A lementair overzicht rechtzaken. binnenland. 73'k Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Februari 1933 Derde Blad No. 22355 tweede kamer. insti uit ned. oost-indie. IS LR- T WIJZIGING VAN DE KIESWET. (vergadering zou beginnen met de Jilng over verschillende amende menten die betrekking hadden op de toe- XjSrg der zetels, inzonderheid op het vereischte percentage van den ejdeeler. S?swmming over verschillende amen- Smten was niet noodig, aangezien al jeu;k het amendement-van der Bergh, ahet eerst in stemming kwam, met 46 een 40 stemmen werd aangenomen, Koor de overige amendementen kwa- C te vervallen. Voor het amendement [(■en de sociaal-democraten en de Klieken. h voornaamste bepaling van dit Hdement is deze. dat de, na verdee- ■volgens den kiesdeeler. overseine nde zetels zullen worden toegewezen de lijsten die, na de toewijzing van nieuwen zetel, het grootste gemid- [d| aantal stemmen per plaats aan- Dit is het stelsel van de zooge- |de grootste gemiddelden Alleen de kleinere gemeenten zal. bij raads- [ezingen, een ander stelsel gelden. wetsontwerp is daarna aangeno- Imet 46 tegen 41 stemmen Ook bij 1 stemming waren de socialisten en Itholieken voor en alle andere leden groepeering bij de stemming be- lal voldoende, dat de grootste twee |en in de nieuwe berekening, welke nendement-van den Bergh bracht, zich zelf een voordeel zagen Dit is ok zoo. Ware het stelsel-van der (toekenning volgens de methode let grootste gemiddelde aantal stem- ïper zetel) in 1929 toegepast, dan |n de katholieken en de socialisten een zetel meer hebben gekregen. Ihouding bij de stemming van gis- was aan dat feit niet vreemd. De (ter had in zijn Memorie van Ant- I het denkbeeld afgewezen; hij bleek lordeel dat het oogenblik. om tot dergelijke belangrijke wijziging in hesstelsel over te gaan. nog niet was nen. Hij liet echter de beslissing over rendement aan de Kamer en ver- [er zich slechts zeer zwak tegen. S ontwerp ging er dus maar met en- Istemmen meerderheid door. OPHEFFING VAN RECHTBANKEN 1 EN KANTONGERECHTEN. olgens was aan de orde het veel- iken wetsontwerp inzake de ophef- van rechtbanken en kantonge- in. t in 1923 reeds de rechtbanken te inveen en te Zierikzee waren opge- i, en een ontwerp tot opheffing van itongerechten in 1927 door de Kamer was aanvaard, kwam Minister Don- het najaar, als uitvloeisel van het irt-Welter, met een wetsvoorstel, om :htbanken en 48 kantongerechten op icffen. Het Voorloopig Verslag hier- was ongunstig, zoodat de Minister ipheffing van 3 rechtbanken (Roer- 1 Almelo en Alkmaar) introk, bene die van 8 kantongerechten. Het ge ld wetsontwerp stelt dus de ophef- voor van 4 rechtbanken (Zutfen. Dordrecht, Winschoten) en van 40 I ongerechten (Oss. Heusden, Waalwijk lel, Oirschot, Oosterhout, Tholen, len. Weert, Eist, Doesburgh, Gelder- >en, Zaltbommel, Druten, Vianen, ipen, Ommen, Goor. Schoonhoven, k -Beyerland, Ridderkerk, Sliedrecht, P es. Hulst, Schagen, Medemblik, Pur- lend, Haarlemmermeer, Breukelen, bij Duurstede, Woerden, Dokkum, [urn, Harlingen. Bolsward, Lemmer, Ihorn, Appingedam, Onderdendam en leveen) eer vele leden" zoo begon het loopig Verslag „hadden ernstige ren tegen deze wetsontwerpen." Dit kent dat de meerderheid der Kamer !n het (oorspronkelijke) wetsontwerp I. En de oppositie zette zich dan ook hde mondelingen behandeling al dade- in. Mevr. BakkerNort opende het met een betoog, waarin zij allerlei lomische en ideeële nadeelen schetste, e met name voor kleinere gemeenten P deze opheffing zullen voortvloeien, ook de rechtsbedeeling zal er door 'en geschaad. De heer Boon onder ste deze bezwaren, protesteerde te- de „ruwe" wijze van bezuiniging en ihtte aan te toonen dat zij materieel 3 minder zal beteekenen dan de on er 5'/; ton gouds, welke de Minister ,.op den duur" als besparing van ver- ht: hij hield een pleidooi voor de dhaving van alle rechtbanken en in bijzonder voor die te Dordrecht. ,rom zoo vroeg hij kan er niet commissie worden benoemd om op n termijn te onderzoeken hoe men het gebied der rechterlijke macht he iligen kan? Bij dit denkbeeld sloot de ir Dambrink zich aan: ook hij ver- ihtte van de opheffing geen groote suiniging, maar wèl van een reorgani satie der rechterlijke macht, en voor een ïoede justitie zal het ontwerp allerlei Pjpeelen meebrengen. l In dezen geest hebben nog verschil lende andere afgevaardigden (mej. Katz en de heeren Kersten, Faber, Schaper, !I,J>eerboom) gesproken, en de voorge- ttfilde opheffingen bestreden. Jte, heer van Rappard stelde daarbij in {J™ hcht, dat de enkele ingetrokken op tellingen volstrekt niet als een belang- njke concessie kunnen worden be- «nouwd; alleen de instelling van een ®™trussie om de mogelijkheid van andere Wmniging te onderzoeken, zou een con- H™. z'in- En door enkele andere afge- !rn werd betoogd, dat bepaalde js-j ,es lands (met name het Zuiden) worden bevoorrecht- vau?u.rl^k waren er ook wel verdedigers heov» wetsontwerp. Wij noemen de Sffief" van Wijnbergen, Goseling en K>wt° Zij waren van oordeel, dat de wille "1? w°rclen overdreven, dat ter- ofiei h?di bezuiniging ook hier een door do n worden gebracht, en dat deeline doncer|tratie van de rechtsver- zëj ïnk?P, minder colleges de justitie Worden met benadeeld behoeft te ï-^chtèr: B6 Cr'tle': was in het debat overheer- ZIJN GROOTVADER VERMOORD. Het gerechtshof te Leeuwarden behan delde de zaak tegen een 18-jarigen tim merman en een 21-jarigen bakkersknecht, door de rechtbank te Winschoten wegens moord op den grootvader van den eersten verdachte veroordeeld tot twaalf en tien jaar gevangenisstraf. Na het misdrijf ver dwenen beiden met een tabakszak met f. 65. De proc.-generaal vorderde tegen den eersten verdachte wegens moord bevesti ging van het vonnis. HAAOV"HE RF- i'TBANK De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 19-jarigen H. J. de Gr gedetineerd in het Huis van Bewa ring te .Den Haag, die terecht heeft ge staan wegens oplichting van een banket bakker te Leiden, door het valschelijk opmaken van een briefje van een inge zetene met verzoek tot afgifte van gebak enz. Verdachte werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met terbeschik kingstelling van de regeering Verdachte heeft reeds verschillende vonnissen voor dergelijke praktijken achter den rag. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen M. A. H.. 2 maal; J. Z„ Th. Ph. 2 maal. en F. P., die allen op 19 Januari in hooger beroep terecht hebben gestaan ter zake van overtreding van het vent- verbod te Wassenaar, n.l. op het strand venten met consumptie-artikelen De of ficier van Justitie, Mr. Hoekstra had be vestiging gevraagd van het vonnis van den Haagschen kantonrechter waarbij de verdachten waren veroordeeld ieder tot een geldboete van twee gulden subs. 2 dagen hechtenis. De rechtbank veroor deelde M. A. H tot 2 x f. 1.— boete, sub. 2x1 dag hechtenis De overige verdach ten werden allen vrijgesproken. Gistermiddag moest in hooger beroep terecht staan de gepensioneerde brieven besteller A. T- uit Valkenburg die bij von nis van den Leldschen Kantonrechter was veroordeeld tot een geldboete van f. 20— sub. 10 dagen hechtenis wegens het niet verstrekken van inlichtingen voor het bijwerken van het bevolkingsregister der gemeente Valkenburg. Verdachte had n.l van B en W. dier gemeente een uitnoodiging ontvangen om voor 10 Augustus van het vorige jaar jaar daaraan te voldoen, maar hij heeft daaraan geen gevolg gegeven. Als getuigen werden gehoord de gemeente-secretaris die het verzoek van T. had opemaakt en de gemeenteveldwachter Rous, die het verzoekschrift persoonlijk aan verdachte had uitgereikt. De Officier van Justitie Mr- Knuttel vond de houding van verd. ongepast. Spr. vroeg derhalve vernieti ging van het vonnis van den kantonrech ter en opnieuw rechtdoende eischte spr. 10 dagen hechtenis. Vonnis 16 Februari a.s- De Leidenaar C. M. M. was door den Kantonrechter ontslagen van rechtsver volging terzake overtreding der vleesch- keuringswet. Gistermiddag moest verd. voor de Haagsche Rechtbank terecht staan, daar de Ambtenaar van het O. M. tegen dit vrijsprekend vonnis in hooger beroep was gekomen. Verdachte was niet verschenen Als getuige v/erd gehoord de keurmeester V. uit Leiden. De Officier van Justitie achtte het vonnis van den Leidschen Kantonrechter onjuist gewezen en vroeg vernietiging er van. Opnieuw rechtdoende eischte de Officier tegen verdachte een geldboete van f. 60.subs. 30 dagen hechtenis. Vonnis 16 Febr. Terecht stond P J. K.. uit Hazerswoude, die op 5 October 1932 te Alphen op de Prins Hendrikstraat onvoldoende rechts heeft gehouden en daardoor in botsing is gekomen met den van de andere zijde komenden motorrijder H. G L., die zoo danig lichameliik letsel bekwam, dat hij verscheidene weken niet heeft kunnen werken. Verdachte zeide geen schuld aan de aanrijding te hebben. Verschillende ge tuigen werden over deze zaak gehoerd, waarna de Officier van Justitie opmerkte, dat het uitsteken van de hand als tee- ken dat men den weg wil oversteken in het donker absoluut nutteloos is Ver dachte had beter moeten uitzien. Spreker e'srhte een hechtenis-straf van twee maanden. De verdediger van verdachte, mr. Loef. uit Boskoop, kwam tot de con clusie. dal het ongeval te wiiten is aan een samenloop van omstandigheden Hij riep de clementip van de rechtbank in. Vonnis op 16 Februari. ZIJN VROUW GEDOOD. Drie jaar gevangenisstraf geëischt. Te Breda stond voor de rechtbank te recht de 43-iarige riiwielbewaarder J. J J. G„ d'e oo 26 November van het vorig iaar te Tilburg zijn vrouw met revolverschoten zwaar heeft gewond, tengevolge waarvan zii twee dagen later overleed Verdachte had on dien datum zijn vrouw, die van hem was weeaeloonen. in de woning van haar st'pfvader. waar zii verbleef, opge zocht Na een woordenwisseling had hl1 eerst in de achterkamer van de woning een schot en vervolgens achter de woning, waarheen de vrouw was gevlucht, nog twee schoten on haar gelost. Na hPt zeer uitvoerig getuigenverhoor eischte dp Officier van Justitie, mr. baron Rnavart "an Woerden pen gevangenisstraf voor den tiid van drje jaar, daar hij dood sla» bewpzpn achtte. De verdediger, mr Bloete uit Tilburg, drong on clementie aan. Uitspraak over veertien dagen. schend en het is nog lang niet zeker, dat de Minister zijn wetsontwerp er door haalt. Te minder, waar van vele kanten be toogd werd. dat het door den Minister b°ciiferde bezuinigings-bedrag veel te hoog is geraamd, en dat anderzijds de wprk-overlading bii de gehandhaafde col leges straks allicht tot uitbreiding za! dwingen. Aanstaanden Dinsdag zal Minister Donner zijn wetsontwerp verdedigen. HAGENAAR. DE WEELDEVERTERINGS-BELASTING. Een protest uit het bedrijfsleven. In een te Utrecht gehouden vergade ring van den Kon. Ned. Middenstandsbond is in een resolutie geprotesteerd tegen het outwerp-weeldeverteringsbelasting. De af gevaardigden van het Verbond van Ned. Werkgevers sloot zich daarbij aan. De re solutie luidt: „De vergadering van organisaties uit het Nederlandsche bedrijfsleven, betrok ken bij het aanhangige wetsontwerp tot heffing eener Weeldeverteringsbelasting, met verontwaardiging kennis genomen hebbend van het wetsontwerp, gehoord de inleiding en de discussies, overwegende dat de voorgestelde Weelde verteringsbelasting uit economisch oog punt niet te aanvaarden is, omdat zij in een tijkvak, waarin in het algemeen be lang naar verlaging van bedrijfsonkosten moet worden gestreefd, teneinde de ook door de regeering gewenschte verlaging van het prijspeil te bevorderen, die kosten opvoert; dat deze maatregel neerkomt op een heffing op den vooruitgang en alzoo ook het herstel van de welvaart in den weg staat; dat verschillende takken van nationale industrie en handel, welke den laatsten tijd door het aan de markt brengen van nieuwe aan de belasting onderhevige ar tikelen pogen zich te handhaven, in ern stige mate in hun bedrijfsuitoefening be lemmerd zullen worden en daardoor de werkloosheid wordt vergroot; dat door deze belasting de omzetten van tal van bedrijven nog sterker zullen worden gedrukt, tengevolge waarvan ook bij dezen ongunstigen economischen toe stand. de risico's worden vergroot en in zonderheid de detailhandel genoodzaakt zal worden belangrijk meer bedrijfskapi taal zoo dit al verkrijgbaar is in voorraden en voorgeschoten belasting vast te leggen, van welke voorraden de afzet mogelijkheid juist heden ten dage aller minst vaststaat: dat gevreesd moet worden, dat de nei ging van het publiek om luxe artikelen in het buitenland te gaan koopen door de prijsverhooging der aan de belasting onderworpen goederen zal toenemen, ten nadeele van ons bedrijfsleven; dat het begrip „weelde" niet objectief vast te stellen is. hetgeen ten duidelijk ste blijkt uit de willekeurige stelsellooze wijze, waarop de tabel van de aan de be lasting onderworpen goederen is samen gesteld dat te verwachten is, dat de perceptie kosten onevenredig hoog zullen zijn. waar door de netto-opbrengst zeer zal tegen vallen, zooals ook ten aanzien van de Speelkaartenbelasting is gebleken; dat de bedrijven, die de belasting zullen hebben op te brengen door vermeer dering van administratie werkzaam heden zonder eemge compensatie hun bedrijfsonkosten zullen zien stijgen; dat de bestaansmogelijkheid van vele bedrijven door deze wet in gevaar wordt gebracht. stelt derhalve vast, dat aan de voorge stelde Weeldeverteringsbelasting voor het bedrijfsleven onoverkomenlijke bezwaren zijn verbonden en dat zij bovendien de werkgelegenheid gezien de ervaring in het buitenland zal verminderen, zoo dat het algemeen belang daardoor ten zeerste zal worden geschaad: draagt het bestuur van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond op om bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal met kracht en klem op verwerping van dit onaanvaardbare wetsontwerp aan te drin gen, opdat de reeds verbitterde stemming onder den middenstand niet nog meer zal worden geprikkeld; en gaat over tot de orde van den dag." Door het Verb, van Ned. Werkgevers, de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging. de Ver. van Chr. Werkgevers en groothande laren in Nederland en door de Ned. Maat schappij voor Niiverheid en Handel is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin eveneens tegen het wetsontwerp wordt geprotesteerd. DE GELDSCHIETERS WET. Treedt met 1 Maart in werking. In het .Staatsblad" is afgekondigd een Kon. Besluit ter uitvoering van de arti kelen 31. 32 tweede lid en 38 der geldschie- terswet. welke wet op 1 Maart a.s. in wer king treedt. Hierbij wordt bepaald, dat aan informa- tlekosten, voor zoover deze kosten zijn ge maakt. maximaal in rekening mag worden gebracht 2 ten honderd van het bedrag der uitgeleende geldsom of van de ter beschik king gestelde geldswaarde doch niet meer dan twee gulden in totaal. Indien evenwel meer dan één borg wordt gesteld, mag aan informatiekosten ten hoogste 3 gulden in rekening worden gebracht, met dien ver stande. dat. ook in zoodanig geval ten hoog ste 2 ten honderd van het bedrag der uit geleende geldsom of van de ter beschik king gestelde geldswaarde worde gevor derd. Indien de ter beschikking stelling ge schiedt door een geldschieter die aflossing en interest aan de woningen der geldiee- ners pleegt op te halen of te doen opha len. mag aan informatiekosten maximaal in rekening worden gebracht een bedrag van 1 ten honderd van de ter beschikking gestelde geldswaarde. De geldschieter is niet verplicht van een aflossing en van een betaling van interest een kwijtinesbewijs af te geven, indien de aflossing of de betaling van interest heeft plaats gehad per postwissel of door tus- schenkomst van den Postcheque- en Giro dienst of van een gemeentelijk girokantoor. UITBREIDING K. R. O. STUDIO'S. Nieuw pand te Hilversum aangekocht. De Kath. Radio Omroep gaat zijn stu dio's te Hilversum uitbreiden. Tot dat doel is een pand naast het tegenwoordige stu diogebouw aangekocht waarin onderge bracht zullen worden twee studio's voor sprekers een studio voor hoorspelen een studio voor geluidseffecten een studio voor regisseurs en een versterkingskamer De nieuwe studio's zullen beantwoorden aan de nieuwste eischen der techniek. LEZING VAN DEN HEER PLESMAN Exploitatie van uitsluitend postvliegtuigen niet gewenscht. Op uitnoodiging van de Royal Aere- nautical Society heeft de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M- en van de K.N.I. LM. te Londen in den Royal Society of Arts, een lezing gehouden over den weke- lijkschen dienst tusschen Amsterdam en Batavia, welke door een talrijk gehoor aandachtig werd gevolgd. De heer Plesman zeide der. Amsterdam Batavia wekelijkschen luchtdienst als onderwerp voor zijn lezing te hebben ge kozen. omdat Engeland en Nederland bei den het probleem hebben op te lossen van de exploitatie van lange wereldlijnen. Spreker begon met zijn dank uit te spreken aan de luchtvaartautoriteiten der verschillende landen, die behulpzaam zijn geweest bij het tot stand komen van de 9000 mijl lange luchtlijn van Amsterdam naar Batavia, speciaal aan de Engelscht luchtvaartautoriteiten, en zeker niet het minst aan de Royal Ah' Force, voor hetgeen deze gedaan heeft ten behoeve van het burgerluchtverkeer in Azië en Afrika. Hij legde er den nadruk op, dat het niet gewenscht is uitsluitend postvliegtuigen te exploiteeren, maar dat daar, waar be hoefte is om het geschreven woord snel uit te wisselen ook zeker behoefte moet zijn om het levende woord, den passagier, snel te vervoeren en dat hij, die snel uit reist, ook weer snel moet kunnen terugkeeren. De lezing werd toegelicht met lantaarn plaatjes, waaruit vooral de grafiek om trent de regelmatigheid, welke in 1932 werd bereikt, zeer de aandacht trok, ter wijl ook werd aangetoond, dat voor den geheelen dienst theoretisch met 6 toestel len zou kunnen worden volstaan. De verwachting werd uitgesproken, dat aan het eind van 1934 de reisduur tot 0 dagen zal zijn teruggebracht en dat door het aanschaffen van snelle vliegtuigen met meer comfort, en het toepassen van nacht- vliegen het mogelijk zal blijken om de passagiers en bemanningen niet te ver moeien en op veilige en aangename wijze over te brengen, te zamen met de post en de goederen. De K.L M. is de eerste geweest, die vliegtuig en bemanning als één schip heeft behandeld en nu zij dit systeem eenmaal heeft gevolgd, zal zij des te ge makkelijker over kunnen gaan tot de groote comfortabele vliegtuigen, die ais een mailschip punctueel zullen varen. VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD. Conferentie te 's-Gravenhage. Naar de „Limb. Koerier" verneemt, zijn werkgevers en werknemers-organisaties uit vele belangrijke bedrijven namens de re geering uitgenoodigd heden een bespreking bij te wonen in Den Haag, teneinde hun adviezen kenbaar te maken over even- tueele verkorting van den arbeidstijd. BRANDGEVAAR OP SCHEPEN. DE NIEUWE VRACHTTARIEVEN VAN DE SPOORWEGEN. DE VESTIGING IN DE WIERINGERMEER Is zij afhankelijk gesteld van het geloof der aanwagers? De heer Aibarda heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen ge richt 1. Wil de Minister mededeelen, hoe de toelating geregeld is van personen en ge zinnen, die zich in den Wieringermeerpol- der wenschen te vestigen? 2. Wordt, door of vanwege de Directie van den Wieringermeerpolder ook, hetzij officieel of ondershands, onderzoek inge steld naar de staatkundige of godsdien stige richting, of naar beide, van hen, die voor het aangaan van een pacht- of huur overeenkomst in aanmerking wenschen te komen ,of worden de godsdienstige of staatkundige richtingen van lien, die ge gadigden voor toelating tot een overeen komst aanbevelen, daarbij in acht geno men? 3. Hoe verklaart de Minister, dat tot dusver zich in den Wieringermeerpolder slechts zeer weinige personen hebben kun nen vestigen, die niet behooren tot de Ka- thholieke Kerk tot de Gereformeerde Kerk of tot den orthodoxen vleugel van de Ned. Hervormde Kerk? 4. Indien bij toelating van personen tot het aangaan van een pacht- en of huur overeenkomst wel op godsdienstige of staatkundige richting van henzelf, of van degenen, die hen aanbevalen, is gelet, wil de Minister dan bevorderen, dat voortaan aan alle Nederlanders gelijke rechten wor den gewaarborgd om voor toelating in den Wieringermeernolder in aanmerking te komen, zonder aanzien van godsdienstige of staatkundige gezindheid? RECLAME. Onderzoek door de Nederlandsche Reedersvereeniging. Naar aanleiding van berichten betref fende brandgevaar op koopvaardijschepen deelt de Nederlandsche Reedersvereeniging mede dat deze aangelegenheid haar ern stige aandacht heeft, In een bijzondere commissie wordt het vraagstuk in vollen omvang bekeken zoowe! wat betreft be staande als nieuw te bouwen schepen, ter wijl de reederijen ieder voor zich reeds maatregelen treffen om op haar in dienst zijnde schepen het brandgevaar tot een minimum te beperken. Ten koste van dc expediteurs? De heer I. H. J .Vos heeft aan den Minis ter van Waterstaat de volgende vragen ge steld Is het juist, dat de Nederlandsche Spoor wegen voornemenszijn, binnenkort nieuwe vrachttarieven in te voeren, waarbij de goederen van het station van aankomst kosteloos aan huis bezorgd zullen worden? Weet de Minister, dat van zulk een maatregel eenige duizenden expediteurs het slachtoffer dreigen te worden? Is de Minister niet van meening. dat een herziening van de tarieven zooveel moge lijk rekening moet houden met de econo mische belangen der particuliere onderne mers, in het bijzonder in dezen tijd? Is de Minister bereid, te onderzoeken, of niet een andere herziening der tarieven tot het gestelde doel kan voeren en even tueel zijn goedkeuring aan de voorgeno men herziening te onthouden? EEN MAN, DIE ZIJN VROUW LIEFHEEFT vergeeft haar alles, behalve haar kwaal tjes, want die zijn sterker dan de liefde van een man. Een vrouw, die haar man liefheeft, verwijt hem alles, behalve zijn kwaaltjes, want die moederlijk te kunnen verzorgen en beter te maken, is haaf grootste genot. Daarom, willen zij samen gelukkig door het leven gaan, moet een vrouw altijd ge zond zijn en mag haar man af en toe eens last hebben van rheumatiek, lendepijn, hoofdpijn of kiespijn. Zijn vrouw kan hem dan verzorgen en prettig beklagen. Doch dit moet vooral niet te lang duren en daarom zijn de AKKER-CACHETS. die elke vrouw in huis behoort te hebben, een goede waarborg voor een gelukkig leven.- want „AKKERTJES" werken even snel als doeltreffend. Het is prettig innemen, men proeft niets, ze blijven nooit steken en veroorzaken nooit maagstoornissen. Ze zijn bereid volgens recept van Apotheker Dumont. Onschadelijk en bovendien niet duur. (12 stuks 50 cent). Ze werken verrassend snel bij Hoofdpijn, Migraine. Zenuwpijn, Spierpijn. Rheuma-- tiek. maar ook bij Slapeloosheid. Vrou- wenpijn, enz. Een vrouw, die haar man liefheeft, zorge dus. dat zij deze AKKER-CACHETS in huis heeft. Hij zal haar daarvoor dank baar zijn. 5004 DE SALARISKORTING VOOR MARINE-PERSONEEL IN INDIfi, Aneta-Hoiland meldt: De vertegenwoordigers van de Ver. van Technici der Kon. Marine, den Bond van Christelijk Marinepersoneel en de R.-K. Ver. van Marinepersoneel „St. Christopho- rus" werden op hun verzoek door den Minister van Defens'e in audiëntie ont vangen. in verband met den toestand bij de Marine in Oost-Indië naar aanleiding van de salariskortingen en de houding die een deel van het personeel heeft aange nomen, speciaal tegen de opgelegde VU korting van 1 Februari 1933. Bij dit zeer welwillend onderhoud wer den eerstens door de vertegenwoordigers betreurd en afgekeurd de voorgevallen onregelmatigheden en erkend de moeiltike taak. welke de Regeering heeft in de huidige tijdsomstandigheden. De verte genwoordigers stelden zich verder op het standnunt. dat thans geen wnriging kan worden verwacht in de getroffen maat regelen. alleen reeds omdat dit zou kun nen worden uitgelegd als een gevolg van de afkeurenswaardige houd'ng door een deel van het personeel te Soerabaja aan genomen. Gesproken werd over de sa'arisuositle van het marine-personeel in Oost-Indië, de mooelijkheid van overleg voordat be- laneriike veranderingen worden aange bracht en het uit den weg ruimen van moeelüke onbillijkheden in de salaris- reeelnig zoodra de in Indlfi reeds aangekondigde salarisherziening ter hand zal worden genomen waar bij vooral de aandacht werd geves- t'Pd oo de verhouding tusschen de Indi sche en de Nederlandsche bezoldigingen van het Marine-personeel. BEMOEIZUCHT DER KAMERS VAN KOOPHANDEL. Het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen, het R.-K. Werkliedenverbond en het Christ. Nat, Vakverbond hebben een adres gericht tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid, waarin zij klagen over „het onoirbaar gebruik, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken herhaalde lijk maken van de haar- toegekende pu- bliek-rechterlijke functies." Adressanten merken op dat de K. v. K. als vertegenwoordigers van handel en nijverheid de macht hebben om. gevraagd of ongevraagd, aan de overheid adviezen of inlichtingen te geven over aangelegen heden van handel en nijverheid. Sommige kamers schijnen nu van meening te zijn, dat het op haar weg zou liggen van advies te dienen in allerlei vraagstukken van staatkundigen aard. Ter adstructie van deze uitspraak her inneren adressanten aan het adres van de Amsterdamsche K. v. K. van 11 Oct. 1932 aan de Tweede Kamer, waarin de Rijks- begTOOting voor 1933 wordt besproken en zelfs pen beknont pol'tiek program wordt ontwikkeld; verder aan de actie van ver schillende K. v. K. tegen het wetsontwerp op de instelling van bedrijfsraden, en andere gevallen waarin naar adressanten meenen, de activiteit der Kamers van Koophandel een verkeerde richting heeft genomen, die niet in overeenstemming is met haar wettelijke pos't.ie. Zii verzoeken den Minister zoodanige maatregelen te nemen als noodig zijn om de K. v. K binnen de nerken van de haar opgedragen werkzaamheden en bevoegd heden terug te brengen. NATIONAAL MIDDENSTANDS CONGRES 1933. Het bestuur van den Kon. Ned. Mid denstandsbond heeft besloten om 't 30ste nationaal middenstandscongres en de daaraan voorafgaande algemeene bonds vergadering dit jaar te houden te Vlis- singen, op uitnoodiging van de aldaar ge vestigde Middenstandsvereen. „Gemeen schappelijk Belang." PROEVEN MET BANANEN- EN ANANASCULTUUR. Uitgaande van de Handelsvereen. Amsterdam. BATAVIA. 2 Febr. (Aneta) De H.V_A. neemt ten aanzien van de bananencul- tuur proeven op groote schaal, zoowel in Oost-Java als ter Sumatra's Oostkust, terwijl ook in het Kertirisehe de ananas- cultuur voor conserveering en uitvoer wordt aangevat.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9