Humor uit het Buitenland. LFIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 11 Februari! FINANCIEEL OVERZICHT. fc Ambtenaar P T. T.: „Dus moet ik begrijpen dat u absoluut weigert, de 272 telefoongesprekken te betalen die voor u genoteerd staan 7" Vastberaden burger „Ongetwijfeld." P. T T.-amblenaar„Maar, waarde heer, wat voor klacht heeft u dan De vastberadene„Ik heb geen telefoon." (London Opinlonl. «Ben je niet nang dat de wilde dieren le zullen ?maar als de zaken nog Sr°Zt«S bang dat wij hen gaan opeten- 1 Pe cowboy gaat uit vóssclien. (Der Wahre Jacob). Nu Is het 't geschikte oogenbllk om vader te vrager hij heeft zijn schoenen uit." (Life) Grootpa„Willle heelt daar een pracht van een zeil boot gemaakt, maar tk begrijp maar niet "'aar hij dat mooie zeil vandaan heeft." (Deutsche Illustrate). Modiste (in diepe verslagenheid): „Als deze japon u dan zoo heelemaal geen voldoening geeft, dan vrees ik dat u me geen werk meer zult opdragen 7" Mevrouw„Neen, maar lk zal u bij mijn vriendinnen aanbevelen." (London Opinion). Hausse in Zuid-Afrikaansche Goudmijn- aandeelen Toeneming van winsten als gevolg van de valuta depreciatie - Factoren van onzekerheid voor de toekomstige ontwikkeling Koersherstel van Duitsche obligatiën Rusland en de positie der petroleummarkt Bevredigende ontwik keling van den uitvoer van radio artikelen cn gloeilampen Geen reorganisatie plannen bij het Akuconcern. Op de algemeen apathische, en mee- rendeels zelts f.auwe t.emming, die op de fondsenmarkten de overhand heeft, vormt de afdeellng der Zuid-Afrikaansche goudmijnen een opmerkelijke tegenstel ling. Levendige handel, gepaard gaande met scherpe koersstijgingen, die eerst later door winstnemingen zijn onderbro ken, maken, dat men spreken kan van een ..boom in Kaffirwaarden" van een omvang, als men sinds lang ter beurze niet meer had meegemaakt. De groote vraag naar deze fondsen, die op de Amsterdamsche beurs slechts op betrekkelijk kleine schaal worden ver handeld, te Londen en te Parijs echter een groot deel van den beurshandel beheer- schen, is het directe gevolg van de opheffing van den gouden standaard in Zuld-Afrika en de hiermede gepaard gegane koersdaling van het Zuid-Afri kaansche Pond. Men zal zich herinneren, dat de aandrang tot depreciatie van de Z.- Afrikaansche valuta voorn, was uitge gaan van de zijde der goudmijnbelangen, die verwachten, voordeel te kunnen trek ken uit de „valuta-premie", welke hieruit voor de goudproductie zou voortvloeien. Eenerzijds zouden naar men hoopte de bedrijfsresultaten van de goudmijnen be langrijk verbeteren, doordien de opbrengst der verkoopen, uitgedrukt in gedeprt- ciëerde Ponden, sterk zou toenemen, ter wijl aan den anderen kant de bedrijfs- onkosten, waaronder de loonen. vrijwel onveranderd zouden blijven,. Bovendien zou de exploitatie van mijnen met een laag ertsgehalte of met diep liggende, slechts met hooge kosten te ontginnen ertslagen, hierdoor worden vergemakke lijkt. Geraamd wordt, dat de levensduur van talrijke mijnen tengevolge van de in verhouding tot de verkoopprijzen goed- kooper geworden exploitatie ongeveer is verdubbeld- Tezamen met de stijging van de winsten vormt deze verbeterde positie het voornaamste motief voor de koers- rijzing. Reeds in December is de winst der verschillende ondernemingen in ver gelijking met December 1931 ontzaglijk toegenomen. Om een paar cijfers ter Illustratie te noemen: bij de Vanrijndpeo steeg de winst van 6.634 pd. st. tot 25-301 pd. st.; bij de West Rand Consolidated van 25.301 pd. st. tot 71.781 pd. st. bij de Crown Mines van 44-000 pd. st. tot 100 000 pd. st„ enz. Men neemt aan, dat de winst der Zuid-Afrikaansche mijnen gemiddeld met ca. 125 is toegenomen. Uit dit oogpunt bezien, is de hausse in Zuld-Afrlkaansche goudmijn-aandeelen dus alleszins begrijpelijk. Toch is net de vraag, of men bij deze geweldige stijging niet ai te hard van stapel is geloopen, doordien men alleen de gunstige factoren in het oog heeft gehouden en deze slechts van hun besten kant heeft bezien. Men moet zich immers afvragen, of de ver meerdering der inkomsten en de vermin dering der productie-kosten we) m den tegenwoordigen omvang gehandhaafd zal kunnen bliiven Reeds ziin de.arbeiders bij de goudmijnen gekomen met eischen tot loonsverho ging en wel met 35 van de thans geldende tarieven. Ook andere productiekosten zullen moeten toenemen, in verband met de prijsstijging, die als gevolg van de depreciatie van het Zuid- Afrikaansche Pond in Zuid-Afrika moet worden verwacht. Tevens zullen dé uit gaven voor uit het buitenland betrokken machinerieën etc. uitgedrukt in Zuid- Afrikaansche valuta, aanzienlijk stijgen- Hierbij komt, dat de Zuid-Afrikaansche regeering reeds plannen te kennen heeft gegeven om de extra winsten, die de goudmijnen tengevolge van het verlaten van den gouden standaard zullen maken, zwaar te belasten. Volgens sommige be richten zou bet zelfs in de bedoeling lig gen, de geheele winst door deze extra belastingen te absorbeeren. Ook is het mogelijk, dat de maatschappijen een deel van de behaalde winsten zullen reservee ren voor de exploitatie van de minder rijke ertslagen, die natuurlijk extra u't- gaven voor aanschaffing van machinerieën enz met zich brengt. Vermoedelijk zuilen de ondernemingen echter ook van de gunstige stemming voor goudmljnaandee- len gebruik maken voor de uitgifte van nieuwe aandeelen, ter financiering van uitbreiding der productie-capaciteit. Dit heeft ook al een hausse-motief gevormd, omdat men reeds mooie claims voor de oude aandeelhouders in het vooruitzicht ziet ZooaLs boven reeds opgemerkt, is de koersstijging door winstnemingen onder broken en de laatste dagen heeft de handel ook een kalmer aanzien verkregen. Hier door zijn de koersen iets ingezakt, maar zij zijn nog altiid aanzienlijk hooger dan voor de opheffing van den gouden standaard in Zuid-Afrika. De op de Amsterdamsche beurs geno teerde certificaten van aandeelen in Zuid- Afrikaansche goudmijnen (die een zestal Zuid-Afrikaansche goudmaatschappijen omvatten) zijn van 415 pet. in het begin van dit jaar gestegen tot 509 pet. Hierop is door winstnemingen een reactie gevolgd tot ca. 495 pet. Deze winstnemingen werden in de hand gewerkt door de vaste stemming voor het Poud Sterling, welke koersbewegingen het Zuid-Afrikaansche Pond vrij nauwkeurig volgt. Naarmate de Pondenkoers stijgt, moet. de z.g. „goudoremie" voor de Zuid- Afrikaansche goudmijnen natuurlijk ver minderen De mogelijkheid van meer of minder scherpe fluctuaties van den Pon denkoers vormt voor den handel in Zuid- Afrikaansche goudmijnaandeelen noa een bijzonder speculatief element, waarmede ter dege rekening dient te worden ge houden. Behalve de „boom" in goudmijnaandee len hebben ook de koersbewegingen van Duitsche obligatiën weer in het middel punt der belangstelling gestaan. Aanvan kelijk was de stemming voor Duitsche fondsen nog zeer gedrukt, in verband met de onzekerheid ten aanzien van de hou ding, die de tegenwoordige regeering tegenover de buitenlandsche crediteuren zal aannemen. Op grond van vroegere uitingen van den tegenwoordigen Rijks kanselier was men speciaal bevreesd voor de Youngleening, waarvoor, naar men weet, in tegenstelling met de Daweslee- ning, geen speciale inkomsten van het Duitsche Rijk zijn verpand. Intusschen heeft de Duitsche Minister van Finan ciën verklaard, dat hij een tegenstander is van een gedwongen renteverlaging, en dat degenen, die hierop gespeculeerd heb ben. teleurgesteld zullen worden. Op de beurs heeft deze verklaring nog al indruk gemaakt, en dit heeft tot gevolg gehad, dat er op het verlaagde koerspeil eenige nieuwe vraag naar Duitsche fondsen is ontstaan waardoor de koersen vrij aan merkelijk konden verbeteren. Het koersherstel van Duitsche fondsen heeft de geheele beurs gunstig beïnvloed. Hierbij kwam, dat ook de New Yorksche beurs een iets betere stemming aan den dag legde, wat te Amsterdam "onmiddellijk weerklank vindt. De koersverbetering in Waüstreet bleef intusschen binnen zeer beperkte grenzen, hetgeen ook niet te verwonderen is, gezien het feit, dat de ge beurtenissen in den jongsten tijd weinig aanleiding tot optimisme geven. De verlaging van het dividend op de preferente aandeelen der U. S. Steel Cor poration werkt nog steeds na, evenals het passeeren van het dividend door de Stu- debaker Corporation en de dividendverla gingen door een aantal andere maat schappijen. Ook was men teleurgesteld door het achterwege blijven van het ge bruikelijke extra 'kwartaalsdividend van de Standard Oil Cd/'of New Jersey. Vooral petroleumaandeelen werden hier door ongunstig beïnvloed. Zij konden zich evenwel herstellen op de aankondiging van een onveranderd kwartaalgdividend door de Socony-Vacuum Oil Co., de vroe gere Standard Oil Co. of New York na de fusie met de Vacuum Oil Co. Men meent hieruit te kunnen afleiden, dat de resul taten van de groote petroleumconcerns door de jongste sterke verlaging der pe troleum- en benzineprijzen in de Ver- eenigde Staten niet zoo ongunstig beïn vloed zijn, als wel gevreesd was. Dit zou dan ook gelden voor de Amerikaansche dochterondernemingen der Koninklijke Shellgroep, welker bedrijfsresultaten voor het geheele concern natuurlijk van groote beteekenis zijn. Hoe moeilijk de positie van de petro leum-Industrie. ook na de internationale overeenkomst tot regeling der productie, nog altijd blijft, blijkt wel uit een dezer dagen gepubliceerde uiteenzetting van Ir. Kessler, directeur van de Koninklijke. Deze wijst er op, dat een productie-beper king, waarvan hij een warm voorstander is, bemoeilijkt wordt door de vele belan gen, die vaak een uiteenloopende meening hebben over dat, wat wel en wat niet moet worden gedaan. Voorts maakt de wet in verschillende landen, en vooral in de Ver. Staten, samenwerking tot verkrijging van de restrictie zeer moeilijk en soms zelfs geheel onmogelijk. Wel is deze moeilijk heid in zekere mate overwonnen, maar zij bestaat nog altijd. Toch zijn in de laatste Jaren pogingen tot regeling van vraag en aanbod in alle productie-gebieden toe gepast. Het donkere punt blijft echter nog altijd Rusland dat 'n groot aantal jaren getracht heeft, de productie zoo hoog mogelijk op te voeren, zonder er rekening mede te houden, of er tegen economische prijzen afzetmogelijkheden voor het product be stonden. Niets wijst er op, dat de Russen voornemens zijn, deze politiek te wijzigen. Niettemin meent de heer Kessler reden te hebben om te mogen aannemen, dat de uitvoer van petroleum uit Rusland op den duur zal moeten verminderen. Of het economische systeem gebaseerd is op bolsjewistische dan wel kapitalisti sche principes, op den langen duur kan men er immers niet mee doorgaan een product beneden kostprijs te verkoopen. De daling van de Russische petroleumpro- ductle in 1932 vergeleken met 1931 bewijst de waarheid hiervan Hiertegenover neemt het verbruik van Rusland toe. als gevolg van de uitvoering van het eerste en het tweede vljflarenplan. Derhalve mag men aannemen dat de hoeveelheid Russische petroleum die voor uitvoer beschikbaar is zal afnemen of althans niet zal toenemen. Hieruit nut de heer Kessler de verwach ting. dat de houding van de Russische re- geerin? ten aanzien van de restrictie op geraken, tegemoet zal komen Aandeelen Kon, Petrolgum, die in den laatsten tijd een lustelooze stemming aan den dag hadden gelegd konden ln het midden der af?eleonen week weer boven de 150°'» stijgen. De handel bleef echter nog binnen beperkte grenzen zooals trouwens ook op de meeste andere afdeelingen het geval was. Industrieele aandeelen waren in het algemeen iets vaster, zoo b.v. Phi lips. hoewel de uitvoer van radio-artikelen voor Januari een vermindering aantoont. Men liet dit echter minder zwaar wegen, omdat de export in de eerste maand des jaars meestal geringer is dan in de laatste maand. Bovendien is de waarde van den export ad f. 4.70 millioen aanmerkelijk grooter dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar toen f. 4.07 millioen aan radio-artikelen werd geëxoorteerd. Bevredigend is ook de ontwikkeling van den export van metaaidraadgjoeilamoen. Deze heeft in Januari f.804.QÖÓ bedragen, tegen f. 761.000 in December en f. 612.000 in Januari van het vorige jaar De eerste maand van 1933 heeft zich derhalve voor het exportbedrijf van Philips niet ongun stig ingezet, al is het eenigszins gewaagd, om uit de uitvoercijfers definitieve con clusies te trekker ten aanzien van de al- gemeene bedrijvigheid bij het concern, zonder dat men de productie-verschuivin gen en de voorraadvorming in het buiten land kent. De uitvoer van kunstzijde-garens is in Januari opnieuw bij de voorafgaande maand ten achter gebleven, nadat reeds de beide vorige maanden een daling had den vertoond. Vergeleken met de record- maand van 1932. October toen 698 ton kunstzijde-garens uit ons land werden ge ëxporteerd, is de uitvoer in Januari ad 605 ton bijna een derde verminderd. De ge middelde prijs per K.G. geëxporteerde zijde, die van f. 1.85 in October gestegen was tot f. 2.01 in December, is weer iets Ingezakt, nJ. tot f. 1.97. Ondanks deze minder bevredigende ont wikkeling van den export van kunstzijde- garens konden aandeelen Aku toch in koers verbeteren. Dit was toe te schrijven aan een beschouwing in de Duitsche pers, volgens welke het bestuur der Maatschap pij van oordeel zou zijn dat een flnan- cieele reorganisatie door middel van een kapitaalreductie niet gewenscht is, omdat het mogelijk zou zijn. na de overwinning der crisis het in de onderneming gestoken kapitaal weer rendabel te maken. Doordien het concern vrijwel geen schul den heeft. Is het niet gedwongen, tot een reorganisatie over te gaan en kan het kalm de verdere ontwikkeling van de kunstzijde- markt afwachten. Ondanks de verdere da ling van 'prijzen en omzet zouden de ver liezen in 1932 niet het nog in 1931 ge maakte overschot van f. 1.91 millioen te boven gaan. Bijzondere afschrijvingen zou den niet noodig zijn. behalve dan op deel nemingen, die in veel gevallen veel hooger te boek staan dan in overeenstemming is met de beurskoersen. Het bestuur, van de Aku is echter opti mistisch genoeg otn te meenen, dat de ba- lanswaarde op den duur gewettigd zal blij ken te zijn. in welke meening zij versterkt wordt door den bevredigenden gang van zaken bij de Amerikaansche en Eneelsche ondernemingen in den laatsten tijd Men mag slechts hopen dat de ontwikkeling het bestuur in het gelijk zal stellen. Voor cultuurwaarden vormde de Indische muiterij uit den aard der zaak een ongun- stlgen factor; al spoedig werd de toestand echter met meer vertrouwen ingezien en kon zich ook een koersherstel doorzetten. Bepaald vast waren thee-aandeelen. in verband met een stijging van de thee- prijzen. Op de obligatiemarkt bestond weer vraag naar Staatsleeningen; de nieuwe 4°A> lee ning kon tot pari stijgen. Gemeente-obli- gatiën waren eenizszins onregelmatig, doeli in het algemeen orifshoudénd. Een gunstigén indruk maakte de sterke overteekenlne van de 4'Mi leenlne der ge meente Nijmegen die te opvallender was na het echec van de jongste Amsterdam sche leening. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop; KON. NED. STOOMBOOT-MI] ORESTES, 10 Febr. v. Hamburg VULCANUS, Amsf. n. Middl.Zee, 11 te R'dam. AMAZONE, Amst. n. Kopenhagen, 10 Febr. Holtenau. CALYPSO, 9 Febr. v. San Felio it celona. EUTERPE, 9 Febr. v. Gothenburj Aarhuus. HAARLEM, ihuisr„ 9 Febr. v. Cf HEBE, Middl.Zee Amst, pass. v.m. 11 u. 30 Finisterre. IRENE, 10 Febr. v. Amst. te Hai IRIS, 10 Febr. v. Vigo n. Amst PLUTO, 9 Febr. v. Kopenhagen n. COSTA RICA, 10 Febr., v. Amst. Indiê, hl HOLLAND—AUSTRALIË LIJN GAASTERKERK, 10 Febr. v. Austn R'dam, JAVA—NEW-YORK LIJN. SALEIER, New York n. Java, 9 van Oran. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND.pg MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 10 Febr. van Port Said. KON HOLL. LLOYD. ORANIA, uitr., 9 Febr. n.m. 11 tra Southampton. ZAANLAND, 9 Febr. v. Amts. n. I HOLLAND—AMERIKA LUN, STATENDAM, 9 Febr. v. New Yt de Middl.Zee. I£ zit 'el !h h' lei vo te :e lllï rri; ROTT, LLOYD. INDRAPOERA, 10 Febr. v.m. 8 u R'dam te Batavia. KOTA PINANG, thuisr., 10 FebiLe, Singapore. I3ei HALCYON LIJN. STAD HAARLEM, 9 Febr. v. V]aati| naar Bagnoli. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MELISKERK, 9 Febr. n.m. van H'iö O. Afrika. NIEUWKERK, 9 Febr. v. Mombas Suez. o DIVERSE STOOMVA ARTRERICI ROSSUM, Rochefort n. R'dam, Febr. Ouessant OMSTEL, 9 Febr. v. Vlissingen r* Afrika LAUWERZEE, sleepboot, 8 Febr. vJ te Hamburg, met de lichter Frisii. ORANJtPOLDER, 10 Febr. v. Londen. BATAVIER II, 10 Febr. v. RW Gravesend. Dawesleening 62 1/4, 61 3/8 64'A Youngleening 52'/: 5 1 3/8 56'/!. 7 Kali-Syndicaat 70 3/4 73'/i. 6'/!°/n Siemens en Halske 75. 72, peer Wintershall 6'/:»/n 65 71. rei oig ste Mor JCC irre Wg emi ene a g Koloniale Bank 55'/» 59 3/4. .«{Wig Handelsver. A'dam" 167 3/4. 1/3 fiaes' Aku 29 1/4 33 3/4. Ned. Ford 119 117 7/8 1181/4 Philips Gem. Bez. 127'/:, 1253/4 128 3/4. De Stan 45'/: 6öó/±. iu Zuid-Holl. Bierbrouwerij pref. Kon Petr. 148 3/4 146 !51'/i Ifjl' Amsterdam Rubber 58'/: 60'/i, Gogo Nltl 32'/: 40, Amsterdam Thee 29'/? 32 3/4. Banioewangi Thee 31 371/4. Pasir Kananga 54 66. Deli Mil. 124 121 1/4 125. - y kaai ttee '«rob ïe i "iji V het teil Dot

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10