóó dat een aantal Europeesche staten zich uitslui tend door middel van zijn bankiershuis met elkander in verbinding stelden en lee ningen sloten. Zijn kleinzoon werd in 1885 in den adelstand verheven en werd lid van het Hoogerhuis. De zaken in Londen gaan nog steeds voor den wind en bloedverwan ten, wien het niet is meegeloopen. worden van uit Engelands hoofdstad niet zelden geholpen. De vierde zoon, Jacob, trok naar Parijs. Hij wist zich evenals Nathan Mayer er doorheen te slaan zij het dan dat hij min der bekwaam was dan zijn broer. In den loop der jaren werden vele tegenslagen overwonnen. Momenteel staat de firma er minder goed voor. Wat het eind zal zijn, valt nog niet te zegegn. De vijfde Frankforter was de minst ta lentvolle Hij begaf zich naar Napels ""at 1860 wist hij zich staande te houden. Toen het koninkrijk Napels van de landkaart verdween, was het ook afgeloopen met het Italiaansche bankiershuis Rothschild.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13