p Een bekend Arts schrijft ons: N.V. London Caramel Works '3»«e [Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Februari 1933 Vierde Blad No. 22355 ÊEMENGD NIEUWS. BREDA Burgerlijke Stand v. Leiden LAND- EN TUINBOUW. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. BRAND TE AMSTERDAM, lalerij ten deele uitgebrand. de tweede maal binnen 24 uur is itedelijke brandweer gisteren ge- j voor een vrij grooten brand, was het de Amsterdamsche Erts- Bpvan den heer P. J- Tadema, een den Grasweg, overzijde van het IJ, [verschillende andere fabriekspanden leijronderneming. ESenmiddag was in deze zaak, zon- Klopen vuur was gebruikt, een hoe- ell erts gemalen, waarna het perso- e&ijf uur was vertrokken. De waker e| pand. N. de Haas geheeten, die ^onmiddellijke nabijheid in een iuit onderdak heeft, had bij zijn inde, kort nadat de fabriek ge- niets bijzonders bemerkt. Toen r tegen negenen opnieuw zijn 'deed. ontdekte hij tot zijn ontstel- dat in het hoofdgebouw een hevige oedde. Onmiddellijk waarschuwde Dnisch de brandweer, voor de komst der eerste voer- iad de bemanning van een in de urveilleerende boot van de haven- je „Havendienst I", toen deze ter van de Houthaven voer, op het aan den Grasweg de fel uit- vlammen waargenomen. Onmid- erd koers gezet naar het zich vlak rtsmalerij bevindende zijkanaal- ooot werd hier gemeerd en kort :on reeds met de aan boord aan- nstallatie een flinke straal in den vorden geworpen. De „Haven- kreeg spoedig assistentie van vende stoombrandspuit „Jason", iezetting opdracht kreeg, het wa- i met zijn geweldige capaciteit in te stellen. Weldra werd het vuur zijden aangetast en dit min- in zienderoogen. ■enste twee verdiepingen van het ouw zijn geheel, de beide andere leels uitgebrand. Het aangren- :antoor, dat enkele oogenblikken heeft geloopen, door het vuur te aangetast, kon gelukkig behouden ingerichte schade, die zeer groot t door verzekering gedekt. TE AUTO-ONGEVALLEN TE VENLO. Twee gewonden. avond hebben op den Kalderker- te Venlo twee ernstige auto-onge- laats gehad. ■jarig zoontje van Krauss uit het ;enkamp te Venlo wilde plotseling oversteken, juist toen uit de rich- denkerken een Duitsche personen- ierde. De bestuurder remde uit alle doch hij kon een aanrijding niet en. Met een zware hersenshudding t jongetje naar het R.-K. Zieken- Tgebraht. Zijn toestand is hoogst :end. de ontstane verkeersbelemmering n later op denzelfden weg nog een aanrijding plaats. De 45-jarige wiel J. Bruner uit Venlo werd van ach- ingereden door een bestelauto van la Caris. De wielrijder werd tegen |nd gesmakt. Met ernstige verwon- u schouders en armen is hij naar Is vervoerd. De auto reed tegen een n werd grootendeels vernield, stuurder kwam met den schrik vrij. RECLAME. ,,Lock Kauwbonbons hebben mijns „inziens het voordeel van Kauw- „gom zonder er de nadeelen van „te hebben". Als een Arts aldus oordeelt, mag wel worden aangenomen, dat het waar is. (Het origineele attest is ten onzen kantore ter inzage). 4927 AUTO'S TE WATER GEREDEN. Twee personen verdronken. Gistermiddag te ongeveer halféén is op den Rijksweg bij het buurtschap De Blau we Keet onder de gemeente Helder een vierpersoonsauto, afkomstig uit Harlingen in het Noordhollandsch Kanaal gereden. Daar juist een bus van den dienst ..Noord- Holland" passeerde, waarin twee rijksveld wachters waren gezeten, konden onmiddel lijk krachtige reddingspogingen worden in het werk gesteld. Het lukte dan ook spoe dig de zes inzittenden van den wagen, die op een diepte van 3 meter lag. drie heeren, twee dames en een kind, te bevrij den. Vijf van hen bleken bewusteloos te zijn. De veldwachters wisten door het toe passen van kunstmatige ademhaling vier der bewusteloozen bij te brengen. Bij den wagenbestuurder, den 45-jarigen caféhou der Sijbrand Rohoff uit Harlingen, bracht de kunstmatige ademhaling geen resultaat. Een inmiddels gearriveerd geneesheer dr. Oterdoom van 't Zand, heeft nog ander half uur tevergeefs getracht, de levens geesten op te wekken. Vermoed wordt thans, dat de bestuurder reeds ten gevolge van een hartverlamming is overleden, vóór de wagen te water reed. Daardoor zou het ongeluk tevens zijn ver klaard. Alle slachtoffers zijn per ziekenauto van het vliegveld „De Kooy" naar het Marine hospitaal te Helder vervoerd. Gisteravond te ongeveer halfzes reden een vijftal vrienden uit Nieuwerkerk a. d. IJssel in een auto naar Cappelle aan den IJssel, waar de broer van één hunner zijn bruiloft vierde. De auto, die werd bestuurd door den heer J. de Vlaming, is in een bocht bij het dorp in het water geraakt door nog niet opgehelderde oorzaak. Vier der inzittenden konden vrij spoedig wor den gered, maar de 24-jarige D. Jonge- neel. die onder den onderstboven liggenden wagen was bekneld, kon eerst worden be vrijd, nadat de auto was opgetrokken. Hij gaf toen geen teeken van leven meer. Twee uur lang heeft men tevergeefs kunstmatige ademhaling toegepast, daarna heeft men de hoop opgegeven. De vier andere jongelui hadden slechts eenige lichte kwetsuren opgeloopen. DRAMA TE AMSTERDAM- In een perceel in de Zoomstraat te Amsterdam zijn in een badkamer een man en een vrouw door ontsnappend gas be wusteloos geraakt. Zij zijn beiden over leden. URK INGESLOTEN DOOR IJSBERGEN. BUITENLANDSCH GEMENGD. Vleesch, gist en.postzegels uitverkocht. Onder geweldige belangstelling van de zijde der bevolking is gistermiddag de Fokker VII ADX op Urk geland, bestuurd door de piloten Tepas en Walewijn. Het vliegtuig had ongeveer 731 K.G. post aan boord, te zamen 38 zakken. De komst van het vliegtuig werd met spanning ver wacht, omdat de meegenomen goederen in vele behoeften moesten voorzien. Uit verkocht waren onder meer het vleesch, de gist, noodig voor brood en ookde postzegels van zes cent, zoodat verschil lende brieven ongefrankeerd zijn meege gaan. De vliegeniers waren verrukt over het prachtige panorama rond Urk. Ijsmassa's van meer dan veertig meter hoog hebben zich opgestapeld aan den Zuid-Oostkant van het eiland. Over het landingsterrein waren zij echter niet best te spreken. Het weiland was zeer drassig en eerst na een drietal pogingen gelukte het, om weer van den grond los te komen. Het vlieg tuig is ca. kwart voor één verdwenen in de richting Amsterdam. De stoomboot „Jhr. Alting van Geusau" heeft gisteren tevergeefs getracht de Ketel te verlaten. De stoomboot „Idonea" ligt op Urk onder stoom, zoodra er eenige ope ning in het ijs komt. te trachten contact te krijgen met de van Kampen komende boot. Het ijs is echter ongeveer twee hon derd meter rondom Urk zoo hoog opge stapeld, dat men niet verder kan zien, dan tot die ijsbergen. Urk is thans alleen per vliegmachine te bereiken. (Tel.) HOTEL TE ELST AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is te Eist tot den grond toe afgebrand het hotel-café „De Laek" gelegen aan den Stationsweg, bewoond door en eigendom van den heer Gerritsen. De brand is omstreeks 3 uur ontstaan. In een oogwenk stond het ge- heele, nog betrekkelijk nieuwe gebouw, in lichterlaaie. De brandweer slaagde er in de omliggende gebouwen en een schuur te behouden. De in het gebouw gevestigde kleermakerij van den heer Ten Broeke is eveneens een prooi der vlammen gewor den. De oorzaak is niet bekend. Verzeke ring dekt de schade. KORTSLUITING IN EEN STAL. Gistermorgen kwam de veehandelaar H. Schaars te Didam. naar de „Geld." meldt, tot de onaangename ontdekking dat kort sluiting in den stal had plaats gehad. Niet minder dan 5 zware melkkoeien, meest stamboek-runderen, waren door den elec- trischen stroom getroffen en lagen dood op den grond. De dieren waren verzekerd. NOODLOTTIGE VAL. - l -i Woensdagmiddag kwam de, 39-jarige mo torrijder Korn uit Venlo. die op zijn motor op den Rijksweg RoermondSwalmenreed ter hoogte van den Singel in laatstgenoem de gemeente door onbekende oorzaak te vallen. De motorrijder bekwam een sche delfractuur. Gistermorgen is de man in het Laurentiusziekenhuis. waarheen hij was vervoerd aan de bekomen verwondin gen overleden. ONTPLOFFING IN EEN JAPANSCHE KOLENMIJN. Gistermorgen heeft een ontploffing plaats gehad in de kolenmijn Koesjiro op Hok kaido. Zes personen zijn gedood; veertien gewond, terwijl een arbeider vermist wordt. DE GRIEP. De griep blijft Engeland. Frankrijk en Duitschland teisteren. In Frankrijk is het garnizoen te Albi aangetast, waar reeds 6 militairen bezweken, in Berlijn worden dokters gevraagd voor de ziekenhuizen. DE VERBODEN STAD IN PEKING GEOPEND. De beroemde „Verboden Stad" in Pe king, die onder het bewind der Mandsjoe- keizers voor het volk altijd gesloten bleef en die zelfs sedert het bestaan der repu bliek alleen gebruikt werd door de Chi- neesche presidenten en hun gasten, wordt binnenkort voor het publiek opengesteld. In het Winterpaleis van de verboden stad zal een openbaar zwembad worden aan gelegd dat thans reeds in aanbouw is en het eerste zwembad wordt in de oude kei zerstad. Om het bad worden groote tribu nes gebouwd voor toeschouwers, zoodat ook zwemwedstrijden kunnen worden ge houden. De inrichting zal geheel naar mo dern model zijn en vermoedelijk in Mei a.s. in gebruik worden genomen. CHINEESCH JOURNALIST VERMOORD. De vertegenwoordiger van 't te Shanghai verschijnende blad „China Times", Wang Wei San, is in een auto ontvoerd en in een voorstad van Nanking doodgeschoten. De moordenaars hebben bij het lijk een briefje neergelegd, waarin zij verklaren, dat Wang Wei San, ondanks herhaalde waarschuwingen der geheime organisatie „de bloedige veer", op verraderlijke wijze in verbinding met de Japanners is ge bleven. o GASVERSTIKKING. In de woning van den slager Otto Ellner te Holzmuenden (Duitschland) zijn in de slaapkamer de vrouw en de beide kinderen van 11 en 9 jaar dood gevonden. De man en een dochter gaven nog teeke nen van leven en werden naar het zieken huis vervoerd. Men vermoedt, dat in de nabijheid van de woning een gasbuis is gesprongen, daar men reeds eenige dagen geleden een gaslucht had waargenomen. In den nacht zou het uitstroomende gas dan in de slaapkamer zijn gedrongen. Drie vrouwen uit de omgeving moesten even eens naar het ziekenhuis gaan,, daar zich bij haar tengevolge van gasvergiftiging braakverschijnselen voordeden- DRIE WERKLOOZEN GESTIKT. In de groeve van de „Einigkeits" schacht in Zuckmantel (Silezië) zijn drie jeugdige werkloozen dood gevonden in een bran dende koolstofhoop. Zij waren den schacht in gegaan om kolen te stelen. Naar het schijnt hebben zij het koud ge kregen en zich derhalve op den warmen grond gelegd, waar zij gestikt zijn door naar buiten komende koolmonoxydgassen. GEBOREN: Hendrikus, z. v. Borst en S. Hoogstad Jacoba Catharina, d. v. A. M. Wesselman en C. Cornet Hendrik Karei Phillppus, z. v. J. v. d. Reijden en W. Beij Willem Johannes, z. v. W. J. Klop en H. de Nijs Neeltje Cornelia, d. v. W. Ravensbergen en C, Ouwehand Catharina d. v. A. S. Straathof en C. Kooien Elsien Jantje, d. v. A. J. Dik en J. Kaspers - Hendrik Bertus z. v. B, J. v. d. Meer en P. M. v. Vegten. Lambertus, z. v. J. Boom en G. den Os Johanna Mijntje, d. v. J. J. H. Starren- burg en M. Hagemeijer Willem Frederik z. v. J. H. Wegman en C. Fielemon. ONDERTROUWD G. Schuiling jm. 24 j. en B. van de Pol jd. 24 j. A. H. van Polanen jm. 27 j. en J. Fas- seur jd. 25 j J. P. Vreem jm. 40 j. en D. H M. Tobé jd. 29 j. J. C. Verkade jm. 34 j. en C. J. M. Colijn jd. 28 j. C. J. van Leeuwen jm. 25 j. en A. M. Laken jd. 27 j. D GEHUWD: Ch. van Helden jm. en M. van der Waals jd. G. Nagtegaal jm. en J. Ruitenbeek jd. A. F. Zwart jm. en S. van der Blom jd. J. Th. J. Smit jm. en P. B. Dieben jd. C. Blansjaar jm. en S. Bodrij jd. A. Crama jm. en M. Fakkel jd. J. F. Graafmans jm. en J. J. Paats jd. R. Kooien jm. en M. J. H. C. Bodijn jd. B. du Mortier jm. en J. Wetselaar jd. L Verhoeff jm. en H. W. de Keijzer jd. OVERLEDEN: M. van der WeijdenPolanen, vr. 67 J. J. W. P. Licht. wedn. 83 j. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Is het beschikbaar gestelde bedrag van f. 5 millioen voldoende? Het Tweede Kamerlid Kampschöer heeft tot denminister van economische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen gericht: Is de minister bereid mede te deelen of de resultaten van de berekeningen In verband met de uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerij- gewassen over het jaar 1932, reeds be kend zijn? Zoo deze resultaten aantoonen, dat met een bedrag van 5 millioen gulden niet bereikt wordt wat bedoeld is om den tuinbouw te helpen, is de minister dan bereid voorstellen aan de Kamer te doen tot verhooging van het beschikbaar ge stelde bedrag In verband met den zeer ongunstigen toestand in den tuinbouw vooral in die streken waar de grove tuin bouw wordt uitgeoefend en waar reeds vele tuinders hetzij door middel van werk verschaffing.' hetzij door instellingen van weldadigheid, worden gesteund? IECIL B. IS AAN DE GANG! Het „Teeken des Kruises". iele ouwe tijd is in Hollywood terug, sche Maagden en gladiatoren drin- ■cream soda's en eten broodjes met de studio-cantines, door de poor- uiven rammelende automobielen, len met geharnaste Romeinen, 'ijen figuranten staan om half zes )ten voor het loketje van den kas- lar de werkdag in het studio met m een halve dollar betaald wordt, hongerende extra's eten weer >od is weer de filmstad uit vroeger Cecil B. de Mille filmt weer! ude tijden zijn teruggekeerd. Cecil igt weer de rijbroek en de leeren rzen van de traditioneele filmregis- 'e megafoonh worden weer druk ge- rd, en tientallen assistent regisseurs druk schreeuwend van het kastje en muur. Ook de extra's hebben ens geld op zak. Kwitantieloopers m buiten het hek van de Paramount Voor velen van de armsten in lood is het spook van de crisis- weer voor eenigen tijd verjaagd. De ilmt immers! En als de Mille filmt, 'heurt er wat in de filmstad! Meer )venduizend figuranten, bijna de an alle extra's in Hollywood hebben B nieuwe film werk gevonden. L p Lerste P'annen voor zijn nieuwe wet Teeken des Kruises", bekend g °eBon de belegering. Achttien uur E.™kelde zijn telefoon, zijn deurbel Fuet stil, stroomen van brieven sta- W a- u0p zi^n bureau op. De inhoud wJ3,n,even en gesprekken was de ft iii tl,r' he Mille, geef mij werk! ft =pe,n Maanden een dag gewerkt! fcklim u, van bet Steuncomité 'ord IV zi-e. geef mÜ werk, mor- L' Mt mijn huis gezetgeef L? Mr- de Mille! was afschuwelijk," zegt de Mille .glimlach. „Ze wachten t, Mr ii»,00k glng' Herkent u 'er>rt'in L "«K11 zf- -Ik lbodeiv' yp,pyramiden-scène in „De i"®- Of „Ik heb Uw moeder ge kend, Mr. de Mille". Of „Toen Uw doch tertje van haar paard viel in Griffith Park heb ik haar geholpen", duizenden verschillende wijzen om mijn aandacht te trekken. Het was moeilijk om de extra's uit te kiezen. Voor een feestscène hadden zich eenige honderden aangemeld, en wij moesten er vijftig kiezen. De uitdrukking op het gezicht van de anderen deed mij pijn. Ik geloof niet dat iemand anders in Hollywood de laatste maand zooveel ver halen van ellende en armoede heeft aan gehoord als ik. „En wij kunnen niet eens beoordeelen of het opnemen, waarin eenige honderden menschen zich verdrongen om een groep vechtersbazen. Na een paar repetities wan delde zij kalm weg. „Er zijn me te veel menschen" verklaarde zij „Ik houd er niet van om in zoo'n gedrang te werken." En weg was ze!" Bijna zevenduizend verschillende figu ranten worden in „Het. Teeken des Krui ses" gebruikt. Denk U eens in wat dat be- teekent in Hollywood, waar het laatste jaar zeer weinig massa-scènes werden op genomen. Sommigen hebben maar een paar dagen werk, anderen spelen de heele film door. In een der scènes wordt een groep Christenen in het bosch overvallen door een Romeinsch legioen, waarbij ver scheidene Christenen neergeschoten wor den. Het was hartbrekend om te zien hoe wanhopig de figuranten smeekten om niet „gedood" te worden, omdat zij, als zij eens „gedood" waren, niet verder mee konden spelen. De Mille, die inzag wat verlies van werk voor sommigen zou beteekenen, trachtte hen te sparen, die er het ergste aan toe waren". Een jaar geleden heerschte er conster natie in de Spaansche en Florentijnsche villa's van Beverley Hills, toen vijf honderd Veertien duizend extra's staan inge schreven bij het centrale figuranten bureau en zoo goed als allen hebben zich behoorlijk door het leven kunnen slaan totdat het ongeluksjaar 1931 zijn intrede deed. Voor dien tijd bevatte elke film toch minstens één „groote" scène een café, een straattooneel, een kerk of een dans zaal. Kwam zulk een scène niet in het sce nario voor, dan werd deze er later nog bij- gefabriceerd. Men dacht dat het publiek zich bekocht zou voelen als er niet zoo'n groote scène in de film was als bewijs dat er veel geld voor was uitgegeven. In één enkele scène voor „De Tien Ge boden" gebruikte de Mille drie duizend figuranten. Films als de vennaarde „Into lerance", als „De Huifkar" en „Ben Hur" trokken scharen van enthousiasten naar Hollywood, die in het begin met open armen ontvangen werden. Duizenden trouwden op hun figurantensalaris, en talrijke families waren voor hun onder houd op deze verdienste aangewezen. Tegenwoordig wordt in de meeste films een groep.van twee honderd figuranten al een heele onderneming gevonden. Dit is niet alleen een gevolg van bezuiniging, doch in de eerste plaats van de technische Elissa Landi en Cecil B. de Mille. In de Studio-Cantine. zij de waarheid spreken of niet", verklaart zijn assistent. „Ik zag eens een mooi blond meisje, dat naar ons stond te kijken, toen wij een scène zouden gaan opnemen. Zij was armoedig gekleed en zag er hongerig uit. Ik ging naar haar toe en vroeg haar hoe zij binnen gekomen was. Zij verklaarde dat zij over den hoogen muur geklommen was. „Ik was wanhopig", zei ze. „Ik heb in twee dagen niets gegeten'. Wij hadden koffie en brood klaar staan en ik zei haar dat ze maar toe moest tasten. Daarna kon zij zich een costuum halen en meespelen in de scène, Wij waren een straatgevecht aan lot duizend dollar werd afgetrokken van het weeksalaris der groote sterren. Doch het was de hand van het noodlot die op de deuren van de kleine weekend-huisjes en van de groote massa-pensions klopte, toen het dagloon voor figuranten verlaagd werd van tien tot zeven en een halve dollar. De star wordt gedwongen een auto minder te koopen of een bontmantel te laten ver maken, zoodat deze twee seizoenen mee kan. maar duizenden families in Hollywood hebben met honger en gebrek kennis ge maakt sinds de order „bezuinigen" door de directies onderteekend werd. mogelijkheid om verschillende opnamen tot één enkel filmbeeld te verwerken, waardoor straatopnamen, zonder mede weten van het publiek opgenomen, de plaats innemen van veel wat vroeger in scène gezet moest worden. Opnamen uit journaals hebben dikwijls een juistere at mosferische werking in een speelfilm dan dure decors voor figuranten. Nu echter de Mille weer een costuumfilm begonnen is, is de mogelijkheid niet uitge sloten dat andere films in dit genre zullen volgen als „Het Teeken des Kruises" een succes blijkt te zijn! DOROTHEA WIECK NAAR AMERIKA. Dorothea Wieck, de actrice die zich met één film, „Meisjes in Uniform", een we reldnaam verwierf heeft een contract ge sloten met Paramount, voorloopig voor één jaar. In Maart 1933 vertrekt zij naar Hollywood. Het is nog niet bekend in welke film de Amerikaansche maatschappij haar nieuwe aanwinst wil laten optreden, doch het contract dat de actrice geteekend heeft, bevat de uitdrukkelijke bepaling dat de producer haar ten minste in één groote film een hoofdrol moet geven. Op deze wijze wil Dorothea Wieck vermijden dat men haar een jaar lang in Hollywood laat zitten zonder haar iets toe doen te geven, zooals reeds zoo vaak met geïmpor teerde Europeesche grootheden het geval was. Voor het contract gesloten werd moest de Duitsche actrice een proefopname maken van twee volle acten. Zij speelde eenige scènes uit de Tallulah Bankhead film „My Sin", die in Amerika met groote tevredenheid werden ontvangen. In het bizonder was men zeer tevreden over haar Engelsch, dat zij vloeiend en met een nauw merkbaar accent spreekt. FILMNIÉUWS. Norman Taurog, de regisseur van „Skip- py", die met deze film de regieprijs voor het jaar 1931 van de Academy of Motion Picture Arts and Sciences won. is door Paramount aangewezen om de leiding op zich te nemen van de nieuwe Maurice Chevalier-film „The Way to Love". Charlie Ruggles en Edward Everett Horton zijn reeds door hem geëngageerd om de komi- sche rollen in deze film te spelen, de vrouwelijke hoofdrol speelt Carole Lom- bard. Chevalier bevindt zich momenteel te New-York. waar hij persoonlijk optreedt. Weldra zal hij zich naar Hollywood begeven om met de opnamen aan te vangen. Mariene Dietrich begint onder leiding van Rouben Mamoulian met de opnamen voor haar nieuwe film „The Song of Songs", gebaseerd op Hermann Suder- mann's „Das Hohe Lied". Deze rol was eerst bedoeld voor Miriam Hopkins, doch nu Marlene's nieuwe von Sternberg-film. „Hurricane", van de baan is. heeft Paramount, ten einde geen noo- delooze tijd te verliezen, Mamoulian laten voortgaan met zijn voorbereiding van „The Song of Songs". Paramount heeft een scenario aange kocht dat geschreven werd door de popu laire Oceaanvliegster Amelia Earhardt, en dat getiteld is „Twelve Hours to Paris". Het manuscript behandelt een toekom stige luchtverkeerdienst tusschen Europa en Amerika.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13