LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 10 Februari 461e STAATSLOTERIJ VERVOLG STADSNIEUWS TELEGRAMMEN. SPORT. ZWEEFVLIEGEN. LAATSTE BERICHTE BINNENLAND. I SCHEEPSVERBINDINGEN. den stijl der Weeners, bi) wie Beethoven nimmer te schole ging, gegrond is in be ginselen van noordelijk Duitschland, met name in die van Phllipp Emanuel Bach. Zoo heeft Beethovens concert symphoni- sche beteekenis gekregen. De orkestpartij is van ondergeschikt begeleidend hoofd partij geworden. Anders gezegd: aan de orkestpartituur is een partij voor het vioolconcert een vioolpartij, toegevoegd, die wel een zelfstandig, een obligaat, ka rakter draagt, maar die zich. in plaats van tegenover het orkest te stellen, veeleer er mee samengaat, het completeert. Het vioolconcert is den grooten meester ingegeven in dagen van rustige en blijde stemming- Het nobel eenvoudige, maar geniaal gevonden, marschachtige aan- vangsthema met de zoo geheimzinnige paukenslagen, het tweede thema, als uit den Hemel neergedaald, hun zinrijke be werking en omranking, maken het eerste deel tot muziek, die identiek is aan onge rept geluk. In het tweede langzame; deel laat de meester de viool zingen van alle schoone dingen, die in den droom des levens opdoemen, om, na de verheven slotmaat den droomenden zanger als 't ware te wekken door eenige resolute or kestwendingen om het slotrondo in te zetten met dat verrukkelijke praegnante thema op de g-snaar. het slotdeel, dat de eigenaardige Beethovensche vreugd en vroolijkheid ademt. Slechts één vioolcon cert heeft de meester ons nagelaten, maar het behelst een wereld van muziek. Het vindt hl de gansche litteratuur zijn weerga niet. Als men Beethovens concert zóó zuiver in stijl, zóó geheel om de muziek en niets dan de muziek; zóó bevrijd van mensche- lijke zwakheid, die in den modernen vir tuoos zoo licht schuilt, zóó eerlijk, zóo waar, zóó trouwhartig hoort spelen ais Prof. Georg Kulenkampff dat gisteravond deed; als men de orkestpartij zóó in vol maakt gelijke gezindheid hoort uitvoeren en de ééne en de andere partij hoort ver tolken in zóó smetteloozen vorm, dan brengt dit den gevoeligen hoorder in een oogenblikkelijken geluksstaat waarin de idee schoonheid tot werkelijkheid is ge worden. Kulenkampff behoort tot de al lergrootsten door dit zijn Beethovencon- cert. En wat het orkest en van Anrooy hierin beteekenen, moge gezegd worden door hier een zin te herhalen, dien we uit Kulenkampffs mond vernamen: „man musz wohl schön spielen, wenn man niit solchem vorzüglichen Orchester spielt". Zoo is het. Maar van Anrooy zal, mutatis mutandis, hetzelfde zeggen. Aan het Beethovenconcert ging vooraf de heerlijke Oberonouverture. door Weber slechts enkele weken voor zijn dood ge schreven, ineen uitvoering, die geken merkt werd door uiterste verfijning, zoo wel als door meesleepende vaart en be zieling. En het slot van den avond bracht Tschaikowsky's vijfde symphonie. die veel schoons bevat, schoons meer van Duit- schen bodem afkomstig (Schumann) dan gewonnen in het groote land der vaderen. Waarin ook wel eenige leege en holle plek ken voorkomen- Maar die een instrumen tatiekunst ten toon spreidt zóó kleurig, zóó compact en vaak zóó doorzichtig als Berlioz het niet had kunnen verbeteren. Daardoor niet het minst bood zij het or kest en zijn leider alle gelegenheid om een staal van virtuoos orkestspel te leveren. Menschelijkerwijs gesproken was dat vol maakt. De stampvolle zaal heeft zich in buiten gewone mate erkentelijk getoond. Minu tenlange ovatie na het Beethovenconcert. De solist had een fraaien krans in ont vangst te nemen. (Niet officieel) (5e Klasse. 17e LUst) Trekking van Vr(|dag 10 Februari 1933 HOOGE PRIJZEN 200.no. 13521 met premie van 3000. 400 - no. 17037 i 200.— nos. 1931 en 10045 Prijzen van ƒ70,— 588 667 1969 3750 5726 7151 7828 8430 9354 11081 12551 12607 13154 13530 14623 109G1 18371 20441 20855 NIETEN 319 395 427 433 701 875 1111 1277 1728 1879 2611 2653 3249 3431 3658 4296 4660 4797 4978 4997 5565 5731 6405 6467 6867 6981 7042 7964 8223 8870 8989 8993 9128 9236 9972 10251 10390 10633 11049 11214 11836 12070 12091 13163 13204 13312 13359 13619 13650 13708 14269 14431 14906 15605 15824 1595C 16224 17047 17199 17267 17310 17413 17803 17881 17929 18191 18524 18774 18839 18904 19287 19631 19646 20331 20601 20671 20804 INTERNATIONAL STUDENT SERVICE. Het jaarverslag van het Nederlandsche Comité. Het secretariaat van het Nederlandsch Comité der International Student Service zendt ons de volgende mededeeling, ont leend aan zijn jaarverslag. De samenstelling van het comité bleef in 1932 wezenlijk onveranderd. Het comité omvat personen, aangewzen door de ver schillende algemeene Nederlandsche stu denten-organisaties, verder een lid na mens elke Universiteit en hoogeschool. een Israëlietisch, een Indonesisch en een Chi- neesch student en vijf professoren. Elf per sonen namen namens Nederland deel aan het Jaarcongres der I.S.S. te Brilnn in Mo- ravië in Juli 1932 en de aldaar gevoerde besprekingenbepalen in hoofdzaak het ka rakter der werkzaamheid van het Neder landsch Comité. De werkzaamheid der I. S.S. omvat, drie onderdeelen: 1. Sociaal werk. 2. Internationale zaken. 3. Universiteitsproblemen. 1. Sociaal werk. Het comité nam deel aan de voorbereiding van het Studenten- Werkkamp te Bakkeveen. dat een groot succes is geworden. De uitvoering in en- geren zin was in handen van de vereeni- ging Studiosi Ivare Delectamur. Een ge detailleerd plan voor anderen Socialen ar beid van studenten nadert zijn voltooiing. Voorbereidingen worden getroffen voor Ne derlandsche deelname aan het Congres v. studenten en arbeiders te Elsenör (zomer 19331. 2 Internationale zaken. De hoofdaan dacht van het Nederlandsch comité con centreert zich op de conferentie van Fran- sche. Duitsche. Engelsche en Nederland sche studenten en jongere afgestudeerden die in de Paaschvacantie te Leiden gehou den wordt. De Nederlandsche delegatie (on geveer 15 personen) zal onder leiding staan van mr. dr. J. C. Baak te Amster dam. Voor de deelname aan een conferen tie te Oxford over Chineesche studenten zaken is de medewerking van de Vereeni- ging Chung Hwa Hui ingeroepen. 3. Universiteitszaken. Het Neder landsch LS.S.-comité nam het initiatief voor de vorming van een commissie voor de bestudeering van het probleem der ..Overbevolking van Universiteiten en Hoo- gescholen". Internationaal zal deze kwes tie op een conferentie te Dresden bespro ken worden, waaraan van Nederlandsche zijde dr. Philip J. Idenburg zal deelnemen. Verder stelt de IBS. een onderzoek in naar het beurzenstelsel. Dit jaar is de jaarvergadering in Decem ber in de Senaatskamer der Leldsche Uni versiteit gehouden, onder voorzitterschap van professor Van Wijk. Het ligt in de be doeling in het vervolg van die vergaderin gen een I.S.S.-dag te maken met een voor dracht van een bekende autoriteit op een der terreinen van werkzaamheid der I.S.S. Plaatselijke commissies zij n er tot nog toe te Amsterdam en Leiden opgericht. De Leidsche commissie heeft een koffiekamer voor spoorstudenten georganiseerd. Het Nederlandsch I.S.S.-comité heeft voor on derdeelen van zUn werk vijf commissies, resp. •■•oor Internationale vraagstukken, fi nanciën, statuten en reglement, sociaal werk en universiteitsproblemen. Een spe ciale commissie voor de studenten-werk kampen zal worden ineesteld. Het aantal Nederlandsche Friends of IjS.S. (die tegen een minimum bedrag van f. 5 de publicaties van I.S.S. krijgen) be draagt thans 73. DE DEMONSTRATIE AAN DEN MAALDRIFT. Omtrent de demonstraties, welke mor genmiddag om haif drie zullen aanvan gen op het terrein aan den Maaldrift, even voorbij de Haagsche Schouw, kun nen wij nog het volgende mededeelen. Na een welkomstwoord uitgesproken door den voorzitter der Haagsche Zweef- vliegclub, den heer P. Marks, zal de presi dent van den Raad van Beheer van het Fonds, gesticht door de Haagsche en Leldsche Zweefvliegclub. de heer L- A. de Lange, de genoodigden verzoeken zich naar de hangar te begeven, alwaar door mevr. van de Sande Bak- huyzen, de officteele Ingebruikneming van deze hangar zal geschieden. Vervolgens wordt het vliegtuig der clubs uit de hangar genomen en naar het veld gebracht om zijn eerste korte vlucht te maken, bestuurd door den heer L. C Kruithof. De klink, het mechanisme waar door het toestel los komt, zal door den voorzitter der Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, den heer ir. J. F. de Vogel, losgetrokken worden. Daarna neemt het demonstratiepro gramma een aanvang in de volgende volgorde; Demonstratie .Lessen" op een Zögling, Hoogstart Autostart door den heer A. E. van Goor den Oosterlingh en tot slot een vlucht met het gesloten, hoog waardige Zweefvliegtuig, type Maier uit te voeren door den heer dr lr. H. J. van der Maas, Rijksvlieger voor de Rijks studiedienst voor Luchtvaart. Een luidsprekerversterking aangelegd door de Firma de Vries en Stevens zal voor de muzikale opluistering zorg dragen, ter wijl het hierdoor ook mogelijk is den heer T. E. Slot te verstaan bij zijn explicaties van de gebeurtenissen op het terrein. De regeling op het terrein zal geschie den dooi de padvinders, welke staan on der commando van de Regelingscommis sie der clubs. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Op 22 Februari wordt vanwege de Chr. Hist. Jongerengroep een groote bijeenkomst belegd waar voor de pauze door mr. dr. Van Gybland Oosterhoff gesproken wordt over ,De Staatkundige verhouding tusschen Nederland en Indië. Na de pauze zullen eenige Ned.-Indische regeeringsfilms ver toond worden. In de pers- en publiciteitscommissie zijn door het bestuur der groep benoemd: de heeren D. Marck (voorzitter), S. Platteel en G. J. de Hoog, terwijl in de muziek- en tooneelcommissie de heeren B. de Cler (voorzitter), mej. W. Brandse, mej. M- C. Kul venhoven. G. J. de Hoog en C. J. Eikerbout zijn gekozen. De Wachtmeester v. d. Waard van het 6e Reg. Veld artillerie alhier keert op 11 Febr. van een detacheering te Utrecht naar zijn korps terug. i Eenige vooraanstaande Leidsche en Haagsche kooplieden, hebben op de Vischmarkt No. 15, voor gezamenlijke rekening opgericht „De Leidsche Markt winkel"- Dit gerestaureerde winkelhuls heeft werkelijk een smakelijk aanzien gekregen en zat zeer zeker de aandacht trekken van het pubhek. Naar de ondernemers ons verzekerden, zal in deze zaak veel onder de aandacht van het Leidsche publiek worden gebracht op het geboed van fabriekspartijen en i restantgoederen, voor uiterst lage prijzen. Wij wenschen den ondernemers veel succes toe. De Stcrt no. 29 bevat de statuten betreffende de NV. Huis, Donkersteeg 9 alhier. De heer H. Ladan heeft zijn rijwiel handel verplaatst van Lage Rijndijk 34 naar 28a. Op het eerste gezicht is men ge neigd te veronderstellen, dat een verhuis- partij over zoo kleinen afstand van weinig belang kan zijn, maar niets is minder waar dan dat. Integendeel, de winkelstand in deze omgeving is een fraai pand rijker ge worden, dat door zijn royalen opzet en keu rige afwerking direct de aandacht trekt. De aannemer, de heer P. Verstraaten, die dit dubbele winkelhuls bouwde, waarvan de heer Ladan de helft in beslag heeft ge nomen, heeft alle eer van zijn werk. Behalve van rijwielen (o.a. het eigen merk Hello), motorrijwielen en carriers, heeft de heer Ladan ook den verkooo oo zich genomen van gas-stellen en -fornui zen, sanitaire artikelen, enz. Aan de zaak is tevens een uitstekende I geoutilleerde reparatie-inrichting met af- I zonderlijken toegang en een garage voor 1 bakfietsen en rijwielen verbonden. I DE FRANSCHE FINANTIEN. PARIJS, 10 Febr. (V.D.) De flnancieele Kamercommissie is, zooals gemeld, gereed met de behandeling van de financieele regeeringsvoorstellen. De nog opengeble ven punten zijn aldus geregeld, dat In- plaats van de korting op de salarissen van alle salarissen en speciaal op honora ria van meer dan 200.000 francs de in den loop der laatste 2 jaar met niet meer dan 10 pet. zijn verminderd, een soort crisis- belasting zal worden geheven. De pro gressie in deze belasting zal loopen van een V» pet. tot 10 pet. bij salarissen boven de 200.000 francs. Deze progressie is be doeld als een concessie van de flnancieele commissie aan de socialisten, die daarvoor hebben toegestemd dat op de militaire begrooting 338 in plaats van 508 millloen francs en op de luchtvaart-begrooting slechts 170 in plaats van 301 francs wordt bezuinigd. HERRIOT OVER DE ENGELSCH- FRANSCHE BETREKKINGEN PARIJS, 10 Febr, (V.-D.) In een reeks van lezingen over Frankrijk en zijn po sitie in de wereld, heeft oud-minister president Herriot gisterenavond een voor dracht gehouden over de Engelsch-Fran- sche betrekkingen. Hij verklaarde o.a. dat i men zich in Frankrijk meestal vergiste ten aanzien van de motleven der Engelsche buitenlandsche politiek. Engeland liet zich i bij alle politieke kwesties slechts door de belangen van zijn wereldrijk leiden. De Engelsche macht dateert uit den tijd, toen het van de geschillen tusschen de ver schillende Europeesche mogendheden ge bruik wist te maken om het Britsche rijk op te bouwen. Met het opduiken van de Duitsche concurrentie, die sedert 1885 merkbaar werd, en door den daarop vol genden wereldoorlog heeft Engeland ech ter in zooverre meer geleden dan. Frank rijk, dat de dominions stuk voor stuk ge leerd hebben, zich van het moederland vrij te maken. Grobt-Brittannlë staat op het oogenblik tegenover groote moeilijkheden. De Iersche kwestie eischt een antwoord. Indië maakt zich al meer en meer los, en de vraag rijst, of Groot-Brittannia tegen al deze moeilijkheden bestand zal zijn Te- genover de traditioneele Engelsche vrii- handelspolitiek heeft men thans een poli tiek van beschermende rechten aanvaard. De economische betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland worden steeds zwakker en voor Frankrijk steeds ongun stiger. De goederenruil tusschen de belde landen is in de laatste drie jaren met een derde achteruit gelooDen. Vroeger heeft Engeland in Frankrijk meer gekocht dan het naar Frankrijk exporteerde, terwijl 't thans meer verkoopt dan het in Frankrijk koopt. Natuurlijk waren daarvoor ook de tegenwoordige flnancieele moeilijkheden verantwoordelijk. Het nauwe contact tus schen Engeland en Frankrijk, dat in het protocool van Lausanne is neergelegd, dient gehandhaafd te blijven. Het is nood zakelijk, dat Frankrijk en Engeland ge- meenschapneliik de-utt den oorlog voort gekomen moeiliikbéden bestrijden, ten eerste omdat Frankrijk ook een groote koloniale mogendheid is. ten tweede om dat belde landen wakers voor vrede en vrijheid zijn. o HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. TOKIO, 10 Febr. (Reuter), Volgens be richten, ontvangen door het ministerie van buitenland, zaken heeft de vroegere Chineesche minister van buitenlandsche zaken Eugene Sjen te verstaan gegeven, dat hij zijn bijstand' zou verleenen in de onderhandelingen voor een of- en defen sief verbond tusschen Sovjet-Rusland en China. Hieraan wordt evenwel toegevoegd, dat dit verbond niet van kracht zal wor den. voor de Russlseh-Amerlkaansche be trekkingen zijn hersteld. TOKIO, 10 Febr. (VD.) Prins Kanin, de chef van den Japanschen Generalen Staf, heeft het Japansche Kabinet een ont werp voorgelegd, tot instelling van een Raad voor Nationale Verdediging, waarin zitting zouden moeten hebben vertegen woordigers van leger en vloot, doch ook van industrie en geldwezen. Deze Raad zou verstrekkende volmachten moeten i hebben. Het Kabinet zal binnen eenige dagen zijn oordeel over het ontwerp uitspreken. NANKING, 10 Febr- (V.D.) De Politieke Centrale Raad van de Kwomintang en de i Nanking-regeering hebben in principe be- sloten tot uitvaardiging van een wet tot I regeling van den algemeenen dienstplicht, waardoor de Chineesche regeering ge machtigd wordt alle manlijke Chineezen van een bepaalden leeftijd in het leger in te lijven, SHANGHAI, 10 Febr. (V.D.) Van Japan- j sche zijde wordt gemeld, dat de Japan sche troepen hun aanval aan de grens van de provincies Jehol en Moekden voortzet ten. De stad Foehsin in Jehol werd na een j bestorming door de Japanners ingenomen. Aan den opmarsch wordt deelgenomen door infanterie en cavallerie, die gesteund worden door tanks en bombardements vliegtuigen. In het gebied van Toengliao zouden dertigduizend man Japansche troe pen, met honderd stukken veldgeschut, veertig tanks en veertig bombardements vliegtuigen. zijn geconcentreerd. TOKIO, 10 ebr. (VX>.) Het Japansche Ministerie van Oorlog deelt mede. dat Chi neesche troepen een tegenaanval hebben ingezet tegen de pogingen van Japan om de Chineesche strijdkrachten binnen het gebied van den Grooten Muur te drijven. Chineesche troepen heb'oen de grens van de provincie Moekden en Jehol overschre- i den en hebben twee dorpen in de provin- j cie Moekden bezet, Zij waren daar reeds binnengetrokken, voordat de Japansche troepen uit Soesjoeng de dorpen hadden kunnen bereiken. Er ontstond een gevecht, waarbij beide dorpen gedeeltelijk in brand geraakten. Vele inwoners vluchtten naar de nabijgelegen bergen. De Japansche troepen hebben opdracht gekregen de dorpen te heroveren. De Chi- i neesche detachementen, die de dorpen i hebben bezet, behooren tot het Noord-Chi- neesehe leger van Maarschalk Tsjang Hsu Liang, De gebeurtenissen van gisteren worden beschouwd als de voorlooper van de groote Japansche actie om Jehol te bevrijden van alle Chineesche troepen. GRAAN-BRAND. CHICAGO, 9 Febr. (Reuter). Door een brand in een graandepot zijn meer dan 1.630.000 bushels graan verbrand. De schade wordt op meer dan een mil- lioen dollar geschat. o EEN VLOEDGOLF. ST. JOHNS (N. Foundland), 10 Febr. (Reuter). Een vloedgolf heeft 450 bewoners van het visschersdorp Sandy Foist ge noodzaakt te vluchten op de zolders van hun huizen. Veel vee is verdronken en de materieele schade is aanzienlijk, Menschelijke slachtoffers vallen niet te betreuren. VIJF VISSCHERS OP EEN IJSSCHOTS. STOCKHOLM. 10 Febr. (V.D.). - Woens dagnacht woedde boven Zweden en boven de beide kusten van de Bothnlsche Golf een krachtige storm. Aan de Finsche kust sloegen groote ijsschotsen los en dreven in zee. Op verschillende ijsvelden waren vlsschers aan het werk, die echter tijdfg gered konden worden. Vijf visschers ech ter dreven op een ijsschots af en sedert dien heeft men niets meer van hen ver nomen. Vliegtuigen zoeken thans de Bothnlsche Golf af om de afgedreven visschers op te sporen. EEN FASCISTEN-OMROEP, Gemeld wordt: In een buitengewone vergadering vj Algemeenen Ned. Fascistenbond, |j f ren besloten tot oprichting van den 1 meenen Nederlandschen Fascistische;! roep (A.N.F.O.) H. J. BORGHOLS. De heer H. J. Borghols te 's-Grave heeft Ingaande 8 Febr. J.l. ontslag genj als lid der PróV,. Staten van Zuid-I In verband met deze ontslag-aam kan nog worden opgemerkt dat de Bórghols hiermede automatisch heeli gehouden lid te zijn van Ged. State welk college hü bljha 9 jaren heelt gehad. o CRISIS-BOTERMERK. ROOFOVERVAL OP CALIFORNISCH POSTKANTOOR. SACRAMENTO, 10 Febr. (V.D.). Gis teravond hebben bandieten een overval gedaan op het hoofdpostkantoor te Sa cramento in Californie. Zij wisten te ont snappen met eenige postzakken en een bedrag in biljetten en baar geld, ter waarde van 325.000 dollar. De waarde van de aangeteekende post in de postzakken is onbekend. De overval geschiedde in zeer snel tempo. Drie mannen stopten in een automobiel m een zijstraat naast het post kantoor. Op het moment, dat de post zakken en de geldkist uit een achterdeur in een postauto zouden worden gedragen, sloegen zij de postbeambten neer, smeten de zakken in hun eigen auto en gingen er vandoor. o ZES DOODEN BIJ HOTELBRAND. OMAHA, 10 Febr. (V.D.). In het groote Milliard Hotel te Omaha in den staat Nebraska heeft een brand gewoed, die groote schade heeft aangericht en door zijn snelle uitbreiding een aantal men- schen heeft ingesloten, die niet tijdig wisten te ontsnappen. Zes personen von den den dood in de vlammen. De aange richte schade wordt geschat op 200.000 dollar. De Crisis Zuivelcentrale deelt medt voor de week van 1218 Febr- de priji het .crisls-botermerk op 90 ct. per KG die van de vervoervergunning voor tenl. boter op 80 ct. per K.G. is vm steld. o INBRAAK IN EEN CONFECTIEFABI In een confectiefabriek in de Fi straat te Amsterdam is in den aigeta nacht ingebroken. Het avontuur is de drie inbrekers slecht afgeloopen, zij zijn door twee recherchers op ha daad betrapt. Door middel van braak den zij zich toegang verschaft. Toet van hen bezig was het een en and! verzamelen, om mee te nemen, wiste rechercheurs de op den uitkijk sta mannen onschadelijk te maken en kt derde In de fabriek later worden get teerd. o VERDRONKEN. De 40-jarige landbouwer Berka Vriezenveen is in een sloot, loopende t zijn weiland, verdronken. De oorzaak van de verdrinking is a kend, doch men veronderstelt, dat hg afloop van zijn werk zijn handen h willen reinigen en toen voorover it water is gevallen, met het gevolg, dti is verdronken. DE KOUDEGOLF IN DE VER. STATEN. CHICAGO, 10 Febr. (V.D.) De met hevige sneeuwstormen gepaard gaande koudegolf, die nu reeds een viertal dagen In het Midden-Westen der Vereenigde Staten woedt, is de ergste periode, die men sedert 1889 heeft gehad. Nog steeds vallen nieuwe slachtoffers van de koude en het leed van de vele werkloozen in de steden en zwervers op het platteland, die zonder kleeding en onderdak zijn en door onder voeding over zoo goed als geen weerstand vermogen beschikken, is onbeschrijfelijk. Het aantal dooden van de laatste dagen, die als slachtoffer van de koude zijn ge vallen, wordt geschat op minstens 65. Over een groot gebied is de temperatuur 50 graden onder nul. Dit koudegebied strekt zich op het oogenblik over een groot gedeelte van Canada, doch ook zoo ver in het Zuiden der Vereenigde Staten uit, dat eigenlijk alleen Florida nog een normale temperatuur heeft- Tusschen de Rocky Mountains en de Alleghanies is de tem peratuur nergens beneden de 30 graden onder nul. In Louisiana zijn twee mannen dood gevroren. Op het platteland zijn sommige wegen zoodanig ingesneeuwd, dat men een groot aantal afgelegen farms in eenige dagen tijd reeds niet meer heeft kunnen bereiken, zoodat men gebrek aan levensmiddelen begint te krijgen. Gelukkig beginnen de weerberichten iets gunstiger te worden en wordt voor heden een stijging van de temperatuur in de omgeving van de Atlantische kust ver wacht. o— GODSDIENSTWAANZIN. NEW YORK, 10 Febr. (V.D.). Te Inez in den Staat Kentucky werd een 73-jarige vrouw gedood door leden van een ge- exalteerde godsdienstige secte, die een speciale eeredienst had ui gevonden, welke zij de „Cultus van de Onbekende Stemmen' noemden, en die onder andere beweren te gelooven, dat zij water in wijn en trossen druiven in levende s.angen kunnen veranderen. In een bijeenkomst van de secte had men de 73-jarige Lucinda Mills mishandeld, geslagen en getrapt, omdat naar de leden van de secte verklaarden, God haar als offer had verlangd. Deze meening werd gedeeld door haar zoon, die eveneens lid van de secte was en meende, dat God hem speciaal had uit verkoren om zijn moeder te offeren. Een 8-tal leden van de secte, waar onder de zoon, die bij den dood van de oude vrouw aanwezig waren, werden gearresteerd en in de gevangenis te Inez opgesloten, waar zij in hun cellen hun godsdienstige liederen bleven z ngen. De verontwaardiging onder de bevolking was zoo groot, dat men poogde de arrestanten uit de gevangenis te halen, wat slechts met moeite door de autoriteiten kon wor den voorkomen. BRAND. In den afgeloopen nacht zijn op I derwijk te Veldhoven (N.-Br.) twee t derswoningen door onbekende oorzaai heel afgebrand. Te omstreeks hiT brak brand uit in het huisje van heer L. v Keulen. Men wist hier noga huisraad te redden. Het huisje bra evenwel geheel af. Men vermoed', kortsluiting oorzaak van dezen brand Verzekering dekt de schade. Te ongn halfdrle werd de brandweer opnieuw alarmeerd voor 'n brand, die in de o: veer 200 Meter verder gelegen woning G. v. d Looy was uitgebroken. Ook huis brandde geheel af. Een geit en kippen kwamen in de vlammen om, I kon niets gered worden. De brand» wist de belendende perceelen, door f nat te houden, voor het Vuur te vrijwt r— DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegralisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Baloeran, Costa Rica, Cottica, Crijns:en, Dempo, Joh. van Oldenbarnevelt, Kota Agoeng, M. van St. Aldegonde, Orania, Rietfontein, Statendam, Stuyvesant, Tas- mna, Veendam. Bij verzending van eerr radiotelegram via S.heveningen Radio bedragen de totale kosten 44 centen per woord. Vragen aan de Regeering. Het lid der Eerste Kamer, prof. de vornin Lohman heeft de volgende v gericht tot den Minister van Buitel sche Zaken: 1. Heeft de Minister kennis gi van de ln de senatoriale commissie de buitenlandsche zaken op 8 Febi 1933 door den Belgischen Minister Buitenlandsche Zaken gedane medt ling, „dat de Nederlandscb-Belgh onderhandelingen worden voortgezet een bevredigende wending neui (Nieuwe Rotterdamsche Courant, tendblad C„ 9 Februari 1933)? I 2. Wil de Minister verklaren of ine I daad na de schorsing der onderhands gen deze zijn hervat, dan wel nieuwe sprekingen zijn ingeleid of oude voor zét en of daarbij ook de vorige handelaars zijn betrokken? 3. Indien thans, dus vóór de Nederii sche verkiezingen van 1933, dergelijke derhandelingen worden gevoerd o! sprekingen worden gehouden, is dat gens den Minister niet in strijd met op 1 April 1932 in de Eerste Kamer Staten-Generaal afgelegde verklad (Handelingen Eerste Kamer 1931' blz. 552, 553) omtrent de beteekenis de schorsing der onderhandelingen, wb van op dien datum kond werd ge®» I 4. Zoo neen, is de minister dan M; mede te deelen, waarom Zijn Excellen. j geen enkele poging heeft gedaan omJ I publieke opinie ln belde landen, die«4 kens haar uitingen in Parlement, p» vergaderingen algemeen de minister*, verklaring wel degelijk in dien zin I verstaan, van haar dwaling te overtmt® 5. Indien op dit oogenblik wordt on»| I handeld of besprekingen worden was den Minister dan van de voo— daartoe niets bekend, toen Zijn Ext"; tie op 29 November 1932 in de W™l Kamer der Staten-Generaal gef,,. van „een onderbreking der besprek®»? waarin „moest worden berust". <®55 lingen. Tweede Kamer 1932/33 bit I 6. Staat de regeering nog steeds standpunt, waarvan blijkens dezen® van 29 November 1.1. in Januari lS'.ï de Belgische Regeering mededeel®; daan, dat, zoo vóór Paschen van het tractaat niet zou worden geteeke®, totstandkoming daarvan tot na de ,1 landsche verkiezingen van 1933 ten worden verschoven? J 7- Zoo ja, beteekent dit dan ni'lj volgens den Ministers, dat het na de verkiezingen optredende ijl kabinet, zelfs indien momenteel ("yl kingen zouden worden gehouden, ,1 slechts formeel en Juridisch, naaar I formeel en moreel in geen enkel Cl zal zijn gebonden en volmaakt over de zaak zal komen te staan? r tu

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2