DE ZEVEN PROVINCIËN GEEFT ZICH OVER L Door één bom 18 muiters gedood en 25 gewond. 1 sj 'tj 73«te Jaargang VRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 No. 22361 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het voornaamste Nieuws van heden. Lntmer bestaat uit VIER Blade* I EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. MUZIEK. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN m Cta oer regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen nar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle latere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën Snltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. so volgens postrecht Voor eventueele opzending van tien 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT]) Voor Lelden per 8 maanden f. 2.35; per week t. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. BINNENLAND. Otficieele opening van het gereorgani seerde Rijksmuseum van Geologie en Mi neralogie. (3de Blad).) Muiterij op „De Zeven Provinciën" be dwongen; nadat een vliegtuig een bom had geworpen, waardoor 15 inlanders en 3 Europeanen zijn gedood, hebben de muiters zich overgegeven; ook Euroueesche minde ren hebben aan de muiterij deelgeno men. (Ie Blad). Dreigende regeeringserisis; motie-Boon tot schorsing van het debat over bezuini ging op rechtbanken en kantongerechten aangenomen tegen den wil der regeering. (4e Blad). Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de verhouding tusschen Nederland en België. (Binnenland. 3e Blad). De moord op agent Baas te 's-Graven- hage; tegen verdachte, die op vrije voeten is gesteld, is 15 jaar gevangenisstraf ge- eischt. (Rechtzaken. 3e Blad). BUITENLAND. Aandrang tot beslissingen ter Ontwape ningsconferentie. (Buitenl.. 3e Blad). Het conflict in het Verre Oosten blijft zich toespitsen. (Buitenl., 3e Blad). De Fransche Kamer van Financiën keurt het regeeringsvoorstei goed. (Buitenl., 3e Blad). Roosevelt's standpunt ten aanzien van het schuldenvraagstuk. (Buitenl., 3e Blad). JOPAGANDA-AVOND NOMATEG. Een geslaagde uitvoering. leravond heeft de Chr. Jeugdvereeni- I,,Nomateg" in de Graanbeurs een fcanda-avond gehouden. Es lang voor den aanvang heerschte Ezellige stemming, die nog verhoogd Teloor plano- en vioolmuziek door J heeren ten gehoore gebracht, lenningmeester, de heer Van t Riet bij ontstentenis van den voorzitter ;ort welkomstwoord en beval de [eele belangen der vereeniging aan. de heer Heymans sprak In den loop len avond de aanwezigen nog een dik toe, er op wijzende wat Nomateg n doel stelt, n.l. het bevorderen van eugdwerk in de gemeente, ff. Ph. Boissevain, Herv. pred. alhier namens den eere-voorzitter van eg, ds. J. Riemens, die wegens i familie-omstandigheden verhin- ras een kort openingswoord, waarin diets te de twee machten door God ild, om het verderf te weren, den en de Kerk. et verdere van zijn rede ontwikkel- de gedachte, dat de Kerk niets kan ïonder een belijdende gemeente. I sprak zijn blijdschap uit over het van Nomateg In de gemeente, dat in deze ernstige tijden zoo hoog is en wekte op de vereeniging dadig te steunen. Vereenigingslied, door mej. Swan kt in verband met het eerste lus van Nomateg in 1933 werd hierop jde dames Swan en de Cler voorge- i. muzlekensemble onder leiding van leer J. Heymans voerde een vijftal 'Bie liederen uit. f avond van Nomateg zou zeker niet als ook de Driehoeksmeisjes hier fciet hun medewerking gaven. Het nummer een „Kleppermond- nica"-marsch, werd door deze meis- rig uitgevoerd en verwierf een har- Bpplaus. de pauze, die met attracties werd tild, werd nog een zang- en schim- iel opgevoerd. |ens het tweede gedeelte van den werden opgevoerd het sprookje isje" en een krachtig propa- j-nummer der driehoeksafdeeling, wij de viervoudige onwikkeling: lelijke, verstandelijke, maatschap en geestelijke op demonstratieve agen uitgebeeld, programma sloot met een voor- Hl „t Nachtelijk avontuur", opgevoerd den der jongensvereenlging. Iheeft dan „Nomateg" weer op pret- Yijze haar propaganda-avond gehou- en woord van hulde aan de organi- van dezen avond willen wij niet wege laten. |en de gxoote belangstelling bij uitvoeringen en het succes van Hf avond heeft het bestuur besloten Woensdagavond wederom een ■Wling In de Graanbeurs te geven. Ook Europeesche minderen namen aan de muiterij deel. ARBEIDSBEURS. den 9en Februari 1933 waren 3845 N- f807werkzoekenden ingeschreven. zie voor vervolg Stadsnieuws pag. 2 2de kolom.) De muiterij aan boord van het pantser schip „De Zeven Provinciën", welke vijf dagen heeft geduurd, is thans bedwongen! Gisteravond meldde Aneta dat het eskader geconcentreerd was en door Straat Soenda snel ln de richting van het muitende schip opstoomde. Aan boord van de kruiser Hr. Ms. Java bevond zich als eenige journalist-oogge tuige verslaggever een vertegenwoordiger van het Ned.-Indisch persbureau „Aneta". Deze was in staat gesteld om gebruik te maken van het radiografisch uitzendsta- tlon van het schip. Treffen vond plaats voor Straat Soenda. De verwachting dat het pleit nu spoedig beslecht zou zijn, Is bewaarheid geworden. Immers hedenmorgen seinde Aneta (zooals wij per bulletin bekend hebben gemaakt! het volgende: In den afgeloopen naeht werd bij den marinestaf op het Departement van Marine de volgende officiëele mededeeiing ontvangen „Heden 9 uur werd de „Zeven Provin ciën" gesommeerd door een groep vlieg- booten voor Straat Soenda tot onmiddel lijke overgave. Hierop werd door de „Zeven Provinciën" verwezen naar de bekende pro clamatie, waaraan werd toegevoegd, dat niet gehinderd moest worden. „Val ons niet lastig", seinden de muiters. Een watervliegtuig wierp daarop een bom van 50 K G. op de „Zeven Provinciën". Lichte brand ontstond. Aan boord werden witte vlaggen eeheschen. de „Zeven Pro vinciën" gaf zich over. Overgave, nadat vliegtuig een bom geworpen had. Een ander bericht zegt dat de „Zeven Provinciën" zich om 9.18 uur overgaf, na dat de eskader-commandant geseind had: „Onmiddellijke overgave, anders zal geweld worden gebruikt. Vlag moet worden gehe- schen en wit kleed worden getoond op tentdek. Schip heeft tien minuten bedenk tijd". Toen „De Zeven Provinciën" hieraan niet voldeed wierp een Dornier-vliegboot een bom. waardoor 12 leden van de beman ning van het muitende schip werden ge dood en 25 gewond. Er ontstond brand en direct hierop heschen de muiters de witte vlag en begaven zij zich in de booten. De brand bleek intusschen niet ernstig te zijn. De officieren weer op „Dc Zeven Provinciën". BATAVIA, 10 Febr. (Aneta). - Hr. Ms. „Zeven Provinciën" ls thans wederom on der commando van de officieren. Ook Europeesche minderen zijn schuldig. BATAVIA, 10 Februari (Aneta). - De commandant van de zeemacht in Neder- landsch-Indië verklaarde in den Volksraad in de vergadering van heden, dat de Euro peesche minderen eveneens hebben deel genomen aan de muiterij. De ontvangen telegrammen toonen aan, dat aan boord van de „Zeven Provinciën" waren 16 offi- ,e OUH-LEH. ty/V. A tiaoqo- zuiD> Qi c 0 Sipor^f]. ~ir jSene/o/Ua £*3 2iLli Ti nt. r 7'eiqjy/jHC V TlTjip Het muitende pantserschip „De Zeven Provinciën". Inzet: de commandant, kapi tein-luitenant ter zee, P. Eikenboom. 100 overzichts-kaartje is de richting van het muitende schip door een ^gegeven. Bij Straat Soenda vond het treffen plaats met het eskader, dat oefeningen beeft gebod b]j Celebes, eieren, 9 Europeesche onderofficieren, 3 inlandsche onderofficieren, 44 Europee sche korporaals en minderen en 184 in landsche korporaals en minderen. Plan tot zeerooverij. Vernomen wordt, dat bij de „Zeven Pro vinciën" het plan bestond om, wanneer voedseltekort zou ontstaan, koopvaardij schepen te berooven. Ontvangst van het bericht in Den Haag. De berichten over de overgave van de „Zeven Provinciën" waren hedenochtend reeds vroeg in Den Haag bekend. In ma rine-kringen was men algemeen blij dat de spanning van de laatste dagen geweken was. Hoewel betreurd werd. dat de over gave niet geheel en al zonder geweld had plaats gevonden, stemt het toch tot vol doening, dat na één bom de bemanning tot bezinning kwam. Men vestigde er nog eens onze aandacht op dat een bom van 50 K.G. behoort tot het lichtste geweld, dat aangewend kon wor den. Inlandsche bemanning op oor logsschepen was vervangen. Onruststokers gearresteerd. BATAVIA. 10 Febr. (Aneta). Wij verne men van officieele zijde, dat hoewel daar toe geen rechtstreeksche aanwijzing of aanleiding aanwezig was en uitsluitend als voorzorgsmaatregel werd gehandeld, bij het vertrek van het eskader uit Soerabaja de Inlandsche bemanning van de „Piet Hein" en de Bvertsen" en een deel van de be manning van de ..Java" hoofdzakelijk ver vangen zijn door Europeesche manschap pen Bij aankomst van het eskader te Tand- jong-Priok werden gevankelijk één Euro- peesch kwartiermeester en twee man schappen uit het eskader weggevoerd als resultaat van een telegram van de com missie van onderzoek inzake de gebeurte nissen bij de marine te Soerbaja. De achtergebleven Europeesche bemanning van „De Zeven Provinciën" gearresteerd. MEDAN. 10 Febr. (Aneta). De Atjeh-cor- respondent voor de „Deli Crt." seint aan zijn blad, dat de zeelleden en stokers van RESIDENTIE-ORKEST, Georg Kulenkampff, Tet solo-concert, men verontschuldige het pleonasme, is product der Italiaansch- Weensche school. Mozart heeft het in een groot aantal prachtige voorbeelden tot den hoogsten bloei gebracht, zonder zijn wezen en gevolgelijk zijn vorm, al te zeer aan te tasten. Naar zijn wezen is het con cert amusementsmuziek. Geestes- of levensproblemen loste het niet op, om dat het die niet stelde. Virtuoze schitte ring en vriendelijke cantabiliteit waren zijn bestaansgronden; en deze bepaalden den vorm en de verhouding tusschen con- certeerend instrument en begeleidend or kest. Gelijk gezegd, Mozart heeft reeds de „De Zeven Provinciën", die in Atjeh zijn achtergebleven order hebben gekregen van den militairen commandant om patrouil lediensten te verrichten in samenwerking met de marechaussee in de richting Tja- lang en Tanggeumpang. Hierbij wordt ge meld, dat de Inheemsche bemanning aan dit bevel heeft voldaan, doch dat alle Europeanen geweigerd hebben aan dit be vel te voldoen. Deze werden daarop allen, gearresteerd. Het aantal dooden tot 18 gestegen. Blijkens een nader bij het departement van Defensie ontvangen bericht bedraagt het aantal dooden 18 waarvan 15 inlanders en 3 Europeanen. De Europeesche schepelingen zijn de tamboers Bakker en de Bree en de mari nier 2e klasse Kroeskop. Volgens de voorloopige berichten bevindt zich onder de lichtgewonden de luit. ter zee 3e klasse baron de Vos van Steenwijk. Luchteskader naar onbekende bestemming vertrokken. BANDOENG, 10 Febr. (Aneta). Heden morgen is een groot luchteskader van de luchtvaartafdeeling van het leger in Ne- derlandsch-Indië, bestaande uit 14 ver kenners en jagers, met 'n transporttoestel naar onbekende bestemming uit Bandoeng vertrokken. Bijzonderheden omtrent dooden en gewonden. BATAVIA, 10 Febr. (Aneta) In aan sluiting op de vorige berichten kunnen wij melden, dat ten gevolge van den bom aanval op de Zeven Provinciën drie Euro peanen, 12 inlanders en 3 onherkenbare schepelingen zijn gedood (waaronder dus ook nog Europeanen kunnen zijn Red. L D.) Voorts is een Europeesche schepe ling zwaar gewond, en zijn 6 inlandsche schepelingen en 2 onherkenbaren zwaar gewond. Vier inlandsche schepelingen zijn licht gewond. Baron de Vos van Steenwijk die zich aan boord van het muitende schip bevond, heeft zeer lichte verwondingen opgeloopen. .(Men zie verder op pag. 3 van dit blad.) Georg Kulenkampfl. grenzen van het amusement overschreden in zijn concerten. Men kan even goed zeg gen, dat Mozart de grenzen van het amu sement heeft uitgebreid. In het gedach- tenleven van Beethoven, den geestelijken held, past het amusement in den tradio- neelen zin al heel slecht. Dat hij noch tans een half dozijn concerten schreef, vindt zijn verklaring in de omstandig heid dat hij ze noodig had als uitvoerend musicus- En toen hij, door toenemende doofheid, zijn virtuozenloopbaan beëin digde dat was ongeveer twintig jaar voor zijn dood toen waren ook zijn laatste concerten geschreven. Dat waren de zeer kort na elkaar gecomponeerde pianoconcerten no. 4 en 5 en het tusschen deze beide in geschreven viool concert, dat gisteravond het hoogtepunt was van het 5e abonnementsconcert. In het vioolcon cert is, evenmin als in de beide genoemde pianoconcerten, een spoor van amuse mentsmuziek meer over. Beethoven heeft het „concert" op hooger plan gebracht; op het hoogst denkbare zelfs, dat n.l. waardoor het tot, zelfverkeering, tot zelf vernietiging werd geleid. Of wel, om het wat vreedzamer uit te drukken, Beetho- vens concert is een geheel nieuwe schep ping geworden, die, met voorbijgaan van

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1